Verlies Kennedy bij Democraten vrijwel fataal UbentU r® Chomeini verleent amnestie Eén dode bij mislukte ETA aanslag Uitslag zou leiden tot regeringscrisis Geduld Joegoslaven volledig uitgeput WOENSDAG 19 MAART 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Morgen verkiezingen regionaal Catalaans parlement in Spanje MADRID - Morgen kiezen 4,5 mil joen Catalanen hun regionale parlement van 135 volksverte genwoordigers, die gedurende vier jaar inhoud moeten geven aan het statuut van SAU, het Ca talaanse statuut voor regionaal zelfbestuur, dat op 25 oktober van het vorig jaar werd goedge keurd door de kiezers in de vier Catalaanse provincies. Net zoals op het referendum over het sta tuutvan SAU, waarbij 40 procent van de kiezers het liet afweten, vrezen de politieke partijen een grote afwezigheid Deze vrees is niet ongegrond: tijdens de ver kiezingscampagne hebben tal van politieke partijen wegens ge brek aan publieke belangstelling „Joan Reventos, een president voor iedereen!", schreeuwen honder den rood en geel gekleurde affi ches in het Spaans en in het Ca talaans van de regionale socialis tische partij Partido Socialista de Cataluna, PSC-PSOE, in het cen trum van Barcelona. „Het uur van de waarheid is gekomen: maak het Catalonië zoals je dat zelf wilt", dondert een aantal reclameteksten in het Catalaans en in het Spaans van de Catalaan se nationalistische coalitie Con- vergencia Democratica de Cata luna, CDC. Door de verkiezingscampagne voor het regionale parlement in Cata lonië loopt een taalbarrière. Sommige politieke partijen spreken alleen maar Catalaans, anderen zijn tweetalig en de An- dalusies-socialistische partij PSA, die op de stemmen van een half miljoen immigranten uit Zuid-Spanje in Catalonië mikt, houdt het alleen bij de Spaanse taal. De PSA ziet het opkomende Catalaanse nationalisme als een bedreiging voor de Spanjaarden uit andere streken, die eveneens Catalonië hebben opgebouwd. Zestien politieke partijen en coali ties met ruim 2000 kandidaten hebben zich tot het uiterste inge spannen om de zakelijk ingestel de Catalanen warm te maken voor hun zetels in het regionale parlement. Premier Adolfo Sua- rez hield een campagne van vijf dagen, waarbij hij steeds werd lastig gevallen door Catalanen, die hem niet wilden begroeten of die hem vertelde dat zij als natio nalisten toch niet op de Catalaan se centristen (CC-UCD) zouden stemmen. Van de Catalaanse nationalistische groeperingen springt er één in het oog: de centrum rechtse Ca talaanse nationalistische coalitie, CDC, onder leiding van oud-ban kier Jordi Pujol. Deze partij wijst een samenwerking met de Euro communisten, die in Catalonië veel radicaler dan in de rest van Spanje zijn, af en keert zich fel tegen het socialisme van zelfbe stuur op alle niveaus. Jordi Pujol ontleent zijn kiezers aan de Ca talaanse middenstand, die niet bereid is om zich in een regionaal- politiek avontuur te storten. Volgens de laatste opiniepeiling van het onafhankelijke bureau ICSA-Gallup zullen de uitslagen van de verkiezingen voor het re gionale parlement de Catalaanse traditie van „politiek links" weerspiegelen. Het enquétebu- reau meent dat iets meer dan 40 procent Catalanen njet naar de stembus gaat. Overwinnaar van de verkiezingen wordt de Cata laanse socialistische partij PSC- PSOE met bijna 27 procent van de uitgebrachte stemmen, ge volgd door de Catalaanse natio nalisten van CDC met bijna 24 procent. Als derde eindigt de Ca talaanse communistische partij PSUC-PCE met bijna 21 procent. De Catalaanse centristen CC- UCD lijden volgens ICSA-Gallup vergeleken met de algemene ver kiezingen van vorig jaar een ge voelig verlies en mogen blij zijn als zij 11 procent van de uitge brachte