„Woningbouw in de Leeuwenhoek niet verantwoord' Leiden kan huisvestings nood studenten niet oplossen RIJLESSEN MET ZWARE WAGENS VRIJDAG 7 MAART 1980 LEIDEN. LEIDEN - De gemeente Leiden kan niets doen aan de huis vestingsnood van studenten. Dat kwam gisteravond on omstotelijk vast te staan in een vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke ordening. De leden van de commissie gaven een vertegenwoordiging van de universiteitsraad duidelijk te verstaan dat de eerste zorg van de gemeente Leiden is de nood van de vele Leidse wo ningzoekenden te lenigen. "Leiden is bezig haar laatste bouwlokaties vol te bouwen en dan is de koek op", aldus het PvdA-raadslid i Koning. De universiteitsraad langs een motie aai er bij de gemeente op werd aangedrongen in haar bouwprogramma en be stemmingsplannen meer re kening te houden met de huisvesting voor studenten en één- en tweepersoons huishoudens. Universiteitsraadslid W. F. Lichtenauer lichte toe dat de huisvestingsproblemen voor studenten de komende jaren enorm zullen toenemen. Naar verwachting zal het te kort aan kamers in 1983 zijn toegenomen tot 3000. De ge meente werd ondermeer ge wezen op de bouwmogelijk heden in de Leeuwenhoek, open gaten in de binnenstad en op eventuele mogelijkhe den in omliggende gemeen ten. Zonnevylle (WD) zei het be toog van de universiteits raad met stijgende verba zing te hebben aangehoord en stelde de vraag of er voor de universiteit geen grenzen aan de groei zijn voor betreft de stijging van het aantal studenten. Het WD-raads- lid meent dat noch in de bin nenstad noch in nieuwe woonwijken een eenzijdige bevolkingsgroei kan toene men. Hij kaatste de bal terug naar de universiteit die vol gens hem niet voortvarend genoeg zou zijn in haar bouwbeleid. Driessen (CDA) noemde de Leidse situatie voor studen ten nog vrij gunstig door het bestaan van de Stichting Leidse Studentenhuisves ting. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) benadrukte dat de ruimtenood de belangrijkste oorzaak is van alle proble men en dat de gemeente in de binnenstad vooral wil bou wen voor gezinnen. De wet houder verweet de universi teitsraad van twee walletjes te willen eten door ten aan zien van de bouwmogelijk heden voor studenten in de Leeuwenhoek niet de risico's te willen betrekken waar mee de gemeente in haar bouwplannen wel rekening zou moeten houden. Leidse universiteit vindt de risico's te groot Het omstreden gebied tussen Plesmanlaan en Wassenaarseweg. 'Teveel risico's voor woningbouw" zegt de Universiteit. LEIDEN - Zoals de vlag er momenteel bijstaat vindt de Leidse universiteit het niet verantwoord wonin gen te bouwen in de Leeuwenhoek, het gebied tussen de Plesmanlaan en de Wassenaarseweg in Leiden. Dit staat in een brief van het college van bestuur van de Leidse universiteit aan de univer siteitsraad. De brief is een reactie op een rap port dat in opdracht van de ge meente Leiden, de universiteit en het Academisch Ziekenhuis is gemaakt naar de "risico-aspec ten voor de gezondheid bij bewo ning van de Leeuwenhoek", in de wandeling de "Risico-analyse" genoemd. Het probleem waarvoor de univer siteit voor te staan is dat "de ge meente Leiden er naar streeft om in de Leeuwenhoek grond te krijgen voor de bouw van 2500 woningen". Bij de opzet van dit programma is volgen de universi teit geen rekening gehouden met de belangen van de universiteit en met de risico's die het bouwen van woningen in dit gebied met zich meebrengt. "De woningen zijn zeer dichtbij en tussen de laboratoria geprojec- Steekpartij Noordeinde Leidenaar vrijgesproken DEN HAAG, LEIDEN - De Leide naar A.V., die 15 oktober van het vorig jaar betrokken was bij een vechtpartij in een café aan het Noordeinde in Leiden, is gisteren door de Haagse rechtbank vrijge sproken. V. vocht die dag met drie mannen en stak één van hen met een mes in de bovenarm. Zijn raadsman, de Leidse advocaat mr. Spijker, zei twee weken geleden tegen de rechtbank dat V. uit zelfverdedi ging handelde: zijn tegenstan ders zouden het gevecht zijn be gonnen en hem met biljartkeu's hebben geslagen. De officier van justitie had vijfhon derd gulden boete en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf tegen de Leidenaar geëist. LEIDEN - Beginnende vrachtwa genchauffeurs leren het vak meestal door schade en schande. Door onzorgvuldigheid en ge brek aan kennis veroorzaakt een beginneling, volgens de verzeke ringsmaatschappijen, in de eer ste drie jaar zes- tot zestiendui zend gulden schade. Veel chauffeurs halen het groot rij bewijs op een lichte vrachtwagen en leren pas later met zwaar ma terieel omgaan. Een aantal rijscholen, verenigd in de Federatie van Autorij schoolmanagers (FAM), heeft gisteren in de Groenoordhal een opleidingsplan gelanceerd om beginnende chauffeurs vooral praktische ervaring op zware wa gens bij te brengen. ADVERTENTIE MAART AANBIEDING geldig t/m 31 maart a.s. en zolang de voorraad strekt HARDHOUTEN SCHUTTINGDELEN (rabat) per m per m2 2 cm dik en £=*£0: JZSMQ: 14 cm breed 3,50 24,25 HARDHOUTEN SCHUTTINGPALEN geschaafd op 7 x 12 cm 9,90 per mtr. Zelfbouwcentrum DE HOUTBAAN is nóg voordeliger Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 teerd". Er zal volgens het college van bestuur een nader onderzoek nodig zijn om vast te stellen wel ke maatregelen door de universi teit kunnen worden getroffen, wat het effect daarvan zou kun nen zijn en hoe duur ze zijn. Ook moet worden bekeken hoe de middelen hiervoor ter beschik king kunnen komen. Voordat het college van bestuur een standpunt wilde innemen over de risico's is er advies inge wonnen bij de besturen van be trokken faculteiten, de beheer ders van de betrokken laborato ria en bij een adviescommissie. Men bleek vooral bang te zijn voor conflicten tussen de toekomstige bewoners en de laboratoria. Daarbij wordt het gevaar onder kend dat universitaire activitei ten ernstig kunnen worden be lemmerd of zelfs zouden moeten worden gestaakt. Ook wordt verwacht dat het wer ken met stoffen en organismen die thans als gevaarlijk worden beschouwd of waarvan dit nog niet bekend is zal voortduren of toenemen door de verdere ont wikkeling van het wetenschap pelijk onderzoek. "Beperking van vitale onderzoekactiviteiten wordt in strijd geacht met de maatschappelijke verplichting die op de universiteit rusten", al dus het advies van de beheerders aan het college van bestuur. In het advies wordt tenslotte de na druk gelegd op mogelijke andere plannen voor de Leeuwenhoek waarbij in plaats van woning bouw aan schone, aan de univer siteit verwante hoogontwikkelde industrieën wordt gedacht. De Leidse universiteit wil de vraag of er al dan niet in de Leeuwen hoek woningbouw mag worden gepleegd onder andere voorleg gen aan "Den Haag". Het college van bestuur zegt dat "er alleen een oplossing voor de Leeuwen hoek kan worden gevonden als naast de gemeentelijke ook de regionale aspecten worden on derkend". "De discussie mag niet beperkt blijven tot de vraag of er wel of niet 2500 woningen in de Leeu wenhoek moeten worden ge bouwd". Aan die discussie moe ten buiten de gemeente Leiden en de universiteit ook anderen deelnemen, zoals de ministeries van onderwijs en volkshuisves ting, de gemeenten Oegstgeest en Leiderdorp, Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en de re gionale Inspectie van de Volks gezondheid belast met het toe zicht op de hygiëne van het mi lieu. "De genoemde gemeentebesturen zouden moeten nagaan hoe aan de woningbehoefte kan worden voldaan zonder ongewenste risi co's voor toekomstige bewoners. De universiteit, zou moeten on derzoeken welke maatregelen er mogelijk, haalbaar en effectief zijn om de risico's verder terug te brengen met als voorwaarde dat de universiteit het onderzoek kan voortzetten, n een motie, die voor maandag 17 maart op de agenda van de uni versiteitsraad staat, zegt het col lege van bestuur onder meer dat het "noodzakelijk is voor de ont wikkeling van de Leeuwenhoek dat er een optimale oplossing wordt gevonden". THIJS JANSEN Boete f 1500 voor Leidenaar DEN HAAG, LEIDEN - Overeen komstig de eis van de officier van justitie is de 38-jarige Leidenaar P.P. gisteren door de Haagse rechtbank tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 1500 gulden veroordeeld. P. ging op 20 mei van het vorig jaar zijn ex-vrouw en haar vriend in een woning in de Merenwijk met een kachelpook te lijf. Ruim een maand later, op 22 juni, haalde hij tegen de wens van de moeder en ondanks verzet van