Jubileum-prijsvraag van hervormde kerkvoogdijen Zanggroep voor het liedboek Gemeenten in moeilijkheden met regels voor woonruimteverdeling Geldbedrag voor het beste verhaal Vragen over sluiting Bavo-kerk BROICX WIL MODEL-WOONRUIMTEVERORDENING Streeknieuws belangrijk voor lezers regio-krant VRIJDAG 21 MAART 1980 Al wandelend praten over je vrijheid LEIDEN -Op zaterdag voor pa sen, 5 a pril. höiiden het Jonge renpastoraat Voorscholen- Wassenaar en de regionale Hervormde Jeugdraad hun achtste oecumenische jonge- ren-paasvoetlochlDie begint om 2 uur in het Dorpscentrum aan de Schoolstraat in Was senaar. Om 10 uur s avonds zijn de deelnemers terug. Rond half 7 is er een pauze in Meyendell. De dag wordt om half 11 besloten met een vie ring in de Wassenaarse Dorpskerk. De wandelaars moeten tenmin ste zestien jaar zijn. Tijdens de tocht - achttien kilometer door de duinen en langs het strand - wordt voor iels te drinken gezorgd. Een boter ham moet men zelf meenemen. Aanmelding bij de start is mogelijkmaar de organisa toren hebben liever dat de deelnemers zich van tevoren opgeven Dat kan bij Mar ga Faassen.De Savornin Loh manplan tsoen 52 Voorschoten. Marjan Se- gaar, Krimkade 4 Voorscho len, Rie Derks, Van Wasse naar Obdamlaan 23 Wasse naar. en Jan en Ploni Rob bers. Koekoekstraat 16 Lei derdorp. Het thema van de voettocht is 'dit jaar: Hoe vrij ben jij'! Het gaat niet om een wande ling of een sportieve prestatie maar om onderling gesprek zegt de aankondiging. De deelnemers worden ingedeeld in groepjes van acht. ■«HMm.IM.fH» Bijbelstudie. Van zondag 23 tot en met zondag 30 maart houdt het Evangeliecentrum Zijlsingel 2 te Leiden een serie bijbelstudie avonden. Op de zondagen om half acht en op de andere avon den om acht uur. De bijeen komsten gaan uit van de stichting Johan Maasbach Wereldzending. Spreker is de Amerikaanse bij belleraar dr. Philip Green uit Tampa, Florida. Organistenvereniging. Het is dit jaar negentig jaar geleden dat de Nederlandse Organisten-Vereni ging werd opgericht. Ter gele genheid daarvan wordt op 10. 11 en 12 april in Utrecht een congres gehouden over het thema: "De bezinning op de gemeentezang en de relatie daarvan met de or gelbouw". De bestuursleden Gerard Bal, Ber nard Bartelink, Kees van Eersel, Jacques van Oortmerssen en Ni co Verrips züllen donderdag avond 10 april om half 8 in de Domkerk een feestelijk ope ningsconcert verzorgen. Het congres zelf wordt vrijdag en za terdag gehouden in het gebouw Kunsten en Wetenschappen, Ma- riaplaats 27. Daar komt ook een uitgebreide stand met orgel- en koormuziek en boeken over muziek en orgels. Dertien routes Kerkepad 1980. De NCRV heeft met haar uitzendingen van "Ker kepad" zoveel succes, dat ze er ook dit jaar mee doorgaat. De eer ste tv-uitzending is op vrijdag 6, de eerste route op zaterdag 7 juni. Dat zal dan wekelijks zijn tot be gin september. Begin mei komt de nieuwe gids voor Kerkepad uit. De routes voeren dit jaar achter eenvolgens naar Voorne-Putten, de Graafschap (Achterhoek), Groningen (oost), Walcheren, het Rijk van Nijmegen, Amsterdam, de Betuwe, Maastricht, Fries land, Dordrecht, nog eens Gro ningen (noord), Brabant en Zaandam. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Noordbergum (Fr.) J. Timmer Siddeburen; aan genomen naar Nijkerkerveen H. Jonker Lekkerkerk, naar Renes- se-Serooskerke-Noordwelle kandidaat T. S. Fahner Zeist, die hiermee bedankte voor onder andere Leimuiden; bedankt voor Sint Pancras S.G.J. Goverts Nieuw-Vennep. