FILIBERKE GAAT TROUWEN Meer muziektheater in het Holland Festival MAANDAG 10 MAART 1980 De vrouwtjes hebben veel aan het Frans te danken. Uit drukkingen als femme fata le" en cherchez la femme!" kunnen in alle talen onver taald blijven. Dat het Frans omgekeerd ook veel aan de vrouwtjes te danken heeft, is minder makkelijk aan te to nen. De Académie Frangaise, gesticht in 1635 op aandrin gen van kardinaal Richelieu, heeft 345 jaar uitstekend ver borgen weten te houden dat ook onder Frajise vrouwen wel enkele onsterfelijken zouden kunnen schuilen. Want zo worden de veertig le den waaruit de Académie Frangaise bestaat, aange duid. Sinds eeuw, jaar en dag komen de heertjes elke donderdag van 1530 uur tot 1630 uur bij elkaar, niet om te bavarderen (dat zal toch hoop ik geen gal licisme zijn?), maar om HET woordenboek samen te stellen Nu doe je natuurlijk niet veel in een uurtje per week, ook al ben je met z'n veertigen, dus tot nu toe zijn sinds 1694 maar acht edities van dat woorden boek verschenen: in 1694, in 1718, in 1740, in 1768, in 1798, in 1835, in 1878 en in 1935. Tussenpozen dus van 24, 22, 28, 30, 37, 43 en 57 jaar. Er komen steeds meer woorden bijmoet u rekenenDe laatste editie van 1935 bevatte 37.000 woorden, terwijl onze Van Dale van 1976 blijkens het voorbericht ruim 200.000 woorden moet omvatten Yourcenar De onsterfelijken van de Aca démie Frangaise vormen dus een rustig clubje, dat dezer dagen heftig dooreengeschud werd door het voorstel voor het eerst in bijna drie en een halve eeuw een vrouw toe te laten: de schrijfster Margue rite Yourcenar. Bij overlijden van een van de leden kiezen de overigen, wier sterfelijkheid nog niet is aangetoond, een nieuw lid, en dat werd dit keer dus Marguerite Yource nar met 20 stemmen voor, 12 stemmen tegen en 4 onthou dingen. Ze had veel tegen. Ten eerste is ze dus een vrouw, hoewel ze eens gezegd heeft: Jk ben allereerst schrijfster en dan pas vrouw". Het feit dat ze 25 jaar samenge leefd heeft met een onlangs ge storven vriendin doet voorts vermoeden dat ze lesbienne is. Ze heeft 25 jaar geleden de Amerikaanse nationaliteit aangenomen, en is van plan in Maine, in de Verenigde Staten, te blijven wonen (wel zorgde de Franse regering er voor dat ze, behalve haar Amerikaanse paspoort, ook weer een Frans paspoort kreeg). Ze weigerde de tradi tionele sollicitatiebrief te schrijven en meldde bij voor baat dat ze maar weinig bij eenkomsten zou bijwonen, en ook niet van plan was het tra ditionele groene kostuum van de „onsterfelijken" te dragen. Dat ze ook nog in Brussel gebo ren werd, moet bij dit alles nog het meest verdraaglijke geweest zijn voor haar aan staande collega's, van wie de een haar ,Jiet monster van Loch Ness" noemde, en de an der fijntjes opmerkte: ,JDe grootste eer die je een vrouw kunt bewijzen, is haar te be wonderen zonder haar te kie- HacLrianus Marguerite Yourcenar werd be roemd door Hadrianus' Ge denkschriften", half histo risch, half fictie, in de voor beeldige vertaling van J. AM Sandfort verschenen bij Athenaeum-Polak en Van Gennep. Wie .A^irport" van Arthur Hailey bovenaan zijn i'erlanglijstje heeft staan, zal er minder vlot doorheenlezen dan wie (bijvoorbeeld) Bleek vuur" van Nabokov tot zijn favorieten rekent, maar dat het een schitterend geschreven boek is voor geen tegenspraak vatbaar. Hadrianus leefde van 76 tot 138 na Christus en was een van de grote Romein- keizers. Hij regeerde 21 jaar, Marguerite Yourcenar begon aan het 270 pagina's tellende boek in 