'Verkrachting een afschuwelijke zaak' STEEDS l/VV F Angst van vrouwen voor lastig vallen Moet onderscheid uit de wet verdwijnen? Verkrachting aanranding HOOFD KINDER- EN ZEDENPOLITIE MEVROUW BRAND VERLAAT LEIDS KORPS: MANNENCAFE IN LEIDEN F.N.V. IN VERZET! WOENSDAG 19 MAART 1980 LEIDEN - Met name jonge vrouwen durven 's avonds nauwelijks de straat op uit angst door mannen lastig gevallen te worden. Volgens recent onderzoek zou dertig a veertig procent van de vrouwen 's avonds de straat niet op durven uit angst voor criminaliteit. Het onderzoek- en documentatiecentrum van het ministerie van justitie heeft omlangs de resultaten bekend gemaakt van een analyse van verkrachtingen en aanrandingen, die tussen '72 en '78 zijn aangegeven bij de Leidse gemeentepolitie en de rijkspo litie van Oegstgeest. In die zes jaar was sprake van 145 gevallen van verkrachting en aanranding, of pogingen daartoe. Totaal waren er 32 verkrachtings-zaken. Aanrandingen blijken eerder door vreemde mannen, op straat en zowel overdag als 's avonds te worden gepleegd. Verkrachtin gen daarentegen gebeuren meer 's avonds en 's nachts, in huis, terwijl het slachtoffer de dader vaak min of meer kent. De slachtoffers vielen met name in de leeftijd van 15 tot 25 jaar en waren meestal studenten. Ander onderzoek van hetzelfde centrum heeft aangetoond dat vooral jonge mannen in de grote steden het risico lopen slacht offer te worden van criminaliteit, terwijl oude vrouwen op het platteland het minste risico lopen. LEIDEN - Inspecteur E. van der Som me (28) wordt met ingang van 1 april hoofd van de kinder en zedenpolitie in Leiden. Hij volgt mevrouw M. Brand (29) op die de Leidse gemeentepolitie verlaat in verband met haar aan slaande huwelijkZij is op de kop af vier jaar hoofd van de kinder en zedenpolitie geweest. Van der Somme (foto rechts) neemt vanaf die datum het totale ta kenpakket van meixrojLW Brand over. Hij kwam na een opleiding bij de politieacademie op 1 april 1976 bij de Leidse politie. Op dit ogenblik is hij chef van de alge mene surveillance-dienst Mevrouw Brand studeerde in 1975 afin het Nederlands recht aan de universiteit van Groningen. Na een jaar een baan te hebben ge had bij deze universiteit, werd zij op 1 april 1976 inspectrice bij de Leidse politie, als hoofd van de kinder- en zedenpolitie. De technische kneepjes van het poli tievak leerde mevrouw Brand vin geregelde studie aan de politie academie. De laatste anderhalf jaar deed zij ook het algemene re cherchewerk, als plaatsvervan gend chef van de justitiële dienst en als chef van de algemene re cherche. LEIDEN - Voor opsporing en vervolging van de daders van een verkrachting of aanran ding moeten justitie en politie zich houden aan wetsartike len, die ruim honderd jaar geleden zijn gemaakt. Artikel 242, Wetboek van Straf recht: 'Hij, die door geweld of bedreiging met geweld eene vrouw dwingt met hem bul ten echt vleeschelijke ge meenschap te hebben, wordt, als schuldig aan verkrach ting, gestraft met gevangenis straf van ten hoogste twaalf jaren'. Artikel 246. Wetboek van Straf recht: Hij, die door geweld of bedreiging met geweld ie mand dwingt tot het plegen of dulden van ontuchtige han delingen, wordt als schuldig aan feitelijke aanranding van de eerbaarheid, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste acht jaren'. Volgefts de wet kan verkrach ting binnen het huwelijk dus niet en aanranding wel. Bij verkrachting moet volgens de wet sprake zijn van sexuele gemeenschap, allerlei vor men van met geweld opge legde sex kunnen aanranding betekenen. Leden van de adviescommissie Melai, die is ingesteld door het ministerie van justitie om de zedelijkheidswetgeving onder de moderne loep te nemen, hebben opgeworpen dat het onderscheid tussen verkrachting en aanranding in de wet zou moeten ver dwijnen. Een