Handhaving van koopkracht tot 30.000 gulden Roeten np en PTT'ers leggen verkeer uur lam Buitenland moet meer betalen voor ons aardgas De schilder exclusief Binnenkort in Breda weer hartoperaties Lerarenbond: duizenden banen gaan verloren Uit in de Randstad DONDERDAG 6 MAART 1980 BINNENLAND PAGINA 7 BREDA (GPD) - De hartoperaties in het medisch centrum de Klok kenberg in Breda worden op kor te termijn hervat. Dat is het resul taat van de besprekingen die dinsdag en woensdag zijn ge voerd door de besturen van de Klokkenberg en het Ignatius Ziekenhuis in Breda. Van laatst genoemde instelling hebben car diologen in het kader van een samenwerkingsverband tot voor kort medewerking verleend aan de indicatiestelling bij patiënten. Deze cardiologen hebben echter enkele weken geleden geweigerd langer mee te werken, wat tot ge volg had dat het operatiepro gramma moest worden opge schort. „De problemen rondom de hartchi- rurgie in de Klokkenberg waren vooral gelegen in de sfeer van de werkafspraken, die tot nu toe blijkbaar onvoldoende waarbor gen boden voor een ongestoord functioneren van de verschillen de specialismen in het team", al dus een gisteren uitgegeven ver klaring. Het is volgens de bestu ren aannemelijk dat op korte termijn tot hervatting van de ope raties kan worden overgegaan, waardoor de opnamestop komt te vervallen. Dr. F. Mol van het Ignatius Zieken huis en de heer I. Kegelaer van de Klokkenberg hebben gisteren bevestigd dat geen enkele hin- deipaal de hervatting van de ope raties nog in de weg staat. Over de exacte termijn waarop kon de heer Kegelaer nog niets meede len. Men is afhankelijk van het oppakken van de contacten met de medici die patiënten hebben aangemeld. Verder is bevestigd dat De Klokkenberg een eigen cardioloog zal aantrekken. Tot het moment dat die beschikbaar is, zal het hartchirurgisch cen trum een beroep blijven doen op de overeenkomst met Igna tius. DEN HAAG (GPD) - Enkele hon derden PTT'ers zijn gisteren om streeks het middaguur in Den Haag spontaan de straat opge gaan om te protesteren tegen hun overplaatsing naar het Noorden, of - wanneer zij dat weigeren - hun ontslag. Op een aantal plaat sen in het centrum verlamden zij het verkeer, terwijl de Aktie- groep personeel centrale directie PTT pamfletten uitdeelde, waarin de grieven werden opge somd. Drie demonstranten zijn na een handgemeen aangehou den. Voor de betoging was niet overlegd met de politie. In een brief aan de Tweede Kamer hebben de Bijzondere Commis sie en de Gezamenlijke Dien stencommissies opnieuw te ken nen gegeven pas bereid te zijn tot heropening van het overleg over de spreiding wanneer zij de garantie krijgen dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen. Vandaag wordt in de Tweede Kamer vergaderd over de over plaatsing van 3400 personeelsle den van de Haagse centrale direc tie van de PIT naar Gronin gen. In hun brief herhalen de PTT- commissies hun eis van vrijwil ligheid. De spreidingsoperatie Betoging in Den Haag zou volgens hen zonder „tijds druk" tot stand moeten komen. Tenslotte zou in een „fundamen tele discussie" met de regering het alternatief van nieuwe en groeidiensten moeten worden ingebracht. De Tweede Kamer wordt gevraagd alles in het werk te stellen om de nodige speel ruimte te scheppen. Komt die er niet, dan zal volgens de PTT- commissies het verzet tegen de spreidingsplannen de overplaat sing zeker onmogelijk ma ken. De demonstrerende PTT'ers voel den zich blijkens hun pamflet opnieuw gedwongen de straat op te gaan, „omdat wij als gevolg