„Vaak stond ik te bidden dat UVS maar niet zou winnen..." 4E3ZXB Freek Filippo: „Het was altijd knokken tegen de degradatie" @(fi) lOeti) BRAM MAAR BART NIET ZATERDAG 8 MAART 1980 PAGINA 29 LEIDEN - Bij UVS doen ze het liefst het zwijgen er toe, over die periode van zeven jaar be taald voetbal. "Een zwarte bladzij in de UVS-geschiede- nis", noemt Koos Ouwerkerk het tijdperk, dat zich uitstrekte van sep tember 1955 tot juni 1962. Met Piet Kan tebeen en Freek Fi lippo, respectieve lijk trainer en aan voerder in die voor UVS zo beruchte dagen, zet de voor malige penning meester de wijzers van de klok terug. Met een bezwaard gevoel, dat wel. Vele slapeloze nachten heeft ie er van gehad, Koos Ouwerkerk, van de onbetaalde rekeningen, die zich in die tijd opstapelden. "Privé had ik nooit finan ciële moeilijkheden gehad", zegt hij, "maar op het laatst liepen de schuldeisers de deur bij mij plat. Elke keer weer moest ik zeggen "kom over 14 dagen maar terug". Je zei dat tegen beter weten in, wantje wist dat je het geld ook twee weken later niet zou hebben" Eenstemmig kwalificeren Ou werkerk, Kantebeen en Fi lippo nu het op 22 februari 1955 (met algemene stem men) genomen besluit als "onverstandig". "We hebben bijna voortdurend moeten knokken tegen de degrada tie", weet Freek Filippo, die overigens pas in 1957 tot de UVS-gelederen toetrad. "Leiden was niet rijp voor be roepsvoetbal, want in deze stad woonden én wonen nu eenmaal weinig voetbalgek ken", vult Kantebeen aan. Ook Koos Ouwerkerk geeft toe, dat hij zich nooit met hart en ziel achter die door de leden raad genomen beslissing heeft kunnen scharen. "Maar", zegt hij nu, "je ging er van uit, dat een andere Leidse club naar het betaalde voetbal zou gaan als UVS dat niet deed. Noem het een soort naijver". Die rivaliteit met andere ver enigingen inspireerde UVS derhalve tot een stap, waar voor die club naderhand be hoorlijk heeft moeten boeten. UVS, vertelt Ouwerkerk, startte met een banksaldo van pakweg 20.000 gulden; na ze venjaar gerommel in de mar ge van de sectie betaald voet bal stond de club voor het zelfde bedrag bij de bank in het rood. "Het heeft nog vier jaar geduurd", duikt Koos Ouwerkerk in het verleden, "voordat alle schulden uit de betaalde periode waren weg gewerkt". Ontdekkingsreis In 1955, aan het begin van wat bijna het eindq van UVS zou worden, waren de meeste le den overigens met een op vallende gretigheid aan de ontdekkingsreis door betaald voetballand begonnen. Op timisme alom aan de Wasse- naarseweg, UVS had zich immers met de stap naar het profvoetbal tot 'primus inter pares' van het Leidse voetbal verheven. Lugdunum, dat tijdens de bespreking van het 'Plan Wondergem' (Ouwer kerk: "Hij heeft later die naamvoorwaarde laten val len, al heeft hij dat nooit wer kelijk uitgesproken") zo dwars had gelegen, had het nakijken. Vergenoegd had den ze zich bij UVS in de han den gewreven. De club, die bij monde van tweede secretaris Bart Franse, Leiden het bete re voetbal had beloofd kon het voor betaald voetbal be nodigde geld niet bijeen brengen, "en wij lekker wel". De voor deze dagen kinderlijk aandoende 'koude oorlog' tussen beide verenigingen werd aangescherpt op het moment dat eerst Henny Bekkering en vervolgens Freek Filippo bezweken voor de verleidingen van het geld. Nou ja geld, het woord hab- bekrats is beter op zijn plaats. "We kregen 30 gulden voor een gewonnen wedstrijd; 15 gulden voor een gelijkspel; geen cent. als je verloren had en 5 gulden per trainings avond". diept Filippo de be loningen uit zijn geheugen op. Zijn transfer