Twee blanke ministers in kabinet Midden-Oostenreis van Giscard irriteert Londen Gegijzelden Teheran in goede gezondheid Krachtmeting dreigt in Voerstreek Griekse premier zaait verwarring in Europa WOENSDAG 12 MAART 1980 LONDEN - De Britse regering heeft met ongewone belangstel ling de recente reis gevolgd van de Franse president Giscard d'Estaing naar een aantal landen in het Midden-Oosten en zich daarbij afgevraagd in hoeverre de Franse leidsman de wind uit de zeilen heeft willen nemen van het initiatief van de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington, die in januari ook een aantal landen in het Midden-Oos ten en Azië bezocht. Lord Carringtons rondreis, die hem naar Turkije, Oman, Saoedi-Ara- bië, Pakistan en India bracht, werd ondernomen niet zolang na de Russische inval in Afghanis tan en was erop gericht vooral een „speciale relatie" binnen het Verenigd Koninkrijk en deze landen strakker aan te halen. Bo vendien was het Lord Carring ton, die het idee opperde om Af ghanistan te „neutraliseren". Op 30 januari wees de Britse on derminister van buitenlandse za ken Douglas Hurd van de sectie Midden-Oosten van het ministe rie van buitenlandse zaken er in een toespraak op dat Engeland het voornemen had het aantal be zoeken op ministerieel niveau dit jaar aanzienlijk op te voeren. Hurd legde er de nadruk op dat het voor de landen in het Midden- Oosten noodzakelijk was een gemeenschappelijk veiligheids beleid te creëren, om een even tuele verdere Sowjet-expansie te weerstaan. En hij bood deze lan den daarbij de hulp van het Wes ten aan. Vanuit Londen bezien heeft de reis van president Giscard naar Koe weit, Aboe Dhabi en Jordanië dan ook iets van een „ik ook"-ge- baar, waarmee de Franse presi dent zich heeft willen verzekeren van een positie als mede-make laar in de politieke strategie ten aanzien van het Midden-Oosten. Britse diplomatieke kringen zijn er dan ook snel bij om erop te wij zen dat de Franse president een verkiezingsjaar tegemoet gaat en zich met deze reis wel eens het aanzien heeft willen verwerven van een Westeuropese staatsman die het ook voor het zeggen wil hebben. Inmiddels wordt over het door Londen ontworpen en door de EG-landen overgenomen neu- traliteitsplan voor Afghanistan direct overleg gepleegd tussen Moskou en Londen, zij het niet op ministerieel niveau maar door bemiddeling van de wederzijdse ambassadeurs. In Londen wordt gehoopt dat deze eerste contac ten binnen niet al te lange tijd zullen leiden tot een formele uit wisseling ten. gezichtspun- Over de details van het neutrali- teitsplan wordt nog steeds over leg gepleegd, niet alleen met Washington, maar vooral met de overige EG-landen. Vooruitgang wordt daarbij wel geboekt, maar de uitwerking ervan hangt af van op de uiteenlopende handelsrela ties tussen de Sowjet-Unie en de verschillende EG-landen. Zo is er bijvoorbeeld nog steeds geen overeenstemming bereikt over een gezamenlijke benadering van het beperken van de export naar de Sowjet-Unie van de voor dat land zo belangrijke computers en andere hoogwaardige elektroni sche apparaten. Ook wordt over leg gepleegd over d£ manieren waarop de duimschroeven kun nen worden aangedraaid op de handelsrelaties met de Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de EG. Ontvoerders hoopten op. 18 miljoen voor Tindemans BRUSSEL (UPI/Reuter) - De maandag in België gearres teerde adspirant-ontvoerders van oud-premier Leo Tinde mans hebben meegedeeld dat zij een losgeld van omgere kend ongeveer 18 miljoen gulden hadden willen eisen voor vrijlating van hun slachtoffer. Als hun opzet ge slaagd was hadden zij de voorman van de Vlaamse vleugel van de Christelijke Volkspartij naar een schuil plaats over de Nederlandse grens willen brengen. De twee mannen waren maan dagavond aangehouden toen zij bezig waren plaat