Van der Smissen toont „macht Miiiiilr4kl Mentaal zijn we opgepept' Leiden: twee punten extra KOPLOPER DAC MAAKT GEEN FOUTEN Straks wèl felbegeerde titel maar geen veld voor LSRG H Voorjaarsbeurs^ cWink§lB0 •>T> Vriendschap toch voorbij De Carambole KLASSEPAARDEN VOOR OLYMPISCHE RUITERS r>v Sander Lagendijk (Saturnus): Piket prolongeert schaaktitel In duel hij Dordrecht ZATERDAG 8 MAART 1980 PAGINA 13 HEF.SWIJK-DINTHER (ANP) - Christ van der Smissen tegen Dieter Muller en Ludo Dielis Versus Thomas Wild- förster: zo ziet het programma er voor vandaag uit in de halve finales in de strijd om de Europese biljarttitel in de individuele vijfkamp. Met als meest logische consequen tie, gezien de moyennes die een reële afspiegeling van krachts verhoudingen vormen, dat Van der Smissen en Dielis morgen in de slag zullen gaan om de erfenis van de absente titelverdediger Raymond Ceulemans. Hoewelspeculeren in de per soonlijke vijfkamp is een riskan te zaak. In het kampioenschap van de all-rounders spelen kleine LEIDEN - De slotronde in de Leid- se biljartcompetitie moest in de eerste klasse nog de beslissing brengen in de strijd om de tweede plaats. Carambole 1 had de beste papieren, maar kwam tegen Landzicht 2 niet verder dan een 4-4 gelijkspel. Het eerste viertal van de Vriendschap kreeg daar door de kans om nog voorbij de Carambole te komen. Het inhaal- duel tegen de Morspoort werd met een 4-4 gelijkspel echter geen succes. Met een 6-2 zege op 't Zuid kwam de Vriendschap in totaliteit twee punten te kort. Ook Between 1 kwam nog dicht bij de Carambole dankzij een 8-0 winst op TOP. De ploeg deelde daarmee de derde positie met de Vriendschap. Kampioen UVS 1 boekte een nipte 3-5 overwinning bij Landzicht 1, en nam daarmee revanche op de enige nederlaag die de ploeg in deze competitie geleden had: een 2-6 nederlaag tegen Landzicht. De eindstand in de eerste klasse ziet er nu als volgt uit: 1 UVS 90 punten; 2 Ca rambole 73; 3-4 Vriendschap en Between 71; 5 Landzicht 1 64; 6 Landzicht2 61;7 'tZuid60;8TÓP 48; 9 Morspoort 39. De uitslagen: Morspoort-Vriendschap 4-4; Vriendschap-'t Zuid 6-2; Land- zicht-UVS 3-5; Carambole- Landzicht 2 4-4; Between-TOP 8-0. De reserves van de Carambole ver zekerden zich in de tweede klasse van de titel. De voorsprong was dermate royaal dat dit viertal zich in de laatste ronde wel een 5-3 nederlaag bij de Heul 1 kon per mitteren. Met een score van 91 uit 18 is de Carambole 2 overtuigend eerste. Landzicht 3 is ondanks twee achterstallige duels met 72 uit 16 toch al tweede. De uitsla gen: De Heul 1-Carambole 2 5-3; Wachtje 1-Landzicht 4 4-4; Vriendschap 2-TOP 2 4-4; Cleyn Duin 1-TOG 1 6-2; Landzicht 3- Between 2 6-2. In de derde klasse was het Mors- kwartier 1 dat de kampioensvlag uit kon hangen. Van beslissende betekenis was het treffen bij ri vaal Between 3. Deze ploeg stond slechts 2 punten achter, zodat de koploper minstens gelijk moest spelen. Na een spannende strijd werd het 2-6 voor Morskwartier dat daarmee op een score van 96 uit 18 eindigde. Between 3 kwam tot.90 punten, terwijl Spijkerbak 1 met 82 punten voorlopig num mer drie werd. De Waag 1 kan met 75 uit 17 riog tot een hoger totaal komen. De uitslagen: Spij kerbak 1-VOP 1 4-4; De Waag 1- Gouden Leeuw 1 6-2; Carambole 3-DOB 1 6-2; Landzicht 5-'t Zuid 2 8-0; Between 3-Morskwartier 1 2-6. De Waag 2 werd kampioen m de vierde klasse. De uitslagen: DOS 1-TVL 1 6-2; DOB 2-Carambole 4 8-0; TOG 