ONTRUIMING VAN KRAAKPANDEN TIEN TEGEN ÉÉN DAT UWMERK MEER WEN NICOTINE BEVAT. Geen einde Libanon-taak Weinig drugs in leger Regering en Kamer eens over regionale omroep Politie massaal in actie in Nijmegen en Den Haag Ruim drie jaar geëist tegen bejaarde die jongen doodstak Tweede Kamer debatteert vrijdag over loonmaatregel Helft bevolking: geen gevechtsfuncties voor vrouw in leger Fraude casino-kassier WOENSDAG 19 MAART 1930 BINNENLAND PAGINA 7 Binnenkort besluit over verlenging DEN HAAG (GPD) - Het is vol gens defensieminister Schol ten „niet waarschijnlijk" dat de Nederlandse regering zal aandringen op het op korte termijn beëindigen van de Nederlandse deelname aan de VN-vredesmacht in Liba non. Bij de behandeling van de defensiebegroting in de Eerste Kamer zei hij gisteren dat het kabinet binnenkort een besluit zal nemen over de verlenging van het mandaat van de Nederlandse VN-troe- pen. Staatssecertaris Van Lent wees het voorstel van PvdA-sena- tor Nagel, om de Nederlandse VN-soldaten van rijkswege condooms te verstrekken als middel om de vele geslachts ziekten onder de VN-soldaten te voorkomen, van de hand. Van Lent bestreed dat sprake zou zijn van een epidemie. Geslachtsziekten zijn de laat ste maanden slechts inciden teel voorgekomen. Tot de cember vorig jaar betrof het acht gevallen, in december dertien, in januari negen en in februari twee. Deze cijfers bewijzen dat geen reden is voor verontrusting. Volgens minister Scholten is het niet waar dat post die Ne derlandse Unifil-soldaten naar Nederland sturen, wordt geopend. Brieven worden niet geopend en pakketpost moet geopend voor verzen ding worden aangeboden, waarna het sluiten plaats vindt in bijzijn van de betrok ken militair. Mocht er zoals Nagel (PvdA) beweerde, toch sprake zijn van het openen van brieven, dan zal de minis ter dat laten onderzoe ken. Minister Scholten zei voorts dat de defensiebegroting dit jaar niet aan de bezuinigingsope ratie van het kabinet zal kun nen ontkomen. De NAVO-af- spraak, dat de defensielasten jaarlijks met 3 procent moe ten stijgen, kan niet woreden nagekomem. Hoeveel defensie moet inleve ren valt volgens hem nog niet te zeggen. Daarover vindt overleg plaats met minister Van der Stee (financiën) Volgens minister Scholtcn van defensie Minister Scholten van defensie. DEN HAAG (GPD) - Onder de Nederlandse militairen is geen sprake van een ernstig drugsprobleem. Bij dienst plichtige militairen worden slechts in enkele gevallen moeilijkheden rond drugge bruik geconstateerd. Zo rea geerde minister Scholten (de fensie) gisteren op uitlatingen van een Rotterdamse psy choloog. Deze heeft onlangs verklaard dat 10 tot 20 procent van de dienstplichtigen aan drugs verslaafd is. Dat is volgens de minister echter onjuist. Ook onder dienstplichtige mili tairen komen natuurlijk aan drugs verslaafden voor, zei hij gisteren in de Eerste Kamer. Maar een deel van hen wordt met succes behandeld en van de drugs geholpen, terwijl de rest van de verslaafden voor goed ongeschikt wordt voor de militaire dienst. Dat geen sprake is van excessen blijkt volgens hem ook uit het feit dat de marechaussee in 1979 - bij een totaal van 100.000 militairen - slechts 66 processen-verbaal heeft ge maakt. opgemaakt, twee ge vallen ging het om handel in verdovende middelen, in de andere gevallen om ge bruik. Inmiddels hebben de Tweede- Kamerleden Gualthèrie Gualth-erie Weezei en Borg man (CDA).de bewindslieden van defensie en justitie om opheldering gevraagd over de mededelingen van de Rotter damse psycholoog, drs. M. Morival, hoofd van de afde ling drugs en alcohol van de Rotterdamse GG en GD. Ook vragen zij commentaar op diens uitlating dat de leger artsen en legerleiding onvol doende oog hebben voor dit probleem, omdat veel geval len van verslaving niet zou den worden gemeld. Voorts willen zij weten of het waar is dat zich binnen veel kazernes vaste verkooppunten voor verdovende middelen bevin den. ARNHEM (GPD) - Na jarenlang gepest en getreiterd te zijn door