1924 en voltooide het, met vele tussenpozen, in 1951. Zij regeerde dus langer over het boek over Hadrianus, dan Hadrianus over het Romeinse Rijk regeerde. Jean Guittons opmerking dat de grootste eer die je een vrouw bewijzen kunt haar te bewonderen is zonder haar te kiezen, krijgt warempel enige weerklank in een van de .Hotities" die Yourcenar aan Hadrianus' Gedenkschriften" toevoegde. Ze zegt daarin dat het onmo gelijk was als centrale figuur een vrouwelijke personage, bijvoorbeeld Plotina in plaats van Hadrianus te kiezen: ,Het leven der vrouwen is te zeer begrensd, of speelt zich te zeer in het verborgene af. Laat een vrouw zich uitspreken, en het eerste verwijt dat men haar zal maken, houdt in dat zij geen vrouw meer is. Het is al moeilijk genoeg enige waar achtigheid te leggen in de mond van een man". Bres Door haar toetreding tot de Académie Frangaise heeft Marguerite Yourcenar wel iswaar een bres geslagen in drie en een halve eeuw tradi tie, maar heeft zij tegelijker tijd haar lidmaatschap opge zegd van het illustere gezel schap schrijvers dat nooit in de Académie werd opgeno men: Molière, Proust, Bau delaire, Descartes, Flaubert, Stendhal, Gide, Diderot, Verlaine, Constant, De Bal zac, Bernanos, Rimbaud, ZolaMaupassant, Mallarmé Dumas père, Daudet, PascalN Krebbers komt voorlopig niet terug op concertpodium AMSTERDAM (GPD) - Er bestaat nog steeds grote onzekerheid over de vraag of Herman Kreb bers, eerste concertmeester van het Concertgebouworkest, nog ooit viool zal kunnen spelen. Ruim acht maanden geleden schoot bij een ongeluk met een zeilboot zijn rechterarm uit de kom. Artsen constateerden later echter bijkomende complicaties. Het genezingsproces vordert zo langzaam, dat er rekening mee moet worden gehouden dat Krebbers ook het komende sei zoen 1980-1981 niet als violist zal kunnen functioneren. Een woordvoerder van de directie van het wereldberoemde orkest uit Amsterdam deelt desge vraagd mee dat er een moeilijke situatie is ontstaan, nu er nog steeds geen enkele aanwijzing is wanneer Krebbers weer aan het werk zal kunnen gaan. Dit sei zoen zal Krebbers zeker niet meer spelen. Ondanks de weinig hoopvolle vooruitzichten hoopt men bij het orkest toch dat hij volgend jaar weer zal meewer ken. Er zijn bij het Concertgebouwor- Herman Krebbers. kest twee eerste concertmees ters, Krebbers en Theo Olof. Krebbers wordt waargenomen door de eerste „tweede"' con certmeester, Jean-Louis Stuu- rop. UTRECHT (GPD) - „De spreiding van het Holland Festival is, mag ik wel zeggen, als een kaarten huis ineengezakt. Het is duidelijk dat de lokale subisidie-gevers voor het Holland Festival veel minder of geen geld meer be schikbaar stellen. Waardoor dan theaters in die periode moeten sluiten of geen budget krijgen om produkties te kopen. Alleen Utrecht is een zeer gunstige uit zondering". Aldus meldt een ernstig kijkende Frans de Ruiter, directeur van het Holland Festival. Utrecht even aart met de afname bijna de ge meente Rotterdam. Dat is te dan ken aan éen optelsom van actieve beleidsvoeringen met betrekking tot de inkoop, waarvan ik vooral die van het Muziekcentrum Vre- denburg en de Stadsschouwburg wil noemen. En dan de kleineren vooral niet te na gesproken. Dat de spreiding teniet gaat is een ontwikkeling die ik zeer betreur. Maar het is op het ogenblik nu eenmaal een tijd van onzekerhe den. Het Holland Festival loopt van 1 tot 23 juni. Nu vandaag - en we zijn toch al weer een flink eind in maart - weet ik nog niet wat ik aan