Alternatieven die geen pijn doen zijn er niet Nieuwe problemen bij Britse staalstaking Sfeer slecht bij casino-personeel W/P Philips directeur over reorganisaties MAANDAG 10 MAART 1980 LONDEN (ANP) - Een opiniepeiling van de British Steel Corporation onder de stakende arbeiders heeft in Enge land geleid tot een verharding van de fronten tussen werknemers en werkgevers. British Steol had zijn 132.000 werk nemers per brief gevraagd of zij van mening waren dat de bonden een stemming zouden moeten organiseren over het laatste aan bod van het staatsbedrijf: een loonsverhoging van 14,4 procent. Van de 86.000 werknemers die hierop reageerden, sprak 69 pro cent zich uit voor een stemming over het werkgeversaanbod, en 31 procent was tegen. KPresi- dent-d i recteur sir Cha rles V illiers van British Steel concludeert daaruit dat de werknemers weer aan het werk willen. Maar stakingsleider Bill Sirs van de metaalbond zegt dat het aantal "ja"-stemmers in feite neerkomt op 44 procent van de werkne- LEIDEN - Op de Leidse veemark., wer den vandaag 1771 dieren aangevoerd. Er waren 1198 slachtrunderen en 573 schapen/lammeren. De prijsnoteringen van het slachtvee i als volgt slachtrunderen- stie ren le kwaliteit 7,45 tot 8,05; kwaliteit 7,00 tot 7,30; vaarzen le kwa liteit van 7,25 tot 8,00; vaarzen 2e kwa liteit 6,00,tot 6,60; koeien le kwaliteit van 6.85 tot 8.00: koeien 2e kwaliteit rij 0,26-0.32. van 5,90 tot 6,60; koeien 3e kwaliteit van 5,60 tot 5,80; worstkoeien van 4,85 tot 5,35; extra kwaliteit dikbillen van 8.75 tot 13,00 Gebruiksvee: schapen van 190 tot 240; lammeren van 160 tot 220; lammeren le kwaliteit van 225 tot 325. Toelichtingen: slachtrunderen normaal; redelijk; stabiel. Schapen/lammeren redelijk; vlot; hoger. LEIDEN - Groentemarktberichten. Ap pels 0,38-0,47; andijvie 1,45-1,95; snijbo nen 9,00-9.60; kroten gek. 1,00; boeren kool 0,79-0,83; prei 1,01-1,15; spinazie 1,30-1,60; spruiten A 1,20-1,46; spruiten B 1,26-1,28; spruiten C 1,78-2,02; uien 0,42-0,47; witlof 1,45-2,15; knolselderij 0,31; sla 0,20-0,23; raapstelen 0,36; selde- mers, omdat velen gevolg hebben gegeven aan de oproep van dq bond om de peiling door de werkgever te boycotten. Het initiatief van British Steel is een uiting van het bij de werkge vers levende idee dat de bonden de meningen van de leden niet juist vertolken. Anderzijds zijn de vakbondsleiders woedend over deze inmenging van de werkgevers in de relatie tussen vakbondsleiding en vakbondsle den. Vandaag hebben British Steel en de dertien betrokken bonden de onderhandelingen hervat maar een compromis lijkt nog niet in zicht. "Als British Steel niet van wijken weet, dan wij ook niet", zei Sirs. De bonden eisen een loonsverbetering van rond 20 procent. Dc Britse vakcentrale TUC hield gisteren een protestbijeenkomst op het Londense Trafalgar Squa re tegen het regeringsbeleid. Se cretaris-generaal Len Murray riep de werknemers op voor een "nationale actiedag" op 14 mei, om te protesteren tegen het rege ringsvoornemen om het posten bij stakingen aan banden te leg gen. DEN HAAG/AMSTERD AM (GPD) Oud-minister van sociale za ken prof. dr. G. J. M. Veldkamp noemde de totstandkoming van de ondernemingsraad bij de casino's een hoogtepunt in de ge schiedenis van de casinostich ting. Als bestuurslid van de casi no-organisatie zei hij op 12 okto ber 1978: „Het typerende van de moderne bedrijfsuitvoering is, dat het bedrijfsgebeuren veel meer plaatsvindt in overleg en niet meer zo autoritair". Nog geen anderhalfjaar later heeft de ondernemingsraad (or.) het vertrouwen in de directeur, Nico de Rooij, opgezegd wegens dien autoritaire houding. Hij zou een feodaal en opportunistisch beleid hebben gevoerd. In de drie casino's te Zandvoort, Valken burg en