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Vollenhove .A. de Snoo Mussel. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Middelburg-Zuid J.J. Van Eckeveld Zeist, voor Scher- penzeel J. Mol Rijssen. Evangelisch- Lutherse Kerk: toe gelaten als predikant F.H. van Tuyll van Serooskerken Oostka- pelle. Protest Politiek. Het behoort tot de taak van de Remonstrantse Broeder schap, de leden te helpen hun verantwoordelijkheid concreet voor ogen te stellen. Het christe lijke protest tegen misstanden in de samenleving en tegen de ver wereldlijking van de kerk is een onderdeel van de taak van predi kanten, gemeenten en de Broe derschap. Dat is te lezen in een remonstrantse nota als aanbeveling voor de al gemene vergadering van de Broederschap in juni. Maar als men uitspraken doet, zal het be ginsel van de verdraagzaamheid, zoals dat aan de Broederschap ten grondslag ligt, wel goed voor ogen moeten worden gehouden. Uitspraken zijn niet bindend wel richtinggevend. Wie het beste verhaal schrijft over een van de vier onderwerpen die het hoofdbestuur van de Vereniging van Kerk voogdijen in de Her vormde Kerk in het kader van een jubileum-prijs vraag heeft opgegeven, krijgt een prijs van f 1500. De vereniging bestaat in de komende zomer zestig jaar. Dat wordt op 19 april met een algemene vergadering in Utrecht gevierd. Het hoofdbestuur nodigt alle be langstellenden uit, een verhaal van ten hoogste 5000 woorden te maken over een van de volgende onderwerpen: de invloed van het vrijwilligerswerk op de organisa tie van de Hervormde Kerk, een kritische beschouwing van het rapport "De hervormden in Ne derland" van drs. M. M. J. van Hemert, de gevolgen van een eventuele overheidssubsidie voor het onderhoud van monu mentale kerken en het gebruik of ongebruik van oude kerken. Vrijwilligers Over de vrijwilligers in de kerk zegt het hoofdbestuur van de kerk voogdijen. dat de ingewikkeld heid van de maatschappij invloed op hun werk heeft. Enerzijds wordt van de vrijwilligers steeds meer deskundigheid op velerlei gebied gevraagd, anderzijds zijn deze deskundigen zo zwaar bezet dat er nauwelijks ruimte over blijft om als vrijwilliger in de kerk te werken. De vraag is ook of de traditionele kerkopbouw de mogelijkheden voor de vrijwilli ger niet te veel belemmert. Het rapport van drs. Van Hemert, het tweede onderwerp van de prijsvraag, is verschenen bij het Instituut voor sociaal-weten schappelijk onderzoek, studie en advies, Paul Gabriëlstraat 30 Den Haag. Een van de conclusies van Van Hemert is dat de gemiddelde omvang van de kerkelijke ge meenten zal blijven dalen en dat daarmee de personele, organisa torische en financiële problemen zullen toenemen. Onderhoud Wat betreft het onderhoud van ou de kerken verwacht het hoofdbe stuur van de inzenders een ant woord op de vraag of een over heidssubsidie invloed mag en zal hebben op de functie van de kerkbesturen bij de exploitatie. De kans bestaat dat de overheid Er komen steeds meer monumentenbusjes in gebruik. Dit Gelderse,betaald doorliet Prins Bemhardfonds, is het achtste in ons land. Alleen Limburg en Overijssel hebben nog geen eigen bus. Voor de regelmatige controle van de monumenten - alleen al in Gelderland zo n 3000 - zijn ze onmisbaar. Oude kerken zijn vaak punt 1 in het werk van de monumentenwachtersDe overheid overweegt nu, ook het onderhoud van deze kostbare gebouwen gedeeltelijk voor haar rekening te nemen. Vele kerkelijke eigenaars kunnen de