van het diktaat van de regering bij de spreiding massaal ontslagen dreigen te worden en omdat daarmee onherstelbare schade dreigt te worden toegebracht aan de positie van Den Haag en om geving." In dit verband wijzen zij erop dat voor elke arbeidsplaats die in Den Haag verloren gaat wanneer een PTT'er wordt overgeplaatst, er ook nog een tweede verloren zal gaan in andere bedrijfstak ken. „Dat wil zeggen dat voor Den Haag in totaal ongeveer 7000 arbeidsplaatsen verloren dreigen te gaan", aldus de aktiegroep. De drie gearresteerde PTTers, twee Hagenaars en een Zoeter- meerder, zal waarschijnlijk ver nieling en verzet tegen de politie ten laste worden gelegd. Op het kruispunt Mauritskade-Park- straat hadden de demonstranten, zoals ook op andere plaatsen, met hun auto's de weg geblokkeerd. Een automobilist zag niettemin kans zijn wagen tussen deze voer tuigen door te wringen. Hierop begonnen de ambtenaren tegen de auto te schoppen en met een stok te slaan. Toen de politie in greep, vielen nogmaals enkele klappen. De socialistische Tweede-Kamer leden Epema-Brugman en Hart- meyer vinden het bepaald niet nodig dat er een dagelijkse vlieg verbinding komt voor PTT-amb- tenaren in het noorden die voor overleg naar Den Haag moeten. In schriftelijke vragen aan minis ter Tuynman en staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en water staat) informeren beide PvdA'ers waarom de PTT'ers niet met een extra snelle trein met weinig stopplaatsen zouden kunnen rei zen. Voorts wijzen zij op de door de PIT geboden mogelijkheid tot telefonisch vergaderen. Helft publiek heeft begrip voor kraken AMSTERDAM (/vNP)- Jit _tn Nipo-steekproef die de afge lopen dagen is gehouden blijkt dat bijna de helft van de ondervraagden (48 procent) tegen het kraken van leeg staande kantoren en huizen is. Bijna evenveel mensen (46 procent) vinden daarentegen dat kraken wel mag. Als de rechter beslist dat kra kers een pand moeten verla ten, moet die uitspraak opge volgd worden, oordeelde 78 procent van de ondervraag den. Zestien procent meent dat de krakers in dat geval in het bewuste pand kunnen blijven. Het inzetten van de politie bij de ontruiming van kraakpan den, acht 76 procent van de ondervraagden nodig, ook als de krakers met geweld verzet bieden. Negentien procent vindt dat de politie niet inge zet mag worden. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne van economi sche zaken heeft zich gisteren opnieuw bereid verklaard haast te zetten achter de voorgenomen verhoging van de aardgasprijzen voor het buitenland. Deze verhoging van de exportprijzen zou zo'n 4 miljard per jaar extra kun nen opleveren. Van Aardenne wees erop dat in 1974 overleg met buitenland ook succes had opgeleverd. De extra op brengst wil Van Aardenne bestemmen voor een verbete ring van de industriële struc tuur van ons land. Toch was de Kamer niet geheel gerust over de mogelijkheden van vriendschappelijk over leg. Met algemene stemmen werd dan ook een motie van Lubbers aangenomen, waarin de regering wordt voorgehouden zo nodig met gebruik van de Wet aardgas- prijzen de noodzakelijk geachte prijsverhogingen dwingend voor te schfijven. Verwacht,kan echter worden dat een dergelijke maatregel tot juridische stappen van de afnemers zal leiden. De voor bereidingen voor deze stap zijn echter al wel getroffen. In de Kamer viel te beluisteren dat het ministerie ook al zes miljoen gulden beschikbaar houdt voor de eventuele voorbereiding van dergelijke rechtzaken. Van Aardenne vindt echter dat naast een prijsverhoging voor het