Schmidt geen bemiddelaar Afghanistan Specerijenrace gestart: Hollands schip op kop Einde crisis mogelijk Nederland verdient aan EG-lidmaatschap Merendeel bemanning tanker verdronken Amerika's grootste massa moordenaar voor rechter Nederlandse groepen ook bij terreurtop DONDERDAG 13 MAART 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) JAKARTA - De Nedlloyd Spece rijen Race is begonnen. Om elf uur Indonesische tijd gistermor gen - vijf uur in Nederland - zijn acht jachten op de rede van Ja karta gestart in de 23.000 kilome ter lange zeezeilwedstrijd met uiteindelijke bestemming de Straat van Dover. De start vond plaats onder ideale omstandig heden en in aanwezigheid van tientallen jachten en een Indone sisch oorlogsschip. Meteen nadat het startschot had geklonken, loeiden op enkele voor anker lig gende zeeschepen de scheeps hoorns ten afscheid. Enige jachten gingen vrijwel tege lijkertijd over de startlijn met het Franse jacht Gauloises aan kop. Gerard Dijkstra van de Flying Wilma hield zich buiten het klei ne kluwen schepen en begon in de middenmoot. Dat belette hem niet om bij het eerste merkteken na drie kwartier varen het veld aan te voeren. Vijf njinuten na hem passeerde de Gauloises en vier minuten daarna rondde het schip van Dirk Nauta reeds het merkteken. De volgor de was verder de Kaleo uit Sin gapore, de boot van Adriaan van Stolk uit Nederland, de Batavier van de gebroeders Maasakkers uit Australië, de Gipsy Moth uit Engeland en tenslotte de Vetus Zanzara van Ewald Nijenhoff uit Nederland. Het prima begin van de race vorm de voor de zeilers en organisato ren een grote opluchting. Dins dagavond laat bestond er name lijk nog veel onzekerheid of de wedstrijd normaal zou kunnen beginnen. De sfeer in het zeilers kamp was ietwat gespannen. Dat had verschillende redenen. In de eerste plaats bereikte de zeilers gisteren het bericht dat er binnen enkele dagen een cycloon ver wacht wordt in het gebied dat de schepen moeten passeren. Som mige schippers drongen op grond daarvan op uitstel aan. Anderen daarentegen - zoals Ge rard Dijkstra - wilden van geen uitstel weten. Zij stonden met de wedstrijdleiding op het stand punt dat de schipper uiteindelijk verantwoordelijk is en zelf moet beslissen over de vraag of hij al of niet uit wil varen. Deze zeilers hopen bovendien een tactisch voordeel uit de eventuele cycloon te halen door zo te navigeren dat zij extra profijt hebben van de wind in het grensgebied van de wervelstorm. Spanning en nervositeit ontston den voorts wegens het feit dat zeilers en organisatie op het laat ste ogenblik verschillende amb telijke hindernissen in de weg werden gelegd. Tot op een paar uurtjes voor de start waren ver schillende schippers nog niet in Bedrijvigheid vlak voor de start van de Specerijenrace in Jakarta in Indonesië. Na aanvankelijke moeilijkheden met de Indonesische autoritei ten konden de zeilschepen gisteren vertrekken op weg naar de Straat van Dover. het bezit van hun paspoorten en uitklaringspaperassen. Voorts waren er moeilijkheden met de havenautoriteiten, die vlak voor het vertrek nog een extra gepe perde nota voor havengelden in dienden. Ewald Nijenhoff was zo kwaad dat hii verklaarde het startschip te zullen enteren met de sultan Ha- mengkubuwone aan boord. Ge lukkig werden de moeilijkheden opgelost en kon Ewald afzien van zijn boze voornemens. De sche pen zijn dus thans op weg naar Kaapstad en het zit er dik in dat zij spoedig voor veel hetere „vu ren" komen te staan. BRUSSEL STRAATSBURG (GPD ANP) - Vorig jaar kreeg Nederland bijna 1.3 miljard gul den meer uit de EG-pot dan het aan Brussel moest betalen. Dat is een gunstiger saldo dan aanvan kelijk werd verwacht. Het blijkt uit een voorlopige berekening van de Europese Commissie, het 