'Vrouw gastarbeider zelfs binnen eigen gezin geïsoleerd' e/dse agenda Deel van Hoofdstraat zal worden versmald mmm rm Werkgroep in Leiderdorp probeert situatie te verbeteren Met chocoladekruik, melk- en waterketel kweekt men geen kloeke calvinisten MORGEN PAASVEE- TENTOONSTELLING Sociale werkplaats naar Leiderdorp? Plannen voor autovrije Dr. Yan Rhijnstraat LEIDERDORP - "De vrouw van een gastarbeider zit over het algemeen in het verdomhoekje. Ze mag de deur niet uit en alle contacten lopen via de man. De kinderen in het gezin praten, doordat ze naar school gaan, beter Neder lands, en kunnen, wanneer dat uitkomt, "buitenlands" voor de moeder praten, want die heeft de taal nog nooit geleerd. Zo raakt de echtgenote van een gastarbeider zelfs binnen haar eigen gezin geïsoleerd" Zo beschrijft Wilma Hempen één van de vele problemen die bin nen de gezinnen van gastarbei ders leven. Wiima is contactper soon van de werkgroep die in Leiderdorp bezig is om wat ver andering in deze situatie aan te brengen. Deze werkgroep bestaat onder an dere uit Marijke Dooper, An Soels en Yvonne Mallee. De groep heeft inmiddels zo'n twin tigtal vrijwilligsters die willen meehelpen de gezinnen die zich hebben opgegeven, te bezoeken. Zij richten zich met name op Turkse gezinnen. Deze bijstand voor buitenlanders werd echter tot voor kort als te zwaa door veel vrijwilligsters Onbegrip Wilma legt uit waarom: "Het lag eerst in de bedoeling dat er alleen Nederlandse les aan huis werd gegeven. Maar het bleek dat de taalmoeilijkheden zoveel bijko mende problemen veroorzaak ten, dat hulp op het sociale vlak evenzeer was gewenst. Je moet die mensen wel helpen wanneer ze in moeilijkheden raken bij het verkeerd invullen van bijvoor beeld formulieren. De taal, dat is de basis van alles. Ook van de discriminatie, die eigenlijk geen discriminatie is maar een situatie van onbegrip. En zowel de bui tenlanders alsook de Nederlan ders kunnen daar wat aan doen", meent Wilma. Marijke bezoekt een maal per week een Turks gezin. Ze vertelt hoe dat in z'n werk gaat. "De mensen moeten zichzelf aanmelden. De gemeente mag van minister Wie gel geen adressen van gastarbei ders aan ons doorspelen. Maar we weten wel zo'n beetje wie waar woont hier in Leiderdorp. De Turken kennen elkaar allemaal en via-via horen we dan wie les aan huis wil hebben. In het begin praatje vaak alleen met je handen en voeten met de Turkse vrouw. Je moet in elk geval tot een ge sprekje zien te komen. Na ver loop van tijd verslapt de motiva tie voor de taalles, maar die staat niet helemaal centraal. Het is ook een gezelligheidscontact, een vertrouwen met de Nederlandse samenleving bijbrengen of ge woon helpen bij problemen. Na ongeveer een jaar kan de vrouw naar de groepslessen. Dat is beter aangezien ze dan in contact komt met anderen en niet alleen Ne derlands leert van slechts één persoon", zegt Marijke. Moeilijk An Soels heeft zich meer toegelegd op de groepslessen. Maar over de soms moeilijke gevallen binnen de gezinnen weet ze inmiddels ook al het een en ander. Ook zij is de mening toegedaan dat het be heersen' van de Nederlandse taal heel belangrijk is. "Wat dat be treft is er voor de gastarbeiders hier vrij weinig gedaan. Zodoen de wordt het voor bijvoorbeeld doktoren knap moeilijk om hun buitenlandse patiënt het een en ander uit te leggen. Als ze er ten minste tijd voor hebben. Toen ik in Saoedi-Arabië was, deed de dokter daar precies voor hoe een medicijn moest worden gebruikt. Deze hulpeloosheid herinnert Wilma Hempen, Marijke Dooper pure noodzaak" Wilma aan wat ze pas op de markt meemaakte. "Ik stond bij de stroopwafeltent en nadat een Turkse vrouw koeken had aan gewezen gaf ze haar hele porte monnee. Ze wist niets van onze taal of het geld". Wilma, Marijke en An zijn het er alledrie over eens dat de hulp van vrijwilligsters geen hobby is maar gedaan moet worden