Scandinavische coureurs in opmars Libregts trainer bij PSY V.v Leiden: spelers voor, bestuur achter de hekken i spe >1 Lotto en toto Vrij Blunderpartij van Jan Timman Zweed Tom Prim na ritzege leider in Parijs-Nice ZATERDAG 8 MAART 1980 LEI DEN - T wee weken geleden barstte bij de v.v Leiden, de zaterdag afdelingsclub uit het Morskwartierde bom. Acht spelers yan het tot dan toe goed draaiende eerste elftal gooiden de kleedkamerdeur woedend achter zich dicht waarop het bestuur van de bijna veertig jaar oude ver eniging een paar dagen latei- de boel resoluut op slot draai de. Eén van de acht sloop nog terug door de kier die even open was blijven staan, de overige zeven staan buiten het hek. Daarvandaan klinken, bij monde van woordvoerder! laatste man Frits Rijsbergen. verontwaardigde geluiden. Binnen blijft het stil. Noch voorzitter Gerard Filippo. noch trainer Dolf Wagenaar zijn bereid tot het geven van een toelichting. Alleen wed strijdsecretaris Co Heming wil er een paar woorden aan vuil maken. Het gelegenheids- team dat overigens nu in het veld staat gaat. alsof er niets is gebeurd gewoon door met het binnenhalen van punten. "Toch zegt Frits Rijsbergen. "kost dit geintje de club het kampioenschap 'Natuurlijk is het jammer dat die jongens weg zijn", zegt wedstrijdsecretaris Koos Henzing. "maar Leiden moet wel een gezonde vereniging blijven. Dat was het dus niet. Die acht hadden als volwas sen mensen moeten praten en niet als een een stel kleine kinderen achter elkaar's rug moeten kruipen. Er is al zo veel gepraat over de moei lijkheden. De een had woor den met de trainer, de ander kwam niet op de training. Kortom, de hele situatie was onhoudbaar geworden. Het bestuur verantwoordelijk voor de opstelling? Ach, ze' kunnen zoveel zeggen, het bestuur neemt beslissingen in het belang van de vereni ging. Ik heb er geen proble men mee, we gaan gewoon vol goede moed verder". Frits Rijsbergen. directeur van een bedrijf in rioleringen en op achtjarige leeftijd al lid van voetbalclub met de rood zwarte kleuren, neemt geen blad voor de mond en somt in een adem een aaneenschake ling van misverstanden, irri taties, woordenwisselingen en teleurstellingen op. die geleid heeft tot de breuk. "Laat ik voorop stellen dat ik het erg jammer vind dat het allemaal zover is gekomen. Met een dosis gezond verstand had het bestuur de zaak nog kunnen redden, maar hun be sluit stond al vast. Ze wilden per sé hun zin doorzetten, niemand kon hen nog op an dere gedachten brengen. De oproerkraaiers, zoals hel be stuur ons bestempelde, moes ten opgeruimd worden. Nou. ze zijn er in geslaagd. De spe lers zijn vertrokken". "Eigenlijk".stelt Rijsbergen, "is de trainer (Dolf Wagenaar, hij vertrekt aan het eind van d i t seizoende aanleidingAls er een goede en op discipline ingestelde oefenmeester aan het roer had gestaan, was er niets aan het handje geweest. Wagenaar liet zich op een ge geven moment, manipuleren door het bestuur. We hadden aanvankelijk niets in de ga ten want het contact tussen hem en de selectie was uitste kend geweest. Tegen ons speelde hij echter mooi weer, deed-ie net alsof alle beslis singen de zijne waren. Maar toen de aap aan' het eind uit de mouw kwam bleek niet hij. maar het bestuur een en ander uit te stippelen" Vervolgens komt de 23-jarige stopper tot de oorzaak van de meningsverschillen die uit eindelijk de splitsing teweeg bracht. Hij. 