onderhoudslasten alléén niet meer dragen ook het onderhoud gedeeltelijk voor haar rekening gaat nemen, nu de meeste kerkelijke gemeen ten niet meer in staat zijn de ex ploitatie van deze gebouwen ge heel zelfstandig te runnen. Het laatste onderwerp sluit daarop aan. Historische kerken worden steeds meer ook gebruikt voor niet-kerkelijke doeleinden. De vraag rijst waar de grens ligt. Dit verschijnsel is overigens niet nieuw. Constantijn Huygens al vertelt in een in 1641 uitgegeven boekje over het gebruik van ker ken voor het monsteren .van krijgsvolk Jury en - postbus 176, 3300 AD Dor drecht - binnen zijn. De jury die de inzendingen beoordeelt be staat uit dr. W J. Diepenveen, voorzitter van de vereniging, G. A. van Dongen, redacteur van het maandblad "De Kerkvoogdij dr. R. Steensma. directeur van het Liturgisch Instituut te Gro ningen, en ds. G. Spilt, oud-voor zitter van de hervormde synode. Het Tweede-Kamerlid Van Leij- enhorst (CDA) meent dat de slui ting van de Haarlemse Bavo- kerk ernstige gevolgen heeft voor het kerkelijke en culturele leven in de Noordhollandse hoofdstad, dat laatste zowel plaatselijk als landelijk en in ternationaal. Hij heeft minister Gardeniers van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk vragen gesteld naar aanleiding van het besluit van de kerk voogdij om de kerk - wegens val lend gesteente - voor onbepaal de tijd te sluiten. Van Leijenhorst vraagt de minis ter dringend zo spoedig moge lijk een zodanige regeling te treffen dat dit cultuurmonu ment voor de toekomst behou den blijft. Hij wil ook een uit voerige uiteenzetting van de re- Dinsdag wordt in het provincie huis te Haarlem over deze zaak gepraat met vertegenwoordi gers van het rijk en de gemeente. De provincie heeft tot nu toe geweigerd in de kosten bij te dragen. Het provinciebestuur beschouwt de Bavo als een nationaal monument. NOORDWIJK - In Noordwijk aan Zee is een interkerkelij ke zanggroep (hervormd en gereformeerd) opgericht. Na drie repetities - elke woens dagavond van half 8 tot 9 uur - telt ze 35 leden, zowel jon geren als ouderen. Dirigent is de heer Joh. van Duin, Stijntjesduinstraat 33, die vroeger het jeugdorkest van "Echo der Duinen" heeft ge leid. Nu heeft hij een kleine blokfluitgroep in Noordwijk en is hij een van de organis ten in "Sole Mio". De zanggroep heeft voorname lijk ten doel, het kerkvolk vlugger vertrouwd te maken met het nieuwe liedboek. Joh. van Duin: "Het is de be doeling dat wij regelmatig - maar niet elke zondag - en beurtelings in de kerkdien sten worden ingepast. Niet als een soort opluistering of versiering, maar ter onder steuning. Daaraan is zeker behoefte. Wij zullen ons re pertoire dan ook hoofdzake lijk halen uit het liedboek. Het zal vooral eenstemmige medewerking zijn. Bekende liederen zouden we voor de afwisseling dan wel vier stemmig kunnen begelei den". Enthousiast Na de invoering van het lied boek is er in Noordwijk al een groep mensen geweest die regelmatig bij elkaar kwamen om onbekende en moeilijke melodieen door te nemen. Een officieel ver band hadden zij echter niet, zodat men nooit als groep aan diensten heeft meege werkt. De heer Van Duin verwacht dat het wel een half jaar zal duren voordat de zanggroep haar medewerking kan ver lenen. "Wij hebben een stel enthousiaste mensen. Als je je straks goed wilt presente ren, moet je voor een redelijk peil zorgen. En dat kost tijd". In de regel repeteert men in de oude kapel aan de Hoofd straat. Is die bezet, dan