Voor Pasen beslissing Gastkolom Vrouwen bieden directie van GAB brochure aan Rollenbaan meet snelheidsmonsters D'66-vragen over ammoniaklek Over vertrek Backer LEIDEN - Voor Pasen neemt de directie van Backer en Co, de bakkerij-grondstoffenfabriek aan de Derde Binnen vestgracht, de beslissing over de verhuizing van het be drijf naar elders. VRIJDAG 14 MAART 1980 FNV-districtsbestuurder Gijs Ho ning deelde dit gisteren mee, na het gesprek tussen de tweekop pige directie van Backer en de FNV en CNV. De directie weigert commentaar te geven. Alle tekenen wijzen er nog op dat Backer haar activiteiten in het Noordbrabantse Made zal voort zetten. Directie en vakbonden blijven echter naar andere vesti gingsplaatsen zoeken. De vakbonden hebben woensdag een gesprek hebben met wet houder Jos Fase van economi sche zaken om uitsluitsel te krij gen wat de vestigingsmogelijk heden voor Backer in de regio Leiden zijn. Gfis Honing: "De Sociëteiten en horeca samen LEIDEN - Een zestal Leidse stu dentensociëteiten heeft samen met de afdeling Leiden van Ho reca Nederland gepleit voor ver ruiming van de sluitingstijden op vrijdag en zaterdag tot drie uur en handhaving van de openingstij den die de studentensociëteiten nu hanteren (tot uiterlijk zes uur 's ochtends). Dat hebben wij ge daan in een open brief die onder meer is gericht aan het college van B en W en de gemeenteraad. Zoals bekend zal de Leidse Raad maandag een beslissing nemen over de sluitingstijden. De verruiming zou volgens Horeca Nederland moeten gelden voor een periode van een jaar, waarin volgens de organisatie aange toond moet kunnen worden dat er onder de Leidenaars behoefte bestaat aan latere uitgangsmoge lijkheden. De studentensociëtei ten en de horeca schrijven dat zij elkaar niet wezenlijk beconcur reren wanneer in de sociëteiten een veel verspreid en moeilik te beheersen overlast in de gehele stad zal ontstaan. Bovendien acht men het waarschijnlijk dat de maatregelen het economisch voortbestaan van de sociëteiten direct zal aantasten waardoor de werkgelegenheid voor dertig in woners van Leiden op de tocht komt te staan. gemeente zegt in het bestem mingsplan zo gemakkelijk dat Backer plaats moet maken voor woningbouw, maar zij geeft niet concreet aan wat de mogelijkhe den voor het bedrijf zijn om zich te verplaatsen. We krijgen van de wethouder volgende week graag een definitief uitsluitsel, waar en wanneer Backer zich eventueel in de regio zou kunnen vestigen". Het is geen geheim dat er in de Leidse regio voor bedrijven als Backer op korte termijn nauwe lijks vestigings-mogelijkheden zijn. Toch blijven de vakbonden het proberen, uit het oogpunt dat Leiden een nieuw verlies van in dustriële werkgelegenheid niet kan verdragen. Er werken 57 werknemers bij Backer, die be slist niet allemaal staan te sprin gen om naar Made te vertrekken. Hetzelfde geldt voor de dertig werknemers van importeur van zuidvruchten, Felix Cohen, die zeer waarschijnlijk met Backer uit Leiden vertrekt. Districtsbestuurders van de FNV en het CNV houden op donder dag 27 maart het afrondende ge sprek met de directie van Backer. Stichting Hart in beweging LEIDEN - Op 1 maart is in Leiden de Stichting "Hart in beweging" opgericht. De stichting is een overkoepelend orgaan voor al lerlei recreatiesport en trimgroe- pen van ex-hartpatiënten, die de laatste tijd zijn ontstaan. De stichting heeft zich ten doel ge steld de recreatiesport voor ex- hartpatiënten in meerdere plaat sen van ons land te stimuleren. Onder meer gaat de stichting pro beren om de overheid en andere subsidiërende instellingen