mm Frans Bromet op zoek naar vrouw achter de vrouw In een tip van de sluier VRIJDAG 21 MAART 198D Blijvers "Ten" - Matige sexkomedie, Luxor, Leiden. "Spetters" - Oppervlakkige, r goed gemaakte actiefilm. Lido 1, Leiden. Euro 1 en 2 Alphen. "Die Blechtrommel" - Prachtige verfilming van het boek van Gunter Grass, Lido 2. Leiden. T'Ingorgo" Grimmige film file, die op den duur wat lang dradig wordt, Lido 3. Leiden. "La Luna" - Bertollucci op het fa- miliepad. Studio. Leiden. "Tess" - Mooi, maar drakerig. Tria- Leiden. "Manhattan" - Erg goede film Woody Allen. Euro 3, Alphen. "Monty Python's Life of Brian" - Prima lachwerk van Monty Python. Euro 4, Alphen. Opnieuw Rex Nachtfilms "The man from the organization" - Luxor, Leiden. "Looking for mr. Goodbar" - Warri ge film met Diane Keaton in de hoofdrol, Camera, Leiden. "Heerlijk snoepgoed" - Rex, Lei- "Spetters" - Euro 1. Alphen. "De laatste trein uit Katanga" - Eu ro 2, Alphen. "Straight time" - Euro 3, Alphen. "Schulmadchen Porno" - Euro 4, Alphen. Gene Wilder is vooral bekend dankzij komedies als Young Frankenstein, Silver streak express en laatstelijk Rabbi Jacob. Elf jaar geleden maak te hij Quackser Fortune. Wil der speelt daarin een mest- ophaler, wiens leven dras tisch wordt veranderd dooi de komst van een Ameri kaanse studente en gemotori seerde voertuigen in plaats van paardekarren. De film wordt zaterdag via Nederland 2 uitgezonden. Voor de derde film die Duits land 1 maandag in de Carlos Saura-cyclus uitzendt (Pep permint Frappé) kreeg de Spaanse regisseur in I960 de Zilveren Beer op het filmfes tival in Berlijn. De film is op gedragen aan zijn vriend en leermeester Luis Bunuel en zijn echtgenote Geraldine Chaplin speelt de hoofdrol. The great Gatsby is misschien niet het beste maar wel het bekendste boek van de Ame rikaan F. Scott Fitzergald. De film werd al drie keer ver filmd en de laatste versie wordt dinsdag op België twee vertoond. Ondanks de aan wezigheid van sterren als Mia Farrow en Robert Redford (als Gatsby) is het niet zo n verhaalt van een ontsnap pingspoging uit een krijgsge vangenenkamp in Schotland gedurende de Tweede We reldoorlog. Weer eens wat an ders dan al die vluchten uit Duitse kampen. Het programma: ZATERDAG: Solo per te; 16.00 uur; Bel. 1 (regie: Carmine Gallone). Houseboat; 20.15 uur; Dtsl. 1 (regie: Melville Shavelson met Cary Grant). Quackser Fortune; 20.52 uur; Ned. 2. De liefhebber eld komt vrijdag op Belgit m zijn trekken. De Engel: im The McKenzie brei rosewa). Peppermint Frappe; 23.00 uur; Dtsl. 1 DINSDAG: The great Gatsby; 21.10 uur; Bel. 2. Yojimbo; 22.00 uur; Dtsl. 2 (regie: Aku a Kurosewa) WOENSDAG: The big sky; 22.05 uur; Dtsl. 3 (regie: Ho ward Hawks met Kirk Douglas). DONDERDAG Fat City; 20 15 uur; Dtsl 3 (regie: John Hus ton met Stacey Keuch en Jeff Bridges» VRIJDAG The McKenzie break; 20.15 um. Bel 1 The unforgiven; 23.20 uuiDtsl. 2 (regie: John Huston met Burt Lancaster) Den Haag Asia "Cabo bianco" - Apollo 1 (460340), 16 Jr "De vier vuisten op safari" - Apollo 2. al "Kramer versus Kramer" (463500), al. "Don's party" - Bijou (461177), 16 jr. "Met jouw tanden in mijn nek" - Calypso (463502), 16 jr. 'Tess" - Babylon 1 (471656). al. "Clair de femme" - Babylon 2. 16 jr. "Cabo bianco" - Babylon 3, 16 jr. "Kentucky fried movie" - Camera (467200), 16 jr. "Die Blechtrommel" - Cineac 1 (630637), 16 jr. "Ten" - Cineac 2. 16 jr. "One flew over the cuckoo's nest" Cineac 3, 16 jr. "Meteor" - Corso (467200). 12 jr. "Alien" - Du Midi (855770). 16 jr "One flew over the cuckoo's nest" - Euro (667066). 16 jr. "Phantasm" - Metropole 1 (456756), 16 jr. "Een tip van de sluier" - Metropole 2. 