uit pure noodzaak. "Maar het is voor ons wel schipperen om alles be hoorlijk op poten te zetten en draaiende te houden. We werken met een geringe jaarlijkse bijdra ge van de stichting "Rijn en Lek" voor buitenlandse werknemers. De leerkracht voor de groepsles sen wordt eveneens voor ons be taald. Maar door de administra tie, de vele telefoontjes, het les materiaal en leerspelletjes zijn wij geheel verantwoordelijk en nemen ook de kosten voor onze eigen rekcniAg. Maar nogmaals, dit vrijwilligsterswerk is nood zaak dus we blijven het doen", voegt Wilma er aan toe. ROEL ZAADNOORDIJK Alcoholgebruik in voorschoten ter discussie LEIDEN - In de Leidse Groenoordhallen wordt morgen voor de 29ste maal de jaarlijkse paasveetentoonstelling gehou den. Op de expositie wordt een record aantal runderen verwacht. Het geheel krijgt een internatio naal tintje omdat voor de eerste maal ook een inzending van een dertigtal uit België afkomstige runderen in Leiden wordt ver wacht. Dertig juryleden zullen de hele och tend in touw zijn om de 34 klas sen runderen te keuren. In totaal zijn er door 72 veehouders 366 Haarlemmers gewond bij autobotsing LEIDEN - Twee Haarlemmers raakten gisteravond om tien voor zeven gewond bij een autobot sing op rijksweg 4, ter hoogte van Leiden. De 22-jarige bestuurder had te laat in de gaten dat het autoverkeer voor hem bijna stil stond. Hij trapte hard op de rem en slipte. Zijn wagen schoot van de linker helft van de weg, en knalde bo venop een bestelwagen, die op de rechterhelft zo goed als stil stond. De bestelwagen botste vervol gens tegen een vrachtwagen er- De Haarlemmer werd met fractu ren aan been, kaak en hand naar het Diaconessenziekenhuis overgebracht. Zijn passagier (23 jaar) werd met een enkelfractuur in dit ziekenhuis opgenomen. De bestuurder had gedronken. Bromfietser gewond bij manoeuvre automobilist LEIDEN - Een bromfietser raakte gisteren op de Maresingel ge wond. Hij botste tegen het lin kerportier van een auto. Vanwege een ongeluk, verderop de Maresingel, wilde de auto op de Maresingel rechtsomkeert ma ken. De automobilist bracht de bromfietser zodanig in verwar ring dat die niet meer wist aan welke kant hij de auto kon passe ren. Hij kon de auto niet meer ontwaken, op het moment dat de auto de draai maakte. dieren ingeschreven. Naast de zwartbonte, roodbonte en bui tenlandse ras-runderen zijn er op de Paasvebo ook schapen. Voor het publiek is de keuring dui delijk te volgeh omdat boven de plaats waar de runderen staan prijskaarten met de waardering worden opgehangen. De toe gangsprijs bedraagt 2.50 per persoon, kinderen onder de 12 jaar en 65-plussers betalen 1,50 BB»| &X-- "if Opheldering NS gevraagd over vervoer gevaarlijke stoffen VOORSCHOTEN - Burger meester Van der Haar uit Voorschoten is bereid bij de Nederlandse Spoorwegen om meer duidelijkheid te vragen over het vervoer van gevaar lijke stoffen, die per rail door Voorschoten worden ge transporteerd. PvdA-er Van Leeuwen vroeg gisteravond in de raadscommissie voor algemene zaken of daarover eens wat meer informatie op tafel kon komen. Burgemees ter Van der Haar vroeg zich na zijn toezegging om bij de NS aan te kloppen wel af wat er aan te doen valt "als we weten wat er door Voorschoten heen wordt vervoerd". Daar wist de commissie gisteravond ook geen antwoord oo. Bij de sollicitatie voor com mandant van de vrijwillige brandweer is de tweede ron de ingegaan. Nog niet bekend is wie commandant J. Lek- kerkerker gaan opvolgen, die dit jaar met pensioen gaat. Met de rijksgebouwendienst in Den Haag wordt gesproken overeen nieuw politiebureau op het voormalige MOC-ter- rein in Voorschoten. Het Hubrechtpleintje in Leiderdorp. Nu nog in erbarmelijke staat, r binnenkort wordt het opgeknapt. Tegen verkeersoverlast LEIDERDORP - In het deel van de Hoofdstraat tussen de Doesbrug en de Mau- ritssingel zullen maatre