Geen "uitstervingsbeleid woonboten "TV is lekker makkelijk Wegwijs in Leiden Uiteenlopende reacties op nota van gemeente Opknapbeurt hekwerk Hoogstraat Werkboek scholieren over Spaanse koning Overleg heropend Informatieavond In het clubhuis "Groenoord" aan de Musschenbroekstraat 25 wordt vanavond een in formatiebijeenkomst gehou den door de gemeente. On derwerp is het ontwerp-be- stemmingsplan dat is ge maakt voor het gebied dat wordt omsloten door de Slaaghsloot, de Gooimeer laan, de Willem de Zwijger laan, de Floris Versterlaan, de Gabriël Metzustraat; de Haarlemmertrekvaart en de spoorbaan Den Haag-Am- ster dam. Op de avond komen onder meer de orde de aanleg van nieuwe bedrijfsterreintjes en op slagmogelijkheden, de uit breiding van de Groenoord- hallen en het "Molenparkje" De bijeenkomst begint om acht uur. Family Life Morgenavond draait in het Filmhuis van het Leids Vrije tijdscentrum aan de Bree- straat 66 de film "Family Li fe" van de regisseur Kenneth Loach. Dit in het kader van de filmcyclus over psychiatrie. De rolprent handelt over een onevenwichtig en terugge trokken meisje dat door toe doen van haar burgerlijke ouders in een psychiatrische inrichting belandt. Het brengt in beeld hoe de omge ving - onbedoeld - iemand in de vernieling kan helpen. De voorstelling begint om negen uur en de toegangsprijs be draagt vier gulden. Zelf doen De Leidse Volksuniversiteit K& O begint op vrijdagavond 21 maart met een cursus "Stoelen en banken zelf bekleden". Het is een cursus van vijf lessen, gegeven tussen 19.45 en 22.15 uur door mevrouw L. Baas- Tybout. Tijdens de avonden wordt geleerd hoe het bin nenwerk van zitmeubelen vernieuwd kan worden en hoe men een bank of stoel moet bekleden. Cursisten worden verzocht op de eerste avond zelf een oude stoel of bank mee te nemen. Voor belangstellen den: het adres waar men zich kan opgeven is Oude Vest 45. Politiek café Het politiek café Catena houdt morgen een avond over ont wikkelingssamenwerking Naar aanleiding van een film en een aantal discussievragen houden minister De Koning en Hans Beerends een inlei ding over dit onderwerp. De bijeerikomst begint om kwart voor acht in de sociëteit "Ho- rus" van Catena aan de Kolfmakersteeg 8. Vrijwilligers In Noord-Ierland wordt deze zomer een vijf weken durend vakantieproject georgani seerd voor kinderen in de leef tijd van 6 tot 14 jaar. Het pro ject werd in 1972 opgezet als mogelijk tegenwicht voor het geweld dat de Noordierse sa menleving sinds 1969 be heerst, De bedoeling is dat protestantse en katholieke kinderen uit hun isolement worden gehaald en met el kaar kunnen spelen. Zij die belangstelling hebben om deel te nemen aan dit pro ject (eisen minimum leeftijd 18 jaar en een redelijke be heersing van de Engelse taal) kunnen contact opnemen met Peter Kerklaan, Rijn en Schiekade 77a, Leidentel 071-142951overdag 071-148333 toestel 6174. WOENSDAG 19 MAART 1980 VARA-radio bij Lucas van Leydenschool i Bas vertellen voor de microfoon hun ervaringen met LEIDEN - "TV kijken is lekker makkelijk. Je hoeft geen bladzij de om te slaan, alleen maar een knop in te drukken en te luiste ren." Zo motiveerde een achtjari ge leerling van de Lucas van Leydenschool gistermiddag voor de microfoon en wellicht van middag voor de radio zijn voor keur voor de televisie. Boeken, zo vond hij, heb je nou eenmaal vaak hetzelfde en tv is altijd anders. Menno (7), Phaedra (8), Ernst Hans (12), Menno (8), Mandy (11), Hans (9) en Bas (9) mochten gistermid dag vertellen wat ze leuk, eng, spannend en grappig vonden op de tv. Later op de dag zouden hun (en andere) ouders dat doen voor het programma "Kinderen een kwartje" dat de VARA vanmid dag uitzond en waarvoor tiental len ouders naar de Aalmarkt kwamen. Thema was: de invloed van de tv op onze kinderen. Die invloed bleek bij de kinderen levensgroot aanwezig. Op de vraag van de presentator of de kinderen weieens niet konden slapen na een spannend pro gramma werd gretig ingehaakt. "Dan blijf ik gewoon wakker, want dan droom ik niet eng meer", verklaarde Phaedra. En een schoolgenootje: "Soms droom ik eng, maar dan ga ik ge woon naar m'n vader toe en die zegt joh, dat bestaat niet." Ernst Hans, de oudste van het stel bleek ook duidelijk de meest nuchtere: "Ik zit toch op judo en het is toch allemaal niet echt." Naar welke programma's vooral werd gekeken. In een razend tempo werd er opgesomd: Skoe- bidoe, De Muppetshow, Lassie en Berebios. Maar ook: Starsky Hutch, Bare'tta, Columbo en vooral: De Hulk. De man die