Zaanse groep wil alleenstaande moeders sternen Meisjes kiezen bewust voor technisch vak Sla uit eigen tuin het hele jaar door Film „Zij wel" Praktische HOZ-gids BEDRIJFS KLEDING VAN FRANS MOLENAAR Nu ook een receptenlijn DONDERDAG 13 MAART 1980 extra PAGINA 15 (Door Conny Scholtes) ZAANDAM - "In het begin miste ik vooral de wisselwerking met een partner. Wat ik overdag met de kinderen meemaakte kon ik 's avonds niet kwijt bij iemand die daar ook sterk bij be trokken was". De 35-jarige Wil Rijpkema is sinds zeven maanden een gescheiden vrouw met twee kinderen. Alleenstaande, een positie waar ze niet alleen in staat. Samen met Wil zitten in ons land heel wat vrouwen in hetzelfde schuitje. Jonge vrouwen van rond de der tig met jonge kinderen, die vaak geïsoleerd raakten in de maat schappij en het financieel, prak tisch en emotioneel maar moeten zien te rooien. In Zaandam heeft dat geleid tot een voor Nederland nieuw begrip: de moedergroep. Eens per veertien dagen komtbe groep op dinsdagmorgen bijeen in een buurthuis. De vrouwen praten dan over hun ervaringen en krijgen praktische informatie. Initiatiefneemsters: José van Huf- fel, volwassenenwerkster, Sylvia Jansen en Koosje Relke. In een werkgroep besloten zij dat het mogelijk moest worden emotio nele en praktische problemen voor het alleenstaan te bespreken en contactmogelijkheden te scheppen. Half januari startte de moedergroep, nadat er bekend heid aan was gegeven in adver tenties en stencils, met zo'n twin tig vrouwen. "Het waren er nog meer dan we verwacht hadden", aldus José. Om te voorkomen dat er een afge sloten vriendinnengroep zou ontstaan, waarin nieuwkomers bij de moedergroep geen aanslui ting zouden vinden, werd beslo ten alles zo open mogelijk te hou den. Hoe zit dat met bijstand en wat mag je dan nog, hoe vang je de kinderen op, hoe kan je toch nog met vakantie? Dat waren de meest in het oog springende vragen op die wat chaotische eerste kennisma kingsmorgen, blijkt uit het ver haal van José. "We hebben met een besloten ons eerst maar eens met die dingen bezig te houden. We doen dat met een grote groep om wat aan elkaar te wennen". Er is nu een plannetje om te onder zoeken of er met de groep iets te organiseren valt. Gerda (een van de moeders): "Alleen met vakan tie gaan, dat red je financieel niet. Als je alles van 1200 gulden in de maand moet doen, kun je daar van nauwelijks sparen". José: "Voorkinderen is het belang rijk zich eens een tijdje geen uit zondering te voelen. In zon vakantie ontmoeten ze kinderen die uit dezelfde situatie komen als zij. De moeders zijn dan ook niet zo afhankelijk. Ik stel me voor. als je met allemaal dezelfde mensen gaat, dat je je dan vrijer in je doen en laten voelt". "Tussen het praktische praten glippen emotionele zaken er evengoed geregeld tussendoor", aldus José, "maar dat wordt goed opgevangen. Het is zo herken baar". "Emotionele toestand" Tijdens de bespreking in de werk groep kwamen ze tot de conclu sie: "Velen belanden in een emo tionele toestand vlak na de schei ding, terwijl ze dan ook nog fi nancieel in de knel zitten. We dachten dat jongere mensen snel zelf ergens op af zouden stap pen". "Maar heel wat van hen weten geen weg met hun problemen. Hun emotionele gespannenheid weerhoudt ze van contacten met de buitenwereld. Vaak valt de familie van de man opeens weg. De initiatiefneemsters tot de moedergroep. De eigen familie begrijpt het al lemaal niet zo goed. Getrouwde vrienden ervaren een alleen staande vrouw als een bedrei ging. Ze moeten de kinderen op vangen en wat moet je nou met een kind dat ineens niet meer wil praten als het naar de vader ge weest is", aldus José. "Wie langer gescheiden is, herkent zijn eigen onzekerheden, waar nu vaak zekerheden voor in de plaats zijn, gekomen. Daarmee kan een ander in een ellendige periode geholpen worden. Maar het zijn niet alleen moeilijke din gen en emoties, waar we over pra ten. Ook het hebben van contact met mensen in een zelfde situatie is zo belangrijk. Ik denk dat velen echt buitengesloten zijn, niet al leen door zichzelf. De maat schappij doet dat ook uit een soort angst" "Beetje verstoft" Wil (een van de moeders) voelt zich prettig in de groep: "Lotgenoten, reikt elkaar de hand", lacht ze. "Maar je voelt datje geen uitzon dering bent. Toen ik pas alleen stond kon ik er niets positiefs over bedenken. Maar ik ontdekte dat ik in mijn huwelijk een beetje verstoft was geworden. Nu moet ik bewust voor mezelf opkomen en dat helpt enorm. Ondanks al mijn onzekerheden die ik nog al tijd heb, ben ik toch wat zekerder van mezelf. Daar ben ik eigenlijk wel een beetje trots op". Sylvia: "Samen kun je proberen dingen te veranderen. Het bij voorbeeld mogelijk maken te studeren als je in de bijstand zit. Dat mag nu niet. Of je probeert met elkaar tot een betere kinde ropvang te komen". José probeert de moedergroep op de een of andere manier gesubsi dieerd te krijgen. Misschien lukt het haar via een rijksbijdragere geling ter stimulering van eman cipatieactiviteiten, maar daar is ze nog niet zeker van: "Voorlopig hoeven we alleen de koffie zelf te betalen". Wie meer wil weten over de moe dergroep kan Sylvia Jansen bel len (158520) of (overdag) José (168492) in Zaandam. De sinds 1970 bestaande stichting HOZ (aanvankelijk opgericht als hulpverlenende organisatie bij ongewenste zwangerschap en het voorkomen van zulke zwanger schappen) is enige tijd geleden van naam veranderd. Tegen woordig betekenen de letters HOZ „Huwelijk-relaties. Ouder schap. Zwangerschap". Doel van de stichting: mensen helpen bij het bewust kiezen als het om deze drie ingrijpende veranderingen in het leven gaat, zodat elk gebo ren kind zoveel mogelijk „ge wenst en geaccepteerd is, blijft of wordt", en ongewenste zwanger schap wordt voorkomen. Bij de HOZ zijn verscheidene Neder landse vrouwenorganisaties aan gesloten. Een van de uitgavén van de stich ting is de HOZ-gids waarin qnder de lange titel „Over het wel of niet krijgen van kinderen, en over seksualiteit en opvoeding" een grote hoeveelheid praktische en beknopte informatie over deze onderwerpen is samengebracht. Ieder hoofdstuk wordt steeds be sloten met een verwijzing naar hulpverleningsadressen en be schikbare literatuur. Een paar thema's die in het boekje worden aangesneden: kinderen krijgen en opvoeden, het onge wenste kind, het voorkomen van zwangerschap, aspecten van de ongewenste maar toch „uitge dragen" zwangerschap, seksuele opvoeding, bezinning op de (niet altijd even gelukkige) motieven gaan tot het stichten van een ge zin, de mogelijkheid van vrijwil lige kinderloosheid. De gids kost f9,50 en kan worden besteld bij de stichting HOZ, Nieuwe Gracht 23, 3512 LC Utrecht, telefoon 030-313707 en 313257. Barbie, de meest „seksistische" pop ter wereld bestaat twintig jaar. De rage die met het ver schijnen van deze pop op gang kwam. lijkt onuitroeibaar. Het Amerikaanse feministenblad Ms. maakt melding van een nieuw verschijnsel binnen deze rage: de aankleedpop en haar makkertjes zijn hard op weg verzamelobjec ten voor volwassenen te worden. Er is een speciale Barbie-gids De Amsterdamse modeontwer per Frans Molenaar presenteerde onlangs een nieuwe serie bedrijfs kleding. De strakke lijnen van Mo lenaar lenen zich dan ook bij uitstek voor kleding waarin echt moet worden gewerkt. Opvallend was het praktisch ontbreken van syntheti sche stoffen. Molenaar verwerkte in de nieuwe bedrijfskleding katoen linnen en wol/polyester. Op de foto een hostess/stewardess uniform van linnen, een tweekleurig portiersu niform in wol/polyester en kleding voor de ober in dezelfde stoffen. -„Nee, dat is niks voor een meisje", had de decaan tegen Henriètte gezegd toen ze hem vertelde na de mavo de mts te willen kiezen. Maar zij had doorgezet, en zo zat ze nu in de vierde klas mts, afde ling bouwkunde. Henriètte is een van de speelsters in de film „Zij wel", die zojuist door het ministerie van onderwijs en wetenschappen is uitgebracht. De bedoeling van de film is om meisjes tot een bewustere keuze van hun vakkenpakket te bren gen op de mavo of in het lbo. Het ministerie van onderwijs besloot deze film te laten maken, nadat men had geconstateerd dat meisjes op het lager onderwijs nog een voorsprong hebben, maar door een slechte pakket keuze diploma's halen die min der waard zijn (bijv. het „pret- pakkettalen, geschiedenis en aardrijkskunde, maar geen boekhouden of