Gegijzelden mogen uit de ambassade Economie EG verstevigd Nederlands onderwijs in Frankrijk op de tocht Bankschandaal: een oude droom trekken weg uit Beiroet Mugabe gedwongen tot uitstel Met baby dienst in I ZATERDAG 8 MAART 1980 2BEBCIS2E SALISBURY (AP/UPI) - De pasbenoemde Rhode- sische premier Robert Mugabe is gedwongen de vorming van een regering uit te stellen omdat hij het niet eens kan worden met Joshua Nkomo over de verdeling van de minister sposten. Dit is in goed ingelichte po litieke kringen vernomen. De 56-jarige Mugabe, hoofd van de Zimbabwe Afrikaanse Nationale Unie, behaalde bij de vorige week gehouden verkiezingen 57 van de 100 zetels in het parlement. Hij nodigde vervolgens Nkomo, hoofd van de kleinere Zimbabwe Afrikaanse Volksunie uit samen met hem een coalitieregering te De zegslieden verklaarden echter dat Nkomo alle aanbiedingen, waaronder die van de president had afgeslagen aamgezien Mu gabe tot premier was aangesteld. In politieke kringen werd ver- dat de leiders van het Pa- triottisch Front elke dag over de posten met elkaar in de clinch hebben gelegen sinds het be- kendworden van de uitslag dins dag. "Het is duidelijk dat wij Joshua in de regering wensen, maar niet tot iedere prijs", verklaarde een me dewerker van Mugabe. Een advi seur van Nkomo verklaarde daarentegen: "Wij gaan de coali tie niet binnen zonder tanden en wapenen". Volgens medewerkers van Mugabe zou deze in gesprekken met het Rhodesische Front van de voor malige premier Ian Smith diens partij twee ministersposten in de te vormen regering hebben aan geboden. Smith zei dat hij nog niet benaderd is dooi' Mugabe maar dat als ie mand in Rhodesie nu wordt op geroepen om zijn land te dienen, hij geen andere keus zou hebben dan aan deze oproep gehoor te geven. Er wordt in Salisbury druk gespeculeerd of Smith's Rhodesisch Front, dat de twintig zetels voor blanken in het parle ment heeft, een of twee minister sposten aangeboden zal krijgen in de regering van Mugabe. In een waarschuwing aan Mugabe zei Smith dat Rhodesie altijd heeft gestreeft naar een "perfecte democratie". Dat in tegenstelling tot andere Afrikaanse staten die geregeerd worden door militaire dictaturen of onder eenpartijsys- temen, aldus Smith. De voorma lige premier, die indertijd een eenzijdige onafhankelijkheid uit riep en zei nooit een zwarte meerderheidsregering in Rhode sie te zullen accepteren, was bang dat de kans om de "democratie verder te vervolmaken" mis schien niet geboden zou worden. ROME - Het leek wel op de verwezenlijking van een oude anarchistendroom toen af gelopen dinsdag rijen Ita liaanse bankiers en indus triëlen, geflankeerd door ca rabinieri, de gevangenissen binnenmarcheerden. Nadat hij in een onbewaakt ogenblik had toegegeven miljoenen te hebben ontvan gen van een frauduleuze bankroetier trad een minister af en werd van 44 politici en partijfunctionarissen het paspoort ingetrokken, omdat zij ervan verdacht worden zwart gelden te hebben gein- Hart Italiaans regime geraakt Het is in ieder geval wat om vang betreft het grootste schandaal dat men zich in Italië kan herinneren hoewel men hier toch nog al het een en ander gewend is. Het schandaal raakt deze keer het hart van het Italiaanse re gime omdat het zijn oor sprong vindt in de „Italcas- se", de publiekrechtelijke kredietinstelling van de pro vinciale spaarkassen. Deze instelling wordt al 30 jaar lang door de heersende christen- demokratische partij be schouwd als haar privédo- mein. Uit haar „zwarte kas" - gelden die nergens in de boe ken van Italcasse te vinden waren - vloeiden miljoenen toe aan de partij en in