Leger heeft tekort aan aalmoezeniers Vastenals protest tegen onze liefde voor dingen Openhartig gesprek over evangelisatie Ds. Roos praeses synode Tutu mag Z.-Afrika niet uit Keukens van klasse. poggenpohl [SOILH? postgiro en rijkspostspaarbank VRIJDAG 7 MAART 198 Ds. Van Dijken (Lisse): Kerk moet niet verplichten, maar kan wèl verzoeken 95 redactie geestelijk le- LISSF. - "In een tijd dat de con sumptie en het genot hoog ge noteerd staan en het vasten steeds meer wordt afgeschaft dat is tekenend voor de si tuatie van vandaag! kan het zeer nuttig zijn, in eigen leven welbewust toch een vorm van vasten een plaats te geven". Die zin is niet gevloeid uit de pen van een teleurgestelde rooms-katholieke geestelijke die steeds meer goede gewoon ten uit het roomse leven heeft zien wegvallen, maar werd opgeschreven door de Lisser christelijk-gereformeerde predikant J. van Dijken in een overweging over de "veer tig-dagen-tijd" vóór Pasen, vanouds de vastentijd voor de rooms-ka thol ieken Wij protestanten vosten niet, en daarmee uit. Zo kim je rede neren. Maar, vraagt ds. Van Dijken <37) dan in het kerk blad "Woord en Daad", waaróm doen wij dat niet? Is er juist in het licht van de bij bel niet veel voor te zeggen om toch een bepaalde vorm van vasten te kennen In de bijbel komt het vasten zo wel in het oude als in het nieuwe testament voor. Ook vindt men deze gewoonte al in de oud-christelijke kerk. En wie mocht menen dat de Re formatie radicaal met het vasten heeft gebrokenmoet er Calvijn - een van de bekend ste kerkhervormers - maar Van Dijken .afstand van lekkernijen eens op nalezen. In oude uit gaven van de Dordtse kerkor de worden vasten- en bede dagen genoemd. Ook onder Afgescheidenen in de vorige eeuw kwam het vasten voor. om de noden van volk en kerk in het gebed aan God voor te Positief Dominee Van Dijken kan ner gens in de bijbel een gebod tot vasten vinden. Vasten komt voor. maar het blijft een vrij willige zaak. Wel kunnen we zeggen dat vasten in de bijbel positief wordt gewaardeerd, als begeleidend verschijnsel bij berouw, gebed en het doen van recht en barmhartigheid. Vasten los van deze dingen wordt een zaak zonder in houd. Verkeerd zou het zijn om vanuit het vasten te komen tot een veroordeling of min achting van allerlei zegenin gen die God schenkt, meent ds. Van Dijken. Vasten is niet onmisbaar in het leven van een christen. Het hoort thuis in de vrijheid. Je kunt er niets mee verwerven bij God. Zaligheid is er alleen door het geloof en uit genade. Maar het kan,zo schrijft ds. Van Dijken, als een onderdeel van het christelijke leven wel de gelijk zijn nut hebben. Met name in onze tijd kan het vas ten hierin bestaan dat men bewust afstand neemt van bepaalde dingen, zoals lek kernijen, roken of drank, om er geen slaaf van te worden. Afstand doen voor een tijd van dingen die je gewoonlijk erg op prijs stelt doetje waar schijnlijk bewuster leven. Je denkt er steeds aan, als je be paalde dingen weigert. Je wordt eraan herinnerd, je daarvan afziet. Verhouding Als een navolgenswaardig voorbeeld beschrijft de Lisser predikant een gezin, uaar men het duidelijk soberder in eten en drinken doet om zo ex tra geld over te houden voor nood ergens in de wereld. Het is belangrijk, bewust met ons geld voor ontspanning om te gaan en ons steeds weer af te vragen hoe de verhouding ligt tussen de bedragen die wij voor genot uitgeven en onze bijdragen aan kerk en bij voorbeeld ontwikkelingshulp. Een welbewuste i>orm van vas ten laat uitkomen dat het be langrijker is wie een mens is dan wat een mens heeft of cét. Vasten kan een protest zijn tegen onze liefde voor dingen en een uiting van onze liefde voor mensenWe lopen het ge vaar dat we de dingen gaan liefhebben en