'dagelijks bestuur' van de Ge meenschap, die is toegezonden aan de negen lidstaten. Voor Engeland is het saldo van het EG-lidmaatschap negatief: Lon den betaalde in 1979 2.2 miljard gulden meer aan Brussel dan het uit de Europese fondsen kr-eeg. Engeland is daarmee de grootste nettobetaler aan de Gemeen schap, na Duitsland, dat rCum 2.7 .miljard gulden aan de EG kwijt De Britse premier Margaret That cher is al enige tijd bezig met een felle campagne om de EG-part- ners er van te doordringen dat er een oplossing moet komen voor dit probleem. Mevrouw Thatcher Brezjnjev onwrikbaar in brief Van c correspondent Hans Amesz) BONN - In de brief die de Russische staats- en partijleider Leonid Brezjnjev vorige week aan bondskanselier Hel mut Schmidt heeft gestuurd, staan geen aanwijzingen voor een verbetering van de internationale situatie na de Russische inval in Afghanistan. Er staan echter ook geen aanwijzingen in voor een verslechtering van de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland. Dat zei Schmidt gisteren op een persconferentie in Bonn. Details uit de brief wilde hij niet prijsge ven, maar hij zei wel dat „de brief gematigd van toon is. Ten aan zien van de verdediging van de Russische belangen is de brief hard. Kenmerkend is de kritiek op de politiek van de Verenigde Staten", aldus de Duitse bonds kanselier. De brief is een ant woord op een schrijven van Schmidt aan Brezjnjev, direct nadat de Russen Afghanistan wa ren binnengevallen. Volgens Schmidt zijn er eventueel drie brandhaarden die de we reldvrede bedreigen. Ten eerste is het gijzelingsdrama in Iran ge vaarlijk toegespitst. Schmidt legde er de nadruk op dat de Bondsrepubliek hier solidair is met het Amerikaanse volk. Ten t\y£ede worden de Oost-West verhoudingen bedreigd door een nieuwe wapenwedloop. De kan selier begroette de houding van beide wereldmachten om toch ov^r ontwapening te blijven pra ten. Ten derde is de situatie in het Midden-Oosten getekend door het feit dat een rij islamitische, Arabische landen het gevaar van wat zij, aldus Schmidt, zionisme noemen groter vinden dan het gevaar van de Sowjet-Unie. De kanselier liet er geen twijfel aan bestaan dat de Bondsrepubliek deel uitmaakt van het Westen en dat ook wil blijven doen. „Wij zijn partij en daarom staat een be middelingsrol van de Bondsre publiek tussen Amerika en de Sowjet-Unie niet ter discussie. Het is trouwens veel belangrijker dat de beide supermachten met elkaar praten en dat is godzijdank weer het geval", aldus Schmidt. Schmidt liet telkens weer verlui den dat het machtsevenwicht in de wereld hersteld moet worden. „Dat geldt overal, v in Cambodja, de ghanistan en de middellange-af- standsraketten in Europa". Brezjnjev had Schmidt geschreven dat de Sowjet-Unie best bereid is over deze laatste wapens te on derhandelen, mits de NAVO haar besluit van december vorig jaar om nieuwe kruisraketten te pro duceren, terug neemt. Schmidt: „Dat zal het westelijk bondge nootschap niet doen. Dat besluit was nodig. De situatie zou anders liggen als de Sowjet-Unie aan zou bieden de produktie van de SS-20 te stoppen en het aantal SS-20- raketten en Backfire-bommen- werpers te verminderen". Over zijn gesprekken met presi dent Carter van Amerika zei Schmidt dat deze „een belangrij ke bijdrage hebben gevormd tot de ontwikkeling van een geza menlijk antwoord van het Westen op de Afghanistan-crisis". Ame rika en de Bondsrepubliek zijn het met betrekking tot alle we zenlijke punten met elkaar eens, aldus Schmidt. Verschillen be staan er ten aanzien van de rol van de Derde Wereld en het be grip voor de islamitische en Ara bische landen. De Bondsre publiek acht die rol groter en toont meer begrip dan de Ver enigde Staten. BEIROET (Reuter IAFPIU Pil AP)- Deze auto