3$ Scherpe bewaking bij proces tegen Onkruit overbodig Franse politici sparen elkaar Gemengd huwelijk mag nu LEZERS SCHRIJVEN Economische crisis: Op zoek naar een betere aanpak ICO/ATMBU DONDERDAG 13 MAART 1980 VARIA PAGINA 13 PARIJS - Hoewel het Franse weekblad L'Express vorige week een nieuw document over het oorlogsverleden van de commu nistische partijleider Georges Marchais publiceerde, zal het wel nooit duidelijk worden hoeveel zand Marchais de afgelopen jaren in de ogen van zijn volgelingen strooide. Marchais beweert dat hij in 1943 als dwangarbeider uit Hitler-Duitsland wist te ont snappen. Volgens het document van L'Express was Marchais op zijn minst nog in mei '44 in Duitsland en was hij bovendien niet als dwangarbeider maar vrijwillig naar Hitiers Mes- serschmidt-fabriek in de buurt van Augsburg gegaan. Het dagblad van de communisti sche partij, L'Humanité, publi ceerde gisteren een brief van de eerste vrouw van Marchais, waarin deze schrijft dat haar man in mei 1943 na de dood van een nichtje toestemming kreeg om uit Duitsland naar Frankrijk te reizen. Hij zou daarna niet meer naar Duitsland teruggekeerd zijn. Tot het einde van de oorlog zou Marchais in Normandië on dergedoken zijn geweest. De discussie die volgde op de publikatie door L'Express van het document en het verweer van Marchais zelf op radio en tv, wijst wel uit dat niemand de commu nistenleider zijn oorlogsverleden verwijt. Duizenden 20-jarigen vertrokken in de oorlog naar Duitsland, al dan niet vrijwillig. Waar het eigenlijk alleen maar om gaat, is de al bijna tien jaar durende weigering van Marchais om nu eens precies te vertellen wat hij tussen '39 en '47 - toen hij tot de partij toetrad - heeft ge daan. Sinds hij in 1972 secretaris-gene raal van de PC werd, is de kwestie van het onduidelijk gebleven oorlogsverleden aan de orde. Sinds de eerste beschuldigingen vertelt Marchais elke keer weer iets anders en dat pleit niet voor hem. Bovendien wekt het de nieuwsgierigheid op. Het document dat L'Express op zijn voorpagina afdrukt, komt uit een archief van de Westduitse bondsregering in Augsburg. Het is een soort arbeidskaart waarop de personalia van Marchais zijn vermeld, benevens onder aan de kaart twee datums: 10-5-'43 en 10-5-'44. Door deze datums zijn kleine streepjes gehaald. Het ligt voor de hand aan te nemen dat Marchais op beide datums bij het betrokken bureau is verschenen om zich te melden, of dat hij toen althans teken van leven heeft ge geven. Volgens zijn eigen versie - tot nu toe - was hij op 10-5-'44 „ondergedoken in Frank rijk". In conflict rond Marchais Het probleem Marchais ontwikkelt zich nu naar twee kanten. De eer ste kant gaat alleen de commu nisten aan. Wenst men een man als leider die duidelijk iets te ver bergen heeft? Wat hij wil verber gen. wordt overigens wel steeds duidelijker een weliswaar niet strafbaar maar allerminst held haftig oorlogsverleden, en dat terwijl het communistische ver zet tegen de fascistische over heersing een van de glorierijkste hoofdstukken uit de historie van de partij uitmaakt. De eerste beschuldigingen tegen Marchais kwamen nota bene uit eigen kring. Ze kwamen uit de hoek van het oude verzet op het moment dat Marchais zijn steile carrière in de partij begon, welke carrière gepaard ging met het wegwerken uit de leiding van de oude verzetselementen. De tweede kant van het probleem is van algemeen-politieke aard. Het is nameljk opvallend hoe weinig steun voor de actie van L'Express bij de andere politieke partijen gevonden is. De socialistische leider Mitterrand weigerde zich op welke manier dan ook met de zaak in te