buitenland ook de bin nenlandse kleinverbruikers (gezinnen) meer moeten be talen. De minister rekende de Kamer voor dat de gezinnen momenteel zo'n 17 cent per m3 minder voor het gas beta len dan zij voor een vergelijk bare hoeveelheid huisbran dolie moeten betalen. De industrie betaalt verhou dingsgewijs juist meer. De minister zegde toe een onder zoek in te stellen naar de waarheid van verhalen dat de Nederlandse industrie als ge volg van deze hogere prijzen door het buitenland met Ne derlands aardgas oneerlijk beconcurreerd wordt. Een verhoging van de gasprijs voor gezinnen wil hij echter pas invoeren op 1 januari 1981 en mits de verhoging voor de laagste inkomens gecompen seerd wordt. Zo niet, dan vreest hij een afwenteling van de gasprijsstijging op het be drijfsleven, hetzij via de prijs compensatie, hetzij via aan vullende looneisen. De bewindsman herhaalde voorts zijn voornemen om met de oliemaatschappijen tot "harde afspraken" te ko men over de investering van de extra aardgaswinsten. Hierbij gaat het om een be drag van ongeveer twee mil jard per jaar. Kabinet en Ka mer zijn het erover eens dat dit geld weer in ons land dient te worden aangewend. Een voorstel van D'66 om de Staat extra mee te laten delen in de ze winsten, wees Van Aar denne voorlopig nog van de hand. Weer overleg kabinet-sociale partners DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is bereid 350 miljoen uit te trekken voor een extra belasting verlaging om de koopkracht voor de laagste in komens te handhaven. Het probeert daarmee de koop kracht voor inkomens tussen de f27.500 en f30.000 veilig te stel len. Al eerder had minister Albe- da (sociale zaken) de Tweede Kamer toegezegd te zullen streven naar een koopkrachthandhaving tot bijna modaal (f32.500). Koopkrachthandhaving tot en met modaal acht de minister uit gesloten. In een nieuwe brief aan de Stich ting van de Arbeid, overlegor gaan van werkgevers en werk nemers, vragen Albeda en minis ter Van Aardenne (economische zaken) de sociale partners om een nieuw overleg. Het antwoord op dit voorstel verwacht het kabinet binnen enkele dagen. Gaat met name de FNV hierop in, omdat nu bijna wordt voldaan aan een van de belangrijkste eisen van deze vakcentrale, dan zal het ka binet waarschijnlijk nog volgen de week nader overleg met de ciale partners willen hebben o1 de invulling van de loonmaatre Volgens het kabinet zal de bijstelling van het beleid de werkloosheid in de komende ja ren fors doen dalen. Dit jaar heeft het beleid echter nauwelijks in vloed op de werkgelegenheid. In elk geval zal dit jaar de koop kracht van het modale inkomen met een half tot een heel procent dalen. De voorstellen van het kabinet ko men tegemoet aan de wensen van CD A-fractieleider Lubbers. Deze had dinsdagavond voorgesteld de prijscompensatie op 1 juli maar voor de helft uit te keren. De andere helft zou betaald moeten worden in de vorm van een belas tingverlaging, die iedereen een gelijk bedrag moet opleve- Minister Albeda zegde toe het plan- Lubbers aan de orde te stellen bij het overleg met de sociale part ners. Wel zou deze oplossing wat duurder uitkomen dan de kabi netsplannen, omdat de effecten ook in de komende jaren door werken. De belastingverlaging zou leiden tot een extra druk op het overheidsbudget, aldus de minister. In een eerste reactie op de brief van het kabinet wezen zowel CNV als FNV een verder overleg met het kabinet niet van de hand. Wel we zen de vakbondsfunctionarissen erop dat deze cijfers nog niet vol doende waren om het ge hn nht