his wa V©ln) Ie)©©!? i$e M tlm 23 maart 80 amsterdam rai Kleine boten voor de grote mensen... Informatie WOENSDAG. 12 MAART 1980 EXTRA PAGINA 13 Heeft deze ski-fanaat de be sneeuwde bergen verruild voor het Amazonewater? Niets is minder waar. Dit nieuwe vaar tuig, in de (water) wandeling Float Ski genoemd, werd op de Amazone-rivier getest. Arm- en beenspieren worden met deze nieuwe vorm van waterrecrea tie flink gebruikt. Het is natuurlijk wel zaak om in deze kano-ski-combinatie je evenwicht te bewaren. Haarsma Watersport uit War mond komt met deze 'Franse vinding op de Nederlandse markt. De Float Ski's per stuk acht kilo in gewicht, kosten 1250 gulden per paar. Kano's,.opblaas- en vouwboten lijken nog steeds weggelegd voor kinde ren en kleuters. Maar ook volwassenen kunnen veel plezier beleven aan deze gemakkelijk te vervoeren vaartuigen. De woeste golven van de Noordelijke IJszee en de Golf van Mexico zijn tenslotte ook door op blaasboten bedwongen. De prijzen van deze kleine vaartuigen vallen nogal mee. Voor iets minder dan duizend gulden is er al een eenvoudige toerkano te krijgen en een flinke opblaasboot kost iets meer dan tweeduizend gulden. Er is in ons land ook voldoende water te vinden om deze kleine watersport op te beoefenen. Het vaarwater bij Loosdrecht, Boskoop, Leiden, Wormer- veer en in Noordwest-Overijssel is bij uitstek geschikt voor opblaasbo ten, kano's en vouwboten. Behalve de binnenlandse wateren zijn ook de beekjes in de Ardennen, Duitsland en Frankrijk zeer geschikt om met een goede opblaasboot af te zakken. ROTTERDAM - Het erop nahouden van een flink jacht is een vrij kostbare geschiedenis. Wat dat betreft spreken de prijzen van de op de Hiswa tentoongestelde schepen boekdelen. Maar behalve met renteverlies, afschrijving en onderhoud moet er ook nog geld op tafel komen voor de zomer- en winterberging en niet te vergeten de verze kering. Eigenlijk is het verbazingwekkend dat die dure boten over het algemeen, zo weinig worden gebruikt. Zonder twijfel kunnen de watersporters veel langer van hun schip genieten dan doorgaans het geval is: eenvoudig door het vaarseizoen te verlengen. een sandwich-constructie zit de isolatie in de huid ingebouwd. Houten schepen hebben geen of nauwelijks isolatie nodig. Dat kan best door simpelweg wat voorzieningen aan de boot te tref fen. Als dat gebeurt kan men al heel vroeg in het voorjaar en laat in het najaar of desgewenst zelfs in de winter gaan varen. Dat biedt grote voordelen. Er is in voor- en i volop ruimte en rust In de prille lente is de natuur nog ongerept en mooi. Half april zijn de dagen net zo lang als eind augustus. Boven dien is ons voorjaar meestal vrij droog en zonnig. De sfeer op het water kan in de herfst heerlijk ontspannend zijn. Isolatie Het jacht moet echter ook het nodi ge comfort bieden bij lagere tem peraturen. Om te beginnen is daarom een goede isolatie ge wenst. Vooral een stalen romp geleidt de warmte in de kajuit snel naar buiten. Bovendien con denseert de vocht in de lucht te gen de kale stalen huid. Daarbij komt warmte vrij, die meteen ook naar buiten wordt afgevoerd. Aluminium is een nog betere temperatuurgeleider. Een van dit materiaal gebouwd jacht moet daarom nog meer geisoleerd worden. Gewapend polyster ge leidt minder goed. Maar ook in polyester schepen is een isole rende laag gewenst om het bin nen behaaglijk te houden en con- denswater aan de binnenkant van de romp te voorkomen. Bij Voor de verwarming moet uitslui tend een kachel worden gebruikt waarbij de verbrandingsgassen rechtstreeks naar buiten worden afgevoerd. Als dat niet het geval is, ontstaat er een grote hoeveel heid waterdamp, die het interieur klam, kil en vochtig maakt. Veel ernstiger is echter dat een kachel koolmonoxyde en kooldioxyde produceert. Als die gassen niet worden afgevoerd is dat levens gevaarlijk. Uiterste voorzichtig heid is op dit punt geboden. Ook het kooktoestel brengt die ge vaarlijke gassen in de kajuit. Ge bruik het daarom zo kort moge lijk en zorg te allen tijde voor een goede ventilatie. Thermopakken Uiteraard moeten er ook allerlei maatregelen genomen worden als het gaat vriezen. Aftappen van het koelwater van de motor, het water in de boiler, de „waterlei ding" aan boord en het onderwa tertoilet is dan geboden. Gaslei dingen kunnen ook bevriezen. Zorg er voordat er geen water in de lenspomp blijft staan. De loospijpen kunnen tegen kapot- beschermd worden door tan beneden en bovenkant In de prille lente is de natuur nog ongerept afgesloten stuk slang in te ste ken. Het iè.duidelijk dat er bij het varen in voor- en naseizoen warme kle ding moet worden gebruikt. Er zijn tegenwoordig thermojacks en termobroeken in de handel en ook thermo-onderkledingJacks en broeken moeten wel water dicht zijn, maar niet waterdamp- dicht. Het lichaam moet kunnen uitwasemen zonder dat aan de binnenkant van het zeilpak con- densvorming ontstaat. Van be lang is vooral dat men laarzen of bootschoenen draagt met een prima antislipzool. Het over boord vallen is nooit prettig. Ze ker in het koude seizoen is dat levensgevaarlijk. Nederland heeft met zijn ongeveer 200.000 boten zeker zo'n 600.000 actieve watersportbeoefenaren. Al die pleziervaarders zijn eens als volkomen ondeskundigen aan de recreatie te water begonnen. Vroeger hadden de aspirant-wa tersporters slechts beperkte mo gelijkheden om het varen te leren. Als men wat geluk had mocht men wel eens met vrienden of kennis sen mee. Zeilscholen waren er maar zeer dun gezaaid. Tegenwoordig is dat heel anders. Er zijn vele tientallen zeil- en vaar scholen. Verenigingen zijn zich met de instructie gaan bemoeien. Voorts zijn er tal van boeken ver schenen. die voor de waterspor- ters-in-spè goede handleidingen vormen. Op de zeilscholen raken nu jaarlijks duizenden voorna melijk jonge mensen vertrouwd met de zeilsport. Er wordt hun als het goed is niet alleen zeilen ge leerd, maar ook varen, zodanig dat zij een veilig gebruik van het al .maar drukker wordende wa ter kunnen maken. Een hele nieuwe groep ivaterspor- ters is er gekomen na de introduc tie van de zeilplank, die in enkele jaren tijds een geweldige popula riteit heeft gekregen. Jaarlijks komen er tienduizenden plank zeilers bij. Sommigen verwachter, dat deze windsurfers, zoals ze ook wel worden genoemd, na een ze kere tijd genoeg krijgen van deze wel erg natte vorm van water sport. Het ligt voor de hand dat ze dan zullen overstappen op een echte boot. Het zit er dik in dat zulks zal gebeuren .En dat zal dan weer een enorme impuls geven aan de jachtbouw. De internationale watersportten toonstelling HISWA, voor de 25e keer georganiseerd, heeft dit jaar de beschikking over zes hallen (50.000 m2) van het Amsterdamse RAI-gebouw. Bovendien is voor de exposanten ruimte gereser veerd (10.000 m2) in de RAI-ha- ven. Er zijn dit jaar 386 exposan- De kajuitzeiljachten zijn dit jaar het best vertegenwoordigd. Dan ko men de motorjachten, sportboten en de vouw- en opblaasboten. Ne gentig exposanten laten roei-, vis- en bijboten zien en tachtig dag- en weekendcruisers. Er zijn er 35 met motorzeilers. Catamarans treffen tentoonstellingbezoekers in 32 stands. De tentoongestelde produkten ko men uit 29 landen. De HISWA is voor het publiek open van vrijdag 14 maart tot en met zondag de 23e. Op openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.00.uur. Zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Op de HISWA treft u ook weer een aanzienlijk aantal bedrijven uit de Leidse en Alphense regio. Het zijn (aangevuld met het de stand): RFD Holland - Sassenheim (27), Tijssen Jachtbouw - Zoeterwou- de (28), Sikkens - Sassenheim (30), Marine Power - Alphen aan den Rijn (76), Verschuur - Katwijk (80), Wind Surf Bond - Noordwijk (82a), Valentijn en Zonen - Lange- raar (86), Jachtwerf 't Fort - War mond (87), Jachtwerf G.v. Wijk - Woubrugge (128), Bouw van Wijk - Woubrugge (129), Sailspirit - Oude Wetering (139), Haarsma Watersport - Warmond (145), Wansem Marine - Buitenkaag (148), Gebr. v.d. Laan - Woubrug ge (150), NIMAG - Leidschendam (167), Troost - Leiden (184), Van- depol Watersport - Leimuiden (213), Flying Arrow - Noordwijk (228), Renaud - Nieuwkoop (271), Lowland Yachts - Zoeterwoude RD (308), Europe on Wheels - Zoe terwoude RD (344), Jachtwerf Olympia - Warmond 365), Kem- pers - Alphen aan den Rijn (360), Jachtwerf de Watersport - Voor schoten (367), D. v.d. Neut - Al phen aan den Rijn (393). De eerste