'In de eerste wed strijd na de winterstop wer den plots twee vaste spelers uit het elftal gelaten. Wage naar zei nog dat hij wat an dere spelers wilde proberen, maar in werkelijkheid had het bestuur opdracht gegeven zogenaamd snellere jongens' er bij te halen. Toen dat een maal naar buiten uitlekte, was de rest natuurlijk laai end. Hel elftal draaide als een trein terwijl de sfeer meer dan goed te noemen was. Dat laat ste wekte ook al wrevel op, de groep was niet uitelkaai' te krijgen. Dat frust eerde ze blijkbaar. Die gepasseerde spelers Renzo Candido en Ad van Kaam) wilden aanvan kelijk de pijp aan Maarten geven maar ik heb ze nog om gepraat. Het tweetal werd door Wagenaar, nadat er links en rechts weer allerlei gesprekken waren gehouden, toen ze de andere week toch weer hun goede wil wilden to nen. echter geweigerd op de training. Toen was de boot aan "De jongens bedankten definitief voor de eer. Ton Brakhoven en ik weigerden die avond vervolgens om ook te gaan ^trainen en moesten ons daarvoor verantwoorden tegenover de elftalcommissie. In eerste instantie werd het met de trainer en begeleider uitgepraat al liet Co Henzing weten 'dat het voor hem niet meer hoefde'. En toen bleek pas goed wie er nu dat elftal opstelde, want toen tien minu ten later de jongens werden gehaald voor de wekelijkse bespreking, waren Brakho ven ik van de lijst gestreept. Nou en dat leverde een kettin greactie op. want uit solidari teit bleven toen nog vier jon gens zitten. Ook Peter Slin gerland, Paul Pijnakker, Jan van Tongeren en Nico Nagte- geller hadden genoeg van dat gesjoemel. Na al die weken van praten en nog eens praten was wel duidelijk geworden dat men een aantal spelers liever kwijt dan rijk was. Ik zelf behoorde daar ook toe. terwijl ik toch van kinds af aan lid van de vereniging ben en diverse jeugdtrainingen "Ze wilden daarna uitsluitend nog maar verder met wat zij noemden gemotiveerde men sen. Voor de wedstrijd tegen SVLV werden overal spelers vandaan geplukt, omdat in totaal acht spelers niet meer beschikbaar waren. Niette min won de ploeg toch met 3-0. De woensdag daarop moesten we alle acht bij het bestuur komen voor een bespreking. Een laatste poging om de zaak te redden. Van te voren was door het bestuur echter al be paald wie weg moest en wie mocht blijven, dat kon ik al merken aan de volgorde van opkomst, we moesten name- terwijl er op de uitnodiging toch duidelijk 'bespreking' had gestaan. Drie jongens werd gevraagd om zich weer beschikbaar te stellen, twee 'mochten' er in het derde gaan voetballen en de overige drie moesten weg. Ik ben niet eens naar binnen geweest, de hele zaak droop van schijnheilig heid". "Zeven spelers vertrokken en bloc, Nico Nagtegeller koos eieren voor zijn geld en keerde terug. Ik denk dat ze blij zijn dat we weg zijn. De bestuurs leden bij Leiden zijn stuk voor stuk mannetjes die eigenwijs zijn. de voorzitter uitgezon derd. Dat is toch geen basis om een vereniging draaiende te houden. Leiden heeft een ac commodatie om in de hoogste amateurregionen mee te ko- De die teel zitting hebben in het be stuur zijn ongeschikt om de stap omhoog mee te maken. Dat is de trieste realiteit. Ze wilden in de zaken rondom het eerste elftal een grote vin ger in de pap hebben, lieten blijken van mensen als Brak hoven en Pijnakker duidelijk niet gecharmeerd te zijn. Terwijl juist die jongens Lei den naar een hoger niveau hadden kunnen tillen. Dat gaal dus nu voorlopig niet door. Jammer, ik had Filippo ondanks alles best een kam pioenschap voor het 40-jarig jubileum gegund"... ROB ONDERWATER I LEEUWARDEN (ANP) - Jan Timmans 'bange vermoeden, dat zijn meedoen aan het nationaal kampioenschap hem wel eens