Politiek drukt op het bedriifsleven Carter moet inflatie beteugelen KLSEV1ERS DONDERDAG 13 MAART 1980 Het Nederlandse be drijfsleven gaat steeds dieper gebukt onder regelingen en lasten die vanuit de politieke sfeer worden opgelegd. Soms weet men er geen raad meer mee en men probeert zijn eigen gang te gaan. Zo draai en de belastingen steeds meer dol en ont staat een vrijwel on grijpbaar zwart circuit. De vakbeweging gaat daarbij ook niet vrijuit. Door haar in vloed op de politiek weet zij soms dingen door te drukken waarmee het heel moeilijk werken is. Het duidelijkste voorbeeld is de vermo- gensaanwasdeling, waarmee de minister van sociale zaken weer wappert om de vakbe weging te paaien. Deskundi gen die daarmee moeten wer ken, zoals met name het insti tuut van accountants, hebben er geen goed woord voor over. Draai Maar nu de vakbeweging zelf door de loonbeheersing ge pakt wordt, maakt zij een draai van 180 graden. Ook zij neemt het niet als zij door de politiek geringeloord wordt. Dit is een uiterst belangrijke ontwikkeling. De politiek wordt de gemeenschappelij ke vijand zowel van de werk gevers als van de vakbewe ging. Geen van beide sociale partners kan meer uit de voe ten met wat er vanuit de poli tiek over hen komt. Bedrijfsleven en politiek leven meer en meer in eigen denk sferen. Het bedrijfsleven beoordeelt maatregelen op hun resultaten, de politiek op hun doelstellingen. Dan kun nen er situaties ontstaan waarin men eikaars taal niet of nauwelijks meer verstaat. Ieder gaat zijn eigen gang. Verspilling Ik naast de vermo- gensaanwasdeling enkele andere onderdelen van het economisch beleid waar ik toevallig enig verstand van heb. Dat zijn de woningbouw- en huurpolitiek, de land bouwpolitiek en het subsidié- ren van verliesgevende be drijven. Dat kost miljarden guldens en het resultaat is al leen maar doorzeurende wo- prof. dr. F. Hartog Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs. ningnood, voortdurende bo terbergen en andere onver koopbare overschotten en verspilling van geld dat ge bruikt had kunnen worden voor het scheppen van nieu we arbeidsplaatsen. Een ander voorbeeld is de on mogelijk ingewikkeld ge worden inkomstenbelasting. Een Tilburgse promovendus heeft kort geleden laten zien dat deze hele rimram kan worden opgeruimd door de inkomstenbelasting te ver vangen door een proportio neel tarief van 30 procent bo ven de belastingvrije voet. De huidige progressie is in hoofdzaak alleen maar schijn. Het kan super-eenvoudig, zonder de opbrengst voor de overheid te verminderen en het spaart hoge kosten uit. Al deze beleidsonderdelen zou den wat de voornaamste pun ten betreft gerust in een plas tic zak aan de rand van de straat kunnen worden gezet, in Den Haag of in Brussel. Toch gebeurt het niet. Dat komt doordat de politiek niet op de resultaten let. Argu menten dat het niet werkt, glijden van de poütici af als het water van een eend. Men zoekt helemaal niet naar din gen die goed werken, maar naar het hoog houden van de ethiek. Men rekent de uit komst niet, maar telt het doel alleen. Als in hoorzittingen van de Tweede Kamer des kundigen al dit soort dingen vernietigend onderuit halen, knutselen de politici toch rus tig door. Het is alsof zij er niet bij zijn geweest. Gesloten circuit Een belangrijke factor is ver moedelijk dat het politieke circuit steeds meer gesloten wordt. Vroeger hadden we nog wel eens een zakenkabi net, waar met het kiezen van ministers in de eerste plaats werd gelet op praktische des kundigheid. Tegenwoordig worden ministers zoveel mo gelijk uit het parlement gere- cruteerd. Bij een kabinets wisseling worden zij dan in de vijver van het Binnenhof te ruggezet en er weer uitge schept bij een nieuwe kabi netswisseling, als hun partij opnieuw aan de beurt is. Men komt nooit meer met de prak tijk in aanraking. Wanneer oud-ministers ont snappen naar het bedrijfsle ven geldt dat eigenlijk als on behoorlijk. In