Scheveningep (800 werknemers) is het besluit van de ondernemingsraad om het ver trouwen in de directie op te zeg gen, over het algemeen met grote tevredenheid ontvangen. Een lid van de ondernemingsraad zegt „De meesten lieten weten: ein delijk hebben jullie het gedurfd om De Rooij aan te pakken". De ondernemingsraad eist het ver trek van De Rooij. Het bestuur WEERRAPPORTEN 1 van hedenmorgen 7 uur N Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg geh. be- Aberdeen sneeu Athene licht bei Barcelona licht be' lerlijn geh. bew. geh. bew. geh. bew. Bordeaux Brussel Frankfort licht bew. licht bew. Kopenhagen gèh. bew. Lissabon onbew. Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Oslo onbew. geh. bew. onbew. bew geh. bew. motsneeuw van de Nationale Stichting Casi nospelen heeft dit weekeinde meegedeeld dat het binnen twee weken zal beslissen of De Rooij wel of niet dient te verdwijnen. Nooit tijd Een lid van de ondernemingsraad zegt dat de medewerkers op dit moment niet weten waar ze aan toe zijn. „Er worden ten aanzien van salariëring, belastingfacili teiten, onkostenregelingen en andere arbeidsvoorwaarden keer op keer regelingen in het vooruit zicht gesteld. Maar, wanneer op concretisering van die toezeg gingen wordt aangedrongen, heeft de directie nooit tijd". Het is niet de eerste keer dat het beleid van de casino-organisatie e ter discussie staat. De Raad voor de Casinospelen stelde een jaar geleden al dat de Stichting steeds heeft getracht onder de wettelij ke regels uit te komen. „De stich ting heeft meer oog voor de maximalisering van de inkom sten, dan voor het naleven van de voor haar geldende voorschrif ten", schreef de raad aan de be trokken bewindslieden van eco nomische zaken, financiën en justitie. Vorig jaar werden de statuten van de casino-organisatie gewijzigd, waardoor een eind kwam aan de macht van het bestuur. De toen zittende bestuursleden, onder wie mr. Kastein, advocaat te Am sterdam, prof. dr. Veldkamp, G. Sliepen, oud-directeur VW Bre da, moesten hun zetels ter be schikking stellen. Het bestuur heeft steeds de verantwoording voor de daden van directeur De Rooij op zich genomen. De Rooij gaf zonder toestemming van de belastinginspecteur de buitenlandse personeelsleden een extra belastingaftrek. Bo vendien kreeg het Nederlandse personeel zonder toestemming van financiën een veel te hoge maandelijke onkostenvergoe ding. Dit handelen van de casino organisatie is steeds als sympto matisch gezien voor het optreden van de stichting. Zonder toe stemming werden meerjarencon- tracten afgesloten in de horeca- sector en werden begrotingspos ten voor voorlichting en publici teit met bijna driekwart miljoen gulden overschreden. Een woordvoerder van de Raad voor de Casinospelen komt tot de constatering dat De Rooij ge woon doet waar nij zelf zin in heeft. Iedereen is er overigens van overtuigd dat hij zichzelf niet verrijkt door een eigenmachtig optreden. De kostenoverschrij- dingen hebben echter wel tot ge volg dat de netto-winst voor de schatkist minder wordt, omdat alle inkomsten uit de casino's naar de Staat vloeien. De directeur van de casino's heeft er in het verleden steeds blijk van gegeven dat hij zo min mogelijk pottekijkers wenst. De onrust onder het casinoperso- neel is vooral ontstaan doordat De Rooij op eigen houtje meestal financiële toezeggingen heeft ge daan, die hij nu niet waar kan maken. De Raad voor de Casino spelen houdt namelijk de handel en wandel van de stichting beter dan ooit in de gaten. De Algeme ne Rekenkamer is zelfs inge schakeld om de boeken van de casino's te controleren. Het casinopersoneel, met name de speeltechnische functionarissen, zegt de laatste maanden in hun portemonnee gemerkt te hebben wat de toezeggingen