Strengere straf voor werkgevers van illegalen "LEEGSTANDWET HALFBAKKEN "Geef Nederlandse VN-soldaten condooms" Pais weigert uitvoering motie 'DEFENSIE HEEFT WATERHOOFD' KAMER AANVAARDT HUURVERHOGING VAN ZES PROCENT WOENSDAG 12 MAART 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De PvdA-fractie in de Eerste Kamer wil dat minister Scholten (defensie) eens grondig de bezem haalt door de militaire top van het defensieapparaat. Volgens senator Jan Nagel is het aantal ge neraals en kolonels de laatste jaren veel te sterk gestegen. Tijdens het debat over de defensiebe groting zei Nagel dat de defensietop een „waterhoofd dreigt te worden dat door steeds dunnere beentjes wordt gedragen". Vooral nu er zo nodig bezuinigd moet worden, mag de minister het aantal militaire top functies niet uit de hand laten lo pen. Nagel sprak van een „ran ginflatie". Het aantal generaals en vergelijkbare functionarissen bij de marine (ver diensten 125.000 en 175.000 gulden per jaar) steeg van 76 in 1960, via 101 in 1970 naar 109 in 1979. In diezelfde Ijd nam het aantal kolonels en (in komens rond 115.000 gulden) bij de marine toe van 75 via 76 naar 108, en bij de landmacht van 150 via 159 naar 179. Het aantal luchtmachtko lonels was in 1970 maar 54, terwijl dat nu 75 is. Nagel kon geen goed woord opbren gen voor deze „wildgroei, dit wan beleid". Vooral niet omdat in die ja ren het militaire personeelsbestand daalde van 129.000 naar 102.000. Hij vroeg hoe minister Scholten dit kan rijmen met de discussies in de bur germaatschappij over het terug dringen van de topsalarissen bij ambtenaren. De CDA'er De Vries pleitte voor het houden van „rijdende" en „vlie gende" banenmarkten bij de krijgsmacht, in navolging van de „varende" markt van de r om aan personeel te komen, nu de fensie met een ernstig personeel stekort kampt. Senator Gooden (ook CDA) wil dat Nederland in een vroeger stadium belangstelling toont voor het mee doen aan de ontwikkeling van in ternationale wapenprojecten. Dit om de Nederlandse economie ten volle van de nieuwe technologie (en de 100 miljoen gulden) die daarmee gemoeid is, te laten meeprofite- De GPV'er Van der Jagt verzette zich tegen het volgens hem geforceerd integreren van de vrouw in de krijgsmacht. „De aard van de vrouw, haar bouw en karakter zijn van dien aard, dat niet alle functies in het defensieapparaat voor de vrouw geschikt zijn". DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse VN-militairen in Libanon zouden van rijkswege condooms moeten krijgen om te voorkomen dat zij ge slachtsziekten oplopen tijdens hun contacten met (vooral Israëlische) prostituées. Die suggestie deed het Eerste-Kamerlid Jan Nagel (PvdA) gisteren tijdens de behandeling van de defensiebegroting. Vanuit Libanon is gemeld dat de Ne> derlandse soldaten nogal vaak ge slachtsziekten oplopen tijdens hun verlof, dat zij meestal in Israël door brengen. Een bataljonsblad noem de geslachtsziekten zelfs „batal jonsziekte-nummer-één". Volgens Nagel dienen de Nederland se VN-soldaten naast goede voor lichting ook condooms te krijgen „opdat zij bij mogelijk contact dames die het seksueel verkeer bachtelijk uitoefenen een grotere kans hebben zonder blijvende li chamelijke consequenties aan hun verlof terug te denken". Nagel zegt voor deze „defensieve" op stelling te pleiten omdat de soldaten in Libanon wellicht minder gele genheid hebben condooms aan te schaffen. De VVD'er Van der Werff vroeg zich af of de legerleiding wel voldoende aandacht heeft ge schonken aan de risico's van ge slachtsziekten. Hij voegde er geruststellend aan toe dat zijn fractie geen behoefte heeft aan het inrichten van „militaire veldbordelen'en vroeg zich af hoe het, „met alle ervaringen van alle le gers ter wereld, zover kon ko- Nagel (PvdA) vroeg opheldering over de geruchten dat de post die solda ten uit Libanon naar Nederland stu ren, door defensiepersoneel wordt geopend, om smokkel te voorko men. Dat is volgens de socialist on aanvaardbaar. Ook wilde hij dat VN-soldaten die uit Libanon terug komen, minstens twee maanden verlof krijgen. PPR-senator Trip bepleitte de oprich ting van een speciaal opgeleid en uitgerust VN-bataljon, omdat er wezenlijk