werd indertijd omgeven door de nodige sen timenten. Hij, Filippo, werd het doelwit van vele Lugdu- num-supporters, die hem min of meer als een verrader zagen. "Er waren nogal wat mensen, die mij die bewust genomen stap hoogst kwalijk hebben genomen. Nadat jon- naar respectievelijk Haarlem en Enschedese Boys waren vertrokken, koos ik in 1957 voor UVS. Nou, dat heb ik wel geweten. Er was eens een ke rel, een Lugdunum-suppor- ter, die mij tegemoet kwam, niks zei. maar wel een klodder speeksel voor mijn fiets liet vallen".. Filippo heeft de mars langs de saneringsafgrond tot het ein de meegelopen. In het laatste betaalde seizoen was hij zelfs aanvoerder van UVS "en dat was heel wat voor iemand, die eigenlijk een vreemde eend in de bijt was". "We", zegt hij, "waren eigenlijk betaalde amateurs. Je had in feite geen idee, hoe je je op een wed strijd moest voorbereiden. Neem mij bijvoorbeeld. De eerste keer dat ik met UVS meeging, naar een uitwed strijd tegen De Valk, bestelde ik ergens onderweg soep. Ik dacht dat Piet Kantebeen van zijn stokje ging. "Man", schreeuwde hij mij toe, "hoe kan je dat in vredesnaam doen, je moet dadelijk voet ballen". Onwetendheid iet zou niet de enige keer zijn, dat de inmiddels 66-jarige Piet Kantebeen stuitte op onwetendheid. Een waslijst van voorbeelden heeft de vroegere oefenmeester voor handen, waaruit mag blijken dat UVS indertijd allerminst rijp was voor de sprong in het diepe. "Ik probeerde hoe dan ook die amateuristische groep zo professioneel moge lijk te begeleiden", verzucht Kantebeen, "maar ik had niet de beschikking over een be hoorlijke trainingsaccom modatie. Je zakte aan de Was- senaarseweg tot aan je knieën weg in de bagger. Aan bal training kwam ik nooit toe" De inmiddels geïnstalleerde Commissie Betaald Voetbal (Kantebeen: "na een jaar of twee werd die met instem ming van de leden in het le ven geroepen") weigerde dat belabberde trainingsveld als excuus voor de magere resul taten te accepteren; de kritiek op Kantebeen zwelde aan. "Ik was met voorzitter Wonder gem net tot een akkoord ge komen", laat Piet Kantebeen weten, "ik had voor drie jaar getekend". "Toen ik de eerste vergadering van die Commis sie, thuis bij Sam van Weezei aan de Hogewoerd, bijwoon de, kreeg ik meteen spijt dat ik zojuist een contract had ge tekend. Ik kwam daar binnen en dacht direct, wat doen die lui hier. Ik mocht ze meteen al niet". De strijd tussen de Commissie en Kantebeen ontbrandde al vrii spoedig. De trainer werd UVS in het betaalde voetbal. Een voor deze tijd onvoorstelbaar aantal toeschouwers kijkt toe bij de wedstrijd UVS-Wilhelmina Rech ts de nog piepjonge Freek Filippo. Doordat de roep om geld van schuldeiserszijde ("De ge meente gaf ons geen cent. We moesten als betaalde club meer terreinhuur betalen dan andere verenigingen en daar naast een kwart van de recette afdragensteeds sterker werd, beleefde Ouwerkerk de wekelijkse uitbetalingsavond als de doorgezakte weekend- stapper de vroege maandag morgen. "Als Koos aan dat ta feltje in de UVS-kantine be zig was met het uitbetalen van onze premies, kostte hem dat de grootste moeite", glim lacht Freek Filippo. "Als het aan herp had gelegen, had hij dat geld zo weer terugge pakt". "Maar", lispelt Ouwer kerk, "je moest die premies wel uitkeren, anders ver domden ze het te voetballen". De moeizaam bijeen geharkte centen zetten de U VS-ers niet tot betere prestaties aan, al thans, de al immer dreigende degradatie kon er in 1962 niet door worden afgewend. Koos Ouwerkerk: "We eindigden met eeo gelijk aantal punten als Zwplse