laten. En prins Ponia- towski, de vertrouweling van president Giscard, noemde de ac tie van het weekblad van laag al looi. Terwijl het satirische weekblad Le Canard Enchainé deze week op nieuw documenten publiceert over de zogenaamde diamantaf faire van Bokassa, waarbij presi dent Giscard dure cadeaus van de dolle dictator zou hebben geac cepteerd, zijn alle politici het er over eens dat geen van hen er wel bij zou varen als er in hun leven werd gewroet. De communisten, die op het hoogtepunt van de diamamantenaffaire president Giscard in bescherming hadden genomen, worden daarvoor nu door de gevestigde orde be loond. Met het oog op de presidentsver kiezingen van volgend jaar voelt Giscard ook weinig voor een „vernietiging" van Marchais, die alles in het werk stelt om zichzelf bij het bravere deel van de kiezers onmogelijk te maken en die bo vendien de socialisten steeds weer een buil laat vallen. In dat klimaat is de herverkiezing van Giscard zeker. Als Marchais ver dwijnt, concentreert het ver strooide links zich waarschijnlijk rond Mitterrand, en dat zou ge vaarlijker voor Giscard kunnen zijn, aldus redeneert men. Een aantal krantenredacties - waaronder het massa-weekblad Paris Match - had het document uit Augsburg kennelijk al langere tijd in zijn bezit. Marchais zegt nu dat L'Express juist nu tot publi katie ervan is overgegaan.om te verhinderen dat hij tot president zou worden gekozen. Waarop de hoofdredacteur van L'Express honend teruggaf: „Denkt Mar chais werkelijk dat wij ooit met een president Marchais serieus rekening hebben gehouden?" Daaruit kan iedereen uit naam van het Franse kiezersvolk wel vaststellen: „neen". Si M -.Jm f - jt f'' DEN HAAG (GPD) - Dranghekken en een grote politiemacht werden gisteren ingezet als voorzorgs maatregel tegen eventuele acties van symphatisanten van drie le den van de antimilitaristische beweging Onkruit, die gisteren in het paleis van Justitie in hoger beroep gingen tegen een veroor deling door de krijgsraad. De ver scherpte bewaking was overbo dig; er kwamen slechts twintig Onkruit-aanhangers opda gen. Het Hoog Militair Gerechtshof hield zich de gehele dag bezig met het proces tegen de drie le den van Onkruit wegens dienst weigering. Ook in het Paleis van Justitie hield men rekening met acties. In plaats van in de gebrui kelijke „Hofzaal" werd het pro ces gehouden in Zaal E, ook wel de „viskom" genoemd. Een ko gelvrije glaswand scheidt de publieke tribune van de zaal waar het proces plaats vindt. Deze glaswand werd twee jaar geleden aangebracht voor het proces te gen de RAF-leden Wackernagel en Schneider. Voor toegang tot de beperkte publieke tribune werden aan de ingang van het Paleis toegangs bewijzen verstrekt. Na ontvangst hiervan werd de belangstellende in een soort sluis gefouilleerd en moesten persoonlijke bezittin gen worden afgegeven. Volgens een Onkruit-lid werd een groot deel van de toegangskaarten aan militairen gegeven, zodat een aantal symphatisanten buiten het proces moest afwachten. Een verzoek van de verdedigers om het proces in de gebruikelijke zaal te laten plaatsvinden en aparte zaaltjes in te richten waar het proces via monitors zou kun nen worden gevolgd, werd afge- De drie Onkruit-leden, Willem de Haan, Flip de Kroon en Theo Wolswijk, gingen gisteren in ho ger beroep tegen hun veroorde ling wegens principiële dienst weigering. De Krijgsraad had hen tot de gebruikelijke achttien maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Enkele weken geleden voerden de drie totaalweigeraars een kort geding tegen de Staat om samen in één gevangenis ge plaatst te worden. Zij vinden dat ze