Financiële nood stijgt majoretten tot lippen Latere sluitingstijd vijftal cafés voor STEEDS Kinderkliniek van AZ Leiden verbouwd en uitgebreid Baldadige Leiden aren opgepakt WOENSDAG 12 MAART 1980 LEIDEN. 1 LEIDEN - In de Kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis in Leiden wordt volgende week maandag een verbouwde en uit gebreide afdeling geopend waar kinderen met leukemie kunnen worden behandeld door middel van beenmergtransplantaties. De uitbreiding, inrichting en be manning van deze afdeling en van het bijbehorende immunolo gisch laboratorium zijn mede mogelijk gemaakt door steun van het Koningin Wilhelmina Fonds en de medische faculteit van de Leidse universiteit. Beenmergtransplantatie wordt sinds het eind van de jaren vijftig toegepast bij patiënten die lijden aan aplastische anemie - uitval van het beenmerg en zij bij wie het beenmerg werd aangetast door de schadelijke bijwerkingen van medicamenten die werden toegediend bij de behandeling van leukemie. Door de toenemende kennis wer den de laatste tien jaar steeds be tere resultaten geboekt. De eerste geslaagde beenmergtransplanta ties werden verricht bij baby's en bij jonge kinderen die leden aan ernstige vormen van afweer- stoornissen tegen infecties. Ziek tes die tot dan toe steeds een do delijke afloop hadden. Ook in de Kinderkliniek in Leiden werd een aantal van deze patiën ten behandeld met een been mergtransplantatie, wat bij sommigen leidde tot volledig herstel. Op het ogenblik zijn in Amerika en Europa ook al twee honderd patiënten behandeld met een ernstige aplastische anemie. Gemiddeld is de helft van deze patiënten volledig her steld. Van de 19 kinderen met ernstige aplastische anemie, die iri de laat ste zes jaar in de Kindei kliniek in Leiden met beenmergtransplan tatie werd behandeld zijn er tien volledig hersteld. Bij de patiën ten die niet herstellen is sprake van complicaties zoals het niet aanslaan van het transplantaat, ernstige infecties en graft versus host ziekte. Dat laatste is een ernstige compli catie waarbij de weefsels van de gastheer door de getransplan teerde cellen van de donor wor den aangevallen. Het onderzoek richt zich vooral op het voorko- men van behandelen van de ge volgen. Bij de opening van cïe Leidse kin- el erkliniek zal worden gesproken, door prof. dr. W.H. Struben van het Koningin Wilhelmina Fonds, mr. J.H. Peters, algemeen direc teur van het AZL en prof. dr. L. J. Dooren, hoogleraar in de kinder geneeskunde en hoofd van de Kinderkliniek. LEIDEN - "De jaarlijkse subsidie, die de Leidse majorettengroepen van de gemeente krijgen is nauwelijks voldoende om postzegels van te kopen voor de noodzakelijke administratie". De financiële nood is de Leidse groepen tot aan de lippen gestegen. Het gaat hierbij dan met name om de zelfstandige majoret- tengroepen, die niet zijn aangesloten bij club- of buurthuizen. Tot twee keer toe heeft de Vereni ging van Zelfstandige Majoret ten Groepen, die veertien Leidse majorettenverenigingen met in totaal 535 leden omvat, wel zijnswethouder Piet-Hein Schoute aangeschreven voor een gesprek over de financiële nood. Op de eerste brief van 6 juni '79 kwam geen reactie van de wethouder bij de vereniging binnen. Een tweede brief, van 9 oktober van het vorig jaar, on derging hetzelfde lot. Wethouder Schoute moet desge vraagd toegeven dat "de brieven in het stof zijn geraakt". Schoute: "Het is wel een goedkoop excuus, maar we zitten hier met de reor ganisatie van verscheidene afde lingen en hebben ook nog een flink