wordt, behoudens toestem ming van de kerkvoogdij, de kerk gebruikt. HENGELO (ANP) - De lezers van de regionale kranten ge ven de voorkeur aan de nieuwsstroom uit eigen streek boven een politieke stellingname. Zij, die een lan delijke krant lezen, hechten daarentegen meer waarde aan commentaren en artikelen waaruit een duidelijke me ning spreekt. Deze conclusie trekt de Werk groep Massa-communicatie van de universiteit in Utrecht uit een onderzoek naar reac ties van bewoners uit Almelo en omgeving op de overname van het Dagblad van het Oos ten door uitgeversmaat schappij Van der Loeff, vijf jaar geleden. De verandering van identiteit, die deze overname als gevolg had, heeft de meeste lezers nauwelijks iets gedaan, zo blijkt uit de enquêtes. De werkgroep heeft ook vastge steld dat de binding van le zers met hun krant wordt bevorderd door het vermel den wie bepaalde berichten en artikelen schrijft. DEN HAAG (GPD) - „Roddels, verdachtmakin gen en vage verhalen. Dat is eigenlijk het enige wat bekend is over woonruimteverdeling. Er zijn bestuurders van woningbouwverenigingen die op de maandelijkse vergaderingen, met een glas wijn in de hand beslissen over de verdeling van vrijgekomen woningen. Er zijn wethouders die zelf hoogstpersoonlijk zo maar even wonin gen weggeven op een wekelijks spreekuur. Er zijn gemeenteraadsleden die in commissie mee moeten praten over hoe urgent mevrouw Jans sen niet is, en of meneer Pieterse met zijn astma- aanvallen en zijn ongehuwde zoon niet toch meer in aanmerking komt". De typering van de wijze waarop in Nederland de beschikbare woon ruimte wordt verdeeld, komt van de Landelijke Organisatie Belan gengroepen Huisvesting (LOBH). Zowel staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting als de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) zijn van mening dat er nogal iets schort aan de woon ruimteverdeling. Gemeenten missen vaak de juiste middelen om huizen op een rechtvaardige wijze te verdelen. Regels vanuit Den Haag, die wel of niet goed worden uitgelegd, zorgen gere geld voor verwarring onder het legioen woningzoekenden. Dit soort zaken vraagt om een slui tende wettelijke regeling. De bewindsman wil in overleg met de VNG komen tot een model- woonruimteverordening. Daarin moeten alle richtlijnen voor de woonruimteverdeling door ge meentel worden samengevat. Tot nog toe loopt het overleg tus sen Brokx en de VNG meer dan stroef. De bewindsman verwijt de VNG dat zij niet hard genoeg voor de zaak loopt, terwijl de VNG op haar beurt zegt dat Brokx eerst een basis moet scheppen om aan een gesprek te kunnen beginnen. Nieuwe regels De VNG neemt het Brokx hoogst kwalijk dat hij begin dit jaar, als een soort aanloop naar de model- woonruimteverordening, nieuwe regels opstelde voor de afgifte van woonvergunningen. Volgens de gemeenteh vergroten die nieuwe richtlijnen de woning nood. Het gaat de gemeenten vooral om de door Brokx voorge schreven verplichting dat in het vervolg automatisch een woon vergunning moet worden afge geven aan een eigenaar-bewoner van een huis, als hij dat heeft ge kocht van iemand die elders een werkkring heeft aanvaard. Daarnaast verzetten gemeenten zich tegen de nieuwe regel dat aan mensen die zijn gescheiden, niet langer de eis van economi sche gebondenheid mag worden gesteld. Dat betekent dat een ge scheiden iemand eerder aan een huis zou kunnen komen dan ie mand die al jaren (economisch gebonden) als woningzoekende bij de gemeente staat