Vier jaar geeist in Turken-proces Schakers Leithen gewipt uit titelstrijd De nieuwe Austin Dl staat bij ons klaar voor uw proefrit. i BETONUITVOERDER MEDEWERKER BEDRIJFSBURO OPEN HUIS VRIJDAG 7 MAART 1980 VARIA PAGINA 13 VOOR UITLOKKING VAN DOODSLAG Leden regering- Arron krijgen huisarrest PARAMARIBO (ANP/SNA) - De voormalige Surinaamse premier Arron en de leden van zijn rege ring hebben gisteren hun porte feuilles ter beschikking gesteld. Ze deden dat in een brief aan pre sident Ferrier. Eerder op de dag kregen Arron en de leden van zijn regering toe stemming van de militaire raad de Membre Boekoe Kazerne te verlaten en naar huis terug te ke ren. Zij zullen echter door de mi litaire raad onder huisarrest wor den geplaatst. Arron heeft een week in de Membre Boekoe ka zerne in Paramaribo doorge bracht. Wat er gebeurt met de gevangen zit tende militairen is nog niet be slist. De Militaire Raad moet daarover nog een besluit nemen. "Voor militaire gevangenen gel den andere normen dan voor burgers. We zullen van geval tot geval moeten bekijken wat er met ze gebeurt", aldus een officiële woordvoerder van de Militaire Raad, sergant-majoor Bouterse. De leden van de Militaire Raad in Suriname mogen niet meer indi- i vidueel praten met de pers. Vol gens Bouterse, is die beslissing genomen na een verzoek daartoe van president Ferrier. Als individuele meningen van raadsleden naar buiten komen kan dat de formatiewerkzaam heden van mr. Bruma bemoeilij ken, aldus Bouterse. De verwach ting is, dat Bruma begin volgende week eèn voorstel voor een te vormen regering op tafel legt. Aanvankelijk zou dat eind deze week gebeuren. Ook zou de Raad wirlen voorkomen, dat verschil van mening binnen de Militaire Raad^naar buiten komt. UTRECHT (GPD) - Vier jaar gevangenisstraf werd gisteren geëist tegen de 30-jarige Turk Mustafa E. omdat hij een 11 jaar jongere landgenoot zou hebben aangezet een Turkse politieke tegenstander dood te schieten. de ;n uitvloeisel n het Noord- maart vorig onderling Ondanks die eis wilde de meervou dige kamer van de Utrechtse rechtbank E. niet onmiddellijk gevangen zetten. Een duidelijk teken dat ook de rechtbank eraan twijfelt of de uitlokking van doodslag, die E. ten laste is ge legd, wel wettig en overtuigend bewezen is. De zaak tegen E. is e van de schietpartij separk in Utrecht, i jaar, na afloop van partijtje voetbal tussen Turken. De dader, Ramazan G., is inmid dels tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld. Twee maanden later werd E. door een Neder landse „huurling" in zijn eigen huis neergeknald. Later is geble ken dat familieleden en kennis sen van het slachtoffer in E. de aanstichter van die eerste aanslag zagen en hem daarom uit de weg wilden laten ruimen. E. werd zwaar gewond: zijn milt en rech- ternier moesten worden wegge haald. Na zijn genezing vertrok hij naar Turkije. Toen hij terugkwam, werd hij aan de grens gearres teerd, omdat er inmiddels aan wijzingen waren dat hij achter de eerste schietpartij in het park zou zitten. Of dat echt het geval is geweest, werd tijdens de rechtzaak van gisteren niet duidelijk. E. zelf ontkent in alle toonaarden. Hij zegt de dader van de schietpartij, Ramazan G., nauwelijks gekend te hebben. Officier van justitie mr. A. Herstel gaf ruiterlijk toe dat hij niet dik in zijn bewijsmid delen zit. Hij bekende zelfs vorige week - toen het eerste deel van de zaak behandeld werd - van plan te zijn geweest vrijspraak te ei sen, omdat het bewijs nauwelijks te leveren was. Maar langzamer hand is mr. Herstel toch van de schuld