twee onder wijzeressen zijn kinderen van school om ze te brengen naar een adres dat hij geheim hield. Bingo-avond Wandelsportvereniging "Zuid- West" houdt vandaag weer een bingo-avond. Belangstel lenden kunnen vanaf acht uur terecht in 't Parlement. Nieuwe Rijn 52. Video In koffiehuis Odessa aan de He rengracht 45 wordt vanaf vandaag elk weekeinde een video-programma gebracht. Dit weekeinde staat het pro gramma in het teken van de kraakactie en de rellen rond de Vondelstraat in Amster dam. Ook is er een impressie van de kantoorgebouwen aan de Weteringschans in Am sterdam en van de tentoon stelling van guerrilla-artge volgd door een interview met de kunstenaar Jan van Raai. Het programma wordt 's middags vertoond. Vrouwendag Omdat het de Internationale Dag van de Vrouw is organi seert het Leids Progressief Vrouwenoverleg morgen een informatie- en feestavond. Het informatieve deel van de avond slaat in het teken van hel thema "mijn lijf is van mij". De sexuologe Gerda van Dijk zal hierover een inlei ding houden. Na afloop van het sprekersgedeelte (o.m. over de abortusstrijdis er een feest met de rockgroep "Fem- mes Fatales". De avond wordt gehouden in het complex Noordeinde 2 en begint om acht uur. Overdag zal er een bakfiets met informatie op de Haarlemmerstraat staan. Daar treedt ook om één uur 's middags het Vrouwenorkest op. Wandeltochten Bij de Ton Meuken Ijsbaan gaan dit weekeinde de twin tigste Sleutelstad Wandel tochten van start. Wandellief hebbers kunnen afstanden van vijf, tien, vijf tien, twintig of veertig kilometer afleggen. De starttijd is voor veertig kilometer van negen tot tien uur, de overige afstanden van negen tot twee uur. Volksdansen Het Leids Volksdans Overleg houdt morgenavond in het Vrijetijdscentrum (Bree- straal 66) de maandelijkse volksdansinstuif. Het pro gramma is samengesteld uit dansen van Hongarije, Joego- Amerika en Nederland De instuif begint om acht uur. Vogelmarkt De vereniging van vogellief hebbers "Avibus" houdt mor gen een vogelmarkt m de school aan de Berlagestraat. De markt is geopend van eén tot vijf uur. Rommelmarkt In de voormalige Juliand-kleu- terschool aan de Herenstraat 64 wordt dit weekeinde een rommelmarkt gehouden. De opbrengst van de markt is be stemd voorde peulerspeelzaal "De Kleine Urt" die in het pand is gehuisvest Ook is een deel bestemd vooreen zwart gezin in Zuid-Afrika waarvan de man gevangen zit. Spullen voor de markt kunnen vanavond tot negen uur worden ingeleverd of worden opgehaald telefoon 146637). De markt is morgen van twee tot zes uur; zondag van twaalf tot zes. Open Huis In Kerkcentrum De Regen boog" in de Merenwijk wordt morgenmiddag vanaf een uur open huis gehouden. In aan sluiting op het Gildefeest van de Streekmuziekschool Leiden e.o. Er zullen allerlei vormen van renaissance-kunst te zien zijn. Tourfietsen Zondag start Swifttour weer met het nieuwe toerfietssei- zoen. Elke zondag kan er der tig of zestig kilometer in de omgeving van Leiden worden gefietst. Fietsers krijgen de route mee en kunnen hun ei gen tempo bepalenDe start is van half negen tot negen uur vanaf de Swiftkantine aan de Admiraal Banckertweg in 'De Waard". De elf FAM-rij scholen hebben twee miljoen gulden geïnvesteerd in zwaar materieel. Voor het theori- sche gedeelte van het chauf feursdiploma werkt men samen met het in schriftelijk onderwijs gespecialiseerde PBNA. Kombrink in Leiden LEIDEN - Het socialistisch Twee de-Kamerlid Hans Kombrink komt naar Leiden. Hij praat van avond tijdens de algemene le denvergadering van de PvdA in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. Hij zal het hebben over de werkgele genheid en het loonbeleid van de regering. De bijeenkomst begint om acht uur. NAAR HAAGS VOORBEELD komt er in Leiden een werkgroep taalgebruik ambtenaren. Geen overbodi ge luxe zo'n werkgroep want het taalgebruik bij de Leidse ambtenaren is dikwijls be paald niet om over naar huis te schrijven. Neem bijvoor beeld deze zin uit een brief van B en W aan Gedeputeerde Staten over de waterhuis houding in de Merenwijk. "Bedoelde ontwerp-ontpolde- ringsovereenkomst, welke in afschrift hierbij is gevoegd vormt een uitvloeisel van een gentlemens agreement met het bestuur van de voorm. polder Broek- en