Opleiding van predikanten is onvoldoende Problemen rond IKV mtimrii Londense zangbrigade een dag naar Leiden Week lang catechese volwassenen LEIDEN—In de doopsgezind- remonstrantse gemeente te Leiden (Lokhorstkerk) wordt begin juni (van 2 tot 6) een week lang een volwasse nencatechese gehouden "met eigen mensen en vanuit het Leidse gebeuren". Elke morgen zal dominee Knoppers van 9 uur tot half 11 informatie geven over oud testamentische grondbegrip pen. Na een half uur pauze onderwijst dr. Meijering de deelnemers tot half 1 over dè grondlijnen in de evangeliën. Van half 5 tot 6 uur spreekt ds. Kuipers over de brieven van Paulus. De maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag zijn verder vrij. Op dinsdag en donderdagmiddag staat een excursie op het pro gramma. De deelnemers zul len bij toerbeurt de maaltij den verzorgen. Elke avond zal er in die week een open gemeentesamen komst zijn, met veel zang en muziek en ook "creatieve ac tiviteit". De onderwerpen die verschillende inleiders op de ze avonden zullen behande len gaan over de ontwikke lingen in de medische ethiek, in de nieuwe systematische theologie en in het denken over het pastoraat, met name de functie van het gemeente lid daarin, over de liturgie, de kerkmuziek en het kerklied en over geloof en modern le vensgevoel in de literatuur. Het is de bedoeling dat de groep deelnemers op een of andere manier meewerkt aan de kerkdienst op de zondagmor gen na de catechese-week. Hervormde raad Herderlijke Zorg": De synode van de Gereformeerde Kerken gaat een commissie sa menstellen die tot taak krijgt de relatie tussen synode en Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) nader te bestuderen en in die re latie, als dat nodig of gewenst mocht zijn, wijzigingen voor te stellen. Met 36 tegen 31 stemmen werd dat, op voorstel van de Kamper hoogleraar J. Plomp, deze week besloten. "Tal van mensen in onze kerken hebben moeite met de construc tie dat het IKV mede van onze kerken is maar niet namens hen spreekt en handelt. Dat mag dan formeel zo zijn geregeld, feit is echter dat IKV-acties mede aan onze kerken worden toegeschre ven. Hierover moet nu eerst dui delijkheid komen". Zei de Kam per hoogleraar, die adviseur is van de synode. Tot verdriet van de gereformeerde leden in het IKV en van de syno decommissie die hen begeleidt kwam er daardoor geen inhou delijk gesprek over het vredes werk op gang. Dat is nu verscho ven naar de vergadering van april of oktober. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Breskens- Hoófdplaat J. G. Bos Slochteren; aangenomen naar streekgemeen- te Drieslag (Andijk) J. Moolenaar Hekelingen, naar Ransdorp- Holysloot H. Altena Tzummarum (Fr.). Gereformeerde Kerken: beroepen te Harlingen J. Knol Oldebroek. Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: bedankt voor Leek-Roden en voor Zuidlaren H. Boiten Bedum. Benoemingen. Behalve een voorzitter (zoals gisteren gemeld: ds. C. B. Roos te Amsterdam-Os dorp) koos de hervormde synode drie "assessors" (die de voorzitter ter zijde staan): ds. P. van den Heuvel te Harmeien (behorend tot de modaliteit van de Gere formeerde Bond), ds. S. Kooistra te Menaldum (Fr.) (hoofdbe stuurslid van de Confessionele Vereniging) en diaken mevrouw W. J. van der Schans - Den Duyf. (Van onze redactie geestelijk leven) Hervormde predikanten doen met toewijding hun werk, maar hun opleiding is, pas toraal gesproken, "volstrekt onvoldoende". "De huidige opleiding voldoet wat dat aangaat niet aan elementai re eisen". En de nascholing, hoe belangrijk ook, is een druppel op een gloeiende plaat. Die nogal sombere situatie schets kan men vinden in een