het bedrijfsle ven kunnen er twee dingen met hen gebeuren. Als zij lang in de politiek hebben ver keerd bestaat er grote kans dat zij niet meer geschikt zijn voor het bedrijfsleven. Als zij maar kort in de politiek heb ben verkeerd is de kans groot dat zij de politieke kijk van zich af weten te schudden en leren hoe de werkelijkheid' echt in elkaar zit. Het zou van belang zijn als de laatstge noemde politici nog eens zouden kunnen terugkeren in het politieke circuit, maar daar kan men mensen met oog voor de werkelijkheid juist niet goed gebruiken. We kunnen ons afvragen: waar moet dat heen, hoe zal dat gaan? Er zijn enkele voor beelden van landen waar de vervreemding tussen politiek en bedrijfsleven nog verder is voortgeschreden. Daarvoor moeten we in het algemeen naar het Zuiden kijken. Al in Belgiè leven de twee werel den nog verder langs elkaar heen dan bij ons. In Frankrijk maakt men het veelzeggende onderscheid tussen het wet telijke en het werkelijke land. Schijnvertoning niet meer tegenkomen is Ita lië. In Milaan en Turijn trekt men zich totaal niets van Ro me aan. De politiek is daar een schijnvertoning, zonder enig contact met de werke lijkheid. Zou dat echt een oplossing zijn? We kunnen immers moeilijk zeggen dat het bedrijfsleven in die lan den slechter functioneert dan bij ons. Het is dan ook hele maal niet zeker dat het niet meer gehoorzamen aan Den Haag en Brussel tot een on mogelijke situatie zal leiden. Als Den Haag en Brussel vanuit hun schijnwereld steeds meer het bedrijfsleven aan hun doelstellingen opof feren, is de uitweg van het zich niet meer gelegen laten liggen aan de politiek mis schien de enig mogelijke. Maar daarbij moeten we één ding niet vergeten. Ook als het bedrijfsleven de politiek helemaal niet meer kan vol gen gaat de politiek toch door. De kosten daarvan zijn enorm hoog en die moeten door het bedrijfsleven worden opge bracht. Dat gebeurt ook in Italië. Als men daar Rome zou kunnen amputeren zou het een grote zegen zijn voor de welvaart. Maar dat kan nu eenmaal niet. De Financiële last van de politiek moet dus altijd worden meegesleept. Het wordt steeds meer een schimmenspel zonder vat op de werkelijkheid. Maar wel een zeer duur schimmen spel. Een ommekeer in de politiek in de richting van meer zinvolle bezigheden valt niet te ver wachten. Politici worden steeds minder aanspreek baar. Voor mensen met wer kelijkheidszin is hun taalge bruik soms nauwelijks meer te volgen. Probeer het met ondertiteling, zegt Wim Kan. Ik vraag mij inderdaad wel eens af: zou men het allemaal voor Wim Kan doen? President Carter. WASHINGTON - De inflatie in de Verenigde Staten is geëxplodeerd tot rond 19 procent op jaarbasis. President Carter heeft zijn eco nomische adviseurs, ambtenaren en het Congres al ruim veer tien dagen onder de wapenen, in een poging door herziening van zijn begroting voor 1981 de geldontwaarding af te remmen door onder meer scherpe beper king van de overheids uitgaven, strikte con troles op kredieten en strakker toezicht op loon- en prijsvor ming. De economische toestand is echter zo onzeker en het voor spellen van de ontwikkelin gen dermate ongewis, dat het begrotingsbureau van het Congres dat vorige week nog rekende met een begrotings tekort van 20 miljard in 1981, nu zegt dat Carters budget een gat van 25 miljard zal ver tonen, terwijl het Witte Huis in zijn aanvankelijke becijfe ringen niet verder kwam dan een tekort van 16 miljard. Betrouwbare voorspellingen over de economische ont wikkelingen in de VS worden ernstig bemoeilijkt door een in omvang snel groeiende on dergrondse economie van transacties die buiten de boe ken worden gehouden en zo doende ook in de belastingbe taling niet worden meegere kend. Volgens de Federale Reserve Bank van St. Louis geven de officiële statistie ken, die zijn gebaseerd op vastgelègde transacties, geen getrouw beeld van de omvang en groei van handel, inko