Verdachte Hillegomse brand trekt verklaring in "Loden last voor rest van haar leven" Dodelijk ongeluk gevolg van "psychiatrisch draaiboek"? Meer caravans bij Langeraarse Plas -BUI TWEE DODEN EN TWEE ZWAAR GEWONDEN OP WEG NAAR ALPHEN Betrokkene bekent flessentrekkerij bij Leids bedrijf Eis: rijbewijs kwijt en celstraf na ongeluk WOENSDAG 12 MAART 1980 DEN HAAG.LEI MUI DEN -Tweedoden en twee zwaargewonden. Dat was het resultaat van een catastrofaal ongeluk. i dat zich op zaterdag 11 augustus van het vorig jaar op de Herenweg buiten de bebouwde kom van Lei muiden voordeed. De 41 -jarige J. van M. u it Gouda reed met zijn auto over de Herenweg nabij.de afslag Alphen aan den Rijn Nieuw- Vennep richting Alphen. Nadat hij .voor het rode stoplicht had stilgestaan, reed hij plotseling in grote haast weg. begon te slingeren, ging niet met de bocht even na de brug over de Drecht mee, maar zwenkte naar links. Een botsing met twee tegenliggers was het gevolg. Een auto kwam in de sloot terecht. De daarin zittende man (64) en vrouw (52). een echtpaar uit Rijsen- hout, overleed aan de gevolgen van het ongeluk. De bestuurder van de tweede tegenligger moest zwaar gewond (rug- gemergletsel, een fractuur aan de wer velkolom en verlammingsverschijn selen aan de linkerarm) naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden worden gebracht. Hetzelfde gold voor de verloofde van Van M.N die naast hem in de auto zat en hersenletsel en een fractuur aan de rechteronderbeen opliep. Van M. zelf kwam er met een lichte hersenschud ding van af. Onderzoek De Gouwenaar verscheen gisteren voor de Haagse rechtbank, die op voorstel van de president, mr. Kootte, besloot om de zaak aan te houden totdat Van M. aan een psychiatrisch onderzoek is onderworpen. Aanleiding daartoe was een verklaring van een psycho-thera- peut, bij wie de man al voor het onge luk en ook daarna in behandeling was. Deze psycho-therapeut ontvouwde de theorie dat het gedrag van ieder mens wordt bepaald door het draaiboek dat voor zijn leven is gemaakt. Het is de een meer gegeven dan de ander om zich aan dat script te onttrekken. De psycho-therapeut omschreef Van M.. in het dagelijks leven directeur van een bedrijf, als een labiele man die zijn le ven lang al met rancunes rondloopt. De dag voor het fatale ongeluk had hij een knetterende ruzie met een vertegen woordiger achter de rug. Een conflict dat - aldus de psycho-therapeut - als catalysator werkte en Van M. tot des tructieve buien bracht. Hij handelde uit blinde woede. Zijn daden zouden hem daarom slechts verminderd mo gen worden toegerekend. Café Op de bewuste zaterdag was Van M. sa men met zijn verloofde traditiege trouw in Amsterdam inkopen wezen doen en naar een café geweest. Meestal dronk hij dan zo n vier borrels, zegt hij zelf en zo luidt ook de verklaring van de caféhouder. Hoe het die dag is gegaan, weet Van M. niet meer. Hij zei gisteren dat hij zijn geheugen over de periode van een maand kwijt is. te beginnen op het moment dat hij in Amsterdam in de auto stapte. De politie-agent die Van M. na het onge luk in de berm aantrof, omschreef het gedrag dat de Gouwenaar toen ver toonde als „agressief."' De agent in zijn verbaal: „Zijn adem rook zwaar, hij wankelde, meest zich aai. omstanders vasthouden en sprak met losse tong. In de ambulance was hij slechts met ge weld op zijn plaats te houden. Hij ging bijna op een ander slachtoffer staan Volgens de agent was Van M. volledig bij zijn verstand. In het Academisch Ziekenhuis van Leiden gaf hij eerst wel. maar later weer geen toestemming om de bloefDroef te laten afnemen. Een psychiater van hetzelfde ziekenhuis heeft de Gouwenaar inmiddels in be handeling. Dat én het verhaal van de psycho-therapeut was reden voor de rechtbank om de zaak verder aan te houden. HILLEGOM/ARNHEM - De 34-jarige Gerrit S. uit Tiel, verdacht van brandstichting in het voormalige Hille gomse hotel "Wapen van Friesland", heeft zijn eerder afgelegde verklaring dat hij de hand zou hebben gehad in deze brandstichting gisteren