explodeerde op het momentdat de voormalige Libane se president, en leider van de natio nale liberale partij, Camille Cha- moun, passeerde. Chamoun ont snapte aan deze aanslag opzijn le ven omdat hij zich niet in zijn eigen auto bevond, maar in een daar op volgende auto. Zijn lijfwacht werd echter gedood, hij bevond zich wel in de auto van Chamoun. Drie an dere personen werden bij de aan slag gewond. Chamoun was presi dent van Libanon van 1952 tot 1958. Op 31 mei vorig jaar probeerde men eveneens hem te vermoorden. Drieendertig jongemannen het slaehtoffer CHICAGO (UPI/Reuter) - De 37-ja- rige Amerikaanse aannemer John Gacy is gisteren op zijn pro ces in Chicago door de jury schuldig bevonden aan de moord om sexuele motieven op 33 jon gens en jongemannen en daar mee bestempeld tot de grootste massamoordenaar uit de Ameri kaanse misdaadgeschiedenis. De moorden die Gacy pleegde en die hij zelfs verborgen wist te houden voor zijn vrouw, eindig den eind december 1978 toen on der zijn woning tientallen lijken werden gevonden. Het proces te gen Gacy heeft vijf weken ge duurd. Er werden 101 getuigen gehoord, onder wie Gacy's moe der, jongere zuster en vrienden en dertien psychiaters en psy chologen. De officier van justitie zei dat Gacy een geslepen, berekenende moordenaar was die een reeks jonge jongens naar huis lokte met beloften dat zij toegang zouden krijgen tot drugs, drank of banen in de bouw. Het proces verandert nu in een hoorzitting over de vraag of Gacy de doodstraf moet krijgen. Getuigen-deskundigen portret teerden Gacy als een man met "buitengewone afwezigheid van gevoel" en lijdende aan een ern stige geestelijke ziekte terug te voeren op een ontaarde vader. Hij doodde om die kanten van zijn aard die hij verafschuwde, te ver nietigen. Onder de getuigen in de zaal waren ouders van slachtoffers geweest AARDBEVING - Het Amerikaan se rampenfonds, maakt zich on gerust over gerommel 'in de bo dem van Zuid-Californië dat zou kunnen wijzen op een aanstaan- de aardbeving. Volgens het rampenfonds zijn in het zuiden van de staat geologi sche verschijnselen geconsta teerd die elk op zich onvoldoende zijn om een aardbeving aan te kondigen, maar waarvan het sa menvallen te denken geeft. MADRID (UPI/DPA) - Bij het on geluk met de Spaanse tanker 'Maria Alejandra', die dinsdag voor de kust van Mauretanië ver ging, zijn waarschijnlijk 36 men sen om het leven gekomen. Ze ven bemanningsleden werden gered. De tanker van de Spaanse rederij 'Mar Oil' was van Las Palmas op weg naar de Perzische Golf, toen zich dinsdag rond het middaguur drie ontploffingen voordeden. Het 328 meter lange en 51 meter brede schip verdween, volgens functionarissen van de rederij, daarna binnen 40 seconden in de golven, zodat zelfs geen noodsig naal kon worden uitgezonden, 's Avonds meldde de Noorse tanker 'Thorshavet' dat hij zeven be manningsleden, die zich in een reddingsboot op zee bevonden, aan boord had genomen. Tot gis termiddag werden zes lijken ge borgen. De zoekacties gaan nog steeds door. Er bevonden zich in totaal 43 opvarenden op de Spaanse tanker. Alejandra' is gezonken, aange zien het drie jaar oude schip een moderne tanker was met de al lermodernste veiligheidsvoor zieningen aan boord. Het scheepvaartongeluk vond plaats op slechts 100 mijl van de plek waar twee maanden geleden een andere supertanker - de 'Sa lem' - onder nog steeds niet op gehelderde omstandigheden is gezonken. Er staken zelfs geruch ten de kop op dat de 'Salem' tot zinken was gebracht om de ver zekering te bedriegen. Aapmens in Spanje gezien MADRID (ANP) - In de bossen bij de Spaans-Franse Pyre- neeëngrens, in de buurt van La Junquera, zouden ver scheidene mensen een onge veer dertienjarige verwilder de jongen hebben gezien die als een aap