Bewoners bang voor overlast Voorkeur voor progressieve burgemeester Huiseigenaren betalen kosten van vijzelgemaal Wegwijs in Leiden GESLAAGD Verkeer maakt plaats voor kantoren Gezondheidscentrum in Merenwijk nu al te klein Postzegelbeurs Postzegelvereniging 'Unicum' houdt vanavond een postze- gelmarkt in zaal Rehoboth aan het Rapenburg 10. De markt is voor iedereen van half acht tot tien uur gratis toegankelijk. Cabaret en pop In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, treedt morgen avond de Zaanse rockband "Stampij" op. De groep, die bekendheid kreeg door hun single ,J3lij dat het morgen maandag is" brengt interna tionale pop via Nederlandse teksten. In het voorprogram ma Jan van 't Hof met liedjes, toneel en mime. De zaal is om negen uur open. Nachtfilm. In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum wordt morgenavond om half twaalf de Amerikaanse film ,JKey Largo" van John Huston uit 1948 gedraaid. In de hoofd rollen zijn Humphrey Bogart en Lauren Bacall te zien. Bo gart speelt in deze film de rol van een oud-majoor. Het adres van het Vrijetijdscen trum is Breestraat 66. Vergadering PvdA De PvcLA-afdeling Leiden houdt morgenavond een ledenver gadering in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52Op de agenda staat onder meer de woon ruimteverdeling. De vergade ring begint om acht uur. Ruildag Verzamelaars kunnen zaterdag weer terecht in het Antonius Clubhuis aan de Mare 43 voor het ruilen van postzegels, munten, prentbriefkaarten, sigarenbandjes, enz. De ruil dag wordt gehouden van tien tot vier uur. Bio-industrie Bij de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen staat van avond de bio-industrie cen traal. Hans Bouma zal in het onderkomen van de vereni ging aan het Noordeinde 2a een lezing houden met als titel „een dier kan duizendmaal sterven". De lezing begint om half negen. Sterbus De Sterbus heeft nog steeds plaats, De speciale bus voor bejaarden en invaliden is onlangs met geld van deAktie Bus en de opbrengst van het boek geiden door Leiden" aangeschaft. Deelnemers be talen twintig gulden per kwartaal en kunnen zich dan onbeperkt gratis laten ver voeren in Leiden en een deel van Leiderdorp. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de Stich ting Sterbus, telefoon 122443. Twee sollicitaties binnen DONDERDAG 6 MAART i980 LEIDEN - Een meerderheid in de Leidse gemeenteraad heeft bij de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, aangedrongen op de benoeming van een nieuwe burgemeester uit pro gressieve kring. In een buitengewone vergadering van de gemeenteraad hebben de voorzitters van alle Leidse raadsfracties gisteravond een eenstemmig advies uitgebracht over het profiel van de toekomstige burgemees ter. Volgens de Leidse raad moet de nieuwe burgemeester een krachtige fi guur zijn die kan omgaan met uiteenlo pende lagen van de Leidse bevolking. Hij moet een positieve houding tonen ten aanzien van inspraak uit de burgerij en een open oor hebben voor de mening van de raad. Met name ten aanzien van het politiebeleid wordt een grote open heid gevraagd. In het profiel staat verder dat de nieuwe burgemeester bestuurlijke ervaring moet hebben en een goed vergadervoor zitter moet zijn omdat de Leidse ge meenteraad in het bijzonder geken merkt wordt door verscherpte tegen stellingen tussen de verschillende poli tieke partijen. De burgemeester moet bereid zijn het collegeprogramma uit te voeren en een loyale houding tonen ten opzichte van een minderheid in de raad. Hij dient er voorts rekening mee te hou den dat hij alleen zijn wettelijke taken krijgt toebedeeld. De nieuw te benoe men burgemeester moet verder bereid zijn overleg te voeren over het bekleden van nevenfuncties en bereid zijn ne veninkomsten, in de gemeentekas te storten. De Leidse