16 jr. "Ten" - Metropole 3, 16 jr. "Manhattan" - Metropole 4, al. "Apocalypse now" - Metropole 5,16 jr- "De vreemdeling zonder naam Odeon 1 (462400), 16jr. "Breaking away" - Odeon 2, al. "Een moordbandiet" - Odeon 3, 16 "The Amityville horror" - Odeon 4, 16 jr. "Porno huwelijk" - Le Pans 1 (656402), 18 jr. "Sexmaniacs" - Le Paris 2, 18 jr. "Take off - Le Paris 3, 18 jr. "Spetters" - Passage (460977), 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Studio 2000 (542288). al. "And justice for all" - Uitkijk (542288), 16 jr. Amsterdam "Clair de femme" -Alfa 1 (278806). 16 jr. "Monty Python's life of Brian" - Alfa 2. 12 jr. "Manhattan" - Alhambra 1 (233192), al. "Een tip van de sluier" - Alhambra 2. 16 jr "Tess" - Bellevue Cinerama (234876), al. "Kramer versus Kramer" - Calypso 2. al. "Programma r lypso 3. 12 jr. I Al Pacino" - Ca- Pomo heit de klok" - Centraal (248933), 18 jr. Thunderball" - Cineac Damrak 1 (245648), 16 jr. "Phantasm" - Cineac Damrak 2, 16 jr. "The Amityville Horror" - Cineac (243639), 16 jr. "The good, the bad and the ugly" - Cinecenter (236615). 16 jr. "Monty Python and the holy grail" Cinecenter, 16 jr. "Een Up van de sluier" - Cinecenter. 16 jr "Alambrista" - Cinecenter, 16 jr. "Cabo bianco" - Cinema Internatio nal" (151243). 16 jr. "Die Blechtrommel" - City 1 (234570), 16 jr "Breaking away" - City 2, al. "The Champ" - City 3, al. "Kentucky fried movie" - City 4, 16 jr. "Moments" - City 5, 16 jr. "Utamaro's world" - City 6. 16 "Ten" - City 7. 16 jr "The bridge on the river Kwai" Midi (723653). 12 jr. "Jungleboek" - Flora Disney "Les peUtes fiigues" - Kritenon, 16 jr "And justice for all" - Leidseplein- theater (235909). al. >ne flew over the cuckoo s nest' Noggerath (230566). 16 jr "Het heetste hoertje blijft op tempe ratuur" - Pansien (248933). 18 jr "Spartacus" - Rcmbrandtpleinthe; ter 1 (223542). 16 jr Apocalypse Now" - Rembrandt- pleintheater 2, 16 jr. Kramer versus Kramer" - Rialto (723488). al. "Gejaagd door de wind" - Rivoli (723488), 12 jr. "Meteor" - Roxy (232809). 12 jr "Cna Cuervos' - Studio K (231708) 16 jr Elisa vida mia" - Studoio K. 16 jr - Tfle Mo t 1 (245790). "Mo 16 jr. "I en 1 "Spettei 16 jr. Ten" - Tuschinski 2. 16 jr "R->:r»odi Napoli - Tuvchinski 3 16 dat „laboratorium van geluk" heen te sturen, dat begrijp ik wel. Maar eerst sleep je ze ook nog naar een homo-sauna en naar een groep-sex-avond van de NVSH. Kun je uitleggen, wat daar nou precies de bedoeling van was. Had het te maken met een theorie van jou.over sex? „In het begin van de film lopen al mijn pogingen om wat meer over Hiske aan de weet te komen, dood. Dan geeft mijn echtgenote me in de film het advies om wat meer van mezelf te laten zien. Dan kom ik dus met mijn verhaal over hoe, volgens mij de sexen in deze tijd van elkaar vervreemd zijn geraakt. En dat hang ik dan op aan lichamelijke componen ten". „Als je naar het gedrag kijkt van mannen - in de film nemen we daarvoor homoseksuelen - en naar het gedrag van vrouwen, dan zie je. dat het nog bepaald wordt door elementen die te ma ken hebben met de voortplan ting. Nou is die voortplanting te genwoordig op de achtergrond geraakt en dan zou je kunnen verwachten dat ook dat gedrag zou veranderen. Zoals dat bij groepsex wordt geprobeerd. Maar als je sex alleen maar be schouwt als iets om van te genie ten - en je ziet hoe mannen er van genieten en hoe vrouwen er van genieten - dan zou je eigenlijk mogen verwachten dat vrouwen méér seksueel zouden genieten van mannen. Omdat ze van hun eigen sexe beter kunnen weten wat aangenaam is". „Maar mijn stelling is datje dat ge drag niet kunt veranderen, zon der enorme problemen te veroor zaken. Dat gedrag zit te diep ge worteld. Het heeft toch alles te maken met het feit dat het ge slachtsleven van een man in be langrijke mate bepaald wordt door de eigenaardigheid dat hij miljoenen zaadcellen moet pro duceren om de kans te scheppen dat er eens eentje kan doordrin gen - ik vergelijk dat met een zalm die tegen een gevaarlijke ri vier moet zien op te zwemmen - tot die ene eicel bij een vrouw die gedurende, wat zal het