beleidsnota van de Raad voor de Herderlijke Zorg van de Nederlandse Hervormde Kerk. De nota is deze week in de hervormde synode aan de orde geweest. Het werk van de predikant is in de regel omvangrijk, maar heeft weinig vorm. Deskun digen hebben in de loop der jaren allerlei taken van hem overgenomen. Tegelijk ech ter kwamen er voortdurend nieuwe taken bij, vooral in de persoonlijke sfeer. Om zich staande te - kunnen houden, moet een predikant goed toegerust zijn. Hij moet orde in zijn werk kunnen houden, het overzicht kun nen bewaren, zijn taken kun nen onderkennen, in overleg met de kerkeraad prioriteiten kunnen stellen, opgewassen zijn tegen de taken die hy op zich neemt, kunnen delege ren, medewerkers kunnen trainen en begeleiden, kun nen samenwerken met colle ga's en kerkeraadsleden op basis van gelijkheid en ver trouwen. Over dat hele pakket zegt de raad in zijn beleidsnota- "Al die dingen zijn de mens niet aangeboren". Daarom heeft de raad op dat punt "grote zorgen" Kwaliteit Hoe wetenschappelijk verant woord de opleiding ook mag zyn, het gaat bij het predi kant-zijn niet in de eerste plaats om die wetenschappe lijke opleiding, maar veeleer om een bepaalde kwaliteit van het mens-zijn en om al lerlei kunnen en kennen waar de predikant in de uitoefe ning van het beroep op moet kunnen terugvallen. "Ziekte en dood, spanningssituaties in gezinnen en in de maat schappij, ze zijn voor iedër mens een bedreiging, voor de predikant ook. Tegelijk moet hy er vanuit zijn opdracht mee omgaan. Zulke dingen zullen in de opleiding moeten worden geleerd. Het gaat daarbij om het menselijke be staan als zodanig, met alle mogelijkheden en spannin gen van dien, zowel in het persoonlijke als in het maat schappelijke vlak. Er is een innerlijke houding voor no- echter is een eenzame bezig heid. Welke wegen moet je gaan om dingen aan de weet te komen? Groei van inzich ten gaat vaak veel sneller als er samen met anderen wordt gewerkt. Geen bedrijf is er meer waar één verantwoordelijkheid tegen over medemensen draagt en daarbij zo alleen staat als in de kerk de predikant. Natuurlijk kan ieder die dat wil een weg vinden om overleg te plegen, maar de raad heeft geconsta teerd dat dit slechts inciden teel gebeurt. Officiële lijnen ontbreken. Veel te weinig predikanten kennen de mo gelijkheden of maken er ge bruik van. Indertijd wilde de raad een "consultatiesysteem" invoe ren. De moeilijkheden bleken zo groot te zijn dat men ervan afzag. Er is nu maar één con sultatiegroepje in ons land werkzaam. De leider daarvan' is gevraagd, voor het ambts dragersblad "Woord en Dienst" een verhaal hierover te schrijven. Zowel voor de nascholing ais voor de (vaktechnische) be geleiding zal al tijdens de op leiding de nodige bereidheid moetep ontstaan. "De oplei ding moet zo zijn dat de stu dent voor zijn leven leert hoe belangrijk deze dingen voor hem en zijn werk zijn" Verwaarlozing Het pastoraat aan de predikan ten en hun gezinnen zelf ver dient grote aandacht. "Predi kanten", zegt de beleidsnota, "zijn in de regel eenzame werkers. Zij staan voortdu rend temidden van veel men selijke problematiek en drei gen daarby aan zichzelf niet toe te komen, en evenmin aan hun gezinnen. In feite moeten we in veel gevallen spreken van systematische verwaar lozing". Natuurlyk hebben zy hierin hun eigen verantwoordelijk heid, maar dat weerhoudt de Raad voor de Herderlijke Zorg er niet van, de situatie als "zorgelijk" te kenschet sen. Een paar jaar geleden werd de "Commissie voor het pastoraat aan predikanten" opgericht. Die vangt predi kanten en hun gezinnen op. Hun aantal is echter niet groot. Met de Bond van Nederlandse .Predikanten