gemeenschap pelijke noemer zou te vinden zijn als men uitgaat van het sexuele zelfbeschikkings recht van de (al dan niet ge huwde) vrouw. LEIDEN - "Verkrachting is natuurlijk een afschuwelijke zaak. Het is zeer begrijpelijk dat de verkrachte vrouw het liefst eerst snel onder de douche gaat en haar kleren in de wasmachine stopt of weggooit. Daarmee verdwijnt echter een stuk bewijslast. Dat maakt het voor de politie moeilij ker. De verdachte man legt vaak een verklaring af die tegengesteld is aan de verklaring van de vrouw. Vrijwel nooit zijn er meer getuigen dan die man en de vrouw. Het is daarom het best als een vrouw meteen na de verkrach ting of aanranding aangifte doet bij de politie, zodat even tuele sporen nog aanwezig zijn". Mevrouw M. Brand (29) neemt per 1 april afscheid als hoofd van de Leidse kinder- en zedenpolitie. Een politie-afdeling die wel eens "de zachte sector" wordt ge noemd. Mevrouw Brand is het hier niet mee eens. "Ik kan het LEIDEN - Op maandagavond 31 maart wordt in Leiden een spe ciaal mannencafé geopend. Dat zal gebeuren op de Nieuwe Rijn 20a, het pand waar nu ook het Vrouwencafé, NVSH en LWH zijn ondergebracht. Het is de be doeling om op deze eerste avond informatie te verschaffen over de mannenbeweging in Leiden en daarbuiten. Bovendien is er een diavoorstelling te zien over het "man-zijn" in de samenleving. De titel van dezg diaserie luidt Swinefort Now. Het programma begint om half ne gen. Voortaan zal het mannencafé elke tweede en vierde maandag van de maand geopend zijn. wel aanvoelen. Die mensen den ken zo van "zo'n juffrouw, die e beetje met kinderen aantuttelt" Maar zo ligt het niet. Kindermis handeling bestaat. We krijgen te maken met veel gezinsproble men en opvoedingsproblemen. Pa of ma kun je niet zo maar ach ter slot en grendel zetten. Het hangt van de ernst van de kin dermishandeling af. Desnoods beëindigen we een ongewenste toestand door onderdak voor het kind te vinden. Dit is een forse ingreep. Gesprekken met de ou ders en inschakeling van maat schappelijk werk kunnen vol doende zijn" Agressie "Verkrachting en aanranding zijn niet alleen zedendelicten, maar juist ook agressieve delicten. Als je dat een zachte sector wilt noe- Gemiddeld een keer in de twee we ken doet een vrouw aangifte van verkrachting of aanranding bij de Leidse zedenpolitie. In 1979 wa ren er zeven aangiften van ver krachting. Alle daders zijn ge pakt. Uit onderzoeken en publi- katies komt overigens naar voren dat de aangiften maar een per centage zijn van het totale aantal verkrachtingen en aanrandingen. Mevrouw M. Brand neemt afscheid van de polib Aangerande vrouwen hebben fij sommige politiekorpsen de erva ring, dat hun het hemd van het lijf wordt gevraagd, zogenaamd ten bate van het onderzoek. De vrouw krijgt vragen in de trant van "Gaat u vaak met verschil lende mannen naar bed"?, en an dere vragen, die suggereren dat de vrouw de verkrachting zelf zou hebben uitgelokt ("je moet de kat niet op het spek binden De Leidse zedenpolitie stelt dit soort vragen niet, verzekert me vrouw Brand. Wel moeten er vóór de bewijslast enkele vervelende vragen over de precieze toe dracht van de verkrachting wor den gesteld. "We zitten er niet om zo'n vrouw te pesten. Die verve lende vragen proberen we zo goed mogelijk in te kleden. U moet niet denken dat we meteen achter de typemachine gaan zit ten, als een vrouw aangifte komt doen. We proberen de vrouw op haar gemak te stellen. HET is DONKERE WOLKEN boven het Schuttersveld. Voorteke nen? Volgende maand praten commissies uit de gemeente raad over de toekomst van het al jaren braak liggende terrein vlakbij het station. In zo'n tien jaar verrijzen er kanto ren, bedrijfsruimten, wonin gen en een hotel. Hoeveel van wal? Dat is de vraag. Bij gemeente-ambte naren bestaat de gedachte om meer dan de