door de bomen klauterde en keelklanken uit stootte. Toen het wezen ontdekte dat het achtervolgd werd, begon het met stenen te gooien en vluchtte het de bossen in. Speurtochten hebben tot nu toe geen resultaat gehad. wil een "globaal evenwicht" tus sen ontvangsten en betalingen, maar Engelands partners voelen er tot nu toe wéinig voor de Britse rekening te gaan betalen. Ruzie "Laten we in 's hemelsnaam een voudige dingen volbrengen, die iets zeggen tot de gewone Euro pese burger", dit zei de Neder landse liberaal Cees Berkhouwer gisteren tijdens de vergadering van het Europese Parlement in Straatsburg gedurende een debat over een ontwerpresolutie van de Italiaanse Christen-democraat Mario Pedini waarin een snelle invoering van een Europees pas poort werd gevraagd. De resolu tie, waarin de ministers van de negen lidstaten worden gevraagd nog dit jaar een eindbeslissing te nemen, werd met grote meerder heid aangenomen. Daarbij zou den de controles op personen aan de grenzen van de EG-landen onderling geleidelijk moeten verminderen. Drie Nederlandse socialisten ont hielden zich van stemming. On der hen Johan van Minnen die vreesde dat het Europese pas poort de aanzet zou zijn voor de invoering van een verplichte Eu ropees persoonsbewijs. Tijdens de stemverklaringen die ontaar den in een vervolg van het debat, ontstond er een ruzie tussen communisten en christen-demo craten die elkaar over en weer verwijten maakten. "Jullie heb ben een fascist in de fractie", verweet een christen-democraat aan de Franse communist Robert Chambeiron, hierbij doelend op de publicaties die de afgelopen week verschenen over het oor logsverleden van de partijleider Marchais. Weinig animo voor losprijs gegijzelden in Colombia BOGOTA (Reuter/AFP) - De mees te van de buitenlandse regerin gen van wie de ambassadeurs door linkese guerillastrtjders in de Dominicaanse ambassade in Bogota worden gegijzeld, zijn te gen het betalen van een losprijs in ruil voor vrijlating. Na een ontmoeting tussen verte genwoordigers van landen van wie de ambassadeur wordt gegij zeld en de Colombiaanse minis ter van buitenlandse zaken. Die- go Uribe Vargas, verklaarde een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade dat zijn rege ring uit principe geen losprijs wil betalen. Een Egyptische diplo maat liet zich in deyelfde zin uit. De guerillastijders van de bewe ging M-19" eisen in ruil voor vrijlating van de meer dan dertig gegijzelden, onder wie twaalf ambassadeurs, een losprijs van tien miljoen dollar en de vrijla ting van 70 linkse gevangenen. Eerder hadden zij 50 miljoen dollar en de vrijlating van 311 ge vangenen geeist. en jongelui die het er levend af brachten. Eén dezer vertelde dat Gacy hem had bedreigd met een vuurwapen, hem had geketend, hem had verkracht, zijn hoofd enkele keren in een volle badkuip had gedompeld en op hem had gewaterd toen hij naakt en ge boeid op de badkamervloer had gelegen. De moeder en zuster van Gacy ver telden over een "zeer bewogen Deskundigen vermoeden dat de Vance sprak met VN-commissie over gijzeling jeugd", met een vader die niet meer wist wat hij deed wanneer hij weer eens dronken was en dan zijn zoon sloeg en belachelijk maakte. Gacy heeft zijn proces onbewogen doorgemaakt. Hij was tegen het aanvoeren van krankzinnigheid door zijn verdedigers geweest, vertelde hij, omdat hij dat niet kon bevatten. explosies zijn ontstaan in de ke tels van de tanker of in de laad ruimten, die zich gevuld kunnen hebben met gas. Enige zekerheid omtrent de oorzaak van de ont ploffingen kan echter pas ver kregen worden als men de gered de opvarenden heeft gehoord. In zeevaartkringen in Londen is men overigens wel verbaasd over de snelheid waarmee de 'Maria BELFAST - Bij de geheime top conferentie van