'Alles beter dan ongewenst zwanger 'Snikken en grimlachjes' Mevrouw v.d. Vliet veertig jaar arts BEVEILIGING VAN UNIVERSITEIT: 10 MILJOEN MËÉR Leidenaar werd laatste 150 jaar steeds langer BROCHURE LSB OVER LEIDSE STUDENT ZATERDAG 8 MAART 1980 LEIDEN LEIDEN - "Of ik er ooit last mee gehad heb, dat ik een vrouwelijke dokter ben. Nee, hoor. Dat is reuze meege vallen". In een be roep, dat voral door mannen beheerst wordt, blaast me vrouw Antoinette van der Vliet (66) uit de Nachtegaallaan in Leiden al veertig jaar haar eigen partij mee. Voorlopig denkt ze er niet aan met haar veertigjarige kleine artsen praktijk te stoppen. Ze vindt de praktijk eenvoudigweg te leuk om ermee op te houden. Mevrouw van der Vliet is het wel wat rustiger aan gaan doen. Ver lossingen doet ze niet meer. "Met bloedend hart heb ik er afscheid van genomen, want dat is toch zo leuk...Maar de leeftijd begint te tellen, hé". In het najaar heeft ze ook afscheid genomen van de kruisvereniging in Katwijk, waar zij 35 jaar bij het consultatiebu reau voor zuigelingen en kleuters heeft gewerkt. Deze week kwam daar nog het afscheid bij als me disch leidster van de Rutgers- stichting, het consultatiebureau voor geboorteregeling en sexuele problemen. Vanaf het prille be gin van de Rutgersstichting in Leiden, 25 jaar geleden, heeft zij er gewerkt. "Als je alleen maar in consultatie bureau^ werkt, 'wordt je eenzij dig", vertelt dokter van der Vliet. "In je huisartsenpraktijk kom je met alle facetten van de gezond heidszorg in aanraking". Ander zijds vond zij de vaste tijden waarop de consultatiebureaus werken erg prettig: "Als de kin deren thuis kwamen van school, kon ik ook altijd thuis zijn". Om haar praktijk mogelijk te maken, heeft zij altijd kunnen vertrou- wen op de nodige steun van een huishoudster; "een patiënte uit de eerste uren van de praktijk, die nadien bij ons is gebleven om voor het huishouden te zorgen" Mevrouw'van den Vliet begon haar praktijk in de moeilijke oorlogs jaren. "Ik studeerde in maart 1940 af in Leiden. Het was mobilisatie. De meeste artsen waren als offi cier opgeroepen. Als afgestu deerde wasje verplicht een prak tijk van zo'n arts waar te nemen. Ik kwam in Naaldwijk terecht. Na de capitulatie kwam de arts terug. Voor de show heb ik toen een spreekkamer in een pension ingericht; bang als ik was anders voor de bezetters te moeten wer ken". Ze vertelt onderduikers geholpen te hebben. Adressen kreeg ze door van de onder grondse. /ia via kwam ik in de oorlog in de Betuwe, in Gent aan de Waal te recht, om een plattelandspraktijk waar te nemen. "Dat was een ka tholieke streek. De dokter heeft eerst aan de pastoor moeten vra gen of de pastoor het goed vond dat er een vrouwelijke arts kwam, die bovendien niet eens katho liek was". Zonder rijbewijs reed ze met haar wagen de patiënten af. "De veldwachter wist het en vond het goed. Hij zei: 'Als je maar geen ongelukken maakt' Tijd om een rijbewijs te halen, had je gewoonweg niet. den", meent dokter van der Vliet. Vaak ervoer zij dat ouders de sprong naar nieuwere levenswij zen niet konden maken. "De meisjes, die bij mij op het spreekuur kwamen, waren meestal al met een jongen naar bed geweest. Zij kwamen dan bij mij voor de pil. Dan zeggen ze: 'Bij mijn ouders hoef ik niet aan te komen, want die zijn 52'. Ik denk dan: "Gut ik ben ouder dan je ouders". Ik probeer dan begrip te kweken voor de positie van die ouders, die blijkbaar niet meege groeid zijn" Verlossing Spiraaltje prima De logstijd moeilijk, maa kend: "Van ee LEIDEN - De beveiliging van de Leidse universiteit heeft de ge meenschap in de laatste zes maanden van het vorige jaar bij na tien miljoen gulden extra ge kost. Dit werd. bekend gemaakt bij de presentatie van de nota "Veiligheid en Gezondheid van Werkomstandigheden". "En het zit er dik in dat deze extra kosten in de toekomst steeds groter zul len worden", aldus een zegsman van de Leidse universiteit. De uitgangspunten voor de nota zijn: Het voorkomen van mense lijk leed; het voorkomen van schade aan personen, gebouwen en goederen; het bevorderen van het welzijn van de leden van de universitaire gemeenschap; het bevorderen van een situatie, die door de samenleving als niet be dreigend wordt ervaren en het