van E. overtuigd ge raakt. Een probleem voor mr. Herstel is dat zijn bewijsvoering bijna to taal afhangt van de dader eerste schietpartij, Ramazan G. Die fungeert als kroongetuige, want hij heeft meermalen ver klaard dat E. hem heeft opge stookt tot het doodschieten van Muzaffer Cavusoglu, een vroeger lid van de Utrechtse Migranten- raad, die voor links georiënteerd door ging. De verdachte E. heeft zeer rechtse sympathieën. Hij is actief ge weest in de beweging van de Grijze Wolven, een fascistische Turkse organisatie. Uitspraak rechtbank op 18 maart. PARIJS (ANP) - Voor het eerst in de bijna 350-jarige ge schiedenis van de Academie Francaise is een vrouw geko zen in dit gezelschap van 'on- sterfelijken". Het is de 76-ja- rige Marguerite Yourcenar (pseudoniem van Marguerite de Crayencour). Marguerite Yourcenar werd op -junil 903 als dochter van een Belgische moeder en Franse vader in Brussel geboren. Zij debuteerde in 1929 met "Alexis, ou le traite du vain combat". Haar grote bekend heid dateert van na de Twee de Wereldoorlog toen zij in de vorm van historische romans zich uitsprak over de absurdi teit van het leven. Wereldver maardheid kreeg zij met "Memoires d'Hadrien" (1951 en l'Oeuvre au noir" (1968) bekroond met de Prix Femi- Behalve romans schreef zij es says, toneel en gedichten. Marguerite Yourcenar is een onvermoeibaar reizigster ter kennismaking met de ver schillende culturen. Op het ogenblik maakt zij een reis door Midden-Amerika. Zij woont al ruim 30 jaar in Ame rika. Kerncentrale Harrisburg groeiende bedreiging WASHINGTON (AFP) De kern centrale van Three Mile Island in het Amerikaanse Harnsburg (Pennsylvania) vormt bijna een jaar na het ongeluk dat haar stil legging tot gevolg had tun groeiend gevaar voor haar omge ving, menen Amerikaanse spe cialisten. Volgens de leden van de voof- schnftencommissie voor kern centrales in Washington zijn tal rijke meetinstrumenten en appa raten, vooral die welke de druk in de beschadigde reactor aange ven, sinds 28 maart van het vorig jaar niet meer onderhouden of geïnspecteerd. De commissie wil dat de onder houdswerken versneld worden uitgevoerd. Daarom moet volgens de commis sie een hoeveelheid radio-actief gas dat in het bouwsel zit worden vrijgelaten in de atmosfeer, on danks de bezwaren van de over heid van Pennsylvania en de mensen die in de streek van Har nsburg, de plaats van de centrale. LEIDEN - In de tweede klasse A van de "Leidse" schaakcompeti tie staat een spannende slotronde voor de deur. De eerste tientallen van Nieuwkoop en Bodegraven gaan dan uitvechten wie van de twee het volgende seizoen in de eerste klasse mag uitkomen. Bei de teams hebben nu 8 punten uit 5 duels. Leithen 1 heeft er welis waar 9, maar is al uitgespeeld. Mocht het tot een gelijkspel ko men tussen Bodegraven en Nieuwkoop, dan is Bodegraven op grond van het grootste aantal bordpunten, kampioen. Leithen leek in eerste instantie de groot ste titelgegadigde, doch in de vijfde ronde sloeg Bodegraven meedogenloos toe: 172-8Va. in ronde nummer zes bleef Bode graven het sterk debuterende Al phen 3 met 6-4 de baas. Nieuw koop bewerkstelligde een voor lopige 2-5 voorsprong bij Phili- dor 5. In de tweede zitting kan de zege de Nieuwkopers niet ont gaan: prognose 3V2-6V2. leithen 1 kwam bij Daniël Noteboom 2 voorlopig met 272-472 voor. Een kleine winst voor de Leidenaars ligt in de lijn der verwachtingen. Philidor 5 en Boskoop 1 staan beiden op één punt. Onderling mogen zij in de slotronde de ver deling van de laatste plaatsen gaan uitvechten. De uitslagen: Leithen 1-Bodegravern 1 172-87 2; Nieuwkoop 1-Boskoop 1 77a- 272; Alphen 3-Philidor 5 6 72-372; Philidor 5-Nieuwkoop 1 2-5 voorl; Bodegraven 1-Alphen 3 6-4; Daniël Not. 2-Leithen 1 272- 472 voorl. Het protest van Nieuw koop tegen de 4-6 nederlaag te gen Leithen 1 in de tweede ronde werd afgewezen. In de derde klasse B blijft het een nek aan nek race tussen Rijns burg, VTL1 en Leiderdorp 2. Alle drie de teams hebben één ver- liespunt, en wonnen in de vijfde ronde ook alle drie. VTL boekte de ruimste zege: 872-172 op Lei then 3. In de volgende ronde spelen Rijnsburg en VTL tegen elkaar, terwijl in de slotronde VTL en Leiderdorp 2 met elkaar in de clinch moeten. De uitsla gen: Philidor 7-Rijnsburg 1 4-6; Rijnsburg-Alphen 4 572-472 de finitief; VTL 1-Leithen 3 8 72-172; Alphen 4-Leiderdorp 2 3-7; Kat wijk 3-Valkenburg 1 5-5. Boskoop 2 nam alleen de kop in de derde klasse C. De ploeg bleef het tot op dat moment nog ongesla gen Leithen 2 met 4-6 de baas, om vervolgens Leimuiden ruim te kloppen. De Boskopers bereik ten daardoor een totaal van 10 uit 6. Omdat Bodegraven 2 en Lei then 2 in de zesde ronde onder ling remiseerden, staan beide ploegen nu één punt achter. De uitslagen: Bodegraven 2-Roelo- farendsveen 2 772-27z; Leithen 2- Boskoop 2 4-6; Nieuwkoop 2- Aarlanderveen 1 6-4; Leimuiden 1-Koudekerk 1 872-1V2; Roelofa- rendsveen 2-Aarlanderveen 1 47 2-572; Koudekerk l-Nieuwkoop2 672-372; Bodegraven 2-Leithen 2 5-5; Boskoop 2-Leimuiden 1 7-3. Snelschaken De Nederlandse grootmeester Jan Timman mag zich dan wel pas op het allerlaatste ogenblik toch nog voor het toernooi om het natio naal schaakkampioenschap in Leeuwarden hebben aangemeld, maar dat betekent natuurlijk nog niet, dat de jeugd in het rayon van de Leidse Schaakbond dan maar onmiddellijk dat voorbeeld moet volgen. Het aantal inschrijvingen voor de strijd om de snelschaaktitels van de LSB zowel voor meisjes als voor jongens in de drie leeftijds categorieën tot 13, 16 en 20 jaar bedroeg afgelopen zaterdag, de uiterste datum van aanmelding, nog geen tien. Om het snel schaakfestijn voor de jeugd te redden besloot de wedstrijdlei ding de inschrijvingstermijn te verlengen. Intussen hebben zich (gelukkig) nog zo veel meisjes en jongens opgegeven, dat het toer nooi in elk geval niet zal worden afgelast zoals onlangs begin ja nuari wel is gebeurd met het snelschaakkampioenschap voor clubteams in Valkenburg. Jeugdige snelschaakliefhebbers kunnen zich bovendien nog mel den aan de speelzaal, maar dan moeten zij wel morgen om kwart voor tien in het Dorpshuis van Leiderdorp aanwezig zijn. want om tien uur precies worden de klokken aangezet. Toch zal de "Leidse" schaakjeugd moeten oppassen, want in de toekomst zou het wel eens zo kunnen zijn, dat de inschrijvings termijn niet meer zal worden verlengd. Dit kan eventueel lei den tot het niet doorgaan van LS B-toe rnooien. Ton Rijnsburger, de jeugdleider van de LSB, over deze wat hard lijkende aanpak: "Ik wil weten waar ik aan toe ben. hoeveel ma teriaal er ingezet moet worden en hoeveel prijzen er gekocht moe ten worden. Bovendien vind ik het een kwestie van fatsoen om op tijd op een schrijven te reage- Vaak ligt de schuld niet bij de jeugd, maar bij de besturen van de schaakverenigingen. De communicatie tussen de secreta rissen en de jeugdleiders is bij di verse clubs ronduit slecht. Een hele verbetering zou het zijn als de aankondigingen van alle jeugdtoernooien rechtstreeks naar de jeugdleiders van de ver enigingen werden verzonden. Voor wat betreft het snelschaken in Leiderdorp bedraagt