wiskunde). „Zij wel" laat een aantal meisjes (en een jongen) zien die een onge bruikelijke keuze hebben ge maakt: mts, zeevaartschool, bos- bopwschool voor de meisjes, een opleiding bejaardenverzorging voor de jongen. Stuk voor stuk zijn het jongeren die weten wat ze willen. „Natuurlijk moet ik wel voor mezelf kunnen zorgen", zegt Martine op de zeevaartschool. „Ik vind het belangrijk, als ik eens alleen kom te staan, om mijn ei gen brood te kunnen verdienen", zegt Anita, derde klas mts proces techniek. Vlotte meiden, die zich niets aantrekken van aarzelende ouders, tegenstribbelende deca nen en spottende jongens in de klas. Meisjes die op de mavo al heel be wust een pakket met wiskunde erin hadden gekozen en daar nu de vruchten van plukken. Het is de vraag of minder gemotiveerde meisjes - voor wie de film be doeld moet zijn - zich door zulke vastberadenheid wel aangespro ken voelen. „Ik kan wel wat met de film", rea geerde een vrouwelijke decaan van een lts-leao-lhno uit Culem- borg. „De film overtuigt niet, maar geeft meisjes die eigenlijk de technische kant opwillen, wel een steuntje in de rug". Een decaan van een lts in een Rot terdamse volksbuurt was minder positief: „Die film hoef ik niet te draaien; de helft van mijn leerlin gen is bruin, maar ik heb hier nog geen enkel buitenlands kind ge zien", was zijn reactie. Ook over de bijbehorende brochure „Zij wel" was deze man niet erg te spreken: „Die verhaaltjes bij de foto's zijn kletskoek; er is geen kind dat die verhaaltjes gaat le zen. Als ze er nu een stripboek van gemaakt hadden, zou het misschien nog aangeslagen zijn". De film, die by de Rijksvoorlich tingsdienst kan worden aange vraagd, werd voor een bijeen komst van decanen uit lbo en mavo gedraaid op de Nationale Beroepen Manifestatie in Utrecht het motto van de mani festatie was „Kijk... vakman schap". Voorafgaande aan de vertoning van de film zei de heer ing. W. J. ter Hart van de Federatie van Metaal- en Elektronische Industrie dat mavo- en havo-schoolverlaters een zwakke groep op de ar beidsmarkt vormen omdat zij te weinig beroepsgericht onderwijs hebben gehad. Hij sprak van een doorstromingssyndroom en van diploma-inflatie. „Ik ben bang dat vele jongeren het verkeerde beeld onwillekeurig opgedron gen krijgen van „grijp op de on- derwijsladder zo hoog mogelijk, vallen kan altijd nog". Op deze wijze gaan veel jongeren verloren voor opleidingen die uiteindelijk kunnen leiden tot hoogwaardig vakmanschap", aldus de heer Ter Hart. Hij toonde zich voorstander van goede studievoorlichting, gericht op de keuze van het vakkenpak ket: Daarbij zou in zijn ogen meer rekening met de arbeidssituatie gehouden moeten worden dan nu vaak het geval is. en vooral ook met de streekgebonden werk loosheidstoestand. De heer Ter Hart zei ten slotte dat een baan voor het leven steeds minder voor zou kunnen komen, en dat vakman en bedrijfsleven her-, bij- en omscholing steeds meer als onderdeel van hun acti viteiten zouden moeten gaan zien. Op de dagelijks geuite vraag van bijna alle vrouwen in diCland, wat moeten we i'anavond eten", is voortaan een keurig antwoord te krijgen. Op 3 maart startte namelijk een telefonische recep- tendienstdie 24 uur per dag be reikbaar is. Elke dag is op het nummer 070 - 262311 een ander recept te beluis teren. De recepten zijn niet al te gecompliceerd; ze zijn uiteraard wel aangepast aan de tijd - en dus het marktaanbod - van het jaar. Gebruiksters van de recep- tendienst wordt wél aangeraden potlood en papier bij de hand te hebben als ze gaan bellen; anders wordt het te gecompliceerd om ingrediënten en bereidingswijze te onthouden. chen ligde het schijnt dat er in de Ver Staten al particuliere ve lingen zijn die ver over de dui zend popjes omvatten, en waar van de handelswaarde al in ge tallen van vijf cijfers mag worden uitgedrukt. Alleen al in de VS gaan jaarlijks zo'n zes miljoen popjes over de toonbank. Het meest verkochte bijbehorende kledingstuk: de Barbie-bruids- jurk. Sla is een veel gegeten en ook erg gezonde groente, die we het hele jaar door bij de groente man kunnen kopenMaar wat dacht u van een heel jaar lang sla uit eigen tuin? Het is heel goed mogelijk, alleen kunnen