Spaanse koning: "Eer om hier te mogen spreken Bevri j din gsf eest op 5 mei in Hooglandse kerk Het Motorhuis probeert autorijden voor u goedkoper te houden. n Vorstelijk bezoek Leidse universiteit [ÜQHet Motorhuis VRIJDAG 21 MAART 1980 LEIDEN, LEIDEN - De Spaanse ko ning Juan Carlos en zijn echtgenote koningin Sophie hebben gister middag in gezelschap van prinses Beatrix en prins Claus een kort bezoek aan Leiden gebracht. Voor Beatrix was het haar laatste komst naar de Sleutelstad als prinses. Voor het koninklijke be zoek bestond erg veel be langstelling. Honderden Leidenaren stonden ach ter de dranghekken op het Rapenburg om een glimp van de vorstelijke perso nen op te vangen. Rond half vijf arriveerde het gezel schap in grote glimmende limou sines voor het Academiegebouw van de Leidse universiteit aan het Rapenburg. Commissaris van de koningin mr. M. Vrolijk verwel komde de gasten in gezelschap van loco-burgemeester mr. C. J. D. Waal. Op het voorplein waren mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de uni versiteit en rector magnificus prof. dr. A. A. H. Kassenaar ter begroeting aanwezig. Koningin Sophie en prinses Bea trix kregen bloemen aangeboden van twee Leidse studentes die Spaans studeren. Barbara Grimm en Barbara de Zeeuw. Voor men het feestelijk met bloemen versierde Groot Audito rium betrad voegden onder ande ren de ministers Van Trier (we tenschapsbeleid) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken) alsmede de Spaanse minister van buitenlande zaken Orteja zich bij het gezelschap. In zijn welkomstwoord constateer de mr. Cath dat met dit bezoek voor de Leidse universiteit de cirkel wordt gesloten. "Formeel gesticht door koning Philips II en materieel door prins Willem van Oranje, zijn vandaag de formele opvolgers van beiden hier aan wezig". Vervolgens bood hij ko ning Juan Carlos een .copie aan van de stichtingacte van de uni versiteit uit 1581, waarvan hij veronderstelde dat het ontbreekt in de archieven in Spanje. Glad ijs Hield mr. Cath zijn toespraak in het Engels, loco-burgemeester Waal waagde zich op het gladde Spaanse ijs. Hoewel dat niet he lemaal vlekkeloos ging, maakte hij het Spaanse koninklijke paar Geen Engelse vaklieden in Beukenschans LEIDEN - De acht woningen aan de Beukenschans in Leiderdorp die nog leegstaan zullen niet door Engelse vaklieden worden be trokken. Een uitzendbureau had de gemeente gevraagd om tijde lijk over de woningen, die zijn bedoeld voor Turkse en Marok kaanse gastarbeiders, te be schikken. De opvang en begelei ding van Engelsen, die voor een speciaal project naar Nederland komen is het bedrijf een voortdu rende zorg. De commissie migranten huisves ting gaat niet op het voorstel in omdat de huizen nog steeds wor den gereserveerd voor de Marok kanen die nu nog de Morspoort- kazerne bezetten. De Marokka nen zegden destijds toe de kazer ne te zullen verlaten zodra het ministerie van volkshuisvesting toestemming zou hebben gege ven voor de bouw van een vijftal pensions in Leiden-Noord. Inmiddels heeft het ministerie de plannen - in het kader van de re geling voor één- en tweeper soonshuishoudens - goedge keurd, Van de twintig in de Morspoort verblijvende Marok kanen zijn er echter slechts vijf bereid in afwachting van de ge reedkoming van de pensions naar de Beukenschans te ver trekken. De overigen willen voorlopig in de Morspoort blij- In de Beukenschans woont (vo lopig tot 1 juni) ook nog een a; tal studenten. toch duidelijk dat Leiden nog elk jaar de dag herdenkt waarop de Spaanse legers voorgoed ver trokken. Hij wees op de vele herinneringen in Leiden aan de Spaanse tijd. Bijvoorbeeld de hutspot in mu seum de Lakenhal, die door een Leidse weesjongen bij een verla ten Spaanse versterking werd aangetroffen. Ter herinnering