daar als „politieke gevangén" recht op hebben. Bovendien zouden ze dan hebben kunnen overleggen omdat ze ook samen terecht staan. Schorsen Tijdens de ochtendzitting kwam er weinig terecht van de eigenlijke behandeling van de zaak. Presi dent Mr. Th. W. van den Bosch van het Hoger Militair Gerechts hof (HMG) moest de zitting en kele malen schorsen voor intern overleg. De eerste maal gebeurde dit omdat advocaat mr. E. J. Rotshuizen de bevoegdheid van het HMG betwistte. Volgens hem komt het hof, dat merendeels uit militairen bestaat, in conflict uit loyaliteit jegens het leger. Het hof wees deze onbevoegdheid van de hand. Van de zes getuige-deskundigen die de verdedigers van de On- kruit-leden hadden opgeroepen, vielen er drie af. De advocaat-fis caal vond het belang van hen niet duidelijk genoeg. Na intern be raad schaarde het hof zich achter de opvattingen van de advocaat fiscaal. De historicus R. De Jong, de publicist B. Goris en de Franse dienstweigeraar en president van de radicale partij in Italië, Jean Fabre, kwamen hierdoor niet aan het woord. Dit was voor de beklaagden het sein om op te stappen. „Als het hof onze zaak niet begrijpt door deze mensen niet aan te horen, hoeven wij er ook niet meer bij te zijn", liet beklaagde Willem de Haan weten. Een aantal belang stellenden stapte ook uit protest op. Het Tweede-Kamerlid Van der Spek, al vele jaren lid van de vas te kamercommissie voor defen sie, kreeg wel het woord. Hij be toogde dat de democratische controle op het gebied van defen sie uiterst gering is. Daarnaast stelde hij dat minderheden die de status quo willen doorbreken, in veel gevallen in strijd komen met de bestaande rechtsorde. Ook al zien zij deze middelen tot be wustmaking van zichzelf en an deren. Van der Spek was van oordeel dat de gewetensfunctie, doel en wil, belangrijk zijn als cri teria voor dienstweigeraars. In een verklaring bij hun hoger be roep stellen de drie dienstweige raars dat de militaire rechters stelselmatig weigeren in te gaan op de achtergronden van hun weigering. Volgens de Onkruit- leden is ongehoorzaamheid aan het militarisme een eerste vereis te om te komen tot een rechtvaardiger wereld. Het mili tarisme. zo zeggen zij, is overal ter wereld de trouwe bondgenoot van de economische machten en houdt misdadige regimes in het zadel. Vrouw bekent brandstichting AMSTERDAM (ANP) - De 18-jari- ge vrouw D.L. die gisteren samen met haar 22-jarige vriend R.B. wegens brandstichting in hun woning in de Bellamystraat in Amsterdam werd aangehouden, heeft een bekentenis afgelegd. Bij de brand kwam hun buur vrouw op de tweede etage, de 31- jarige R. van Son-Plantinga om het leven. Volgens de recherche stichtte de vrouw de brand uit jaloezie. Zij had een op bed liggend stapeltje kleren aangestoken omdat haar vriend tijdens een ruzie had ge dreigd een andere vrouw te zul len nemen. Nadat ook de gordij nen hadden vlam gevat zou het tweetal nog hebben geprobeerd het onel om zich heen grijpende vuur te doven. Toen dit mislukte waren zij in paniek naar buiten gerend. PARTIJRAAD PvdA - De partij raad van de PvdA dient zich tij dens kabinetsformaties te ont houden van afkeuring van be reikte onderhandelingsresulta ten. De partijraad en het congres hebben wel de beslissende stem, maar dat oordeel mag paS worden gegeven na afloop van de kabi netsformatie. Dat is een van de conclusies uit een rapport over de interne partijde mocratie in de PvdA. EIGEN BIJDRAGEN - Staatsse cretaris Veder-Smit (volksge zondheid) heeft de Tweede Ka mer meegedeeld, dat zieken fondsverzekerden vanaf 1 april eigen bijdragen zullen moeten betalen voor kraamzorg