wezen, een dag of twee ergens te vinden kan zijn. Het is voor een man dus wel degelijk nodig, om zo veel mogelijk zaadcellen te produce ren én te lanceren". ■Dit is dan zoiets, waar Hiske en hij het m de film dus absoluut niei over eens worden. Een van de aardigste dingen van je film, is trouwens dat jullie elkaar op vrijwel geen enkel punt weten te vinden. Een tip van de sluier, die titel toch. geeft in elk geval de in druk dat jij iets ontdekt hebt. Dat in elk geval jij er iets mee bent opgeschoten. Is dat ook echt .Ik heb er zelf wel van geleerd, ja. Al is het moeilijk te omschrijven wat precies. Maar mijn verstand houding met Anitü is veel beter geworden. In conflict-situaties is het altijd ontzettend moeilijk om je geschillen niet te laten escale ren. als jeer emotioneel enorm bij betrokken bent. Ik bedoel bij ru zies komt het er niet van om op een bevredigende manier te for muleren wat je nou werkelijk denkt. In de film tegenover His ke, die geen partij is en met wie ik emotioneel niets heb. kon ik dat dan ineens wél. Ik heb nu eens precies kunnen formuleren wie ik eigenlijk ben. En ik heb ei daarom in het algemeen meer vertrouwen in om te worden geaccepteerd zoals ik werkelijk ben. En ik heb nu ook veel min der de neiging om Anita te be strijden op punten waar ik haar niet volgen kan. Ik accepteer ook zelf veel mm PIETER VAN LIEROP Regisseur Frans Bromet met hoofdrolspeelster Hiske in "Een tip van de sluier". Hiske op één van de therapieën die ze bezoekt wen meteen zeiden toen ze bin nen kwamen was: dit verhaal lijkt me op het lijf geschreven. Er was toen alleen nog de globale be schrijving van een vrouw op zoek naar haar eigen identiteit. Nogal oppervlakkig gepraat. Wel stond vast dat ik een verhaal over sek sualiteit wilde vertellen. En dat ik de hoofdpersoon door een „labo ratorium van geluk" wilde laten dwalen, waar dan kennis kon worden genomen van al die soor ten therapieën die ze tegenwoor dig hebben uitgevonden. Maar hoe dat allemaal moest worden uitgewerkt, dat zou worden aan gepast aan de vrouw die de hoofdrol zou krijgen". „Nou, toen Hiske binnenkwam, zei ze meteen: dat verhaal dat jullie geschreven ,1034dat is flauwe kul! Dat slaat nergens op! Oude koek! Zoiets valt dan op. Boven dien hadden we het idee. dat de vrouwelijke hoofdpersoon nogal veel te verwerken zou krijgen en dan wilden we niet zo graag ie mand die zou kunnen bezwijken aan de druk waaraan ze zou wor den bloot gesteld. Door de van meet af aan kritische opstelling van Hiske, leek ze meer dan an deren geschikt. En het hele spel kon dan ook spannender worden dat met een van die vrouwen die meteen bij de eerste gelegenheid hun hele hebben en houden open en bloot op tafel hadden ge gooid". Homo-sauna i die vrou- - Het idee om je hoofdpersoon door vrouw, achter alle vrouwenHoe zag jij het verband met speciaal dan een gescheiden vrouw'.' „Het is een wat vreemde ambitie om de vrouw achter de vrouw te willen vinden. Dat is ook abso luut niet gelukt. Dat ze geschei den moest zijn, vloeide voort uit mijn vermoeden datje bij een ge scheiden vrouw meer te weten kunt komen. Die hoeft zich niet te verantwoorden ten opzichte van een echtgenoot en is mogelijker wijs minder geremd. En ze heeft meegemaakt wat ik niét mee wil maken. Zodat ik dan misschien een paar aanknopingspunten zou kunnen vinden, waardoor mijn huwelijk meer kans van slagen zou krijgen... Ja inderdaad, hel is wel een erg particuliere invals hoek voor het maken van een film. Maar ik was me er wel van bewust dat ik niet de enige ben in Nederland, met dit specifieke probleem. Het kon zijn dat vooral veel mensen van mijn generatie er ook wat aan zouden kunnen hebben" De Bromets hebben nogal wat reac ties gekregen op de advertentie Drie weken hebben ze er aan ge spendeerd om met 150 kandida ten, ieder een half uur te praten Twaalf bleven er over, van wie ei drie een