II ILe/cfee agenda Zoeterwoude heeft grote behoefte aan n sporthal Dit jaar nog geld voor Bond tegen Vloeken Twee kunstenaars op Kaageiland voor maken foto- en gedichtenboek VOORSCHOTEN VERDEELD OVER SUBSIDIERING Raadslid Steenk ILLEGAAL OPGEPAKT p overleden Jlfe - Kp*) Gouden CNVspeld voor trouwe kosters We willen de mooiste ruimte die betaalbaar is PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 10 MAART 1980 ZOETERWOUDE - "Een sporthal staat als nummer één op ons verlanglijstje. We willen de mooiste hebben die de gemeente Zoeterwoude maar kan betalen. Hoe meer geld er beschikbaar is, hoe uitgebreider onze plannen wor den". en de gemeente onderhandelen hierover al geruime tijd. Zolang dat proces gaande is, kan de Werkgroep Akkommodatie Dorp geen concrete voorstellen naar voren brengen. Aan het woord is de heer Plooij, se cretaris van de Werkgroep Ak- kommodaties Dorp. Deze werk groep ijvert nu al ruim een jaar voor passende behuizing voor de verschillende sportverenigingen die Zoeterwoude rijk is. Inmid dels zijn er van de hand van de werkgroep al verschillende rap porten verschenen die alle aan geven hoe nodig een nieuwe sportruimte is. Aanleiding voor de werkgroep om zich met deze problemen bezig te houden, was een enquête die vorig jaar onder alle in Zoeterwoude actief zijnde verenigingen werd gehouden. Daaruit bleek dat er een grote be hoefte bestaat aan een overdekte sportaccommodatie. De belangrijkste reden hiervan is dat "Het Centrum", een veel ge bruikt maar bouwvallig pand aan de Schenkelweg, wordt afgesto ten door de parochie. Deze laatste De werkgroep zit hiermee in haar maag. Plooij: "Zodra er duide lijkheid is wat betreft "Het Cen trum", kunnen we definitieve plannen maken. Gaat deze ruim te inderdaad voor het dorp verlo ren, dan heeft dit zeker gevol gen" Ontwerpen Eigenlijk is er door de werkgroep al op de zaken vooruit gelopen. Er zijn voor de gewenste sporthal namelijk toch al vier ontwerpen gemaakt, waarbij telkens een paar extraatjes werden toege voegd. Het eerste plan omvat bij- "Het Centrum", een veel gebruikt r bouwvallig pand aan de Schenkelweg in Zoeterwoude. Lucette Oostenbroek: "De rust op het eiland werkt erg inspirerend", VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten blijft de Bond tegen het Vloeken toch verder 25 gul den subsidie per jaar geven. D'66 en de PvdA in Voorschoten vin den deze bijdrage niet meer op haar plaats, omdat eerdere ver klaringen van de Bond "discri minerend zijn voor niet-christe- nen", aldus de raadsleden Aikens en Visser. De WD en het CDA hebben echter geen behoefte om nu over deze zaak te praten. Door hun houding blijft de subsidie aan de bond nu gehandhaafd. D'66-raadslid Aikens keerde zich vrije wil in de raadscommissie voor welzijn en onderwijs duide lijk tegen het verder verlenen van subsidie aan de landelijke orga nisatie. PvdA-er Visser liet ook weten niet bereid te zijn de jaar lijkse subsidie te laten doorlopen. De stellingname tegen deze anti- vloekbeweging werd zo'n vier maanden geleden ingenomen door zo'n 177 volksvertegen woordigers die her en der ver spreid over het hele land in ge meenteraden of in provinciale organen zitting hebben. De groep keerde zich gezamenlijk tegen verdere geldelijke steun door Nederlandse gemeenten aan de bond, die volgens hen steeds meer een discriminerende hou ding was gaan aannemen. Zo lieten leden van de Bond tegen het Vloeken zich laatdunkend uit over de democratie, zoals die momenteel werkt, omdat deze niet geënt is op het gebod van God. "Ze leggen relaties tussen de heersende criminaliteit en de afname bij de mensen bij het be leven van een geloof. Ze zeggen het jammer te vinden dat mensen die anders denken net zoveel te zeggen hebben als mensen die wel geloven. En dat gaat mij toch te ver", aldus Aikens. "Ik vind het best dat ze tegen het