mindere mate aan de andere coalitie partijen (socialisten, sociaal democraten, republikeinen), terwijl uit de normale fond sen langlopende leningen werden verstrekt aan be vriende industriëlen, finan- plaats van garanties konden beschikken over aanbevelin gen van vooraanstaande poli tici. Jarenlang is dit goed gegaan, totdat een groep van schatrijk Vanmiddag overdracht aan revolutionaire raad TEHERAN (Reuter/GPD) - De gegijzelden in de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran zullen vanmiddag om half drie (onze tijd) uit het gebouw gehaald mogen worden. De bezetters hebben dit in een verklaring bekendgemaakt. Daarin staat verder dat de 49 gegij zelden, die dan 125 dagen zijn vastgehouden, een medisch on derzoek zullen ondergaan alvo rens zij aan de revolutionaire raad worden overgedragen. Eerder had het bureau van minister van buitenlandse zaken Sadeq Gohtbzadeh bekendgemaakt dat de minister vandaag in de ambas sade de verantwoordelijkheid voor de Amerikanen en het ge bouw zal overnemen. De minister In Suriname Politieke partijen buiten spel PARAMARIBO (ANP) - Suriname krijgt een nationale parlementai re raad. Die komt in plaats van het parlement. In de nieuwe raad komen aangezochte vertegen woordigers van "functionele groepen". Zij worden niet geko zen maar gevraagd in de raad zit- Daarnaast komt er een adviesraad voor de regering, een soort Raad van State onder de president. De militairen zullen deel uitmaken van de regering. Zij willen het beheer over defensie, politie, binnenlandse zaken en onderwijs en volksontwikkeling. Over justi tie bestaat nog geen duidelijk heid. Burgerministers krijgen de overige portefeuilles. De "functionele groepen" in de Su rinaamse samenleving komen in plaats van de politieke partijen. Voor die partijen is de komende jaren in Suriname geen ruimte. treedt dan op als vertegenwoor diger van de revolutionaire raad. In de mededeling van de bezetters wordt geen gewag gemaakt van een overdracht van het ambassa degebouw. Hun woordvoerder verklaarde vanochtend dat de studenten zulks niet van plan Conditie Volgens minister Ghotbzadeh ver keren de gegijzelden in goede conditie. Hij verklaarde gisteren ook dat van vrijlating van de drie Amerikanen die eerder van de ambassade naar het ministerie van buitenlandse zaken zijn overgebracht geen sprake kan zijn. Hij zei dat de drie, die door de studenten van spionage wor den beschuldigd, een positie hebben van asielzoekers "voor hun eigen veiligheid". Ghotbza deh was ook niet van plan het drietal over te dragen aan de "re volutionaire rechtbank", zoals door de studenten is geëist. De VN-commissie heeft wel met de drie Amerikanen, onder wie zaakgelastigde Bruce Laingen, gepraat. De Iraanse regering lijkt opnieuw te willen duidelijk maken dat, zo als president Bani-Sadr het uit drukte, de studenten "geen rege ring binnen de regering" kunnen zijn. Volgens Bami-Sadr heeft Iraans machtigste man, ajatollah Chomeini, de Revolutionaire Raad toestemming gegeven om te beslissen of een ontmoeting tussen gegijzelden en VN-com missie zou kunnen plaatsvinden. De studenten bestrijden dat en beroepen zich op een eerdere verklaring van de ajatollah, dat het eind deze maand en begin april te kiezen Iraanse parlement moet besluiten wat er met de gé- gijzelden dient te gebeuren. Dat kon natuurlijk niet uitblij ven. Nadat de Britse kroonprins Charles in Croydon een politiebu reau had geopend liet hij zich ge willig een 6-patroons Smith en Wes ton in de hand drukken oni er ook even op los te knallen. LAUSANNE (DPA) - In een ka zerne in Lausanne heeft zich gisteren voor zijn verplichte