Simontjes in het kader van het bouwrijp maken en bebouwen van de Broek- en Simbntjespolder, genoemd de Merenwijk, uit gaande van een pre-ontpol- deringssituatie en in overeen stemming met de door de Provincie ten opzichte van Leiden steeds gevolgde ge dragslijn, om voor gebieden, waarvan het agrarisch karak ter niet meer bestaat, ontpol- dering te bevorderen". Dergelijke hersenpijn:.gende zinsconstructies kom je om de haverklap in ambtelijke stukken en brieven tegen. Maar volgens Jan Lelieveldt, voorlichtingsbaas van de ge meente Leiden, valt het alle maal nog best mee. Althans in Leiden. Hij zegt: "Een student Neder lands heeft niet zo gek lang geleden een onderzoek ge daan naar het taalgebruik binnen de gemeente Leiden. Die knaap heeft een halfjaar lang ambtelijke stukken gea- naliseerd. Uit zijn scriptie, die overigens zeer ingewikkeld en moeilijk te lezen was, bleek dat wij het nog niet eens zo vreselijk slecht deden". Lelieveldt vervolgt: "Maar in derdaad kan hgt taalgebruik nog een stuk eenvoudiger. Handicap voor de ambtena ren is natuurlijk wel dat er dikwijls uitgebreid en in moeilijke bewoordingen móet worden geschreven. Dit om juridisch niet in de fout te gaan. Toch moet het over het algemeën mogelijk zijn dat ambtenaren kortere zinnen gaan gebruiken". Volgens Lelieveldt is ook "angst voor het potlood van de chef' een oorzaak van in gewikkeld taalgebruik bij ambtenaren. "Jonge ambte naren buigen zich dikwijls over archiefstukken en je be grijpt dat het taalgebruik dat ze daar aantreffen helemaal bol staat van de overdreven formuleringen. Die jonge ambtenaren nemen dat taal gebruik gedeeltelijk over. Ze zun bang dat ze voor schut gaan wanneer ze de populaire taal gebruiken. Al moet ik er direct bij zeggen dat dit bij jonge ambtenaren gelukkig steeds minder het geval is". Wat gaat er nu eigenlijk gebeu ren'7 Lelieveldt "Op dit mo ment ben ik bezig met het samenstellen van de werk groep. Wat er daarna gaat ge beuren weten we uiteraard nog niet. Maar ik denk dat het er uiteindelijk op neer komt dat we met z'n allen aan een mentaliteitsverandering bin nen het ambtenarenapparaat eten erken mensen op het hart drukken dat ze zich bij het schrijven van stukken en brieven con stant moeten afvragen of iets in een aparte zin kan worden ondergebracht". GELE DOKTERSVISSEN? Dwergkeizersvissen, Lipvis- jes, Poetsvissen, Blauwe Juf fertjes en niet te vergeten de Zebraslaapgrondels. Het zegt u hoogstwaarschijnlijk alle maal niets maar deze vissoor ten zijn in ons land duidelijk in opmars. Niet in het wild maar in de aquaria. Tropische zeeaqua ria wel te verstaan. Genoem de vissoorten zijn namelijk zo'n beetje allemaal afkom stig uit het Caraibisch gebied. "Zie je die gele vissen daar. Die hebben nog ergens bij Hawaii gezwommen roept meneer De Wit enthousiast uit De Wit is voorzitter van de eind vorig jaar opgerichte zee- aquariumverenigmg "Cau- lerpa Prolifera". De eerste in Leiden en de achttiende in het land. Volgens De Wit be stond er in Leiden duidelijk behoefte aan een dergelijke aquariumvereniging. "We begonnen met elf leden maar dat zijn er in mum van tijd veertig geworden". "Caulerpa Prolifera", genoemd naar een bepaalde planten groep, zetelt in de recreatie ruimte van de zelfklevende materialenfabriek Fasson. Verscheidene leden, onder wie voorzitter De Wit, zijn werkzaam bij dit bedrijf en hebben bij de directie het één en ander voor elkaar weten te krijgen. Zo mag de vereniging voor haar vergaderingen en lezingen gebruik maken van de recrea tieruimte en mocht het oude aquarium in de kantine op kosten van de directie wor den opgeknapt en als tropisch zee-aquarium worden inge richt. Wat is nu eigenlijk het aantrek kelijke van zo'n zee-aqua rium9 De bestuursleden Era- des, Van de Locht, Weber en De Wit in koor "De fantasti sche kleurenpracht natuur lijk". Secretaris Van de Locht vult daarbij aan: "Bovendien trekt ook het onbekende. In zo'n aquarium worden name lijk ook lagere diersoorten, wormen gehouden". Voorzitter De Wit tenslotte, wij zend naar het aquarium in de Fasson-recreatieruimte; "Das toch gewoon schitte rend. Daar raak je nooit op uitgekeken. Da's veel mooier dan televisie".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3