vloeken zijn, maar ze zijn zich gaan bemoeien met staatskundi ge zaken. Ze schrijven zelf dat ze het geld dat ze van de gemeenten in Nederland krijgen zien als een aanmoedigingspremie voor hun doelstelling. En aan het aanmoe digen van hun huidige doelstel ling wil ik niet meewerken". Deze mening wordt gedeeld door 177 andere volksvertegenwoor digers in Nederland. Verklaring ningen te respecteren. Volgens Aikens kon deze verklaring zijn mening over de bond niet veran deren: "Ze blijven in die verkla ring duidelijk onderscheid ma ken tussen hen die geloven en zij die niet geloven. Je zou bijna kunnen zeggen dat zij een regime willen dat mensen uitschakelt die met-geloven. Je zou dan haast kunnen denken aan iets ayatol- lah-achtigs" Dat het CDA en de WD in Voor schoten niet meedoen vindt Aai- kens wel verklaarbaar. "Van het CDA kun je dit wel verwachten. Bij de volksvertegenwoordigers die zich tegen de geldelijke steun uitspraken zitten D'66-ers, PvdA-ers en WD-ers. De WD doet hier ook niet mee; er zitten veel gelovige mensen in Voor schoten en ook in de partijen in de raad" "Het gaat niet om het geld, maar om hun doelstelling. De bond praat over Christus-belijders en ande ren. Zij zijn discrimerend bezig tegen mensen die niet geloven" Aikens laat de zaak dan ook niet schieten. In november zal hij bij de begrotingsbehandeling een amendement indienen tegen de subsidie. Dit jaar blijft ze in elk geval gehandhaafd omdat deze post in de begroting voor 1980 is opgenomen en de meerderheid van de raad verder geen behoefte heeft aan het stopzetten van de subsidie. voorbeeld alleen een sporthal, terwijl in het laatste al over een gebouw geschikt voor meer doel einden kan worden gesproken. Het bijeenbrengen van de ver schillende verenigingen houdt een regelrechte centralisatie (het bij elkaar brengen) van het Zoe- terwoudse verenigingsleven in. Het gevaar daarvan is dat tradi tionele activiteiten van bijvoor beeld "Don Bosco" of "Ons Huis" onmogelijk worden gemaakt. Volgens de werkgroep ontkom je echter toch niet aan centralisatie omdat het goedkoper is en daar om van rijkswege wordt gesti muleerd. Hoe goedkoop is zo'n gebouw nu? Alle vier de ontwer pen schommelen rond de 3.000.000 gulden, met als uit- DE KAAG - De natuur op het Kaageiland en het doen en la ten van de eilandbewoners zijn het onderwerp van een fo to- en gedichtenboek dat eind dit jaar gaat verschijnen. Het wordt gemaakt door fotogra fe-schrijfster Lucette M. Oos tenbroek en de dichter Jan Biezen. Sinds november heb ben zij zich tijdelijk op het Kaageiland gevestigd. "Er zijn maar twee boeken over De Kaag", zegt Lucette Oos tenbroek, "Eén over de ge schiedenis en één over de pa rochie op het eiland. Wat wij willen maken is een impressie van het Kaageiland gedu rende de vier seizoenen". Het boek krijgt zo'n 80 pagina's. De foto's, waarvan sommigen in kleur, worden in verschil lende formaten afgedrukt. Het is de bedoeling dat behalve de natuur op het eiland ook de bewoners met hun soms bij zondere beroepen (zoals de kaasmaker en de palingro ker) in het boek worden opge nomen. Bij die bewoners be staat, volgens Oostenbroek, veel belangstelling voor het boek. Zij zouden een grote be reidwilligheid tonen om er aan mee te werken. Wandelingen De foto's wprden door Lucette schieter het paradepaardje van 4.500.000 gulden! Respectabele bedragen. Voor hetzelfde geld zou je daar misschien ook de hui dige accommodaties weer nieuw leven kunnen inblazen. Dit soort vragen kwamen vorige week ook naar voren tijdens de door de gemeenteraad gehouden behandeling van het rapport van de Werkgroep Akkommodatie Dorp. Deze vragen zullen door de werkgroep, die nu uit zeven per sonen bestaat, worden bestu deerd. Vast staat in elk geval, dat de planning van de werkgroep in de war is gelopen. Gehoopt was dat er begin dit jaar vastomlijnde