jongens uit de buurt, kwam het tijdens de laatste jaarwisseling bij de 71 -jarige B.G. uit Dieren tot een uitbarsting. In blinde woede stak hij de 18-jarige René Schoonderbeek met een mes in de hals. De jongen overleed later in een ziekenhuis aan fataal bloedverlies. De officier van jus titie, mr. F. J. H. Rutgers van der Loeit, eiste gisteren voor de Arn hemse rechtbank een gevange nisstraf van drie jaar en een maand tegen G. wegens dood slag. Omdat de jongens vuurwerk naar zijn huis aan de Zutphensestraat hadden gegooid was bij G. de maat vol geraakt. De twintig jaar geleden gekochte woning in Die ren maakte voor G. zijn hele leef wereld uit. Toen dit stukje le vensbelang werd aangevallen, zag de uiterst getergde man geen andere mogelijkheid dan van Zich af te bijten, ZIJ het wel met behulp van een mes. De gevolgen bleken fataal. Een en ander speelde zich af rond kwart voor drie oudejaarsnacht „Ze mochten toen geen vuur werk meer afsteken. Er stond in de krant dat de politie extra waakzaam zou zijn. Ze hebben mij dit jaar in de steek gelaten", aldus de bejaarde verdachte, die beweerde dat het slachtoffer hem had uitgedaagd. „Ik op mijn leef tijd doe niemand kwaad. Een on schuldig mens zeker niet. Mijn hart deed zeer toen ik hoorde dat het om een 18-jarige jongen ging. Het had m(jn eigen kleinzoon kunnen zijn. Nu zit ik maar in het huis van bewaring, gescheiden van mijn familie. Ik kan mijn hobby's niet meer doen. Dat komt allemaal door de ellende die ze me hebben aangedaan", aldus G. met een brok in zijn keel tot zijn rechters. Volgens de verdachte wordt hij al jarenlang door de jongens uit zijn omgeving gepest. In het bijzon der tijdens de jaarwisseling. „U had gewoon binnen moeten blij ven en niet moeten reageren op de provocaties van die jongens. Voor hen was de lol er dan vanzelf afgegaan", aldus de mening van rechtbankpresident mr. C. H. de Kat. Op de vraag van de officier van justitie waarom hij eigenlijk naar buiten was gegaan, ant woordde G.: „Ik mag toch ook wel naar vuurwerk kijken". Volgens mr. Rutgers van der Loeff wist G. van tevoren dat hij ook deze jaarwisseling weer moei lijkheden zou krijgen. „Voor middernacht stond hij al buiten om de jongens op te wachten. Uren daarna kwamen ze pas". De officier kon geen enkel excuus bedenken voor de handelwijze van verdachte. Raadsman mr. J. J. P. van Genug- ten kwam tot de conclusie dat zijn client toen hij toestak niet wist wat hij deed. Hij pleitte voor ontslag van rechtsvervolging. „Ik moet er maar in berusten", waren de slotwoorden van G. Uitspraak 1 april. Kamen illegale werkgevers harder aanpakken DEN HAAG (ANP) - Dp Twppde Kamer heeft gisteren een motie aangenomen van de socialist Roethof, waarin wordt gevraagd illegale werkgevers harder aan te pakken. Nu de 1-novcmberwet in werking is getreden, vindt de kamer, dat werkgevers die toch buitenlandse werknemers ille gaal in dienst nemen, een veel hogere boete moeten krijgen dan de paar honderd gulden, waar ze nu mee worden geconfronteerd. ZANDVOORT (GPD) - Een 53-ja- rige kassier van het casino in Zandvoort heeft een groot aantal spelers financieel benadeeld. De man heeft geruime tijd te weinig geld uitbetaald wanneer spelers hun gewonnen fiches kwamen verzilveren. De oplichtingszaak, die vorig jaar speelde, is pas nu in de openbaarheid gekomen. Op aanwijzing van de bedrijfsre cherche van het Zandvoortse casino, werd de kassier aanvan kelijk geschorst, maar later nam hij zelf ontslag. Voor hoeveel geld hij spelers heeft benadeeld, is onbekend. Gesproken wordt van een bedrag rond de ton. De fraude kwam in mei tijdens een routinecontrole aan het licht. Enkele spelers maakten de kas sier er toen op attent dat hen te weinig v/erd uitbetaald. Het ver- DEN HAAG (ANP) - De politiekorpsen in Den Haag en Nijmegen hebben gisteren panden ontruimd die door krakers in gebruik waren genomen. In Den Haag trad de mobiele eenheid op waarbij de ongeveer dertig bezetters van een pand aan de Jacob Catsstraat naar buiten werden gesleept en in wagens afgevoerd. Enkele tientallen sym pathisanten, die de voordeur blokkeerden, werden met de wapenstok en politiehonden verdreven. DEN IIAAG - Leden van de Haagse mobiele eenheid slepen een van de ongeveer dertig beletters van een kraakpand naar een wagen. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal vrijdag debatteren over de door het kabinet aange kondigde loonmaatregel. Het be sluit hiertoe kwam gisteren tot stand omdat het debat morgen niet kan worden gehouden. Op die dag bezoekt het Spaanse ko ningspaar de Staten-Generaal. Ook een debat volgende week dinsdag bleek onmogelijk, omdat dan de daarvoor gestelde termijn al verlopen is. Het besluit van de Kamer kwam tot stand ondanks fel verzet van de oppositie en de kleine fracties. Deze wilden liever het debat morgen laten beginnen, of de re gering om uitstel van het ingaan van de maatregel vragen. Verder vonden deze fracties de voorbe reidingstijd voor het debat te kort. Op voorstel van kamervoorzitter Dolman werd uiteindelijk beslo ten het debat vrijdagochtend om kwart over tien te laten beginnen. Voor de grote fracties (PvdA en CDA) geldt een tijdslimiet van een half uur. WD en D'66 heb ben elk twintig minuten om hun standpunt naar voren te brengen en de kleinere fracties tien minu ten elk. Op deze wijze hoopt de Kamer tegen half zeven 's avonds de stemmingen achter de rug te kunnen hebben. DEN HAAG (GPD) - Bijna de helft van de Nederlandse bevolking vindt dat vrouwen niet in aan merking moeten kunnen komen voor gevechtsfuncties binnen de krijgsmacht. Ruim een derde vindt dat dit wel moet kunnen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Volk en Verdedi ging, waarvan de resultaten bin nenkort worden gepubli ceerd. Uit het onderzoek blijkt ook dat 60 procent van de ondervraagden „de meeste militaire functies on vrouwelijk" vindt. Met deze stelT ling is slechts 26 procent het on eens. Ook gelooft 63 procent dat mannen in het leger het moeilijk zullen aanvaarden dat vrouwen allerlei werk evengoed kunnen doen. Slechts 21 procent is hier niet bang voor. In Nijmegen kwam een politie macht van maar liefst 180 man op de been die een kraakpand aan de kruising: Heyendaalseweg/Prof. Sehrijnenstraat ontruimde. Er werden charges uitgevoerd tegen een groep van ongeveer honderd sympathisanten die zich bij het pand hadden verzameld. De elf vrouwen, die het pand hadden gekraakt, boden geen verzet toen de politie het met stalen platen en prikkeldraad gebarricadeerde huis binnendrong. Voorzover de politie bekend is raakte niemand gewond. Er zijn geen arrestaties verricht. Volgens de kraaksters stond de woning al twee jaar leeg. Er werd een schijn van bewoning opge houden. Er stonden wat meubels en er was een schakelautomaat waardoor in de avonduren auto matisch licht ging branden. De president van de Arnhemse rechtbank bepaalde vorige week in een kort geding dat de kraak sters het pand uiterlijk het afge lopen weekeinde hadden moeten verlaten. Een politiewoordvoer der verklaarde het aantal van 180 man met de mededeling dat een overmacht aan politiemensen de beste kans is voor een geweldloze ontruimingsactie. Bevel Het gekraakte pand in Den Haag was eigendom van de gemeente Het onderzoek is in november ge houden door de Nederlandse Stichting voor de Statistiek in opdracht van de Stichting Volk en Verdediging, een onafhanke lijk studiecentrum waarin allerlei maatschappelijke groeperingen deelnemen. Het onderzoek maakt deel uit van de voorberei ding op een studieconferentie over „de vrouw en de krijgs macht", die op 21 april in Utrecht wordt gehouden. De onderzoekers vinden vooral de laatste cijfers opmerkelijk omdat daaruit blijkt dat men verwacht dat mannen met de integratie moeite zullen hebben. Het onder zoek heeft niet uitgewezen of de ze opstelling voortkomt uit het militaire beroep of ook bij andere beroepen kan worden ver wacht. Den Haag en werd veertien maanden geleden door een echt paar gekraakt. Volgens de ge meente stond de woning op de nominatie