geweten was ik thuisgebleven L Felle kritiek op consumptienota VRIJDAG 21 MAART 1080 VARIA PAGINA 17 Aan de wandel met stakende Leidenaars Yahya, bekaf van de tippel, En toen - ik schat vannacht om een uur of één, twee - ging ik plat. Zo'n veertien uur nadat werknemers van Leidse bedrijven als de NEM, HCW, Adler en Reed het werk hadden neergelegd, gooide ook ik het zaakje er bij neer. M n ogen pikten het licht niet langer. Dus plat ging ik. Op bed. Moe was ik. Moe van de FNV-demonstratie in Amsterdam tegen het loonbeleid van de rege ring Van Agt, waar ik in gezelschap van fotograaf Kees van den Burg en de Adler-werknemers Thé- rèse, Gracia, Carla, Aad en Gerard van de partij was. Moe dus. Niet zozeer vanwege de wandeling Olympisch Stadion-Dam en terug. Nee moe, omdat de dag voor mij zo vroeg was begonnen. Menigeen vermoedde niet an ders of men zou op de Dam worden afgezet en trok der halve geen wandelschoeisel aan. Tja. dan wil het wel es in de benen gaan zitten. Zoals bij Thérèse, Gracia en Carla. die op de terugreis dan ook aanzienlijk minder noten op hun zang hadden. Want wat de dames op de heen reis allemaal niet in plat Leids uitkraamden, was niet mis. Vooral de eerste twee, die nogal zaten af te geven op collega's die niet in de FNV- bus waren gestapt (ruim 60 Adler-werknemers deden dat wel). „Wij moeten verdomme voor hun in de kou lopen. Weetje wat ze hadden moeten doen? Die hele fabriek met een ketting afsluiten. Hele maal platgooien", aldus Thé- Ons groepje stapte stug door. Eenmaal bij de Dam geko men. won - zoals bij menige andere demonstrant - de honger het van Wim Kok. In de Kalverstraat hadden de dames een eethuisje gevon den en gelukkig viel daar de donderspeech van de FNV- Karel Lotsy enigszins te ver- daarbij werd niet altijd ever zorgvuldig met de lak omge sprongen. Schijthuizen Allengs naderde de demonstra tie haar einde, het stadion kwam in zicht. „Als ik dit had geweten", verzuchtte Carla met d'r hoge hakken, „was ik thuisgebleven'Gracia op de vraag of haar deelname zin had gehad: „Ach. ik ben er een daggie uitgeweest, weg van die lopende band". En Thérèse: „Als ik die 25 gulden van de bond maar krijg, is het mij goed". Rotte vis Onderwijl klonken strijdliede ren uit cassetterecorders en waren de kreten niet van de lucht. „Dit is het begin, wij gaan door met de strijd". „Wij knokken (balen) mee. met de FNV", „Kraak Van Agt, gooi die loonmaatregel in de gracht Ja, vooral Van Agt moest het ontgelden. Waar Dries al niet voor werd uitgemaakt. Rotte vis is er niks bij. „Zeg knul. zeg knul, Van Agt is een boe- re..." en „Zeg trut, zeg trut, Van Agt is een verrotte enfin vul zelf maar in, in mijn straatje komen die woorden niet zo gauw te pas. Maar zo kwamen er tientallen varian ten uit de demonstrerende monden. Als het maar rijmde. - Waarom niet.' „Orders van de directie. Nie mand mag het terrein op". - Maar we zoeken Nol de Jong van de FNV. Zit-ie niet bin nen dan „Nol de Jong??? Die komt hier zeker het terrein niet op" Na de lunch slenterde de hele meute alweer buswaarts, want om vier uur zouden ze vertrekken. Zodoende weer die tippel. En ja hoor. Op De Lairessestraat gebeurde het dan toch eindelijk. Een over gekookte automobilist reed een FNV-dame van de sok ken en sjeesde pijlsnel door. Een daarachter rijdende auto mobilist wilde in het gat dui ken. maar heeft dat geweten. Zelden kelderde een auto zo snel in waarde. In de bus zaten ook Peter en Aric, twee jonge bouwvak kers, aan wie woensdag ont slag was aangezegd omdat ze bij hun maten oproer hadden gekraaid. Spanning Maar daar kwam Nol al aange reden. Z'n rode geluidswagen zette hij voor de poort stil. De portier werd er niet rustiger op. Ging er trammelant ko men? Gingen er klappen val len? De spanning was even om te snijden. Maar nee, Nol toonde geen enkele interesse om het Adler-terrein te betreden. Hij wreef z'n handen. Want hij was tevreden. Over de tot dan toe getoonde actiebereidheid in Leiden. .,Ja joh, ik stapte gistermiddag even de kantine van de HCW en van de NEM binnen en dat zat meteen gebeiteld hoor. Dat zijn dezelfde jongens, die er ook op 4 maart spontaan zijn uitgegaan. Die willen de zaak wel platgooien. -Dat merk ik trouwens in de hele metaal. Daar vind je de