bouwplannen zouden zijn. Dit wordt nu op z'n vroegst volgende Oostenbroek gemaakt tijdens de vele wandelingen die zij over het eiland maakt. "Ik werk het liefst met de seizoe nen mee", zegt ze. "Toen de plassen dichtgevroren waren heb ik prachtige foto's ge maakt. Helaas heb ik nog geen sneeuwfoto's kunnen maken. Maar in maart valt er ook nog wel eens wat". De foto's zullen naast herkenba re onderwerpen als boerderij en en landschappen, ook de tails omvatten die de fotogra fe persoonlijk aanspreken. "Ik hoop ook dat ik de mensen tijdens hun werk kan fotogra feren. Goeie actie-foto's ver tellen al erg veel over het doen en laten van de mensen", al dus de fotografe. Haiku Zwervend over het eiland ko men ook vaak de gedichten in haar op"Het is geen werk dat je achter een bureau maakt", zegt ze. De gedichten zijn meestal zogenaamde haiku's (een drie-regelige dichtvorm afkomstig uit Japan). "De rust op het Kaageiland' werkt erg inspirerend. "In het begin had ik een ware explo sie in mijn werk. Soms wel vijf tot tien verzen per week, dat vind ik erg veel". Lucette Oostenbroek zal zich in haar poëzie vooral richten op de natuur en de vier seizoe nen, die ook in haar andere werk voorop staan. Dichter Jan Biezen schrijft meer over de mensen en hun werk. Ook neemt hij' de bijschriften die bij sommige foto's worden ge plaatst voor zijn rekening. Het boek wordt uitgegeven door de Stichting Dichtersgroep Dimensie.' Dit is een kleine uitgeverij die door Lucette Oostenbroek en Jan Biezen wordt gerund. Behalve poë ziebundelvan bekende en minder bekende dichters ge ven zij ook het literaire tijd schrift Dimensie uit. Eén van de doelstellingen van de Dich tersgroep Dimensie is, zoals zij het zelf zeggen, het bevor deren van de literaire uitwis seling tussen de noordelijke en zuidelijke Nederlanden. De bekendheid van de uitgeverij groeit langzaam. Vertalingen Met het oog op de vele buiten landse toeristen die in de zo mermaanden naar het eiland komen, worden achter in het boek vertalingen van de ge dichten opgenomen. Toch zegt Lucette Oostenbroek: "Ons boek wordt een soort reporta ge, die in de eerste plaats is bestemd voor de eilandbewo ners". ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wij bij het CNV hebben allemaal een beetje een zwak voor kosters. Ik denk dat dat komt doordat de koster op de achtergrond werkt. Vandaar dat we hen wel eens naar voren willen halen". Met die woorden luidde CNV-voor- zitter Harm van der Meulen za terdag in Alphen aan den Rijn de huldiging van acht kosters uit Leiden en de kust- en bollen streek in. Vijf van hen zijn al 40 jaar of langer lid van het CNV, drie anderen maakten 25 jaar vol. De CNV-voorzitter kwam naar de jaarvergadering van de Protes tants Christelijke Vereniging van Kosters, afdeling Leiden en om geving om de jubilarissen de gouden CN V-speld op te spelden. OEGSTGEEST - Het Oegstgeester gemeenteraadslid Dirk Jacobus Steenkamp is in het weekeinde op 55-jarige leeftijd in zijn woon plaats overleden. Steenkamp zat sinds de laatste gemeenteraads verkiezingen in 1978 voor de WD in de gemeenteraad. Sinds 1971 was hij in het dagelijkse leven inspecteur van het voortge zet onderwijs. In die functie on derhield hij contacten met Vlaamse collega-inspecteurs over gemeenschappelijke taal vragen en -problemen. Hij was bezig aan een disertatie over het verkleinwoord in de Nederlandse taal. Voor 1971 was hij korte tijd rector bij de Leidse scholenge meenschap Visser 't Hooft. Zijn speciale belangstelling ging met name uit naar nieuwe ener giebronnen. Zo kwam hij een maand geleden nog in het nieuws toen hij een voorstel lanceerde om in de Oegstgeester nieuw bouwwijk Haaswijk gebruik te gaan maken van zogenaamde aardwarmte. Steenkamp was lid van Rotary-club Leiden-Oost. Hij heeft ook nog een bundel gedich ten geschreven. LEIDEN - Een kapotte