te in teresseren voor deze vorm van recreatiesport, zodat het moge lijk is deskundige sport- en spel leiders voor deze groepen aan te trekken. Ook de voorlichting aan medici rekent zij tot haar taak omdat er volgens de stichting in die kringen nog de nodige scepsis bestaat over deze sportactivitei ten. LEIDEN - Enkele tientallen vrouwen hebben gisteravond directeur Schumacher van het Gewestelijk Arbeids Bureau de brochure "GAB: Geen Actieve Bemiddeling voor vrouwen" aangeboden. Met de brochu re, een uitgave van het comité "Vrouw en Werk" willen zij iets verbete ren aan de arbeidssituatie van vrouwen. De eisen werden ook kenbaar gemaakt via een demonstratieve tocht van de vrouwen door de stad naar het Arbeidsbureau. Zij droegen spandoe ken mee met leuzen als "vrouwen eisen betaald werk". Het comité wil o.m. dat het Arbeidsbureau meer aandacht aan de specifie ke problemen van vrouwen besteed en dat de procedure rond de in schrijving van werkloze vrouwen duidelijker wordt. Compromis in PSP: raads leden blijven LEIDEN - De twee gemeente raadsleden van de PSP en hun fractieassistent zullen in het ver volg bijgestaan worden door een "raadswerkgroep" van tien man. Met dit compromis werd gister avond een langdurige discussie besloten over het functioneren van de fractie; de raadsleden en de afdeling leverden gedurende enkele ledenvergaderingen over en weer forse kritiek. Enige tijd heeft de fractie zichzelf naar aanleiding daarvan op non-actief gesteld. De raadswerkgroep zal het dage lijkse werk in de gemeenteraad bespreken, en het beleid bepalen, daarnaast blijft de werkgroep stadspolitiek actief die de grote lijnen evalueert. De raadswerkgroep is niet alleen bedoeld als controle op het werk van de raadsleden, maar moet ook de betrokkenheid van de le den bij het raadswerk garande- De afdelingsvergadering heeft haar vertrouwen uitgesproken in de fractie. Verwacht wordt dat in de toekomst actiever het PSP- standpunt naar buiten wordt ge bracht, terwijl men invloed wil uitoefenen op het concrete beleid door samenwerking met andere linkse fracties. Adjudant Frederiks, wijst naar de meter van de rollenbaan, i toegestane vermogen voor een brommer. geen 0J2 kilowatt aangeeft, i Bingo-dansant De Stichting Meerburg organi seert vanavond een bingo dansant in het clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat 126. De toegang - vanaf 16 jaar - is gratis. Aanvang 20 Spellenavond De buurtvereniging Maredorp organiseert vanavond een klaverjas- en sjoelavond. De spellenavond wordt gehouden in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 en begint om acht uur. Nachtfilm De nachtfilm die vanavond in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vertoond is getiteld "Le Diable Pro- bablement" van Robert Bres son uit 1977. Hoofdfiguur in de film is Charles, een jonge man, gedesillusioneerd in de linkse politieke beweging. Hij wordt steeds passiever en neigt tot zelfmoord. Op een dag redt hij een jonge drugsverslaafde uit handen van de politie. Hij neemt hem mee naar de kathedraal om hem te laten delen in het god delijke gevoel, maar de jon gen verdwijnt met de inhoud van de collectebussen. De voorstelling begint om half twaalf en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Popmuziek Vanavond spelen de Hazers- woudse groep Ivy Green en de Leidse groep The Dummies in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Ivy Green brengt hard rock en punk, terwijl de muziek van The Dummies wordt gekwali ficeerd als energievretend, hard, snel en modern. Van de groep is onlangs een nieuwe single uitgebracht. De