2-De Waag 2 6-2. De verdere kampioenen zijn: vijfde klasse-'t Wapen van Voorschoten 1; zesde klasse-Morskwartier 1; zevende klasse-TOP 5; Achtste klasse-Morspoort 3. factoren soms een grote rol. Eén misstap valt nauwelijks te verbe teren, omdat de partijlengtes zijn gehalveerd. Dat ondervond Van der Smissen gisteren in zijn af sluitende partij uit de voorronde tegen Thomas Wildförster. De Brabander misten in het libre de acquitstoot en kon twintig minu ten later een nul achter zijn naam In het daaropvolgende anker-kader 47/1 en het bandstoten demon streerde Van der Smisssen echter zoveel zelfvertrouwen dat hij Wildförster, voor wie elke stoot een gebed zonder einde was, op de knieën dwong. Zijn demarra ges, 118 in het 47/1 en 32 in het bandstoten, werden vlekkeloos door de zeer wilskrachtige Van der Smissen gepareerd. Het een- stootskader sloot hij af met een serie van 102 en in het bandstoten reikte hij tot de zeldzame hoogte van een produktie van 84 caram- Wildförster was door dit vertoon van macht zo aangeslagen dat hij zich in het 71/2 gewillig liet "slachten" en de nederlaag incas seerde nales. Het recht daarin te spelen was de dag daarvoor al door beide spelers verworven. Wel was de partij van belang voor de indeling van de halve eindstrijd. Van de Smissen ontmoet daarin nu Dieter Mïller. De Westberlijner, die al twee keer wereldkampioen werd in deze tak van de biljart- sport. herstelde zich van de vormcrisis waaraan hij in de eer ste twee dagen leed. Voor defini tieve plaatsing bij de laatste vier moest Muller in ieder geval vier partij punten veroveren, anders kon Scherz hem nog voorbijstre ven. Met deze wetenschap stortte Muller zich tegen Dielis in de strijd, die een zeer hoog niveau bereikte. Dieles won wel, maar Mil lier pakte de benodigde pun ten: 6-4. De overige duels, Vet-Vierat en Scherz-De Sutter waren niet meer van betekenis door deze gang van zaken. Vet sloot zijn op- treden af met een zege (6-4) op de Fransman en kwam daardoor in de eindrangschikking op de zes de plaats. Eén tree hoger staat Scherz, die De Sutter met dezelf de cijfers bedwong. Eindstand poule a: 1. Van der Smissen 6 pnt. 22-8 (partij punten), 2. Wildförster 4 pnt. 19-11, 3. Vet 2 pnt. 11-19, 4. Vierat 0 pnt. 8-22. Poule b: l.Dielis6pnt. 22-8.2. Muller 3 pnt. 15-15, 3. Scherz 3 pnt 13-17, 4. De Sutter 0 pnt. Van der Smissen DEN BOSCH - Het was gisteren voor de Nederlandse springsport een heuglijke dag. Niet zo?eer vanwege de prestaties tijdens het internationale concours hippi- que indoor Brabant in Den Bosch, maar meer omdat Sep Smulders zijn klassepaarden in principe beschikbaar stelde voor de nationale Olympische selectie. Sinds de overgang van Henk Nooren naar de rijen van de be- roepsruiters (begin januari) ston den Pluco en Stargazer vrijwel werkeloos in stal De Molshoop te Bosch en Duin. Vooral Ben Arts was bijzonder ver guld met de toezegging van Smulders. „Het is een positieve ontwikkeling", aldus de chef d'é- quipe van de springruiters, „Nu Dick Wieken was gisteren tot tweemaal toe de beste Nederlan der. In het middagparkoers ein digde de ruiter van stal Zangers- heide als negende en in de avonduren deelde hij de derde prijs met de Britse klasseruiter David Broome. De hoofdprijzen gingen respectievelijk naar de Braziliaan Nelson Pessoa en de Brit Derek Rickelts, die twee maal won. Henk Nooren, die op de openingsdag tweemaal won, had met Funest weliswaar de