verschil is tussen de vre destaak van een VN-eenheid en de oorlogstaak van gewone troepen. „Voor de VN is er geen vijand en worden wapens slechts voor zelf verdediging gebruikt", aldus Trip. Zo'n speciaal VN-bataljon zou vol gens Trip ook ingezet kunnen wor den voor het uitvoeren van humani taire opdrachten, zoals reddings operaties. Hij zei dat geldgebrek waarschijnlijk de enige reden is om dit niet te doen, maar vroeg toch om het uitvoeren van een studie naar zijn idee. DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (justitie is van plan de rechters beter te informeren over de oecfoeTing van de zgn. 1-novemberwet. DEN HAAG (GPD) - Een overgrote meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren het voorstel van de regering aanvaard om de huren per 1 juli a.s. met 6 procent te verhogen. Alleen de PvdA maakte zich sterk voor 5 procent, hetzelfde huurverhogingsper centage als vorig jaar. De socialis ten vinden dat zolang de koop kracht voor grote groepen nog niet is veilig gesteld, de-huurver hoging in 1980 niet hoger mag zijn dan in 1979. Een motie van de PvdA in die richting is echter vol strekt kansloos. „Dit wordt het saaiste huurdebat van de laatste vijf jaar", zo open de WD-woordvoerdeï De Beer zijn betoog. Zijn constatering was ingegeven vanwege het feit dat de beide regeringsfracties zich dit jaar op een zelfde huur verhogingspercentage hadden gevonden. Dat was in vorige ja ren anders. In 1979. hadden WD en oppositie elkaar gevonden in een huurverhoging van 5 pro cent. Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting zei de Kamer dat een huurverhoging van 7 a 8 procent eigenlijk noodzakelijk zou zijn op grond van de gestegen bouw- en exploitatiekosten. De huidige in komensontwikkeling rechtvaar digt volgens hem echter dat de huurverhoging lager (6 procent) uitvalt. De bewindsman noemde het schadelijk voor de volkshuis vesting wanneer dit jaar voor 5 procent wordt gekozen. De PvdA drong erop aan de huren voor woningwetwoningen die de laatste vijf jaar zijn opgeleverd, •met maar 3 procent te verhogen, omdat die huren veelal aan de zeer hoge kant zijn. Brokx voelde niets voor dit voorstel. Hij wees erop dat 65 procent van alle mert- sen die in nieuwe woningwetwo ningen wonen, geen aanspraak hoeft te doen op individuele huursubsidie. Volgens Brokx behoort deze groep bewoners derhalve niet tot de groep die zwaar gedupeerd zou worden met een verhoging van 6 in plaats van 5 procent. En voor die men sen die wel financieel in de knel zouden komen, bestaat nog altijd de mogelijkheid van individuele huursubsidie. De bewindsman rekende de Twee de Kamer voor dat een huurver hogingspercentage van 5 in plaats van 6 procent de overheid 30 miljoen gulden extra aan sub sidies op de huizen gaat kosten. En dat extraatje van een procent minder huurverhoging komt volgens Brokx dan vooral ten goede aan de mensen die het niet het hardst nodig hebben. CDA'er Van Dijk zei dat een lager percentage dan 6 procent het ge vaar inhoudt dat particuliere be leggers zich uit de huurwoning markt terugtrekken. Voorts vreest hij dat de huizen bij een geringere huurverhoging minder goed worden onderhouden. En tot slot wees hij op de groeiende subsidielasten voor de overheid wanneer voor 5 in plaats van 6 procent wordt gekozen. De WD pleitte er voor om de huur van huizen die, gezien hun kwali teit, een te lage huur doen, extra snel op te trekken. De regering AMSTERDAM - Tientallen leden van milieuorganisaties hekben gis teren enkele honderden, kilo's zout gedeponeerd voor de deur van het Franse verkeersbureau op dè Am sterdamse Prinsengracht. Dit uit protest tegen de lozing van zout in de Rijn door Franse kalimijnen en het gebrek aan maatregelen daar tegen van de Franse regering. De actie was georganiseerd door de stichting Reinwater. Het waj aan vankelijk de bedoeling het zout te lozen op de stoep van het Franse consulaat aan de VijzelstraatBe waking van dit gebouw door de po- wil die maximale huurverhoging litie verhinderde dat. De milieuor- vier punten boven de gewone ganisaties wilden het zout de hele huurverhoging stellen. Voor dit dag voor de deur van het Franse jaar betekent dat een maximale verkeersbureau