van de grond te krijgen. Deze wijzigingen werden aange bracht in het wetsvoorstel inzake de loonwet, waartegen dinsdag in het gehele land actie is gevoerd door de FNV. Het wetsvoorstel zelf werd eveneens door de Ka mer aanvaard: tegen stemden de fracties van PvdA, D'66, CPN, PPR en PSP. Het wijzigingsvoorstel werd met algemene stemmen aanvaard. Het was afkomstig van de WD- fractie. Hierbij werd tevens vast gelegd dat d^ Kamer zo mogelijk voor de afkondiging van een loonmaatregel op de hoogte ge steld moet worden. DEN HAAG - Ondanks dlie ge krakeel in de Tweede Kamer over het loonbeleid kon er gisteren bij di verse politieke kopstuiken best een lach af toen staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer en waterstaat (tweede van links) in het gebouw van het parlement de eerste van een serie postzegels uitdeelde waarop drie voormalige prominente politi ci staan afgebeeld. Het CDA-ka- merlid Van Leijenhorst (tweede van rechts) ontving zegels van 45 cent waarop de vroegere christelijk historische voorman De Savornin Lohman staat afgebeeld. PvdA- Troelstra en WD-fractievoorzitter fractieleider Den Uyl (links) kreeg Rietkerk (rechts) nam postzegels een serie van 50 cent met de voor- van 60 cent, meet daarop mr. Oud, malige socialistische voorman in ontvangst. ADVERTENTIE Wijziging De Tweede Kamer heeft de rege ring gisteren overigens slechts beperkte bevoegdheden willen geven bij het uitvaardigen van een loonmaatregel. In ieder geval wil de Kamer zo snel mogelijk nadat het kabinet een besluit heeft genomen, worden inge licht. Maar daarnaast heeft zij zichzelf zes weken de tijd gege ven zonodig een loonmaatregel terug te draaien. VERDACHTE MOORD GEPAKT Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of-spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK AMSTERDAM (ANP) - Als ver dachte van een meer dan zes jaar oude moord is gisteren in Rotter dam aangehouden de 38-jarige Maleisiër S.W.W. Hij zou op 28 oktober 1973 de destijds 23-jarige Wong Shing Ming in een bar in de Lange Niezel in Amsterdam met een nekschót om het leven heb ben gebracht. De man, die sinds dien stond gesignaleerd, is door de Rotterdamse politie overge dragen aan de recherche van het bureau Warmoesstraat in de hoofdstad. DEN HAAG (GPD) - Op het minis terie van onderwijs worden be zuinigingen voorbereid van 500 miljoen gulden. Deze zouden 6000 tot 7000 leraren hun baan kosten. Het bedrag zou gespaard moeten worden door per week niet meer 30, maar slechts 28 uren les te geven of door de lessen niet 50, r r 45 minuten te laten du- ADVERTENTIE ARRESTATIES - De Amsterdam se politie heeft dinsdag opnieuw vier mannen gearresteerd die er van worden verdacht het afgelo pen weekeinde betrokken te zijn geweest bij de mishandeling van buitenlandse arbeiders in de Mo- zes en Aaronkerk in Amsterdam Het zijn twee mannen (van 26 en 21 jaar) uit Zoetermeer en twee mannen (van 32 en 31 jaar) uit Amsterdam. laat u dan adviseren door: Zit-Top specialisten I Ambachtsweg 21 - Industriegebied 't Heen I 2220 AF Katwijk-tel. 01718-21977 I lil (200 mtr. vanaf de verkeersweg) Vhbm Zitmeubeldorado Dit schrijft het bestuur van het Ne derlands Genootschap van Lera ren (NGL) in haar weekblad, dat morgen verschijnt. Het NGL (17.500 leden) zegt voor dit be richt zeer betrouwbare bronnen op het ministerie te hebben. Een woordvoerder van het ministerie wilde over de bezuinigingsplan nen echter niets zeggen. Volgens de heer Roefs van het NGL worden de leerlingen in het hele voortgezet onderwijs de dupe van de maatregelen. „De