pioefopname hebben gemaakt. Uiteindelijk werd ei gekozen voor een zekere Hiske, 36 jaar oud, gescheiden en met twee kinderen. - Op basis van wat koos je voor His ke? „Het eerste wat veel AMSTERDAM - Een film over de huwelijksperi kelen van een regisseur en een hoofdrolspeel ster. Voorwaar een interessant gespreksonder werp aan de borreltafels van filmminnend Ne derland. De film heet „Een Tip van de Sluier", hij gaat deze week in première overigens niet in Lei den en ook niet in Alphen) en la ten we er meteen maar vast bij zeggen dat het gaat om een ge slaagd en in elk geval belang wekkend werkstuk. De voorge schiedenis begint in de familie Bromet, waar een jaar of vier ge leden Frans en zijn vrouw Anita, naar eigen zeggen bezig waren er een gigantische puinhoop van te maken. Korte tijd later stond er in een aan tal kranten die zonderlinge ad vertentie. waarin werd gevraagd naar een jonge vrouw, die bereid was om aan een nieuwe Neder landse film mee te werken. Ac- teer-ervaring was geen vereiste, maar wel was het een strikte eis dat een eventuele sollicitante niet te lang geleden een scheiding achter de rug moest hebben. Frans Bromet is een van Neder lands meest gevraagde camera mensen, gespecialiseerd in voor al het korte, documentaire werk. Zijn staat van dienst omvat een slordige 200 cameravoeringen, die \^>or een groot deel te zien zijn geweeSt in tv-programma's van VPRO, NOS en VARA. Maar hij fotografeerde ook de speelfilms Camping, Een Stille Liefde, Me neer Klomp en Cha Cha. En daarnaast vergaarde hij grote waardering met twee korte, zelf geregisseerde films: De Noord, 20-29 (in '71) en Drielandenpunt (in '74), die troffen door hun bij zondere combinatie van speel film en documentaire. Frans Bromet: „Speelfilms over tuigen mij zelden. Als ik Marlon Brando zie spelen, kan ik niet vergeten dat ik zit te kijken naar een rol die wordt gespeeld door Brando. Van deandei e kant is het documentaire genre te beperkt, omdat er toch allerlei deuren ge sloten blijven, waar je niet achter kunt kijken. In de combinatie van speelfilm en documentaire, kun je dus én meer laten zien dan in een documentaire èn meer au thenticiteit bereiken dan in een speelfilm". In Een Tip van de Sluier wordt die stijl doorgetrokken met ook weer dezelfde warmte en licht ironi sche openhartigheid die Bromets vorige films hadden gekenmerkt. Frans Bromet had het moeilijk met zijn vrouw Anita en met zich zelf, was bang gegrepen te zullen worden door het echtscheidings virus dat welig tierde in zijn fa milie- en kennissenkring. Hij wilde dit bedreigende fenomeen eens intensief bestuderend, ten einde het te kunnen bezwe- Hij sprak producent Frans Rasker aan over het idee een film te gaan maken over een gescheiden vrouw. Rasker bleek geïnteres seerd maar wilde wel ietsje con cretere uitgangspunten op tafel zien liggen. Bromet trad in over leg met collega Otto Jongerius, maar daar kwam niets uit. Daarna werd René Daalder overgevlogen uit Los Angeles. Daalder is ooit eens beschouwd als de grote be lofte voor onze nationale cinema, maar vóór de belofte kon worden ingelost pakte hij zijn koffers om (zonder succes) zijn geluk te gaan beproeven in Hollywood. Daal der had Bromet ook geholpen bij het ontwerpen van De Noord en Drielandenpunt en was bereid te komen meedenken aaan het nieuwe project. Gedurende een paar weken werd in de'schuur achter Bromets verbouwde boerderij een basis-concept uil- gebroed voor Een Tip van de Sluier. Opstappen Fra )htl met plan stappen, maar had tegelijkertijd geen zin in de drama's die je dan daarmee weer creëerde. Van daaruit ontstond mijn interesse in „de gescheiden vrouw". René heeft me fantastisch geholpen met dingen op een rijtje te zetten. - De film wordt aangekondigd met de kreet „Een man en zijn camera op zoek naar de vrouw, achter de r

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19