laten liggen maar huurverhoging van 9 procent. De de gemeentereiniging ruimde het spul in de loop van de dag,op kosten van de actievoerders, op. Deze maatregel, die vanaf eind vo rig jaar van kracht is, moet voor komen dat werkgevers illegale buitenlanders in dienst hebben. De bewindsman komt hiermee te gemoet aan de wens van een groot deel van de Tweede Kamer, dat deze werkgevers strenger ver volgd wil zien. Bij het debat over de werking van deze wét gaf minister De Ruiter toe dat werkgevers die tot nu ver oordeeld waren, een veel minder vergaande straf hadden gekregen dan waarop het kabinet gehoopt had. In plaats van boetes van om streeks f 750 per keer per illegale buitenlandse werknemer, deel den de rechtbanken tot nu toe slechts straffen van omstreeks f 150 per illegale werknemer uit. Vandaar dat hij de rechters nu „gerichter wil voorlichten" over de wet. Volgens de bewindsman zijn tot nu toe nog slechts een dertigtal be keuringen uitgedeeld voor het in dienst hebben van illegalen. Dit is minder dan verwacht werd, waaruit hij de conclusie trok dat vele werkgevers al vanzelf de wet volgden. Deze opmerking kwam hem op fel verzet van de opposi tie te staan, die in het debat juist de aandacht vroeg voor de nade lige gevolgen van de wet voor buitenlanders. Ondanks de kritiek van vooral PvdA, D'66 en PPR weken noch de bewindslieden, noch de rege ringspartijen CDA en VVD af van hun instemming met de werking van de wet. Zowel minister Albe- da (sociale zaken) als de woord voerders Van Dam (CDA) en Nij- pels (WD) legden de nadruk op de noodzaak het aantal illegalen terug te dringen. Dit kan volgens hen alleen gebeuren door de werkgevers aan te pakken. Toch voelen zowel regering als re geringsfracties voor de bezwa ren, die de oppositie tegen de wet aanvoerde. Zo zegde staatssecre taris Haars (justitie) toe zonodig met daden illegale buitenlanders DEN HAAG (GPD) - Minister Pais (onderwijs) heeft gisteren rond uit geweigerd een uitspraak van de kamermeerderheid uit te voe ren over de taken van de Stuur groep Innovatie Basisonderwijs. Klachten over agenten in burger bij kraakrellen AMSTERDAM (GPD) - Agenten in burger hebben, na eerst nu be kend is geworden, bij de kraak rellen van vorige week in Am sterdam met geweld opgetreden tegen een groep mensen die rel- lenmakers zouden zijn geweest. Tijdens rellen rond en op de Dam verspreidde een politie-eenheid in burger een groep van ongeveer tien mensen met geweld. Volgens de Nederlandse Politiebond (NPD) en de Algemene Christe lijke Politiefederatie is een der gelijke handelwijze ontoelaat baar, hoe moeilijk de situatie van de politie in Amsterdam tijdens de kraakrellen ook mag zijn ge weest. De betrokken agenten voerden hun charge uit in burgerkleding en zonder dat zij zich tevoren als po litiemensen bekend hadden ge maakt. Er is inmiddels een intern onderzoek bij de politie begon nen nadat een van de aangevalle nen een klacht had ingediend. Sterfte roofvogels De betreffende motie was inge diend door CDA-woordvoerder Deetman. Het kamerlid neemt de minister zijn standpunt erg kwa lijk en heeft laten weten dat hij er niet in zal berusten. De motie werd gesteund door CDA, PvdA, SGP, PPR, CPN, DS'70 en GPV. De Stuurgroep Innovatie Basison derwijs (SIB) moet de samens melting van het kleuter- en lager onderwijs begeleiden, die in 1983 rond moet jijn. De minister heeft de stuurgroep de taak gegeven om hem te adviseren, om het overleg tussen onderwijsorgani saties te verzorgen en om bij de uitvoering van de vernieuwing te helpen. De combinatie van deze taken is in de Kamer sterk afge wezen. Sinds enkele jaren geldt juist een strikte scheiding van ta ken in de onderwijswereld. Door de taakomschrijving van de SIB is voor de deelnemers niet goed duidelijk welke verantwoor- deljkheid zij dragen in de Stuur groep. CDA-woordvoerder Deetman meent dat minister Pais wel ge dwongen zal worden om op zijn besluit terug te komen. De ka tholieke organisaties hebben namelijk al laten weten dat zij niet in de SIB zullen meedoen en bij andere organisaties bestaat grote terughoudendheid. Vol gens Deetman heeft de minister noch met zijn staatssecretaris, noch met het kabinet overleg