men, werkgelegenheid en produktie. Probleem Het is een probleem van niet alleen groeiende maar ook van verbluffende omvang, want sommige economen schatten dat de 'ondergrond se economie' zo ongeveer 25 procent beslaat van de zicht bare economie. Een gevolg: voorspellers van economi sche ontwikkelingen gaan er meer en meer van afzien cij fers omtrent inkomen mede in aanmerking te nemen, daar deze geen betrouwbaar beeld van het werkelijke inkomen meer bieden. De economen verwachten dat de maatregelen waarmee Car ter uiteindelijk te voorschijn zal komen, althans voor enige tijd rust kuryien brengen op de financiële markten en een Door Henk Kolb deuk kunnen Slaan in opvat tingen omtrent de economie bij de burgerij, die de VS steeds dieper in de inflatie drukken. Maar voor de infla tie, die thans zo ruimschoots in de dubbele cijfers is be land, bestaat geen snelle op lossing. En publiek Carters leid zou vertalen als een po ging zich in de'verkiezingstijd te ontdoen van een lastig poli tiek gegeven, zou het zelfs alle vertrouwen in verdere over heidsbemoeienis kunnen vernietigen. In tijden van onmiskenbare economische nood kan dat, gekoppeld aan een politieke overgangsfase als de verkiezingscampagne, leiden tot een opmerkelijke ruk naar rechts. Opmerkelijk omdat die veel verder zou kunnen gaan dan de bewe ging naar rechts die een in doorsnee conservatief man van het midden als Carter se dert zijn verkiezing in 1976 reeds heeft gemaakt. Bezuinigingen Carter en zijn raadgevers willen op de uitgaven voor het belas tingjaar 1980 (dat loopt tot 1 oktober van dit jaar) nog vier miljard bezuinigen, en van de onlangs ingediende begro ting voor 1981 (dat belasting technisch op 1 oktober 1980 begint) de uitgaven en in komsten zo wijzigen, dat in totaal 20 miljard wordt ver diend. Velen vrezen dat dit niet genoeg zal zijn, omdat voortdurend slecht econo misch nieuws in de komende maanden de positieve uit werking van de regerings maatregelen kan ondergra ven, en maatregelen ter be strijding van de inflatie door gaans minstens een jaar nodig hebben om zichtbaar resul taat op te leveren. En dan nog: volgens het begro tingsbureau van het Congres zou een bezuiniging op de be groting 1981 met 20 miljard economisch verkoelend wer ken en ook de werkloosheid aanwakkeren, maar zou het inflatiecijfer na twee jaar slechts met 0,1 procent ver minderen. Senator Edward Kennedy, Carters voornaam ste politieke tegenvoeter, heeft zondag in het CBS-pro- gramma 'Face the Nation' uitgeroepen dat de mythe van ingrijpende besnoeiing van de begroting geen verlichting zal brengen op het punt van de inflatie, zelfs al ontdoet zij het Witte Huis van enige poli tieke druk. Carter heeft tot nog toe steeds gezegd dat hij geen verplichte loon- en prijsbeheersing wil, een maatregel die Kennedy van harte voorstaat. Maar zo lang een recessie uitblijft, die een afkoelen van de economie kan bewerkstelligen, heeft hij op den duur volgens vele listen geen andere keuze. Carters drukke verga deren met de Amerikaanse economie als inzet niet alleen, maar dus ook de welvaart, de macht en nationale en wes terse veiligheid, verraadt in welke stroomversnellingen deze natie zich economisch bevindt. Consumenten De Amerikaanse consumenten evenwel, aangegrepen door de 'zekerheid' dat binnenkort alles nog veel duurder zal zijn, blijven kopen. Er zijn gezin nen die nu reeds hun kerst aankopen voor december doen. De inflatie verspringt vrijwel van dag tot dag, maar, zo schreef The Wall Street Journal, er wordt geen pijn geleden. Van de arbeidende bevolking zijn meer mensen aan het werk dan ooit tevoren, en vijf jaar achtereen is de Amerikaanse economie nu in expansie. Dit aanzienlijke fi nanciële dagblad waarschuwt echter dat die pijn nog zal komen, en het citeert de om standigheden in Duitsland anno 1923: in juli een werk loosheidspercentage van 3,5 - in december van 28,2. Carters pogingen om via de her ziening