heeft de raad het hervormde seminarie in Driebergen gevraagd, "communicatietrainingen" voor predikantsechtparen te organiseren om hun te leren beter met eigen moeilijkhe den en met die van hun ge meenten om te gaan. Op dat verzoek is nog geen ant woord ontvangen. PAGINA+4 doordeja/e^ qeceU etfdc Een van de vele "dominees typen" uit het boek "Lachen in de kerk" "De opleiding moet zo zy n dat zij zelf haar deelnemers selec teert". "Pastoraat in onze tijd is die naam alleen maar ten volle waard als de resultaten van de mens- en maatschap pijwetenschappen, vooral de studie van de diepte- len worden opgenomen" Trainingen Maar daarmee is het niet beke ken. Geen bedrijf kan het te genwoordig doen zonder een goecje "in-service-training" groepstraining en nascholing. Die moet ervoor zorgen dat de betrokkene met vreugde en een gevoel van eigenwaarde zijn werk kan blijven doen. Er gebeurt van allerlei op dit terrein (se minarie, klinische pastorale vorming), maar het zou sys tematischer moeten, wil men de beschikbare mogelijkhe den benütten. De raad stelt voor, regelmatig regionale trainingen te organiseren en ook trainingen met een uitge sproken praktisch karakter. De Klinische Pastorale Vor ming in ons land bestaat nu bijna twintig jaar. Enkele honderden hervormde predi kanten zijn in deze trainingen gevormd. Toch heeft de raad de indruk dat het belang er van nog te weinig wordt inge zien, door onbekendheid en soms ook door misverstand. Er zijn veel predikanten die blijven studeren. Studeren ZATERDAG 8 MAART 1980 LEIDEN— Op een kleine tournee door ons land zullen de "Hendon Songsters", een zeventig leden tellende zangbrigade van het Le ger des Heils in Londen, volgende maand ook Leiden aandoen. De dag na pasen, dinsdag 8 april, geeft het koor 's avonds om 8 uur een concert in de Hooglandse kerk, met medewerking van de cantor-organist Joop Brons voor de samenzang. De leiding van de ze samenkomst heeft majoor Da vid Guy uit Londen, die met het koor meereist. De "Hendon Songsters" in tegen stelling tot wat de naam doet vermoeden een gemengd koor bepinnen hun verblijf in Leiden 's middags om 3 uur met een optre den in het Academisch Zieken huis, dat via het tv-circuit naar alle afdelingen wordt uitgezon den. Het Leidse gemeentebestuur zal de gasten na deze uitvoering officieel ontvangen, 's Morgens zingt het koor in Hilversum, waar de NCRV-radio een opname van maakt. Veel gevraagd De brigade, die een korte week in ons land zal zijn en ook optreedt in Amsterdam, Utrecht en het noorden, heeft haar domicilie in Londen-noord. Met haar zang en muziek werkt zij regelmatig mee aan de eredienst van het eigen korps, maar ze treedt ook vaak buiten de engere kring van het Leger op,zoals in concertzalen en kerken, waaronder de St. Paul kathedraal in Londen. De "Hen-, do Songsters" zijn én door hun repertoire én door het peil en de blijmoedigheid van hun optreden een veel gevraagde groep in En geland. Het Leidse korps is dan ook wel een beetje trots, mevrouw Muriel Yendell,de tegenwoordige leidster van de brigade, te hebben kunnen "strikken". Voor het onderbrengen van de gas ten kreeg het korps sympathieke medewerking van verschillende koren in Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude. Wie voor een gast nog logies met ontbijt heeft, kan mevrouw Jos Nieuwenhuys, Ko renbloem 27 (Merenwijk) Leiden, telefoon 149750, bellen. dig en ook oefening, opdat dit alles werkelijk goed gaat". De raad acht gedegen onderwijs in de (christelijke) ethiek noodzakelijk om tot een ver antwoord pastoraat te komen. Daarvan komt in de opleiding maar heel weinig terecht. "Wij hebben nu een oplei ding, die wy, gezien