helft van de ruimte te reserveren voor kantorenbouw. Dat stimu leert de werkgelegenheid. Het actiecomité Schuttersveld vindt daarentegen dat njeer dan de helft van de ruimte be steed moet worden aan goed kope woningbouw, met name voor een- en tweepersoons huishoudens. Het comité pleit voor 800 woningen op het Schuttersveld; 500 méér dan de ambtenaren. Evenzo goed als vestiging van kanto ren vlakbij het station aan trekkelijk is, geldt dit voor wonen. Waar aan de behoefte aan kantoren grote onzeker heid kleeft geldt dit niet voor de behoefte aan woningen. Die is onvoorstelbaar groot. En de ruimte, die Leiden heeft voor nieuwe woning bouw is nagenoeg uitgeput. Het actiecomité Schuttersveld wil dus veel minder kanto renbouw dan de ambtelijke projectgroep Schuttersveld voorstelt. Als de universiteit in het Witte Singel-Doelen- complex terecht kan, komt er nogal wat kantoorruimte bij het station vrij. Op de hoek Stationsplein-Schuttersveld komt nog een extra kantoor. Waarom zouden internatio nale zaken hun intrek niet nemen in een van de vele leegstaande kantoorpanden in de Randstad en waarom wel in Leiden? Nogal wat onzekerheid dus, die de ambtelijke projectgroep door een reeks van cijfers in een "nota van aanpak" ver taalt in voorstellen voor de fa- se-gewijze aanpak van het Schuttersveld. Het actiecomité Schuttersveld vertaalt de onzekerheid an ders, maar deze actiegroep is nog steeds niet erkend. On danks herhaald verzoek zit het comité nog steeds niet in de adviesgroep Schuttersveld onder redactie van René van der Velden en Jaap Vissar r Donkere wolken boven het Schuttersveld om het "op te nemen voor woningzoekenden in Lei den". EEN ANDERE ONZEKER HEID is of er een hotel moet worden gebouwd aan het Schuttersveld. Voor de amb telijke projectgroep Schut tersveld is dit niet zo onzeker. In de gemeenteraad is ook al-' tijd aangedrongen op een ho tel ter plekke. Naast Holiday Inn aan de Haagsche Schouwweg en Nieuw Mi nerva aan de Vrouwensteeg is er behoefte aan een goedkoop en modern ingericht hotel, aldus de projectgroep. Holidau Inn heeft 400 en Nieuw Minerva 150 bedden. De laat ste jaren zijn verscheidene Leidse hotels gesloten en er is niets voor in de plaats geko men. Aan het Schuttersveld wordt volgend jaar begon nen met de bouw van kanto ren, liefst van internationale allure. Een hotel erbij zou prachtig zijn. Zeker als de Schiphollijn over een of twee jaar klaar is. Aldus de redene ring. VVV-DIRECTEUR DEKKER doet er nog een schepje bo venop: "Als er in Leiden wat te doen is dan moet ik gasten naar Noordwijk of Hoogmade sturen om te kunnen over nachten. De VVV trekt er hard aan dat mensen in Lei den komen, maar op zo'n ma nier kun je hen toch niet uit nodigen. Ik houd mijn hart vast met Pasen. Moet ik de mensen dan naar Apeldoorn of Arnhem sturen?. Elke keer als ik over hoteluitbrei ding begin zetten de hotelei genaren het op een gillen: "De spoeling wordt dunner." Maar als er een nieuw goed hotel zou komen, dan merken de bestaande hotels het maar even. Er kan dan veel meer aan Leiden-promotie worden gedaan; er komen meer gas ten". "PUUR STATUS", reageert bedrijfsleider Spaargaren van Holiday Unn. "Als de VVV iets aan werving zou doen, dan konden de bestaande ho tels misschien een betere be zetting krijgen. Het is een stuk zelfmoord om een nieuw hotel in Leiden neer te zetten. Je kunt je geld beter op de bank zetten, dan heb je meer rendement. Leiden is nog lang niet rijp om gasten te ontvangen met al zijn ver pauperde monumentale pandjes. Het is toch geen uit gaansstad Met een gemid delde bedbezetting van 55 procent kunnen we het hoofd net boven water houden. Als er een nieuw hotel bij komt dan halen we misschien een bezetting van veertig procent. Dat is onaanvaardbaar. Als het goed met ons zou gaan, bouwden we direct een nieu we vleugel