personeelstekort". De vereniging heeft in elk geval opnieuw een brandbrief de deur uit gedaan; ditmaal niet alleen gericht aan wethouder Schoute, maar aan alle wethouders en poli tieke fracties in de gemeenteraad. Wethouder Schoute heeft de brief gistermorgen ontvangen. "Als een móyorettengroep wil blij ven draaien, dan moet er een fiks bedrag op tafel komen", betoogt de vereniging in de brief. De ge meente geeft slechts een bedrag van 8.75 gulden per majorette per jaar. Dat betekent voor een majo- rettenvereniging gemiddeld een subsidie van 175 gulden per jaar. De kosten van de majorettenpelo- tons schommelen meestal tussen de 5000 gulden per jaar. Zo heb ben de "Andorra's" 5350 gulden uitgaven, "The Golden Green Stars" 4325 gulden, en de "Key- town Stars" 5750 gulden. "The Kooigirls" en de "Fourty Four Degrees" steken hier ver boven uit met jaarlijkse kosten van res pectievelijk 11.000 gulden en 28.800 gulden. De laatstgenoem de majorettengroep heeft alleen al een bedrag van 7000 gulden aan reiskosten op haar rekening staan. "De jaarlijkse tekorten van de ma- jorettengroepen zijn dan ook hoog. De "Fourty Four Degrees" hebben een jaarlijks tekort van 11.400 gulden, "The Kooigirls" 5200 gulden en "De Toekomst" 3375 gulden. Hoe "ongelovig" ook voor de ver eniging, toch zal de gemeente dit inderdaad zeggen, in een ge sprek, dat nu dan eindelijk wel gehouden zal worden. Wethou der Schoute: "De rijkssubsidie- pot voor sociaal-culturele activi teiten staat vanaf 1 januari 1978 op hetzelfde peil. Daar komt geen cent bij. Dit betekent dat als de ene groep wat meer geld wil heb ben, dat dan de andere groep moet inleveren. Het is toch al geen vetpot. De /vereniging vraagt een heleboel geld meer. Dat geld is niet in de begroting opgenomen. Tussen neus en lip pen valt dit niet te regelen". Hij vraagt zich overigens af of de majorettengroepen onder de cul turele sector of onder de sport sector vallen. "Maar wethouder Tesselaar zal ook niet staan te springen om de gevraagde subsi die te verlenen. Waar weinig geld is moeten gaten vallen". Schril "De majorettengroepen kunnen het ondanks de eigen bijdragen De vereniging zal het intussen van de leden niet bolwerken als -x—Ma de gemeente niet met wat meer geld over de brug komt", meent J. de Knegt, secretaris van de Vereniging van Zelfstandige Niet niks" Majoretten Groepen. De acht Leidse muziekverenigingen krij- Wethouder Schoute Compromis CDA, D'66 en VVD tuurlijk een zorg zijn uit welke pot het geld komt, "als er maar geld komt". gen een jaarlijks subsidiebedrag van de gemeente van 39.000 gul den. Het zij hun van harfe ge gund, maar een bedrag van 7000 gulden voor zo'n twintig Leidse majorettengroepen steekt er wel wat schril bij af. De majoretten groepen zijn wat uniform, zaal- huur en instructie betreft zeer ze ker te vergelijken met de mu ziekgroepen". De Knegt wijst erop dat de techniek van de majorette, het zogenaam de "twirlen", een sport is, waarin al jaren provinciale, Nederland se, Europese en wereldkam pioenschappen gehouden wor den. De twirlsport valt onder de rijkssubsidiepot "Amateuristi sche kunstbeoefening". "Daar om zijn wij nogal ongelovig als de gemeente zal zeggen dat zij geen geld bezit voor het toekennen van subsidies". zijn kant vindt het "niet niks" wat de majo retten vragen. "Met een natte na gel reken ik zo uit dat de majoret tengroepen zo'n 25.000 gulden tot 35.000 gulden extra nodig heb ben. Ga er maar aan staan". De vereniging vraagt - mede op ba sis van het subsidiegedrag van verscheidene