zaal is geopend vanaf 9 uur en de toegangsprijs bedraagt f 5.50 Salon O In Salon O aan de Herengracht 45 wordt dit weekeinde van 11 tot 18 uur weer een video-pro gramma gepresenteerd. Dot programma bestaat uit een video-impressie van de Haagse afbraak en nieuw bouw, een reportage van het atelier en het werk van de schilder-musicus P. van He- mert, beelden van een com pactor en een eigen produktie waarin het sensuele van het roken sterk vergroot en her haald in beeld wordt ge bracht. Matthaus Passion De Leidse Volksuniversiteit K& 0 heeft de musicus Paul Nies- sing uitgenodigd om van avond een lezing te houden met muziekfragmenten over de Matthaus Passion van Bach. Dat gaat gebeuren in de kapelzaal van het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45Na in het kort de geschiedenis van de passiemuziek te heb ben belicht zal hij de tekst, de functie van de recitatieven, koralen, dramatische koren en aria's de revue laten passe ren. Een en ander zal verdui delijkt worden met grammo foonplaten. De lezing begint om acht uur en de toegangs prijs bedraagt zes gulden. Simavi In de periode van 17 toten met 23 maart wordt de jaarlijkse actieweek van Simavi gehou den. Simavi, de vereniging voor directe medische hulp in de derde wereld, viert dit jaar het 55-jarig jubileum. De hulp komt onder meer tot uiting via mobiele klinieken, oplei ding gezondheidswerkers en verpleegkundigen, de bouw van gezondheidscentra transport en Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingeducatie organiseert op zondag 16 maart een natuur wandeling door de Leidse Hout. De wandeling die onge veer anderhalf uur duurt, staat onder leiding van erva ren natuur gidsen. Om tweer uur 's middags wordt begon nen bij de ingang aan de Houtlaan tegenover het Dia- conessenhuisDeelneming is gratis. Augustinus In het gebouw van de jongeren vereniging Augustinus aan het Rapenburg 24 wordt za terdag een cabaretavond georganiseerd. Er komen twee cabaretgroepen: "Rooie Hond" en "VIM DDT". "Rooie Hond" houdt zich al driejaar bezig met theater en is voort gekomen uit een workshop "kristisch cabaret" die in 1975 in Utrecht werd gehouden. VIM DDT brengt "amusement met een bittere nasmaak" en de teksten worden instrumen taal omlijst door piano, elek tronisch orgel, elektrische piano, dwarsfluit, elektrische en spaanse gitaar. Het pro gramma begint om 21 uur. Jazz on Sunday Zondag musiceert in "Jazz on Sunday" het kwintet van Hans van Leeuwen. Naast de leider bestaat de groep uit Eric Ineke op slagwerk, Rob bie Agerbeek aan de piano, Harry Emmery op bas en Fer dinand Povel op tenorsax. Het kwintet van de Vlaar- dingse gitarist werkt geregeld mee aan plaatopnamen en begeleidt ook Amerikaanse musici op toernees in Europa. Het concert begint om kwart voor drie in het bowling-res taurant aan de Boshuizer- laan in Zuid-West. Hot House Jazz-zolder "Hot House" ver welkomt morgenavond Misha Mengelberg en Han Bennink met hun Instant Composers Pool. De ICP speelt in de grote zaal van het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66 met een nieuwe geluidsin stallatie die dankzij de hulp van het Anjerfonds kon wor den aangeschaft. ICP komt in de volgende bezetting: Han Bennink (slagwerk), Misha Mengelberg (piano), Kesha- van Maslak (saxen), Nedley Elstak (trompet), Radu Mal- fatti tromboneSean Berg in (saxen), Ed Boogaard (saxen), Peter Brötzmann (saxen) en Larry Fishkind (tuba). Het concert begint om tien uur 's avonds. StrancLloop De Leidse zwem- en polovereni ging "De Zijl-LGB" organi seert zondag voor de 19de maal een internationale strandloop aan