raad meent geen leeftijdsgrens te moeten stellen voor kandidaten voor het burgemeestersambt maar is wel van mening dat de nieuwe burgemeester een energieke persoonlijkheid moet zijn en niet een uitgeblust iemand die voor een aantal jaren in Leiden gestald wordt. "Hij moet ook weer niet zo energiek zijn dat hij Leiden als springplank gebruikt voor een vervolg op zijn cariëre", aldus de raad bij monde van PvdA-fractie- voorzitter Peters. Tenslotte staat in het profiel dat voor de functie van burge meester in Leiden zeker ook een vrouw in aanmerking komt. Commissaris Vrolijk, liet weten dat in middels twee personen (één PvdA-er en één WD-er) hebben gesolliciteerd naar het Leidse burgemeestersambt. De sol licitatietermijn loopt op 10 maart af. De termijn waarbinnen een benoeming verwacht kan worden duurt in de regel zo'n zes maanden. Mr. Vrolijk zei te wil len proberen de duur van die termijn te bekorten. De verschillende partijen in de Leidse ge meenteraad zijn het overigens niet eens over de politieke kleur van de nieuwe burgemeester. Zowel PvdA als WD dringen aan op de benoeming van een burgemeester uit de eigen partij. CDA- fractievoorzitter Driessen zei te geloven dat de WD de hoogste ogen zal gooien en liet blijken dat een liberale burge meester de voorkeur van de CD A-fractie geniet. De kans op een CDA burgemees ter wordt uiterst klein geacht. Driessen noemde een burgemeester uit de gelede ren van de PvdA of D'66 niet onaan vaardbaar. Een meerderheid van PvdA, D'66, PSP, PPR en CPN vindt dat Lei den nu maar eens (voor het eerst) een progressieve burgemeester moet krij gen. D'66 sprak zich met de PvdA dui delijk uit voor een burgemeester uit PvdA-kring. Een andere kwestie waarover de gemeen teraad het gisteravond niet eens kon worden was de samenstelling van een vertrouwenscommissie. Sollicitanten naar het burgemeestersambt zullen door deze commissie worden ontvangen om te worden geïnformeerd over de politie ke situatie in Leiden. De commissie zal de sollicitanten in eerste instantie beoordelen en een aanbeveling doen aan de commissaris van de koningin. Vol gens een voorstel van B en W zou de commissie moeten bestaan uit de frac tievoorzitters van de vier grootste partij en in de Leidse-gemeenterraad (PvdA, CDA, WD en D'66). De kleine politieke partijen (PPR, CPN en PSP) wilden ech ter alleen akkoord gaan met de instelling van een vertrouwenscommissie als die zou worden uitgebreid met een verte genwoordiger uit de kleine fracties. De discussie hierover leidde tot een felle botsing tussen de standpunten van Beij- en (PPR) en Kuijers (WD). De WD- fractievoorzitter speelde de kwestie zo hoog op dat hij verklaarde dat zijn partij niet in de commissie zou gaan zitten als die uit vijf inplaats van vier personen zou bestaan. Hoewel PvdA en D'66 aanvan kelijk wel voor het voorstel van Beijen voelden gingen zij voor het drukmiddel van de WD opzij. Hét PPR-raadslid verweet de PvdA- en D'66-fractie te zwichten voor een chantagepoging van de WD. Zijn voorstel om de commissie met één lid uit te breiden werd desalniet temin door een ruime meerderheid ver worpen. De fractievoorzitters van de vier grootste partijen in de Leidse gemeenteraad. Pe ters (PvdA), Driessen (CDA), Kuijers (WD) en Glaubitz (D'66) werden in de vertrouwenscommissie gekozen. De le den van de commissie hebben absolute geheimhoudingsplicht ten aanzien van sollicitanten. Door bouw brandweerkazerne LEIDEN - Een aantal bewoners van de Merenwijk vreest dat de bouw van een brandweerkazerne op een terrein aan de Gooimeerlaan ernstige geluidsoverlast met zich zal meebrengen voor de Merenwijkbewoners. Bovendien menen bewoners van de Appelbes dat hun uitzicht door de voorgenomen nieuwbouw in vrij ernstige mate zal worden belemmerd. n een brief aan het