andere gemeenten - een vergoeding van 25 gulden per majorette per jaar om de kos ten van uniform, oefenmateriaal en instrumentarium te dekken. Voorts wil de vereniging dat de gemeente de helft van de zaal- huur en een kwart van de instruc tie- en opleidingskosten voor haar rekening neemt. Bovendien wenst de vereniging van de ge meente jaarlijks een vast bedrag van 200 tot 300 gulden per al naar gelang de kwaliteit van de groep. LEIDEN - Een beperkt aan tal cafés en dancings zou een bijzondere ontheffing moeten krijgen om de hele week tot drie uur 's nachts open te blijven. CDA, D'66 en VVD hebben elkaar in dit compromis gevonden. De gemeenteraad, waarin deze drie partijen de meerderheid hebben, zal zich maandag uitspreken over de horeca-nota. In die nota wordt voorgesteld om voor alle zaken - ook de studentensociëteiten - één lijn te trekken: in het week einde twee uur dicht, door de week één uur 's nachts. Het compromis is gegoten in de vorm van een motie, die tijdens de komende raadsvergadering door de drie partijen zal worden ingediend. Als deze motie inder daad wordt aangenomen zap lo co-burgemeester Waal zich er niet tegen verzetten. Bij de nu al jarenlang slepende discussies rond de horeca was steeds het probleem dat de vroegere bur gemeester Vis zich weinig aan trok van de mening van de ge meenteraad. Waal heeft al ken baar gemaakt dat hij zich zal neerleggen bij het oordeel van de raad over de horeca-nota. De drie genoemde partijen vinden de praktische ongelijkheid in uitgaansmogelijkheden voor studenten en burgers ongewenst. Zij willen echter niet, zoals de PvdA, voor iedereen een uiterste sluitingstijd van twee uur. "Dan Morsweg twee maal dicht voor nieuwe spoorbrug LEIDEN - Het gedeelte van de Morsweg tussen de Lopsenstraat en de spoorwegovergang wordt de komende dagen tweemaal voor het autoverkeer afgesloten. Dat is op vrijdag 14 maart van 9 tot 18 uur en op zaterdag 15 maart vanaf 19 uur tot zondag 16 maart 18 uur. Reden van de afsluiting is de ver nieuwing van de spoorbrug over het Galgewater. Vrijdag wordt er voor het eerste gedeelte van het karwei een hijskraan gebouwd. Zaterdag en zondag volgt het weghalen van de oude brug, de aanvoer en installatie van de nieuwe brug en het afbreken van de hijskraan. De omleidingsroutes worden met borden aangegeven. Verkeer op de Morsweg zal via de Lopsen straat langs het belastingkantoor het Stationsplein bereiken. WAAR LAAT IK AL MN FLESSEN zonder statiegeld nu weer? In de glascontainer aan de Kopermolen, aan de Vijf Meilaan of aan de Kooi- laan? Je zult maar niet geregelde gast zijn van de betreffende win kelcentra, dan zit je toch "mooi"' met al dat glas in je maag gesplitst. De vuilniszak met flessen volproppen is ook niet je dat. De zak zit zo vol. Binnenkort krijgt Leiden (en de doipen ér omheen) dan ein delijk de oplossing voor deze problemen binnen handbe reik. Binnen een tijdsbestek van ongeveer drie maanden, komen er in de stad ongeveer dertig glascontainers te staan; één container op de 3300 in woners. Dat is netjès en mi lieuvriendelijk. De gemeente huurt de contai ners van de Rotterdamse fir ma Malta voor 560 gulden (exclusief btw) per container per jaar. Dat komt de gemeen te dus op zo'n slordige twintig mille per jaar te staan. In de huurprijs is het legen van de containers door de firma Mal ta begrepen. Wekelijks (of va ker indien nodig) zal deze .firma de ronde langs de glas container maken. Directeur Van Overmeire van de "Reini gingsdienst schat de kosten van het wekelijks legen op