man zeilt nog maar een paar jaar, hij is enthou siast en heeft vorig jaar op de Hiswa zijn eerste boot ge kocht. Een polyester zeilboot van 6 meter, waar hij een tent over kan spannen,zodat hij er uitstekend met z'n vrouw in kan kamperen. Ze houden van hun boot en zeilen in weer en wind. De tweede man zeilt al vanaf zijn kinderjaren, eerst met zijn ouders en later in zelfge bouwde bootjes. Elke boot werd een stukje groter en nu is hij de trotse bezitter van een 10 meter lang zeegaand jacht met alle benodigde veilig heids- en navigatieappara- tuur erop en eraan. Op een mooie morgen rijdt de eerste man met zijn vrouw en zijn boot achter de auto naar Harlingen. Ze hebben al eens een kort tochtje langs de kust gemaakt. Immers, de verko per had verteld dat de boot heel wat zee kon verdragen, als je maar in de buurt van de kust bleef. Nu wil hij een oversteek naar Terschelling maken. Het weerbericht is goed: matige tot zwakke wind uit west tot zuidwestelijke richting. Opgewonden laat hij in Harlingen zijn boot te wa ter en stouwt twee ther mosflessen met koffie, boter hammen, slaapzakken en zeilkleding in het vooronder- tje. Snel koopt hij nog even een kaart van de Waddenzee en vertrekt. Buiten de pieren wacht de door zonlicht over goten zee. Voor hen uit strekt zich een slingerende rij boeien uit naar de lokkende verte, waar een heiig Ter schelling wacht. De tweede man heeft zijn jacht ook volgestouwd en de tanks gevuld. Zijn gezin is klaar voor drie weken vakantie. Vrijwel het hele seizoen vaart hij op het IJsselmeer en zo af en toe een tochtje buitengaats van Den Oever, via Den Hel der naar IJmuiden. Nu hoopt hij het eiland Wight te berei ken. Avonden had hij zich over de kaarten ge Dogen en er over gepraat met vrienden van de watersportvereniging. In alle vroegte had hij al naar het weerbericht geluisterd. Het was wat hem betreft niet bepaald ideaal, maar de rest van de familie wilde nu weg en de^on scheen immers. Heiig Om 12 uur 's middags bevindt het eerste paar zich midden op zee. Het is nogal heiig en Harlingen is niet meer te zien. Beiden genieten met volle teugen van de wijdheid om hen heen. 13.00 uur - Het zicht wordt slechter, Terschelling is nu ook al niet meer te zien, maar de boeien zijn nog goed te volgen. 14.00 uur - Het zicht wordt nu toch wel heel slecht, ze kun nen nog maar één boei voor uit zien. De wind is gaan lig gen en er staat een flinke stroom. De man start de bui tenboordmotor en besluit toch maar af te meren aan de dichtstbijzijnde boei. Zijn vrouw neemt het roer en hij gaat naiar voren op de boeg zitten met een meerlijn. Doordat zij niet gewend is op stroom te varen, verloopt het afmeren wat onhandig. De man reikt ver buitenboord, grijpt de boei, maar de stroom drukt de boot dwars weg en de man valt overboord. Ge lukkig weet hij de boei te grij pen. In de consternatie is de buitenboordmotor afgesla gen en de man ziet zijn boot wegdrijven terwijl zijn vrouw verwoed bezig is het ding weer te starten. Als ze al uit zicht is, hoort hij de motor weer en even later komt ze op zijn geroep af uit de mist te voorschijn. Terwijl hij aan wijzingen schreeuwt, weet zij na herhaalde pogingen pre cies bij de boei te komen. Hij grijpt de boeg en zij weet de boot vast te leggen. Daarna hijst hij zich uitgeput en steenkoud aan boord. Dit is de Victoire 933 van jachtwerf Victoria te Alkmaar i mee Henk Jukkema de komende zomer gaat deelnemen ac zeilrace Plymouth-Newport. 14.30 uur - Het zicht is slecht en de stemming niet al te best. Wat wit De tweede man heeft, na nog wat overleg gepleegd te heb ben met een paar andere zei lers, toch zee gekozen. Ze be vinden zich buiten de pieren in de lichte grondzeeën en hij voelt de koffie in z'n maag. Zijn vrouw ziet ook wat wit, maar de kinderen vinden het prachtig. 