ingeschre- Ook vanuit de Tweede Kamer (vooral van PvdA-kant) is fel gea geerd tegen de nieuwe regelin gen. Ook al vanwege het feit dat Brokx begin dit jaar de koop grens voor woningen, waarvoor een vergunning nodig is, wijzig de. Woonvergunningen zijn ver eist voor koopwoningen tot 260.000 gulden (was 270.000). De socialisten vrezen dat gemeenten nu nog minder huizen kunnen verdelen. Immers, ieder huis van boven de 260.000 gulden kan zonder vergunning worden be trokken. De PvdA vindt dat die koopprijsgrens per regio beke ken zou moeten worden. Door het verlagen van de grens voor het gehele land, zullen de ge meenten, vooral in de Randstad, nog minder huizen kunnen ver delen. Brokx zegt de koopprijs grens verlaagd te hebben, omdat de prijzen van huizen in het af gelopen jaar zijn teruggelo pen. „De gemeenten staan met de rug tegen de muur. Terwijl de be hoefte aan woonruimte steeds groter wordt, wordt de zeggen schap van de gemeenten over verdeling van de bestaande voor raad voi der uitgehold zegt het PvdA-Tweede-Kamei lid me vrouw Salomons. Vorige week nog vroeg zij tijdens een ingelast debat aan Brokx om de nieuwe regels voorlopig in te trekken. Brokx, gesteund door CDA en VVD, voelt daar niets voor. Hij wil wel zo snel mogelijk met een nieuwe model-woonruimtever ordening komen. „De omvang van de bestaande problemen is echter niet zo groot, dat het ge meentelijk verdelingsbeleid wordt gefrustreerd", aldus de bewindsman. „De staatssecretaris wacht af. Voorlopig geen landelijke invoe ring van de Woonruimtewet, geen model-woonruimteveror dening, nog geen leegstandscon trole, maar wel een zodanige bij stelling van de Beschikking Woonruimtewet, dat nog minder betaalbare woningen in een ge meentelijk distributiebeleid val len. Hoe valt het nog uit te leggen, dat de overheid miljarden gul dens in instellingen stopt om woonruimte te bouwen, zonder dat over de verdeling van die woonruimte behoorlijke afspra ken worden gemaakt", zeggen de belangengroepen in de volks huisvesting. Brokx staat op het standpunt dat zijn per 1 januari afgekondigde nieuwe regels enkele knelpunten wegnemen. Hij vindt bijvoor beeld dat de beweeglijkheid op de arbeidsmarkt voorrang ver dient boven het belang van de volkshuisvesting. Dat betekent dat Brokx het redelijk vindt dat iemand die in een andere plaats aan het werk wil, niet mag wor den belemmerd door beperkende bepalingen bij de verkoop van zijn huis. Iedereen kan derhalve zonder gemeentelijke vergun ning de woning krijgen. De ge meenten vinden dat hierdoor misbruik in de hand wordt ge werkt. De komende weken zal Brokx het r Brokx Knelpunten wegne overleg'met de VNG over een model- woonruimteverordening heropenen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten wil een zo groot mogelijke vrijheid heb ben bij de woonruimteverdeling, omdat op die'manier het gemak kelijkst zou kunnen woiden in gespeeld op heersende lokale si tuaties. Het is de vraag of in de praktijk een aantal wettelijk vastgelegde re gels voor het verdelen van de woonruimte is uit te voeren. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten vraagt zich af. ..In hoeverre denkt Brokx tot een re gulering te komen van een terrein dal in belangrijke mate wordt beheo t dooi economist he marktverhoudingen". En: ,.ln welke mate moet gevreesd wor den. dat nieuwe ma..tiegelen voor de woningverdeling de bouwproduktie nog verder zul len drukken?" FRED KLAVER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11