Gijzelingszaak Teheran komt dichter bij l|B; oplossing Partij Mugabe neemt touwtjes stevig in handen Oostenrijkse ambassadeur vrij SPAANSE PREMIER NAAR BASKENLAND NAAST HET NIEUWS OPEN herschi/drinks Positie president Bani-Sadr versterkt Ongeregeldheden in El Salvador: vijf doden VRIJDAG 7 MAART 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze verslaggever Fred. Sanders) SALISBURY - Het centraal comité van de Z ANU, de partij van Robert Mugabe die de regering zal gaan vormen van hei nieuwe Zimbabwe, wil een drasti sche heivorming doorvoeren van het Rhodesische regeringsapparaat. Eddi- son Zvobgo, een naaste medewerker van Mugabe, vertelde gisteravond dat de zittende Rhodesische overheid alle medewerking verleent bij het onder zoek dat het centraal comité verricht naar de noodzakelijke en wenselijke hervormingen. Uit de woorden van Zvobgo bleek dui delijk, dat de ZANU weliswaar een coalitie wil aangaan met de bondge noot in het Patriottisch Front, de ZA- PU, maar dat het centraal comité van plan is de touwtjes stevig in handen te houden. Nu Mugabe met zijn ZANU een absolute meerderheid heeft in het nieuwe par lement van Zimbabwe, komt de coali tievorming er eerder op neer dat Mu gabe een aantal buitenstaanders, met name uit de ZAPU maar wellicht ook uit blanke politieke kringen, zal uitno digen om aan zijn regering deel te ne men. Parlementaire steun van anderen heeft de regering-Mugabe immers niet nodig. In Salisbury, dat volgens de geruchten binnenkort zal worden omgedoopt in „Harare", wordt intussen druk gespe culeerd over de datum van de onaf hankelijkheid en, vooral, over de vraag welk lid van het Britse koninklijk huis daarbij aanwezig zal zijn. De naam van prins Charles wordt het meeste ge noemd. Intussen valt het op dat Rhodesië zich geleidelijk aan probeert aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden, aan het nieuwe zwarte meerderheids bewind. Over een staatsgreep, of een inval vanuit Zuid-Afrika, wordt eigen lijk nauwelijks meer serieus gespro ken. Zvobgo vertelde gisteravond, dat Mugabe met gouverneur Soames heeft afgesproken dat zo spoedig mogelijk de avondklok zal worden ingetrokken, en de staat van beleg die nog steeds geldt in het overgrote deel van het land. Over de aanwezigheid van Zuidafri- kaanse troepen in het land maakt de aankomende Zimbabwaanse regering zich in het geheel geen zorgen meer. vertelt Zvobgo. „Als wij willen dat ze vertrekken, dan gebeurt dat". Joshua Nkomo, de onafhankelijkheids strijder van het eerste uur, wiens ZA PU (Patriottisch Front) bij de verkie zingen weliswaar niet zo werd wegge vaagd als Muzorewa's UANC, maar die toch wel een verliezer was, wordt waarschijnlijk de eerste president van Zimbabwe. Weliswaar heeft Nkomo zich altijd verzet tegen een dergelijk erebaantje, omdat hij echte politieke macht nastreefde, maar volgens ZA- NU-kringen zou Nkomo op weg zijn eieren voor zijn geld te kiezen. Eerder was gemeld dat Nkomo liever minister van buitenlandse zaken wil wor den. Geruchten als zou Mugabe alleen willen samenwerken met het blanke Rhode- sisch Front (RF), wanneer Ian Smith zou terugtreden, worden door de ZA- NU-leiding tegengesproken. De on derhandelingen met het RF moeten nog beginnen zegt men. Internationaal heeft de anticlimax van de onverwachte vreedzame overgang van minderheidsbewind naar zwart meer derheidsbewind intussen voor de no dige verwarring gezorgd. De regering van Oost-Duïtsland liet bekendmaken dat zij het nieuwe Zimbabwe - dat nota bene nog niet eens bestaat - al had er kend. En vanuit Moskou blijven