stemmen kunnen ver zamelen. Politieke kringen in Spanje menen dat de uitslagen van de regionale verkiezingen in Catalonië, op nieuw een nederlaag voor de UCD - de derde binnen een maand - zal betekenen, die kan leiden tot een regeringscrisis. „Na Andalusië en het Basken land zal Catalonië laten zien dat men het tot nu toe niet eens is met de regeringspolitiek van de cen trumpartij. Suarez was briljant in de overgang van een dictatuur naar de democratie, maar hij is geen man met staatsvisie. Hij mist een vastomlijnd beeld van de wederopbouw van het land", aldus politieke waarnemers in Madrid. Reagan wint bij Republikeinen in Illinois CHICAGO (UPI/Reuter) - President Carter heeft met een grote voorsprong op zijn rivaal Senator Edward Kennedy de belangrijke voorverkiezingen in de staat Illinois ge wonnen. Carter leidde vanaf het eerste begin dat de stemmen werden geteld. Uit computervoorspellingen was al gebleken dat de weegschaal zo sterk ten gunste van Carter door sloeg dat er geen enkele twijfel bestond ovei Regering Begin overleeft motie van wantrouwen JERUZALEM (DPA/UP1) - De re- gering-Begin heeft gisteren met 55 tegen 46 stemmen de tweede motie van wantrouwen in tien dagen overleefd. Ze was inge diend door de kleine, uiterst rechtse renaissance'partij van mevrouw Geula Cohen, die zich van Begins Likoedpartij heeft af gescheiden. Geula Cohen verwijt de regering, dat zij niets in het landsbelang doet en de "verslechtering van de Europese houding" in het probleem van het Midden-Oos ten niet afremt. De vorige motie van wantrouwen betrof het onderwijsbeleid. Jitzhak Shamir, de nieuwe Israëli sche minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren de vorming van een onafhankelijke Pale-, stijnse staat, zelfs "na tien jaar vreedzaam naast elkaar bestaan met de joden", uitgesloten. Hij zei dit in zijn eerste publieke verkla ring sedert zijn ambtsaanvaar ding een week geleden. Syrië heeft de Palestijnse guerrilla strijders het groene licht gegeven voor het uitvoeren van militaire operaties in Israël via de door Is raël bezette hoogvlakte van Go lan, zo heeft een Syrische rege ringsfunctionaris gisteren beves tigd. President Assad, aldus de functionaris, heeft Palestijnse guerrillaleiders inbegrepen PLO- leider Arafat in de afgelopen we ken ontmoet en hen te verstaan gegeven, dat de vlakte, die Syrië en Israël scheidt, "altijd voor de Palestijnen open is geweest en dit ook zal blijven als route voor commando-acties tegen Israël" De president, zo zei hij verder, verbaast zich ook over het feit, dat de guerrillastrijders van deze gelegenheid geen gebruik ma ken1, ofschoon Syrië hen steunt en hun vele faciliteiten geeft. PALESTIJNEN - De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft gisteren gezegd dat zijn land een officiële status aan een Palestijn se diplomaat had gegeven omdat het een voorbeeld aan andere westelijke landen wilde stellen. Het Oostenrijkse besluit lokte een scherp protest van Israël uit. Aan de republikeinse kant voor spelden alle grote televisiesta tions dat de conservatieve kandi daat Ronald Reagan het liberale congreslid John Anderson, af komstig uit Illinois, ruimschoots zou verslaan, al had Anderson korte tijd de leiding toen de eer ste uitslagen binnenwaren. Nadat in.Illinois 38 procent van de stemmen was geteld zag de stand er als volgt uit: Carter 65 procent. Kennedy 30 procent. Wellicht nog ernstiger voor Kenne dy dan dit verlies was dat zich in Illinois aanwijzingen hebben op gestapeld dat Kennedy's race naar de kandidatuur van de de mocraten voor het president schap nu werkelijk in grote moeilijkheden is geraakt. Uit een doorsnee van de kiezers kon worden opgemaakt dat Carter simpel een meerderheid