de mensen gaan gebruiken, in plaats van an dersom. Ds. Van Dijken geeft geen vaste vormen waarin het vasten zou moeten bestaan. Ieder moet dat voor zichzelf uitmaken. Wel zou van de kerk de sugges tie of het verzoek tot vasten ter wille van een belangrijke zaak in kerk of wereld kunnen uitgaan. Brieven vielen verkeerd Vertegenwoordigers van het Evangelisatiecentrum van de Gerefor meerde Kerken in Leusden en van het (interkerkelijke) Instituut voor Evangelisatie in Driebergen zullen samen nagaan op welke punten zij van elkaar verschillen in visie en werkwijze met betrekking tot evan gelisatie. „Rooms-katholieken laten verstek gaan De predikant G. Leene te Ermelo vindt het jammer dat de rooms-katholieken in ons land zo verstek laten gaan in de uitzending van voldoende legeraalmoezeniers. "Het is geen onwil, maar ze hebben niet genoeg priesterroe pingen". Ds. Leene is jarenlang legerpredi- kant geweest en vervult sinds 1969 een speciale taak ter behar tiging van de geestelijke verzor ging van zee- land- en lucht macht. In het gereformeerde maandblad "Kerkinformatie" van deze maand staat een artikel van hem over het pastoraat in de krijgsmacht. Dat pastoraat blijft "moedig overeind, ondanks de moeilijke positie die het heeft" Bedreiging Het grote, nog steeds groeiende aantal aalmoezeniers-vacatures verzwaart niet alleen de taak van vele krijgsmachtpredikanten, maar vormt ook een ernstige be dreiging van de gemeenschap pelijke opzet van de geestelijke verzorging, schrijft ds. Leene. Er zijn in totaal 115 krijgsjnachtpre- dikanten in actieve dienst. Tot de Gereformeerde Kerken behoren er 43. ofwel 37 procent. Belangstelling De gereformeerde krijgsmacht predikanten delen de mening dat hun kerkelijke positie niet langer moet worden gebonden aan hun laatste gemeente maar aan de gemeente binnen wier ressort zij als zodanig wonen en/of werken. Volgens ds. Leene verdient dat serieuze aandacht, omdat de be langstelling voor hun werk hier door kan worden versterkt, zowel in de plaatselijke garnizoensker ken als in de regio's waar de gar- liggen. De gereformeerde synodecommis sie ("deputaten") voor de herder lijke zorg aan militairen is niet ge rust op de tegenwoordige positie van de krijgsmachtpredikanten. Ds. Leene: "Naarmate de kritiek van de kerken op de militaire middelen van de krijgsmacht scherper werd, is ook het wan trouwen van de krijgsmacht te genover afgezanten van de ker ken toegenomen. Krijgsmacht predikanten bevinden zich in een grensgebied tussen kerk en staat, waar de harmonie tussen het "vreest God" en "eert de koning" zeer aanbevelenswaardig maar soms moeilijk te vinden is. Ook als zij zich met de nodige voor zichtigheid kritisch-loyaal op stellen, worden zij aan de kant van de kerken gauw te loyaal Medewerkersraad. Binnen de Hervormde Kerk is een plan ontworpen voor een "medewer kersraad", vergelijkbaar met een ondernemingsraad in een niet- kerkelijk bedrijf. De raad zal het zo goed mogelijk functioneren van de kerkelijke organisatie, door samenwerking tussen lei ding en medewerkers, bevorde ren en de belangen van de men sen in dienst van de kerk beharti gen. Voorlopig komen er vijf raden: voor de provinciale bureaus, voor de bureaus in Den Haag, voor de Raad voor de Zending in Oegst- geest, voor de organen in "De Drieburg" te Driebergen en voor de Generale Diakonale Raad, het centrum "Hydepark" en het Roo- sevelthuis in en om Utrecht. Uit deze geografische raden zou dan één centrale raad kunnen worden samengesteld. Er komen regionale bijeenkomsten waarin het plan nader zal worden toegelicht. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen het beroep door de synode tot legerpredi- kant J.G. Jullens Weert-Budel; bedankt voor Zetten-Andelst J. Westland, Amersfoort. Gereformeerde Kerken: benoemd tot wetenschappelijk medewer ker Oude Testament aan de theologische hogeschool te Kampen J. Renkema Schiplui den. Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te'Kampen J. Stuy Urk. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Eindhoven E. Vene- ma Drachten. Baptistengemeenten: bedankt voor Apeldoorn J. Bouritius Musselkanaal. Gesprek. Er is een eerste gesprek geweest tussen vier afgevaardig den van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk en vier mensen van "Schrift en Getuige nis", de vereniging van veront rusten in de Gereformeerde Ker ken. Aanleiding was een "open brief' van de verontrusten aan het hoofdbestuur van de Bond. Half april volgt een tweede ge sprek. Het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond wil graag het hele bestuur en de raad van advies van "Schrift en Getuige nis" met afgevaardigden van de gereformeerde "Noodgemeen- ten" ontmoeten. Van de kant van "Schrift en Getui genis" is meegedeeld, dat het eer ste gesprek "op broederlijke toon" is gevoerd. "Er was niets bij dat op een debat kon lijken". De hervormde synode heeft de Amsterdamse wijkpredikant Cornelis Bastiaan Roos tot haar voorzitter (praeses) gekozen. Hij is de opvolger van ds. G. Spilt, die deze functie vijf jaar had be kleed. Ds. Roos is 45 jaar. Hij werd in Utrecht geboren en studeerde daar ook. In 1963 werd hij predi kant in De Kaag. Na vijf jaar ver trok hij naar Gouda. Sinds 1974 is hij predikant van de wijkge- meente "De Uitweg" in Amster dam. Ds. Roos is ook voorzitter van de centrale kerkeraad in de hoofdstad. De laatste drie jaar is hij nauw betrokken geweest bij de beleidsbepaling en de vele problemen van een grote-stads- gemeente. Zijn verkiezing kwam voor ds Roos niet als een verrassing, maar hij had het niet verwacht. "Het was meer een samenloop van omstandigheden. Ik heb in Amsterdam een moeilijke wijk. Om daarvoor iets te kunnen be reiken heb ik geprobeerd be stuurlijk mee aan bepaalde touw- tjes te trekken. In maart 1978 werd ik lid van de synode, waar ik mij sterk heb gemaakt voor een aantal zaken. Niet zozeer de in houd van mijn betogen als wel de manier waarop ik ze hield heeft er waarschijnlijk voor gezorgd dat ik bij een aantal mensen in de pic ture kwam. Ik ben een groot voorstander van pastoraal bezig zijn, maar daarnaast ben ik een sterk juridisch denkend mens" De nieuwe synodevoorzitter, die geen lid is van de Gereformeer de Bond (zoals zijn voorganger), noch van de Confessionele Ver eniging in de Hervormde Kerk, noemt zichzelf "een gewone wijkdominee". "Het is ook mijn grootste wens dat te blijven, want doodgewoon met de gemeente bezig zijn boeit mij het meest. Maar ik ben me er ter dege van bewust dat deze nieuwe functie niet niks is". Ds. Roos wil als synodevoorzitter vertrouwen wekken. "Het gaat erom datje een taal spreekt die de mensen verstaan. Je moet je vooral bezig houden met het grondvlak. Deze opstelling bete kent geen wijziging van beleid. Ik geef alleen een eigen interpreta tie aan de uitvoering van dat be leid. Voor het grondvlak moeten de problemen worden vertaald. De mensen worden een beetje moe van wat er allemaal op hun tafel komt. Ze hebben wel de klok horen luiden, maar hun moet ook worden verteld waar de klepel hangt. Daarom zie ik mijn nieuwe job als een ambassa deursfunctie" ADVERTENTIE Dat is het resultaat van een ontmoe ting die volgde op een niet zo vriendelijke brief van de gere formeerde synodecommissie ("deputaten") voor evangelisatie aan de plaatselijke kerkeraden. In deze brief werden bepaalde bezwaren tegen activiteiten van het Instituut voor Evangelisatie kenbaar gemaakt. Plan Dit instituut, waarin mensen uit vele kerken en