voorkomen van verstoring van de normale gang van zaken binnen de universiteit. Het gaat hier nog niet om een defi nitieve nota, aldus de samenstel lers. "We hebben hem nu alvast, laten verschijnen omdat de uni versiteitsraadleden de nota naast de aanbevelingen van het college van bestuur over woningbouw in het gebied de Leeuwenhoek kunnen leggen. Zoals bekend buigt de universiteitsraad zich maandag 17 maart over deze af faire. Afvalproblemen Buiten de aandacht aan het werken met onder andere kankerver wekkende stoffen en het sleute len aan de erfelijkheid, moet vol gens de nota veel aandacht wor den geschonken aan de afval problemen van de Leidse univer siteit. "Allereerst zal er naar moe ten worden gestreefd de hoe veelheid afval te beperken". Dit moet gebeuren zowel uit mi lieutechnisch oogpunt als uit fi nanciële overwegingen. "Een bepaalde hoeveelheid afval zal echter onvermijdelijk zijn", aldus de nota. Het bureau Veiligheid van de uni versiteit zal in de komende jaren alle gebouwen van de Leidse universiteit aan een inspectie on derwerpen en aan de beheerders voorstellen doen om de veilig heid te verbeteren. Speciale aan dacht zal hierbij volgens de nota worden geschonken aan het vol doen van wettelijke bepalingen L'evens zal het bureau Veiligheid initiatieven ontplooien om de alarmploegenorganisatié verder uit te bouwen en te verbeteren. Opleiding en. training van de alarmploegen zal door het bureau Veiligheid ter hand worden ge nomen. Naast de alarmploegen zullen ook de overige perso neelsleden enige training ont vangen in de vorm van ontrui mingsoefeningen en het leren omgaan met brandblusappara tuur, aldus de nota. de Betuwe was ook indrukwek- terrarium, maak- Tijdens de overval in, Arnhem, was de veearts in Eist niet meer bereik baar. Toen vroegen ze mij om een ziek paard te genezen. Aan de boeren had je trouwens een boel bij de verlossing van kinderen, want die wisten hoe de verlossing bi'j dieren'in z'n werk gaat". Weer terug in de Randstad, nog steeds in de oorlog, kreeg dokter van der Vliet regelmatig spek en ander voedsel vanuit de Betuwe toege stuurd. Na de oorlog bouwde mevrouw van der Vliet langzaam maar zeker haar huispraktijk op. Ze ging ook op het zuigelingen- en kleuters consultatiebureau van het Groe ne Kruis in Katwijk werken. Daar maakt ze veel mee: gezinnen die eigenlijk helemaal geen kinderen Zij heeft verder de meer willen: moeder die tuber culose had gehad; vader, die met een maagzweer zat; en geen fat soenlijke woonruimte... Geboor teregeling was een groot taboe in die tijd. Sterilisatie kon helemaal niet. Vrouwen die een abortus wensten, moesten een reis naar Joegoslavië maken. Vrij kort na de oprichting door de NVSH van het Rutgershuis in Leiden ging mevrouw Van dei- Vliet er werken. "Alles is beter dan ongewenst zwanger wor- Zij betreurt het dat de nadelen van de pil zo breed worden uitgeme ten. "Er komen meisjes bij me, die zeggen: 'Mijn moeder vindt het niet erg dat ik met een jongen naar bed ga, maar de pil heeft ze weggegooid'. Zo'n moeder heeft dan weer een verhaal in de Story of de Privé of welk damesblad dan ook gelezen over de nadelen van de pil. Die problemen zijn uitzondering, niet de regel. Een spiraaltje is niet geschikt voor jonge meisjes. Als een vrouw zwaar rookt, al lange tijd de pil gebruikt en bijvoorbeeld drie kinderen heeft, dan is het spiraal tje prima". Mevrouw van der Vliet noemt de afsluitende ring (het pessarium occlusief) nog altijd het meest onschuldige middel. "Maar ja, dat moet zo'n vrouw dan steeds bij zich dragen, en dat is niet pret- aring dat het veiliger vinden zelf voor het voorbehoedmiddel te zorgen dan het aan de man over te laten, via het enige middel voor de man (afgezien van sterilisatie): het condoom. De industrie is nog steeds niet klaar met een pil voor mannen. Mevrouw van der Vliet mag dan deze week afscheid ge nomen hebben van de Rutgers stichting, goed loslaten kan ze het niet. Volgende week vrijdag neemt zij al weer een spreekuur Uit Pieterskerk-opgravingen blijkt LEIDEN - De gemiddelde Lei denaar is in de afgelopen 150 jaar steeds langer geworden en het zit er dik in dat die groei nog wel even zal door zetten. Voor die tijd heeft de groei van de gemiddelde Lei denaar