oefening een soldaat gemeld die niet alleen in volle uitrus ting verscheen maar ook zijn zeven maanden oude baby bij zich had. Zijn argument dat hij als werkloze zijn werken de vrouw in het huishouden moest vervangen, was welis waar door zijn commandant maar niet door de bureau- soldaten" van de kantonnale militaire overheid erkend. Ook het ministerie van defensie wilde een beroep op gezins- recht, gelijkberechting en het recht op oudervakantie niet erkennen. Opdat de man zijn dienstplicht kan voldoen, zou zijn vrouw gedurende de zes weken durende oefening haar baan moeten opgeven, zo verluidde in Bern. Vader en kind mochten de ka zerne verlaten. De vader kreeg echter de opdracht a.s. maandag zonder baby terug te keren. Hij zou voor die tijd een "plaatsvervanger" in het huishouden gevonden moe ten hebben. Het loon voor een babyzit zal het leger niet ver goeden. BEIROET - Precies 24 uur nadat president Sarkis zijn 14-punten- plan voor een nationale verzoe ning in Libanon voor radio en tv had bekendgemaakt, zijn Syri sche troepen van de Arabische vredesmacht begonnen zich uit de christelijke voorsteden van Oost-Beiroet terug te trekken. De Syriërs geven hun posities over aan eenheden van het geregelde Libanese leger. Er is een kleine kans dat rechtse milities - de zogenaamde Falan- gisten en Chamounisten, die op permachtig zijn in de christen- wijken - zullen proberen bepaal de Syrische posten te "bezetten" voordat het Libanese leger dat kan doen. Maar tot nu toe is de Syrische overdrachtsoperatie, die dit weekeinde moet zijn vol tooid, zonder incidenten verlo pen. Het feit dat de Syriërs vrijwel direct na de bekendmaking van het Sarkis-plan begonnen zijn met hun terugtrekking uit Oost-Bei roet, wordt als aanwijzing gezien dat Damascus tevreden is met de voorgestelde 14 punten voor na tionale verzoening in Libanon,en dat de Syriërs het geregelde Li banese leger een kans willen ge ven te bewijzen dat het in staat is orde en rust te handhaven, on danks de aanwezigheid van niet minder dan 37 ongeregelde par tij- en privé-milities in het land. De grote vraag is nu of de Syrische overdracht aan het Libanese le ger zoals die nu in christelijk Oost-Beiroet plaatsvindt, ge volgd zal worden door een zelfde operatie in het overwegende moslim-West-Beiroet. Iedereen in Libanon vraagt zich nu af of het begin van de Syrische terugtrekking uit Beiroet het einde is van oude ellende, of het begin van nieuwe. geworden Romeinse aanne mers, de drie gebroeders Cal- tagirone, vorig jaar failliet werd verklaard. Zij hadden, zonder enige garantie, om streeks 300 miljard lire (drie kwart miljard gulden) van Italcasse kunnen lenen, waarvan minstens 160 miljard (400 miljoen gulden) spoor loos verdwenen waren. Toen er een arrestatiebevel te gen hen werd uitgevaardigd, bleken zij tijdig te zijn ge waarschuwd, zodat zij naar het buitenland konden uit wijken. Op paspoorten die, na intrekking door de faillisse- mentsrechters, keurig waren teruggegeven op last van het openbaar ministerie in Rome. Zowel de gebroeders Caltagi- rone als de openbare aankla ger Alibrandi bleken uitste kende maatjes van de vorige premier, Giulio Andreotti, en diens rechterhand, de plat pratende en niet uitermate slimme Franco Evangelis- Toen hieruit een schandaal ont stond, poogde Evangelist! de zaken recht te zetten in een interview met het Romeinse dagblad La Repubblica. Hierin gaf hij toe miljoenen van de Caltagirone's te heb ben ontvangen („Hoeveel weet ik niet precies: iedere keer dat we elkaar zagen, zei Gaetano tegen me: hé Franco, hoeveel heb je nodig, en dan schreef hij een chéque