ge voerd over zijn standpunt. De minister heeft toegezegd vóór 1 juni met een notitie te komen over de regionale uitvoering van de innovatie basisschool. Deet man meent dat die notitie een aanleiding kan zijn om de weige ring van de minister opnieuw ter sprake te brengen. Minister Pais beroept zich erop dat in het centraal onderwijsoverleg zijn plan een meerderheid heeft gekregen. Volgens de woord voerders van de grote partijen was die instemming slechts schoorvoetend gegeven. Deet man voegde daaraan toe dat de Onderwijsraad (een adviescolle ge) „een volstrekt negatief ad vies" over de plannen heeft uit gebracht. Hij sprak bij die gele genheid van „onbegrijpelijke halsstarrigheid" bij de minis ter. Minister Pais te willen helpen met het verkrij gen van achterstallig loon. Ook toonde zij zich bereid adverten ties in buitenlandse kranten te plaatsen, waarin de betekenis van de wet wordt uitgelegd. In geen geval echter was zij bereid om ook maar voor de kortst mo gelijke tijd een vorm van regula- risatie in te voeren. Een dergelij ke faaatregel zou veeleer de posi tie voor legale en illegale buiten landers verslechteren omdat dan opnieuw een stroom illegalen het land binnen zou komen. Voor le gale buitenlanders zou het dan nog moeilijker worden een baan te vindenf onder de huidige eco nomische situatie, zei zij. De negatieve reacties van de be windslieden weerhielden vooral de oppositie er niet van hun standpunten in moties neer te leggen. Deze zullen naar alle waarschijnlijkheid eerst dinsdag in stemming komen. Gezien de uitlatingen in het debat lijken de moties weinig invloed te zullen hebben op het kabinetsbe leid. Wel kon de minister instemmen met een motie van D'66 en WD om werving van nieuwe buiten landse arbeiders zoveel mogelijk uit te sluiten. Minister Albeda had ook weinig problemen met een door vrijwel de gehele Kamer ondersteunde motie om de ge zinnen van buitenlandse arbei ders een betere kans op een ves tigingsvergunning te geven. Linkse meerderheid volgens enquête DEN HAAG (GPD) - Als nu verkie zingen zouden worden gehou den, zouden de linkse partijen (inclusief de kleinere) gezamen lijk op een meerderheid van 78 zetels in de Tweede Kamer kun nen rekenen. D'66 zou met 24 ze tels vijf zetels groter zijn dan de WD (19). De winst van de Demo craten gaat echter vooral ten kos te van de PvdA. Deze cijfers zijn gepubliceerd in het weekblad NieuwsNet dat van daag verschijnt. De enquête is door de Nederlandse Stichting voor de Statistiek uitgevoerd on der 2000 Nederlanders. De opiniecijfers geven aan dat de race tussen PvdA en CDA om de grootste partij van Nederland te zijn nog steeds voortduurt. De christen-democraten staan op het ogenblik in de peilingen één zetel boven de socialisten, CDA 48 en PvdA 47. Staatssecretaris Veder-Smit Veder-Smit: Toelating medische studenten beperken DEN HAAG (GPD)- Het aantal van 1900 medische studenten die jaarlijks worden toegelaten, is te hoog. Er zal geleidelijk verderê verlaging moeten komen, een zo danige regulering dat die aansluit op de behoefte. Het is echter nog niet bekend hoe groot de toe komstige vraag naar artsen is. Dit zei staatssecretaris mevrouw Ve der-Smit (volksgezondheid) dinsdag in de Eerste Kamer bij de behandeling van haar begro ting. De staatssecretaris is over dit on derwerp in overleg met minister Pais (onderwijs). Het wachten is verder op een eindrapport van een adviescommissie, waarin alle kanten van de toekomstige be roepsuitoefening en de opleiding van artsen worden betrokken. Er studeren nu ruim 1200 artsen per jaar af, voor wie mogelijkheden tot verdere studie bestaan. Wat de opleiding tot medisch spe cialist betreft, er zijn nu 3000 as sistenten als zodanig in functie. Dat cijfer lijkt te hoog, meent mevrouw Veder, maar voorzich tigheid is geboden, want bij sommige specialismen (onder andere oogarts)-bestaan nog te korten. Getracht wordt begin 1981 met volledige behoeftera mingen voor specialisten te ko- Jaarlijks kunnen 525 huisartsen worden opgeleid. De gemiddelde praktijkomvang moet omlaag, onder andere in het belang van kwaliteitsverbetering. Hoewel het aanbod meer dan voldoende is, komt de beoogde vergroting van het aantal