beste tijd, een slordigheidje op de driesprong werd hem echter „fu nest" en deed Nooren ditmaal op de zevende plaats belanden. Regioschaatsers naar WK indoor LEIDEN - Arie Ravensbergen (Voorschoten) en Wim den Elzen uit (Zoeterwoude) zul len in het weekeinde van 22/23 maart in het Palazzo del Ghiaccio in Milaan deelne men aan het officieuze we reldkampioenschap short track. Door de technische commissie van de schaatsbond zijn ook Gijs Rijneveld en Men no Boelsma aangewezen om de Nederlandse kleuren in Italië te verdedigen. Voor deze derde officieuze titel strijd is Charles Veldhoven uit Leiden reserve. .v> SASSENHEIM - Sander Lagendijk kan een neus voor succes niet worden ontzegd. De 31-jarige aanvoerder van Olga Saturnus verwisselde tweemaal van club en beide keren stapte hij over naar een 'coming club'. Bij de enige Leidse handbalvereniging, waar hij nu voor het vierde seizoen lid van is, hoopt de Sassen- heimse onderwijzer morgen zijn vierde kampioenschap te vie- "We moeten tegen het reeds gedegradeerde HW'70 uit Voorscho ten uitkomen. Dat mag geen probleem zijn, want aan één punt heeft Saturnus al voldoende. Mentaal zijn we erg voor deze wed strijd opgepept, want we willen graag ongeslagen kampioen worden verwoordt Lagendijk de gevoelens binnen de spelers groep van Frank Bonte. Drempel "Als we éénmaal in de landelijke derde klasse uitkomen dan heb ben we ook de drempel van de Afdeling Den Haag overwonnen, want het is echt een druk om tegen het reserveteam van eredivi sieclub Hermes te moeten spelen". De landelijke klasse biedt Saturnus ook enige voordelen. Zo zal zeker Lagendijk het toejui chen dat twee arbiters de landelijke duels leiden. "In het district worden de wedstrijden door één scheidsrechter gefloten. Met koppelscheidsrechters kunnen we technischer gaan spelen, want er wordt veel meer gezien. Ik ben cirkelloper en moet gaten trekken voor mijn ploeggenoten. Daar moetje zeker geen lichte jongen voor zijn, wantje incasseert heel wat klappen. Maar in de toekomst zal zeker meer in mijn voordeel worden gefloten" Promotie Met de promotie van Saturnus wordt er in Leiden sinds tien jaar weer landelijk gezaalhandbald. "Als alles volgens het meerjaren plan loopt dan stoten we volgend seizoen door naar de tweede klasse. Na de fusie van de inmiddels opgedoekte clubs Apollo en H VL tot Saturnus en de komst van Frank Bonte zijn we presta tiehandbal gaan spelen. Voltooiing van het drie-jarenplan houdt in dat we komend jaar naar de tweede klasse promoveren. Af gaande op de oefenwedstrijden die we tegen een sterke vereni ging als Ancora hebben gespeeld en de mogelijke komst van twee sterke spelers van Niloc hebben we overlevingskansen". "Dan", besluit Lagendijk, "houd ik het voor gezien. Onze coach heeft een hechte eenheid gesmeed, waar binnen Henk Verweij en ik de routiniers zijn. Over twee jaar is er vanuit de jeugd voldoen de aanvulling en moeten een andere in staat zijn mijn plaats in het team over te nemen". LEIDEN - Bijna had de 11-jarige Jeroen Piket de prolongatie van de jeugdtitel van de Leidse Schaakbond in de categorie tot 13 jaar kunnen vergeten. In de eer ste vier ronden maakte Piket geen fout: hij riep achtereenvol gens de koningen van Marco Pe- trelli, Geoffrey Maas, Norbert Delmeer en Daan Kleen gedeci deerd op het matje. Peter van der Plas bezorgde Piket in de vijfde ronde echter de schrik van zijn leven door dood leuk een dame tegen toren plus