van De Rooij betekenden. „In plaats van dat we er financieel op vooruit gingen, gaan we nu achteruit", meent een Valkenburgse crou pier. Tot voor kort werden de be dragen voor maaltijden, kleding en andere voorzieningen uit de fooienpot (de zogenaamde Tronc) betaald. Die tronc is zó groot, dat uit die pot ook alle salarissen van de croupiers kunnen worden be taald. Op dit moment moeten de personeelsleden, mede op aan wijzing van de Raad voor de Casinospelen, een eigen bijdrage geven voor kleding en eten. Tronc Het juridisch eigendomsrecht van de tronc is nog steeds niet vastge steld. De croupiers vinden dat zij die buit alleen mogen verdelen. Op dit moment deelt via een pun tensysteem iedereen in de tronc mee, van croupier tot gardero bejuffrouw. De sfeer onder het speeltechnisch personeel wordt door velen als ronduit slecht er varen. De buitenlanders, die vaak tegen de ton per jaar verdienen, zouden elkaar baantjes toespe len. Buitenlandse zaalchefs ma ken beoordelingslijsten voor het lagere, veelal Nederlands, perso neel. En vaak komt het voor dat ze hun landgenoten sneller in rang laten stijgen. GRONINGEN/EIND HOVEN - Binnenkort gaat de directie van Phi lips weer met de vakbon den rond de tafel zitten om te praten over de reorganisatieplannen van het concern. Half ja nuari maakte Philips be kend het personeelsbe stand met 1500 man te willen inkrimpen. Het overleg over de reor ganisaties tussen Philips en de vakbonden werd enige tijd geleden afge broken, omdat Philips het beraad van centraal niveau naar de bedrijven wilde verplaatsen. Dit bleek voor de Industrie bonden van de FNV en het CNV onaanvaard baar. Hierdoor zouden zij nauwelijks enige invloed op de plannen kunnen uitoefenen. Eind vorige week maakten de vakbonden echter bekend toch weer met de Philips directie te willen praten. Belangrijkste re den om het overleg te herope nen was de toezegging van Phi lips dat er dit jaar bij de vesti ging in Maastricht geen - ge dwongen ontslagen zullen val len. De Industriebonden kre gen hierdoor de bevestiging dat de reorganisatieplannen we zenlijk te beïnvloeden waren. Het overleg zal nu verder wor den gevoerd op het niveau van de hoofdindustriegroepen. Mocht daartoe aanleiding zijn, dan kan aldus de vakbondsver tegenwoordigers, de zaak weer op centraal niveau worden op genomen. De tegenspeler van de vakbon den, is directeur sociale zaken van Philips, F. van den Brand. Hij heeft de gesprekken op cen traal niveau altijd als louter in formatief beschouwd. Daarna zou volgens hem verder moeten worden gepraat in de bedrijven. "In die gesprekken zul je het moeten hebben over een ver dere detaillering van de plan nen" zegt Van den Brand. Pas daarna kun je dan tot een afge rond oordeel komen naar mijn idee. De bonden zijn daar veel te vroeg mee". Kunt u zich dat voorstellen in de gegeven situatie, nu het om een verlies van 1500 arbeids plaatsen gaat? Van den Brand: „Ik kan me best indenken, dat de industrie bonden vanaf het begin heb ben gezegd, hebben qqnge- voeld eigenlijk, dat Philips iets aan de orde zou stellen dat als bijzonder uit de bus kwam. Toen we die plannen op 17 januari bekend maak ten, hebben ze zich verrast gevoeld, uitgedaagd wellicht of zelfs overvallen. Ze rea geerden toen vanuit een zeke re achterdocht, denk ik; ze vermoedden dat er veel meer achter zat. Ik denk dat de vakbonden zich best bewust zijn van de grote economi sche problemen, waarmee ook wij kampen. Maar het element van de verrassing is de bonden in het verkeerde keelgat geschoten. Die ach terdocht wegnemen, dat is een moeizaam proces. Daarin zijn wij tot op heden niet ge slaagd". Procedurekwestie „Wij hadden gehoopt, dat de vakbondsonderhandelaars in de gesprekken, die we tot nu toe hebben