gelen worden genomen om de verkeersoverlast voor de bewoners terug te dringen. Na enkele gesprekken met de buurtbewoners is besloten de straat te versmallen tot 5,50 me ter. Tevens zullen er om de 5 me ter in totaal 63 paaltjes langs de stoepranden worden geplaatst (zogenaamde Amsterdammer tjes). Hiermee wil men bereiken, dat enerzijds het elkaar passeren van vrachtauto's over het trottoir en anderzijds het parkeren half op het trottoir wordt verhinderd. Ook zullen er langs de Rijnkant van de Hoofdstraat 15 parkeer plaatsen worden aangelegd. Omdat er een duidelijke behoefte is aan meer parkeerruimte, komen er aan het Hubrechtplein nog 20 en in het plantsoen tussen de Mauritssingel en de Akro-garage nog 15 parkeerplaatsen. Eventu eel kan deze laatste voorziening worden uitgebreid tot 30 plaat- Het opknappen van het in erbar melijke staat verkerende speel- terreintje aan het Hubrechtplein zal (los van de hele reconstructie) nu op zeer korte termijn ter hand worden genomen. Naast de eer der genoemde parkeerruimte komt hier een basketbal-veldje. Wethouder Bezemer (PvdA) van verkeer gaf toe, dat er voor de ernstige verkeersproblemen in dit deel van de Hoofdstraat en het gedeelte Achthovenerweg tot aan de Ruigekade pas een definitieve oplossing kan worden gevonden, als te zijner tijd de Mauritssingel zal zijn doorgetrokken. Pas dan zullen er mogelijkheden zijn, om van beide straten een "autoluwe groenstraat"' te maken. De raadscommissie verkeer en ver voer was gisteravond unaniem positief over de voorgestelde maatregelen. De gemeenteraad VOORSCHOTEN - Alcoholhou dende dranken zullen verkrijg baar blijven op recepties en ande re festiviteiten die door de ge meente Voorschoten worden georganiseerd. De lqden van de raadscommissie voor algemene zaken lieten gisteravond in meerderheid weten niets te voe len voor een-' drooglegging" van het gemeentehuis. Aanleiding en oorzaak van deze uitspraak was de brief van de Na tionale Christen Geheelonthou ders Vereniging die is verstuurd naar alle gemeentebesturen van Nederland. Op verzoek van CDA- raadslid Offringa werd deze brief gisteravond op de agenda ge plaatst, om het eigen gemeente lijk beleid en de naleving van de Voorschotense politieverorde ning met betrekking tot de ver koop van alcohol aan jongeren te toetsen. Offringa meende dat in navolging van het raadsbesluit, om tijdens vergaderingen en recepties in het gemeentehuis geen rookwaren meer aan te bieden, ook een raadsbesluit om geen alcohol houdende dranken meer aan te bieden, op zijn plaats zou zijn. Burgemeester Van der Haar schudde in dit verband een uit spraak van Abraham Kuyper, de theoloog, .politicus en cultuurfi losoof uit zijn brein: "Met de cho coladekruik, melk en waterketel kweekt men geen kloeke calvi nisten". Aikens (D'66) vond dut er onder scheid moet worden gemaakt tussen alcoholgebruik en alco holmisbruik. Hij betwij felde of er sprake is van alcoholmisbruik op grote schaal in Voorschoten. Visser (PvdA) viel Aikens bij door te zeggen dat er inderdaad alco hol aan minderjarigen wordt ver kocht in kantines en jeugdhui zen, maar dat dit niet tot misbruik wees de adscom- missie voor welzijn en onderwijs. Op verzoek van Aikens verklaarde de burgemeester dat de proef met een latere sluitingstijd is. ge slaagd. De bars en de verlofhou- dende gelegenheden mogen op vrijdag en zaterdag tot twee uur 's nachts open zijn. blijkt te leiden. Hij 1 brief WOENSDAG 19 MAART 1980 LEIDEN, LEIDERDORP - Het is mogelijk dat de Dienst So ciale Werkvoorziening een nieuw onderkomën krijgt aan de Touwbaan in Leiderdorp. D en W van Leiderdorp heb ben in printipê hun toe stemming gegeven. De DSW, die Cen huurcontract heeft voor de huidige behuizing op De Waard tot mei 1983, is nog in onderhandeling met Wilma Projectontwikkeling bv die eigenaar is van de grond aan de Touwbaan. Het gebouw op De Waard wordt te