waar schuwingen komen over een dreigen de imperialistische interventie in Zim babwe. een soort omgekeerd Afrikaans Afghanistan, waar althans in Salisbury niemand meer serieus over praat. Robert Mugabe heeft elke dag uitgebrei de gesprekken met de Rhodesische generaal Peter Walls, eens de man die de strijd tegen de guerrilla leidde, nu degene die verantwoordeijk is voor de omvorming van guerrilla's tot gewone soldaten. (Van onze redactie buitenland DEN HAAG - Een oplossing van het gijzelings drama in Teheran is gisteravond onverwacht een stap dichterbij gekomen. De Iraanse stu denten hebben „onder druk van de regering" besloten de vijftig mensen die zij al sinds 4 no vember in de Amerikaanse ambassade vast houden, over te dragen aan de Revolutionaire Raad. Dat gebeurde op het moment dat de vijf leden van de commissie van onderzoek van de Verenigde Na ties op het punt stonden het land te verlaten zonder de gegijzelden te hebben ontmoet. Dit laatste zal nu één van de komende dagen alsnog gebeuren, zodat zij door minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh overgehaald konden worden hun bezoek aan Iran met enkele dagen te verlengen. Waar nemers noemen deze plotselinge wending vooral een overwinning voor de gematigde lijn van de pas gekozen president Bani- Sadr. Radio Teheran zond gisteren ook het bericht uit dat alle bevoegd heden zijn overgedragen aan de gekozen president, behalve die op het gebied van religieuze za ken. Dit zou een verdere verster king van de positie van Bani-Sadr betekenen, die onlangs al tot op perbevelhebber van het leger is benoemd. Eerder gisteren op de dag had pre sident Bani-Sadr een onderhoud met de zieke religieuze leider van Iran, ajatollah Chomeini. In dat gesprek moet de president van de 79-jarige imam het groene licht hebben gekregen voor de defini tieve „afrekening" met de stu denten in de Amerikaanse am bassade, die door Bani-Sadr eer der al waren beticht van het vor men van een tweede regering naast de wettige regering. De Re volutionaire Raad had eerder de ze week besloten dat de VN- commissie de gegijzelden alle maal te zien moest krijgen. Druk regering Over dit besluit ontstond een me ningsverschil met de ambassade bezetters, die zich er niet mee konden verenigen. Daarom bo den zij gisteren, kennelijk de on mogelijkheid van hun positie in ziend, aan om de verantwoorde lijkheid voor de „gegijzelden, dat wil zeggen Amerikaanse spion nen" over te dragen aan de Re volutionaire Raad. Dit gebeurde volgens een woordvoerder van de tan. Dit in tegenstelling tot presi dent Bani-Sadr, die zich zeker zulke grote zorgen maakt over de bedoelingen van de machtige noorderbuur. Het voorstel van de studenten werd gisteravond door de Revolutio naire Raad aanvaard. Minister Ghotbzadeh verklaarde dat in middels een speciale commissie in het leven is geroepen, die de verantwoordelijkheid over de Amerikaanse gegijzelden op zich moet nemen. Vandaag komen zij Voorzichtig Een groepje Iraanse studenten beraadt zich. een beetje onzeker c woordelijkheid voor de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade c van Iran bij elkaar om een en ander te re gelen. De rol van de bezetters lijkt hiermee te zijn uitgespeeld, hoe wel hierover geen bijzonderhe den waren te verkrijgen, net zo min als over de toekomstige ver blijfplaats van de gegijzel den. In Washington is vooralsnog voor zichtig positief gereageerd op de berichten uit Teheran. Een woordvoerder vertelde dat het nieuws „welkom" is, maar dat nog afgewacht moet worden wat de werkelijke betekenis ervan