aan Leiden kreeg de Spaanse monarch een miniatuur-copie van het bronzen standbeeld dat van de weesjongen Cornelis Jop- pensz werd opgericht. In zeer vloeiend Spaans - prinses Beatrix maakte hem daarvoor na afloop een compliment - werd vervolgens een uitvoerige rede voering gehouden door de Leidse hoogleraar in de Spaanse taal- en letterkunde prof. dr. J. Lechner. Hij wees op de sterk gegroeide belangstelling voor de Spaanse taal in ons land. "In 1947 waren er in het hele land, verdeeld over de universiteiten van Amsterdam, Groningen, Nijmegen en Utrecht 20 studenten die zich aan het Spaans wijdden. In het nu lopen de academiejaar staan er bij de Nederlandse universiteiten 820 studenten voor Spaans inge schreven", aldus prof. Lechner, die constateerde dat in Leiden in 1962 met één student Spaans werd begonnen, terwijl het er nu tegen de 200 zijn. Spaans, zo zei prof. Lechner, wordt door 220 miljoen mensen op de wereld gesproken, is de werktaal van de Verenigde Naties en kan niet als een vermaaksartikel van een groepje pittoreske amateurs worden beschouwd. Een van de oud-studenten van prof. Lech ner, drs. M. Steenmeijer, over handigde koning Juan ter afslui ting het eerste exemplaar van een uitgebreide bibliografie van in het Nederlands vertaalde Spaan se literatuur. Voorrecht Koning Juan Carlos noemde het in zijn toespraak een voorrecht om in het Groot Auditorium van de Leidse universiteit het woord te mogen voeren. "Een plek waar is geluisterd naar de woorden van zoveel eminente personen in de geschiedenis van de Westerse cultuur". Hij prees de rol die de universiteit in de loop der eeu wen heeft gespeeld. "Descartes, Spinoza, Locke en Bayle kwa men naar dit intellectuele cen trum toen zij de vrijheid zoch ten", aldus de Spaanse koning, die vervolgens een verhandeling hield over het belang van de Spaanse taal en de literatuur. Na afloop van de bijeenkomst in het Groot Auditorium werd er door de honderden Leidenaars achter de dranghekken luid Het koninklijk bezoek was omgeven door 7 veiligheidsvoorzieningen. Al ge ruime tijd voor het gezelschap riveerde was een groot deel- het Rapenburg afgesloten en wa ren tal van politieagenten en vei ligheidsfunctionarissen op de been om de omgeving Academigebouw in de gaten te houden. Na afloop werd de lange rij auto's de stad uitgeleid door de motorbrigade van de rijkspolitie. Er deden zich tijdens het bezoek geen incidenten voor. iBti-*w- v mm - 'jmm 'devoering in het Groot Auditorium van het Academiegebouw aan heh Rapenburg waarin hij de rol (foto Jan Holv LEIDEN - Het plaatselijk comité "Bevrijdingsdag 1980" heeft een voorlopig programma opgesteld voor de viering van de 35-ste be vrijdingsdag, 5 mei. Het spits wordt afgebeten door een forum discussie op vrijdag 2 mei in de Stadsgehoorzaal. De discussie is speciaal bedoeld voor scholieren van het voortgezet onderwijs en duurt van negen tot twaalf uur. Thema's zijn de tijd tussen 1940 en 1945, de lessen uit die tijd en wat nu verder moet gebeuren. In het forum hebben onder anderen zit ting de heer Kappeyne van de Coppello, Grandia Smith (comité Ravensbrück), Mary Vaders (co mité Dachau), en de heer Tecngs Gerritsen. Forumleden zijn zij die of in het verzet hebben gezeten of een tijdlang in concentratiekam pen verbleven. Een tweede forumdiscussie is op de bevrijdingsdag zelf, met Leidse ingezetenen in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Thema van de ze discussie: waarom is het nood zakelijk de 5de mei te blijven herdenken9 Van het forum ma ken deel uit professor Schöffer (lid staatscommissie in de zaak- Menten) de Tweede-Kamerleden Voogd (PvdA) Bakker (CPN) en Kappeyne van de Copello (WD), mevrouw Menger (oud-verzets- strijder). oud-generaal Luyk. Als voorzitter zal waarschijnlijk