loper te veroveren. De kempha nen kwamen vervolgens in grote tijdnood en dan is Piket op zijn gevaarlijkst, hetgeen hij met al lerlei listige tactische wendingen bewees. Van der Plas zag toen maar van verdere winstpogingen af en forceerde remise door eeu wig schaak. Na deze strijd was Piket in zijn jacht op de titel niet meer te stui ten. Nadat Willem van Leeuwen in de zesde ronde van het bord was geschoven, gaf Piket in de zevende en laatste ronde nog eens uitgebreid college in tactiek: offers en een dodelijke zwakte op 17 noopten Ruard Wallis de Vries tot capitulatie. Peter van der Plas had nog samen met Jeroen Piket de eerste plaats DORDRECHT - Het wedstrijdfor- mulier zal de komende week ze ker nog wel enige keren worden nagekeken op het bondsbureau van de Nederlandse Basketbal Bond. Op een gegeven moment scoorde gisteravond een Dordte- naar, maar de bediener van het scorebord gaf in plaats van Ro- wic/Dordrecht aan Parker Lei den de twee punten. Ondanks ge roep van de tribune hield de man vol, zoals hij ook na afloop het verzoek om het scoreverloop nog eens na te checken afwimpelde met "Geen gezeur. Het is goed". Leiden-scout Reekers zag evenwel óók dat zijn redelijke betrouwba re scores niet overeenkwamen met de uitslag. "Wij hebben twee punten te veel gekregen en zij twee te weinig". Omdat een ne derlaag van te voren al was inge calculeerd maakten de volgelin gen van Maarten van Gent na af loop van het duel tegen Leiden (100-121 of 102-123) 'geen punt' van het "onrecht" dat hen achter de wedstrijdtafel was aangedaan. Al met al werd Leiden twee punten rijker na een treffen, waarin niets meer op het spel stond. Per slot van rekening weet de ploeg van Blom legen wie het moet uitko men in de play offs en is de Drechtstad ook volgend seizoen verzekerd van eredivisiebasket bal. Blom greep het duel dan ook aan als trainingspartijtje voor de return tegen Emerson Varese. Komende woensdag moeten de mouwen weer worden opge stroopt in Italië en dan zou een 'voordeeltje' zoals gisteravond zeer welkom zijn. Harry Kip gooide aan de vooravond van de halve finale al vast al zijn krachten in de strijd. Dat was ook wel nodig, want zijn directe te genstrever Rick Lewis kreeg ven het arbitrale duo Passchier/ ADVERTENTIF kunnen delen, als hij Sibrand van Roven niet remise had moeten toestaan, want de resterende vijf duels had hij alle gewonnen. Ook Daan Kleen boekte vijf winst partijen, maar hij leed nederlagen tegen Piket en Van der Plas. Hoewel Wallis de Vries precies evenveel bord punten, weer- standspunten en S. B.-punten verzamelde, werd Kleen tenslotte toch derde, omdat hij het onder linge duel had gewonnen. Voor het eerst was Alphen met een vrij sterke zeven man tellende af vaardiging aanwezig. Mede daar door werd een record aantal van 26 deelnemers (tegen "normaal" een vijftiental) geboekt. U gebruikt de postcode héél goed als u de vier cijfers en twee letters zó voor de plaatsnaam zet: H. Meerveld Graaf Adolfstraat 4 2713 EK ZOETERMEER Gebruik 'm goed. pttpost LEIDEN - Voor de eerste klas van de volleybalcompetitie speelde bij de heren koploper DAC tegen Gcm/K 3 een bijvoorbaat al ge wonnen wedstrijd, gezien het grote verschil op de ranglijst. Aanvallend was DAC veel sterker en ook serverend was men in de meerderheid. Maar hoewel de koele cijfers dat doen vermoe den, is Gem.K beslist niet wegge speeld. DAC won via 8-15,4-15 en 7-15 met 0-3 en behield de eerste