de eisen die aan de predikant worden gesteld, ontoereikend ach ten". Ook het nu onoplosbare probleem van de selectie van theologische studenten zou door een meer terzake doende opleiding worden opgelost. LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk 10 ds v. Leeuwen, 11.45 oecumenische dienst; Marekerk 10 dr. Meyers, 5 ds. De Jong; Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. De Zeeuw Voorscho ten, 5 ds. Van Achterberg, jeugddienst; De Regenboog (Merenwijk) 9.30 dr. Bar, 11.15 J. van Well en M. G. Veenstra (met jongerenkoor). Bethlehemkerk Zuid-West) 9 mevr. ds. De Mey; Vredes- kerk (Burggravenlaan) 10 dr. Lamping; Waalse kerk (Breestraat) 10.30 ds. Ribs; Acac(. Ziekenhuis: 10.15 avondmaal; Diaconessenhuis 10.30 ds. Van 't Hof, r Leidse cantorij, kapel Endegeest Bevrijdingskerk 10.30; Petrakerk (Suri- namestr.): 10.30 dienst voor doven, hr. Terpstra. Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lammenschasweg) ds. v. d. Horst, Kat wijk; Petrakerk (Surinamstr.) 10 ds. Hor- tensius; Oude Vest 10 drs. Kortweg, 7 dr. Wiersinga; Maranathakerk (P. Morsweg) 10 prof. v. d. Berg, 5 zie herv. gem.; Be vrijdingskerk (Montgomery str.) 10.30 ds. Rietveld, 5 ds. Hortensius; Groenho ven (Witte Rozenstr.) 10 ds. Vegter; Pe trakerk (Sur.straat): 10.30 dienst voor doven, hr. Terpstra; voor ziekenhuizen en Merenwijk zie hervormde gemeente. Geref. Kerk (dolerend) "Groot-Leiden" (Lokhorstkerk): 9 dr. Zeegers, 5 hr. Van Drunen. Geref. Kerk Vrijg. (Herengr. 70): 10 en 5 ds. v. Rongen avondmaal. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Den Hertog, Sliedrecht. Geref. Ge meente (Nieuwe Ryn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gemeente in Ned. (Bethl.kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Lutherse Gemeente (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Re- monstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lok horstkerk, Pieterskerkstraat 1): 10.30 dr. Meijering. Baptistengemeente (Oude Ryn 3): 10 zendeling Poot, 6 nam. met film. Evang. Christen-Gemeenschap (Middelstegracht 3y. 10 hr. Dikkes. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. De Brabander. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en di. 8 hr. Zylstra, 14 maart 8 jeugdsa- menkomst. Pinkstergemeente (Rapen burg 10): 10 hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw- Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstkerk): elke zaterdag 9.45 bij belstudie, 11 prediking. Christian Scien ce (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van Je zus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen): 10.15 (Steenschuur 6). Oud-Katholieke Kerk (Zoeterw.sin- gel-hoek Cronesteinkade): 10 h. mis. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat 7, zond. 9, 10.45 en 12' Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; Ryndijk (Leiden-Voorschoten) zat 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarlemmer straat zat. 7, zond. 9.30,10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 us. Den Harder. Geref. Kerk: 10 ds. v. Wyk, Adam, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 2.30 ds. De Weerd, Zeist. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk 10 ds. Geertsema, 6.30 ds. Lefeber; Kruiskerk 10 ds. Olie. Lihschoten; Opstkerk 10 ds. v. d. Hei den, 6.30 ds. Stelwagen; Naby 10 jeugd- kapel; G. Herderkerk 9 ds. Moll, 6.30 ds. Verheul; De Bron 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Mulder; Ashram 9.30 ds. Hoogendijk; Onderweg (Lijsterlaan) 10 ds. Oort, jon- gerendienst; Sionskerk 9.30 ds. Bouw, Neerlangbroek, 6.30 ds. Ouwendijk. Ge ref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Modderaar, 6.30 ds. v. Wyk, A.dam; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Modderaar; G. Herder kerk 10.30 en 6.30 ds. Verheul; De Bron 9 ds Verheul. 