we ons dan niet beperken tot de bekende kropslatenzij u over een kasje beschikt. Er zijn in totaal zo'n zeven sla soorten, waarvan de meeste weinig bekendheid genieten. Ook als u geen echte groente tuin bezit kunt u best eeri hoekje vinden om wat sla te planten Wat is er nou heerlij ker dan verse sla van eigen kweek? Bovendien is het best leuk om in uw siertuin zo hier en daar wat groente te ver bouwen. Het is dan wel zaak om de grond tevoren goed on- kruidvrij en los te maken en om het zaaibed extra goed te markeren zodat niet alle jon ge slaplantjes er per ongeluk uitgeschoffeld worden. Kropsla De bekendste en meest gebruikte slasoort is kropsla, die we kunnen onderverdelen indrie hoofdrassen: voorjaarssla, zomersla en herfstsla. Sla groeit op praktisch iedere grondsoort, mits deze vol doende vochtig is en met com post of een andere organische mest voldoende verrijkt Voor vroege teelt kunt u het ras Meikoninginzaaien in ja- nuari-februari in de koude bak. in een kasje of in kistjes met glas erop binnenshuis. De jonge plantjes kunnen dan in april buiten uitgeplant wor den. Ook kunt u deze eind maart rechtstreeks in de volle grond zaaien. Om zo dun mo gelijk te zaaien, kunt u het zaad met scherp zand ver mengen. Staan de plantjes na het opkomen toch te dicht op elkaar, dan verspeentu ze tot een plantaf stand van zo'n 30 cm ontstaat. Voor zomer- teelt zijn diverse rassen in de handel die u van maart tot augustus kunt zaaien. Als u dat telkens met tussenpozen van zo'n twee a drie weken doel, kunt u tot oktober van deze sla oogsten. Voor herfstsla kunt u de rassen Wonder van Voorburg" en Herfstwonderin juli en au gustus zaaien. Tot 'in oktober kunt u daarvan dan oogsten. In de catalogus van Bakker uit Hillegom worden zelfs twee rassen wintersla aange boden (Maiwunder en-Bruine Winter) die de winter buiten kunnen doorstaan en dan al in mei geoogst kunnen wor den. Heeft u een kas je. dan kuntu het ras Apollodaarin van au- gustus-maart zaaien, zodat u de hele winter verse kropsla uit uw kasje kunt oogsten. Bindsla Deze soort vormt grote, grove kroppen met rechtopstaande bladeren. Vroeger moesten de kroppen dichtgebonden wor den. maar tegenwoordig ge bruikt men het ras Slanke Zelfs/uitende" en daarbij is dat niet meer nodig. Zaaien van aprü-juni. na ongeveer 8 weken kan worden geoogst. Bindsla kan rauw gegeten worden, maar is gestoofd in boter lekkerder. Snijsla Deze sla wordt erg dik op rijen gezaaid vanaf eind maart buiten, of al vanaf januari in de bak of binnenshuis. Zodra de blaadjbs 10-15 cm groot zijn. worden ze afgesneden. Als u daarbij het hart van de plant laat staan is een tweede oogst mogelijk. Deze sla kunt u heel vroeg in het voorjaar oogstenals vervanger van de kropsla Pluksla Deze sla vormt geen kroppen, maar een ongeveer 50 cm hoge rechtstandige stengel, waar aan vrij grote, gekrulde bla deren komen. Deze bladeren worden regelmatig afgeplukt, terwijl de plant gewoon door groeit en dus steeds nieuwe bladeren levert. Kan vanaf maart tot mei gezaaid wor den en moet op 40 cm uitge dund worden. Deze sla wordt zowel rauw als gestoofd gege ten. Veldsla Dit n Nederland in het wild voorkomende plant, die de hele winter door geoogst kan worden. Zelfs onder een pak sneeuw groeit de veldsla nog door. Om de sla tot in april te kunnen snijden (net als spinazie) moeten we meerdere keren zaaien m de periode van augustus tot ok tober. Het is verstandig om in oktober eventueel wat in de koude bak te zaaien, zodat ook bij zware sneeuwval geoogst kan worden. Sla kweken onder glas is niet zo moeilijk IJssla of Sla-andijvie Deze sla vormt kroppen die op andijvie lijken. De bladeren zijn groot en knapperigIJs sla kan zelfi in de koelkast lang goed gehouden worden en wordt zowel gekookt als rauw gegeten. In april-juni Molsla Deze slasoort is eigenlijk een veredelde paardebloem die als andijvie of als witlof gege ten kan worden. Zaaien in mei-juni en na het opkomen van de plantjes de bladeren opbinden om geel worden te voofkomen. Molsla is het lek kerst als het gebleekt wordt; daarvoor kunt u tn het uoor- jaar een mengsel van zaagsel en aarde over de rijen aan brengen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15