is. Er werd in Amerika nog gewezen op een eerdere uitspraak van aja tollah Chomeini, dat het deze maand te kiezen parlement de uiteindelijke beslissing moet nemen over wat er gebeurt met de gegijzelden. GEVANGENE IN CEMENTMOLEN GREENVILLE (AP) - Robert McCartney, oud 27 jaar, heeft twee uur doorgebracht in een rondwentelende cementmolen op een auto. Dat gebeurde woensdag. Gisteren zei hij: 'Ik voel me nog helemaal stijf en geradbraakt maar gelukkig heb ik 't overleefd McCartney had de molen uitgezet nadat deze zijn lading cement had gelost en hij ging de molen schoonspoelen. De motor van zijn wagen liep echter nog. De waterslang raakte een hendel de molen ging aan en McCartney tuimelde de draaiende molen in. Na twee uur viel het collega's op dat McCartney.s pet en veilig- heidsbril in de cabine van de wagen lagen terwijl zijn motor alsmaar draaide. Zij gingen een kijkje nemen en konden zo de ongelukkige uit zijn benarde positie redden. THATCHER RINOCEROS' LONDEN Reuter) - De eerste vrouwelijke premier van Groot-Bnt- tannie, Margaret Thatcher, heeft in de betrekkelijke korte tijd dat zij regeert een hele reeks onfiatteuze bijnamen gekregen die va rieren van het al bekende 'Attilla de Hen" tot 'rinoceros". Volgens de roddelkroniekschrijver van de Daily Mail, een krant die Thatchers conservatieve partij altijd steunt, heeft zij het etiket "rinoceros" gekregen van haar Westduitse en Franse collega Helmut Schmidt en Valery Giscard d'Estaing. Hij somde als anders bijnaam op "Hilda" (tweede voornaam van Thatcher), de "hoofdonderwijzeres", het "loeder", de dame van ijzer", de "onbevlekte misontvangenis", en het "leidend voor werp". Derde huwelijk in gevangenis ABERDEEN (UPI) - Een Schotse moordenaar die voor het eerst trouwde toen hij twintig jaar geleden in de dodencellen zat, heeft toestemming gekregen een derde huwelijk aan te gaan. De 45-jarige Donald Forbes trouwde gisteravond met Alison Mau reen Fraser Grierson. De directie van de Peterhead-gevangenis zei dat de nieuwe mevrouw Forbes haar man na de plechtigheid in de gevangenis zou mogen bezoeken. Forbes was in 1958 ter dood veroordeeld wegens moord op een nachtwaker in Edinburgh. In afwachting van zijn terechtstelling trouwde hij als eerste in de dodencellen van Schotland. Zes dagen na het huwelijk werd het vonnis tegen Forbes veranderd in levenslange gevangenisstraf. Dit huwelijk en een daaropvolgend liepen uit op echtscheiding. Forbes werd in 1970 voorwaardelijk vrijgelaten, maar zeven weken .later stak hij voor een café een man dood en kreeg opnieuw levenslang. Gijzelingszaak Columbia BOGOTA (ANP) - De bezetters van de Dominicaanse am bassade in Columbia hebben gisteren de Oostenrijkse ambassadeur in Columbia vrijgelaten, omdat zijn vrouw ernstig ziek is. Ambassadeur Edgar Selzer, is de vieren twintigste gegijzelde, die sinds het begin van de gijze lingsactie in de ambassade is vrijgelaten. De vrijlating kwam voor ingewijden volkomen onverwacht. De Oostenrijkse ambassadeur Edgar Selzerwordt hier op het mi litaire vliegveld in Bogota, door vrienden omhelsd. ADVERTENTIE TON MENKEN IJSBAAN IS WEER sorry De Oostenrijkse diplomaat kwam uit het ambassadegebouw in wandelkostuum. Hij leek uitge put en was zichtbaar vermagerd. Selzer stapte in een bestelauto van het Columbiaanse Rode Kruis, die tot voor de ingang was gereden en met onbekende be stemming wegreed. Nog een dertigtal mensen, onder wie twaalf ambassadeurs zitten nu nog in het gebouw vast. Gisteren heeft de Columbiaanse regering de guerrillastrijders van de M-19 beweging tijdens