10 ds. v. d. Ree, 6.30 ds. Mul der. Zie ook herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg. (Rijnstroom): 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff, avondmaal. Ned. Geref. Kerk (chr. nyv. school Willemstr.): 10 en 4.30 ds. Van Oene, Zwolle. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4, dinsdag 11 maart 3 en 7.15 hr. v. d. Meer. Baptistengemeente Alphen-Noord (Sportlaan): 10 hr. v. d. Vlugt. Volle-Evangeliegemeente (school Westpreludeweg): 10 hr. v. Putten. Leger des Heils (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Pinkstergemeente Bethel (Rode- Kruisgebouw): 6 nam. Pinkstergemeen te Alphen (Rode-Kruisgebouw): 10 voorm. Rooms-Kath. parochies: Bonifa- ciuskerk zat. 7, zond. 9.45 en 11.30; Pius- kerk zat 7, zond. 9. 10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30 BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Exalto, 6 ds. Verwelius. Geref. Ge meente: 9.30 dienst, 7 ds. Boogaard. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. De Vreugd; Salvatorkerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Richter; Bethlehemkerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Drooger. Geref. Kerk: 10 ds. Verschoor, Aalsmeer, 6.45 ds. Kersten, Katwijk. Avondmaal. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 4 ds. Borg dorff. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Anker, Doom; De Stek 9.30 ds. Dijkstra. Geref. Kerk: 9.30 ds. Omta, 5 ds. Welbe dacht. Chr. Geref. Kerk: zond. 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concor dia): 9.30. Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rooms-Kathl. pa rochie: zat 5.30 (De Stek) en 7, zon. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Geertsema. Ge ref. Kerk: 10 ds. Welbedacht. 5 ds. Omta. Rooms-Kath. parochies: Dorp zat. 7, zond. 10 en 11.30; Ryndijk (Bernardus) zond. 10; Het Anker zat. 7. zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 ds. v. d. Wal, 5 hr. Stam, in geref. kerk. Gèref. Kerk: 10 ds. Rothfusz, 5 hr. Stam, Sas- senheim. Chr. Geref Kerk: zond. 10 en 5, wo. 7.30 ds. Biesma. Rooms-Kath. paro chies: Martinuskerk zat 7, zond. 8.30,10, 11.30 eh 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 dr. v. Vliet. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 ds. Kolkman. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Aarents, 6 ds. De Vreugd, Bodegraven; Ontmoetings- kerk 10 ds. Heymans, 't Harde, 6 ds. Juc- kema, Scheveningen, jeugddienst Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. Kersten. Marinevliegkamp: 10.30 gezinsdienst, ds. Schepers. Rooms-Kath. parochie: zat 7. zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Vroegindewey; Oude Kerk: 10 ds. Arke- raats, 5.45 zang, 6 ds. Vink, jeugddienst; Ichtuskerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Fran ken, Zeist, voor doven en horenden, doop; Pniëlkcrk 9.30 ds. Vinkj, 6 ds. Ar- keraats; Groen van Pr. school 10 ds. Vis ser; ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas. Triumfatorkerk 9 en 10.30 ds. Kersten, 5 ds. Vrolijk. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 dienst, 2.30 ds. v. Rongen. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5. Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v. d. Belt, 11 maart (biddag) 3 en 7.30 ds. v.d. Belt. Geref. Gemeente (Remisestr.): 10 en 5. Volle Evangelie gemeente (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 ds. v. d. Linden, 7 ds. Van Ieperen, gez. dienst. Geref. Kerk: 10 ds. Hartkamp, 7 ds. Van Ieperen, Berg- schenhoek, gez. dienst LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth, 3 ds. Bovenberg, Leiden, met geestelijk gehandicapten, 6.30 ds. Does burg, zangdienst; kerk Hoofdstraat 10 mevr. Jacobi; Scheppingskerk9en 10.30 ds. Van Loenen. Zendingszondag. Ver pleeghuis Leythenrode: 10 ds. Lutmers. St. Elis. ziekenhuis: 9.30 rector Vijftig- schild. Baptistengemeente (Wijkgeb. Zijlkwartier): 10 br. De Vries. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Hanemaaijer, 7 dr. Holtrop (Makassar), gez. zendingsdienst in geref. kerk; Dorpskerk Kudelstaart 10 ds. Los. Ge ref. Kerk: 9.30 en 7 dr. Holtrop. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: Dorpskerk zond. 10 en 7, ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, gezinsdienst. Geref. Kerk: 10 ds. Weggemans, 7 ds. V. Santen. Ge ref. Kerk Vrijg.: 10.30 en 2.45 ds. Box man, avondmaal. Ned. Geref. Kerk (Sal- vatori): 9 en 5 ds. v. d. Veer. Chr. Geref. Kerk: zond. 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Ge ref. Gemeente: zond. 10 en 5 en wo. 10 en 4 Hakkenberg. Rooms-Kath. parochies: Agathakerk zat. 7. zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat 7, zond. 9 en 11.30; Ma- riakerk zat. 7. zond. 8.30,10 en 11.45; En gelbewaarders zat. 7, zond. 8. 9.30 en 11 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Bronsgeest, gezinsdienst. 6.30 hr. v. d. Linde. Capelle. Geref. Kerk: 9.30 hr. Stam, 4.30 oecum. Vesper. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Jong. UrieDer- gen. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. De Vree, 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 en 7 hr. v. Leeuwen. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Den Harder. Geref. Kerk: 8,30,10.30.en4.30ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk: zond. 9.30 en 3, ds. Vis ser. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: zond. 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Noote- boom. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 dr. Verdronk, 7 ds. Bro kerhof; kerk Hoofdstraat 10 dr. Jansen; geref. kerk Hoofdstr. 5 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Vroegindewey, 5 ds. Koudstaal. Geref. Kerk: Kerk Hoofd straat (Buurtkerk) 10 ds. Warnink, 5 ds. Elgersma; Vinkenlaan 9.30 ds. Elgers ma, 5 ds. Warnink; Stichtingskerk 11 ds. v.d. Werff, Voorhout; Sole Mio 9 hr. v. Duin. Ned. Prot. Bond. (aula Oude Zee weg): 10.30 ds. v. Veen. Wassenaar Rooms-Kath. parochies: Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Kalkman. Rooms-Kath. parochies: Victorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene of Will kerk. Pauluskerk 10 ds. Ter Linden; Gemeentecentrum 10.30 ds. Sasse, 7 ds. Heemskerk; Gem. Centrum 10.30 jeugdkerk, Bert Rigtering, Geref. Kerk (Mauritslaan): 10 ds. Heemskerk 7 zie herv. gem. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 4.30 ds. Boxman. Ned. Geref. Kerk (Ge meentecentrum): 8.45 ds. De Lange, 4 ds. Roukema. Van Wyckersboth: 4.30 ds. Bakker. Kapel Endegeest: 9.30 pater Boshouwers. Volle-Evangeliegemeente (Gemeentecentrum): 4 nam. Rooms- Kath. parochies: Will, kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bonaventurakapel zat 6.30, zond. 9 en 11. OUD ADE - Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Jaspers Focks. Geref. Kerk: 9.30 ds. Lalleman, 5 ds. Jas pers Focks. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7, zond. 9 en 11Petrus Banden zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. Oostenburg, 7 ds. Samson R.dam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Voor hof 10 ds. v. Niel; Bethelkerk 9 en 10.15 ds. Boer, 5 ds. Van Niel; school De Weg wijzer. Frederiksoord, 11 gez. geref.