zestigduizend gulden per jaar. Maar daar staat vóór de firma Malta natuurlijk de op brengst van het glas tegen- Van Overmeire: "Glas inzame len betekent een grote ener giebesparing bij de aanmaak van het glas. Bovendien bete kent het dat de vuilophalers minder afval hoeven op te halen. Jaarlijks stijgt de hoe veelheid afval. De eerste tien weken van dit jaar blijkt weer zo'n vier a vijf procent meer afval te zijn aangeboden dan de eerste tien weken van vo rig jaar. Glas neemt veel ruim te in beslag. Het maakt tien a twaalf procent van het afval uit. Met glascontainers kun nen we de voortdurende af valstroom wat indammen. Het derde - wat minder grote - voordeel is dat het opnieuw gebruiken van oud glas grondstoffen bespaart. De grondstof zilverzand is wel iswaar voldoende verkrijg baar, maar voortdurende af gravingen tasten toch het evenwicht in de natuur aan. Bovendien moet dit zand van ver komen". Vuilophalers snijden zich^dus in de toekomst minder snel in de vingers, omdat er weer .zo'n stuk glas door de vuilnis zak heen steekt. Overigens schijnt het slechts gemiddeld één keer in de drie maanden voor te komen dat een vuilophaler zich in de vingers LEIDEN onder redactie van René van der Velden en JaapVissar snijdt. Dat is niet veel, op een aantal van bijna een miljoen opgehaalde zakken in die drie maanden, maar toch precies één keer teveel. "ZOVEEL AUTO'S OP ZO'N KLEIN STUKKIE. Dat kan toch niet." Bewoners van de Voorstraat, in het achterste eindje van de wijk De Kooi, vinden het parkeerprobleem in hun straat een regelrechte "ramp". Vooral 's avonds en in het weekeinde staat de op een sloot doodlopende Voor straat overvol met autoblik. En dan te bedenken dat de Voorstraat 'e'en van de drie woonerven in Leiden is.... De voetganger en het spelende kind zouden dus de absolute voorrang moeten hebben op het motorisch blik. il-i l ftt Het woonerf - Voorstraat - floopt dood op een sloot. Toch is de straat een auto-mallemolen Hoe anders is de praktijk. "Van een woonerf merk je hier niets", vertellen bewoners. "De auto heeft de overhand en gaat voor het kind. Ook op de wisselplaatsen wordt vaak geparkeerd. De melkboer of de ziekenwagen kan er niet eens langs. De vuilnisopha lers halen af en toe het vuil aan het achterste eindje van de straat niet op, omdat zij er ook niet langs kunnen". Bij het aanleggen van het woonerf heeft de gemeente samen met de bewoners van de Voorstraat bepaald hoe veel parkeervakken er zou den moeten komen. Wat blijkt? Een bewoner, die des tijds geen parkeervak voor de deur wenste, houdt er nu tot ergernis van de andere bewo ners twee auto's op na, die consequent op parkeervak ken van de andere bewoners worden geplaatst. Visite van bewoners komt ook met de auto de straat in. Bezoekers van de patatzaak op de hoek Lage Rijndijk/Voorstraat rij den de straat in. Er wordt zo slordig geparkeerd dat de bewoners aan het eind van de straat met hun wagen vaak niet meer de straat uit kun nen. Kortom: een complete mallemolen van auto's in een doodlopende straat, die tot woonerf is gebombardeerd. Een gemeentewoordvoerder vindtf dat de bewoners de hand in eigen boezem moeten steken voor de parkeerover last. "Het is voornamelijk een probleem, dat de bewoners zichzelf aandoen. De bewo ners aan de Westzijde van de straat hebben sinds kort zelfs de mogelijkheid om de auto op het parkeerterrein van Boot aan de Sumatrastraat te zetten, en via een brandgang naar de achterzijde van hun huis te lopen. De sloot is daar pas gedempt. De mogelijk heid van een