behaal de onder de katholieken, de vak bonden en de etnische minder heden van Illinois - juist die groepen waar Kennedy's liberale kracht had moeten liggen. Bo vendien lijkt Kennedy flink te hebben geleden onder zijn poli- Militairen in Suriname worden niet vervolgd PARAMARIBO (ANP/SNA) - De nieuwe Surinaamse regering zal aan het parlement in Paramaribo zo spoedig mogelijk een amnes tiewet voorleggen. Dat heeft pre sident Johan Ferrier in een tele visietoespraak gezegd. Volgens het Surinaams Nieuws Agentschap is het de bedoeling "de militairen die op 25 februari een ingreep hebben gepleegd op het bestuur van het land amnes tie te verlenen". Het huisarrest van het merendeel van, de Surinaamse ex-ministers is inmiddels opgeheven. De nieuwe Surinaamse regering is in overleg met de Nationale Militai re Raad hiertoe overgegaan. Ver der zijn enkele politie- en legerof ficieren uit de gevangenis in San to Boma ontslagen. tieke samenspel met Jane Byrne, de omstreden burgemeester van Chicago die de politieke machine dit keer niet zo ten gunste van de senator kon laten draaien als wijlen burgemeester Richard Daley dat in 1960 deed in het voordeel van John Kennedy. In het republikeinse kamp bouwde Ronald Reagan geleidelijk een stevige voorsprong op. Reagan hield zich Anderson verrassend goed van het lijf, ondanks het feit dat duizenden democratische kiezers overliepen om hun stem te geven aan de liberale Ander son. Ambassadeur George Bush, wiens campagne de laatste we ken toch al steeds minder aan sloeg, zag zijn kansen op de re publikeinse nominatie nog ver der dalen door op afstand derde te worden in Illinois. De stand rond de republikeinse kandida ten in Illinois zag er na 38 procent van de stemmen als volgt uit: Reagan 48 procent. Anderson 37 procent. Bush 11 procent. In Washington juichte Carters woordvoerder Jody Powell de grote overwinning van de presi dent in Illinois toe als een bewijs van de publieke steun voor "moeilijke, zelfs onplezierige be sluiten" die Carter had moeten nemen. Powell vertelde verslag gevers dat het resultaat van Illi nois "erg belangrijk en erg beslis send" was, maar hij weigerde te zeggen dat voorsènator Kennedy nu de tijd gekomen is om de race tegen Carter om de democrati sche nominatie maar op te geven. Op de vraag of de gemakkelijke overwinning in Illinois het nu nog waarschijnlijker maakt dal de president zijn beleid voortzet om zich niet persoonlijk in de campagne te begeven, antwoorde Powell: "Winnen of verliezen heeft daarmee niets te maken, zo als u weet". Carter en zijn woord voerder hebben vaker gesteld dat zijn besluit om in het Witte Huis te blijven geen campagne-taktiek is, maar dat dit eerder verband houdt met de wil van de presi dent zich voor alles bezig te hou den met de gijzelingsactie in Iran. Edward Kennedy heeft al eerdei gezegd dat hij zal blijven vechten tot aan de vergadering van de Democraten waar uiteindelijk de presidentskandidaat wordt aan gewezen. Nog eens zo'n verlies echter in de komende voorver kiezingen van New York en Con necticut zou zijn kandidatuur volkomen hopeloos maken. MADRID(AFP/UPI/GPD)-Bij een bomaanslag in het cen trum van Madrid is gisteroch tend een soldaat om het leven gekomen, terwijl twee officie ren, onder wie de 62-jarige generaal Fernando Esquivas Franco licht werden gewond. Later op de dag nam de ETA, de militante Baskische afschei dingsbeweging, de verant woordelijkheid voor de aan slag op zich. De ETA liet ech ter doorschemeren, dat de aanslag eigenlijk mislukt De teneur van het communiqué van de ETA. was die van "Sorry, we hadden eigenlijk een ander willen doden". "Door technische omstan digheden en door oorzaken van buitenaf heeft de aanslag alleen maar een lid