kostbare ELO-punten zou kun nen kosten, is gisteren bewaar heid geworden. De Limburgse Amsterdammer Paul van der Sterren, wiens hoogste klasse ring een derde plaats in de B- groep van het IBM-toernooi van vorig jaar was, kreeg wel een fik se aanval te verwerken, maar Timman blunderde een toren weg en capituleerde direct. Ter verduidelijking: Timman staat met 2600 ELO-punten bij de eer ste vijftien van de wereld. Van der Sterren staat elfde op de na tionale ranglijst met 2410 punten. Desondanks staan beiden nu zij- aan-zij op de eerste plaats van het' klassement, geflankeerd door Hans Ree en Kick Langeweg. De ze laatste twee maakten remise tegen resp. Kuijpers en Bohm. Vooral Langeweg. die zijn 43ste verjaardag vierde en met een bloemetje op tafel schaakte, kwam daarbij gelukkig weg. John van der Wiel viel voorlopig uit de kopgroep weg door een ne derlaag tegen Scheeren. De wijze waarop Van Dop tegen Ligtcrink ten onder ging, was verbijste rend. Wit had aardige kansen, toen hij zich pardoes mat liet zet ten door middel van een simpel dame-offer. Uitslagen derde ronde Bohm - Ree 1 i. Vogel - Carlier afg.. Timman - Van der Sterren 0-1, Van der Wiel - Schee- ren 0-1. Langeweg - Knijpers '*-'1. Van der Vliet - Van Wijgerden Van Dop - Ligterink 0-1. Stand na drie ronden: 1 4 Lange weg. Ree. Van der Sterren en Timman allen 25 0 Bóhm, Ligte rink, Scheeren. Van der Vliet en Van der Wiel allen I'j Carlier 1 en 1 afg. 11 12 Van Dop. Knij pers en Van Wijgerden allen 1 14. Vogel '.2 1 afg 1* Tommi Prim heft de handen in triomf op het moment dat hij over de finish gaat. Weinig te verdienen in 'rit naar de zon' CHATEAU CHINON (GPD) - Hoewel Parijs-Nice de eerste be langrijke etappekoers van het wielerseizoen is, valt er voor de renners in deze „rit naar de zon" weinig te verdienen. Het prijzen geld heeft in de loop der jaren nauwelijks verandering onder gaan. Blijkbaar huldigen de or ganisatoren het principe dat hun wedstrijd zoveel publicitaire waarde heeft, dat ze niet diep in de geldbuidel hoeven te tasten. ..Het loopt nu onderhand echter de spuigaten uit", meent Hennie Kuiper. „Ga maar na. Er nemen aan deze Parijs-Nice zestien ploegen deel. Voor de eindrangschikking van het ploegenklassement zijn wel geteld vier prijzen beschikbaar. De eerste bedraagt ongeveer vijf honderd gulden. En dat luttele bedrag moet je dan delen met Trouwens, vooreen etappewinnaar heeft de organisatie evenmin een groot bedrag uitgetrokken. Het is zoiets van 350 gulden. Om over de resterende prijzen nog maar niet te spreken CHATEAU-CHINON (ANP) - De Scandinavische beroepswiel renners zijn in opmars. Tom Prim, de24-jarige Zweed, leverde daar gisteren in de tweede etappe van Parijs-Nice weer een bewijs van. Hij won de rit van Auxerre naar Chateau-Chinon. een prach tig stadje in het hart van Frank rijk, voor zijn landgenoot Nilsson en nam daardoor de leiding in het algemeen klassement over van de Noor Knut Knudsen. In de alge mene rangschikking voert een tweetal Scandinavicrs het klas sement aan. Iets wat nog nooit eerder in een dergelijk grote etappewedstrijd is gebeurd. Prim wordt op de tweede plaats ge volgd door Knudsen, daarna komt Knetemann. Het duurde tot de 70e kilometer voor de tweede etappe, die met mooi weer begon, enigszins le vendig werd. De Belg Michel Demeyre, een neoprof die in het dagelijks leven zijn brood ver dient als verzekeringsagent, ont snapte uit het "luie" peloton. Zijn voorsprong kon oplopen tot ruim acht minuten, omdat er geen vaart zat in het peloton. Vier ki lometer voor het