min of meer op een laag pitje gestaan, maar met de komst van de industriële revolutie in het begin van de negentiende eeuw is de mens hier ongeveer tien tot twaalf centimeter langer geworden. Deze wijsheid heeft men onder meer uit oude graven in de Pieterskerk kunnen putten. "Het leuke is trouwens dat je in je omgeving ziet dat we nog steeds groeien: de jongeren worden doorgaans groter dan hun opa of oma zijn geweest", zegt dr. G.J.R. Maat, die is verbonden aan het patholo gisch laboratorium van de Leidse universiteit. Hij onderzoekt onder andere het menselijk beendergestel. Met een aantal medewerkers heeft hij de bodem van de Pie terskerk afgegraven op zoek naar skeletten. Toen hij uiteindelijk voldoende "oud-Leidenaren" boven de grond had, heeft hij zich te ruggetrokken in zijn studeer kamer en is met het materiaal gaan passen en meten. De beenderen, stukken kleding en andere zaken waarmee de lengte van een mens kan worden vastgesteld, dateren uit het begin zeventiende eeuw tot begin negentiende Uniek "Een uniek onderzoek, omdat dergelijk materiaal niet voor het oprapen ligt", zegt dr. Maat. "We wisten wel dat de gemiddelde Nederlander in de afgelopen jaren steeds gro ter werd. Die kennis hebben we naar aanleiding van me tingen die al bijna 150 jaar worden verricht onder mili tairen. Uit die cijfers blijkt dat de ge middelde Nederlander tot nu toe ruim tien centimeter lan ger is geworden. Wat we ech ter niet wisten, en dat is het belang van het onderzoek in de Pieterskerk geweest, is hoe de groei van de mensen vóór die tijd zich had ontwik keld". Een uitgelezen kans dit te we ten te komen kreeg dr. Maat toen met de restauratie van de Pieterskerk werd begonnen. "Wij hadden het geluk dat het de vorige winter zo koud was. De bouwwerkzaamheden la gen daardoor stil zodat we rustig ons werk konder doen. Ik denk dat we onder andere omstandigheden al na zes skeletten door een bulldozer naar buiten waren gescho ven". De beenderen bleken uitste kend geschikt te zijn voor het onderzoek van dr. Maat. "Het sloot mooi aan op de informa tie die we dankzij de metin gen tijdens militaire keurin gen al hadden verkregen. Het bleek al snel dat de lengte van de Leidenaar in die tijd aan weinig schommelingen on derhevig was. Dat is inder daad pas na de industriële re volutie op ganggekomen. Uit het onderzoek van de resten uit de Pieterskerk is ook ko men vast te staan dat het met de voeding steeds beter werd. "Er zijn uit het verleden hele sterke staaltjes te zien van de invloed van het eten op de lengte van de mens", zegt dr. Maat. "Zo schommelde de lengte van Drentse recruten op en neer met de roggeprijzen: de sol daten waren klein als tijdens hun groeiperiode de rogge duur was en lang als de rogge tijdens hun groei goedkoop Zijn er grenzen aan de groei? Twee meter Dr. Maat: "Ja, zeker. De maxi male lengte van een mens wordt erfelijk bepaald, maar tussen de grenzen van groot en klein zijn veel mogelijkhe den. Zo zal iemand die goed te eten krijgt langer worden dan iemand die met weinig moet toekomen". Hoelang een Ne derlander kan worden is niet te zeggen. "Ik weet wel dat er bij militaire keuringen.' matig jongens worden gemeten die langer zijn dan twee me ter, maar ik denk niet dat de gemiddelde lengte van de mensen in Nederland boven de twee meter zal uitkomen, maar wat ik nu zeg is puur gokwerk". Volgens dr. Maat bestonden er in de vorige eeuw zo goed al geen mensen die langer wa ren dan 1.05 meter. "Dat was zo zeldzaam dat men het niet de moeite waard vond het te noteren. Wel waren er toen veel mensen die korter waren dan ander halve meter. Dat kwam zo veel voor dat het werd bijgehouden. Die laat- sten zie je nu bijna niet meer, althans ze worden niet meer geregistreerd bij militaire keuringen. Deze zomer vertrekt dr. Maat met een Groningse expeditie naar Spitsbergen. Hij gaat daar graven onderzoeken van Nederlandse zeelieden die tijden de "Gouden Eeuw" niet van de walvisvangst thuiskwamen. "De bedoeling is dat ik de resultaten van dat onderzoek naast die van de Pieterskerk leg om een nog beter beeld te kunnen krijgen van de ontwikkelingen van de mens in die tijd. En ik wil het met name in een Leidse con text plaatsen". Bezichtigen In mei is er voor het publiek