van hun auto te Leo Tindemans selen in de buurt van Hekelg- hem, een dorp op ruim 20 km ten westen van Brussel waar Tindemans in een abdij een spreekbeurt zou houden. Beiden waren enige tijd ge schaduwd nadat de politie een tip had ontvangen dat zij mogelijk Tindemans of pre mier Wilfried Martens zouden ontvoeren. De mannen waren gewapend. Mugabe werkt aan verzoening (Van onze correspondent Fred Sanders) SALISBURY, DEN HAAG - Met het aantrekken van twee algemeen erkende vertegenwoordi gers van blank-Rhodesië als ministers in zijn kabinet, heeft de voormalige guerrillaleider Ro bert Mugabe gisteren de kroon .gezet op zijn streven een regering te vormen die de nationale verzoening in het toekomstige Zimbabwe tot een goed einde kan brengen. Voorlopig geen EG-bemoeienis Midden-Oosten CAÏRO (DPA/UPI) - Minister Van der Klaauw die gisteren een be zoek aan Egypte bracht, heeft op een persconferentie in Cairo ver klaard dat de Europese Gemeen schap vóór 26 mei, de laatste dag van de onderhandelingen tussen Israël, Egypte en de VS over zelf bestuur voor de Palestijnen, geen initiatief inzake het conflict tus sen Israel en de Arabische landen zal r i bui- David Smith (handel en industrie), destijds vice-premier onder Ian Smith (geen familie), en Dennis Norman (landbouw), de voorzit ter van de blanke boerenorgani- satie, zullen dienen om het ver trouwen van de blanken in het bewind van de 'marxist' Mugabe te vestigen, te versterken en te behouden. Zowel Smith als Norman gelden binnen de Rhodesische context als „gematigd'. Zij waren eerder uit praktische overwegingen dan uit overtuiging voorstander van het illegale bewind van Ian Smith, zoals dat na de eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring van eind 1965 ontstond. Van Da vid Smith is bekend dat hij, juist vanwege zijn 'verlichte' ideeën, dikwijls botste met Ian Smith. Uit de bekendmaking van Muga be's kabinet blijkt dat vooralsnog de 'gematigde' vleugel van de ZANU-die met zijn 57 van de 100 parlementszetels net zo goed al leen had kunnen regeren, maar de voorkeur gaf aan nationale verzoening en eenheid - het pleit heeft gewonnen. Dat kan men ook zien aan het feit dat Joshua Nkomo. die met zijn ZAPU (Pa triottisch Front) twintig zetels won, voor zichzelf het minister schap van binnenlandse zaken in de wacht sleepte, plus nog een tweetal ministersposten voor zijn partijgenoten. Niet buitenlandse zaken, en ook niet defensie, wel ke laatste post Mugabe zelf gaat beheren, maar toch een belang rijke functie voor Nkomo, die immers de leiding krijgt over po litie en justitie, „weten orde". Nkomo en de zijnen zijn in het ka- binet-Mugabe binnengehaald als bondgenoten in de strijd tegen de blanke onderdrukking, die in fei te al voor 1965 was begonnen en die rond 1970 goed op gang kwam. Als bondgenoten, niet als ideologische geestverwanten. Want Nkomo, die in tegenstelling tot Mugabe steeds de steun heeft gehad van het Oostblok, is alles behalve een overtuigd marxist. Volgens blanke Rhodesische roddels zou hij zelfs een van de rijkste mannen zijn van heel zui delij k-Afrika. Met de nu aan gouveneur Lord Soames voorgedragen kabinets samenstelling heeft de gematig de vleugel van Mugabe binnen de ZANU voorlopig de overhand behouden. De vleugel die voor alles vrede en rust wil brengen in het nieuwe Zimbabwe, en pas in tweede instantie de revolutie wenst, die de ZANU toch wel de gelijk nog steeds in zijn vaandel voert. ILE RENOTEC (ANP) - Een jongen laat het totaal met olie besmeurde stoffelijk overschot van een. aalscholver zien. De vogel is het slachtoffer van de zware olievervuiling op de stranden in het Franse Bretagne, nadat voor de kust de olietanker Tanio in tweeën brak en zonk. Aanvankelijk hadden de autoriteiten meegedeeld, dat er geen gevaar bestond voor olievervuiling van het milieu. De