plannen zijn voor ons onaanvaardbaar. Wij bereiden grote acties voor en nemen contact op met de ouders. Wij achten staking helemaal niet uitgesloten", aldus Roefs. Het beperken van het aantal lesu ren tot 28 zou, volgens Roefs, hooguit 100 miljoen aan bespa ringen opleveren. Het aantal van 6000 werkloze leraren op dit ogenblik zou er echter door ver dubbelen. Het beperken van de lengte van de lessen tot 45 minuten kan ertoe leiden dat leraren het aantal les sen dat zij geven, willen uitbrei den ten koste van andere leraren. Ook zou de maatregel een inko mensachteruitgang van 10 pro cent ten gevolge kunnen heb ben. ROTTERDAM De Doelen-do 6, grote zaal, 20.15 uur Peru Folklorico. Vrij 7, grote zaal, 20.15 uur. orkest The Academy of St. Martin-in-the-Fields, olv Iona Brown. Za 8, grote zaal, 20.15 uur Promenade concert, Rotterdam Philharmonisch orkest. Zo 9, grote zaal, 14.15 uur Rot terdams Philharmonish orkest. Ma 10, grote zaal: Finale lustrum avond van de NCRV. Di 11, grote zaal, 20.15 uur finalisten van de kwis NCRV 55, olv Judith Bosch en Dick Passchier. Woe 12, grote zaal, 20.15 uur: Johannes Passion, van J.S. Bach. AMSTERDAM Concertgebouw - do 6, grote zaal, 20.15 uur: Concertgebouworkest, olv Kirill Kondrasjin. Vrij 7, grote zaal, 20.15 uur: Amsterdams Philharmonisch orkest, olv Jean Fournet. Za 8, grote zaal, 20.15 uur: Nederlands Kamerorkest, olv Antoni Ros-Marba. Zo 9, grote zaal, 20.15 uur orkest The Academy of St.-Martin-in-the-Fields, olv Iona Brown. Di 11, grote zaal, 20.15 uur Quardo Hotteterre met Bob van Asperen, clavecimbel. Woe 12, grote zaal, 20.15 uur. Anner Bijlsma, cello en Gérard van Blerk, piano. Stadsschouwburg - vrij 7, try-out en za 8, première, Publicksthea- ter: "Moeder Courage", van Brecht. Zo 9, 14 uur Het Nationale Ballet: "Romeo en Julia". Ma 10,20.15 uur: Nederlands Dans Thea ter: "Side Walk". Di 11, 20.15 uur: RO theater, "Wasteland" DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 6, 20.15 uur: Haagse Komedie met "Volpone". Vrij 7 en za 8, 20.15 uur: Haagse Komedie met "Be drog", van Pinter. Zo 9, 14 uur en 20.15 uur. Haagse Komedie met "Komieken" van Griffiths. Ma 10 en di 11, 20.30 uur, Hoofdstad Operette: "Die Csardas Fürstin", van Kalman. Woe 19. 20.15 uur: "Uit pure liefde", met o.a. Simone Rooskens en Luc Lutz. Congresgebouw - do 6 en vij 7. 20.15 uur: Residentieorkest. Za 8. 20.15 uur: Concertgebouworkest, olv Kirill Kondrasjin. Di 11. 20.15 uur: "Rigoletto", van Verdi. Di 11, 20.15 uur: Peru Folklorico. Diligentia - vrij 7, 20.15 uur Chris Hinze Friends. e 5 t/m za 8 en di 11 t/r LEIDEN Schouwburg-do 6,20.15 uur "Funhouse Funhouse". meto.a. Rob van Houten. Vrij 7, 14 uur en 20.15 uur "La Cantatrice Chauvc Franstalige WIKOR-voorstelling. Za 8, 20.15 uur: Bruin Brood", van Jan Blaaser. LAK-theater - do 7,21 uur Spelgroep: "Victor, of de kinderen aan de macht". Vrij 8,20.30 uur: moderne dans "Dansgroep Kim van de Boom". Za 8, 20.30 uur. Mckaniek met "Vierkantier". Zo 10,15 uur kindervoorstelling: Pantomime-theater Rob van Reijn. Woe 13, 14 uur: try-out van kindertheater Jiri. 'Het lied van de clown". K O - vrij 7, kapelzaal, 20.15 uur: Kamermuziek. Veda Zuponcic. piano. Zo 9,14 uur: Groene kerkje, Oegstgeest: Alwin Bar, piano en Tjitte Weber. piano. Zo 9. 11.30 uur Stadsgehoorzaal: koffiecon cert, Jaring Walta, viool, Vincente Zarzo, hoorn en Jan van der Meer, piano. Woe 12, 20.15 uur, kapel/aal. "HetfilternaUCVI ed Joe Raphael, bariton en Ariane Karres, piano.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7