voor de Arnhemse rechtbank ingetrokken. "Het wapen van Frieslandaan de Hoofdstraat, in september door brand verwoest. hoewel hij zijn verklaring heeft ondertekend verklaarde Gerrit S. gisteren dat hij weg wilde uit het politiebureau. Omdat het onderzoek veel tijd vergde (S. werd vastgehouden voor een groot aantal zaken) heeft hij meer dan een maand vastgeze- ften op het politiebureau. "Ik wilde weg en heb toen de brand- stichting in het "Wapen van Friesland" ook maar bekend. Maar daarmee heb ik niks te maken", aldus S. $s de Arnhemse rechtbank deze gfHieuwe verklaring van hem ge looft, lijkt het waarschijnlijk dat «niemand voor deze brandstich ting zal worden veroordeeld. De ^compagnon van Gerrit S, de 29- «jarige Karei van W. uit Heems kerk. ontkent in alle toonaarden <3dat hij iets met de Hillegomse •brand te maken heeft gehad. De enige belastende getuigen verklaring komt van de 55-jarige ~+Henk S. uit Haarlem, met wie ^Gerrit S. en Karei van W. de ^sloopopdracht van Teekens had- ]^,den aangenomen. Volgens de in- - wener van Haarlem heeft Karei na de brand tegen hem gezegd dat "het prachtig gegaan was". Verder zou Karei tegen de sloper hebben verteld hoe zij zo snel wa ren weggekomen. "We zijn over de Meerlaan via Hoofddorp naar huis gegaan", zo zou Karei heb ben verteld. Onduidelijk Verder bestaat er nog een onduide lijk verhaal over het kopen van spiritusstaafjes bij een drogist in de omgeving van Hillegom. Vol gens de eigenaar van de zaak zou de 34-jarige Gerrit S. weieens in zijn zaak zijn geweest, ook vlak voor de brand. Maar hij wist niet meer of hij aan Gerrit spiritus staafjes, die zijn gebruikt bij de brandstichting in Hillegom, had verkocht. Nu blijkt ook dat de Hillegomse politie en burgemeester J. Her mans veel te ver zijn gegaan met hun verklaring die zij hebben ge geven na het aanhouden van drie genoemde verdachten. Volgens die verklaring zou personeelslid H. van Teekens Bouwpromoties in Amsterdam de brandstichting hebben uitgelokt. De Arnhemse officier van justitie mr. G. Cor- stens heeft die aanklacht wegens gebrek aan bewijs moeten laten vallen. Al eerder distantieerde de Arn hemse officier zich van de uit spraken van de Hillegomse bur gemeester waar het de rol van dat personeelslid betrof. De enige die de naam van H. gisteren voor de rechtbank noemde was de Haar lemse sloper Henk S., die meent dat H. moet worden veroordeeld al was het alleen maar omdat H. zo met geld smeet. Het perso neelslid van Teekens zal zich op 8 april nog moeten verantwoorden voor overtreding van de monu mentenwet. In opdracht van H. zijn vier antieke gietijzeren palen uit het gebouw gehaald. Volgens S. is voordat het "Wapen van Friesland" in vlammen op ging wel gesproken over het in brand steken van het voormalige hotel. Maar, ondanks zijn eerder opgelegde verklaring, ontkende S. iets met die brand te maken hebben gehad. S. onderhield con tacten met het personeelslid H. van Teekens en zou nadat het Hillegomse restaurant uitbrand de hebben gepoogd nog meer geld te krijgen van H. Deze laatste weigerde echter meer te betalen dan 130.000 gulden, exclusief BTW. De politie heeft een boekhoud- boekje van Karei van W. in beslag genomen. Daarin staat dat Karei voor 100 gulden "dieselolie en GFR" heeft gekocht. Die aan koop geschiedde vlak voor de brand in het "Wapen van Fries land". Wat die drie letter GFR be tekenen is niet duidelijk. De poli tie las aanvankelijk in de laatste twee letters de naam "Friesland" en koppelde dat aan het voorma lige Hillegomse hotel-restaurant. De verdachten Gerrit S., Karei van W. en Henk S. hadden samen het bedrijf HSK. Dat bedrijf nam de sloop aan van het "Wapen van Friesland" aan. De 55-jarige slo per uit Haarlem vond als getuige het bedrag voor de sloop van het restaurant erg hoog. Volgens hem zouden de sloopkosten, als het pand daadwerkelijk was ge sloopt, niet meer dan 50.000 gul den hebben bedragen. De officier van justitie in Arnhem vindt dat Gerrit S. uit Tiel een zware crimineel is en dat hij de leiding heeft