gevoerd, tot de Philips directeur Van den Brand: onder druk blijven staan". conclusie zouden komen dat de plannen, zoals wij ze heb ben voorgesteld, bespreek baar waren. Maar nu zijn we feitelijk terechtgekomen in een procedurekwëstie, in de vraag of een vakorganisatie een pressiemiddel mag han teren als het overleg nog niet in een beslissend stadium is. Wij vinden dat het overleg nu verder moet worden gevoerd in de ondernemingen. Dat is ook in het belang van de men sen in die bedrijven. De onze kerheid kan niet onnodig lang voortduren". Van den Brand: „Hoe lang zo'n overleg mag duren, dat kun je niet wetenschappelijk bere kenen. Maar wij vinden toch wel, dat in het tweede kwar taal van -dit jaar de gesprek ken afgerond moeten zijn, zo dat je beslissingen kunt gaan nemen". Weten de mensen die het aan gaat dan precies waar ze aan toe zijn? Van den Brand: „Je kunt na tuurlijk niet van de zomer al zeggen wat er in 1982 en 1983 gaat gebeuren. Het hele plan is een proces van vier jaar, waarbij je van jaar tot jaar moet bekijken in welke uit voeringsfase je terecht bent gekomen. De hele reorganisa tie, zoals wij die voorstellen, behelst in feite de verplaat sing van twee fabrieken uit Eindhoven naar Winschoten en Heerlen. Dat is niet alleen een technisch probleem, maar ook een menselijk probleem. Je moet dat in sociaal opzicht ook goed doen. Het is niet een kwestie van eenvoudig een nieuwe fabriek in bijvoor- beeld Winschoten neerzetten. Je zult ook de lopende pro- dukties op aanvaardbare wij ze moeten afbouwen en in sommige gevallen overbrug gingsoplossingen moeten scheppen. Dat soort detaille ringen moet op bedrijfsni veau besproken worden, niet centraal. "De werkgelegenheid in Europa zal Alternatieven? De bonden willen de plannen in elk geval nog kunnen beïn vloeden. Van den Brand: „Wij hebben serieufc overwogen om naast de hiydige plannen alterna tieven in het overleg te be trekken, varianten maar wel licht ook geheel andere plan nen. We hebben ze niet kun nen vinden, althans geen al ternatieven, die niet tot pijn leiden. Dan kan je de bonden en de' ondernemingsraden alleen maar laten kiezen tus sen pijn en pijn. Nieuw werk ligt nou eenmaal niet ergens in een magazijn op een plank te wachten. Het enige alterna tief was: verplaatsen van werk"; „Daarbij moet je dan ook nog kijken naar de continuïteit van het bedrijf. Het heeft geen zin produkties naar bijvoor beeld Winschoten over te brengen als je van tevoren ei genlijk al weet dat ze geen lang léven beschoren zijn. Van speciaal glas verwachten we dat wel. Het door de on dernemingsraad van Win schoten gelanceerde idee om conussen voor kleurenbeeld- buizen te gaan maken is wat dat betreft te onzeker. Maar we zullen het uiteraard wel in Winschoten ter discus sie stellen". Heeft de politiek een rol ge speeld? Van den Brand: „Hoe?" Nou, in Winschoten bijvoor beeld, zou puur economisch gezien gewoon gesloten moe ten worden. Toch zet u er ten koste van een investering van 32 miljoen gulden een nieuwe fabriek neer, die u als gevolg daarvan in Eindhoven moet sluiten. Heeft daar politieke druk achter gezeten? Van den Brand: „Inderdaad, economisch geredeneerd had de persglasfabriek in Win schoten gesloten moeten worden. We vinden echter dat Philips zich niet aan haar ver antwoordelijkheid in die re gio mag onttrekken. Sluiting hebben we daarom van de hand gewezen". België Toch blijft het vreemd: een fa briek verplaatsen, die nota bene de grondstof (zand) he lemaal uit België moet ha len. Van den Brand: „Die langere aanvoerlijn van de grondstof speelt nauwelijks een rol. Het gaat hier niet om een groot schalige massaproduktie maar om een zeer specialisti sche activiteit, waarbij die aanvoerkosten niet van groot belang zijn. Dat