huisartsen om zeer uiteenlopende redenen slechts geleidelijk tot stand. Naar de oor zaken van deze ontwikkeling is een onderzoek gaande. Belangengroepen Huisvesting: DOORN (ANP) - In het kader van het onderzoek van de werkgroep vogelsterfte werd bij het centraal Gesteund door diergeneeskundig instituut een groot aantal vergiftigde vogels ontvangen. Alhoewel elk voor jaar een aantal .roofvogels sterft ten gevolge van vergiftiging werd in de eerste maanden van 1980 een sterke stijging van het aantal slachtoffers waargenomen. Bij het onderzoek is komen vast te staan dat de vogels - veelal bui- zerden - moedwillig worden ge dood door het uitleggen van ver giftigd aas. AMSTERDAM (GPD) - De i leegstandswet die de regering voor het zomerreces wil doorvoe ren, houdt weinig in en lijkt een politieke manoeuvre om de anti- kraakwet aanvaardbaar te ma ken. Dit is de mening van de Landelijke Organisatie Belan gengroepen Huisvesting (LOBH) Amsterdam. groot aantal in stellingen in het hele land heeft de LOBH gisteren 17 minimum eisen voor een leegstandsrege ling gepresenteerd. Een aantal advocatencollectieven wil op grond hiervan omstreeks 22 maart een concreet wetsontwerp publiceren. Bij de Tweede Kamer ligt behalve het regeringsontwerp voor een leegstandswet van januari 1979, ook een initiatiefwetsontwerp van de PvdA van mei 1978. De Eerste Kamer moet bovendien nog steeds beslissen over het in 1976 door de Tweede Kamer aan genomen ontwerp voor de zoge naamde anti-kraakwet. Eind van deze maand wil de PvdA probe ren om de beide ontwerpen voor een leegstandswet samen te voe gen. De LOBH noemt een extra leeg standswet onnodig en meent dat de bestaande wet op bepaalde punten moet worden aangevuld. Het regeringsontwerp zal alleen gelden voor grotere gemeenten met meer dan 25.000 inwoners; de bestaande woningnood in de kleinere gemeenten wordt niet aangepakt. De gemeenten krij gen volgens de LOBH niet meer mogelijkheden om te vorderen. De enige gunstige verandering is dat niet meer voor met name ge noemde personen gevorderd be hoeft te worden. Gebouwenvor dering (met name kantoren die voor woningen geschikt zijn) wordt door de gestelde voor waarde vrijwel onmogelijk. De LOBH noemt het regerings ontwerp halfbakken. "Het is schandalig dat het gebruikt wordt om de anti-kraakwet bin nen te loodsen". De kritiek op het wetsontwerp van de PvdA, waar het Tweede-Ka merlid Nora Salomons nog en kele amendementen op wil aan brengen, geldt vooral de strafbe paling voor krakers. De LOBH vindt ook de gebouwenvordering in dit ontwerp onvoldoende, ter wijl de vordering volgens het ontwerp pas na een half jaar kan plaatsvinden. De LOBH noemt een definitief gel dende anti-leegstandswetgeving een harde noodzaak. De komen de maanden zijn veel acties ge pland om het regeringsvoorstel niet te laten doorgaan. "Het is zeer ernstig als de regering op haar standpunt zal blijven staan. Wat er dan in Amsterdam ge beurt, is niet te overzien. Ook vanuit het land groeit het verzet", aldus de LOBH-woordvoerder. De actie rond het kraakpand in de Vondelstraat zou nu worden aan gegrepen om de anti-kraakwet versneld ii Tot de minimum-eisen van de nuisvestingsorganisaties behoort het niet-strafbaar stellen van het kraken. Plaatselijke verordenin gen, waarin het kraken strafbaar is gesteld, moeten worden ver nietigd. Er zijn 20 of 25 gemeen ten in ons land die in feite al een anti-kraakwet hanteren. Volgens de LOBH biedt de bestaande woonruimtewet nu reeds vol doende mogelijkheden om het kraken tegen te gaan. Dezelfde woonruimtewet bevat ook een hoofdstuk gewijd aan vorderen die een aparte leegstandswet ei genlijk onnodig maakt. De eigenaars moeten worden ver plicht leegstand van woningen en gebouwen aan te laten tekenen in een openbaar register op straffe van een hoge boete. Een streng vorderingsregime moet na twee maanden reeds in werking ko men. Langdurige AROB-be- roepsprocedures (hierbij kunnen burgers hun bezwaren uitten te gen besluiten van de overheid) moeten worden uitgesloten. Leegstand zou ook door burgers en buurtgroeperingen moeten kunnen worden gemeld, aldus blijkt uit de 17 minimum-eisen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7