uit"), maar uitte tegelijk duistere bedreigingen aan andere christendemocratische stro mingen, die net zo goed geld in hun zak hadden gestoken van de bankroete aanne- Tot zijn stomme verbazing merkte Evangelisti (die.in het huidige kabinet als verte genwoordiger van Andreot- ti's partijstroming de post van minister van koopvaardij be kleedde) de dag na het inter view, dut iedereen over hem heen viel. Een stroom van in terpellaties uit alle partijen dwong hem deze week dan ook tot ontslagname. Tegelijk zette openbare aankla ger Alibrandi plotseling vaart achter het onderzoek tegen Italcasse. Hij vaardigde 49 hechtenisbevelen uit tegen de hele raad van bestuur, die immers verantwoordelijk was voor de verstrekking van de onwettige leningen (en „onthoofdde" daarmee het merendeel van de provinciale spaarkassen), en tegen dege nen die deze leningen in ont vangst hadden genomen. De voornaamste boosdoeners, de presidenten van de chemi sche bedrijven Liquigas, Ur- sini, en SIR, Rovelli, wisten net als de Caltagirone's tijdig naar het buitenland te ont komen. La Repubblica noemde het „De nacht van de lange messen" en het weekblad II Mondo sugge reerde dat Alibrandi een dus danige stofwolk had willen opwerpen, dat de affaire- Evangelisti (en het aandeel daarin van Andreotti) erach ter zou verdwijnen. Gisteren werd bekend dat ook de rechter van onderzoek die zich bezig houdt met de zwar te kas van Italcasse. Giuseppe Pizzuti, tot vervolging wil overgaan. Pizzuti is er van overtuigd dat Italcasse in de loop der jaren honderden miljoenen (afkomstig van kleine spaarders) achterover heeft gedrukt en bij wijze van douceurtjes heeft uitgedeeld aan de politieke partijen. Voorlopig heeft hij een aantal paspoorten laten intrekken, maar tegen diegenen die het meeste geld in ontvangst hebben genomen, kan hij nog niets ondernemen: de pen ningmeesters van de bevoor deelde partijen, die als parle mentsleden onschendbaar zijn. De voornaamste hiervan is Fi- lippo Micheli, deze week her kozen als penningmeester van de christen-democraten. Zijn parlementaire on schendbaarheid heeft hem in het verleden al eerder gevrij waard van beschuldigingen inzake allerlei andere affaires met steekpenningen. Verdrag met ASEAN-landen redactie buitenland) KOEALA LOEMPOER - De minis ters van buitenlandse zaken van de negen EG-landen en de vijf van de Associatie van Zuidoostaziatische Naties (Asean) hebben gisteren in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoereen verdrag getekend op het gebied van economische sa menwerking. Het is voor het eerst dat het Aseanblok (Thailand, Ma leisië, Singapore, Indonesië en de Philippijnen) met een andere re gionale groepering een economisch akkoord heeft gesloten. Met zijn grote economische belan gen in Zuidoost-Azië is het vooral West-Duitsland geweest dat zich heeft ingespannen voor de tot standkoming van het verdrag. Met dit akkoord wil de EG h; ingen in dit deel van de wereld be schermen en willen de Zuidoos ziatische landen een betere toegang terse technologieën en de mogelijkheid niet alleen grondstof fen of landbouwprodukten, dprodukten naar Europa te exporters Dat het hierbij niet gaat om alleen isch akkoord, blijkt uit den van deltali zitter van de EG-ministerraad, At- tillio Ruffini, die de politieke bi kenis van dit verdrag groot" noemde als de ische. Hoewel hij de Rus al in Afghanistan en de Vi name noemde, sprak hij van „he- Pcking het Russische buitenlandse beleid pleegt aan te duiden. Ruffi ni: „In de internationale betrekkin gen willen Europa en de Asean de principes van onafhankelijkheid, zelfbeschikking en niet-inmenging