ledereen spant zich behoorlijk in Uitzendbureau voor werklozen SGP BETREURT ONTVANGST VAN PRINS CARNAVAL Proef met schaakles op scholen in Valkenburg TRIMCLUB IN LEIDEN VOOR EX-HARTPATIENTEN CPN: "ALPHEN LAAT JONGEREN IN KOU STAAN" Balk valt van heftruck: man (20) overlijdt WOENSDAG 19 MAART 1980 LEIDEN/REGIO NOORDWIJK - Na tuurlijkje hebt een enorme angst om te overwinnen. Die speelt door je hele body. De re validatie geeft je een opsteker. Constant staan er mensen met apparaatjes naast je om je hart in de gaten te houden. En dan ineens houdt dat allemaal op Moet je het alleen op knappen." De allerteerste keer dat hij als ex-hartpatiënt helemaal in z'n eentje op de fiets stapte om een tochtje door de dui nen te maken, herinnert Noordwijker Draijer zich nog als de dag van gisteren. "Je gaat overal op letten. Alles voel je. Of je borst wordt koud of je voelt een pijntje hier en een steekje daar. Dan krijg je echt de neiging om af te stap pen en maar voorzichtig aan te gaan wandelen. Ja, die be ginperiode is angstig. Die kun je overwinnen door geregeld te bewegen." Zelf doet de Noordwijker dat als e'x-hartpatiënt ook. Met nog zo'n 120 'lotgenoten' vormt hij de vereniging hart- trimmers Leiden en omge ving. Elke dinsdag en don derdag, in de avonduren, wordt er in de gymnastiekzaal bij de Leidse Steenevelt- school geoefend. Beide avonden is er een hartspecia list aanwezig. In een hoekje van die zaal staat een defi brillator (toestel waarmee aan het hart een stroomstoot wordt gegeven om een onre gelmatige werking of plotse linge stilstand op te heffen) Niet iedereen Een ex-hartpatiënt kan niet zo maar bij de trimclub binnen stappen om er zijn rondje mee te draven, ,,'tls ja In de gymzaal van de Steenveltschool spelen ex-hartpatiënten een partijtje hockey. er zijn veel mensen die niet in staat zijn de één of andere sportte bedrijven. Wij laten ze pas meedoen als er een ver klaring van de arts is dat hij daar geen bezwaar tegen heeft. Er moeten wél medi sche criteria worden aange legd. Als je dat niet doet, kun je grote problemen krijgen" meent Draijer. De Noordwijker trimt zelf nu zo'n jaar of drie. In al die jaren heeft hij het nog niet één keer meegemaakt dat er iemand in moeilijkheden kwam. "Ach, je ziet natuurlijk wel eens mensen die even aan de kant gaan staan omdat ze het tem po niet kunnen bijhouden. Dat overkomt mij ook wel eens. Zodra het de mensen teveel wordt, moeten ze ge woon even stoppen. Het gaat bij ons niet om het leveren van prestaties. Gezellig bezig zijn, dat staat voorop. Stel je voor zeg dat je twee of drie keer op een avond iemand op een brancard zou moeten wegdragen. Dat zou te gek zijn. Het heilige moeten, dat moeten we eruit zien te krij gen. Pas dan zijn we op de goede weg." De Leidenaar Plu (links): "Helaas zijn er te weinig ge specialiseerde sportleraren" Hardlopen Dit betekent echter niet dat de rommelen. Integendeel. "Ie dereen", meent Draijer, "spant zich behoorlijk in en loopt zo hard hij kan. Maar 'echt' sporten is er natuurlijk niet bij. Alles is aangepast aan de mogelijkheden en onmo gelijkheden var Stroomt er wel eens een ex- hartpatiënt naar een gewone sportclub? "Uitgesloten", reageert Draijer resoluut. "Iemand kan dat wel willen, maar zal nooit door een sportkeuring ko men. Misschien dat het spo radisch tot de mogelijkheden zou kunnen behoren, maar dan zal er wel een goed over leg met de arts moeten zijn. Dan blij It nog de vraag ol' de vereniging, waar hij zich heeft aangemeld, hem wil hebben. Er blijft natuurlijk altijd wel een bepaald risico. De dokter zal moeten uitmaken of die man of vrouw aan prestatie- sport kan gaan doen." De Leidse harttrimmers heb ben over opkomst tijdens de oefenavonden zeker geen klagen. Het opkomstpercen tage ligt, aldus Draijer, aan zienlijk hoger dan bij een ge wone sportclub. "Iedereen voelt het als een nuttige zaak om aan dat ene uurtje trim men in de week mee te doen." Meer sporten Als het aan de harttrimmers zou liggen, zouden zij best een enkel uurtje meer beweging in de week willen hebben. "Helaas is het niet mogelijk om het twëe keer te doen", vertelt de Leidenaar Plu, eveneens ex-hartpatiënt en lid van de trimgroep. "Het is voor de artsen ontzettend moeilijk om zich vrij te ma ken. Kijk, een dokter hoeft er niet speciaal bij te zijn. Maal ais je hem nodig hebt, moetje hem wel binnen enkele minu ten kunnen bereiken. Boven dien is liet jammer dat er zo