Junta heeft hooguit nog drie maanden" I Rusland trekt pas terug na garanties (DBa ng&Olufsen PORTUGAL VREESDE COUP NAAST HET NIEUWS Mugabe akkoord met Nkomo over brede coalitie Ontvoerde journalist dood teruggevonden SWEET D'BUSTER HENRICO'S HOT LINE DONDERDAG 6 MAART 1980 BUITENLAND PAGINA 9 MOSKOU - Het Kremlin heeft in Rfodesië op het verkeerde paan gewed en de Sowjet- staat&ers heeft onjuiste prognoses verspreid over Londois boze bedoelingen om eventieel met de verkiezings uitslag te gaan knoeien. Deze beide missers verklaren waarschijnlijk waarom Mos kou zc aarzelend reageert op de uitslag van de verkiezin gen vin het zwarte deel van de beiolking, waarbij Robert Mugcoe met zijn beweging een overweldigende meerder heid van 57 van de 80 zetels wist e behalen. Moskou's fa- vorië Nkomo veroverde met zijn oartij 20 zetels. Het Kremlin heeft de afgelopen jaret vooral de ZAPU-bewe- ginc van Joshua Nkomo met geld en wapens gesteund, watrbij Nkomo ook diverse maen de Sowjet-Unie heeft bezvcht. Mugabe genoot wel enige steun van Moskou, maar werd toch in belangrij ker mate gesteund door Pe king. De Russische staatspers beschuldigde voor de verkie zingen de Britse overheid van intimidatie van de zwarte kiezers en voorspelde, dat de conservatieve regering waar schijnlijk wel met de uitslag zou gaan knoeien als die Lon den niet zou bevallen. Dat laatste is echter niet ge beurd, ofschoon de overweldi gende meerderheid van Ro bert Mugabe en z'n ZANU- beweging voor de Britse regè- ring wel als de minst welkome uitslag beschouwd moet wor den. De Sowjet-propaganda verschoof haar verbale agres sie na de uitslag dan ook on middellijk van Engeland naar Zuid-Afrika en ver klaarde, dat de eerste stappen van de nieuwe onafhankelij ke staat werden gezet "onder toenemend gevaar van agres sie van Zuid-Afrika en z'n imperialistische vrien den". De minachting voor de zelf standigheid van de nieuwe machthebbers in Rhodesië demonstreerde het persbu reau Tass door Mugabes be weging meteen maar aan te raden om een coalitie aan te gaan met de partij van Nko mo „om bedreigingen vanuit Zuid-Afrika" het hoofd te kunnen bieden. Verder werd gewaarschuwd voor „mani pulaties" van de blanken on der leiding'van lan Smith, die volgens de eerste Sowjet- commentaren de verdeeld heid onder de zwarte partijen ten eigen bate zou willen uit spelen. Volgens politieke waarnemers in de Russische hoofdstad be vestigt de uitslag van de ver kiezingen in Rhodesië voor de Kremlin-machthebbers nog- eens de .onbetrouwbaarheid" van zulke volksstemmingen. Het is de politiek van Moskou om een partij met massale wapenhulp in het zadel te hel pen om die partij dan daarna met alle beschikbare machts middelen aan de macht te houden. Dat gebeurde in An gola en bijvoorbeeld ook in Ethiopië. Londens politiek van geheime verkiezingen is hiermee in strijd en heeft voor Moskou dan ook niet het ge wenste resultaat opgele verd. Verzet in Suriname (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG - Het verzet tegen de militaire junta in Suri name begint vorm te krijgen. De militairen hebben nog hoojuit drie maanden voor hun regiem, ook door interne conficten, uiteen valt. Dat zegt Harry Dhonré, woord- voerdtr van de in Utrecht geves tigde vèlzijnsstichting voor Hin- doestanse Surinamers, Lalla Rookh Daags na het Tweede- Kamedebat over de staatsgreep in Surname verzette de stichting zich g^teren hevig tegen de op stelling van de Nederlandse rege ring. Het bestuur van de stichting wijst de nilitaire staatsgreep resoluut af e» wil dat de Nederlandse re- geriig de ontwikkelingshulp aan Surname stopzet tot er weer een regfring op grondwettelijke ba sis s. In ieder geval, vindt