om, na verbouwing, te worden toegewezen aan een ge zin dat in aanmerking komt voor een vijfkamerwoning. De ge meente spande daarom een kort geding tegen de krakers aan en won dit geding. Toen een deur waarder gistermorgen een bevel tot ontruiming wilde overhandi gen bleken enige tientallen sym pathisanten van het overigens niet aanwezige krakersechtpaar in het pand aanwezig te zijn. Om dat duidelijk werd dat de aanwe zigen de ontruiming wi'den ver hinderen werd besloten de mo biele eenheid in te zetten. Na de ontruiming trok het gezin, dat eerder door de gemochte was aangewezen, in de woning. Gisteravond moest de Haagse poli tie opnieuw in actie komen om een kraakpand te ontruimen, ditmaal in de Pretoriusstraat. De groep van ongeveer tien krakers verliet de woning na overleg met de politie. Daaraan ging een charge van politiemensen tegen ongeveer vijftig mensen die wa ren toegestroomd vooraf. In Am sterdam hebben enkele tientallen krakers, die gisteravond een leegstaand kantoorpand in Am sterdam-Zuid hadden gekraakt, dit pand vanmorgen vroeg weer verlaten. Volgens de politie ging het de krakers er alleen om te la ten zien hoe snel ze in actie kun nen komen. Twee gekraakte panden aan de Rembrandtkade in Utrecht zul len voorlopig niet worden ont ruimd. Uitvoering' van het ge rechtelijk vonnis tot ontruiming zal niet eerder gebeuren dan na dat de gemeente Utrecht volledi ge zekerheid heeft dat beide pan den, eigendom van het Sint An- toniusziekenhuis, opnieuw een woonbestemming hebben ge kregen. Dit heeft een woordvoer der van de gemeente Utrecht gis teren verklaard. DEN HAAG (GPD) - Minister me vrouw Gardeniers (CRM) heeft in principe ingestemd met het compromis dat PvdA en CDA hebben uitgewerkt over de fi nanciering van de regionale om roep. De Kamer aanvaardde gis teren de motie waarin wordt be paald dat regionale omroepen gedeeltelijk uit de algemene om roepmiddelen worden gefinan cierd en gedeeltelijk uit een hef fing op de omroepbijdragen. De provincies zullen de hoogte van de heffing bepalen. De minister was blij dat de Kamer haar principes had overgenomen van gedeelde financiering uit landelijke en provinciale heffin gen. Ook stemde zij in met het afwijzen van STER-reclame in de regionale omroep. Een WD-mo- tie daarover werd verworpen. D'66-kamerlid Mertens wil als nog een onderzoek naar de in vloed van regionale STER op re gionale omroep en pers. Mertens wil op die manier een grotere on afhankelijkheid van regionale omroepen tot stand brengen. Mertens verwijt Kosto (PvdA) ern stig dat die zijn principes over boord heeft gezet door akkoord te gaan met een vorm van ..ge mengde" financiering. PvdA en D'66 waren het aanvankelijk eens dat de regionale omroepen van wege de gewenste onafhanke lijkheid financieel geheel los moesten staan van de provincies. Kosto heeft echter een compro mis met het CDA gesloten. Het PvdA kamerlid noemde dat zelf „een vrucht van politiek hand werk". De provincies zullen zelf gaan be palen of en zo ja hoeveel regio nale omroepen zij willen hebben. Aan de hand daarvan zullen zij een heffing op de kijk- en luister gelden kunnen leggen. Minister Gardeniers ziet wel grote problemen bij de technische uit voering van dit systeem. Het kan in ieder geval niet meer dit jaar worden uitgevoerd. schil werd daarop aangevuld. Een ter plaatse aanwezige be- drijfsrecherchcur ving het ge sprek echter op, en voelde de kassier later aan de tand. Bij dat verhoor gaf'de man toe de truc al vaker te hebben uitgehaald. Hoe vaak zei hij overigens niet. Volgens voorlichter Bergmans, van de Nationale Stichting Casino spelen, werd de Zandvoortse po litie van de fraude op de hoogte gesteld. Een officiële aangifte bleef evenwel achterwege, omdat er nooit een klacht is inge diend. Direct nadat de onregelmatigheid werd geconstateerd meldde de kassier zich ziek. Een ontslag procedure via het arbeidsbureau moest daarom worden uitge steld. R0XYDUAL.DE LOGISCHE KEUS. ,n

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7