een tweede onderhandelingsronde voorgesteld om hen naar Alge rije, Syrië of Libië te vliegen, al dus goed ingelichte zegslieden. Het aanbod werd gedaan als een te genvoorstel. De regering wees aanbiedingen van andere Latijn- samerikaanse naties om de guer rillastrijders op te nemen van de hand.omdatditzou inhouden dat de betrokkenen te dicht bij Co lumbia zouden blijven. De bezetters eisen de invrijheids telling van 311 politieke gevan genen, 50 miljoen dollar, publica tie van een manifest over de ge hele wereld en een vrijgeleide uit het land. De regering zou met name moeite hebben met de eis betreffende de politieke gevangenen. bezetters „onder druk de i Cyaankali gevonden op vuilnisbelt STOCKHOLM (DPA) - Een ka potte ton met 50 kilo zuiver cyaankali is in een buitenwijk van Stockholm op een stort plaats van industrie-afval ontdekt. De ton blijkt door een nalatig heid bij een grote onderne ming in de vuilnis terecht te zijn gekomen. De hoeveelheid is voldoende om minstens 200.000 te vergiftigen. SAN SALVADOR (UPI) - Bij politieke onlusten zijn gisteren .n El Salva dor vijf mensen om het leven gekomen, drie in de stad Tacachico, 90 km ten westen van de hoofdstad, en twee in San Salvador. Enkele uren eerder hadden jonge betogers auto's in de hoofdstad in brand gestoken en straten in de hoofdstad met bussen versperd. Gistermiddag werden de burgerrechten geschorst en de staat van beleg in El Salvador uitgeroepen. Enkele uren eerder had de junta aangekondigd dat binnenkort de wet op de landbouwhervorming zou worden uitgevoerd. De hervorming houdt in dat ongeveer 60 procent van de beste landbouw gronden van het land uit handen van een kleine, machtige elite wordt gewrongen en aan arme boeren zonder land wordt gegev en. De regering hoopt dat met de hervormingen de boeren op den duur niet langer de machtige linkse groepen steunen die streven naar tische regering. Rusland zou kernwapens hebben in Afghanistan PARIJS (AFP'DPA) - Volgens een bericht in het Franse blad "Le Quotidien de Paris" heeft de Sowjet-Unie kernwapens naar Afghanistan overgebracht In het artikel zegt het links-liberale blad betrouwbare inlichtingen uit westelijke militaire kringen weer te geven. Volgens "Le Quotidien de Paris" gaat het om "Frog" of "Scud" kernraketten die een be reik hebben van 150 kilometer. De Sowjet-troepen in Afghanistan beschikken volgens genoemde informatie over diverse mobiele lanceerinrichtingen voor raket ten met kernkoppen. Zij zouden staan opgesteld in de omgeving van Kabul, Bagram en Kandahar. Afghaanse vluchtelingen in Pakis tan hebben de Russen ervan be schuldigd zenuwgas en napalm te gebruiken. Niet verwij/.end naar deze beschuldigingen heeft de Russische ambassadeur op de ontwapeningsconferentie in Ge- nève gezegd, dat de Sowjet-Unie zich altijd heftig heeft verzet te gen het gebruik van chemische wapens. gering De militante studenten zeiden dat zij „niet verwikkeld willen raken in een zaak die in het belang is van onze vijand". Over wie die vijand was lieten zij geen ondui delijkheid: „Aangezien het voor- stel voor de ontmoeting tussen VN-commissie en de gegijzelden uit Amerika kwam, de grote sa tan. en niet van het Iraanse volk, hebben wij het afgewezen". De bezetters hebben hun kritiek al tijd tot Amerika beperkt, ook na de Russische inval in Afghanis- Aan vooravond van verkiezingen over zelfbestuur MADRID (Reuter/AFP/DPA/UPI) - De Spaanse premier. Adolfo Suarez, is gisteren naar Basken land gevlogen aan de vooravond van de historische verkiezingen voor een regionaal parlement die ADVERTENTIE (eetdekt! zondag zullen worden gehouden. Er zijn strenge veiligheidsmaat regelen genomen uit vrees voor aanslagen van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. Hoop en terughoudendheid zijn de twee polen waartussen komende zondag in Spaans Baskenland de verkiezingen voor een regionaal parlement zullen plaatsvinden. Hoop, omdat een regionaal par lement wellicht eindelijk eens een begin kan maken met de op lossing van de immense proble men waarvoor de Basken zich geplaatst zien, in het bijzonder de economische problemen en het terrorisme. Terughoudendheid, omdat men op de voorhand nog weinig vertrouwen heeft in zo n parlement. De Basken zijn al eerder - 25 okto ber 1979 - naar de stembus ge gaan om door middel van een re ferendum te beslissen of zij een zekere mate van zelfbestuur voor hun streek gewenst achten. Het resultaat was, zoals te verwach- -ten viel, een volmondig 'ja'. Zon dag moet als volgende stap een streekparlement worden geko zen en in april zal de eerste Baski sche regering gevormd worden, waarmee dan de zelfstandigheid in Baskenland haar beslag zal hebben gekregen. Het grootste probleem waarmee een Baskische streekregering te maken krijgt, is ongetwijfeld het terrorisme. Sinds het begin van dit jaar heeft het terroristische geweld al weer 26 mensenlevens geëist. Daarnaast schreeuwt ook de economische problematiek om een oplossing. Het werkloos heidspercentage in de industrie gebieden van het Baskenland ligt met 17 pet ver boven het landelijk gemiddelde. De verslechtering van de economische toestand kan voor een deel worden toege schreven aan het door het terro risme opgeroepen klimaat van algemene onzekerheid. Even belangrijk in dit opzicht is dat er tot nu toe niets terecht is geko men van een blijvende overscha keling van de noodlijdende, met afzetmoeilijkheden kampende zware industrie op andere indus trietakken, die meer toekomst hebben. Terwijl de problemen waaraan de streekregering het hoofd moet bieden, in alle duidelijkheid ter tafel liggen, bestaat er nog geen volledige duidelijkheid omtrent de precieze macht van deze rege ring. Nu al zijn er tekenen waar te nemen van een mogelijke toe komstige strijd tussen het "cen trale" Baskische bestuur en de besturen van de Baskische pro vincies en gemeenten met hun traditionele voorrechten. Boven dien lijkt ook de in het zelfstan digheidsstatuut vaag omschre ven verhouding tussen dat "cen trale" bestuur en de regering in Madrid eventuele conflicten niet uit te sluiten. Vele Basken vrezen dat premier Suarez zich erg te rughoudend zal tonen bij het overdragen van concrete be voegdheden. Dat zal dan tot een groter radicalisme leiden, zo re den i zij. )e 1.5 miljoen stemgerechtigde Basken kiezen zondag zestig af gevaardigden. twintig voor elk van de drie Baskische provincies Quipuzcoa. Biscayé en Alava. De partijen leveren een verwoede strijd om de stemmen De be houdende "Baskische Nationa listische Partij" (PNV i en de so cialisten van de PSOE worden gezien als de grootste kansheb bers op de overwinning. Test De verkiezingen in Baskenland en soortgelijke verkiezingen in Ca- talonie (20 maart) zijn een belang rijke test voor de zittende cen trum-regering van premier Sua rez. Nu diens partij, de Unie van het Democratisch Centrum (UCD). bij het laatste referendum over de zelfstandigheid in An- dalusiê te kennen heeft gegeven nog maar weinig te voelen voor een verregaande decentralisatie van Spanje, vreest Suarez stem menverlies in Baskenland en Ca- taloniè.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9