als hij zich kwaad maakt in een reus achtige aapmens verdwijnt blijkt nogal indruk te maken op jonge tv-kijkertjes. Bas: "Toen voor de eerste keer dat monster kwam vond ik het eng, maar daarna grappig." Navraag leerde dat hij het mooi -vond "dat de Hulk mannen in elkaar slaat en ze weg gooit". Zonder enige schroom vertelden de kinderen de presentator alles wat hij weten wilde. Documentaires, nee, daar vonden ze weinig aan. Of ze alles mochten zien wat ze wilden? Bas in elk geval niet. "Mijn vader moet zondags altijd naar Studio Sport kijken en dan wil ik de andere kant zien. En dan moet ik naar boven, daar staat een portable zwart wit. Maar dan verzin ik smoesjes omdat ik niet wil, dat de kachel het niet doet ofzo." Na een hele avond tv kijken bleken sommige leerlingetjes toch niet zo onbewogen te blijven onder alle beelden. Eén vertelde voor de zekerheid voor het slapen gaan nog even onder het bed te kijken. "En als er iemand stikt op de tv kijk ik altijd of de gaskraan wel uit is." LEIDEN - De gemeente zal geen uitstervingsbeleid voe ren ten aanzien van woonboten. Woonschepen binnen de Leidse wateren kunnen gewoon op hun plaats blijven liggen en er zal worden nagegaan in hoeverre een uit breiding van het aantal bestaande ligplaatsen mogelijk is. Dit blijkt een ontwerp-nota van de gemeente Leiden over het woon- botenbeleid. De bedoeling van de nota is om, in afwachting van een landelijk geldende woonsche- penwet, een gemeentelijke ver- I mei-viering LEIDEN - Om de strijd voor het behoud van de werkgelegenheid in de Leidse regio uit te drukken zal 1 mei, 's avonds om zeven uur, de vlag van de Grofsmederij ge hesen worden op het voormalige fabrieksterrein. In de Stadsgehoorzaal zal de 1 mei viering voortgezet worden met een aantal sprekers, en een actie- groepenmarkt. De avond, geor ganiseerd door de plaatselijke PvdA, PSP, CPN, PPR, 1KB, FNV. en LSB, wordt afgesloten met koorzang, de cabaretgroep "Virus" en de groep "Bluf' Minister op bezoek in legermuseum (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - Minister Scholten van defensie bezoekt binnenkort het Nederlands Le ger- en Wapenmuseum "Gene raal Hoefer" om daar besprekin gen te voeren over de voorgeno men verplaatsing van dit mu seum naar Delft. Scholten deelde dit gisteren in de Eerste Kamer mee in een reactie op de woorden van het Eerste -Kamerlid Van der Werff (WD) die had gewezen op de zorgelijke toestand waarin het legermu seum verkeert door de bouwval ligheid van het gebouw aan de Plesmanlaan. Scholten vertelde dat de verhuizing van het museum wacht op de res tauratie van het Arnamentarium in Delft, die "binnen afzienbare tijd" zal beginnen. Zowel de Leidse als de Delftse verzameling zal hier worden ondergebracht. LEIDEN - Het Spaanse koninklijke paar, dat vandaag aan een drie dagen durend staatsbezoek aan ons land is begonnen, zal morgenmiddag een bijeenkomst in Leiden bijwonen. Dat gebeurt in het Academiegebouw van de Leidse universitiet aan het Rapenburg. Tijdens de bijeenkomst zal onder meer een korte toespraak worden ge houden door koning Juan Carlos. Het Spaanse koninklijke paar komt naar Leiden in gezelschap van prinses Beatrix en Prins Claus. In ver band met het koninklijke bezoek zijn de nodige veiligheidsmaatregelen getroffen. De universiteit heeft ter gelegenheid van het Spaanse bezoek een speciaal werkboekje samengesteld voor de Leidse scholieren onder de titel "De Spaanse koning bezoekt de Leidse universiteit". Aan de samenstelling hebben onder meer de voorlichtingsafdeling van dé universiteit en het historisch didactisch documentatiecentrum meegewerkt. Het acht pagina's tellende werkje, dat voor de scholen gratis beschikbaar is, bevat naast een historische verhandeling over de verbondenheid van de universitiet met Spanje een aantal krantenartikelen over de Spaanse koning Juan Carlos. ordening vast te'stellen voorkomen kan worden dat woonschepen op ongewenste plaatsen een ligplaats kiezen. Ook wil de gemeente voorkomen dat in Leiden een ongewenste concentratie van woonboten ont staat. Het aantal woonschepen in Leiden is van 1970 tot 1978 teruggelopen van 250 naar 222. Uitgangspunt van de gemeentelijke plannen is om er naar te streven het over gebleven aantal woonschepen op de huidige ligplaatsen te hand haven. Wel zullen woonschepen en de bewoners in de komende jaren aan strengere regels wor den gebonden. De bewoner moet ondermeer in het bezit zijn van een door het college van B en W te verlenen vergunning. Zo'n ver gunning zal alleen