Oppositie: geen overhaasting PTT-spreiding Kamer wil aantal leden koninklijk huis beperken Circus Boltini in april afscheidstoernee °P ROTTERDAM KIEST VOOR SEXSCHEPEN Regeringspartijen boos Loonpauze wordt met een maand verlengd ROTTERDAM (GPD) - Een be zetting van de Euromast, als protest tegen de prostitutie- plannen, heeft de gemeente raad van Rotterdam er niet van weerhouden in te stem men met het voorstel om de prostitutie op boten te con centreren. Gisteravond viel de beslissing in een met bal lonnen en pamfletten ver sierd stadhuis. Al ver voor de stemming werd duidelijk dat het plan om het erosgebeuren zich op het wa ter te laten afspelen, het zou halen. De PvdA-fractie schaarde zich met achttien man achter het sexboten-idee en behaalde zo doende, sa men met de acht PvdA-wet- houders, een meerderheid. Het CDA kondigde aan dat acht van de tien leden in ieder geval niet tegen zouden stemmen. Er was één princi piële tegenstemmen de SGP'er Den Braber die het prostitutiegebeuren „een belediging van de hoogste majesteit" noemde. D'66 had liever eerst willen ex perimenteren met sexsche- pen aan de Parkhaven en later een beslissing nemen over er- osboten in de Wilhelminaha- ven maar de Democraten stemden later toch in met het voorstel. De WD zag meer in een eros- centrum ten noorden van de diergaarde Blijdorp waar een driehoekig stuk grond ligt dat aan alle zijden door spoorlij nen wordt begrensd. Dat zou eerst eens grondig moeten worden onderzocht, vond de WD, maar wethouder Men- tink (ruimtelijke ordening) gaf de liberalen geen kans. Hij had al eens eerder geprobeerd het stuk grond van de NS te krijgen. De spoorwegen heb ben het echter zelf voor uit breiding van de sporen no dig. De publieke tribune van de Rot terdamse raadszaal was giste ren alleen toegankelijk voor zo'n 30 genodigden. „Om moeilijkheden te voorko men", gezien de vele acties die er zyn ondernomen om plannen voor eroscentra en erosschepen te ondermij nen. Tijdens een schorsing van de vergadering kreeg een verte genwoordigster van de Eu romastbezetters - die hun demonstratieve actie staak ten om de debatten in het stadhuis te kunnen bijwonen - nog wel het woord. Namens een reeks wijken eiste zij dat „er geen besluiten vallen over de sexschepen in Rotter dam". Er moet eerst gewerkt worden aan een gedegen prostitutie- beleid, liet zij weten. „Zo niet, dan willen wij u alvast waar schuwen dat u van onze kant bijzonder harde acties kunt verwachten". De wijkverte- genwoordigers stapten daar na onder luide protesten de monstratief op. In de kamers waar de rest van het publiek het debat via tv-monitors volgde, ontstond tumult. Dit mondde uit in een kleine de monstratie waarbij werd aan gekondigd dat men aan har dere acties zou gaan werken. Alle pogingen om het Rotter damse prostitutieprobleem op te lossen, zijn tot nu toe op verzet van wijkbewoners en actiecomités gestuit. Me vrouw De Vos-Krul (CPN) kwam met een oplossing die de wijken en de raad mis schien nog wel het liefst zou den aanvaarden: „Ik vind de Maasvlakte altijd nog de bes te locatie". UTRECHT (ANP) - Toni Boltini, vorige maand zestig jaar ge worden, stopt aan het einde van het komend seizoen definitief met circuswerk. Nederlands grootste circus aller tijden zal dan na een bestaan van bijna veertig jaar in feite ophouden te bestaan. Boltini begint donder dag 3 april in Nijmegen aan een wat hij noemt "eenvoudige af- scheidstournee door Neder land". Boltini's dochters Josette (32) en Antoinette (28) zullen vermoede lijk over twee jaar de traditie van hun