Lalla Ro»kh, moet de Tweede Kamer de motie-Pronk aannemen. Hitïin wordt de ontwikkelings hui) gekoppeld aan de mate waa-in de mensenrechten wor den geschonden. Lalla Rookh is de ïerste organisatie van Suri- naners in Nederland, die zich opeilijk tegen de staatsgreep veraet. De meeste organisaties nemen een afwachtende houding azn of steunen het optreden van de Nationale Militaire Raad. Harry Dhónré is zondag terugge keerd uit Suriname, waar hij ge- tuge is geweest van de staats greep van vorige week maandag. „Ee ondeskundige regering-Ar- roi", zegt hij, „was een gemeen- sciappelijke vijand, die verdre ven moest worden. Daarom kre gen de militairen de handen op ellaar en is het volk niet in op- st«nd gekomen tegen de coup". Hi meent bovendien te weten dat demilitairen ingrepen omdat Ar- roi zélf vermoedde te zullen ver liepen bij de verkiezingen van 27 m^art en daarom een coup in de zinhad. „Maè-", aldus Dhonré, „de ge meenschappelijke vijand is nu verjaagd. Het Surinaamse volk is riet dom en zal niet toestaan dat z'jn vrijheid door de militairen STPAUSS NAAR VS - De minis ter-president van Beieren en kandidaat van de christendemo- crefcische oppositie voor de func tie \an bondskanselier, Franz Jo zef Btrauss, gaat zaterdag voor een yeek naar de V.S. Hij zal daar bespiekingen voeren met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance. Hij wil ook van gedachten wisselen met president Carter. Junta-lid El Salvador neemt ontslag SAN SALVADOR - Ingenieur Hec tor Eada Hirezi is uit de junta van El Sdvador getreden. Hirezi was eon lan de twee christen-demo- cratsïhe leden van de vijfmans- junü. Volgens betrouwbare broinen zal zijn plaats binnen- kortworden bezet door Napoleon Duate, de topman van de chris- ten-iemocraten, die in 1977 het presdentschap werd onthouden midtels fraude ten gunste van geneaal Romero. Hirezi rok zich afgelopen zaterdag uit <e junta terug en pakte uit veilijheidsoverwegingen het vlieguig naar Mexico. Zo is dinsiagavond in El Salvador be kendmaakt. Officieel heet het dat Hirezi wegens overver- moeiheid zijn taak heeft neer gelegd wordt gekortwiekt". De enige oplossing ligt bij president Fer- rier, die actief gesteund moet worden in zijn streven een nieu we regering te vormen met een grondwettelijke basis. Dat moet dan een interimregering zijn, met de opdracht nieuwe verkiezingen uit te schijven, vindt hij. Het nu nog ondergrondse verzet in Suriname wordt, volgens de Su rinaamse welzijnsstichting, ge vormd door personeel van de (ontwapende) politie en militai ren die zich niet achter de staats greep hebben kunnen stellen. Dhonré beklemtoont dat het ille gale wapenbezit in Suriname niet moet worden onderschat. Hij voorspelt dat na ongeveer drie maanden de creoolse bevol kingsgroep de boventoon gaat het militaire regiem, een ethnisch conflict is geboren, want de hindoestanen en Javanen in Suriname zullen dit, zegt hij, niet tolereren. Vol gens zijn scenario zou in dit conflict de politie partij kiezen tegen de militairen en daarmee de chaos compleet maken, „want dan heb je muiterij", zegt hij. Luitenant Van Rey van de Militaire Raad van Suriname heeft dins dag als reactie op de motie Pronk verklaard: "Het voorstel van de oud-minister voor ontwikke- lings-samenwerking Pronk om ontwikkelingshulp te koppelen aan de mate waarin mensenrech ten worden geschonden, kan Su riname alleen maar meer ont wikkelingshulp opleveren. De mensenrechten worden hier niet geschonden". Afghaanse president: VIEUW DELHI/ISLAMABAD/ MOSKOU (Reuter/AFP/DPA/ UPI) - De Afghaanse president, Babrak Karmal, wil een geloof waardige garantie dat Afghaans grondgebied niet gebruikt wordt voor "ondermijnende activiteit" van "bandieten" die uit het bui tenland komen, voordat hij de Sowjet-Unie vraagt haar troepen uit Afghanistan terug te trekken. Dit heeft hij verklaard in een vraaggesprek met het Indiase 3LUMPTON_ (DPA) - Prins Charles van Engeland trak teert zijn landgenoten regel matig op iets nieuws. Deed hij al eens met? aan kameelren- nen dinsdag probeerdehij het als jockey, op wiens paard de gokkers konden inzetten, iet jockeydebuut van Charles had plaats in Plumpton op een baan vart drie en een hal ve kilometer voor amateurs. De prins bracht het er niet slecht af. Op het Amerikaanse paard Long Wharf werd hij tweede onder de veertien deelnemers, iet evenement trok het record aantal bezoekers van vijfdui zend en de "bookmakers" meldden een recordomzet. Ze verdienden alleen al 30.000 pond aan het feit dat prins Charles niet eerste werd. iet was voor het eerst dat paar- denrenliefhebbers op een lid van de koninklijke familie konden wedden. k Prins Charles loopt met zijn za- lel onder de arm .nadat hij met zijn oaard Long Wharf als tweede in de Wadhatters Private Sweepstak ra- :e eindigde. BURTON ON TRENT (AP) - De 47-jarige David Preston heeft gisteren het bericht ontvangen, dat hij voor de derde maal een prijs heeft gewonnen in de voetbaltoto. Deze keer was het maar een schamel bedrag. Verleden week won hij namelijk de grootste prijs aller tijden, 953,874 pond. Tien jaar geleden sleepte hij al een keer 100.000 pond in de wacht. Gisteren kreeg hij bericht dat hij 90 pence had gewonnen. "Daar ga ik niet helemaal voor naar Londen, ze moeten het maar aan me sturen", aldus Preston. De hoogste toto-prijs op één na, 882,528 pond, was in maart vorig jaar gewonnen door een 20-jarige kapster uit Wales, Irene Powell. weekblad Blitz dat gisteren is ge publiceerd. Karmal wil vooral dat Pakistan ga randeert dat het zijn grondgebied niet laat gebruiken door buiten landse "vrijbuiters". Hij be schuldigde met name de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA, China, Groot-Brittannië, Egypte en Israël ervan betrokken te zijn bij de opleiding van opstandelin gen. Voor vrede is nodig dat deze landen hun activiteit staken en voorts dat de militaire bevoorra ding van de opstandelingen wordt stopgezet, aldus Karmal die hiermee in dit vraaggesprek voor het eerst inging op aard van de garanties die door zijn rege ring geëist worden. Pakistan heeft gisteren officieel het aanbod van de Verenigde Staten afgewezen om 400 miljoen dollar (ongeveer 800 miljoen gulden) steun te verlenen. De presiden tiële adviseur voor buitenlandse aangelegenheden, Agha Sjahi, zei dat zijn regering Washington heeft laten weten niet geïnteres seerd te zijn in het aanbod dat was bedoeld om Pakistan te steunen tegen een Russische dreiging. 200 Miljoen was be doeld voor de aanschaf van mili taire uitrusting en 200 miljoen als economische hulp. Het gecombineerde Afghaanse- Sowjet offensief dat afgelopen vrijdag in de oostelijke provincie Kunar in Afghanistan is ingezet heeft de strijdmacht van de op standelingen verslagen. Dit heb ben opstandelingen die naar Pa kistan zijn gevlucht, gezegd. In de vallei van Kunar bevinden zich alleen nog Russische en Af ghaanse soldaten. De verliezen onder de opstandelingen zijn zeer groot. Sommigen schatten het dodental op duizend. Verwacht wordt dat met de Sowjet- Afghaanse acties in Kunar het aantal vluchtelingen aanzienlijk zal toenemen. Vluchtelingen die gisteren aankwamen in Pakistan beschuldigden de Sowjet-Unie ervan zenuwgas te gebruiken in de strijd met de islamitische op standelingen. Ook de in Parijs gevestigde federatie voor de rechten van de mens uitte derge lijke beschuldigingen. Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken zei deze berichten te onderzoeken. Het Russische persbureau Tass heeft de be schuldigingen heftig tegenge sproken. Tass noemde gisteren deze beweringen verzinsels van de CIA. Machtsoverdracht over drie weken PLOGOFF - Tegenstanders van kernenergie betogen op het Franse eiland Plogoff, waar nu al sinds weken wordt gedemonstreerd tegen de plannen van de Franse elektriciteitsmaatschappij om op dit eiland een atoomcen trale ie bouwen. Op de achtergrond ordetroepen van de politie. De spanning stijgt op Plogoff. Een zeer grote politiemacht heeft nu al tientallen barricaden verwijderd en vele demonstranten gearresteerd. LONDEN (UPI/Reuter) - Groot- Brittannië zal over ongeveer drie weken de macht aan de nieuwe zwarte regering in Rhodesië overdragen waardoor het land de onafhankelijke republiek Zim babwe wordt. Dit hebben Britse regeringsfunctionarissen giste ren meegedeeld. De datum staat nog niet vast. Deze zal voor een groot deel afhangen van de vraag hoe snel Robert Mu gabe er in zal slagen zijn kabinet te vormen. Na de totstandkoming van de regering en de beëdiging door gouverneur Lord Soames zal een reeks grondwettelijke procedures volgen waarover op de Rhodesische vredesconferen tie in Lancaster House in Londen in december vorig jaar overeen stemming is bereikt. Als deze procedures voltooid zijn zullen twee huizen van het par lement in gezamenlijke zitting bijeenkomen om de eerste presi dent van de republiek te kiezen. In brede kring is gemeld dat dit Joshua Nkomo zal zijn, leider van de Patriottisch-Frontpartij die na Mugabe de meeste zetels bij de verkiezingen behaalde. Nkomo zou er echter de voorkeur aan ge ven een belangrijke portefeuille in het kabinet - mogelijk die van buitenlandse zaken - te bekleden. Wanneer er eenmaal een grondwet telijk staatshoofd is zal gouver neur Soames de macht aan hem overdragen. De Britse regering zal dan een verklaring uitgeven waarmee officieel een eind komt aan 90 jaar van koloniaal bewind. Robert Mugabe heeft Lord Soames gevraagd na de afkondiging van de onafhankelijkheid nog min stens een maand te blijven ten einde vertrouwen onder de blan ke minderheid in de toekomst van Zimbabwe te wekken. Overeenkomst Robert Mugabe heeft Joshua Nkomo voor de vorming van een coalitie gewonnen, zo heeft de woordvoerder van Mugabe giste ren in Salisbury meegedeeld. Over de aard en de omvang van de deelneming van Nkomo's ZAPU-partij moet nog verder onderhandeld worden. Over deelneming van een blanke aan de regering is nog niets bekend. De partij van Mugabe is gisteren begonnen met de omvorming van bevrijdingsbeweging tot re geringspartij. Mugabe leidde een lange bijeenkomst van het cen traal comité van de ZANU om te spreken over de samenstelling en de structuur van de regering en om de steun van zijn aanhangers te krijgen voor zijn verzoenings politiek. Het programma voor samensmel ting van de strijdkrachten is een nieuwe fase ingegaan. Ruim 600 guerrillastrijders van het Afri kaanse Nationale Bevrijdingsle ger ZANLA van Mugabe zyn gis teren op de Rhodesische basis van Rathgar, bij Mtoko in het noordoosten van het land. in het nationale Rhodesische leger op genomen. Ontslag De drie rechters van de hoogste be roepsinstantie in Rhodesie onder leiding van Hector MacDonald hebben gisteren hun ontslag meegedeeld. MacDonald had reeds eerder gezegd dat hij inge val van een overwinning van Mu gabe of Nkomo zou heengaan. Dat was nadat Mugabe verklaard had dat hij bepaalde wijzigingen in de door blanken overheerste justitie noodzakelijk achtte. De Dee nse vormgevers van beeld engeluid. 