in het ziekenhuis en voor plastische (cosmetische) chirurgie, terwijl de voor rekening van het zieken fonds mogelijke behandeling door fysiotherapeuten op dezelf de datum wordt beperkt. UTRECHT - Burgemeester Von- hoff van Utrecht werd gisteren op symbolische wijze tot de schand paal veroordeeld tijdens een ma nifestatie van het Kraaktribu- naal op het Vredenburg. Dit voor zijn beleid ten aanzien van het kraken van woningen. Ook hoofdofficier van politie Van Doesburghoofdofficier van justi tie Van Dijke en speculant Mein- har werden "veroordeeld" Zuid-Afrika. De Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika heeft schoorvoetend ver klaard geen bezwaar meer te hebben tegen "gemengde" hu welijken, maar onverminderd wèl tegen sexuele omgang buiten het huwelijk tussen mensen van verschillende huidskleur. De be staande apartheidswetgeving in Zuid-Afrika verbiedt gemengde huwelijken nog. Premier Botha tracht daarin sinds kort verande ring te brengen, zeer tegen de zin van groepen conservatieve "Afrikaners". De Gereformeerde Kerk, bij uitstek de kerk van de blanke Afrika ners, die "op bijbelse gronden" tegenstander was van gemengde huwelijken, verklaarde gisteren dat in de bijbel toch geen uit spraken te vinden zijn die het huwelijk tussen mensen van ver schillend ras verbieden. De sy node maakt een duidelijk ver schil tussen de twee bestaande wetten, namelijk die op gemeng de huwelijken en de ontuchtwet. "Wij hebben principiële bezwa ren tegen opheffing van de on tuchtwet, aangezien ontucht zonde is". De blanke synode blijft evenwel van mening dat het ongewenst is een gemengd huwelijk te sluiten. "Er zijn praktische problemen, die voor de kerk zwaar wegen". Bijeen blijven. Na een driedaag se vergadering in Salzburg zegt Zuid-Afrika: de "Conferentie van Europese Kerken" in een verklaring dat de toegenomen internationale spanningen de conferentie niet uit elkaar mogen drijven. Bij de conferentie zijn 112 protestantse, anglicaanse en orthodoxe kerken in West- en Oost-Europa aange sloten. De conferentie heeft de kerken van Europa dringend op geroepen de vrede, waar ook maar mogelijk, te bevorderen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Rhoon F. C. M. Roodenburg Middelburg, te Dubbeldam J. Seton Wanneper- Gereformeerde Kerken: beroepen te Haarlem-Noord C. J. Verhoe ven Scharnegoutum (Fr), te Nije- veen (Dr.) K. Meijer Britsum (Fr.). Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Fort Mcleod (Canada) A. Moerkerken Nieuw-Beijer- land; beroepen te Oud-Beijer- land R. Boogaard Leiden. Gesprek Naar Odessa. Kardinaal Wille- brands is gisteren naar Odessa (Rusland) vertrokken. Daar wordt de komende dagen een ge spreksronde gehouden tussen afgevaardigden van de Rooms- JCatholieke en de Russisch-Or- fhodoxe Kerk. De eerste ronde Had plaats in 1967 te Leningrad. i )e laatste was vier jaar geleden in het Italiaanse Trento. Ds. Buskes. Vandaag is in Am sterdam de zondag overleden hervormde predikant dr. J. J. Buskes in stilte begraven. Voor afgaande aan de begrafenis werd vanmiddag om 12 uur in de Wes- terkerk een dankdienst gehou den. Kerkbalans. De gemiddelde stij ging van de toegezegde bedragen in het kader van de actie "Kerk balans 1980" bedraagt dit jaar wat de Hervormde Kerk betreft 6.75 procent. Voor de Gereformeerde Kerken is dat 7.3 procent. Ds. W. H. den Ouden, secretaris van de commissie Geldwerving, heeft de hoop dat Kerkbalans de infla tie een stap voor zal blijven. "Vooral in die gemeenten waar men Kerkbalans op de juiste ma nier aanpakt - door persoonlijk contact - gaat het steeds beter", zegt hij. "Van de economische