de Langevel- derslag in Noordwijkerhout. Er kan gelopen worden over de volgende afstanden: 4,8 en 12 kilometer. De deelnemers starten om twaalf uur s middags en de deelnemersprijs bedraag f2.50 voor kinderen tot en met 14 jaar en f3.00 voor ouderen. Voor nadere inlichtingen: R. Kortekaas, Drakestein 17, Leiderdorp, tel. 071-891379. Protest In het LAK-theater wordt zon dagmiddag een kindervoor stelling gegeven met als titel "Moeten is niet leuk". Thema van de voorstelling die door de toneelgroep LAK wordt ge speeld is "protest". School kinderen komen in opstand als ze een saai toneelstukje van de onderwijzer moeten opvoeren. De voorstelling is bestemd voor kinderen van acht tot twaalf jaar en wordt gegeven in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Kaar tjes kunnen telefonisch (071-124890) worden j veerd. Bingo-dansant Zaterdagavond organiseert de Stichting Buurthuis Prof. Burg. Rijndijkwijk in het buurthuis een bingo-dansant. De avond begint om acht uur en duurt tot ongeveer half elf. De avond wordt gehouden in het buurthuis aan de Du Rieu- straat 4. Bart Versteeg In "De Uyl van Hoogland" aan de Nieuwstraat 28 speelt zon dagmiddag gitarist Bart Ver steeg. Hij speelde vaak in eet- gelegenheden en folkcafés in Leiden en omgeving. Naast het instrumentale werk bluesSpaans, klassiek) zingt hij Nederlandse liedjes, voor een deel uit de periode van de jaren 60. Het café gaat om half drie open. LEIDEN - De Leidse politie houdt binnenkort een grootscheepse bromfietscontrole langs drukke wegen. Met behulp van de pas aangeschafte "rollenbaan" kan de politie direct constateren of een brommer opgevoerd is, en dus harder dan de maximum snelheid van veertig kilometer per uur kan rijden. Met de aanschaf van de rollenbaan is voor de politie een eind geko men aan het tijdrovende gesleu- tel aan brommers, om te kijken of de eigenaar aan het voertuig ge knoeid heeft. De rollenbaan is een draagbaar in strument, ontworpen door TNO. Door het achterwiel op twee rol len te plaatsen, kan de politie ter plekke meten of de brommer meer vermogen heeft dan de toe gestane 0.44 kilo-watt. Een snor fiets mag niet meer vermogen hebben dan 0.30 kilo-watt. Is de brommer opgevoerd, dan bete kent dit een proces verbaal van 75 gulden. Tot nu toe heeft de politie met de rollenbaan proefgedraaid op het bureau. De eerste de beste brommer, die gecontroleerd werd, bleek honderd kilometer per uur te kunnen rijden. De poli tie kan dit uitrekenen, door het vermogen, dat de meter van de rollenbaan aangeeft, met behulp van een tabel om te zetten in ki lometers per uur. LEIDEN - De Westnederlandse Bakkersdagen, die woensdag en gisteren in de Groenoordhallen werden gehouden, hebben 6143 bezoekers opgeleverd. Dat is iets meer dan twee jaar geleden, toen de tentoonstelling annex vak wedstrijd voor de eerste maal in Leiden werd gehouden. Toen passeerden 6000 belangstellen den de kassa's. Door E. Meelis lid Werkgroep Milieubeheer Leiden Vroeger was de universiteit het paradepaardje van de stad. Dat is allang niet meer zo. Het sterk gegroeide aantal stu denten domineert te veel, be zorgt de Leienaars overlast en is een geduchte concurrent op de kamermarkt. "En verdie nen doe je er ook niet aan, want de hoogleraren wonen in Oegstgeest". Dit is deels onterecht, je kixnt niet alle studenten over één kam sche ren en veel universitaire me dewerkers wonen en winkelen wél in de stad. Toch laat de universiteit weinig gelegen heden voorbij gaan om erger nis en irritatie op te wekken. Nu weer in de Leeuwenhoek- affaire. Waar gaat het om? De gemeente Leiden probeert