ruit van een telefooncel aan de Milanenhorst is een 26-jarige Marokkaan noodlottig geworden. De politie hield de Marokkaan, sa men met een 19-jarige Leidenaar, vrijdagnacht om half een aan, omdat zij de ruit van de telefoon cel zouden hebben vernield. De Leidenaar bekende. Hij ver klaarde tevens dat de Marokkaan niets met de vernieling van doen had. Desalniettemin heeft de po litie de Marokkaan in het week einde op het bureau vastgehou den, omdat de man zijn papieren niet kon laten zien. Zij vermoed de dat de man "een illegaal" was. De rijkspolitie van Leiderdorp (de plaats, waar de Marokkaan woont) gaf vanmorgen uitsluitsel aan de Leidse politie. De Marok kaan verblijft illegaal in Neder land. Zo spoedig mogelijk wordt de man in het vliegtuig naar Ma rokko gezet. Leidse ambtenaar secretaris in Beverwijk LEIDEN - Drs. J.C. de VVildt, die bi j de gemeente Leiden als coördi nator-beheer in dienst is, wordt waarschijnlijk gemeente-secre taris in Beverwijk. Hij staat eer ste op de voordracht aan de ge meenteraad van deze gemeente. De Wildt woont in Wijk aan Zee en was vroeger raadslid voor het CDA in Beverwijk. De jubilerende kosters kregen bovendien een oorkonde mee naar huis. De jaarvergadering in Alphen aan den Rijn werd door zo'n 85 kos ters en hun vrouwen bijgewoond. Op de foto van links naar rechts: B.A. Boevé uit Benthuizen, P. Schoneveld uit Valkenburg, L. Schuitemaker uit Katwijk, J. Sinke uit Leiden en K. Passchier uit Noordwijk (zittend). Zij allen zijn 40 jaar of langer CNV-lid. Op de foto ontbreken A. Dietz uit Leiderdorp, A.C. van Egmond uit Noordwijk en W. Schrijver uit Leiden. Dit drietal kreeg ook een speld en oorkonde vanwege het "zilveren" lidmaatschap van het CNV. Steenkamp Maandag Speeltuin ver. Beatrix - Schubertlaan, ledenvergadering 20 uur. Sytadhuis - cie politie- en algemene za ken, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "Stavisky", 20 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat 60, optre den Alma Materkoor, 19.30 uur. Gemeentecentrum Oegstgeest - bijeen komst ned. ver. van huisvrouwen, mo deshow, 13.45 uur. Rapenburg 100 - Leidse studenten Ekklesia, over Bhagwan-beweging, 20 Femke - Volkshuis, Apothekersdijk 33, vrouwensoos, 20-23 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos, Zuidwest, 14.30 Voorschoten - brandweerkazerne, her keuring van maten en gewichten, Kon. Marinelaan, maandag en dinsdag van 9.30-12 en van 13-15.30 uur. Voorschoten - gemeentehuis, cie finan ciën en economische zaken, 21 uur. Wassenaar -*20 uur, gemeentehuis, cie verkeer en welzijnsoverleg. Leiderdorp - gemeentehuis, cie ruimte lijke ordening en openbare werken, 20 Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 7 tot 14 maart door apotheek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel: 120502 en door apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, tel 153274, Oegstgeest. Indien het na 1 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het open baar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend in spoedgevallen van een taxi, tel 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp Zoeterwoude-Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. A. Looyen-v.d. Wilt, Me rellaan 22, tel: Sassenheim, tel: 02522-11454. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941.' Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. De Voorschotense raad vroeg om HBnOt f y* ff* een verklaring van de Bond tegen '.R& jfi Jjj y 1*Vf het Vloeken de een schrijven aan alle gemeenten 'f hadden gestuurd. - f In deze verklaring ontkende de wmtrwmm bond dat zij discriminerend bezig De huldiging in Alphen van de trouwe kosters uit Leiden en wijde omgeving. De echtgenotes werden daarbij is. Verder liet men weten alle me- letterlijk in de bloemetjes gezet.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2