gehad over een ben de die in betrekkelijk korte tijd heeft gepoogd op velerlei terrei nen in strijd met de wet geld te verdienen. Zijn rechterhand was de 29-jarige Karei van W. uit Heemskerk. In totaal zyn 24 aan houdingen verricht. Het open baar ministerie heeft maanden gewerkt aan de voorbereidingen van hun berechting. De dossiers tellen meer dan 1500 pagina's. Oplichting Gerrit S. wordt er onder meer van verdacht dat hij heeft gepoogd de Amro-bank in Schagen op te lichten. Een bedrijf in Amster dam had bijna 50.000 gulden op de rekening van het bedrijf HSK gestort. S. liet dat bedrag door een kennis van hem met valse papieren, waarop Gerrits foto en naam, van de bank halen. Later ging S. zelf naar de bank om het geld op te halen met zijn eigen papieren. Toen hem daar werd meegedeeld dat het geld al was opgenomen, wilde S. een kort geding aanspannen om nogmaals het bedrag te incasseren. S. en Van W. worden er verder van verdacht medeplichtig te zijn geweest aan het stichten van twee branden in de gemeente Tiel. Een van die branden werd S. bijna nootlottig omdat zich een ontploffing voordeed. Daarbij werd S. van de trap geblazen. De beide mannen is de handel in vals geld en vuurwapens en poging tot oplichting van verschillende verzekeringsmaatschappijen ten laste gelegd. Flessentrekker De 55-jarige sloper Henk S. uit Haarlem bekende gisteren voor de Arnhemse rechtbank dat hij een flessentrekker is. In een paar jaar tijd bestelde hij bij verschil lende bedrijven voor bijna 200.000 gulden aan goederen, zonder ooit een cent te betalen. Zo tilde hij onder meer de Ico Atibu in Leiden voor bijna 100.000 gulden. De sloper heeft in strijd met de monumentenwet de vier antieke gietijzeren pilaren uit het "Wapen van Friesland" gehaald. De Arnhemse rechtbank had giste ren de hele dag nodig om de ver dachten aan de tand te voelen. De officier eiste 4»/« jaar gevangenis straf tegen de 34-jarige Gerrit S. Tegen Karei van W. eiste de offi cier 2lli jaar gevangenisstraf. Van W. heeft zich volgens de officier laten meeslepen door Gerrit. Ka- rel van W heeft overigens ge poogd op het politiebureau zelf moord te plegen. De Haarlemse sloper S. hoorde twaalf maanden tegen zich eisen, waarvan viei voorwaardelijk. De Arnhemse rechtbank doet uit spraak op 25 maart. HENK VAN DER POST HAZERSWOUDE- Twee weken gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid één één jaar. Dat eiste officier van justitie mr. Dek gisteren voor de Haagse rechtbank tegen de 30-ja- rige M. D. uit Gouda. De man veroorzaakte op 22 sep- Kans op binnenvallen van russen niet groot KATWIJK - De kans dat Rus- Z land Nederland binnenvalt is niet zo groot Aldus commen tator Henk Neuman (direc- vredesvraagstukkengister avond op een goed bezochte CD A-bijeenkomst in Katwijk over "vrede en veiligheid" Hij zei dit tot zijn Kalwijkse ge- hoor naar aanleiding van opmerkingen uit de zaal over de inval van Russische troe pen in Afghanistan op 27 de cember. Neuma n noem de deze inval uniek. "Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog heeft Rusland met militair geweld een land binnen zijn invloedssfeer gebracht. De troepen kwamen als het ware zo uit de hemel vallen. Bij ve len leefde de angst dat zoiets ook ons land zou kunnen overkomen aldus Neuman Hij probeerde zijn toehoorders gerust te stellen met de mede deling. dat hel Westen via 110 indicatoren aanwijzers onmiddellijk wordt gewaar schuwd als er tets onge woons" in Oost-Europa aan de hand is. Uitvoerig ging hij voorts in op de problematiek van ontwu- pening en bewapening. Er wordt gestreefd naar een ver bod op proeven met kernwa pens onder de grond en een verbod om chemische wapens te bezitten. Over kernwapens zei hij: Deze kunnen een oorlog voorkomenNeuman besloot zijn betoog met: "Ge- dulden volharding zijn nodig op de lange weg naar bewa pen ings- en ontwapenings overeenkomsten" tember van het vorig jaar op de Gemeneweg in Hazerswoude een ongeluk. Een passagier van D. kwam daarbij om het leven. Bij een andere werd werk de