worden ver leend als de woonboot voldoet aan een aantal esthetische- en kwaliteitseisen. Bij nieuw te verlenen vergunningen voor lig plaatsen worden bovendien eisen gesteld ten aanzien van de mi lieuhygiëne. Het D'66-raadslid Hoekema zei gis teravond in een vergadering van de raadCommissie voor de volks huisvesting te vrezen dat het aan bal woonboten toch zal verminde ren als gevolg, van de in het voor uitzicht gestelde regels. De mees te raadsleden in de commissie wilden daarom precies vaststel len dat het huidige aantal woon boten gehandhaafd blijft. Me vrouw Ponsen (PSP) drong aan op een flinke uitbreiding van het aantal woonschepen. Nagegaan zal worden in hoeverre een uit breiding van het aantal ligplaat sen mogelijk is. In afwachting van de totstandkoming van het gemeentelijk beleidsplan wor den echter geen nieuwe ligplaat sen uitgegeven. Een aantal be woners van wóonschepen gaf tij dens de commissievergadering blijk van een groot aantal bezwa ren tegen het voorgenomen woonbotenbeleid. De heer De Raat, gemeenteambte naar en voorzitter van het Leids woonschepenoverleg betoogde dat het niet mogelijk is het huidi ge aantal woonschepen precies,te handhaven. "De moeilijkheid bij het uitbreiden van het woonbo tenbestand is om geschikt water en wal te vinden", aldus de heer De Raat. Als op zijn wenken be dient somde mevrouw Kessen (PvdA) een tiental plaatsen op die geschikt zouden zijn voor de aanleg van woonboten. Volgens mevrouw Kessen zouden on dermeer in de Stevenshofjespol- der de Wassenaarse wetering, de Boshuizerwetering, de Slaagh sloot en het water nabij het Waar- dgiland en het Werninkterrein in aanmerking komen. Langerak (VVD) noemde het geen goed idee om tegenover premiekoop- of vrije sectorwoningen aanleg plaatsen voor woonboten te creë- 3 en W zijn vergunning voor een ligplaats aan particuliere wal een voor waarde op te nemen dat bij beëindiging van de toestemming van de eigenaar geen aanspraak gemaakt kan worden op een an dere ligplaats binnen de gemeen te Leiden. Bij een aantal raadsle-, den stuitte dit voornemen op gro te bezwaren. Mevrouw Kokx- hoorn (CDA) pleitte voor de in voering van een termijn waar binnen een particuliere ligplaats kan worden opgezegd. LEIDEN - Van de St.Jansbrug tot en met Visbrug wordt het hekwerk van de Hoogstraat i de brugbogen opgeknapt. Voorzover het natuursteen onbruikbaar is geworden, wordt er nieuwe steen aangevoerd uit België. Het hek wordt door een Zaandamse firma grondig schoongemaakt en in.de verf gezét. Kapotte stukken worden geheel vernieuwd)Het hek en de natuurstenen rand worden demontabel aangebracht: als ooit nog de kelders onder de Hoogstraat opgeknapt worden, kan het geheel zonder beschadig ing weggehaald wordenMen hoopt half mei het werk geklaard te hebben. Met universiteit over Leeuwenhoek LEIDEN - Het gemeentebestuur zal het overleg met het college van bestuur van de Leidse uni versiteit, over de woningbouw in de Leeuwenhoek, het gebied tus sen Wassenaarseweg en de Ples manlaan, heropenen. Het college van bestuur van de uni versiteit heeft het Leids gemeen tebestuur maandag, in een ver gadering van de universiteits raad, verweten tot dusver elk overleg over de problemen rond de Leeuwenhoek te weigeren. In antwoord op vragen van de raadsleden Koning (PvdA) en Beijen (PPR) deelde wethouder Verboom, gisteravond in een commissievergadering, mee dat het college van burgemeester en wethouders zich over de situatie heeft beraden en in de richting koerst van hernieuwd overleg. Mevrouw Koning gaf blijk van haar ernstige bezorgdheid over de wij ze waarop universiteit en ge meentebestuur tegenover elkaar komen te staan. Volgens het PvdA-raadslid is er sprake van een duidelijke verharding van de standpunten en heeft niemand er iets aan als beide partijen nog scherper tegenover elkaar komen te staan. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 140441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14,00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijs winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597, Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kool' Driftstraat 49a, di. 10.30^11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Bureau Rechtshulp Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 1^-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel, 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8,30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijnsuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4