college van burgemeester en wethouders la ten een aantal bewoners weten dat zij ernstige bezwaren hebben tegen de bouw van een brand weerkazerne aan de Gooimeer laan. Zij vrezen vooral dat de woonomgeving veelvuldig zal worden opgeschrikt door uitruk kende brandweerauto's die ge bruik maken van sirenes. "Een en ander zal met name bij kinderen schrikreakties teweeg brengen terwijl het gebruik van sirenes in de avond- en nachturen uiterma te storend zal zijn", aldus de be woners in hun brief aan de ge meente. Zij vragen B en W om inplaats van aan de Gooimeer laan een plaatsje voor de brand weerkazerne in te ruimen op het nabij gelegen bedrijfsterrein in de Merenwijk. ri een antwoord zeggen B en W dat het van groot belang is dat er een tweede brandweerkazerne komt Volgens gemeente in de Merenwijk omdat het an ders niet meer mogelijk om deze wijk, en andere wijken in het noord-westelijk deel van de ge meente, vanuit de huidige kazer ne aan de Langebrug, snel te be reiken. B en W menen, wanneer er een tweede vestiging komt, even vaak vanuit de Langebrug als vanuit de Gooimeerlaan zal worden uitgerukt zodat het totaal aantal keren dat wordt uitgerukt wordt gespreidt. Het aantal malen dat van sirenes gebruik zal worden gemaakt wordt geschat op 300 keer per jaar. Volgens B en W wordt in een buitenwijk zoals de Merenwijk minder vaak gebruik gemaakt van sirenes dan in de binnenstad. Verder zouden sirene 's nachts bijna niet worden gebruikt om dat er geen of zeer weinig verkeer is. Tenslotte wijzen B en W er op dat het de bedoeling is dat er één uitrit komt aan de Gooimeerlaan en dat bij die uitrit verkeerslich ten komen waardoor het veelal overbodig wordt om sirenes te gebruiken. Het college van B en W vindt niet dat kan worden gesproken van een werkelijke belemmering van het uitzicht voor de bewoners aan de Appelbes omdat de nieuw bouw voor meer dan de helft uit laagbouw zal bestaan. De sugges tie om de nieuwe brandweerka zerne te bouwen op het industrie terrein in de Merenwijk wordt van de hand gewezen omdat de nodige grond daar zou ontbre ken. LEIDEN - Volgens het gemeente bestuur van Leiden moeten de eigenaren van een aantal wonin gen in dé Merenwijk voor de kos ten van de bouw van een vijzel gemaal in die wijk opdraaien. Dat concludeert de gemeente nu het waterschap "De Oude Veenen" zijn vergunning voor de bouw van het gemaal heeft ingetrok ken. De gemeente is bij Gedepu teerde Staten tegen dit besluit in beroep gegaan. Het zou onaan vaardbaar zijn dat het water schap dit werk zelf uitvoert en de huiseigenaren met de kosten op scheept. Volgens de gemeente zijn er jaren geleden (toen de Merenwijk werd volgebouwd) afspraken gemaakt met het voormalige polderbe stuur over de "ontpoldering" van de Merenwijk. Volgens die af spraken zou het bestuur van de voormalige Broek- en Simon- tjespolder de waterhuishouding van het te bebouwen gebied aan de gemeente Leiden overlaten. Het waterschap De Oude Veenen, waarin het poldergebied per 1 ja nuari 1979 is overgegaan, heeft de gemeente echter laten weten zelf voor de uitvoering van water staatkundige huishouding van de Mérenwijk te willen zorgen en is ze van plan het vijzelgemaal zelf tot stand te brengen. Het college van burgemeester en wethouders vindt dat onjuist omdat de kosten van één en an der zijn doorberekend in de grondprijs. Eigenaren van wo ningen in de Merenwijk hebben daarom al bijgedragen in de kos ten van een vijzelgemaal. Aange zien het waterschap De Oude Veenen via een heffing voor de kostendekking van bepaalde werken moet zorgen zouden ei genaar-bewoners in de Meren wijk nogmaals voor dezelfde kos ten moeten opdraaien. Het colle ge van B en W vindt dat onaan vaardbaar. Het gemeentebestuur meent dat voor bebouwd gebied ontpolde ring moet worden bevorderd en zegt