klein. In Leiden zelf zijn geen andere geschikte terreinen beschik baar voor de DSW. Woensdag Rijksherbarium, Schelpenkade 6, lezing "fruit voor kleine tuinen", 20 uur. Noordeinde 2 - bijeenkomst Joods Paas feest, Ned. ver. van huisvrouwen, do middag, 14 uur. K O - Oude Vest 45, kinderfilmmid dag, 14.30 uur; kapelconcert, 20.15 Schouwburg - Oude Vest, John Lan- ting's Theater van de Lach: "Een kus van een Rus", 29.15 uur. LAK-theater - Levendaal 150, cinema festival, 20 em 22.30 uur. Groenoord - Musschenboekstraat 25, in formatieavond "De Hallen", 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Voorschoten - 20 uur, onderwijs bege leidingsdienst, kantine brandweerka zerne aan de Kon. Marinelaan. Donderdag Catena - Kolfmakerssteeg 8, discussie avond ontwikkelingssamenwerking, 19.45 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, optreden Sweet d'Buster, 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, "Gekke film", 21 uur. LAK-theater - Levendaal 150, cinema festival, 20 en 22.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, Franse film. 20 en 22.30 uur. Groenoordhallen - W. de Zwijgerlaan, Bovag-Occasionshow, 19-22 uur;Paasveetentoonstelling Van 7-14 Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open cafeavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architectenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architectenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur. Volkshuis -Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep dienstweigeren -r Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voorlichting en begeleiding dienst weigeren ook tel: 140866. Oegstgeest - 20 uur, gemeenteraadsver gadering, Endegeesterstraatweg 4. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door: Zuider apotheek, Lammerrschansweg 7. tel: 123553 en apotheek Bohmer, Florijn 19, Winkelhof, Leiderdorp, tel: 894400. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan raen uitsluitend in spoed gevallen van een taxi,, tel: 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - -ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131. spreekuur, ma t m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d Waalslaan, tel: "4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43, tel: 02523-3137. LEIDERDORP - Éénrichtingsverkeer in het gedeelle van de Hoofdstraat tot aan de Hoogmadeseweg, parkeervakken in de Meidoornstraat en het Burgemeester Brugplein en een autovrije Dr. Van Rhijnstraat. Deze maatregelen zouden een einde moeten maken aan de verkeers problemen rond het oude raadhuis in Leiderdorp. De oplossingen zijn naar voren gekomen na overleg tussen de gemeente en bewoners van de straten rond het oude raadhuis, dat in de nabije toekomst plaats moet gaan maken voor een winkelcentrum. Vooral op marktdagen is er teveel verkeer in de wijk. Samen met de wijkbewoners is nu het plan opgesteld om de afwikkeling van het ver keer te spreiden over alle straten. Het voetgangers- en fietserstunneltje bij de Leiderdorpse brug zal, als de bouwwerkzaamheden in het wijkje Ouderzorg zijn voltooid, op een zo danige wijze worden afgesloten dat auto's niet meer ongeoorloofd van dit tunneltje gebruik kunnen maken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. 1 Hoofdkantoor Witte Singel 1, 2311 BG Leiden Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Conny Smits Bachstraat 25 Leiden. Tel: 071-763320. Charles Lennartz, Maredijk 33a, 2316 VS Leiden. Tel.: 071-133202. Correspondenten: Roel Zaadnoordijk. Tel: 071-121481. Oegstgeest Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peters 071-769935. Warmond: Kees Prins 01711-11266 Zoeterwoude: Ronald Stevens 071-890847 Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per post64,15 Jaarabonnementd173,70 Jaarabonnement173,70 per post245,10 Lossë nummers0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2