echte actiebereidheid", aldus Nol. Peter: „We zouden gisteren al het hele zootje platgooien. Alle twintig man stonden aebter ons. Maar toen het er op aan kwam. waren ze niet thuis: de schijthuizen. Maar wacht maar. Straks zullen die jongens de kater in hun loon zakje voelen. Dan krijgen ze spijt dat ze niet solidair zijn .Schrijf maar dat we 25 gulden meer willen hebben en meer vakantie", kraaide haar zus Gracia uit. En Thérèse op de vraag of ze geen hei bel vrees de: „Wij zeggen alles recht voor z'n raap. Dat mag je ge rust weten. Net zo goed als dat wij het zootje op onze afdeling hebben zitten opruien". ,Het heeft alleen weinig uitge haald. Dat komt ook omdat er bij ons veel ongeorganiseer den werken. Ze kunnen dat geeltje niet missen, anders krijgen ze op hun lazerij van hun echtgenoot" ^.ad, één van de ruim vijfhon derd Leidse actievoerders, sprak aanmerkelijk bedees der. Hem gevraagd hoe het komt dat telkens de zwaksten worden gepakt: „Als je de jongens met de topsalarissen pakt, verdwijnen ze naai het buitenland. Zo kom je altijd weer bij de zwaksten te recht", antwoordde hij nuch- Actie „Ja hoor", had FN V-districts bestuurder Nol de Jong ge zegd, .Jullie kunnen met de FNV-bus mee naar Amster dam. Zorg dan dat je om kwart voor tien voor de poort van Adler aan de Roosevelt- straat staat. Dan vertrekt jul lie bus". En daar stonden we dan, klaar voor actie, harde actie. Maar een bus? Ho maar. Was die al weg soms? „Nee", schudde de Adler-portier. „Bussen moeten nog komen" - En de mensen? „Die zitten binnen" pikken het 'tfw- Arie: „Maar wij worden wel eventjes op deze manier te ruggepakt. Zogenaamd we gens werkvermindering cr- uitgelazerd. Da s ons loon omdat we de zaak hebben op genaaid. Bij de konijnen af toch? t Is dat wc in de bouw zo ander werk kunnen krij gen, anders zouden we het niet hebben gepikt". Zo deden meer passagiers van FNV-bus 61 hun zegje. Veelal met veel gespierde woorden. Soms met heel weinig. Zoals Yahya, een vrolijke Ad Ier- werknemer uit een zuidelijk land. Zijn drijfveer om actie te voeren omschreef hij op de heenreis breed grijnzend in slechts vier woorden: „Min der werk. meer geld'Daar droomt hij van. Kijk maar. Platgooien Echte actiebereidheid was er ook in de bus, waarin wij za ten, no. 61. Volop motivatie. Op de heenweg althans. Want de tweemaal anderhalf uur durende wandeltocht, brak menige demonstrant lelijk Vriendelijk bedankt, knikten we en gingen de poort door. Ver kwamen we niet, want de portier was al uit zijn warme hokje gesprongen en haalde ons nogal paniekerig terug. „Jullie mogen het terrein niet Oververhit ,Ik vind het jammer dat we met deze staking de bedrijven pakken, terwijl eigenlijk de regering de schuldige is", zei Aad later, toen de wandeling was begonnen. Mensen voor de ramen, kinde ren die om 'Ik pik het niet'-sticker vroegen. Auto mobilisten, die geïrriteerd raakten omdat hun weg (tij delijk) was versperd en hevig begonnen te toeteren. Wisten zij veel dat dat op de FNV- stoet een averechtse uitwer king had. Een enkele automobilist raakte daardoor oververhit en begon door te stoten. Dat veelal tot ongenoegen van de FNV-ers, die in negen van de tien ge vallen prompt de auto in kwestie terug duwden en Peter en Ai ilsluy wegens oproer kraai Aad en Gerard van de Adler-J'abriek Beleidsarm en weinig concreet GRONINGEN (GPD)-De man. die dit weeKeinde „zonder geheu gen" in het Academisch Zieken huis in Groningen werd opge nomen. blijkt de 26-jarige F. V. S. te zijn. Hij heeft geen vaste woon- of '.erbl.jfplaats. De identiteit kon worden vastgesteld nadat het NOS-journaal woensdag avond een politiebericht uitzond. Dat leverde drie reacties op, die alle de naam bevestigden. S. is op verdenking van inbraken in En schede cn Den Haag ingerlo- naren geheugen met pensioen sumptie die schadelijk zijn de gezondheid. .'dactie DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 35 tot 40 procent van de nu nog 62- jangen in overheidsdienst wil gebruik maken van de regelirtg voor vervroegde uittreding (vut) Dit is de eerste voorlopige indruk van de Rijks Psychologische Dienst (RPD). die een onderzoek doet naar de belangstelling voor de vut-regeling Dit staat in het kwartaal schrift van de RPD. In het vierde kwartaal