LEIDSCH A DAGBLAD ^Minister: 'Geen kunstgrepen in financieel beleid' -his wa 12 Jaar garantie >k Fel afwijzende readies op loonmaatregel Inbraak woning van journalist i$e 0H2Ü KB/SKI vandaag M Meubelfabriek Oistenvijk QK ABBA IN JAPAN Mislukt Regering Suriname zo goed als rond QBB amsterdam rai VLIEGRAMP WARSCHAU Toonaangevend in eiken. BerkeKZJL) bloemendaal bv. VRIJDAG 14 MAART 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 3611 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voorzitter Wim Kok van de Federatie Nederlandse Vak beweging heeft scherp af wijzend gereageerd op de in houd van de loonmaatregel die gisteravond door het ka binet bekend is gemaakt. Trouwens, niet alleen Kok was hard in zijn oordeel. Ook een kamermeerderheid (waar onder de CDA-fractie) le verde forse kritiek op de plannen van de regering. Die plannen houden in dat slechts voor de r komens behoud van koop kracht wordt gegarandeerd. In plaats van prijscompensa tie krijgt iedereen er op 1 juli per maand 26 gulden bij ter wijl ook iedereen dit jaar een belastingverlaging van 100 gulden tegemoet kan zien. PvdA en CDA willen de koop kracht-garantie voor meer groepen dan alleen de mini mum-inkomenstrekkers. Werkgeversvoorzitter Van Veen zei dat de loonmaatre- Kamsteeg biedt E9 gewoon meer. H Demonstratie-auto's Audi 100 LD 9000 km 1979 Audi 100 GL5S autom. 2000 km 1980 Audi 100 LD 8000 km 1979 Derby S 2000 km 1980 Golf L 7000 km 1979 I Audi 80 LS 1700 km 1980 Passat MX/LS 23.000 km 1979 TOKIO- Agneta van de Zweedse popgroep Abba schijnt zich best te vermaken tijdens een wandeling met een Japanse gastvrouw in de tuin van een hotel in Tokio. De groep Abba, één van de beste 'export-artikelen' van Zweden, verblijft op het ogenblik i rie concerten in Japan. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De ongeveer zestig toneelliefhebbers die gister- ROTTERDAM (GPD)- De nieuwe minister van financiën, mr. A. van der Stee, is „niet bereid om kunstgrepen toe te passen" om het financieringstekort terug te brengen, zoals het lenen van geld in het buitenland. Aan de fun damentele keuze van bezuinigen valt volgens hem niet meer te ontsnappen. Nederlander past zich aan (Van onze correspondent Henk Dam) PARAMARIBO - De chirurg Henk Chin A. Sen wordt de nieuwe mi nister-president van Suriname. Dat meldden goed ingelichte kringen in Paramaribo. De formateurs mr. Bruma en mr. Leeflang hebben de opdracht een regering te vormen, die zij twee weken geleden kregen van de Na tionale Militaire Raad, nu zo goed als afgerond. Over twee ministersposten is ech ter nog geen zekerheid. Zo is het nog onduidelijk wie de minister van onderwijs zal worden. De Nationale Militaire Raad en de twee formateurs hoopten al eind vorige week een nieuwe regering te kunnen presenteren. Thans stelt men alles in het werk om nog vandaag het formatiewerk afge rond te hebben. Bijna alle posten zijn inmiddels verdeeld. Twee leden van de Na tionale Militaire Raad zullen in de nieuwe regering zitting hebben. Het zijn de eerste-luitenant Van Rey, die minister van defensie en politie wordt, en sergeant-majoor Bouterse, die sport en jeugdza ken voor zijn rekening zal ne- Formateur Leeflang komt ook in de regering, en wel als minister van justitie. De verzekeringsdeskun- dige Tjon A. Pen wordt minister van ontwikkelingssamenwer king. Op volksgezondheid komt Tjing Tjon Foe, op economische zaken dr. S. Zunder, op financiën Nij- horst en op landbouw, veeteelt en visserij de heer Van Dijk. Zeker is verder, dat twee vrouwen onder-minister zullen worden. De regering, zoals die er nu uit ziet, telt, naar de wens van de Na tionale Militaire Raad, geen poli tiek belaste figuren. Het is, aldus onze bronnen in Paramaribo, een regering van technocraten. van 1000,- tot 5000,- lOegstgeest, Voorschoten, Leider- |dorp, Katwijk. Tel. 071 -151940-769307-899212 01718-15141. AMSTERDAM (ANP) - Bij een in braak in de woning van journa list Wim Klinkenberg in Am sterdam-West zijn woensdag morgen documenten, manus cripten en ander materiaal, die belastend zijn voor koningin Wilheimina, koningin Emma, maar vooral Wilhelmina's echt genoot prins Hendrik, gestolen. Dit heeft Klinkenberg vanmorgen meegedeeld. De inbreker werd Opklaringen Droog en enkele opklaringen. Mini mumtemperaturen dicht bij het vries punt. Middagtemperaturcn ongeveer 6 graden. Matige oosten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 MAART Zon op: 6.52 uur; onder: 18.43 uur Maan op: 6.25 uur, onder: 17.04 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.05 en 14.24 uur, laagwater te Katwijk om 10.14 en 22.32 uur. Leidsch Dagblad Ot*n krant baxoryd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 10 00-19 30 uur Zaterdags van 16.00-10.