Boys en PEC on deraan. Die clubs hadden al leen een beter doelgemiddel- de. Op aandrang van de ach terban zijn Wondergem en ik nog naar de Verlengde Tol weg geweest. Tegen mijn zin, eigenlijk. Maar de KNVB was onverbiddelijk, we moesten degraderen. Daarna hebben we nog geprobeerd een fusie aan te gaan met EDO, maar die club vroeg een ton voor een verhuizing naar Leiden". Doek Nadat het doek voor UVS defi- nitief was gevallen, begon voor Ouwerkerk het werk pas goed. Hij raakte als penning meester volledig betrokken bij de afwikkelingsprocedure van de schuldenlast, die in middels tot een kleine 40.000 gulden was opgelopen. "We hebben de meeste spelers nog voor een appel en een ei aan andere clubs kunnen slijten", aldus Koos Ouwerkerk. die daarna nog tegen een tekort van 20.000 gulden mocht aan- hikken. "De grootste credi teur was de gemeente. Daar stonden we voor circa 14.000 gulden in het krijt. De ge meente eiste praktisch de hele mep van de transferop brengst van alle verkochte spelers op. Ik wilde er met 5.000 gulden vanaf, maar Wondergem bood die ge- meentelui 9.000 en daar heb ik mij maar bij neergelegd. Die ambtenaren wilden ook het Saldo van het ongelukken- fonds confisqueren. Dat was een soort verzekering voor onze amateurs en jeugdspe lers. Die droegen daar weke lijks vijf cent aan bij en kre gen een bedrag uit die pot. als ze langdurig geblr e. d va ren. "Over mijn lijk", heb ik toen gezegd, "dat jullie die centen krijgen. Dat is het geld van onze kleine jongens, daar blijven jullie van af*. En inderdaad, de gemeente heeft nooit beslag op die cen ten weten te leggen. Eenvou dig, omdat Koos Ouwerkerk dat geld op een apart spaar bankboekje had gezet. "Voor mij", bekent Ouwerkerk, "heeft de betaalde voetbalpe riode van UVS nog tot 1966 geduurd. In dat jaar kon ik eindelijk een streep zetten under een aantal seizoenen, waarin ik vaak langs de lijn heb staan bidden dat UVS alsjeblieft maar niet zou win nen. En dat alleen, omdat ik dan geen cent in kas had".. beknot in diens bevoegdhe den ("want ze vonden mij te amicaal met de spelers"); de Commissie stelde in het ver volg het elftal samen. "De le den van die Commissie haal den de meest waanzinnige stunts uit", vertelt hij, "de gekste figuren haalden ze in huis. Goede Leidse voetbal- te trekken. Die werden,en dat weet ik zeker, dooi hun clubs met geld tegengehouden. Dus lieten ze ene Mattheeuwissen van NAC opdraven. Die pres teerde het tegen RBC - om vijfmaal alleen voor de keeper evenzovele malen te missen. Daarna kwamen ze met een zekere Van der Steen uit Was senHoe ze aan die vent zijn gekomen is me nu nog een raadsel, maar hij moest en zou een proeftrai- ning «toen. Moet je nagaan* die Van der Steen meldde zich bij mij op gymschoenen.. Op een gegeven moment had die Commissie nog een vriendschappelijke wedstrijd georganiseerd tegen DOS. Die club kwam met het com plete eerste elftal, met jon gens als Frans de Munck en Hans Kraay. De Commissie stelde daar een opgeraapt zooitje tegenover. In de voor hoede hadden ze een Hage naar opgesteld, een vent uit ADO 6. Die stond dan tegen Kraay. Nou ja, dat werd na tuurlijk een belachelijke ver toning. Die vent kon er niets van, deed zo idioot, dat ik langs de lijn ging zitten la chen. Nou. en toen werden die lui van de Commissie me toch giftig. "Je verdomt het blijkbaar om je werk serieus te doen", beten ze me toe. Piet Kantebeen werd door de Commissie uit zijn functie ontheven. Hij trok daarop zijn conclusies en wilde UVS de rug toekeren. Voorzitter Joop Wondergem hield hem echter aan zijn contract