christelijke groe pen samenwerken om het evan gelie te verbreiden, lanceerde eind vorig jaar een plan om in de komende vijf jaar, met medewer king van plaatselijke kerken, alle Nederlanders met de bijbel te confronteren. In verband daar mee kregen alle plaatselijke re formatorische kerken een uitno diging om zich in Veenendaal waar de nationale evangelisatie campagne zou beginnen over de opzet te laten voorlichten. Kerkeraden vroegen toen het Evangelisatiecentrum in Leus den om advies. De gereformeerde synodecommissie voor evangeli satie heeft daarop de kerkeraden een "waarschuwende" brief ge zonden. Deze viel wat de beoor deling van het Driebergse insti tuut betreft, met name van zijn traditionele visie op evangelisatie en zijn methode van werken, nogal negatief uit. Het instituut reageerde zeer teleurgesteld. Spijt Beide instanties betreuren het nu dat de publiciteit rond de gere formeerde brief bij velen is over gekomen als een algehele ver oordeling van het instituut. Zij hebben er spijt van dat de brieven van elk afzonderlijk aan de plaat selijke kerken zo verkeerd zijn gevallen. Het contact zal in de komende maanden worden voortgezet. Het gesprek tussen de afgevaar digden van beide kanten verliep in alle openheid. Zij herkenden bij elkaar het verlangen om de voortgang van het evangelie in de tegenwoordige samenleving te dienen. De zwarte anglicaanse bisschop Desmonds Tutu, secretaris-ge neraal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, kan zijn land niet meer uit nu de Zuidafri kaanse autoriteiten zonder op gaaf van redenen zijn pas heb ben ingetrokken. Deze intrekking en ongeldig-ver- klaring betekenen voor Tutu dat hij verscheidene bezoeken aan het buitenland, die hij zich had voorgenomen, niet kan afleggen. Zo had hij afspraken in Zwitser land en Engeland en voor een vergadering van de Wereldraad van Kerken in Nairobi (Kenia). Ook kan h»j niet deelnemen aan de "bedevaart van de hoop" die Zuid-Afrikanen van alle rassen eind juni zullen houden van Je ruzalem naar het oecumenische centrum in Taizé (Frankrijk). Bisschop Tutu heeft een beroep op alle relaties van de Zuidafrikaan se Raad van Kerken in het bui tenland gedaan om nu meer dan ooit de contacten met de raad te versterken. Ondervoorzitter Pe ter Storey vindt dat de regering een grote stommiteit heeft be gaan. "De regering zou juist naar mensen als Tutu moeten luiste ren, voordat het te laat is", zei hij. ADVERTENTIE Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt Zonder dat u meer betaalt. b.v Gebr Rolffs Handelmi). Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070 - 85 13 08 Renteverhogingen. Door ontwikkelingen op de kapitaalmarkt heeft postgiro en rijkspostspaarbank enige rentetarieven voor girospaarrekeningen met ingang van 6 maart 1980 verhoogd. GIROSPAARREKENINGEN. ledereen met een post- of gemeentegirorekening kan op heel eenvoudige wijze sparen op een Rente-, Plus- of Sterrekening. Het nummer van uw spaar rekening is dan hetzelfde als dat van uw betaalrekening. Voor deze spaarrekeningen geldt dat het tegoed altijd opvraagbaar is. Bij opname van de Plus- of Ster rekening wordt echter een percentage van het opgenomen bedrag in mindering van het tegoed gebracht (zie onderstaand schema). Dit zijn de condities die gaan gelden voor een girospaarrekening vanaf 6 maart 1980. Via deze bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen over de RentePlus- of Sterrekening. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naai Administratiekantoor postgiro en ri|kpostspaarbank, Weesperzi|de 190. 1097DZ Amsterdam. led. io RfNTF OPNAMEKOSTEN Renterekening 6 (on, Plusrekening 7V/o 1%, Sterrekening 83 4% .-.i 2 -

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19