bevorderen en wijzen elk hegemo- nisme af'. Namens de vijf Asean-landen ty peerde de Maleisische premier Da- toek Hoessein Onn de huidige si tuatie in Afghanistan als „een be dreiging van de internationale vre de en veiligheid": de frase die in het VN-Hqndvest wontt gebruikt om sancties door de Veiligheidsraad te kunnen ira tellen. Bij de gesprekken in Koeala Loempoer is duidelijk geworden dat in de Asean-landen niet gelijk wordt gedacht over de Vietnamese inval in Cambodja. Ondanks Viet- toriaie\>nsdGidUun he.d'z "l wor den geëerbiedigd, maakt het enige Asean-land met Vietnamese troe pen aan de grens, Thailand, zich ernstige zorgen. Ook Singapore heeft zich wat dit betreft altijd hard opgesteld. Na de ondertekening van het ak koord sprak de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, Chris van der Klaauw. over „een duide lijke stcllingname tegen agressie" Vooral ornaat het hier enerzijds landen betreft die /mi aangesloten bij de NAVO en anderzijds nict-ge- bonden landen. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Het beleid van de Ne derlandse regering is erop gericht taal en cultuur in het buitenland te propageren. Waar belangstel ling heeft post gevat, zoals aan buitenlandse universiteiten, wordt deze behoed en zo moge lijk verbreed. Op een aantal Ne derlandse ambassades, zoals die in Parijs, wordt aan dit cultuur beleid gewerkt. Als gevolg van afspraken tussen de Nederlandse en Franse regering mogen de Ne derlanders sinds kort weer po gingen ondernemen het door de Fransen lang onderdrukte Ne derlands in de kuststreek ter hoogte van Lille (Rijssel) nieuw leven in te blazen. Deze al dan niet zinvolle actie kost de Neder landse staat veel extra geld. Wanneet de portemonnee daaren tegen onverwacht op de knip gaat, staan de ijveraars voor de Nederlandse zaak in het buiten land flink in hun hemd. Zo is mi nister van onderwijs Pais op het ogenblik hard bezig de Neder landse afdeling op het interna tionale lyceum in de buurt van Parijs in de kou te zetten. Neder landse kinderen zullen hier na de komende zomervakantie het slachtoffer van zijn. Hier gaat het om gewichtiger zaken dan een aanvechtbaar hobbyisme in de buurt van Lille. In een aantal EG-landen kunnen Nederlanders en andere buiten landers hun kinderen in hun moedertaal laten doorleren op een zogenaamde Europese school. Deze Europese scholen zijn het resultaat van culturele akkoorden die de leden van de EG bij de oprichting van de Ge meenschap en als onderdeel van het „Verdrag van Rome" hebben ondertekend. Ook de Nederland se regering is uit hoofde van deze akkoorden verplicht de nodige gelden voor deze scholen be schikbaar te stellen. De Europese scholen bevorderen de uitwisseling van nationalitei ten, dat betekent ook van cultuur en handel. Nederlanders zijn eer der bereid voor hun bedrijf enige jaren in het buitenland te gaan werken als in het betrokken land het onderwijs van hun kinderen op dezelfde voet kan dóórgaan. Een extra bijkomstigheid is dan het onderwijs in de taal van het land. Uitgerekend Frankrijk te kende deze akkoorden niet. De Fransen wensen geen scholen op eigen bodem waarin ze niet he lemaal baas in eigen huis zijn, zo dat Frankrijk zo'n school ont beert. Wat er komt is een school van hetzelfde type zoals er een in de buurt van Parijs - in St. Ger- main-en-Laye - bestaat, en waar minister Pais nu hard bezig is een steek te laten vallen. Juridisch heeft de minister jegens de school geen verplichting. Geen akkoord verplicht hem er ook maar een cent voor uit te geven. Toch heeft de regering de morele plicht het eens begonnen werk niet in de wielen te