de bedenk tijd vijf minuten per speler per partij. In alle leeftijdsklasse zijn medailles, cadeaubonnen en di verse prijzen te verdienen. Als dealer zijn we erg trots op de Austin serie IIDie gaat 't helemaal maken! De compleet andere auto: eleganter, veiliger, comfortabeler en zuiniger ook. Want mede dank'zij de frontspoiler wordt een benzinebesparing verkregen van ca. 10%. De Austin met 1300 motor verbruikt bijvoorbeeld 116,4 bij 90 km/u constant. Vooral deze Austin is bijzonder geschikt voor het inbouwen van LPG. Ontdek tijdens uw proefrit hoe ongelofelijk doordacht en compleet deze auto is. Gelukkig is er één ding niet veranderd: de weergaloze combinatie van voorwielaandrijving en Hydra- gasvering. Bij de Austin serie IIhet andere gezicht inde massa, hebt u keus uit 5 uitvoeringen. Unieke waarborg onderhoudskosten. Wij geven u zwart op wit, datdeonderhouds-en reparatie kosten binnen 2 jaar of 80.000 km niet boven de aan de hand van de ANWB-inlichtingen- bladen (de zgn. "Kosten-voor- calculaties") te berekenen bedragen zullen komen. Komen ze dat wel dan vergoeden wij u direct de meerkosten. Prijzen en modellen vanaf: 1100 1300 L 1300 L 1300 HL 1500 HL 2-drs. 2-drs. 3-drs. 4-drs. 4-drs. f 11.990,- f 12.990,- f 14.390,- f 14.590,- f 15.490,- Wij adviseren u ook graag over de financiering van uw to bij LFN. B.V. Automobielbedrijf L.A.G. Van Oldenbarneveltstraat 37, Leiden J (zijstraat Warmonderweg) i m Tel. 071-151683/154909 i-F OOK OPEN OP ZATERDAG [Jf 11 -I s STRABAG BAU-AG is één van de grootste bouwon dernemingen in West-Europa. De toenemende bouwaktiviteiten, voornamelijk in West-Nfederland (randstad) noodzaken tot versterking van het uitvoeringskader op ons werk te Leiden met: die een ruime ervaring betonstorten op grote i die zelfstandig zorg draagt voor het uittrekken van hoeveelhe den t.b.v afrekening, werkvoorbereiding, meer- en minder- werk, risicoregeling e a alsmede het venverken van deze gegevens in rapporten Informatie vooraf kan men overdag verkrijgen bij de heer Schipper, tel 071-149547. Schriftelijke sollicitaties, waarin een goed beeld van opleiding en ervaring wordt gege ven, gelieve u te richten aan: STRABAG BAU-AG of STRABAG BAU-AG Trans 1 Bouwkeet naast Witte Singel 10 3512 JJ UTRECHT 2311 BG LEIDEN. aan de Populierenlaan 2 op zaterdag 8 maart 2-4 i Geheel gerenoveerde vrijstaande bungalow op een duintop, fraai aangel tuin Ind entree, hal. L-vorm woonkamer met open haard zeer moderne open keuken met alle apparatuur 3 slaapk luxe badkamer met ligbad, douchecel, bidet, toilet 2e toilet in de hal Souterrain grote tuinkamer, wasruimte C V gas Thermopane begl door het hele huis. BOD GEVRAAGD!! ZIV Makelaardij o.g. [r* I van der Plas B.V. 'M'N KRAN^EX MOC»6N ZE HERB I VAN AA'N KLEF£~N MOETEN Ze A-FBUJVEN be e»Ezo/zoeft gemeente alphen aan den rijTiS De directeur van openbare werken te Alphen aan den Rijn. daartoe gemachtigd bij besluit van burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn, Overwegende dat in verband met nolennoswerkzaam- heden in de Zaagmolenweg de tijdelijke noodzaak is ontstaan tot het nemen van verkeersmaatregelen als bedoeld in artikel 137. het eerste lid van het reglement Verkeersregels en Verkeerstekens Besluit Met ingang van zaterdag 8 maart 1980 de Zaagmolen- weg te sluiten voor hel doorgaand verkeer gedurende een periode van een dag en verder voor zover dit voor de uitvoering van de werkzaamheden noodzakelijk is. Alphen i den Rijn, d d 7 maart 11 jr van openbare werken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13