van 1978 zijn bij de RPD 2.549 vacante functies gemeld. Dat is een stijging met 57 procent ten opzichte van het der de kwartaal en een stijging met 52 procent ten opzichte van het vierde kwartaal van 1978. Voor een deel van die stijging wor den toegeschreven aan het grote aantal vacatures van het ministe rie van financiën (controleurs voor de belastingdienst). Volgens de RPD heeft ook de actie "Werkwinst 1980" een rol ge speeld. "Een van de elementen van die actie betreft namelijk het streven om opengevallen plaat sen zo snel als mogelijk is weer te bezetten ald"s de RPD DEN HAAG - De consumentenorganisaties hebben gisteren veel kritiek laten horen op de zogenaamde „eonsumptienota" van minister Van Aardenne (economische zaken). Zij vinden dat dit stuk „beleidsarm" is en daardoor ook te weinig concrete visie op de vraagstukken geeft, ook pleitten zij opnieuw voor een speciale staatssecretaris voor con sumentenzaken en voor meer aandacht van het parlement voor de consumentenzaken in het algemeen. TERUGHOUDENDHEID De ondernemers menen dat de overheid terughoudend moet zijn in haar bemoeienis met de con sumptie. Zij moet het bedrijfsle ven ruimte laten. De centrale werkgeversverbonden VNO en NCW zijn er voorstanders van dat de positie van de consument wordt versterkt en dat zijn rech ten worden erkend.De overheid dient daarop in te spelen en rand voorwaarden te stellen om be paalde ontwikkelingen te beïn vloeden maar zonder direct in grijpen. Ook de ondernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf, KNOV en NCOV, vinden dat de nota terecht stelt dat een ovei- heidsbeleid slechts aanvullend kan werken. In het belang van keuzevi ijheid en goede bei eik- baarheid dient instandhouding van een kleinschalig detailhan del- en ambachtsappai aat bevoi- derd te worden. Een streven op dit stuk wordt in de nota ge le man gaat overigens geen lichtje op bij het horen van zijn naam „Het zegt me helemaal niks. ik heb nog niemand gezien die mij kent. Misschien geloof ik het dan. gezichten vergeet je niet. zou je zeggen". '.itting sumptiezaken vanuit het over heidsapparaat moet een einde worden gemaakt. Nog steeds blijkt te weinig uit allerlei rege ringsplannen dat rekening wordt gehouden met consumentenbe langen Konsumenten Kontakt stélde dat het huidige streven naar wel vaartsvergroting eenzijdig is ge richt op economische groei. Een wezenlijk consumentenbeleid moet ertoe leiden dat de consu ment tot een meer .verantwoorde besteding van zijn inkomen ge raakt. Ook daarom woidt be treurd dat de nota een gebrek aan beleidsvoorstellen vertoont. Zo is er geen duidelijk beeld van wat de overheid nu wil met reclame die aanzet tot vormen van con S., die het merendeel van zijn tijd in een Amsterdams tehuis door brengt, heeft tot vorige week vrijdag in eèn Amsterdamse was serij gewerkt en is, nadat hij zijn geld had geïnd, naar Alkmaar en vervolgens het Noorden afge reisd, maar zegt niet te weten hoe hij daar is terechtgekomen. tics vinden ook dat het consiimp- tiebeleid een volwaardige plaats moet krijgen in het geheel van het sociaal-economisch beleid dat de overheid voert. Van de kant van de ondernemersorganisaties werd met nadruk gesteld dat consumptievrijheid zowel als ondernemersvrijheid van groot belang zijn. Ie Consumentenbond toonde zich duidelijk teleurgesteld over de nota en vroeg de kamerleden ei- op aan te dringen dat de regering spoedig een duidelijk beleid pre sented t. Aan de huidige, vei- bokkelde. aanpak van de con Minister Van Aardenne: weinig insie op consumentenbeleid. De Stichting Natuur en Milieu meent dat de overheid de consu ment breed moet voorlichten Wat hij nu gaat doen, staat hom e\cnmin duidelijk voor de geest. „Veroordeeld word ik toch niet als ik mijn naam niet weet. zo ken ik de wet noe wel Ei zijn instellingen genoeg, ik hoef n.etop straat te slapen, .k ga maar naai het Leger des Heils of zo. Ja. het lijkt schlemielig, maar ik weet het niet hoor. Hier staat mpn ch hennne Hamburg wilde doer ?n schieter door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek'kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt. tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. m

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17