breekt record partij moyenne bij EK Sparta denkt nu in winsttermen Christ v.d. Smissen Wellicht schorsing Dammers Uruguay misdraagt zich in interland AZ derde slaehtoffer van Rotterdamse dadendrang Waterpoloteam loot Spanje, Egypte, Japan WOENSDAG 19 MAART 1980 SPORT PAGINA 17 BRUSSEL (ANP) - Het voetbalelftal van België heeft gisteravond in het Heizelstadion in Brussel de vriendschappelijke wedstrijd tegen Uru guay met 2-0 gewonnen. Bij de rust was de stand 0-0. Verheyer scoorde 1-0 uit .een strafschop en Van der Eist bouwde uit een vrije trap de voorsprong uit tot 2-0. De als vriendschappelijke aangeduide ontmoeting ontaardde in een schopperij. Vooral de Zuidamerikanen heten zich in dat opzicht gelden. De-scheidsrechter toonde vier Uruguayanen de gele kaart en één zelfs een rode. Er waren slechts 3000 toeschouwers. De rode kaart werd enkele minuten voor het eindsignaal uitgedeeld aan Agresta. De Belgen oefenen nog tegen Polen en Roemenië voor zij naar de eindron de van het Europees voetbalkampioenschap gaan. LEIDERDORP - Theo de Waard wordt de nieuwe trainer van RCL. De 32-jarige oefenmeester, die momenteel de zaterdag-eer steklasser Zwaluwen Vlaardin- gen onder zijn hoede heeft, te kent vanavond een contract bij de Leiderdorpse vereniging. De Waard, eerder jeugdtrainer bij Quick Boys en assistent van Thijs Libregts bij Excelsior zal tevens de jeugdselecties onder zijn hoe de Timmer Hoewel hij in eerste instantie te kennen gaf zijn contract niet te verlengen blijft oefenmeester Timmer ook volgend seizoen bij Blauw Zwart. De ex-ADO en Holland Sport-speler zette zijn handtekening onder een tweeja rige verbintenis bij de Wasse- naarse zondag-tweedeklasser. SCHIPHOL - Gisteren kwam de tegenstander van Ajax in de kwartfinale van de Eu ropa Cup aan op Schiphol. Trainer Gilbert Gress links op de foto) zei niet te geloven in een verrassing'Toch zijn we niet kansloos, tegen Dukla Praag heeft Strasbourg toch voor een surprise gezorgd", verklaarde de Franse oefenmeester, die overigens heeft te kampen met enkele blessures van zijn spelers. Zo is het meespelen van Domenech (rechts op de foto) nog onzeker. ZEIST (GPD) - Het hoogste bestuurscollege in het amateurvoetbal zal morgenavond beslissen wat ér met scheidsrechter Bob Dammers gaat gebeuren. Dammers, vooraanstaand arbiter in het zaterdagvoetbal, kwam enkele weken geleden uitgebreid in beeld, toen de VARA hem in Voetbal '80 portretteerde. Qver welk tv-optreden met name in de scheidsrechterscommissie-amateurvoetbal nogal wat te doen is ge weest, want Dammers droeg tijdens de wedstrijd Zwart Wit '28-Baren- drecht een microfoontje op zak. De Rijswijkse scheidsrechter wekte eveneens verbolgenheid met uitspra ken in de media, waarin hij het erop hield, dat het merendeel van de mensen die in voetballand verantwoordelijk zijn voor scheidsrechtsza ken uit 180-jarigen bestaat. De Scheidsrechterscommissie hoorde Dammers en schakelde daarna het amateurbestuur van de KNVB in. Dammers hangt nu een schorsing boven het hoofd. HELSINGBORG (GPD)- Het bon te gezelschap van meegereisde Nederlandse supporters kon gis teren op de openingsdag van het Europees kampioenschap drie banden de feestmutsen al uit de bagage halen. Spectaculaire uitschieters aan het begin van een toernooi zijn in de biljart- sport een zeldzaamheid, maar die traditie wenste Christ van der Smissen in de stokoude theaterzaal van Helsingborg niet voort te zetten. Meteen al in zijn eerste optreden verpulverde de Brabantse ca- ramboleur het nationale record partijmoyenne, dat acht jaar ge leden door Rini van Bracht was neergezet en later door Van der Smissen in Kopenhagen werd geëvenaard. Gistermiddag dook Van der Smissen in zijn duel met de schuchtere Italiaan Oddo maar liefst vijf