vader voortzetten met een eigen, veel kleiner reizend circus. Intussen werken ze hard aan de DEN HAAG (GPD) - De Partij van de Arbeid heeft gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de spreiding van de PTT laten weten dat men niet zo ver wil gaan als de regeringspar tijen die de regering aansporen snel door te gaan met de spreiding. Smit-Kroes - geen schijnbewegingen - Dader meldt zich AMSTERDAM (ANP) - De 22-jari- ge R.J.D. uit Amsterdam heeft zich woensdag gemeld op het bu reau Warmoesstraat in Amster dam, omdat hij op 8 februari van dit jaar was betrokken bij een steekpartij op de Zeedijk. De 29- jarige A. Sengers kwam daarbij om het leven. De man, naar wie al geruime tijd intensief werd ge zocht, zou het vluchten moe zijn geweest. De socialisten houden niet vast aan een datum van 1 juli voor het In tegraal Uitvoerings Plan, terwijl ook het aantal PTT'ers dat ont slagen mag worden, beperkt moet blijven tot een enke ling. Deze lankmoedige houding werd gisteren in de tang genomen door de regeringspartijen in de Twee de Kamer. Het PvdA-kamerlid Bonno Spieker kreeg de wind van voren omdat hij niet net als CDA en WD vast bleef houden aan de harde spreidingsbeslis sing, maar wat ruimte probeerde te scheppen. In een socialistische motie staat vrijwel hetzelfde als wat CDA en VVD met de sprei ding willen. Alleen zeggen de re geringpartijen dat het vermijden van ontslagen nog niet betekent dat deze nooit voor zullen komen. De PvdA zegt dat ze „bij hoge uit zondering" mogen voorkomen. Volgens WD en CDA schept dit meer onduidelijkheid onder de PTT'ers. D'66 kwam met een plan waarin de Centrale-Directiekern niet meer per se naar Groningen hoeft. Dui zend man minder in de spreiding die tien jaar mag gaan duren moe ten gecompenseerd worden uit andere dan de directie-onderde- omtovering van het eind vorig jaar door hen gekochte ontspan ningscentrum Oud-Valkeveen bij Naarden tot een "Boltini's pretpark". De opening is over enkele weken. Het is de bedoeling, dat Boltini's pretpark volgend jaar "Boltini's circus world" gaat heten. Tegen die tijd zijn er voorzieningen in het park langs het IJsselmeer voor de opleiding van circusar tiesten en de deelname door het publiek aan circusprogramma's. Boltini stopt er mee. zegt hij, van wege zijn gezondheid - in de af gelopen jaren troffen hem drie hartaanvallen - en "omdat voor een circus met een formaat als dat van Boltini in Nederland geen plaats meer is. Ik denk niet, dat er ooit nog een circus, dat zo groot is als het mijne, terugkomt", aldus Boltini. Het pad van circus Boltini ging vooral de laatste tijd allesbehalve over rozen. Driejaar geleden ont snapte het circus ternauwernood aan een door de belasting gewen ste openbare verkoop. Boltini's belastingschulden bleken toen erg hoog opgelopen. Verleden jaar ging het circus fail liet, "maar met hard werken en doorzettingsvermogen, zijn we weer opnieuw begonnen", aldus» Boltini. Als zoon van een goo chelaar en gewichthefïer wil Bol tini met zijn circus stoppen, voordat het bedrijf gedwongen is in te krimpen. Het circus reist dus deze zomer voor het laatst met een grote hydraulische tent (7.000 zitplaatsen) en een kleine tent (3.000) door Nederland. Boltini wil daarna actief blijven als orga nisator van grote evenementen en als tentenverhuurder. Concurrentie "Circuskoning" Boltini heeft dit jaar nog veel concurrentie te dul den. Maar liefst zestien kleinere Nederlandse circussen kruisen zijn pad. Met trots zegt Boltini, dat de leiders en artiesten van veel van deze circussen door hem zelf