moeilijkheden waarmee ons land te kampen heeft, is bij Kerkba lans niet veel te merken". Een verklaring daarvan is dat de werkloze ongeschoolde arbei ders - eerste slachtoffers van een economische achteruitgang - niet in de kerk gezocht moeten worden. "Helaas", voegde Den Ouden eraan toe. Vietnam Ondergetekenden, deelnemers aan het Vietnam,Combodja Congres op 22 en 23 februari te Amster dam, willen de ons inziens perti nent onjuiste beweringen, ge daan door een groep demonstre rende bootvluchtelingen in deze krant van 23 februari, graag weerleggen. Deze groep vluchtelingen, die als slachtoffer van het Amerikaanse optreden in Vietnam kan worden beschouwd, spreekt over een aantal van 800.000 mensen die in Vietnam gevangen zouden wor den gehouden. Onder hen rekenen zij 750 000 men sen die naar de Nieuwe Economi sche Zones zijn gestuurd; gevan genen zijn dat zeker niet. Wie het werken daar niet aankan, ver trekt. De overgebleven 50 000 mensen, waar ook Amnesty In ternational het over heeft, zijn op een directe manier betrokken geweest bij de Amerikaanse •rlogs' ring. Dat de hulp. die het Medisch Comi té Nederland Vietnam aan Viet nam (en nu ook aan Combodja) geeft, volgens deze groep zou worden gebruikt voor de oor logsvoering in Combodja. is uit de lucht gegrepen Deze hulp komt voor de volle honderd pro cent ten goede aan de opbouw van de gezondheidszorg in die landen. Ook het ministerie van ontwikkelingssamenwerking, dat het Medisch Comité Neder land Vietnam financieel steunt, is er van overtuigd dat het geld ten goede komt aan de bevolking De laatste bewering, dat executies aan de orde van de dag zouden zijn, is vols.agen nonsens. Er is eindeloos gespeculeerd dat er na de bevrijding van Saigon in 1975 een bloedbad zou komen. Geen zinnig mens heeft dit kunnen volhouden. Er heeft geen enkele executie plaatsgevonden. Ook tegenstanders van de nieuwe re gering hebben dit moeten tocge- De congresgang(st)ers leden van de Vietnam Werkgroep Leiden H. Fekkes-Kuhn A. Wijsman C. Volmer-Barth a Emmalaan 12, Oegstgeest. ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland: Om de crisis op te lossen is eerst een kabinet nodig dat ver trouwen geniet Een gegarandeerd inkomen: Pleidooi voor ontkoppeling van arbeid en inkomen Niet bij brood alleen congresseert. De bestaande orde is onrechtvaardig en onrecht matig. Interview met Vera Beths: 'Sponsoring wordt een ramp voor de muziek' Bosgra over Mugabe's overwinning: Ook voor Zuid- Afrika nadert de dag van de afrekening Ruitenberg over Buskes: Een radicaal die altijd vooraan stond in de stnjd Nieuwe Franse filosofenschool: Zonder taal is er mets Oos terhuis analyseert de r k kerk Filmfestival Berlijn Filmen tegen de censuur in. En De Tros en het IKV Van den Heuvel naar de Vara. n proefabonnement van twee maanden voor 6.- voldocnde van HN Ik abonneer me 36,50 per half j Adres Code/plaats r. Bon sturen naar Antwoordnr 1776, 2500 XJ Den HaJj (in open envelop, geen postzegel) Of bel 070-512111 i Overal in de losse verkoop 1,85 In de showrooms van Ico/Athibu kijkt u uw ogen uit. Want daar vindt u een wereld aan keukens met het accent op luxueus funktioneel. Helemaal vaii deze tijd. En nog betaalbaar ook. Kompleet met alle denkbare mbouwapparatuur en tegels voor vloer en wand. Ico/Athibu adviseert. Begeleidt En ontwerpt in eigen studio uw keuken naar maat Rekening houdend met uw wensen en budget. Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdag avond 7-9 uur, zaterdag 9.30-13.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25,2313 KG Leiden. i Tel 071-141741

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13