-her- vormde dienst, ds. Van Niel. Wo. Be thelkerk 7.30 ds. Romein. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Schaafsma, Utrecht; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. De Vries, Scheveningen, 5 ds. Baayen; Maranathakerk 9.30 ds. Baayen. 5 ds. Damsma; De Wegwijzer (Frederik soord): 11 ds. v. Niel, gez. dienst. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5-15 ds. Zomer, avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. RIJP WETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 7 ds. Wigboldus, Den Haag, opendeurdienst in geref. kerk. Ge ref. Kerk: 10 ds. v. Santen, 7 ds. Wigbol dus, opendeurdienst. Chr. Geref. Kerk: i 5 ds. Velema, Groningen, avond maal. Ned. Prot. Bond (Jul. laan 17): 10.30 hr. Klijnsma. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Klein Kranenburg, 6.30 ds. Haakman. Geref. kerk; 9.30 en 6.30 ds. Bezemer. Rooms-Kath. parochies: Aardam zond. 9 en 12; Langeraar zat 7, zond. 8.30,10 en 11.30. VALKENBURG Herv. Gemeente: zond. 10 en 6.30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bouma, 6.30 ds. Damsma. Geref. Kerk Vryg.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Gratz. Marinevliegkamp: 10.30 gezins dienst ds. Schepers. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rooms-kath. parochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Van Hoegee, Alphen. 7 zangdienst in Laur. kerk; aula Noord- Hofland 9.30 ds. v.d. Schoot; Kerk Hulp en Heil 10 ds. Verheule; De Ark: 10 jon- gerendienst. Geref. kerk: 10 ds. De Zwart, 7 zang in Laur. kerk. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 3 ds. Reitsma. Rooms- Kath. kerken: Laurentiuskerk zat. 7, zond. IQ en 11.30; aula Noord-Hofland zond. 11; Moeder-Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. Jan van Hooflaan 3: 10.30 Engelse dienst. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 9.30 ds. Verwelius, 5 ds. Van 't Veld, wo. 10 ds. Verwelius, 7.30 ds. Roetman; De Hoeksteen 9.30 ds. Van 't Veld, 6.30 ds. Verboom; Bethelkerk 9.30 ds. Verboom, 5. ds. Verwelius; Imma nuelkerk 10 ds. Hulst, 5 hr. Drijver. Ge ref. Kerk: Kruiskerk 9 en 5 ds. Verdoorn, wo. 8 ds. Padmos. Ontmoetingskerk 10.15 ds. v.d. Berg. Chr. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5, wo. 9.30 en 7.30. Volle Evangeliegemeente "Sion" (Lin- degaarde 17a): 9.30. Rooms-kath. paro chie: Victorkerk 10; Ontmoetingskerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. Den Tonkelaar, 7 wereldgebedssamen- komst in kapel Mariëngaarde. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 drs. Guyt, 7 wereldgebedsdag; Kievietkerk 10 ds. v.d. Bom, Den Haag; Messiaskerk 10 ds. v. Zanten; Dorpscentrum 9.30 hr. Schaap. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. v.d. Meulen, 7 ds. v.d. Meulen, in Dorpskerk, Wereldgebedsdag Wassenaar-Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (L. Kerkdam): 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Cnossen, Woerden, 6.30 dr. v. Santen, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v.d. Zwaan. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Molenaar. 7 ds. Bronsgeest. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Fernhout. Rooms- Kath. parochie: zat 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente 10 ds. Wolthaus. Rooms-Kath. parochies: St. Jan zat. 7, zond. 10.30; Chr. Dienaar- kerk zat. 7. zond. 9.15; Meerburgkerk (Hoge Ryndijk) zat. 7. zond. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 10 ds. Haakman, 6.30 ds. Klein Kranen burg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Dijk,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4