einde, nadat hij eerder door Prim, Nilsson en de Van der Lem toch naar Sparta (Van onze sportredaktie) EINDHOVEN (GPD) - Als opvolger van de begin dit jaar vertrokken Kees Rijvers zal Thijs Libregts per 1 juli aan staande voor drie jaar jaar als oefenmeester in dienst tre den van het Eindhovense PSV. Tot die datum zal Libregts (39) als trainer verbonden blijven aan het Rotterdamse Excelsior. Nadat Libregts eind vorige week al was gepolst door het PSV-mana- gement. werd gistermorgen een akkoord bereikt. De spelers van de Eindhovense eredivisieclub (alleen Jan van Beveren was niet aanwezig) zijn gisteravond op de hoogte gesteld van het aantrekken van Thijs Liebregts. Liebregts stond weliswaar nog tot eind 1981 onder contract bij Ex celsior, maar PSV heeft de Rot terdammers een vergoeding aan geboden voor het vroegtijdig ver- trek van hun oefenmeestér. Bij de PSV'ers, die overigens - net als bij het ontslag van Rijvers - niet in de voorbesprekingen waren betrokken, is het aantrek ken van Libregts met gemengde gevoelens ontvangen. Willy van de Kerkhof: ..Ik had liever een trainer gehad met meer interna tionale ervaring". Middenvelder Huub Stevens evenwel: ..Het zal mij een zorg zijn welke trainer we krijgen. Ik heb met alle trainers tot nu toe bijzonder goed kunnen samenwerken. Waarom dan niet met Libregts?" Ben van Gelder tenslotte: ..Ik ge loof dat we met het aantrekken van Libregts een goede zaak hebben gedaan. Hij heeft zonder meer een goede kijk op het he dendaagse voetbal. En dat zal nodig zijn, wanneer we straks met een nieuwe ploeg moeten zullen beginnen, omdat er enkele spelers zullen vertrekken". Van Gelder doelt daarmee met name op Willy van der Kuylen (naar Helmond Sport) en Jan van Be- veren, die volgende week dins dag uitsluitsel hoopt te krijgen van het Amerikaanse Fort Lau derdale. Het Newyorkse Cosmos is inmiddels al geen serieuze kandidaat-werkgever meer voor de PSV-doelman. De Rotterdamse eredivisieclub Sparta is er alsnog in geslaagd om de Feyenoorder Gerard van der Lem voor de resterende tien competitiewedstrijden aan te trekken. Aanvankelijk weigerde de rechter spits zijn medewerking aan de transfer, aangezien hij zijn plaats in Feyenoords keurkorps wilde terugverdienen. Gisteravond, luttele uren voor het verstrijken van de transferperiode, ging de wispelturige Van der Lem echter toch nog akkoord met een lucra tief voorstel van Sparta. Van der Lem, dieophuurbasisdoor Feyenoord wordt tfgesUiD) d - buteert morgen al, evenals de Brit Calderwood, bij Sparta tegen FC Twente. Minder succesvol verliep een laat ste poging van Excelsior om zich te elfder ure te versterken. Feye- noord-trainer Vaclav Jezek noch Jacques Troost wensten in te gaan op het aanbod, dat Excelsior op laatstgenoemde uitbracht. Barcelona Met onmiddellijke ingang heeft Barcelona trainer Rife ontslagen en Hellenio Herrera aangetrok ken. Gistermorgen reeds leidde de 64-jarige Argentijn, die in 1964 en 1965 Intei Milaan naai de Eu ropa Cup voerde, de training. Het ontslag van Rife kwam in Barce lona niet als een verrassing. Sinds enige weken was er veel kritiek, zowel binnen als buiten de club, op zijn werkwijze. In mei van het vorig jaar voerde Rife Barcelona naar Europa Cup 11. toen het in de finale Fortun Du èldorf J 46.025,30. Toto-gelijk elk I 40.40. vijfde prijs: Jackpot i VOETBAL - Voor de Duitse Bun- desliga is gisteravond gespeeld de wedstrijd Bayer'04 Leverkus- sen - Werder Bremen. Debutant Bayer won met 4-0. ■rde 6-0 Egypte n Gom a a Halabi Hi- In de halve finales it tegen de Italianen