plaats. LUSV 2 kwam er tegen WW, de nummer twee op de ranglijst, niet aan te pas. De aanvalskracht was te gering en er was te weinig inzet om WVV daadwerkelijk in gevaar te brengen. WVV, dot drie punten achter DAC staat, verwees LUSV definitief naar de derde plaats door met 8-15, 7-15 en nogmaals 7-15 met 0-3 te winnen. Bij LUSV haalde alleen Kees Lagerwaard een voldoende. De strijd tussen WW en DAC is nog niet beslist, daar beide ploegen elkaar nog tweemaal ontmoeten. Donar 2 viel eigenlijk prom'a aan tegen WVC, maar zag dit niet be loond, want na twee sets stond niet Donar maar WVC voor met 2-0 (15-9, 15-10). Daarna lukte het beter. Met Hans Glasbergen in een hoofdrol werd WVC nu wel ingepakt en via ll-15en6-15werd het alsnog verdiend 2-2. Vooral het sterke coMectief bij Donar was de basis voor dit gelijke spel. Leython 2 keek in de beginfase erg verrast toen het tegen het onder- aanstaande Gem K 4 in een mum van tijd met 0-9 achterstond. Het lukte dan ook aanvallend hele maal niet. Pas na twee time-outs begon het goed te draaien. Gem K maakte geen punt meer en Ley thon won met 15 13 de eerste set. Daarna was het verzet gebroken en met de goed spelende invaller Marco Kleis werd Gem/K 4 met 15-9 en 15-4 naar een 3-0 neder laag gespeeld. RVV deed het weer erg goed. Dit keer was Ridderveld het slachtof fer. Nu heeft RVV de laatste we ken toch duidelijk de opgaande lijn te pakken. Toen die eerste set mot 18-16 binnen was, ging het allemaal nog vlotter: 15-11 en 15-6 waren daarna de cijfers waarmee de 3-0 zege een feit werd. Eij de dames was de grote verras sing de nederlaag van koploper Leython 4 bij NOVO 3. Als ver ontschuldiging gold wel het ont breken van twee aanvalsters. Maar erger was het gemis van coach Alice Rijsbergen. De eerste set leek er nog niets aan de hand, want die werd gewonnen met 4-15, maar daarna ging het finaal mis. De volgende drie sets wer den veroren met 15-8, 15-5 en 15-12, waardoor NOVO 3 dank baar de 3-1 zege incasseerde. Achtervolger Orion 1 maakte geen fout. Orion begon nerveus tegen DAC 2. Kennelijk woog de druk om steeds te moeten winnen zwaar. DAC 2 wist in de eerste set door goed aanvalsspel en sterke serve zelfs de winst te pakken: 15-13. Ook in de tweede set kon Orion niet loskomen van zijn op ponent en ietwat gelukkig wist het na 13-13 nu wél te winnen met ADVERTENTIE 13-15. Daarna kwam de zelfver zekerdheid weer terug bij Orion, dat nu wel goed scherp kon ser veren. Het werd door 7-15 en 8-15 een 1-3 zege voor Orion 1. NOVO 2 verspeelde de mogelijk heid om alleen op kop te komen, door uit tegen S'70 niet verder te komen dan een gelijkspel. Set standen: 15-7, 15-13 en 13-15, en 11-15. Leython 3 draaide in de eerste set tegen Aarlanderveen prima; met harde smashes van Cocky v.d. Salm en Josien Bakker werd het snel 15-7. Toen vocht Aarlander veen zich sterk terug en leek op 14-15 in de tweede set de stand recht te trekken. Een wissel bij Leython verstoorde het ritme bij Aarlanderveen waartioor Ley thon alsnog de set kon grgpen: Staarthof een vrijbrief onder de bucket. Omdat de Amerikaan m aanvallend opzicht wél positief uitblonk was hij er samen met Moore (alleen in de eerste helft) en in mindere mate Ridderhof verantwoordelijk voor dat zijn club niet werd weggeveegd. Lei den leek daar in eerste instantie wel op aan te sturen. Met een uit blinkende Bruinsma spurtte de ploeg van Blom vla 12-18, 16-26 naar 24-39. Mitchell Plaat, die