aan het hotel met honderd bedden. Dat is nu niet haalbaar" MEVROUW FAVIER BE DRIJFSLEIDSTER van hotel Nieuw Minerya zal het gedoe ropd een nieuw hotel op het Schuttersveld "een zorg zijn" Zij heeft met haar man in 35 jaar tijd een goedlopende zaak opgebouwd. "Als ze een ander naar de bliksem willen helpen dan moeten ze het zelf maar weten. Al zoveel zaken met goede naam zijn foetsie: het Karrewiel aan de Steen straat, Centraal aan de Bree- straat; klinkende namen. Ze doen maar; ik kan m'n ge bouwen zo kwijt". Als hotel? "Nee, voor andere doelein den". De prijzen bij Nieuw Minerva schommelen tussen de 25 (per persoon) en de 125 gulden (per twee personen). De prij zen van Holiday Inn liggen tussen de 100 (per persoon) en de 140 gulden (per twee per sonen). "Hierbij moeten we veel tam-tam maken om de bezetting op peil te houden aldus manager Spaargaren van Holiday Inn. MENEER DE GROOT van ho tel Mayflower aan de Sint Aagtenstraat heeft belang stelling voor een nieuw hotel op het Schuttersveld. Deze eigenaar van een taxi-onder- neming heeft goed geboerd met zijn in oktober '79 ge opende hotel Mayflower; twintig bedden voor ten hoogste 75 gulden per per soon. "Een gemiddelde bezet ting van tachtig procent. IK zou er best veertig kamers bij willen". Aai het Schutters veld dus. Dat betekent voor De Groot een investering van zo'n slordige 3,2 miljoen gul den. "Ik ben er al mee bezig met de gemeente. We zullen MEVROUW DE HAAS van ho tel De Haas aan de Manen- poelstraat (twintig bedden voor 32,50 tot 70 gulden) wacht ook rustig af. "Met het hotel gaat 't best. Het Schut tersveld zit al zoveel jaren in de pen. Van de opening van Mayflower heb ik ook geen last gehad". toch al een afschuwelijke .erva ring" 1 Vis een vrouw, die aangifte WFmt doen, erop staat te worden ge hoord door een vrouwelijke re chercheur dan kan dat meestal wel bij de Leidse politie. De ze denpolitie heeft behalve1 .me vrouw Brand (tot 1 april) nog een andere vrouw in dienst. Daar naast telt de surveillancedienst aCht vrouwen en de vreemdelin gendienst één vrouw. "Wij probe- \ren aan zo'n wens zoveel moge lijk tegemoet te komen. Mijn er varing is overigens dat het deze vrouwen niet uitmaakt of ze door een vrouwelijke dan wel een mannelijke rechercheur worden gehooid". De talrijke acties van vrouwen te gen sexueel geweld en de vele publikaties die de laatste jaren over verkrachting en aanranding zijn verschenen, hebben de hou ding van de rechercheurs ten op zichte van verkrachting niet ver anderd, meent mevrouw Brand. "Wel wordt er een stuk vrijer over gepraat. Het vervolgingsbeleid van justitie is ook strenger ge worden, dank zij of ondanks de vrouwenbeweging" De belangstelling voor en de acties tegen sexueel geweld hebben er ook toe geleid dat de Leidse ze denpolitie vaker wordt gevraagd om voorlichting te geven. Het laatste jaar heeft Mevrouw Brand bijvoorbeeld een referaat gehou den voor vrouwen van de "VOS" en de Open School. Binnenechtelijk Mevrouw Brand heeft het in haar praktijk nog niet meegemaakt dat een vrouw aangifte deed van verkrachting binnen het huwe lijk. Volgens de letter van de wet kan "verkrachting" nog steeds alleen buitenzet huwelijk. Maar in een proefproces in Amsterdam werd het afgelopen jaar een echt genoot, die zijn Vrouw had ver kracht, veroordeeld via het wets artikel "aanranding" Mevrouw Brand merkt hierbij op dat de Leidse politie er niet op uit is om een verkrachte vrouw van haar aangifte te laten afzien. "Maar de politie heeft de plicht om op de gevolgen van een aangifte te wij zen. Het is voogekomen dat aan giften van mishandeling enkele dagen later werden ingetrokken, bijvoorbeeld omdat een vrouw inzag dat haar huwelijk naar de maan zou gaan als de echtgenoot de cel zou indraaien. De krant Berichten over verkrachting en aanranding komen meestal niet