r actief in I vrije tijd 'Arbeidsbureau moet zich actiever voor vrouwen opstellen' ffEËHèB Wegwijs in Leiden Ontwerp parkeergarage voor ruim 500 auto's bhumhJI Brochure Vrouw en Werkaanleiding tot verdere discussie PAGINA 4 WOENSDAG 12 MAART 1980 Naast koopcentrum aan Langegracht Media-avond "Misbruik van de media" is het thema van een aantal avond en dat bij jongerenvereniging Augustinus wordt gehouden. Vanavond is de eerste avond in de serie. Allereerst wordt de film "Information aus dem Hinterland" gedraaid over de werkzaamheden van Günther Wallraff als verslaggever bij Bild-Zeitung Tweede kamer lid Van Dam zal het daarna hebben over de juridische aanpak van de roddelpers. Als inleiding voor zijn lezing worden twee videobanden vertoond van het NCRV-pro- gramma 'De wereld van het nieuws'. Daarin vertellen Sonja Barend, prins Claus, Wim Kok en anderen over hun ervaringen met de boulevard- journalist.iek. Over de macht en invloed van krant, radio en tv zal daarna Ton Planken (ex-presentator Den Haag Vandaag) praten. Er zal bovendien genoeg ruimte zijn voor discussie en het stellen van vragen. De avond is voor iedereen gratis toegankelijk en begint om acht uur. Het adres is Rapen burg 24. Excursie Volksuniversiteit K&O organi seert zaterdag een excursie naar het Nederlands Spoor wegmuseum in Utrecht. De bus vertrekt om negen uur vanaf Molen De Valk. Opgave is mogelijk aan het bureau van K O,Oude Vest 45. Tele fonisch kan men via nummer 141141 ook inlichtingen .krij gen over deze excursie. Rommelmarkt De Willem de Zwijgerschooll Rondedans houden vanavond een fancy-fair plus rommel markt in de school aan de Willem de Zwijgerlaan 44Op de fancy-fair kan men deel nemen aan spelen als het rad van avontuur, loterij en der gelijke. Bovendien zijn er verkoopstands. De opbrengst van beide evenementen komt ten goede aan het jubileum fonds voor de festiviteiten van het 25-jarig bestaan van de school, volgende maand. De openingstijden van facy-fair en rommelmarkt zijn van ze ven uur tot half tien. ABVA-avond Wat moet er veranderen in de (sociale) wetgeving om een einde te maken aan het idee dat de man de kost verdient en de vrouw huisvrouw hoort te zijn? Deze vraag staat cen traal tijdens de scholingsbij eenkomst over het zogenaam de 'kostwinnerschap' die de ABVA (Algemene Bond van Ambtenaren) vrouwengroep vanavond houdt. Spreekster is Anneke Dekker van het bu reau voor Rechtshulp. De avond, die in het ABV A-ge bouw aan de Oude Singel 6 wordt gehouden staat voor alle belangstellenden open. Aanvang acht uur. LEIDEN - Superkruide nier Jan van der Broek heeft een plan gemaakt om in Leiden een par keergarage te bouwen voor 510 auto's. De ga rage is gepland naast het binnenkort te ope nen Digros-koopcen- trum, in het pand van Mijnders, aan de Lan gegracht. Van der Broek heeft bij de ge meente een bouwplan inge diend waarin wordt uitge gaan van een parkeergarage die bestaat uit vijf verdiepin gen. Eén laag van de garage komt onder de grond te liggen zodat de parkeergarage slechts 12 meter hoog zou worden. De hoofdingang van de garage komt aan de Lan gegracht. Het ontwerp voor de nieuwbouw is gemaakt door het architectenbureau Groosman Partners uit Rot terdam. Zoals bekend is de gemeente van plan aan de Langegracht, op het voormalig fabriekster rein van Krantz, een nieuw politiebureau te bouwen. Het ligt in de bedoeling dat het politiebureau vóór de par keergarage komt te liggen zo dat de betonnen gevel van de parkeergarage aan het oog wordt onttrokken. Een«poort zal de parkeergarage met de straat moeten verbinden. Ook aan de kant van de Oude Singel zal de parkeergarage niet zichtbaar zijn door de bouw van vijf grote drieka merwoningen. Deze wonin gen krijgen een dichte ach terkant waardoor, in verband met de lichttoetreding, de to tale diepte niet meer dan zes meter zal bedragen. De wo ningen krijgen