zich te willen houden aan de afspraken met de toestemming voor uit te voeren werken en het alsnog willen overnemen van de bemaling van de Merenwijk is volgens de gemeente daarmee beslist niet in overeenstemming. LEIDEN - Aan de Leidse i teit is geslaagd voor het docto raalexamen Nederlands: A. Bijl. Natuurkunde: J. Mees en F.A. Stokuis. Biologie: R. de Water, J.R. Bosschieter, J.H.R. Schou ten en W.H. Lindhout. Farmacie: E.V.M.E. Ritzen. Orthopedago giek: mevr. M.D. Tazelaar-van Midde. Sociale pedagogiek: mevr. E. van Dorp-Oliemans. Psychologie: mej. I.L.A. Stoop en J. Taal. Rechten: mej. J. van. Krimpen, N.T. Smit, P.A. Mi chael, R.T.R. Hillebrandt, J.M.W. Mesters, A.P. de Rooij, R.L. Hir- schel, mej. M.J. Geerlings, N.H.M. Jamin, mej. F. Brons, J.F. Jonker, J.C. Westmaas, J.K. Ri- chert, F.F. Boogerd, A. Eijssen, J.A. Stenfert Kroese en G.H.N.L. van Woerkom. Sociologie: W.H. Epker (cum lau- de). Frans: mevr. G. Wolters. Fis caal recht: G.J. Schonenberg, F. Galarrage en G.N.C. Corina. Ne derlands: mevr. E.L. Wiers-Men- sohaar (cum laude). Scheikunde: J. van Duijn. Wiskunde: F.W.M. Merkus, R. van den Doel en H.J. van Duijvenbode. LEIDEN -Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het doctoraalexamen scheikunde: W. H. Lindhout. Voor het artsexamen nieuwe stijl: J. W. Stuijfzand, Leiden en J. A. N. Verhaard, Roelofarendsveen. LEIDEN - Nauwelijks anderhalf jaar na de ingebruikneming van het gezondheidscentrum aan de Rosmolen in de Merenwijk blijkt de be schikbare ruimte al te klein te worden. In een brief van het stichtingsbe stuur aan het Leids college van B en W schrijft men dat er een groei was voorzien, maar niet dat die zo snel en explosief zou zijn. De snelle groei schrijft men toe aan het feit dat het gezondheidscentrum niet alleen voor patiënten van huisartsen bestemd is maar dat het Me renwijkbewoners van een aantal diensten voorziet zoals GG en GD en Interkruis. Met de behoefte aan meer ruimte is bij een interne verbou wing, die op stapel staat, zo veel mogelijk rekening gehouden. Maar de herindeling zal niet alles oplossen, zo zegt het stichtingsbestuur. Het Leids college wordt gevraagd om te bekijken hoe de dreigende ruimte nood kan worden opgelost. LEIDEN - Waar nu nog het au toverkeer over het asfalt van de Plesmanlaan zoeft moet deze zomer begonnen worden met kantoren- bouw. De gigantische breedte van deze laan - ooit berekend op een aansluiting met een verlengde Warmonderweg - wordt tot be scheidener proporties terugge bracht. De vrijkomende ruimte zal worden benut voor de bouw van een viertal kantoren, die gelijk als ge luidsbarrière dienst doen voor de daarachter liggende woningen van de Boekhorst. De gemeente geeft de grond uit in erfpacht en is al vergevorderd in onderhandelingen met drie bedrij ven waaronder twee Leidse. Een derde geïnteresseerde is de firma Eurocommerce die momenteel ge gadigden probeert te-vinden voor huur of koop van de kantoorruimte die zij wil gaan bouwen: een flink gebouw van vijf hoog waar tezij- nertijd 150 mensen werk kunnen vinden. Voorwaarde die de ge meente stelt is namelijk dat alleen gebouwd mag worden als de kan toorruimte ook werkelijk gebruikt wordt, dit om jarenlange leegstand te voorkomen. Volgens Eurocom merce bestaat er veel belangstelling voor geheel of gedeeltelijk gebruik uit de regio Den Haag. Met het verleggen van de Plesman laan wil de gemeente deze zomer beginnen. Men hoopt dat dan na de bouwvakvakantie begonnen kan worden met de bouw van in ieder geval drie van de vier complexen. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. no. 122847, b.g.g. no. 124295. Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Corto na-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 19-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4