rijden. Het Lycée Internationale in St. Germain is een erfenis van gene raal Eisenhower, in die dagen opperbevelhebber van de geal lieerde legers in Europa. De ge neraal richtte de school op voor kinderen van zijn internationaal militair- en burgerpersoneel. hoofdkwartier van SHAEF bevond zich op maar een paar kilometer afstand, in Louveciennes. In '65 ging de school in Franse han den over en aan het hoofd ervan kwam de Elzasser Scherer te staan, een ware doener die het in ternationale karakter van de school graag wilde bewaren. Het was de leiding van een van de weinige toen nog overgebleven buitenlandse secties - de Neder landse - die meneer Scherer in zijn streven hielp. Hij werd in Den Haag ontvangen cn kreeg daar alle nodige hulp en steun. Niet alleen behield de school daardoor school zijn internatio naal karakter en kreeg monsieur Scherer wat hij zo vurig wilde, ook de Nederlandse kinderen in en om Parijs konden doorgaan met hun Nederlands onderwijs. Op het ogenblik staat de Elzasser aan het hoofd van ruim tweedui zend leerlingen. De helft daarvan bestaat volgens de Franse wet uit Fransen. De anderen maken deel uit van negen buitenlandse sec ties. De school is nu zo groot dat er geen kind meer bij kan. Bovendien worden de klassen, als gevolg van een nieuwe onderwijswet, terug gebracht van 36 tot 24 leerlingen. Monsieur Scherer heeft hiervoor een oplossing gevonden. Naast zijn school is een gloednieuw soort Havo-Mavo verrezen in een nieuwe buitenwijk van St. Ger main. Omdat de gemeente-inwo ners zelf voor deze school eerst niet veel belangstelling koester den, was er plaats voo£ de „over loop" uit monsieur Scherers ly ceum. Deze Havo-Mavo wordt nu een dependance van de „moe- der"-school, en daarvoor zijn ex tra buitenlandse leerkrachten nodig. Alle buitenlandse secties hebben deze extra-leerkrachten gele verd. Kort voor de vorige zomer vakantie stelde men mondeling op het ministerie van Pais even eens een extra-leerkracht in het vooruitzicht. Alleen onder deze voorwaarde was de leiding van de Nederlandse sectie bereid op de verhuisplannen van monsieur Scherer in te gaan, want van een „terug naar de moederschool" zou geen sprake zijn. Wie schetst dan ook de ontzetting van de be trokken Nederlandse ouders nu gebleken is dat het ministerie van onderwijs van plan is zijn mon deling gegeven woord niet ge stand te doen. Zonder de band met het internatio nale lyceum is de „nieuwe school" van St. Germain een ge meenteschool, en dan ook alleen toegankelijk voor gemeente-in woners. Niet een enkel Neder lands kind woont in St. Germain. Het gevolg is dat na de aanvan kelijke verhuizing van de moe derschool naar de nieuwe school in de loop van het afgelopen jaar. een nieuwe verhuizing zal vol gen. Ditmaal naar willekeurige Franse dorpsscholen, waar het onderwijs meestal op een laag pitje staat en van Nederlands on derwijs natuurlijk geen sprake Als minister Pais zijn vijfde leer kracht aan deze school, in St. Germain onthoudt, wordt de mo gelijkheid tot het volgen van Ne derlands onderwijs in cn om Pa rijs ernstig beperkt. Nederlandse ouders zullen zich wel tweemaal bedenken voor ze met hun kinde ren bereid zijn te worden uitge zonden naar Frankrijk. Boven dien zal de Nederlandse „aanwe zigheid" op deze internationale school worden beperkt Een cul tuurbeleid valt moeilijk te verde digen waar wel geld beschikbaar is voor liet terugvinden van de laatste Vlaams-sprekende be jaarde in Lille, n niet voor het behoud van het Nederlands op Frankrijks belangrijkste interna tionale school in de buurt van Pa-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9