een balkon en een gezamenlijk dakterras. Gezocht is naar een eigentijd se invulling van de huidige grachtenwand. In de plannen is tevens reke ning gehouden met de laad- en losproblemen van het koopcentrum. De nieuwe woningen komen namelijk op een plaats aan de Oude Singel waar op dit moment nog een ingang voor de bevoorrading van het koopcentrum bestaat. Die ingang, en de daarmee gepaard gaande overlast, zou volgens de plannenmakers door de bouw van de par keergarage komen te verval- len. Tussen de nieuwbouw aan de Langegracht en het pand van de firma Mijnders is namelijk een expeditiestraat gedacht zodat het laden en lossen noch op de Oude Sin gel noch op de Langegracht hoeft plaats te vinden. Over last voor de buurt zou daar door worden voorkomen. Tussen de woningen aan Ou de Singel is alleen een voet gangersuitgang geprojec teerd. Als de parkeergarage er komt gaat de gevel aan de Oude Singel er zo uitzien. Volgens Van der Broek is het bouwplan "een geweldige aanwinst voor de stad" omdat de parkeergarage een deel van de parkeerproblemen in de binnenstad zal helpen op lossen. Bovendien laat Van der Broek in het voorstel aan B en W doorschemeren dat de firma Mijnders een aantal panden aan de Oude Singel aan de gemeente wil verko pen waardoor deze huizen weer een woonbestemming zouden kunnen krijgen. Het plan voor de bouw van een parkeergarage is bij het buurtcomité niet in goede aarde gevallen. Het buurtco mité vreest dat nog meer ver keer naar de wijk zal stromen en is daarom tegen een par keergarage. Het meent dat de gemeente niet met het voor stel van Van der Broek ak koord moet gaan. "De ge meente moet niet weer in de fout gaan door ons naast het Digros-koopcentrum nu ook nog de last van een parkeer garage te bezorgen", aldus het buurtcomité. maatregelen nodig als arbeids- tijdverbetering en crèches want met die laatste voorziening is het in Leiden heel bedroevend ge steld. En de mentaliteit van werkgevers ten aanzien van vrouweri zou ook wel eens kun nen veranderen". De brochure moet voor een groot aantal Leidse vrouwengroepe ringen de aanzet geven tot ver dere discussies. Bovendien wil het comité een discussieavond organiseren over vrouw werk loosheid. In Utrecht resulteerde de uitgave van een dergelijke brochure tot een speciaal project van het Arbeidsbureau voor vrouwen; het comité hoopt dat iets dergelijks ook in Leiden van de grond komt. Van de brochure zijn 1500-exemplaren gedrukt die gratis verspreid moeten worden onder vormings- en scholings- groepen. Het comité zelf wil de inhoud ook bij de diverse vrou wengroepen gaan toelichten. Morgenavond wordt de brochure aangeboden aan de directeur van het Arbeidsbureau. Verversbuurt zet knelpunten op een rijtje LEIDEN - Ruim vijftig bewoners en ondernemers van de Ververs- buurt hebben gisteravond in de rokerige kantine van de fabriek van Jesse de knelpunten van de buurt op een rijtje gezet. Een groot aantal van de aanwezigen gaf zich staande de vergadering op om het voorstel voor een ver beteringsplan voor de buurt ge reed te maken. In razend tempo (anderhalve maand) moet de buurt haar voorstellen klaar sto men. Deze inspraak moet vorm geven aan het verbeteringsplan, waarmee de gemeente geld los kan peuteren van het rijk om de opknapbeurt van de Ververs- buurt financieel mogelijk te ma ken. De gemeenteraad stelt het verbeteringsplan voor de buurt in juni vast. Als de Haven en de Zijlpoortsbrug afgesloten worden voor het door gaande verkeer, hoe zit het dan met de bereikbaarheid van de bedrijven? Welke bedrijven leve ren zoveel hinder op voor de buurt, dat zij er niet thuis horen? Moet er een buurtcentrum in de Zijlpoort komen? Wanneer wordt de riolering in de wijk aangelegd en wat is hierbij voor rekening van de eigenaars van de huizen? Moet de Ververstraat woonerf worden? Buurtbewoners en ondernemers buigen zich in de komende