3 jaar garantie Geautoriseerd B&Odealer: H9 SS LTEINB I VAN 1703 Breestraat 109 - Leiden - Tel. 071 -120802 (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - Met de vondst van het stoffelijk overschot van een van de beroemdste journalisten in de Arabische wereld, Selim al Louzi, is gisteren de spanning in Liba non plotseling sterk toegenomen. Al Louzi's lijk werd gevonden in een bos op 15 kilometer ten zui den van Beiroet. Na tien dagen geleden door gewapende onbe- ADVERTENTIE VOORPROGRAMMA donderdag 20 maart - toegangsprijs 10,- aanvang 20.00 uur, Stadsgehoorzaal Leiden. Voorverkoop: GÉ HOFENK, Haarlemmerstraat 66, Leiden, tel. 071-121980. kenden op weg naar het interna- tionale vliegveld van Beiroet op klaarlichte dag te zijn gekidnapt, bleek hij op de meest afschuwe lijke manier te zijn gemarteld. Zijn gezicht was letterlijk in el kaar gedrukt, zijn vingers gebro ken, zijn rechterhand was ver koold en hij was tweemaal in het hoofd geschoten. Selim al Louzi was uitgever-hoofd redacteur van een van de meest gelezen Arabische weekbladen, „Al Hawadess" - „De Gebeurte nissen". Al Louzi, een fervent an ti-communist, woonde de afgelo pen vier jaar in Londen, waar heen hij uitgeweken was tijdens de Libanese burgeroorlog van 1975-76. In de Arabische wereld is „Al Ha wadess" een nogal omstreden publikatie met een enorm grote lezerskring. De lijn ervan is het best te vergelijken met die van de Westduitse Springer-bladen. Louzi's dood heeft duidelijk een schaduw geworpen op het aan vankelijk gunstige politieke kli maat waarin de Libanese presi dent Sarkis gisteravond in een rede voor radio en televisie een plan bekend zou maken voorra tionale verzoening". (Van onze correspondent Jan Hal- kes) LISSABON - Een artikel in een ex treem-rechts dagblad was oor zaak van grote opwinding in kringen van de conservatieve Portugese regering. Premier Sa Carneiro had een spoedvergade ring met president Eanes nadat het dagblad geschreven had dat het militaire adviesorgaan van de president, de revolutionaire raad, een staatsgreep zou overwegen. Een perscommuniqué van Eanes verwees gisterochtend de spe culaties van de krant naar het rijk der fabelen. De gerechtelijke politie zal stappen ondernemen tegen het dagblad O Dia, dat de geruchten in de we reld bracht. Het regeringsgezinde O Dia, dat overigens niet als be trouwbaar bekend staat, schreef dinsdagochtend dat de revolu tionaire raad overwogen zou hebben middels een militaire staatsgreep de regering af te zet ten. Aanleiding tot de staatsgreep zouden de stakingen bij het openbaar vervoer moeten zijn geweest, die dinsdag gehouden werden. De stakingen waren ge richt tegen de regering, die bij het nationale busvervoer een sociale en economische uitzonderings toestand heeft uitgeroepen. Het is bekend dat de meerderheid binnen de revolutionaire raad het niet erg op de regering heeft be grepen. Een perscommuniqué van de socialistische partij, die in de oppositie is, beschouwt de speculaties over de staatsgreep als een poging de aandacht van de succesvolle stakingen af te leiden. Vasco Goncalves, een van de leden van de revolutionaire raad, vroeg zich zelfs af of het ex treem-rechtse blad er niet op uit was de situatie ryp te maken voor een staatsgreep van rechts. Merkwaardig was dat de regering van Sa Cametro geloof hechtte aan het bericht in de krant. Wel licht onder druk van enige minis ters in de regering - die goede contacten met het blad O Dia on derhouden - vroeg de premier dinsdagmiddag om een spoed vergadering met president Eanes om „opheldering" te vragen over „de twijfels die b(i de regering ge rezen waren". In het perscom muniqué sprak de president de beweringen van het sensatieblad punt voor punt tegen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9