Nu nóg harder er tegen aan ALPHEN BOUWT STUG DOOR Noordwij kers met saluutschoten ontvangen in Boven-Volta 99 VISSERIJSCHOOL PERPLEX VAN „BESTORMING" Nieuwveen mag niet meepraten in overleg over Schiphol-hinder VRIJDAG 7 MAART 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 21 99 NOORDWIJK - Het geld dat is ingezameld met de actie "Noordwijk helpt Boven-Vol- ta" is goed besteed, maar er is nog veel meer nodig. Dat is de conclusie waarmee de Noordwijkers Arno Bos, Nico Oosthoek, de familie Duyndam en Erik Moons in de badplaats zijn teruggekeerd na hun bezoek aan Boven-Volta. Veertien dagen is het vijftal in de Afrikaanse staat geweest.. Ze wilden zich daar op dc hoogte stellen van de situatie in het land en met name in de dorpen Kéra en Kosso. Voor die dorpen is de afgelopen ja ren in Noordwijk veel geld ingezameld. "We zijn er als vorsten ontvan gen. Met saluutschoten, zang en dans en welkomsttoespra ken", aldus Arno Bos en Nico Oosthoek. De schooljeugd in Kéra verwelkomde de bezoe kers met spandoeken waarop stond "Leve de samenwer king met Noordwijk". Arm land Boven-Volta is een arm land. Dat merkten de vijf al toen ze in Ouagadougou uit het vlieg tuig stapten. "Je ziet het al aan de huizen op weg naar het hotel", zegt Arno Bos. "Hier zou men het krotten noemen. Door de ellendige situatie op het platteland trekken velen naar de steden, in de hoop daar een baantje te vinden. Liefst als ambtenaar, want dat geeft meer zekerheid". Maar een baan vinden lukt vrijwel nooit. Er is weinig werk, het voedsel is schaars in de stad en er is ook een gebrek aan hout. Hout is de voor naamste energiebron, "want het land is te arm om op ande re energie over te gaan. Het gebruik van hout heeft ver gaande gevolgen. Het wordt gekapt in de binnenlanden, maar daar wordt zo veel ge kapt, dat de bodem uitdroogt en er bijna niets meer groeit. "En de geiten vreten de rest op", aldus Arno Bos. Het land wordt dus beetje bij beetje van groen ontdaan. Een ont wikkeling die rampzalig is Daarom heeft de regering van Boven-Volta het ongelimi teerd, kappen van bomen in middels aan bandên gelegd. Borden De bevolking van Boven-Volta is voor de voedselvoorziening nog voor een belangrijk deel aangewezen op wat door Amerikaanse organisaties ter beschikking wordt gesteld. Die organisaties zorgen er voor dat de kinderen op school een hapje rijst krijgen. Dat de linkerhand niet weet wat de rechter doet is een zegswijze die volgens Bos en Oosthoek op de Amerikanen niet van toepassing is. Ame rika helpt, maar laat dit door grote borden bij de projecten ook overduidelijk weten. "Nederland doet dat gelukkig niet", zegt Arno Bos. Boven Volta is ongeveer acht maal zo groot als Nederland. Er zijn slechts vier doorgaan de, verharde autowegen. De toestand van de overige we gen is baren boos, zo blijkt uit het relaas van Bos en Oost hoek. "Wasbordwegen noemt men ze daar" Reizen deed het Noordwijkse gezelschap voornamelijk per trein en per auto. Ze bezoch ten behalve de beide dorpen Kéra en Kosso ook het CE- SAO in Bobo Dioulasso, een instituut dat zich onder, lei ding van de Nederlandse pa ter Piet onder meer bezig houdt met de opleiding voor landbouwkundigen. Eén van de CESAO-projecten is een grote rijstplantage in een natte vallei. Het is de be doeling dat de rijst die daar wordt gekweekt, wordt over geplant wordt op plantages Terog met dia's uit Boven-Volta NOORDWIJK - Behalve veel kleinere acties staat er in Noordwijk al weer voor 16 augustus weer een groots opgezette evenementenmarkt op het programmawaarvan de opbrengst weer ge heel bestemd is voor de projecten in Kéra, Kosso en Soukuy. De Noordwijkers die de dorpen hebben bezocht, hebben daar honderden dia's en talloze meters film volgeschoten. Met die films en dia's gaat het