zijn opgeleid. Dat geldt bij voorbeeld voor het Tros-circus Bassie en Adriaan, dat dit jaar van start gaat. Boltini is wel ja loers op de vele gratis reclame, die de Tros voor het eigen circus kan maken. Het circus van Sjoukje Dijkstra, dat eveneens dit seizoen zijn entree maakt, geeft hij weinig kans. Dat is geen echt Nederlands circus. Na enkele maanden zal blijken, aldus Boltini, dat dit circus m fei te het Duitse circus Althoff is. De zestien Nederlandse circussen strijden momenteel hard om ver gunningen voor de beschikbare standplaatsen. Boltini is niet on tevreden over de plaatsen, die hij tot nu toe heeft weten te bemach tigen, al houdt hij ze om concur- rentieredenen liever nog even geheim. "Circussen met goede program ma's zijn nooit concurrenten, maar de huidige vergunningen- strijd is verschrikkelijk", ver zucht hij. Boltini denkt, dat er weinig toekomst is voor alle zes tien bedrijven. Slechts enkele circussen zullen het overleven, verwacht hij. Klokkenberg hervat hartoperaties DEN HAAG (ANP) - De loonpauze die op 10 maart afloopt, wordt met een maand verlengd. Dat heeft minister Albeda van sociale zaken gisteren in de Eerste Ka mer laten blijken tijdens het de bat over de wijziging van de loonwet, die het de regering mo gelijk moet maken een loonmaat regel te treffen. Op deze manier ontstaat er tijds ruimte om nog te overleggen op welke manier de loonmaatregel zo uitgewerkt kan worden, dat extra beloning van vuil en on aangenaam werk mogel ijk wordt, aldus Albeda. Dat zou dan moe ten gebeuren via ontheffingen en vrijstellingen. De nieuwe loonpauze geeft ook nieuwe ruimte voor een eventu eel overleg tussen kabinet, werk gevers en werknemers over cen trale afspraken voor het sociaal- economisch beleid voor dit jaar. De deur is vandaag nog niet dichtgedaan. Er is nog steeds de mogelijkheid voor een gesprek, aldus Albeda. "Ik geef de moed pas op als de laatste kans verke ken is", zo zei hij. De Eerste Kamer steunde de wijzi ging van de loonwet met 37 tegen 28 stemmen. De fracties van PvdA, PPR, CPN en PSP stem den tegen. Vanuit de Senaat kwam scherpe kritiek op het feit dat zij zo weinig tijd - minder dan een dag - heeft gekregen om de behandeling van het wetsvoorstel voor te berei den. Het scherpst in zijn afkeu ring was de WD-er Zoutendijk. Volgens hem heeft de Eerste Kamer niet de tijd gekregen om zijn grondwettelijke taak op ver antwoorde wijze te vervullen. Daardoor is de behandeling ge worden tot "een overbodige for maliteit". Het heeft aan het kabi net zelf gelegen dat de parlemen taire behandeling wegens de tijdsdruk tot een farce is verwor den. Voor de parlementaire de mocratie een erg gevaarlijke ontwikkeling, aldus de liberaal. len van de PTT. Staatssecretaris Henk Koning werd gisteren bij zonder nijdig op D'66: „U maakt uw beloften aan het Noorden niet waar", verweet hij Eiwin Nypels, de woordvoerder. Die reageerde: „Dat is een ongehoorde uitdruk king". Maar D'66 kreeg van de PPR bij monde van Waltmans ook al geen steun voor het plan netje om de PTT'ers wat te hel pen. „Het is een plan van verslap te aandacht", aldus Waltmans over de D'66-voorstellen. Hoewel D'66 en PvdA zeggen vast te houden aan de verplaatsing van de Centrale Directie van de PTT naar Groningen, hebben ze onder druk van de PTT-acties water in de wijn gedaan. Staats secretaris Koning noemde het plan van D 66 om de verplaatsing „anders" te laten uitvoeren een „slap aftreksel van de spreiding" Hij herhaalde steeds maar weer dat Nypels de beloften aan het Noorden niet nakwam. Staatssecretaris