beurten onder die kortste partij en daarmee demar reerde de Nederlandse kampioen onmiddellijk naar de top van het klassement. Want zelfs de stoïcijnse Raymond Ceulemans, die vanzelfsprekend als de torenhoge favoriet aan deze Europese titelstrijd is begonnen, mislukte in zijn poging om die schitterende opening van Christ van der Smissen nog scherper te zetten. Weliswaar speèlde de ge routineerde Belg bij vlagen weer briljant tegen zijn landgenoot Ludo Dielis, maar door zijn zwakke eindschot finishte de Mechelse cafébaas toch net iets later dan Van der Smissen. ,,Het was ongelofelijk, zoals die Italiaan in het begin stond te spelen", analyseerde Van der Smissen achteraf die moeizame opening. „Hij probeerde sommi ge stoten niet eens te maken, maar speelde gewoon om niets af te leggen". Met regelmatige series trok Van der Smissen in de slotfase zijn moyenne op tot tegen de twee. Het partij record (37 beurten) sneuvelde ten slotte, omdat de eindreeksen (1, 2, 10 en 4) op het beslissende moment kwamen. Slechts in 32 beurten had Van der Smissen het karwei geklaard (60-23) en dat eindresultaat (1.875) over één partij is nooit eerder door een Nederlander ge leverd. Zelfs het legendarische ROTTERDAM - Bijtijds lijkt het dikwijls als conservatief te boek staande bestuurscollege van Sparta de hand van de portemonnee te hebben afgetrokken. Sinds het uit pure (degradatie)nood aangetrokken trio Geert Meijer, Gerard van der Lem en de Schot Jim Calderwood deel uitmaakt van het tot voor kort bloedarme Rotterdamse elftal, wordt op Spangen alleen nog maar in winsttermen gedacht. In het kwartfinaleduel om de KNVB-beker met AZ*67 werd het abonnement op een 1-0-uit- slag verlengd; na FC Twente en PEC Zwolle werden nu Ook de Alkmaarders met het kleinst mogelijke verschil versla gen. Met een formidabele 40 meter-knal corrigeerde Sparta-voorstopper Luuk Balkestein na 14 minuten al de nederlaag van drie weken ge leden in de Alkmaarderhout. Het ontbrak de Alkmaarders in de resterende speeltijd te zeer aan fut om de mogelijke aspiraties op een geprolongeerd bekeravon- tuur aan de praktijk te toet- „AZ heeft het Sparta Rotterdam bijzonder gemakkelijk ge maakt". foeterde naderhand Georg Kessler. „Onze instelling was op zijn zachtst gezegd niet juist en toen de ploeg eindelijk tot het besef kwam dat we op Span gen wel eens uitgeschakeld zou den kunnen worden, ja, toen werd het een race tegen de klok". BASKETBAL - Het dames basket balteam van KKM uit Zagreb, Joegoslavië, heeft gisteravond in Pernik de Ronchetti-beker ge wonnen. De Joegoslavische da mes zegevierden met 82-76 over Maritsa Plovdiv (BUL) na een ruststand van 48-38. Sparta had AZ overigens al vroeg van alle bekerillusies kunnen be roven. Vooral in de eerste helft hakkelde AZ als de dilettant die voor het eerst boven het ama teurniveau zijn kunsten mocht vertonen. De nieuwe Sparta- flankspelers Gerard van der Lem en Geert Meijer stoven in die fase geregeld hun tegenstrevers Hugo Hovenkamp en Hans Reynders voorbij, wat meteen in de hand werkte dat het door Van der Meer en Spelbos gevormde verdedi gingscentrum van de Alkmaar ders onder druk kwam te staan. De vaak diep inkomende mid denvelder Frank Weerdenburg en uitblinker René van der Gijp onderkenden de gebrekkige af weer van de AZ-defensie. Te vaak overzagen puntspeler Wolfgang Schwarz, maar ook de soms bui tenom komende rechtsback Bert Jansen de mogelijkheden. „Ten opzichte van de wedstrijd te gen PEC ging het veel beter", wist Sparta's assistent-trainer Hans Eijkenbroek, die van Joop Brand de nababbel mocht ver zorgen. „We hebben alleen te weinig doelpunten ge maakt" Een visie, die geheel werd onder schreven door AZ-coach Georg Kessler, die naderhand opbiecht te, dat een 2-0-voorsprong voor Sparta