Nederlandse minister tenlandse zaken ontkende dat er binnen de EG meningsverschil len over deze kwestie bestaan. Minister Van der Klaauw legde er de nadruk op dat alle leden van de Europese Gemeenschap het erover eens zijn dat het conflict in het Midden-Oosten slechts kan worden opgelost op basis van het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen. "De akkoorden van Camp David", aldus de minister, "zijn een 'doorbraak' geweest. Maar het zijn maar overeenkom sten tussen drie partijen. Als de onderhandelingen met succes bekroond worden, zullen ook de andere bij het conflict betrokken partijen moeten zeggen wat zij ervan denken". Moordploeg IRA opereert in West-Duitsland BELFAST (UPI) - Een moord- ploeg van de IRA, het Ierse republikeinse leger, die op dit moment in West-Duitsland opereert, wordt daarbij ge holpen door uiterst linkse Westduitse studenten en mili tante arbeidersorganisaties. Dit is gisteren van de zijde van de IRA in Belfast verno men. Men wees er op dat het jongste IRA-offensief tegen de Britse troepen in de Bondsrepubliek voorbereid is op een geheime topconfe rentie van internationale ter- reurorganisties die het vorig jaar zomer in Dublin is ge houden. De Westduitsers be sloten te zorgen voor veilige huizen, de benodigde docu menten, het vervoer en de wapens en munitie ten be hoeve van een moordploeg van de IRA die voor kerstmis van het vorig jaar uit Noord- Ierland vertrok en zich uitgaf voor een groep toeristen of gastarbeiders. In Belfast deelde men mee dat de groep zeker nog weken in West-Duitsland zal blijven om van tevoren uitgekozen doelen te treffen als dit veilig kan gebeuren. (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ATHENE - De Griekse premier Ka- ramanlis zal niet, zoals aanvan kelijk aangekondigd, half maart naar de Franse stad Metz reizen om de Robert Schumann-prijs voor diensten aan de Europese eenheid in ontvangst te nemen. Het feit dat in die periode ook de president van Griekenland in het buitenland is, en „werkzaamhe den van bijzondere aard" binden de Griekse premier aan de Griek se hoofdstad. In diens plaats zal nu de minister van defensie Averof gaan, zo is in Athene mee gedeeld. Dit bericht heeft meteen een golf van speculaties op gang ge bracht, en ook verbazing gewekt. Averof, die zich tijdens de junta dictatuur steeds heeft verzet te gen Europese inmenging a la Van der Stoel in de Griekse zaken, is niet bepaald de aangewezen man om, zij het als plaatsvervanger, een „Europese prijs" in ont vangst te nemen. De minister van defensie geldt bo vendien als leider van de meest rechtse vleugel in de regerende partij Nieuwe Democratie en als een van de twee of drie kandida ten voor het opvolgersschap van de 73-jarige premier Karamanlis in geval deze de in juni aftreden de president Tsatsos zal willen opvolgen. De tweede is de meer gematigde Rallis, uitvinder van de term „het verlichte rechts" en nu minister van buitenlandse za ken. Door niet Rallis maar Averof naar Metz te sturen, zal Kara manlis, volgens velen, voor het eerst te kennen geven dat hij Averof als opvolger prefereert boven Rallis. Het is de 175-koppige parlements- fractie van de partij die, als het zover is, zal moeten stemmen over de vraag wie na Karamanlis partijvoorzitter wordt en daar mee de nieuwe premier. Maar wanneer Karamanlis' eigen voorkeur bekend wordt, zou dat bij meningeen in de fractie de doorslag geven. Als compromis- Figuur wordt intussen de huidige vice-premier Papakonstandinou (74) beschouwd. Het parlement als geheel zal in ie der geval eind april, uiterlijk be gin mei, bij een geheime stem ming een nieuwe president moe ten kiezen. Bij de eerste twee stemmingen zal een twee-derde meerderheid van de stemmen (200 van de 300) vereist zijn, die Karamanlis vermoedelijk niet deelachtig zal worden. Bij de derde