M Bei toluccL Zwitser Schmutz was ingelopen, slokte het peloton hem op. De laatste twintig kilometer van de etappe waren het interessantst Met - volgens Hennie Kuiper - groot gemak demarreerde Prim in de geaccidenteerde omgeving van Chateau-Chinon, om de eer der ontsnapte Schmutz te berei ken. Hij kreeg zijn landgenoot Sven-Ake Nilsson aan zijn wiel. Daar in het heuvelachtige terrein hadden de Nederlanders het zwaar. Gerrie Knetemann. de belangrijkste troef van Peter Post, maakte een slechte dag door, een nadeel waar hij wel va keronder lijdt. Henk Lubberding was de enige van de Post-brigade, die de positie van Knetemann in het algemeen klassement goed kön verdedigen. Voor hem alleen was het echter teveel. Lubber ding: "Ik moest op Contini en Knudsen letten. Toen Prim weg ging, dacht ik, die laat ik maar even gaan. Ik heb nog een keer geprobeerd naar de kopgroep toe te rijden, maar ik kreeg te weinig steun". In de "vreselijke" finale, het sneeuwde en het was tergend koud, sloeg de kou op de been spieren van de renners. Een Zwitser, Gody Schmutz, en twee Zweden. Tom Prim en Sven-Ake Nilsson, hadden geen last van de barre weersomstandigheden. Alsof er niets aan de hand was demarreerde Schmutz tien kilo meter voor het einde. Alleen Prim, dit jaar voor het eerst in de rijen der profs, en Nilsson, de vroegere knecht van Joop Zoe temelk. konden op de gladde en kronkelende wegen het gat dich ten. Kuiper. "Het was ongeloof lijk hoe gemakkelijk die Prim bij ons wegreed. Alsof hij met een stelletje amateurs te doen had" Kuiper, die dit seizoen nog nau welijks resultaten geboekt heelt, slaagde er niet in mee te gaan met de Zweden. De schade voor Knetemann bleef overigens beperkt. De Amster dammer, die zich met moeite in de grote groep kon handhaven, heeft een achterstand van 54 se conden op de Zweedse neoprof. Ook Knudsen. als leider ont troond, moet hij nog voor zich dulden. Opmerkelijk is wel dat in tegenstelling tot voorgaande ja ren. de Belgen en de Fransen niet steeds voorin zitten wanneer de prezen worden verdeeld Seen- dinavièrs en Nederlanders, Prim, Nilsson, Knudsen. Knetemann en Raas hebben tot nu toe de der tigste Parijs-Nice voljedig be heerst. l'ITSLAG Uitslag tweede etappe 1. Pnm(Zwe) 167 km ih 5.00.58; 2. Nilsson (Zwe) z.t 3 Schmutz (Zwi> z.t.; 4 De Jonckheere (Bel)5.02.09; 5 Martens (Bel), 15 Kuipei. 16. Pi Heller atste jaren niet meer als trainei werkt. Als sportjournalist vei lende hij bij een Italiaan: eekblad een dik belegde boter rENNIS - Tom Okker heeft samen met Ismael el Shafei de halve fi nale - bereikt van hel dul ibelspel van de open Egyptische tennis kampioenschappen. De Neder lands Egyptische combinatie ze- ird; 18. Knel 1 kla 22. Lubbci 9.26.48; 2. Knudsen (Noo) op 45 sec.; 3. Knetemann (Ned) op 54 sec .4. Contini (Ita)op 1 minuut. 5 Ra... (Nedi op 1 10. fi Lubberding (Ned) op 113; 7. Van Vliet Nedop 1.21H Nilsson (Zwe)op 1.32; 9. Parsam (Ita)op2.13; 10 Muttei (Zwi)op2 14,11. LangcnjsiNed) op 2.38; 14 Maas (Ned) op 2 46; 20 Kui- )op 3 de ZWEMMEN - Op de eerste dag van de landen wed strijd van de vriendschap tussen de /wem- ploegen van de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland in Leningrad heeft de Russische heren-estafet te op de 4 x 100 meter vrije slag het Europees record verbeterd. Dit stond op naam van Zweden met 3.26.34 'De Russen zwom men 3.24.29 ZONDAG A.S. 14.00 UUR LUGDUNUM-DHL SPORTPARK AAN DE OEGSTGEESTERWEG. Zondag a.s. 14.00 uur LFC-TEXAS DHB terrein Boshuizerkade.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11