van zijn nieuwe be groting de economie opnieuw hanteerbaar te maken, duren naar veler oordeel te lang. Aanvankelijk zou op defensie niet worden bezuinigd; nu schijnt dat onder druk van li berale zijde weer wel het ge val te zijn. Op olie zou een im portbelasting worden gelegd en in het algemeen zou wel benzine duurder moeten worden, maar zouden andere olieprodukten in die prijsstij ging niet mogen meedelen. Bijvoorbeeld: tien miljard dollar per jaar zouden kunnen worden opgebracht door een verhoging van de benzine prijs van zo'n 8 tot 10 procent. Op het hakblok: program ma's voor het scheppen van arbeidsplaatsen (voorname lijk ten behoeve van de zwarte sector van de bevolking), hulp aan de grote steden, werkloosheidsuitkeringen en sociale bijstand. Maar bij alle maatregelen ter beperking van krediet zouden die voor auto's en huizen buiten be schouwing blijven, omdat die sectoren van de industrie al in moeilijkheden verkeren. De kelzaag van Congressio- nele bemoeienis, openbare mening en de aanhoudende indruk dat Carter tegen zijn presidentiële taak niet volle dig is opgewassen, draait op volle toeren. Ten tijde van zijn verkiezing in 1976 vertoon den cartoonisten Carter on veranderlijk als een groot ge bit, met daaromheen een klein gezichtje. Dat is nu an ders: Carters tanden zijn niet meer te zien, het gezicht is wat groter geworden, met vele ver afzakkende plooien in het vel. De Haagse Post vraagt zich deze week af of de uitspraak in het kort geding de FNV wel zo goed uit komt. Door verwijtend in de rich ting van de 'partijdige rechter' te wijzen, had de staking op een eervolle manier kunnen worden beëindigd, denkt het blad. Vice- voorzitter Wim Spit reageert ge belgd op die vooronderstelling: "Dat is een zeer perfide manier van zaken beoordelen. Dat zou twijfel doen rijzen aan de ernst van onze acties". Columnist Brugsma komt terug op de laatste uitzending van Koot en Bie, waarin hem 'doemdenken' werd verweten. Dat deed hij ne genjaar geleden al, dus "van mijn kant niets nieuws onder de zon", aldus Brugsma. HP komt verder met een portret van Republikeins kandidaat John Anderson. De winnaar van de voorverkiezingen in Massa chusetts, blijkt een opvallende duif tussen de Republikeinse ha viken Zo pleit hij voor steun aan de nieuwe premier van Zimbab we, Mugabe, al schuilen achter die opstelling uitsluitend prakti sche motieven. De uitspraak "Ik draag mijn hart lihks en mijn por tefeuille rechts", wijst trouwens ook in de richting van een prakti- In de uitstekende serie Crimineel dit keer het onderwerp heroïne- moord. De misdadiger in kwestie wil zijn straf rustig uitzitten en tegenover de politie geen namen van vooraanstaande heroine- dealers noemen. "Ik ga in mijn uppie geen Don Quichotte spe len". Het portret van schrijver Joseph Roth is vooral dank zij de aardige anekdotes rond 's mans voorlief de voor alcoholica erg lezens waardig. Roth bezocht nooit mensen thuis omdat in huizen nooit voldoende drank aanwezig was en in het café stonden altijd twee glazen binnen handbereik. "Hij hoefde dan nooit te wachten met doordrinken als er een glas leeg was". Sterk maar wel heel leuk is Roths ervaring met water. In de veronderstelling jenever te drinken, nam hij een ferme slok en viel prompt flauw. "Bad Neuschanz". Als het aan bur gemeester Koek en projectont wikkelaar Pan Eurohome ligt, zal in het Oostgroningse Nicuwe- schans een kuuroord verrijzen. Wanneer de proefboring maan dag goed uitvalt, lijkt dat ook ze ker niet onwaarschijnlijk. Het kuuroord zal dik tweehonderd banen opleveren. Behalve obers, winkelpersoneel en kamermeisjes "zal ook nog eens het park moeten worden schoon gehouden", aldus burgemeester Koek. De Antilliaanse schrijver Frank Martinus Arion zit voor De Tijd op Suriname. Van daar meldt hij dat oud-minister Pronk hier ten onrechte als een groot Surinamc- deskundige wordt beschouwd. Ook van de Nederlandse journalis tiek heeft Arion