weinig sportleraren zijn die zich hebben gespecialiseerd om met ex-hartpatiënten te trimrhen. Landelijk zouden daar cursussen voor moeten worden georganiseerd." De zaak wordt inderdaad lan delijk aangepakt. De stich ting 'Hart in Beweging', die sinds 1977 al bestaat, is begin deze maand definitief opge richt. De stichting wil de re creatie-sporten voor de ex- hartpatiënten stimuleren en coördineren. In het bestuur van de stichting zitten twee cardiologen (hartspecialis ten) die de artsen van de no dige voorlichting voorzien. Via de stichting hoopt Draijer een inzicht te kunnen krijgen hoeveel gespecialiseerde sportleraren er nodig zijn om met de hartpatiënten te oefe nen. Dan zulten er stappen worden genomen om het ont stane tekort aan te vullen. Dilemma De ene cardioloog propageert actieve beweging voor de ex- hartpatiënt, de ander staat er sceptisch tegenover. Is dat geen dilemma voor de men sen die er mee te maken heb ben? "Het revalideren is een openba ring", zegt Draijer. "Je komt als een bibberend mannetje binnen. Binnen zes weken zien ze kans om je te laten fietsen en zelfs tegen een bal te laten trappen. Dat is een goede zaak. Het trieste is dat wanneer zo iemand thuis komt in de watten wordt ge legd. Volledig fout natuurlijk. Hij moet goed worden opge vangen en als een normaal mens worden behandeld. Anders zit hij zo weer in de put." ALI'IIEN AAN DEN KIJN - De ge meente Alphen laat jongeren volledig in de kou staan bij hun zoeken naar woonruimte. Aldus de plaatselijke afdeling van de CPN, in een brief aan de ge meenteraad. Die brief klaagt het huisvestingsbeleid van de ge meente aan. Heel de nieuw bouwwijk Ridderveld staat vol gens de CPN vol met dure koop woningen en (overigens veel minder) dure huurwoningen. Die bieden geen oplossing voor ge zinnen met een laag inkomen en helemaal niet voor jongeren die moeten teven van het minimum inkomen of van studiebeurzen. Voor alleenstaanden en stelten is nauwelijks ruimte, laat staan voor allerlei soorten van alterna tieve samenwoning, aldus de CPN-Alphen. Dat er sinds kort ook in Alphen krakers actief zijn zou dus nie mand moeten verbazen, vindt de CPN: "Het huisvestingsbeleid dat de gemeente de laatste jaren heeft gevoerd laat de minst draagkrachtige groeperingen en met name de jongeren volledig in de kou staan". Gezien de huidige stand van zaken, aldus de CPN-Alphen, is het on toelaatbaar dat de gemeente de krakers letterlijk in de kou en in het donker laat staan. "Wij eisen van de gemeente dan ook onmid dellijke aansluiting van gas, wa ter en licht. In plaats van het slui ten van de oogkleppen voor dit soort acties zou de gemeente de ogen weer eens moeten open sperren. De recente kraakacties in Alphen vormen het bewijs dat het woningbouwbeleid in Al phen helemaal niet zo prima is geregeld als burgemeester en wethouders ons zo graag willen doen geloven". WADDINXVEEN - De 20-jarige H. de Vries uit Waddinxveen is gis terochtend als gevolg van een bedrijfsongeval aan zijn verwon dingen overleden. De man, werkzaam bij de firma Houtex aan de Maarten Schouten straat in Waddinxveen, kreeg een 150 kilo zware balk op zijn hoofd die van een heftruck afviel. Een andere balk kwam op zijn been terecht. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Alphens arbeidsbureau wil nu ernst maken met Start ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gewestelijk arbeidsbureau in Al phen gaat ernst maken met het opzetten van een niet-commercieel uitzendbureau. Als uit zendkrachten komen in aanmerking degenen die nu al langer dan drie maanden werkloos zijn. Het bedrijfsleven kan deze uit zendkrachten gedurende zes maanden inschakelen, zon der verdere verplichtingen. Het ligt in de bedoeling dat de betrokken uitzendkrachten daarna (bij wederzijdse te vredenheid) in vaste dienst komen bij het bedrijf. Dit niet-commerciële uitzend bureau draagt de naam "Start". Het is opgezet door de overheid, werkgevers- en werknemersorganisaties sa men. Overigens dateren de plannen voor een Alphens fi liaal van "Start" al van begin 1978. De zaak heeft echter twee jaar op een zeer laag pitje gesudderd. Nu pas komt er schot in. Deze maand is het bedrijfsleven in Alphen en omliggende dorpen op de hoogte gesteld van het plan om ernst te maken met "Start". Adn adjunct-directeur H. van Smaalen van het arbeidsbu reau in Alphen de vraag i dat nu pas gebeurt. Van Smaalen: "De stichting Start is hier wel