het overigens rustig aan deed (hij speelde slechts 24 minuten) liet zijn broer Chris zijn plaats inne men, waarna Dordrecht de scha de tot negen punten bij rust be perkte: 48-57. De tweede helft ontaardde in een tweestrijd tussen Lewis en Bruinsma. De Leidenaar won uiteindelijk overtuigend, want hoewel ook hij de vaste bankzit ters wat speeltijd gunde was zijn totaalscore 40 punten, terwijl Lewis op 35 bleef steken. Volgens het wedstrijdformulier scoorde Bruinsma zelfs 42 punten.. Ook de scheidsrechters waren Leiden blijkbaar goed gezind, want zij bespaarden Leiden-speler Jim Woudstra een aantekening op het formulier. Woudstra die in de tweede helft Moore onzichtbaar maakte liep tegen twee techni sche fouten aan en dat betekent diskwalificatie en meestal een aantekening op het formulier. Passchier en Staarthof streken evenwel over hun hart. Scores Leiden: Bruinsma 42. M. Plaat 18. Woudstra 15, Giddings 10. Washington 5. Kruidhof 25, C. Plaat 2. Kip 4 en Cornelissens 2 punten. Dordrecht: Lewis 35. Moore 16, Ridderhof 15, Heijdeman 15, Vervoorn 13. De Waard 4 en Kan- ters 6 punten. HERMAN POOS 17-15. Ook de derde set werd ge wonnen met 15-8 en daarmee de wedstrijd met 3-0. De strijd tus sen VCO en Leython 5 stond in het teken der degradatie; wie zou winnen stond weer even veilig. Leython bleek vanaf het begin het beste van het spel te hebben en nam steeds een voorsprong. Evenzo makkelijk liep VCO weer in. Aan het eind der eerste set was Leython de sterkste: 13 15. Daar na liep het beter bij Leython, dat via 8-15 op 0-2 kwam. De derde set ging weer even moeizaam als de eerste, maar ook nu kon Ley thon netaan de winst opstrijken: 14-16. Waarmee de 0-3 zege een feit was. Hierdoor steeg het twee plaatsen op de ranglijst. Bij Ley thon was Trudy Vermeulen, aan vallend, de beste speelster. GER RENES LEIDEN-Het Leids Studenten Rugby Gezelschap heeft straks wel een titel, maar geen veld. Uitgerekend op het moment dat het kam pioenschap van de promo tieklasse veilig kan worden gesteld, zal het terrein aan het Piet Paaltjenspad wor den bewerkt door "echte" bulldozers. Ifet onderkomen, waar het LSKG twintig jaar lang speelde, zal na morgen ten offer -vallen aan de uit breiding van het Acede- misch Ziekenhuis. En dat juist nu het zo goed gaat met de rugbystudenten. Het eerste team, twee jaar gele den uit de ere-klasse gekel derd, staat op het punt van terugkeer. Het kampioen schap van de promotie-klas se ligt binnen bereik. Morgen om 14.00 uur eerst nog 'even' nummer drie van de rang lijst. USRG mt Utrecht, fa natiek op de grasmat leggen en het is feest. Maar wel een feest vol treurnis, want waar moet de rugbyclub heen? Straks terug in hoogste i veld, want het linstens een a kla vgee in de buurt van de Wassc- nuraewef. )an maar zondags ergens een stuk grasland 'kraken' om er de andere topploegen uit ons land te kunnen ontvangen? En allemaal omkleden aan de rand van de sloot? Dat gaat de heren, die zelf zeggen van beton" te zijn te ver. Het roemruchte Gezelschap zit er dus lelijk mee. Straks hebben ze wel de felbegeerde titel, maar geen grond meer onder de voeten.... zo9t/mdol3maart/beatrixgebouw zu i/m u maan irenenai v gebruiksgoederen vakbeurs voor etaldge-en winkelinricl a 10 t/m do 13 maart; beatrixgebouw beurs voor relatiegeschenken, reklame- en toeg ftarlikelen. premiums openingstijden; dagetijka van 8 18 u

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13