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515. 210221 Of 144941. op heterdaad betrapt door de werkster van Klinkenberg. Op het moment dat de werkster binnenkwam - omstreeks negen uur - was de inbreker bezig met een doos vol documenten door te snuffelen. De inbreker bedreigde de vrouw, die daarna onmiddel lijk naar een beneden buurvrouw op de eerste etage ging om de po litie te bellen. De inbreker maak te van de gelegenheid gebruik om met twee tassen gevuld met do cumenten de benen te nemen. Op grond van het signalement dat de werkster Klinkenberg later gaf is deze tot de conclusie geko men dat de inbreker een agent van de binnenlandse veilig heidsdienst (BVD) was. Hij kon de politie naast het signalement ook een naam geven. Secretaris Schuijt van de Neder landse Vereniging van Journalis ten heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. C. Goes, verzocht om een diepgaand onderzoek, waar deze inmiddels al mee is begonnen. avond de Leidse Schouw burg bevolkten kwamen daar opeens voor een verras sing te staan. Toneelgroep 'Theater' uit Arnhem zou er het stuk 'De nachtegaal zong' van Cecil P. Taylor spelen. Alles leek aanvankelijk goed te gaan. Het doek ging op en de eerste zinnen werden gezegd. Het decor bleek echter plotse ling mankementen te verto nen. Eerst kon nog gedacht worden aan een realistisch toneelbeeld, aangezien het stuk in de Tweede Wereld oorlog is gesitueerd. Het de cor knarste en schudde na melijk op zijn grondvesten. Al snel bleek hier niet van op zet sprake te zijn. Het doek viel en even later kwam een nog als Engels soldaat ver klede acteur vertellen dat de voorstelling helaas moest worden afgelast. Het decor had tijdens het vervoer van Arnhem naar Leiden ernsti ge schade opgelopen. Het publiek kreeg om de te leurstelling enigszins te compenseren een consump tie aangeboden en kon ver volgens zijn geld aan de kas sa terughalen. 'De nachtegaal zong' was een avond tevoren in Arnhem in première gegaan. gel harder is uitgevallen dan hij had verwacht. Van FNV-zijde heeft men in middels aangekondigd door te gaan met de acties tegen het regeringsbeleid en deze zelfs nog te zullen verscher pen. PAGINA 7 Nastase wint van scheids rechter. PAGINA 13 CPN-lid niet klakkeloos we ren uit christelijke school. PAGINA 17 Van der Stee zei dat vanmiddag tij dens zijn eerste openbare optre den buiten de Tweede Kamer als minister van financiën, ter gele genheid van de opening van het nieuwe hoofdkantoor van de Amrobank in Rotterdam. Zou de regering tot zulke „kunst grepen" overgaan, dan weerspie gelt dat eerder het onvermogen om orde op zaken te stellen dan een vrije beleidskeuze, zei de mi nister. Hij noemde het bezuinigingspro gramma van het kabinet „nog net en voor één keer" verantwoord. Bezuinigen op de collectieve las ten is volgens Van der Stee een weinig populair, maar onvermij delijk proces. Hij gaf toe dat inkomensmatiging spanningen oproept, maar de re gering mag dat niet uit de weg gaan. „Zachte heelmeesters ma ken stinkende wonden", zei de minister. „Er bestaan geen pijn loze oplossingen". De bewindsman waarschuwde voor een vroegtijdig optimisme, indien de economische ontwik kelingen in de eerstkomende Geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur. toegang f 7.50 kinderen tot 14 jaar f 5.-- 14 tlm 23 maart Sjaan Groeneveld wil haar naam gezuiverd hebben. PAGINA 19 28 PAGINA'S maanden toch nog enigszins zouden lijken mee te vallen. „Al les wijst erop dat de teruggang zal doorzetten. Alleen komt deze mogelijk iets later dan rond de jaarwisseling werd ver wacht". Van der Stee wil „er geen twijfel over laten bestaan" dat het finan cieringstekort van de overheid volgend jaar lager moet zijn, om dat ons nationale huishoud boekje anders blijvend tekorten gaat vertonen. Het ombuigings programma van het kabinet zal dan ook onveranderd uitgevoerd moeten worden om dat te voor komen, aldus de minister. KANTOOR BEZET Minister moet uitleg kunnen geven ROTTERDAM (ANP) - Ongeveer vijftig produktiemedewerkers, merendeels vrouwen, van de dropfabriek Gilda in