een ambitieus stadsherstel- programma van de grond te krijgen. Dat gebeurt onder meer door de open plekken in de binnenstad en in de bui tenwijken aan de stadrand te vullen. Daardoor wordt het inwonertal op peil gehouden wat van groot belang is voor het handhaven van het draagvlak voor allerlei voor zieningen, zoals winkels, scholen en openbaar vervoer. Die voorzieningen lopen im mers gevaar doordat er ge middeld in elk huis steeds minder mensen blijken te wo nen: de gezinnen worden kleiner, de kinderen gaan eerder het huis uit, opa en oma trekken niet meer bij de kin deren in en er zijn meer echt scheidingen. Deze gemeentelijke politiek van stadsherstel en gaten vullen betekent ook een geringere vervoersbehoefte. Je kunt het allemaal makkelijker fietsen. Dat is van groot belang voor het behoud van de historische binnenstad. Om dit streven te steunen, én om de groene ruimte rond de stad zo veel en zo lang mogelijk te behouden, besloot de regering om het nieuwe Academisch Zieken huis niet in de Leeuwenhoek te bouwen, maar achter het sta tion. In de Leeuwenhoek zou den dan zo'n 2000 woningen extra kunnen worden ge bouwd. De universiteit, zeer ongelukkig met de gang van zaken, wees op de gevaren die verbonden zijn aan woning bouw tussen de laboratoria. Een risicoanalyse gaf de om vang van de gevaren aan. Zes Leidse organisaties conclu deerden, dat er toch woning bouw zou moeten plaatsvin den, maar dat in een vervolg onderzoek maatregelen moe ten worden uitgewerkt, die er toe zullen leiden dat de risico's tot een minimum zullen wor den beperkt. Ondertussen dient de voorbereiding van de bouwplannen met kracht te worden voortgezet. De ge meenteraad lijkt ook op deze lijn te gaan zitten.i Maar het College van Bestuur van de universiteit zegt: niet bou wen. Dat gebeurt overigens met zoveel omhaal van woor den, dat men zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat het College hierover flink ver deeld is. Er moet maar eens met de buurgemeenten ge praat worden om de woning nood op te heffen, aldus het universiteitsbestuur. Dat er inmiddels een Streekplan is vastgesteld door de Provin cie, dat weer gewijzigd zou moeten worden, waarna tijd rovende bestemmingsplan- en verwerving sprocedur es ge volgd zouden moeten worden, wordt blijkbaar niet in de overwegingen betrokken. Ook niet dat de Leeuwenhoek een uiterst gunstige ligging heeft ten opzichte van de stad en het station en dat het gebied bo vendien in handen is van de overheid zelf en er dus echt iets voor de laagstbetaalden en de talloze één- en tweepersoons huishoudens gedaan kan worden. Nee, de universiteit moet het haar "door de maatschappij opgedragen vitale grensver leggende onderzoek" onge stoord kunnen verrichten. Eén van de universitaire advi seurs stelt zelfs voor deze vrij heid van handelen contractu eel vast te leggen: geen hin derwetvergunning, maar een hindervrijbrief zou dat zijn Als of het niét erg is giftige stoffen uit te stoten als er geen mensen in de direkte omge ving wonen. En dan hebben we het nog maar niet over de bewoners van de Vogelwijk, de Mors en straks de Boek horst. Want dat is een be staande situatie, zoals dat heet. Ik vind dit een ronduit onmaat schappelijke opstelling van het universiteitsbestuur. Die zal er naar te vrezen zalt toe leiden, dat het tot een harde confrontatie komt met de ge meente. Maar eerst iets over het univer sitaire onderzoek. Niet de maatschappij, maar voor pakweg 99% bepalen de vak groepen zélf wat ze doen en la ten. De feitelijke controle daar op is gering en gaat meestal niet verder dan dat het dantal