en vond een tussenoplossing. "De Com missie had hulptrainer Ben van Duyl met de training van het eerste belast", grijnst Kantebeen. "Maar die jongen had niet de vereiste papieren, zodat ik als dekmantel moest dienen. Ik mocht daarom de jeugd begeleiden". Het door de Commissie beoog de schokeffect bleef uit, UVS gleed in dat seizoen 1961an dermaal naar de onderste re gionen af. "Met Zwolse Boys, Xerxes en Zwartemeer moes ten we in een nacompetitie gaan uitmaken, welke club zou degraderen naar het ama teurvoetbal. En toen werd ik weer door h.et bestuur bena derd. Of ik me weer met het eerste wilde bemoeien, werd mij gevraagd. "Dat wil ik niet", heb ik daarop geant woord. "Eerst moet de Com missie Weg. anders peins ik er niet oVér om me met het eer ste in te laten. Na veel vijven en zessen is er een compromis gesloten; heeft er tussen de leden van die Commissie en mij een soort verzoening plaatsgehad. Met Van Duyl heb ik mij daarna bezigge houden met de samenstelling van het elftal en zijn we toch nog bovenaan in die nacom petitie geëindigd. Waren we dus weer voor een jaar gered Moeilijkheden Wat dan voornamelijk gold in sportief opzicht, want intus sen groeiden de financiële moeilijkheden hoog boven het hoofd van penningmees ter Koos Ouwerkerk uit. Hoewel de clubkas van UVS dit nauwelijks toeliet, wélden er voetballers aangetrokken als Koen Rijshouwer van Holland Sport en de Hage naars Andre Hak en George Breitner, beiden van vier deklasser ADS. "Meestal'*, meent Ouwerkerk. "ging het om transfersommen van 3.000 gulden. Maar eigenlijk kon den we dergelijke bedragen al niet opbrengen". "Boven dien"'. voegt hij er aan toe, "verliep de communicatie tussen de Commissie Betaald Voetbal en het algemeen be stuur niet helemaal naar wens. Die Commissie had de macht over de betaalde aan gelegenheden. Die gasten handelden volledig op eigen gezag. Soms kreeg ik reke ningen toegestuurd van ver leende diensten, waarvan ik het bestaan niet eens afwist" Freek Filippo weet van min stens één nota wel de oorzaak aan te wijzen. "Bas Vonk", onthult hij, '"zat ook in die Commissie. En die vond, dat UVS zijn gezicht in de wereld moest laten zien. In 1958 gin gen we dus op toernee, naar Duitsland. Alles was prima geregeld, we werden keurig in clubkostuum gestoken, alleen de premies bleven op gelijk niveau. We gingen eerst naar Berlijn, daarna naar Wuppertal. Ik was in die tijd al onderwijzer en kon het me niet permitteren al te lang van school weg te blijven. Ik be sprak mijn probleem met Vonk. Bij Bas was alles mo gelijk. dus zei hij "geen punt. stapjij maar op het vliegtuig". "En", haakt Koos Ouwerkerk in, "dat ging allemaal buiten mij om. Maar ik kreeg er wel de rekening voor gepresen teerd. De crediteuren zeurden me de kop gek. Daar kwamen ze weer, de busondernemer, de drukker van het clubblad en de gemeente. Ik liep door alle ellende soms met mijn kop tegen de muur. Maar ik bleef toch in het bestuur zit ten. omdat ik me nu eenmaal UVS-er in hart en nieren voelde". LEIDEN - "What's in a name", schijnt William Shakespeare ooit eens in één van zijn rela tiverende buien te hebben ge zegd. Niettemin stelt de vroe gere tweede secretaris van Lugdunum, Franse, die in het tweede deel van de cyclus "Terugblik in de kraamkamer van betaald voetbal in Lei den" aan het woord is ge weest, er prijs op mede te de len dat zijn voornaam niet "Bram", maar "Bart" is. Om in de 'landstaal van Shakes peare te eindigen: "a Slip of the pen", waarvoor mijn ver ontschuldigingen. GvP.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29