Rotterdam hebben vanmorgen het kantoor van de Loontechnische Dienst in de Maasstad bezet. Ds actievoer ders eisen dat minister Albeda onmiddellijk naar Rotterdam komt om uitleg te geven over de uitvoering van de loonmaatregel, die over tien dagen ingaat. In een telegram aan de minister hebben de actievoerders gezegd dat zij het kantoor bezet zullen houden totdat hij is gearriveerd en uitleg heeft gegeven. WARSCHAU (DPA) - Een uit New York komend lijnvliegtuig van de Poolse luchtvaartmaat schappij LOT is vanmorgen kort voor de landing op de luchtha ven van Warschau verongelukt. Van de 77 passagiers en tien be manningsleden overleefde nie mand de ramp. Wim Kok. in buitenland DEN HAAG TGPD, ANP) - De Nederlanders passen zich het gemakkelijkst aan in het buitenland. Wij probe ren de taal van ons vakan tieland te spreken en proe ven de Spaanse paella, of andere gerechten die de pot in het vakantieland schaft. Dit blijkt uit een recent on derzoek van de veerdienst maatschappij Townsend Thoresen. Volgens dit on derzoek steken de Neder landers gunstig af bij hun Europese buren. Voor vrij wel alle Europese vakantie gangers staat eten bovenaan het „boodschappenlijstje" voor de vakantie. Na de in wendige mens komen amu sement, drank, souvenirs en kleding. Een vakantie heeft weinig invloed op het Nederlandse liefdesleven. Slechts 38 pro cent van de Nederlandse vakantiegangers vindt zijn of haar partner romantischer in het buitenland. Dit in te genstelling tot de Fransen, waarvan 49 procent dit wel vindt. Verwijdering Het had niet veel gescheeld of ons land had vandaag een nationale staking gekend. Zo groot was de woede bij de FNV, de grootste Nederlandse vakcen trale. over het besluit van het ka- bioet de loonmaatregel die giste ren werd gepresenteerd, direct te laten ingaan. Terwijl vorige week nog tussen Tweede Kamer en regering was afgesproken dat de kamer eerst over de inhoud zou kunnen pra ten, leek minister Albeda van so ciale zaken deze afspraak giste ren al weer te zijn vergeten. De man van het "overlegmodel" moest er door parlementariërs van VVD en CDA van worden overtuigd dat deze stap alleen maar olie op het vuur zou beteke nen in de toch al zo verslechterde sociale verhoudingen. Het lijkt er op dat het kabinet zich met de dag verder verdwijdert van het maatschappelijk gebeuren. Terwijl in de huidige economische situatie juist het omgekeerde ge wenst zou zijn. Een heel andere vraag is in hoe verre een debat in het parlement over deze loonmaatregel nog werkelijk zin heeft. De opstelling van het CDA is zoals gebruikelijk weer van doorslaggevende bete kenis. Het CDA heeft nu kritiek, maar zoals dat tijdens debatten over andere zaken is gebleken, stelt die kritiek niet meer zo veel voor wanneer het voortbestaan van het kabinet in gevaar komt. Dat het kabinet nauwelijks wijzigin gen zal dulden is bijna wel zeker gegeven het feit dat zij de loon maatregel met onmiddellijke in gang, zonder het parlement ie horen, van kracht wilde laten wor den. Om het land niet te laten verzeilen in een periode van stakingen en an dere maatschappelijke onrust - die alles wat de loonmaatregel moet opleveren weer teloor doet gaan - 2al er toch nog wel wat aan de loonmaatregel moeten worden gesleuteld. Er zal in elk geval nog een pakket aanvullende maatre gelen moeten komen. De loonmaatregel ademt nu nog te veel de geest uit van wie te grijpen is grijpen we en de rest zien we wel. De vrije beroepen, de be stemming van de winsten, de prij zen, het is nog onduidelijk wat daarmee gaat gebeuren. Juist om e«n loonmaatregel nog enigszins acceptabel te maken zou daar over wel duidelijkheid moeten be staan. Bezuinigingen en loonmatiging zijn nodig. De economische situatie is niet rooskleurig, dat ontkent ook de grootste tegenspeler van het kabinet, de FNV, niet. Maar de wijze waarop het kabinet de afgelopen tijd heeft geope reerd, maakt de animo onder de bevolking om hieraan mee te wer ken er niet gfoter op. Het wordt hoog tijd dat het kabinet dat zelf eens gaat inzien. M.K. 'Koninklijke' documenten gestolen op alle geloogd massief eiken meubelen 4 265 I CX Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 1 16, 01891-4670 groenteplanten vanaf 10 cent Tulpen uit eigen kwekerij 2,25 p. bos tevens first-class antiekafdeling Graag tot ziens bij: Hoogmadeseweg - Leiderdorp - tel. 410377

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1