11.00 uur - Ze bevinden zich in de drukke scheepvaartroutes voor het Europoortgebied. De kinderen roepen opgewon den zodra er weer een schip in de buurt komt, en hun vader wijkt wat hen betreft veel te vroeg uit, zij willen er nog veel dichter langs. Zodra ze door de routes zijn, pakt hij de ra diopeiler en tuurt door de ver rekijker naar de kust of hij er gens duidelijke landmerken kan zien die hem kunnen ver tellen waar hij zich precies bevindt. Door het werken aan de navigatietafel beneden- deks is hij zeeziek geworden. Nog een uur houdt hij zich goed, maar dan moet hij naar de reling om over te ge ven. 14.00 - Ze hebben nu een aantal uren schuin tegen de wind in gevaren en het schip stampt nogal. Hij besluit niet in één keer naar België te varen, maar Breskens aan te doen. Zo krijgt hij de wind wat rui mer in en gaat de boot een stuk harder, terwijl ze minder stampt. Het eerste paar is wat over de schrik heen, de man heeft zich uitgekleed en afge droogd en is in een slaapzak gekropen om warm te wor den. De vrouw overtuigt de man ervan dat ze niet meer naar Terschelling wil. De stroom viel knap tegen en ze hadden nooit zonder kompas moeten gaan. Toch is er voorlopig weinig aan de hand, alhoewel de man eens ergens gelezen had datje niet aan een boei behoort af $e meren, maar dat zal hem nu een zorg zijn. 16.15 uur - Ze hebben besloten terug te gaan, zodra het zicht beter wordt. Het geluid van een scheepsmotor wordt hoorbaar, zo te zien aan de vaag zichtbare zon, ten noor den van hen. Het lijkt een eeuwigheid te duren voor het schip langs komt. Het geluid zwelt nog steeds aan en ze kunnen nu zelfs de boeggolf horen. De man grijpt de toeter en begint een noodsein te bla zen. Eindelijk doemt er een hoge viskotter uit de mist op met een man op de boeg. Ze vragen om een sleep en dat wordt gegeven. 16.30 uur - Ze worden nu achter de kotter aangesleept, terug naar Harlingen. Het dek veert vervaarlijk omhoog, zo trekt de sleeplijn aan de lichte dek- bolder. Ietwat angstig kijkt de vrouw achterom, ze gaan zo hard, dat hun hekgolf bijna binnenboord rolt, maar de man verzekert haar dat die vissers wel weten wat ze doen. 16.45 - Het kraakt maar even en dan is de dekbolder door de sleeplijn uit het dek gerukt, compleet met een stuk dek. De kotter verdwijnt zonder dat iemand iets in de gaten heeft, in de mist. Als de weer licht start de man de buiten boordmotor en vaart achter het nog zichtbare zog aan. Langzaam 17.00 uur - De kotter doemt weer op uit de mist, men heeft de zeilboot gemist en is weer omgekeerd om te gaan zoe ken. De tocht wordt nu lang zaam voortgezet, het paar volgt op eigen kracht. 18.00 uur - Het tweede paar be vindt zich op een stralende maar ietwat ruwe zee. De man is weliswaar wat over zijn Zee ziekte heen, maar besluit toch door te gaan naar Breskens. Het weerbericht blijft even vervelend, weer tegenwind. De vrouw ergert zich een beetje aan het voortdurende genavigeer van haar man. 21.00 uur - Voor hen ligt Bres kens en de stemming van de man stijgt 22.00 uur - Ze zijn afgemeerd, de vrouw bereidt het avonde ten en de man overlegt aan dek met zijn buurman over het te verwachten weer, en het lijkt beiden beter om ge zellig een dag te blijven lig gen. 18.30 uur - De kotter heeft voor het paar uit de haven bereikt en opgelucht meren ze hun boot af. 20.00 uur - De man heeft zijn boot weer op de trailer gezet en zit nu met de vissers in een café de zaak nog eens na te praten. Ze vertellen hem dat hij toch maar beter met zijn bootje op het binnenwater kan blijven. De man en zijn vrouw zien nu heel goed hun gemaakte fouten in. Eén op merking van de vissers doet hem weer glimlachen: „Ach, we moeten allemaal door schade en schande wijs wor den, en als je goed voorbereid naar zee gaat in een goed bootje, dan kan er nog zoveel niet gebeuren". Paar weken later De eerste man heeft zijn boot allang gerepareerd en zeilt er weer lustig op los. Over het gebeurde heeft hij een ver haaltje geschreven en dat op gestuurd naar een water- sportblad, zodat een ander ook nog eens wat kan leren van zijn blunders. De tweede man heeft de hele vakantie zoveel naar de weer berichten geluisterd, dat hij niet verder gekomen is dan Dover. En je vaart toch met vrouw en kinderen en dan doe je het rustig aan. Terug in Nederland leest hij in zijn watersportblad een arti kel waarover hij zich op windt Hij schrijft een inge zonden stuk waarin hij zich afvraagt waarom er geen au toriteiten zijn die lieden kun nen tegenhouden, zoals die man die in een open boot naar Terschelling wilde en na tuurlijk in moeilijkheden kwam.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13