tij dens de lustrumweek van de Leidse universiteit een dag de gelegenheid een tentoonstel ling over het onderzoek in de Pieterskerk te bezichtigen. Eveneens rond die tijd wordt het boekje van de stichting vrienden van de Pieterskerk verwacht waarin de stand van zaken rond deze kerk wordt beschreven. THIJS JANSEN wordt zijn lengte bepaalt. LEIDEN - "Wat een student van de Leidenaar dacht heeft hij meer dan eens laten merken. Een eed voor de aspirant-leden van de zgn. groensenaten luidde: 'Be looft gij nimmer enige gemeen schap of vriendschappelijkver- keer te zullen aangaan met de eeuwige vijanden der stiLdenten, bij ons onder de afschrikwekken de naam de ploerten bekend, maar hen als wezens, oneindig beneden ons geplaatst, te zullen behandelen De gri deze belofte werd afgelegd, beheersten het studentenleven van 1775 tot de oprichting van het Leidsch Stu denten Corps in 18311. Tussen haakjes, het Corps ontstond nib. als reactie op het ondemocrati sche karakter van deze senaten en ontgroeningsexessen" Cen willekeurig fragment uit de brochure die de Leidse Studen ten Bond het licht heeft doen zien. "Nog meer snikken en grimlachjes" is de titel van de brochure, die geschreven werd om de fascistïode en racistische tendenzen binnen de Leidse uni versiteit aan de kaak te stellen. Het citaat staat in een historisch stuk dat een aantal incidenten uit het verleden op een rijtje zet. Directe aanleiding voor het uit brengen van de brochure waren de gebeurtenissen op de studen tenflat Klikspaanweg in de nacht van 5 op 6 augustus vorig jaar Een aantal bewoners ventileer den toen nazistische en fascisti sche leuzen als "Alle Juden mus sten erschossen werden". Er werden die bewuste nacht ook vernielingen aan het terrein aan gebracht en passanten werden lastiggevallen. De gebeurtenis stond niet op zichzelf, bedreiging maat als uitzondering te zijn. De gebeurtenissen resulteerden uit eindelijk in een kort geding tegen een vijftal bewoners van de Klik spaanweg. Vonnis: de vijf moes ten hun kamers verlaten; moch ten zelfs een jaar lang het terrein niet betreden. De beschuldigin gen werden door Mr. Blaauw ui terst serieus genomen. En de brochure wordt ook <>p het ge ding ingehaakt. "De'sfeer die de gedaagden rondom het geding uitstraalden was geheel in stijl foto waar alle heren vol zellVei- Thema van de brochure is inder daad de bewuste fascistoïde ten denzen, uitgewerkt door middel van een grote verscheidenheid aan onderwerpen. Het hospiteer- systeem, waarbij de kamer/oe- keride naar aan kamer "sollici teert" wordt aan de kaak Het Wa optrc club esteld. Patria de chietb; vorm van dienstplichtige solda ten beschikbaar gesteld?"). De "kennismakingstijd" oftewel het ontgroenen. De subsidies die aan diverse sub-verenigingen van Minerva worden toegekend. Het feit dat Minerva vorig jaar in het kader van een lustrum een week lang de beschikking kreeg over het Van der Werfpark. dat voor buitenstaanders hermetisch ge sloten bleef. Duidelijk is dat de samenstellers van mening zijn dat de Leidse studentenwereld verrechtst Bedoeling is dan ook met de brochure een discussie te starten waarbij de samenstellei s vooral leden van Quintus en Mi nerva ertoe willen brengen zich af te vragen of hun bewust gekozen [chappelijk gingen: het gaat de samenstellers om de structuur waar Minerva en Quintus deel van uitmaken en die zij ondersteunen. De brochure heeft een tweeledig doel: het in formeren van studenten én het onder druk zetten van instanties. Zo moet het hospiteer-systeem voor de volle honderd procent worden afgeschaft, moet de sub sidiering inhoudelijker gefun- "deerd worden en aan aktiviteiten als de introductiedagen meer in houd geven. Duidelijk is dat het bij de brochure allien niet zal blijven. "Nog meei snikken en grimlachjes" is in een oplage van vijfhonderd versche nen. Ze is bij de LSB (Begijnhof) en bij een enkele boekhandel voor J 4.50 verkrijgbaar. MI EP DE GRAAFF :dt zondagniiddag op in e De Uyl van Hoogland" 1 de Nieuwsiraat op. H>j tro 1 posi hun vermeende 1 •n gec st meerde superioritei onschadelijk en onge vaar lijk Daarentegen willen zi afwentelen op die t\ vee ven fiackle String /an A- Makke ■ngt h ij ecu 1

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3