stemming is een drie-vijfde meerderheid, dus 180 stemmen voldoende. Verwacht wordt dat de vijf ter aanvulling van de 175 partij-stemmen wel bij kleinere partijen en onafhankelijken zul len worden gevonden. Oppositieleider Andreas Papand- reou heeft onlangs verklaard er tegenstander van te zijn dat het zittende parlement, dat uiterlijk volgend jaar wordt ontbonden, nu nog een president kiest voor vijfjaar. Eerst zou de tegenwoor dige president - waartoe de grondwet hem de gelegenheid geeft - het parlement moeten ontbinden, omdat dat „in duide lijke disharmonie met de volks wil" zou zijn geraakt, en pas dat nieuw gekozen parlement zou de president moeten kiezen. Zijn fractie van 91 leden zou ook niet meedoen aan presidentsverkie zingen in het zittende parlement, zo zei hij. De communisten en kleinere linkse partijen kreeg hij hierbij niet mee. Lid VN-commissie: NEW YORK/TEHERAN - Mohammed Bedjaoui, het eerste lid van de VN- commissie voor Iran die uit Teheran is terugge keerd in New York, heeft gisteren gezegd dat de Amerikaanse gegijzelden in de Iraanse hoofdstad in goede gezondheid verke ren, ook al hebben de vijf commissieleden hen niet kunnen bezoeken. Bedjaoui verklaarde bij aankomst op Kennedy Airport: "Wij be schikken over enige informatie Over het gestrande werk van de commissie zei hij: "De deur staat nog open. Wij zullen de secretaris van de Verenigde Naties spreken en hij zal dan een verklaring af leggen". Kurt Waldheim. secretaris-gene raal van de VN, heeft echter ge zegd dat die verklaring er niet komt. "De commissie verkeert nu niet in de positie een verslag over te leggenzo zei hjj. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, gaat met de VN-commissie pra ten over de stappen die nu on dernomen moeten worden in de al 129 dagen durende gijzelings- affaire. De woordvoerder van het ministerie Hodding Carter ver klaarde dat Vance wil weten hoe de commissie haar toekomstper spectieven ziet. Hodding Carter wilde niet uitsluiten dat de V.S. nu, zelfs nog voor Vance met de commissieleden heeft gespro ken, eenzijdig actie zal onderne men Een militaire actie wordt echter niet overwogen omdat volgens de woordvoerder nog niet alle vreedzame middelen zijn uitgeput. Jody Powell, de woordvoerder van het Witte Huis, verklaarde giste ren dat de situatie rond de gijze lingsactie "zeer ernstig" was. Het lot van de gegijzelden blijft de allereerste zorg van president Carter, aldus Powell. President Bani Sadrvan Iran heeft in een verklaring in het Franse dagblad "Le Monde" gezegd dat "het vasthouden van de gegijzel den niet een manier is om het im perialisme te bestrijden". De' goede trouw van de bezetters trok hij echter niet in twijfel. Vol gens de Iraanse president kan de vrijlating van de gegijzelden op zijn vroegst pas half mei plaats vinden. Meisje vermoordt ouders LUIK (AP) - Een 14-jarig meisje heeft gisteren in de ouderlijke woning te Luik haar vader en haar moeder doodgeschoten en daarna getracht haar misdrijf te verdoezelen door het huis in brand te steken, aldus is door de politie bekendgemaakt. Het meisje zei tot de politie "vrijer te willen leven", en meer uit te willen gaan, hetgeen haar ouders haar hadden verboden. Taalstrijd in België laait op (Van i correspondent Jan Gerritsen) fft: x. Vf' BOGOTA - Verschillende gegijzelden en bezetters zijn te zien achter het raam van de Dominicaanse ambassade in Bogota, in Colombia. De schat ting van het aantal gegijzelden in de ambassade loopt nog steeds uiteen, maar algemeen wordt aangenomen, dat er nog zeker twintig i ambassade worden gegijzeld. BRUSSEL (GPD) - In België dreigt op nieuw een ernstige politieke krachtme ting tussen Vlamingen en Franstaligen. Na de ernstige rellen van zondag in de omstreden Voerstreek eisten de voorzit ters van alle Franstalige partijen gisteren herziening