linker bovenarm verbrijzeld. Het ongeluk gebeurde om zes uur 's ochtends. Naar eigen zeggen en volgens de verklaring van zijn passagiers had de Gouwenaar niet gedronken. Wel moet hij vermoeid zijn geweest, want het viertal in de auto was die nacht naar een club in Den Haag ge weest. Rijdend in de richting van Alphen aan den Rijn botste D. met zijn auto op de Gemeneweg tegen een boom, kwam dwars op de weg te staan en werd aangere den door een tegenligger. Het dodelijk slachtoffer zat voorin naast D. en werd door het onge luk uit de auto geslingerd. D. zelf meende dat de verwondin gen waaraan zijn mede-passagier was overleden, te wijten waren aan de botsing met de tegenlig ger. „Maar als u niet tegen die boom was gereden, was dat on geluk ook niet gebeurd", hield de president van de rechtbank mr. Kootte Gouwenaar Gouwernaar voor. Over twee weken doet de rechtbank Kis 'woeste' lijder: boete en ontzegging rijbewijs DEN HAAG,BOSKOOP - L)e otti- cier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Dek. eiste giste ren een boete van 1500 gulden, negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf tegen de 33-jarige A. W. uit Gou da. W. veroorzaakte vorig jaar een on geluk op de Goudse Rijweg in Boskoop. Met hoge snelheid (100 volgens getuigen) reed hij tegen de betonnen rand van een tunnel, kwam vervolgens op de andere weghelft terecht en botste op een tegenligger. De bestuurder daar van hield aan het ongeluk een hersenschudding en een gebro ken linkerenkel over. De officier van justitie vond dat de Gouwenaar „woest had gereden en baseerde zijn eis mede op het strafblad van W.. dat meer ver keersovertredingen telt. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. Een uitbreiding van deze campin tweede plas flink gaan vergroten. LANGERAAR - Een kantine met kampwinkel en een likse uit breiding van het caravan-kam peerterrein aan de Geerweg zul len de mogelijkheden voor re creatie bij de tweede Lange raarse plas aanmerkelijk moe ten gaan vergroten. De kantine, die bij het caravanter rein zal behoren, staat daarbij centraal, want het is de bedoeling dat ook de sportverenigingen daarvan gebruik gaan maken. Voorai de watersportvereniging "De Hooge Veenen uit Lange- raar zal naar de komst van een eigen ruimte uitkijken, want momenteel zit deze zeilclub zon der clubgebouw. Het pand bij het haventje aan de Geerweg, waarvan de zeilers voorheen gebruik maakten, staat nog steeds leeg. Onbekend is wat de plannen ermee zijn. Het enige dat de eigenaar, de Amsterdamse projectontwikkelaar R. van dei- Putte, af en toe van zich laat ho ren is dat de zeilclub de in de bij behorende haven gelegen boten moet weghalen. Deze situatie heeft De Hooge Veenen al heel wat leden gekost. Behalve de watersportvereniging zal. zo is het plan van de gemeen te. ook de surf-sportvei eniging Ter Aai van de kantine gebruik gaan maken, terwijl eventuele, nog op te richten, instellingen terecht zullen kunnen. Fietspad De eigenares van het campingter rein. de familie Den Haan. is in tussen akkoord met de gemeen telijke voorstellen. Het is de be doeling dat Den Haan wat grond afstaat aan de gemeente (voor de aanleg van een fietspad langs de Geerweg). In ruil daarvoor mag de campinghouder het aantal ca ravans uitbreiden van 24 tot on geveer 50. Ook de kantine zal door Den Haan worden opgezet. De kantine zal uitsluitend mogen dienen voor de campingbewo ners en de verenigingen. Over eenkomsten tussen Den Haan en de verenigingen over het gebruik van de kantine zullen door bur gemeester en wethouders moe ten worden goedgekeurd. Ten slotte zal de campinghouder voor voldoende parkeerruimte moe ten zorgen, zodat er geen auto's op de Geerweg zullen worden geparkeerd De eerste stap op weg naar de ver groting van het caravanterrein en de bouw van de kampwinkel-an- nex-kantine zal morgen worden gezet door de gemeenteraad, als die het tenminste met de over eenkomst tussen Den Haan en burgemeester en wethouders eens is. Het uitwerken van de plannen en het vinden van over eenstemming met