actiecomité de boer op. "We hopen op die manier meer mensen te interesseren om zich ook voor Boven-Volta te gaan inzetten", zegt Arno Bos foto boven). De eerste aanvragen van verenigingen voor een voorstellingzijn al binnen nabij de Sahel, het gebied dal het meest door de hongei wordt geteisterd. De regering van Boven-Volta wil het project in Bobo uit breiden tot 1500 hectare en ook elders in het land derge lijke projecten starten. Er zijn echter niet genoeg (financië le) middelen om dat voorne men te kunnen uitvoeren. Brandbrief Tijdens het verblijf van de Noordwijkers in Bobo arri veerde er een "brandbrief' met een noodkreet uit Noordwijk: de school in Kéra was klaar, maar er waren geen leermiddelen. "We hebben in Bobo toen maar inkopen ge daan", zegt Arno Bos, "een paar dozen schriften, pennen en andere schoolbenodigd- Onder meer dit welkom viel de Noordwijkers ten deel in het dorp Kéra in Boven Volta. heden. Die hebben we mee genomen toen we naar Kéra gingen". Samen met ontwikkelingswer ker (van de Stichting Neder landse Vrijwilligers) Theo Hotke bezochten de Noord wijkers de dorpen Kéra, Kos- se en Soukuy, waar het Noordwijkse geld wordt be steed. Scholing is in Boven-Volta een belangrijke zaak. Op de scholen in de dorpen wordt geen onderscheid gemaakt tussen jongens en meisjes. Een bewijs dat er meer ge lijkheid gaat komen. Het onderwijs aan de Boven- Voltancn wordt door de rege ring van het land bekostigd. De bouw van scholen, het aanschaffen van leermidde len en dergelijke komt echter voor rekening van de bevol king. Deze mensen, die toch al op dc rand van het be staansminimum leven, kun nen dat onmogelijk zelf be kostigen. Daarom springt Noordwijk bij. Volgens Arno Bos zal ook de aanschaf van leermiddelen wel voor reke ning van Noordwijk komen. De school in Kéra heeft twee klassen met in totaal 120 leer lingen. Die leerlingen zitten met z'n drieén of vieren in een bank en hebben dan de be schikking over een leerboek. In de school in Kosso (78 leer lingen) is dc situatie nog be roerder, want daar heeft al leen de leraar een boek. Veel geld nodig De Noordwijkers hebben tij dens hun bezoek berekend hoeveel geld er nog nodig is. Dat is een aanzienlijk bedrag. Onder meer voor het onder houd van de scholen, voor het graven en verbeteren van wa terputten en de aanschaf van landbouwmachines en ge reedschap. Momenteel werken zij aan een lijst waarop tal van zaken staan waaraan in de dorpen nog behoefte is. Het vijftal denkt ook aan de mogelijk heid om jaarlijks groenten- en andere zaden naar Boven- Volta te sturen. foor grotere projecten, zoals de bouw van een grote werk plaats, magazijnen voor de opslag van voedsel en de bouw van woningen, zou er eigenlijk een gezamenlijke actie van de bollenstreek- gemeenten moeten worden georganiseerd, vinden Bos en Oosthoek. Er is met verte genwoordigers van andere gemeenten al contact ge weest, zo laten zij doorsche meren. "We hebben in Bo ven-Volta veel ellende ge zien en weten nu wat er aan schort. Voor ons is de reis een stimulans geweest om er nog harder tegen aan te gaan". Uit vrees voor miljoenen verliezen in Ridderveld ALPHEN AAN DEN RIJN - Alhoewel de vraag naar koophuizen ook in Alphen is ingezakt, is de gemeente niet van plan om rustiger aan te gaan bouwen in de nieuwe wijk Ridderveld II. Een lager bouwtempo zou de ge-, meente op miljoenenverliezen komen te staan. Elk jaar vertra ging bij het volbouwen van Rid derveld II levert Alphen een ren teverlies op van 4 miljoen. De gemeente poogt daarom vast te houden aan het plan; Ridderveld moet in 1985 "af' zijn. Er is echter nu al sprake van vertra ging. De bouw in het zogenaamde wijkdeel D in Ridderveld II zal veei'later van start gaan dan in de bedoeling lag. Volgens wethou der J.W. Haanstra (stadsontwik keling) is dat te wijten aan de provincie. Daar wilde men een verandering in de bouwplannen voor de wijk (o.m. een splitsing van'de Pres. Kennedylaan, om een racebaan-effect te voorko men, red.). De tijd die heen ging met het veranderen van de bouwplannen in deze zin, kostte de gemeente volgens Haanstra 4,6 miljoen aan renteverliezen. Alphen bouwt dan ook in zo stug mogelijk tempo door, ook al is er grote leegstand wat betreft de koophuizen (zowel "tweede hands", als in de nieuwbouw in Ridderveld II). Wél gaat de ge meente Alphen een onderzoek la ten verrichten naaj- de behoefte aan bepaalde woningen; hoog bouw of laagbouw, de grootte van de te bouwen huizén en of dat huur- of koopwoningen moeten zijn. De resultaten van dat onder zoek - de opdracht moet nog worden gegeven - zullen om streeks september bekend kun nen zijn. Ongedachte belangstelling voor de dringend om leerlingen verlegen school. Ook het gebruik van de zendinstallatie werd uitgelegd. ittendeKatwijkse zeevisvaart- KATWIJK - De ..open dag" van de school voor de zeevisvaart in Katwijk is gisteren door duizenden mensen bezocht. De drukte was op bepaalde momenten zo groot, dat er van een „bestor ming" kon worden gesproken. Directeur C. van Beelen was er een beetje perplex van. ..Dit had niemand kunnen verwachten", zei hij herhaaldelijk. „Ik heb zelfs gezien dat mensen vochten om binnen te komen". Onder de bezoekers waren honderden scholieren van Katwijkse lagere scholen. Zij kregen tekst en uitleg over alle facetten van het nautisch onderwijs. Veel belangstelling was er ondermeer voor het schoonmaken van haring, de uitgestalde foto's en de vis, die in een bak met ijs lag. Of de overweldigende belangstelling voor de open dag nu ook zal leiden tot de zo gewenste toeloop van nieuwe leerlingen, moet de komende weken blijken. Van Beelen verwacht wel heel wat aanmeldingen voor het eerste leerjaar. Tot gisteravond hadden zich al tien nieuwe leerlingen voor dc visserij school opgegeven. ,Nee" tegen glazen stad Rectificatie LAK-agenda LEIDEN - In de gisteren in deze krant gepubliceerde uitgaans agenda is een storende fout ge slopen. Het betreft de activiteiten in het LAK-theater. De LAK- agenda voor de komende week moet luiden: Vrij 7. 20.30 uur L.S.T.-Eenacter- festival. Za. 8: 20.30 uur Onafhankelijk To neel: "A Circular Play". Zo. 9: 15 uur: kindervoorstelling; Het Speeltheater. LEIMUIDEN - Overeenkomstig de verwachtingen heeft de gemeen teraad van Leimuiden gisteren een definitief "nee" laten horen in antwoord op de vraag of glas tuinbouw in de Vriesekoopse polder aanvaardbaar is. Ook als uit onderzoek blijkt dat de grond in deze polder zich leent voor het kweken onder glas, zal Leimui den zich verzetten tegen de vesti ging van kassen aldaar. De ge meente laat landschappelijke be zwaren zwaarder wegen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, die Leimuiden om een (liefst positieve) reactie hadden verzocht, staan daarmee voor het blok: om op korte termijn toch de dringend gewenste ruimte voor uitbreidina van de kwekersacti viteiten te vinden zal de provincie öf een ander gebied moeten aan wijzen (met alle problemen van dien) öf gebruik moeten maken van zijn bevoegdheid om zonder gemeentelijke medewerking een deel van de Vriesekoopse polder toch voor de glastuinbouw .te re- BRAND - De brand die op 20 fe bruari een Utrechtse groothandel in sanitair volledig in as legde blijkt te zijn aangestoken door een 17-jarige magazijnbediende van het bedrijf, die naar zijn zeg gen uit wraak over een geweiger de loonsverhoging tot zijn daad kwam. Door de brand werd een schade aangericht van zeker twee miljoen gulden. Man rijdt na drankgebruik Katwijker dood: f 1500 geëist DEN HAAG-KATWIJK - De offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Den