van het statuut voor dit gebied ten zuiden van Nederlands-Limburg, het jongste slagveld in de Vlaams-Waalse twisten. Deze eis is voor de Vlamingen onaanvaard baar. „Over de Voer wordt niet meer gepraat", was de prompte reactie van Karei van Miert, leider van de Vlaamse socialisten (SP). Ook voorzitter Leo Tindemans van de Vlaamse christen-democraten (CVP) en andere Vlaamse partijleiders wezen de Franstalige eis tot herziening van de taai- regeling voor de Voer verontwaardigd van de hand. Een nieuwe frontale Vlaams- Waalse botsing zit nu in de lucht. Bij de Taalwet van 1963 werd de Voerstreek met zijn circa 4000 inwoners die een oud- Vlaams dialect praten, ingedeeld bij Vlaanderen. Er kwamen echter wel facili teiten voor Franssprekenden, die vervol gens langzaam in de meerderheid kwa men, omdat het gebied economisch volle dig op Luik is aangewezen. De taalgrens is echter „heilig", niet alleen aan Vlaamse, maar vooral ook aan Waalse kant. De eis tot herziening van het Voer-statuut is voor de Vlamingen dus nu een provocatie. André Cools, de leider van de Franstalige socialisten die de eis op tafel legde, bleef vaag over de inhoud van het nieuwe sta tuut dat gewenst wordt. Het moet de vei- ligheid van alle inwoners van de Voer ga randeren, zei hij. De reactie van Tinde mans was: „Als we telkens weer moeten gaan discussiëren over wat in de wet is vastgelegd, wordt het nooit vrede in dit land". En Van Miert „Dit is dynamiet ste ken in een situatie die al explosiefis". Ook de Vlaamse oppositiepartijen reageerden fel afwijzend. De voorzitters van de Franstalige partijen hadden gisteren van premier Wilfried Martens geëist dat alle privé-legertjes worden verboden, zoals trouwens een wet uit 1934 zegt. Ze wezen daarbij op het op treden van de leden van de Vlaamse Mili tanten Orde (VMO) en andere semi-faseis- tische Vlaamse organisaties, zondag in de Voerstreek. Over de „knokploeg" van Jo sé Happart, leider van een Franse taaipar tij in de Voerstreek, werd overigens met geen woord gerept. De Rijkswacht moet voortaan ook „gemengd" (Vlaams-Waals) zijn samengesteld, aldus een andere eis aan Martens. Aan Vlaamse kant bestaat nu bezorgdheid óver de felle reacties van de Franstalige politici en vakbondsleiders na de inciden ten in de Voerstreek, die voor ruim vier ton schade tot gevolg hadden. Vooral de inmenging van de leider van de socialisti sche vakbond in Luik, Robert Gillon, die opriep tot steun aan de Waalse inwoners van Voeren, roept vraagtekens op. De Luikse vakbondsleiders hebben in de re cente geschiedenis van Belgie al vaker een sleutelrol gespeeld, zoals in de fameu ze koningskwestie, die leidde tot troon safstand door Leopold III. De grote Vlaamse partijen, de CVP en de SP, hebben zich gedistantieerd van de „wandeling" van de 2000 Vlamingen, die zondag in de Voerstreek was georgani seerd door het Taal Aktie Komite (TAK), een militante Vlaamse actiegroep. Alleen de Volksunie was met twee politici verte genwoordigd. Aan Franstalige kant waren meer politieke prominenten, onder wie voorzitter Antoinette Spaak van het Brus selse FDF, en politici van een Waalse re gionale party en een Waalse christen-de mocraat. De Voerstreek likte gisterer. de wonden die bij het geweld van zondag zijn toege bracht. De vijftien autowrakken (vooral de voertuigen van journalisten en politici moesten het ontgelden) werden wegge sleept. Het verbod tot samenscholing voor meer dan vyf personen werd streng na geleefd. Morgen legt de minister van bin nenlandse zaken, de Waalse christen-de mocraat Gramme, in de Kamer VU) Al gevaardigden uit waarom de Rijkswacht zondag weinig effectief ingreep. Er zijn al zeven interpellaties aangekondigd, zodat dit kamerdebat een nieuw hoogtpunt wordt in de Vlaams-Waalse confronta tie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9