publicaties wordt geteld. Het is gewoonweg niet waar dat in opdracht van de maat schappij steeds gevaarlijker experimenten moeten worden uitgevoerd. In opdracht zeker van die zelfde maatschappij die met het gif wordt opgeza deld. Het is toch niet meer dan redelijk dat de gemeenschap de eis stelt, dat de experimen ten pas plaatsvinden nadat aan alle mogelijke veilig heidseisen is voldaan en op een wijze die de uitstoot van giftige stoffen tot een mini mum beperkt. Wat die veiligheid betreft, kun nen er nog heel wat maatre gelen genomen worden, zoals, uiteen recent verschenen nota blijkt. Ook ten behoeve van de werkers en de studenten zelf. En dat geld nog sterker voor de laboratoria die nu nog in de binnenstad staan. Het is werkelijk te hopen, dat de gekozen universiteitsraad het "nee" van het bestuur niet overneemt, maar meer op de lijn van de gemeente gaat zit ten: vervolgonderzoek om maatregelen te treffen ter vermindering van de risico's. Anders is de weg open voor een heilloos conflict, dat er toe zal leiden, dat de Leeuwen hoek jarenlang braak blijft liggen en dat de één- en twee persoonshuishoudens hun hoop op huisvesting wel kun nen laten varen. Dat geldt ook Voor de studentenhuisvesting Dat mag 'de universiteitsraad zich wel realiseren. Een motie aannemen, waarin er op aangedrongen wordt iets aan de kamernood te doen is niet zo moeilijk. Nogmaals, het zou toch onaan vaardbaar zijn, dat de maat schappelijke kosten van het universitaire onderzoek wor den afgewenteld op diegenen die geen adequate huisvesting hebben. De universiteit zal zich Juist moeten inspannen om een bijdrage te leveren aan de oplossing van maat schappelijke problemen, in plaats van ze in stand te hou den. Door het nemen van maatrege len, door ruimere zones rond de laboratoria te situeren (in het conflict om 9 hectare met de gemeente Leiden heeft de universiteit het gelijk echt aan haar zijde) en door de la boratoria gedeeltelijk te om zomen met universitaire be bouwing, bijvoorbeeld ten be hoeve van de sociale faculteit, moet een voor alle partijen aanvaardbare oplossing mo gelijk zijn. Laat de universiteitsraad in deze de wijste zijn! LEIDEN - De D'66-fractie in de Leidse raad heeft de wethouder van milieuzaken Van Dam schriftelijke vragen gesteld over de enkele honderden kilo's am moniak die vorige week dinsdag ontsnapten uit de koehngsmachine van de ijshal aan de Vondellaan. De raadsleden Hoekema, Glaubitz en Oosterman vra gen zich af waarom de hinderwetvergunning voor de ijshal is verleend in juli 1979 en niet bij de ingebruik neming. De raadsleden willen weten of het gebrui kelijk is dat hinderwetvergunningen worden ver leend aan een bedrijf dat al draait. Hoe is het te verklaren dat de installatie op diverse punten niet voldeed aan de voorwaarden die werden genoemd in de hinderwetvergunning? zo willen de D 66-ers weten. Bovendien informeren zij bij de wet houder wanneer de gemeente controle had uitgeoe fend op de naleving van de voorschriften, wanneer de ammoniak niet was ontsnapt. De D'66-fractie vraagt zich tenslotte af of voor de toekomst niet toe gewerkt zou kunner v reen naar een syst bij de vergunning ra~ wordt verleena daadwerkelijk blijkt dat het bedrijf aan de gestelde voldoet, of op zijn minst een beperkte termijn wordt gesteld, waarbinnen voldaan. De raadsleden vragen de wethouder ken eens van gedachten te wissele zen gemeentelijke commissie in a enkele van de ambtenaren die bij de hindei gunningen zijn betrokken. n moet zijn over deze za- de aangewe- gheid van

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4