in de krant, om de eenvoudige reden dat de politie de meeste ge vallen niet doorgeeft. Mevrouw Brand verdedigt dit beleid omdat zij de vrouwen niet van de straat wil houden "Elke vrouw moet rustig zonder angst over straat kunnen lopen". Zolang verkrachting en aanranding de krantekolommen niet halen, wordt echter het idee mede in stand gehouden dat deze misda den in Leiden niet zouden voor komen. Voor het opsporingsbe leid kunnen artikelen in de krant ook nuttig zijn. Mevrouw Brand geeft zelf het voorbeeld van het buurtonderzoek in de Leidse Hout naar aanleiding van de moord op Marga Tegelaar. Uit het buurtonderzoek kwam naar vo ren dat tal van vrouwen in de buurt waren lastig gevallen of aangerand. Zij hadden nooit aan gifte gedaan bij de politie. Ander zijds voert mevrouw Brand aan dat sommige vrouwen die aangif te doen absoluut niet willen dat de zaak in de krant verschijnt. Behalve aanranding en verkrach ting behandelt de zedenpolitie natuurlijk allerlei andere geval len van sexueel geweld. De ma nier waarop mannen vrouwen lastig vallen kan allerlei vormen aannemen. Mevrouw Brand heeft het zelf vaak genoeg meegemaakt nageroepen te zijn (en welke vrouw niet). Onlangs is zij nog in een park in Leiden plotseling bij haar achterste gegrepen. "Je wordt dan zo ontzettend kwaad op zo'n man. Houd je poten toch thuis". De man trok zich ge schrokken terug, na door me vrouw Brand te zijn uitgekafferd. Is het dan niet jammer, dat een vrouw die deze vervelende erva ring met veel andere vrouwen deelt, weggaat als hoofd van de zedenpolitie? Jammer vindt me vrouw Brand het wel. Niet, om dat een man als hoofd van de ze denpolitie het werk minder goed zou doen, maar omdat mevrouw Brand het belangrijk vindt dat in alle geledingen van het korps vrouwen zitten. De oorzaken voor sexueel geweld zoekt mevrouw Brand niet - zoals de vrouwenbeweging in onze mannenmaatschappij. waar mannen meer macht hebben dan vrouwen en vrouwen voorname lijk worden gezien als minder waardig en als sexobject maar "in de manier waarop mensen met elkaar omgaan". MARINUS VAN DER VELDEN PPR tegen houw van bankfiliaal aan Breestraat LEIDEN - Het PPR-raadslid Beij- en vindt dat de panden aan de Breestraat, die vorige week wer den gekraakt, niet aan de woon ruimte mogen worden onttrok ken. Zoals bekend heeft de AM- RO-bank plannen om de woon huizen te slopen en op deze plaats een nieuw bankfiliaal te bouwen. Het PPR-raadslid meent dat het gemeentebestuur daaraan niet moet meewerken. Beijen zei één en ander gisteravond in een vergadering van de raads commissie voor de volkshuisves ting. Ook andere raadsleden lie ten blijken weinig gelukkig te zijn met de plannen van de AM- RO-bank. Het CDA-raadslid Ham vroeg zich af of de plannen van de AMRO niet in strijd zijn met het structuurplan voor de Leidse binnenstad. Volgens mevrouw Koning (PvdA) zijn de panden in november jongstleden door de monumen- tenraad voorgedragen om te worden geplaatst op de monu mentenlijst. Het PvdA-raadslid meent dat de gekraakte panden aan de Breestraat uitstekend ge schikt zijn te maken voor de huisvesting van één- tweeper soonshuishoudens. ADVERTENTIE DE F.N.V. DEMONSTREERT A.S. DONDER DAG OM 1 UUR OP DE DAM IN AMSTERDAM - Tegen de loonwetten; - Tegen beknotting van vakbondsvrijheid; - Tegen aantasting van sociale voorzieningen. Vanuit Leiden vertrekken er 16 bussen om half elf van het Stationsplein naar Amsterdam. Om 9 uur staan er bussen op de volgende punten: Hillegom: Treslong; Katwijk: Sporthal Kleinduin; Leiderdorp Leiden: Doezastraat 3 (voor het gebouw van de Bouwbonden); Industrieterrein Rooseveltlaan. Centraal vertrekpunt: Leiden. Stationsplein Vertrektijd: half elf fmm Mm AFDEUNG LEIOEN SECRETARIAAT: Buizerdhorst 36 2317 DB Leiden telefoon 071-211083.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3