vanaf de lan delijke oprichting in '78 bezig, maar door gebrek aan erva ring en kennis - het is iets waar je in moet groeien - heb ben we tot nu toe slechts vijf mensen uitgezonden. We krijgen nu steun van Start in Den Haag. Een medewerker van ons loopt daar stage". "Het staat allemaal nog in de kinderschoenen, het is een nieuwigheid en daarom loopt het nog niet direct storm. We hopen Start in Alphen nu in zes maanden op poten te zet ten. We mikken er op binnen die tijd de 40 uitzendcontrac- ten te hebben lopen die nodig zijn om de zaak goed draaiend te houden. Dan kunnen we hier een man bij het arbeids bureau huisvesten die een dagtaak aan de activiteiten van Start heeft". Van Smaalen: "We denken in eerste instantie aan bedrijven die voor nieuwe werknemers een proeftijd van twee maan den te kort vinden. Deze be drijven kunnen de betrokke- ne, die dan door ons wordt uitgezonden, eerst op tijdelij ke basis in dienst nemen tot maximaal zes maanden. Het is de bedoeling dat daarna een vaste aanstelling bij het be drijf volgt. Gebeurt dat niet, of blijkt het beter dat de werknemer ontslag neemt of ontslagen wordt, dan be houdt hij of zij het recht op de >r wie via Start een baan wordt gezocht zijn in principe mensen die langer dan drie maanden werkloos zijn, of voor wie verscheidene bemiddelingspogingen om hen werk te bezorgen zijn mislukt. Van Smaalen: "De uitgezonden krachten zulten voornamelijk in de admini stratieve beroepen werk krij gen, omdat er nog steeds een grote behoefte is aan admini stratieve krachten. Er zijn na tuurlijk wel pieken in een jaar en we zullen er ook aan mee werken om te voorzien in de behoefte aan echt tijdelijk banen". Concurrentie "Dat we daarbij de bestaande uitzendbureau's concurrentie aan zullen doen - dat denk ik niet. Wij zijn geen instelling die er dagelijks een aantal mensen op uitstuurt om be drijven af te lopen. Boven dien verschilt Stort van de commerciële uitzendbu reau's hierin, dat Start het uit zenden gebruikt als middel om mensen die ingeschreven staan bij het arbeidsbureau aan een vaste baan te helpen, terwijl het uitzenden de doel stelling van een uitzendbu- "Start is wel een paar procent goedkoper, denk ik, dan de commerciële uitzendbu- BODEGRAVEN - Het Bodegraafse SGP-gemeenteraads- lid II. Baggerman vindt het verwerpelijk dat de burger zaal van liet raadhuis wordt gebruikt voor ontvangsten van de carnavalsvereniging „De Duykelaers". Volgens het raadslid heeft het ge meentebestuur daarmee een be langrijk deel van de Bodegraafse bevolking gekwetst, gezien de oorsprong, het karakter en de in houd van hetcarnavalsgebeuren. Een poging van de SGP-er om her haling van dergelijke ontvang sten in de toekomst te voorko men liep gisteravond echter stuk in de gemeenteraad. Een voorstel van die strekking werd met zes tien sten de gen er al schrifte- Baggerman had cc lijke vragen over het carnavuls- gebeuren gesteld. Hij wilde van burgemeester' en wethouders onder meer horen of er een sleu tel van het gemeentehuis, dan wel een dorpssleutel aan Prins Max was overhandigd en welke kosten er aan de ontvangst door de burgemeester van het carna valsgezelschap waren verbon den. Burgemeester N. P. Kremcr zei gis teravond in zijn reactie dat er „een duidelijk als zodanig her kenbare „schertssleutel" is over gedragen", en dat het om een lu dieke handeling ging, De ont vangst heeft de gemeente Bode graven honderd bitterballen van circa twintig cent per stuk ge kost. Het Bodegraafse gemeen tebestuur vindt ook niet dat men met het ontvangen van de carna valsvereniging de gevoelens van een belangrijk deel van de (pro- 'olking heeft ge- Burgen ster houders vinden een dergelijke ontvangst vergelijkbaar met de ontvangst van Sint Nicolaas. dat er in april van dit jaa proefperiode wordt ge Momenteel wordt onder of zo'n periode zowel or )e Valkenburgse schaakver eniging "De Toren" heeft het initiatief genomen voor het "schoolschaak". Onderwijzer Van Rooyen van da c hri te- lij ke lagere school zag wel wat in het plan cn zocht daarom contact met het hoofd van de openbare school, de hee .dier VALKENBURG kans dat de leer chiiatelUke en 1 in Vulkenbi schaaktest is de bedoeli •inden was. E schaak leraar is ook al geve den: de heer J. van Kuilt burg uit Oegstgeest. De k< ten die met de proefperio zijn gemoeid bedragen oni veer 800 gulden. De schai ukspt het den

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23