tijd zeer intensief over deze en andere vragen. Via een aantal buurtkran ten wordt de buurt voortdurend op de hoogte gehouden. LEIDEN - "GAB: Geen Actieve Bemiddeling voor vrou wen". Deze uitleg geeft het comité Vrouw en Werk aan de letters GAB, die officieel staan voor Gewestelijk Arbeids Bureau. Het comité heeft onder bovenstaande titel een brochure uitgegeven waarmee ze wil pogen iets te verbe teren aan de arbeidssituatie van vrouwen. Vragen als: zou het GAB minder voor vrouwen doen? Hoe komt het dat er zoveel vrouwen werk loos zijn? Hoe ervaren vrouwen het zelf om geen werk te hebben? komen in de brochure uitgebreid aan de orde. De groep Vrouw en Werk, opge richt in november 1978, bestaat uit vrouwen van de PvdA, PSP, NVB (Nederlandss Vrouwen Beweging) FNV-vrouwen, Inter nationale Kommunisten Bond en individuele vrouwen. Aanleiding tot de oprichting was Bestek '81. Daardoor werd het duidelijk dat o.m. door bezuinigingen op crè ches vrouwen bij het zoeken naar werk zouden worden benadeeld. Daarom besloten zij te onderzoe ken of het GAB wel alles doet wat in zijn mogelijkheid ligt om de si tuatie van werkloze vrouwen te verbeteren. Ineke van Weezei en Margot Heynsbroek, twee van de tien samenstellers van de brochure "Geen Actieve Bemiddeling voor. Vrouwen": "We kozen juist voor het doorlichten van het Arbeids bureau omdat dat een vrij mak kelijk te onderzoeken instituut Desondanks ontdekten de vrou wen dat de directeur van het Ar beidsbureau op een aantal vragen geen antwoord wist. Hoeveel vrouwen er 'met omscholings- of studieregelingen bezig zijn, wel ke vrouwen in welke banen part time werken, het zijn nog on doorzichtigs zaken. Wel ontdek ten zij dat vrouwen niet die speci fieke aandacht bij het GAB krij gen waar ze volgens "Vrouw en Werk" recht op hebben. Margot: "Ze doen hun best, en zijn heel vriendelijk, maar ook door het tekort aan personeel komen ze er niet toe speciale aandacht aan vrouwen te geven. Het is een vicieuze cirkel. Omdat het GAB personeel heeft, in verhouding tot het aantal geregistreerde werklozen is er te weinig man kracht. Onder vrouwen is nu eenmaal een hoop verborgen werkloosheid". Margot weet waarover zij praat, want ze is via de Welzijnsraad verbonden aan het vorig jaar opgezette onder zoek naar de verborgen werk loosheid onder vrouwen. Een onderzoek dat binnenkort zal worden afgerond. Naast gesprekken met diverse me dewerkers van het Arbeidsbu reau bevat de brochure inter- vieuws met werkloze vrouwen die bij het GAB, de Sociale Dienst en het GAK komen. Een apart hoofdstuk is gewijd aan de werkwijze (inschrijving, op komstplicht etc.) van het Ar beidsbureau. Ook de vorig jaar gehouden Leidse Banenmarkt wordt uitgebreid besproken. Uit gesprekken met werkgevers die daar waren vertegenwoordigd werd het comité duidelijk dat veel van hen slechts in uiterste nood vrouwen aannemen. Bo vendien bleek een groot aantal vrouwen teleurgesteld over de mogelijkheden die de banen markt bood. Duidelijk is dat het de leden van het comité gaat om actiever bemid deling voor vrouwen. Vooral voor oudere vrouwen met kinderen, part-timers en schoolverlaters. Margot: "Maar dat kan het GAB niet alléén doen. Er zijn algemene Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. Ineke van Weezei (links) en Margot Heynsbroek: Algemene maatregelen nodig SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15,00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandao t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi- Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin stad wijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur. do. 18.30-20.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Rechtswinkel Juridisch, Adviesbureau, Noordein- de 2a (voormalig marinecomplex), tel: 130775, voor advies op gebied vap wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4