de fabriek in Eindhoven dicht moet is in wezen een veel groter probleem. We menen echter, gezien de werkgelegenheids situatie in beide regio's, dat het een verantwoord plan Waarom moet de persglasfa briek in Winschoten eigenlijk dicht en naar Aken verplaatst worden. Als je over loonkosten spreekt, lijkt Duitsland duur der dan Nederland.Een beetje onlogisch dus. den Brand: „Die loonkosten zijn niet de enige factor. On danks de hoge lonen in Duitsland concentreren we die zaak toch in Aken. Omdat daar al een grote fabriek staat. De omvang van de fabriek en de mogelijkheid om binnen zo'n grootschalige plant de kostprijs omlaag te brengen, hebben de doorslag gege ven'. Nieuw werk ligt niet op de plank, zei u. Toch zijn er nieuwe produkten waar ie- dereen veel van verwacht, zo als het nieuwe type video recorder en de beeldplaat, die echter ontwikkeld worden in het buitenland, respectieve lijk Oostenrijk en Ameri ka. Van den Brand: „Die video recorder wordt ontwikkeld in ons op dat terrein uiterst spe- cialistisch researchcentrum in Wenen (waar ook de recor- derfabriek staat - red.). Dat centrum zit daar al jaren. Ge zien de gecompliceerdheid van het produkt, plaats je dat niet zo maar even over. Het zou ook niet in een van de ves tigingen, die moeten afslan ken, passen. Voor de beeld plaat geldt vooral het argu ment van de taal: Als je een grote markt wil aanboren, zul je je op Engelstalige landen moeten richten". „Plaatje" De vakbonden, met name de In dustriebond CNV, vragen steeds om wat ze noemen 'het internationale plaatje'. Ze vragen inzicht in de werkge legenheidsontwikkeling bij Philips, de-aardbol-rond. Van den Brand: „Dat plaatje is er niet. Het is niét waar, dat wij soortgelijke plannen als nu voor een aantal Neder landse bedrijven zijn aange kondigd, achterhouden. De werkgelegenheid zal, vooral in Europa, wel onder druk blijven staan. Dat is gewoon een economisch gegeven, maar hoe zich dat precies ontwikkelt, dat weten we niet". Laatste vraag: Vallen er ge dwongen ontslagen? Van den Brand: „Ik moet her halen wat ik al eerder op pers conferenties heb gezegd: dat weten we nu nog niet. We streven naar nul, maar of we daarin zullen slagen? Die garantie kunnen we niet ge ven, althans nu nog niet". EGBERT ZYLEMA MAANDAG 10 MAART 1980 ACTIEVE AANDELEN AKZO 20 20 206.50 204.0 t 20 165.20 200.00 20.1.20 Philipis (div. '80) R^beco 50 Kolirnu 50 BINNENLANDSE AANDELEN 147,00 21.60 I65!00 75.50 27.50 15.00 480.00 16.00 1100,00 272.00 272.00 651,00 68,00 304.00 150.00 151.00 147.00 148.00 39.00 39.80 192,00 189,50 42.50 43,00 1750.00 1760,00 39,00a 39.00a 334,00 326.00 4200,00 4170,00 880.00 880.00 835.00 840.00 713.00 713.00 16,00 16.10 99,00 99,00 42,00 40,10 22,80 22,10 202.00 196.00 5.00 57.00 56.40 BELEGGINGS INSTITUTEN Col. Growth 10.40 Dri-yhis F. 25,50 Fedelty E. 27.50 COlïD EN ZILVER Goud 39530-40230 e 40360-41060 Vorige 2260-2363 BUITENLANDS GELD 38.00 33,50 15,27 1000,00e 1030.0 AMSTERDAM - De Amsterdamse effectenbeurs kende vandaag een minder beweeglijk koersbeeld dan afgelopen vrijdag. De aan- delenprijzen stabiliseerden zich en hier en daar was zelfs sprake van een licht technisch herstel. Kon. Olie was zwak gestemd. In navolging van Wall Street waar vooral de oliewaarden onder druk stonden ging het fonds f 2.10 achteruit op 162.60. KLM zakte 90 cent op 66.80. Unilever zakte 50 cent op 108.30. De ove rige internationals maakten oas op de plaats. Heineken boekte een winst van f 1.50 op 62.50. Dcli liep een koersdeuk op van 3.50 op 81.50, terwijl HVA onverarderd noteerde. De scheepvaart vertoonde in zijn geheel een licht herstel. KNSM won 80 cent op 89, Nedlloyd 90 cent op 73.50 en Van Ommeren 1.80 op 204.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 22