geen hoge pet op. "Typerend is dat de meeste Ne derlandsejournalisten het land al weer hebben verlaten. Er vallen geen doden meer". ze weck stelt de eerste dat Ne derland met de erkenning van de Nationale Militaire Raad een nieuwe streep onder het kolo niale verleden zou kunnen trek ken. Onthullend is de reportage over de achtergrond van de overvallers in de Mozes en Aiironkerk. Bene veld door drank en teleurgesteld in een politiek avondje van een obscure rechtse groepering (Na tionale Centrum Partij) waren de jongelui naar de kerk getrokken, waarin illegale buitenlandse werknemers protesteren. Voor man van de NCP, dr. Henn Brookman overweegt nu de par tij maar op te heffen. Ook VN spraak. "Wij zijn hier voor de s ritualiteit maar meer nog voor spiritualiën". Tien jaar Dolle Mina is voor Vrij Nederland reden tot een bijlage. Voor een handelaar in vuurwerk was Dolle Mina "een (ware uit voering van een gillende keu kenmeid" en feministe Connv van den Berg zou zonder Dolle Mina "een vrouw in de overgang zijn met vee' despressies en pijn- Over Vrij Nederlandjournalist Ge rard van Westcrloo is Arion ech ter wel te spreken. In VN van de- >en kostelijk verhaal over een scheiding binnen de Nederlandse Vrijmetselarij. Het vrijblijvende karakter van de beweging heeft een paar metse laars naar de iets meer politiek getinte zuiderburen gedreven. Toch lustten ze daar ook wel een drankje getuige de gevatte uit- hervormd nederlandl listen. Ze is lerares op een Haags conservatorium en merkt dat "het merendeel van de leerlingen niet zoveel talent heeft" En: "ik heb altijd gedacht dat hard wer ken voor iedereen een van sprekende zaak is, maar zij gen zich geloof ik af: heb ik e in of niet?" De perikelen van onze ec waren voor HN aanleiding voor een omslagverhaal. De niet op zienbarende conclusie luidt dat er in de eerste plaats genoeg ver trouwen in de maatschappij moet zijn, om "pijnlijke operaties tot een goed eind te brengen". D 66 kamerlid Nijpels pleit in dat ka der nog eens voor een samenhan gend inkomensbeleid. Een groepje vooraanstaande CDA- leden heeft in een pas verschenen boekje zijn visie gegeven op een christelijke politiek. Aantjes heeft zijn jargon aangepast en vindt dat "niet geknield mag worden voor de afgoden van macht en geweld". En wie zou dat niet met hem eens zijn? Sietze Bosgra belicht de situatie :n Zimbabwe nu Robert Mugabe het roer in handen heeft. Hij stelt vast dat uit de verkiezingen is gebleken dat de bevrijdingsbe wegingen de authentieke verte genwoordigers van de bevolking zijn. Zijn impliciete besehuldi ging dat de Engelse regering mo gelijk achter de moordaanslagen op Mugabe zat, geeft overigens wel te denken. Over de fiscusjacht op de horeca'is in deze krant ook al geschreven. Elsevier doet de goed uitgedach te operatie nog eens haarfijntjes uit de doeken. Over koffie en bier blijken de belastingmensen alles te weten. Ook het aantal drinkers "zwart zonder suiker" (koffie ui teraard) is bij de fiscus bekend. Accountant Koops vreest voor eksen faillissementen en pleit da; al pa Hans Knoop is ook weer bezig. De meesterspeurder' (Menteni wil nu in de politiek, want "de demo cratie staat op een zijspoor". Van de parlementariërs deugt weinig 'Het doorsnee Kamerlid kan nog geen di opwinkei leiden") en VNO-voorzitter Van Veen "is een boerenkool waar de nachtvorst een paar maal overheen is ge- Evenals een aantal andere bladen portretteert Elsevier Robert Mu ga be. Tegenover het blad ver klapt hy iets van zgn taktiek. "De kapitalisten zullen wij voorlo pig met zijden handschoenen aanpakken. Eer onze (arme) zwarte bevolkmg aan haar trek ken komt, moet er geconsoli deerd worden". Franse communistcnleidei Georges Marchais blijkt eer "Aantjes-verleden" te hebben Hij zou in WO II als vnjwilligei naar Duitsland zijn vertrokken Fi «inknjk staat op zijn kop, Elsevier. BART JUNGMAN ldt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11