Rotterdam bij rust geheel in de lijn van de verhoudingen had gelegen" Nu de thuisclub verzuimde AZ „uit te slaan" nam Kessler in de rust nog zijn toevlucht tot een, zoals hij het later uitdrukte /.agressie verhogende spelerswissel". Hij bracht Roger Schouwenaar in voor de slapende Kurt Welzl, ter wijl halverwege de tweede helft ook Pier Tol nog mocht opdraven voor Peter Arntz. Een mutatie, die Kessler puur uit angst werd ingegeven, nu Arntz zich voor namelijk had bepaald tot het neermaaien van Sparta's ditmaal excellerende talent René van der Gijp. De vroegere middenvelder van Go Ahead Eagles keek al vroeg tegen het geel aan, en mocht van geluk spreken dat ar biter Weerink hem in het verdere verloop van de strijd enige malen de hand boven het hoofd hield. „Arntz was dan wel agressief', ver zuchtte Kessler, „maar wel op de verkeerde manier. Soms hield ik m'n hart vast; verwachtte ik elk ogenblik een rode kaart" De inbreng van Tol en Schouwe naar bracht nauwelijks verhoog de activiteit binnen de Noord hollandse gelederen teweeg. Als of de equipe al bezig was aan een vervroegde FNV-actie, zo knullig lieten de Alkmaarders Sparta het initiatief. „Een slechte beurt van AZ", oordeelde ook Kessler, „de goede instelling was er niet en dat zal moeten veranderen". Het is wellicht daarom, dat de Alk- maarse club (met het oog op het volgend seizoen) vandaag een af rondend gesprek met NEC-bij- tertje Eugène Marijnissen hoopt de inkomende Spartaan Frank Weerdenburg redding brengen. Ronald Spelbos te hebben. Maar ol die Nijmeegse voetballer AZ nieuwe impulsen zal kunnen geven dient te worden betwijfeld. AZ lijkt ingedut, ook Kessler geeft geen cent meer voor de minieme kampioenskans, die zijn ploeg nog altijd bezit. „Dat heb ik allang overboord gezet, als met zo n instelling wordt ge speeld als vanavond verdien je geen titel. En heb je ook geen recht om verder te bekeren Zodat het tot voor kort arme Sparta pjots uitzicht heeft gekregen op niet ingecalculeerde inkomsten, nu de halve finale-tegenstander Feyenoord heet. „En met die club als tegenstander", blikte Hans Eijkenbroek alvast vooruit, „kan in financieel opzicht veel worden goedgemaakt, wat Sparta in spor tieve zin in dit jaar tekort is ge komen". GERARD VAN PUTTEN Christ v.d. Smissen PARIJS (ANP) - Het Nederlandse waterpoloteam is voor het kwali ficatietoernooi voor de Olympi sche Spelen, dat van 26 april tot en met 4 mei in Sofia wordt ge houden, ingedeeld bij Spanje, Egypte en Japan. Dat was het re sultaat van de gisteren in het ge bouw van de Franse zwembond in Parijs gehouden loting. Nederland komt uit in groep c. Groep a wordt gevormd door Cu ba, Canada, Israël en Frankrijk. De ploegen van Australië, Grie kenland, China en Mexico ont moeten elkaar in groep b. De eer ste twee in elke groep gaan over naar de finale-poule. De van de finalepoule plus de num mers twee tot en met vijf plaatsen zich voor de Spelen van Moskou. Ivo Trumbic, de coach van het Ne derlandse waterpoloteam, rea geerde nogal laconiek op het re sultaat van de loting: "Als de ploeg goed speelt, is de loting minder belangrijk. Landen als Nederland, Spanje, Australië en Cuba zijn ongeveer van gelijke kracht. Van Egypte en Japan moet kunnen worden gewon- Nederland, tijdens de Olympische Spelen van Montreal winnaar van het brons, heeft nog nooit tegen Egypte en Japan gespeeld. Het laatste duel met Spanje, in okto ber 1979 op Hvar (Joe), verloor Oranje met 5-6. Ter voorbereiding van het evene ment in Sofia neemt de formatie van Trumbic van 27 tot en met 30 maart deel aan het zeven-landen- toernooi in Maastricht Tegen standers daar zijn onder meer Roemenië en. West-Duitsland. Het komende weekeinde worden in Zeist tegen beide landen reeds enkele officieuze interlandwed