Smit-Kroes ver- TTAA^, weet de PvdA en D'66 dat die niet recht voor de raap zeiden wat ze willen met de spreiding. „Voer geen schijnbewegingen uit", hield ze Spieker voor. Mevrouw Smit-Kroes wees er ook op dat de 500 al in Groningen functione rende PTT'ers het belangrijk vinden dat ze weten dat er bin nenkort versterking komt. CDA-kamerlid Huub Eversdijk bleef er gisteren op hameren dat de speiding onverkort doorging. Hij maakte zich boos over Spie ker die de onzekerheid voor de spreiding vergroot. „Ik voorzie het gevaar van onzekerheid en besluiteloosheid", aldus het CDA. Helemaal tegen de spreiding waren de twee communisten Wolff en Bakker die dan ook in twee mo ties vragen de zaak terug te draai- ZEIST-Het eerste vliegtuig voor het nieuw in te richten Luchtmachtmu seum bij Soesterberg arriveerde gisteren op het Kamp Zeist. Het vliegtuig, een omgebouwde Harvard AT 16, kon zonder zijn vleugels net de hangar worden ingereden Het vliegtuig is de afgelopen jaren gebruikt bij filmop namen van A bridge too far' en 'Soldaat van Oranje'. De "filmster" krijgt de komende maanden gezelschap van 15 andere historische vliegtuigen. Het museum zal begin mei worden geopend. Taak van noodwacht wordt overgeheveld DEN HAAG (ANP) - Minister Wie gel van binnenlandse zaken wil de belangrijkste taak van de noodwachtorganisatie - te weten de gewondenverzorging bij ram pen - in de nabije toekomst in handen leggen van drie organisa ties: de brandweer, de Rode Kruis-colonnes en het korps mo biele colonnes. Het besluit tot opheffing van de noodwachtorganisatie is geno men uit financiële overwegingen. BREDA (GPD) - De hartkliniek De Klokkenberg in Breda zal maan dag de open hartoperaties hervat ten. Dat is een gevolg van de gis teren gemaakte afspraken tussen De Klokkenberg en het cardiolo- genteam dat vanuit het Ignatius- ziekenhuis samenwerkt met de hartkliniek, waardoor kortslui tingen zoals die tot een week schorsing van de ingrepen heb ben geleid, zijn uitgesloten. Inmiddels heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Hartpatiën ten Vereniging de inspecteur voor volksgezondheid en milieu hygiëne in Noord-Brabant dr. J. Schaper per telegram dringend verzocht een onderzoek in te stellen naar de vraag of de twee sterfgevallen die zich de afgelo pen maanden bij de klinieken hebben voorgedaan, te wijten zouden kunnen zijn aan het slechte overleg tussen chirurgen, anesthesisten, verpleegkundig personeel en cardiologen. De verdeeldheid in het oppositie kamp bleek groot, want PPR- woordvoerder Waltmanns zei dat D'66 aan het „glijden was". Een ruime meerderheid in de Tweede Ka mer vindt dat het aantal leden van het koninklijk huis moet worden beperkt. PvdA, WD en D'66 willen dat de ministeriële verantwoordelijkheid zich slechts uitstrekt tot die leden van de koninklijke familie, die zich onmiddellijk rond de „troon" be vinden. Alleen de CDA-fractie is het eens met het standpunt van de rege ring dat alle mogelijke troonop volgers gerekend dienen te wor den tot het koninklijk huis. De kamermeerderheid staat nu ook lijnrecht tegenover koningin Juliana, die altijd pogingen om de kring van leden van het ko ninklijk huis te beperken, heeft afgewezen. Gisteren reageerden de Tweede- Kamerfracties schriftelijk op het vorig jaar ingediende wetsont werp dat het lidmaatschap van het koninklijk huis regelt. De re gering wil dat lid van het konink lijk huis zijn de leden van de ko- ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN LENING 19SO PER 19SB/1990 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 