de verenigin gen is een volgende stap. Voor een en andei i> verwezenlijkt, zal er zeker weer een jaai zijn ver streken. al is het alleen a! om de (voor de uitbreiding van het cara vanterrein noodzakelijke) wijzi ging van het bestemmingsplan erdoor te krijgen. Over die wijzi ging heeft ook de provincie iets te Met name de zonder clubruimte zit tende watersportvereniging, die overigens nog niet over de nlan- nen is ingelicht, zal dus nog enige tijd geduld moeten oefenen. Trefpunt Voorzitter P.C.J. van der Steen: Ik kan er weinig over zeggen, want waar het ons om gaat is of er ook boxen voor de boten zullen wor den aangelegd bij die kantine. De meeste van onze leden komen hier uit Langeraar, of ze kennen er mensen, e- kunnen het bootje wel ergens kwijt. De lol van de vereniging is juist een vast tref punt. waarbij je kunt aanleggen. Het heeft geen zin als we met het huidige haventje verder moeten, terwijl we verder terecht kunnen in een kantine waar je bij wijze van spieken eerst weer voor in de auto moet stappen. Volgens mij moet iemand, de gemeente bij voorbeeld. het paviljoen bij de haven gaan pachten of Den Haan moet een aanlegplaats mogen maken bij zijn kantine. En dat zal nog wél wat voeten in de aarde hebben. Een andere oplossing DEN HAAG-ALPHEN AAN DEN RIJN - In een wanhopige poging om haar zeventien maanden oude zoontje duidelijk te maken dat hij moést eten, sloeg de 25-jarige A. H. uit Alphen aan den Rijn op 3 oktober van het vorig jaar met gebalde vuist op het hoofd van het kind. Niet direct, maar 's avonds werden de gevolgen zichtbaar. Het jongetje raakte een paar keer buiten bewustzijn en had braakneigingen. De moe der zelf bracht hem naar het ziekenhuis. De volgende dag overleed hij aan zijn verwondingen. Eis „Een gebeuren dat zij als een loden last in de rest van haar leven zal moeten meedragen". Dat zei haar raadsvrouw mr. Benard-Van Deutekom giste ren voor de Haagse rechtbank over de moeder. Zij reageerde op de eis van officier van justitie mr. Dek die (zoals gisteren gemeld) om een gevangenisstraf vroeg van twaalf maanden, waarvan zes voorwaarde lijk. Mr. Benard-Van Deutekom pleitte voor vrijspraak. Mishandeling (niet de doodslag), daarvan wordt de Alphense vrouw be schuldigd. Waar haar raadsvrouw gisteren het recht tegenoverstelde dat ouders hebben „om een opvoedkundige tik" te geven. De moeder - op het moment van haar daad in verwachting van een tweede kind han delde zonder de bedoeling te hebben om het kind zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, laat staan te doden. Aan die ene fatale klap is, zo hield de raadsvrouw de rechtbank voor. een conflictueuze voorgeschie denis voorafgegaan. Voorgeschiedenis emng de moeder met de vad aal. „De vooi geschiedenis i: de klap haar hoofd niet koel kon houden De opvoeding van het kind. verschilde, stond daarin ceni van dat zij op het moment va zei mr. Benard-Van Deuteki De president van de rechtbank, mr. Kootte, kon de moeder gisteren op een punt geruststellen: ook al zou ze tot gevangenisstraf worden veroor deeld. dan heeft dit niet tot gevolg dat ze haar tweede kind af moet staan Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. "INBREKERS" BLIJKEN NOORDWIJKSE KRAKERS NOORDWIJ K De politie van Noordwijk heeft vannacht voorkomen dat twee leegstaande woningen aan de Herenweg werden gekraakt Agen ten vei ijdelden dat drie krakers, allen inwoners van de badplaats, door stukgeslagen ruiten naar binnen klommen De politie weid rond middernacht met de kraakactie geconfronteerd. Een late wandelaar waarschuwde haar toen hij drie mannen bij de flatjes zag rondscharrelen. Hij dacht, aldus een verklaring van de agenten, dut het inbrekers waren. Hoewel de frolitie daarover nog geen zekerheid heeft, is er diezelfde nacht vei moedelijk aan de Herenweg toch een flatje gekr aakt De dienstdoen debrigudic i heeft hierover echter (nog) geen melding in het dagiuppoit gemaakt. Wie de eigenaar van de flat(s) is kun men niet vertellen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27