voetgangers- bruggetje over de sloot aan het eind van de Voorstraat, met parkeermogelijkheid op het terrein van scheepswerf Boot (sinds kort eigendom van de gemeente) hebben de bewoners destijds zelf afge- De stemming onder bewoners van de Voorstraat is op het moment zo dat er nogal wat voorkeur is om de straat he lemaal voor autoverkeer af te sluiten, met parkeermoge lijkheid enerzijds aan de Lage Rijndijk, anderzijds op het terrein van Boot (m'et het houten voetgangersbrug getje). Andere bewoners schijnen dan weer in het ge weer te komen, "omdat de au to recht voor de deur toch zo'n gemak is". Stedebouwkundigen van de gemeente zijn intussen be gonnen aan de planontwik keling voor het terrein van Boot: recreatieve voorzienin gen (een jachthaven-achtig iets), groenvoorzieningen, wat woningbouw, en.... extra parkeerplaatsen voor bewo ners van de Sumatrastraat en de Voorstraat.... is Leiden het Staphorst van het westen", aldus Walenkamp (CDA). De bijzondere ontheffingen, maximaal vijf met een proefpe riode van een jaar, zijn verbonden aan een aantal voorwaarden. Zaken in woonwijken komen niet in aanmerking. De geluidsinsola- tie moet aan strenge eisen vol doen. De exploitant zal ervaren moeten zijn en goed bekend moe ten staan. In verband met de concurrentiepo sitie ten opzichte van de zaken zonder bijzondere ontheffing krijgt de gemeente de bevoegd heid om voor de zaken met bij zondere ontheffing een latere openingstijd vast te stellen. Walenkamp: "De essentie van ons voorstel is: laat de situatie zoals die nu is maar zorg voor een paar bijzondere ontheffingen op veili ge plaatsen". Tot voor kort was de WD, evenals Horeca Nederland, van mening dat de sluitingstijden vrij zouden moeten zijn, voor dit compromis is water in de wijn gedaan. Kuijers (WD): "Als dit compromis niet aangenomen wordt, komt er niets". Politiecommissaris Van Voorden had al vorig jaar aan de toenmali ge burgemeester Vis een verrui ming van de sluitingstijden geadviseerd. Vis legde dat advies naast zich neer. De drie partijen verwachten dan ook van politie zijde geen bezwaar tegen hun ideeën. "We lopen hiermee ge woon in de pas met andere ste den", aldus de motie-indieners. LEIDEN - Na aangifte van een in woner van Amstelveen heeft de Leidse politie" vannacht twee Leidenaren (32 en 33 jaar oud) aangehouden in verband met vernieling en geweldpleging. De 32-jarige inwoner van Amstel veen zou met zijn rijgedrag de nodige irritatie hebben opgewekt bij de inzittenden van een andere personenauto met als gevolg dat hij ter hoogte van de kruising van de Korte Mare en de Langegracht werd klemgereden. Zijn auto werd vervolgens door de heetge bakerde Leidenaren met vuisten en voeten bewerkt. De Amstelveense automobilist wist te ontkomen maar zijn belagers zetten de achtervolging in en re den hun "prooi" op de Oegstgees- terweg wederom klem. Opnieuw sloeg en schopte het tweetal er lustig op los. De belaagde auto- mobilst bleef ongedeerd omdat hij beide portieren, die zwaar werden beschadigd, had afgeslo ten Om kwart over een vannacht heeft de politie het baldadige tweetal kunnen arresteren. Buit inbraak: 4000 gulden LEIDEN - Een 39-jarige ster van Leiden heeft gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van een geldbedrag van 3000 gulden in vreemde valu ta en enkele gouden sieraden met Mil LV/.imenlijke waarde van 1000 gulden uit haar woning aan de Apollolaan. Het is nog onduidelijk op welke manier men de woning is bin nengedrongen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3