internationale terreurorganisaties in Dublin vo rig jaar zijn ook Nederlanders aanwezig geweest. Naar dinsdag van de zijde van het Ierse Re publikeinse Leger (Ira) in Belfast werd vernomen is tijdens deze top een reeks aanslagen van de IRA op het Britse Rijnleger in West-Duitsland voorbereid. Hierbij zijn al enige militairen gedood en gewond. Aan de top vorig jaar zomer in Dublin hebben leden deelgeno men van Nederlandse, Westduit- se, Arabische, Italiaanse, Japanse en Franse groepen. Zij deden zich voor als toeristen. Volgens de bronnen binnen de IRA werd tij dens de bijeenkomst besloten tot samenwerking voor het uitwis selen van propagandamateriaal, van ideeën en in bepaalde geval len door het opleiden van eikaars leden in guerrillatechniekèn. Be halve vertegenwoordigers van de Italiaanse rode brigades en van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP), woonden ook leden van niet militante communistische groepen uit Ne derland en Frankrijk de top bfj, aldus de IRA. ARMOEDE - Ongeveer de helft van alle Indiërs moet het volgens of ficiële cijfers doen met omgere kend bijna 20 gulden per maand. Zij leven daarmee onder de "ab- solute-armoedegrens Eerste-minister Indira Gandhi deelde gisteren in het parlement mee dat 54,09 procent van de plat telandsbevolking en 41,22 pro cent van de mensen in de steden onder die grens bestaan. NEW YORK - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren ge zegd dat de deur voor een vreed zame oplossing van de Iraanse crisis nog steeds openstaat. Na een vergadering van vijf uur met secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties en de vijf leden van de V.N.-commissie voor een onderzoek naar de grie ven van de regering in Teheran, riep Vance op tot geduld en zei dat de Verenigde Naties zouden blijven ijveren voor de vrijlating van de 49 gegijzelden in de Ame rikaanse ambassade in Teheran. De minister zei dat hij met Wald heim en de vijf juristen een "uit gebreide gedachtenwisseling" had gehad en dat hij de situatie nu helder overzag. Van diplomatieke zijde in Washing ton is gisteren vernomen, dat de commissie van onderzoek in de V.N. die in Iran is geweest, een voorstel van Iraanse zijde heeft verworpen om een verklaring goed te keuren, waar Washington wordt beschuldigd van inmen ging in de binnenlandse aangele genheden van Iran, in ruil voor bezoek aan de Amerikaanse ge gijzelden in de Amerikaanse am bassade te Teheran. Hst voorstel zou dinsdag zijn ge daan door de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Sadegh Ghotbzadeh, die hiermee de im passe had willen doorbreken en de commissie had willen over halen langer in Teheran te blij ven. Maar na een reeks telefoon tjes tussen commissieleden, se cretaris-generaal Kurt Waldheim van de V N. en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, kwam men tot de conclusie dat het Ghotbzadeh was en besloot n terug te roepen naar de VS. nrriddels heeft een woordvoerder van de V.N. in New York onthuld dat de leden van de commissie in Iran hebben gesproken met de drie Amerikaanse diplomaten die op het ministerie van buitenland se zaken in Teheran worden vast gehouden. Bij deze drie diploma- akge- ten was de Amerikaar lastigde Bruce Laingen. woordvoerdei tan de v.N. gaf geen nadere bijzonderheden over dit gesprek. Hij kon zelfs niet zeggen wanneer dit is gevoerd. Volgens hem was afgesproken dat het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken een verkla ring over dit gesprek zou uitge ven. Maar dit is tot dusver niet gebeurd. Eén ran de gegijzelden in de Amerikaa se ambn n<l< onderzocht door een Iraanse Rode Kruis dokter. De be: bassade hebben deze gebeurtenis kort oeleden geulmd c steld aan het NBC Nightly News

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9