strijden gespeeld. Petrosjati vraagt weer uitstel VELDEN (ANP) - De zesde partij van de tweekamp tussen Viktor Kortsjnoi en Tigran Petrosjan (kwartfinales kandidatentoer nooi). die gisteren in Velden had moeten worden gespeeld, is op verzoek van Petrosjan een dag verschoven. Het is de tweede maal dat Petrosjan van het recht gebruik maakt een vrije dag te kiezen. Iedere speler mag dat driemaal doen. De stand is nu 3-2 voor Kortsjnoi. Er moeten nog vijf duels worden afgewerkt. Vandaag woidt FIDE-voorzitter Fridrik Olafsson in Velden verwacht Hij zal bespreken wat er moet gebeuren als de tweekamp onbeslist eindigt. Volgens het reglement moet er wor den doórgespeeld tot een beslissing in een dubbele ronde is be reikt, maar de organisatie kan dat niet betalen. In het kamp van Kortsjnoi waakt men er angstvallig voor dat de gevluchte grootmeester iets gewaar wordt van de deportatie van zijn zoon Igor naar Siberie. record van Arie Bos (1.785), dat dateert uit 1938 en niet meer wordt erkend omdat de partij- lengte destijds 50 caramboles was, bleef tegen die machtsex plosie niet overeind. Raymond Ceulemans benaderde nog het meest de voltreffer van Van der Smissen. De titelverde diger had voor zijn duel met Die- lis 34 beurten nodig (60-43). Tijdens het eerste bedrijf verraste eveneens Dieter Muller met een vlotte winstpartij. Muller voegde zich tegen de Spanjaard Nadal (60-38 in 43 beurten) moeiteloos bij de koplopers. Vier ongeslagen leiders (v.d. Smis sen, Muller, Ceulemans en Vie- rat) telde die kopgroep nog na de late avondronde, waarin Ceule mans getergd de aanval opende op de hoogste positie van Van der Smissen. Die inspiratie tilde de eerzuchtige Belg ver boven zijn tegenstanders uit. Met ruim ver schil zette Ceulemans in die tweede seance Van der Smissen en Muller op afstand. Zelf im mers mikte hij met succes naar de korte partijlengte die Van der Smissen eerder al had gereali seerd. Precies één beurt minder had Ceulemans op het scorebord staan om zijn duel met Oddo af te sluiten (60-12). Dat tempo kon Van der Smissen gisteravond al niet meer volgen en ook Muller verloor op gemid delde de aansluiting met de nieuwe leider. Voor van der Smissen was de Zwitserse vete raan Julio Gil weliswaar geen al te lastig obstakel, maar overtui gend was de winst van de Bra bander allerminst. Jan Timman blijft leider LEEUWARDEN - Ondanks een matige prestatie in de elfde ronde van het toernooi om het Neder lands schaakkampioenschap heeft Jan Timman nog steeds de beste kansen op herovering van de titel. De in de middelste regio nen verkerende Van Dop bracht de koploper in, weliswaar kleine, moeilijkheden. Timman moest dan ook genoegen nemen met een puntdeling. Het waren de resultaten op de an dere tafels die Timman's positie versterkten. De remises van Van der Vliet tegen Van der Wiel en Ligterink tegen Vogel kwamen de lijstaanvoerder uitstekend van pas. Ook de partij van Langeweg tegen Ree, zijn naaste concur rent. was in het voordeel van Timman. De afgebroken stelling laat een voordeel voor Langeweg Timman houdt de kans op de titel in eigen hand als hy vrijdag te genover titelhouder Ligterink zit. Het valt te verwachten' dat hij in deze partij zfjn titel zeker zal stellen. Kuijpers-Carlier 1-0, Van der Vliet-Van der Wiel '/«-•>«, Van Dop Timman Ligterink-Voge) «-■•*, Langeweg-Ree afgebroken, Scheeren-Van der Ster ren afgebroken, Van Wijgcrden-Bohm afgebroken De stand na elf ronden is: 1.Timman8, 2. Ree6' jen 1 afg .3 Ligte rink. Van der Vliet. Van der Wiel 61.1», 6. Van der Sterren, Langeweg 5' i en 1 ..u; :j. Bóhm, Van Wgaaraan 5 en afg 10 Schee, en 4"» en 1 afg 11 Vo gel, Van Dop. Kuypers 414. Carlier Theo de Waard nieuwe trainer RCL

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17