van de mi litaire politie gedood, dat dienst deed als chauffeur en lijfwacht van de generaal aldus het communiqué, dat aankondigt dat de ETA bin nenkort een uitgebreide ver klaring zal geven over de re denen van deze aanslag. De 19-jarige militaire politiea gent stond in de buurt van de woning van generaal Fernan do Esquivias te wachten om zijn chef met de auto naar zijn bureau te brengen. Op het moment dat de generaal het portaal van zijn flatgebouw in het centrum van Madrid ver liet ontplofte de bom, die was bevestigd aan een geparkeer de bromfiets. De soldaat werd op slag gedood, de generaal bleef ongedeerd. De politie verklaarde dat de bom radio grafisch tot ontploffing werd gebracht. Deze aanslag van de ETA, de eerste nadat het Baskenland op 9 maart z'n eerste zelfstan dige regionale parlement koos, heeft grote opschud ding veroorzaakt in Spaanse legerkringen. SAN SALVADOR AFP AF- Linkse guerrillastrijders zitten ge laten op de binnenplaats van een boerderij, die zij enige tijd bezet hebben gehouden, voordat zij zich moesten overgezien aan de natio nale veiligheidstroepenHet poli tieke geweld in El Salvador blijft in het gehele land reel dodelijke slachtoffers eisen. Volgens de aarts bisschop van San Salvador zouden er zeker 150 doden zijn gevallen sinds 6 maart, de dag waarop de wet op de landhervormingen werd afgekondigd. Einde gijzeling niet in zicht Erich Fromm overleden PARIJS (AFP) - Radio Teheran heeft gisteren bekendgemaakt dat Cho meini algemene amnestie heeft verleend aan gevangenen "die geen bloed vergoten hebben en geen corruptie hebben gepleegd". Politieke gevangenen die niet onder de amnestie vallen krijgen verminde ring van straf. Alleen de officiële rechtbanken mogen nog personen berechten die zich aan corruptie en bloedvergieten hebben schuldig gemaakt. Ajatollah Ghodoussi, procureur-generaal van de islamitische rechtban ken, heeft van Chomeini opdracht gekregen elk geval op zich te bezien. De president zal daarna goedkeuring moeten geven voor strafverminde ring, die voor bepaalde gestraften vrijlating betekent. Die moeten dan beloven niet in herhaling te zullen vallen, op straffe van optelling van de straf. Chomeini roept voorts op tot grootmoedigheid en geeft opdracht degenen die zich onder de vorige regering aan geringere vergrijpen hebben schuldig gemaakt niet langer lastig te vallen. President Bani Sadr en de gerechtelijke machthebbers hebben opdracht de uitvoering van dit decreet in het oog te houden en elke inbreuk erop te verijdelen "om een eind te maken aan de ordeloosheid die momenteel heerst". Onderzoek Een commissie van zeven leden begint vandaag met een onderzoek van de klachten over de verkiezingen, zo heeft een woordvoerder van de Iraan- se Revolutionaire Raad gisteren meegedeeld. Als de commissie met het rapport klaar is, zal, over gehele of gedeeltelijke ongeldigverklaring van de uitslagen worden beslist. De datum van de tweede verkiezingsronde zal pas worden vastgesteld als de uitslagen van de eerste ronde helemaal vaststaan. BOGOTA (UPI/AFP) - Colombia MURALTO - De in Duitsland ge boren Amerikaanse psycho analyticus Erich Fromm is giste ren overleden ten gevolge van i hartaanval. heeft gisteren aangekondigd dat Fromm, die verscheidene bestsel- het zelfs niet een gevangenzit- iers op het gebied tende linkse activist zal vrijlaten om daarmee de vrijlating te ver krijgen van de 32 gegijzelden die In de Dominicaanse ambassade in Bogota worden vastgehouden. De aankondiging maakt een spoedige bëindiging van de be zetting, die al 21 dagen duurt, zeer onwaarschijnlijk. de psy chologie heeft geschreven, zou komende zondag 80 zijn gewor den. Sinds 1969 leefde de profes sor teruggetrokken in het Zwit serse Muralto, niet ver van de Ita liaanse grens. Vorig jaar ontving hij het ereburgerschap van Zwit serland, een onderscheiding die hoogst zelden wordt toegekend. ADVERTENTIE En geen twee van u zijn hetzelfde. Dat hóeft ook niet! Dat ziet U morgen in deze krant. Woon-dorado voor de eigenheid van uw interieu Sowjetblok wacht Tito s clood niet af ADVERTENTIE Wijting lekkerbekjes kg wijtingfilets. 