oud burgemeester Vis fungeren. Daarnaast wordt er een bevrij- dingstentoonstelling gehouden in het Stadhuis. Bedoeling bij de tentoonstelling is een lijn trekken vanaf het verzet tegen Spanje tot na de Tweede Wereldoorlog. Het verzet in de oorlog van de Leidse Universiteit en de bevolking zal ook aan bod komen. Een gedeelte van de expositie is in geruimd voor de gebeurtenissen in de jaren '40-'45 die zich in In- donese afspeelden. Op de ten toonstellingen zijn voorts schil derijen van Truus Menger te be zichtigen. Loco-burgemeester Waal zal de fes tiviteiten bij het stadhuis op 5 mei openen. Om elf uur volgt die dag een grote bevrijdingsmanifesta tie in de Hooglandse kerk. Me dewerking hieraan verlenen o.a. het Alma Materkoor, Rijnlands Mannenkoor, Madrigaalkoor, De Stem des Volks en het Petra Jeugdkoor. Verder het Rotter dams Symphonie-orkest, het Leids Politie Muziekgezelschap en de solisten Ester Hillinga en Bernard Kruissen. Organist en dirigent zijn respectievelijk Joop Brons en Henk Brier. Om half een volgt een openlucht- maaltijd met Zweeds wittebrood bij de Korenbeurs. De Leidse warme bakkers hebben toege zegd voor het nodige brood te zullen zorgen. Een show van mu ziekkorpsen en majorettegroe- pen in de Breestraat volgt om half twee. In de Stadsgehoorzaal wordt tenslotte een bevrijdings bal gehouden 's avonds van half negen tot twaalf uur. ADVERTENTIE Kadett, moeilijk leverbaar, v Speciale voorwaarden om '-"J—levertijd te overbruggen. Vraag informatie! Ascona's, 29 typen in voorraad, Tegen '79-er prijzen, Uw voordeel tot f 1.Ö0i Manta, nog enkele typen voor de oude prijs, waaronder een zilvergrijze GTE. Record, diverse typen, ook Caravans voor '79-er prijzen. Uw voordeel tot f 1.500,- f Senator/Monza, nog één Monza tegen '79-er prijs. Uw voordeel f 2.500,-. Diesel aanbieding 3 Opel Records, 2-deurs, diesel, zeer aantrekkelijk geprijsd. Het Motorhuis houdt autorijden goedkoop, daarom is inruil ieder automerk mogelijk tegen een verrassende prijs. Leiden, Vondellaan 80, tel. (071) 769313 Katwijk, Ambachtweg 1. tel. (01718) 29203 Voorschoten, Kon. Julianalaan 46, tel. (01717) 2559 Leidschendam, Oude Raadhuisstraat 1, tel. (070) 200004 •ipatie. ONDANKS ALLE VOOR OORDELEN tegen mannen- praatgroepen ("zachter dan snot", "puur navelstaarderij") gaan ook Leidse mannen stug door met hun em Maandagavond 31 opening van het L'eidse Man- nencufé aan de Nieuwe Rijn 20 a. Dat cafe is heel wat an ders dan de "normale" mannencafés, die we al heb ben. U weet wel. die openbare gelegenheden waar vrouwen slechts aan de hand van hun man kunnen komen willen zij niet lastig gevallen worden. Het nieuwe Leidse mannencafe is heel wat anders. De man nen drinken niet alleen een pilsje, maar komen om de twee weken bij elkaar om over "het doorbreken van de traditionele rolpatronen" te praten. De rol van de man als de sterke, degene die de zaak goed in de peiling heeft en haantje de voorste kraait, is traditioneel. Van zo n man netjesputter moeten we al. ellen, elijkc mannenpraatgroeperi kwetsbaar mogen op Omdat dat een vrou eigenschap zou zijn? Wa mag een man niet zacht en te der of behulpzaam zijn'.' Waarom geen gevoelens to nen?". roepIStephan de Valk een van de initiatiefnemers tot het Mannencafe "De mannen zijn in onze maat- schappu de bevoorrechte hebben ine gelijkheden kelijkcr de De keerzijd gen schieten en altyd j netje te moeten staan. 1 non aangeleerd. Dat U behoorlijke druk op m Het heilige moeten ji gedragen. Voor ons h< niet", vertelt Stephan. Iie'n te11 De a!.nwezlge' •n zullen uitmaken wat annenbeweging in Lei- ïu eigenlijk helemaal elt. Blijft het bij navcl- m jezelf eerst be- vorden van je man-zijn gevolgen ervan") of n de mannen ook de Volg

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3