11 maart 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 april aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 april 1986 af vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 11 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 april 1980 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs ninklijke familie tot in de derde graad, dus ook de kleinkinderen van de vorst, mits zij in aanmer king kunnen komen voor de troonopvolging. Dit gaat in de huidige situatie dus op voor koningin Juliana en prins Bernhard, voor de prinsessen Beatrix en Margriet, hun echtge noten en hun kinderen. Maar PvdA, WD en D'66 vinden dat de kring van leden, wier gedra gingen onder de ministeriële ver antwoordelijkheid vallen, hier mee veel te groot is. De socialisten willen „Het Konink lijk Huis" beperken tot de ko ning, diens opvolger, de even tuele afgetreden koning en de echtgenoten van alle drie. De WD gaat iets verder en voegt aan dit rijtje ook de broers en zusters van de koning en hun echtgeno ten, de kinderen van de koning alsmede de kinderen van de troonopvolger toe, voor zover die laatsten troonopvolger kunnen zijn. D'66 wil niet verder gaan dan het criterium van de tweede graad voor troonopvolging, zodat in principe alleen broers, zusters en kinderen van de vorst in aanmer king komen. Het CDA stelt zich als enige zonder meer achter de regering op. De christen-demo craten wijzen op het grondwets artikel dat de koning zeil naar ei gen goedvinden „zijn Huis in- Suriname-motie aangenomen DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren met grote meerderheid uitgesproken dat de Nederlandse regering al het mo gelijke moet doen om te helpen bij het herstel van de democratie in Suriname. De ontwikkelings hulp blijft echter onaangetast. De regering moet ook bevorderen dat de mensenrechten worden geëerbiedigd en dat de verkie zingen zo snel mogelijk worden gehouden. Alleen CDA en CPN stemden tegen de WD-motie met die inhoud. richt". En dat houdt in dat we daar zo min mogelijk aan af moe ten doen, aldus het CDA. Centraal staat de vraag in hoeverre de ministeriele verantwoorde lijkheid voor de gedragingen van leden van het koninklijk huis zich moet uitstrekken. Daarbij gaat het erom of die gedragingen gevolgen kunnen hebben voor de Staat, dus strijdig zijn met het „openbaar belang". Alle partijen zijn het erover eens dat die gevolgen groter zullen kunnen zijn, naarmate de be trokkene dichter bij de troon staat. Volgens PvdA en D'66 be tekent dat, dat die verantwoor delijkheid dan ook wettelijk tot een kleine kring van personen beperkt moet blijven. Maar CDA en WD vinden dat niet nodig. Alle fracties zijn het erover eens dat de vorst die is afgetreden lid moet blijven van het koninklijk huis, omdat hij zeer dicht bij de troon blijft staan. Dal betekent dat ko ningin Juliana na haar aftreden alle voorrechten houdt die een lid van het koninklijk huis volgens deze wet heeft. NIJMEGEN - Bij opgravingswerkzaamheden rond het Valkhof in de Nijmeegse binnenstad is vorige week een spectaculaire vondst gedaan Het gaat om twee acht meter hoge gedenktekens die mogelijk dateren uit de regeringsperiode van de Romeinse keizer Tiberius t14-37 na Christus). De elk 1000 kilogram wegende blokken werden op ruim uier meier diepte aangetroffen m een oude gracht vaneen Romeinse nederzetting die er later m de vierde eeuw moet zijn geweestDe vondst wordt uniek genoemd roor Nederland. Op de foto archeoloog Bloemers bij een van de gedenktekens.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7