80 gr. t oor een deegie halen v i te watertanden.. Doé meer met vis,omdat't zo lekker is. WENEN - Het rekken van het ziek bed van de Joegoslavische presi dent Josip Broz Tito stelt het ge duld op de proef van velen die wachten op het moment dat het 87-jarige staatshoofd uit zijn lij den wordt verlost. De meest on geduldige is de Sowjet-Unie en haar satellieten, die blijkbaar niet het geduld hebben kunnen op brengen fatsoenlijk te wachten tot na de begrafenis voordat zij hun onvermijdelijke scheldkan- nonades op Joegoslavië losla ten. Russische en Vietnamese partij- kranten en officiële persagent schappen hebben de laatste we ken in verscheidene berichten Joegoslavië in harde taal aange vallen omdat het de westerse lijn volgt in de kwestie-Afghanistan en zij beschuldigen Joegoslavië ervan dat te doen ten koste van zijn status van niet-gebonden land. Door de Russische aanval in de Russische en Vietnamese me dia is ook een einde gekomen aan het geduld van Joegoslavië. De communistische Joegoslavische partijkranten Politika en Borbo hebben in lange artikelen hard teruggeslagen en geen woord ge schuwd waarmee het de Russen en Vietnamezen zo scherp moge lijk kon treffen. Op papier is de oorlog begonnen. Het geduld van de artsen en de Joe goslavische politici, die rond het ziekbed van de stervende maar schalk het einde afwachten, is ook uitgeput. Passieve of actieve euthanasie in Joegoslavië is een misdrijf, de artsen mogen de me dische behandeling niet stop zet ten en hebben ook bepaald niet de moed daartoe terwijl de politi ci op hun vingers kijken. Twee belangrijke politieke figuren houden dag en nacht de wacht in het ziekenhuis in Llublana waar de bejaarde Tito sinds zijn eerste operatie op 13 januari, die leidde tot de amputatie van zijn linker been op zondag 20 januari, zijn aanvankelijk herstel en tenslotte de officiële mededeling op 10 fe bruari dat Tito's gezondheidstoe stand langzaam achteruit ging. partij, die in wezen het land rege ren vanaf het moment dat Tito in het ziekenhuis werd opgenomen, hebben hun politieke activiteiten aangepast aan het verloop van Ti to's ziekte en hebben besloten volgens plan verder te werken zoals o.a. de minister van buiten landse zaken Vhrcovic, die vorige week een officieel bezoek heeft gebracht aan de Verenigde Sta ten, ofschoon hij het bezoek heeft moeten bekorten in verband met de nieuwe crisis in de toestand van Tito. Ongeduldig zijn ook de journalis ten uit de hele wereld van wie een aantal al ruim twee en een halve maand de „wacht houden" aan Tito's sterfbed. Hun enige infor matie is het dagelijks tweeregeli ge medische bulletin, dat om streeks het middaguur wordt ge publiceerd door de behandelen de artsen in het ziekenhuis in Llublana. Voor de rest moeten zij een oog houden op de bewegin gen van de autoriteiten. Ten slotte hebben de Joegoslaven zelf hun geduld verloren. Ze gaan normaal naar hun werk maar ra ken met de dag meer gebelgd dat hun geliefde president zolang moet lijden tot het hem is toege staan dood te gaan. Het is vrijwel zeker dat na Tito's dood de be handelende artsen of de verant woordelijke politici op het matje zullen worden geroepen om ant woord te geven op de vraag of het gerechtvaardigd was het leven van Tito zo lang zinloos te verlen gen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9