Os, heeft gis teren 1500 gulden boete, twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en éért jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid geëist tegen de 28-jarige A. D. uit Noordwijkerhout. Hij heeft op 7 september van het vorig jaar in Katwijk een fietser aangereden, die bij dat ongeluk om het leven kwam. D. reed in een auto die niet verzekerd was. Het ongeluk gebeurde op de Helm- bergerweg, ongeveer ter hoogte van de velden van voetbalvereni ging Katwijk, omstreeks zeven uur 's avonds. Het slachtoffer, een 68-jarige man uit Katwijk, fietste op dat moment met een zoon en een kleinzoon op de Helmbergerweg. In een bocht werd hij gegrepen door de auto van D. Volgens verklaringen van getuigen (eén van hen was kort voor het ongeluk voor alle zeker heid de berm ingefietst toen hij de auto zag naderen) reed D. met een snelheid van zeventig a tach tig kilometer; zelf houdt hij het op zestig. Het ongeluk werd vol gens D. veroorzaakt doordat hij een ogenblik door de laaghan gende zon werd verblind. D. reed na het ongeluk door om zich later op het politiebureau te mel den. Een bloefproef wees uit dat hij teveel had gedronken: het al coholpromille bedroeg 0,86. Over twee weken doet de recht bank uitspraak. NIEUWVEEN - De Stichting Geluidshin der Schiphol (SGS) heeft het verzoek van de gemeente Nieuw- veen om met deze club te mogen meepraten over het bestrijden van vliegtuiglawaai (voor alsnog) niet ingewil ligd. De reden daarvoor is dat, vol gens de verwachtingen, zelfs bij een maximale drukte op Schiphol maar een klein puntje van de gemeente Nieuwveen (dat dan nog bui ten het dorp zelf valt) zal val len binnen de lawaaizone. De lawaaitop door op Schiphol landende en opstijgende vliegtuigen zal tussen 1985 en 1990 worden bereikt. Dan zal de drukte op Schiphol groter zijn dan nu, terw ijl de vliegtuigen die voor het meeste lawaai zorgen dan nog in de lucht zijn. Na 1990 zal de lawaaigrens worden teruggedrongen doordat de ze lawaaiige toestellen zul len worden vervangen door stillere. "De kans zit er in dat Nieuw veen dan helemaal niet meer binnen de zonering ligt. We willen voorkomen dat we nu "ja" zeggen tegen Nieuw- veen en dat de gemeente er straks weer uit moet. Daar om wachten we liever nog even", aldus de secretaris van de SGS. mr. F. J. M. >,r Drees. Dat wachten is op het aanwij zen van een wettelijk ver plichte commissie, op grond van de in oktober 1978 gewij zigde luchtvaartwet, door de minister van Verkeer en Wa terstaat. Instanties (gemeen ten, provincies) die binnen de als hinderlijk aangegeven geluidszone liggen zullen verplicht zijn in zo'n com missie te zijn vertegenwoor digd. Hoewel de wet al van kracht is, moet het instellen van de commissies nog ge schieden. Schiphol is daarbij het eerst aan de beurt. Als de commissie er eenmaal is, zal de SGS daarin opgaan. Hoewel het dagelijks gemeen tebestuur van Nieuwveen berust in de afwijzende hou ding van de SGS, staat het nog niet vast dat de gemeen» teraad dat ook doet. De frac tie van Gemeentebelangen, die ruim een jaar geleden het Initiatief nam om aanslui ting bij de SGS te ken, is in elk geval van plan de wei gering niet zomaar te accep teren en zal een voorstel in dienen om tegen de afwijzing te protesteren Mevrouw J. C. Amelunxen- Vonk van Gemeentebelan gen: "Waarom mogen we niet meepraten en luisteren over at OHS letterlijk boven het hoofd hangt? We zijn mis schien wel een grensgeval, maar volgens het kaartje waarop die geluidszone is aangegeven zal de Amstel, ook een stukje Nieuwveen, wel met meer geluidshinder te maken krijgen. Wc willen graag binnen de SGS onze mond daarover open doen. Als alles al klaar is, kunnen w e niets meer doen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21