subsidie van CRM zal krij gen. pe begroting van dat,minis- terie is pas afgelopen donderdag goedgekeurd. Nou ja, ik reken maar op m'n gewone percentage, want anders zouden er natuurlijk wel problemen komen. Hoe het in de toekomst zal gaan? Ik weet het niet. Ik weet het werke lijk niet. Alles is volledig blanco voor mij in dat opzicht. Maar ik kan wel zeggen, dat ik ook het programma voor het festival van 1981 helemaal rond heb. Want we zijn tegenwoordig wel bezig op lange termijn planning. Nee, daarover wil ik verder nog niets zeggen. Namen van groepen noem ik pas als echt alle handte keningen gezet zijn. Wel wil ik kwijt dat de tendens die dit jaar het Holland Festival kenmerkt, het volgend jaar wordt voortgezet. En dat betekent meer produkties met muziek, waarin het visuele element een rol van groot gewicht speelt. Meer ope ra's dus, met theatrale concerten, meer muziektheater. En er zitten dit jaar in het pakket ook heel veel voorstellingen voor de jeugd, vóór de kinderen en niet te vergeten dóór de kinderen. Het is ondoenlijk om hier alle produkties en de bijbehorende data ook maar bij benadering te Enkele van de hoogtepunten: in de opera-sector zes voorstellingen van Thijl van Jan van Gilse, tweemaal Die Zauberflöte van Mozart, door de opera van Keu len, zeven voorstellingen in het Muiderslot van Li Gieus de Ro bin et de Marion, dramatische pastorale van Adam de la Halle, C\ZAAK,AL<Z <JE 1/AAJ SCHOOL C/AA-T/ IMA7~ VOOR VAK PEAlk TJE PAAJ TB. tCIBZ&jM 3SoC ©PIB De avonturen van Jommeke Op onze leeftijd kan het al gebeuren dat we dolveel van een meisje houdenj "c En ik zou mij niet zo erg belachelijk maken als gij met al te willen trouwen Gij zjjt nog geen elf jaar! j AJAM LAKSAS dunne sliertjes, die u Agenda CAMERA: "De Avalanche Express", da 7.00 en 9.15 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "Days of heaven vr. enza. 11.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Tweety tekenfilmfes- i. 2.30 i Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Eüsabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen 2.00 i LIDO 1: "Spetters", da. 2.30, 7.00 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 2: "Die Blechtrommel", da. 2.30 16 jr. 9.15 uit ca. 1280 in samenwerking met de KRO-voorstellingen van Le testamanet de Villon van Ezra Pund. Verder een kinderopera van Maxwell Davies: The two fiddlers. Karlheinz Stockhausen komt een theatraal concert leiden met ei gen werk, Johnny Kraaykamp zal solist zijn bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest in een produktie samen met het RO- theater, Every good boy deserves Favour van Tom Soppard en An dre Previn. In de theater-sector komt de Schaubühne am Halleschen Ufer uit Berlijn. Verder uit Duitsland het Dusseldorfer Schauspielhaus en het Onafhankelijk Toneel zal werk van Maxim Gorki bren gen. Het Nationale Ballet, het Neder lands Danstheater en het Würt- tembergischer Staatstheater en De Appel zullen balletvoorstel lingen verzorgen. Concerten zullen worden gegeven door het Concertgebouworkest onder leiding van Kiril Kondras- jin en Michael Tabachnik, het Residentie Orkest in samenwer king met het Orechestre Phil- harmonique de Strasbourg en het NOS-koor (Berlioz: Grande Mes- se des Morts). Verder komen er diverse koren en wordt er ook veel aandacht besteed aan diver se uitingen van niet-Westerse klassieke eft volkscultuur. "Popeye's superfesti- 2.30 u STUDIO: "La Luna". da. 2.30 e uur, 16 jr. Kindermatinee: "Jungleboek", wo. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur TRIANON. "Tess", da. 2.00 en 8.( 16 jr. Alphense bioscopen EURO 1: "Spetters", da. 1.45,6.30 en 9.15 uur. zo. 1.15.4.00. 6.30 en 9 15 uur. 16 jr. Nachtvoorstelling: "Spetters", za. 12.15 uur. 16 jr. EURO 2: Zelfde programma als Euro 1 Nachtvoorstelling: "The song remains the same", za. 12.15 uur. 16 jr. EURO 3: "Het geheim van Bear Island", da. 1.45,7.00 en 9.30 uur. zo ook 4.30 uur. za., zo. en wo. géén voorstelling om 1.45 Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiènt). Sportmedisch Advies Centrum: blessu respreekuun Elisabethziekenhuis, Lei derdorp, 's maandags van 19.30-20.30 Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van middag- en avondbezoek. Kinderafdeling: dag van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag* 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-1130 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000) Nachtvoorstelling: "De ratten v ter Harlem", za. 12.15 uur. 16 jr. 'Kuifje en het gehe 1.1.30 EURO 4: "Monty Python's life of Brian", da. 2.00,7.00 en 9 45 uur, zo. ook 4.30 uur. 12 jr. Nachtvoorstelling: "De verkrachting van Lynn Cartel za. 12.15 uur. 18 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Met de vlam in de pijp", vr. 7.00 uur, za. 4.00 en 7.00 uur, zo. 6.15 uur. 12 jr. The main event", vr en za. 9.15 uur, zo. 4.00 en 8 45 uur. wo. 8 15 uur. al. Kindermatinee: "Hond waar ga je met ie 2.15 en 3.45 u 2.00 i (F1UCLC1'FLCUIVS 10 maart 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Koning Thibau van Birma blijkt niet veel rust te kennen: in ééne maand zijn twee aan slagen op zijn leven gepleegd, in beide gevallen door vrou wen, en aen tweed m keer, o, gruwel, door zijne schoon moeder.' De koning kon het met haar niet al te best vinden - om het voorzichtig uit te drukken - en schoonmama be sloot Birma van zijn koning te berooven. Op zekeren dag ver scheen eene groote hoeveel heid lekkernijen op tafel, op haar last bereid. Thibau nam een der gesuikerde dingen op en wierp het eene kraai toe, die inde veranda was komen zitten. De kraai at en viel dood neer. Schoonmama is natuurlijk gevangengeno- Dezer dagen bracht de tele graaf het bericht van eene samenzwering tegen den sul tan van Turkije, welk complot verraden zou zijn door zeke ren Papadopoulos, een Gneksch koopman en genatu raliseerd Brit. Volgens latere berichten heeft de koopman het verhaal der samenzwe ring verzonnen in overleg met een adjudant des sultans, die daarmede een plasdankje hoopte te verdienen en den koopman straffeloosheid had toegezegd. De zoogenaamde medeplichtigen van den koopman waren zijne zwa gers, tegen wie hij eene veete had. De adjudant, een tot den Islam overgegane Griek, blijkt nu dergelijke samen zweringen reeds meermalen te hebben ontdekten daar van eene broodwinning te hebben gemaakt. Hij is in hechtenis genomen. Vijftig jaar geleden - De politie te Boedapest heeft een bende misdadigers gear resteerd, die tn den laatsten tijd 23 automobielen gestolen hadden. De bende was boven dien van plan een bank te plunderen. Toen de politie mannen in de woning van den leider van de bende versche nen om hem te arresteeren, schoot deze zich dood. - In den Brazihaanschen staat Rio de Janeiro is een perso nentrein gederailleerd. Door het weigeren der remmen stortte de trein in een afgrond van 175 meter diepte. Er zijn reeds dertig dooden geborgen, maar hun aantal zal wel veel grooter zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23