BT DB Bredere opzet tweede banen markt Leiden Backer bekijkt het nog eens... Waterbedrijven voelen zich in eer aangetast Portret van de kernwapen discussie: De Russen komen DONDERDAG 6 MAART 1980 I LEIDEN, Bewoners „Geen verkeer op Rijndijk" LEIDEN - De bewoners van de Rijndijk tussen De Vink en de Haagsche Schouw vinden dat wanneer begonnen wordt met de bouw in de Stevens- hofjespolder daarin direct een nieuwe uitvalsweg wordt opgenomen. De Rijndijk zou dan verkeersvrij gemaakt moeten worden. In het programma van eisen dat de gemeente voor de Ste- venshofjespolder heeft opge steld wordt ervan uitgegaan dat de Rijndijk pas in de tweede fase wordt vervangen door een nieuwe ontslui- tingsweg. De bewoners vin den dat te laat omdat de mo gelijkheden om de Rijndijk te integreren met de nieuwe Leidse woonwijk daardoor in gevaar komen. Bovendien vreest men dat de Rijndijk naast het huidige toch al intensieve verkeer straks ook het bouwverkeer voor de Stevenshof te ver werken krijgt. Tenslotte is men bang dat verbétering van de strook tussen voorgevel en rijbaan, waarom al in 1971 werd gevraagd, nog jaren op zich zal laten wachten. de Rijndijk bewoners zijn met een hand tekeningenlijst aan de ge meenteraad toegestuurd. LEIDEN - Voor de tweede maal binnen een jaar zal Leiden een banenmarkt krijgen. Ditmaal zal het geheel echter breder worden opgezet. De organisatoren spreken dan lie ver ook niet van een banenmarkt. De deelnemende bedrijven en in stellingen zullen niet alleen vaca tures hoeven aan te bieden, maar ook de gelegenheid krijgen zich te presenteren aan de regio, bij voorbeeld door te laten zien hoe een bepaald produkt wordt ge maakt. Daarnaast zal er tijdens de manifes tatie ook veel aandacht worden geschonken aan de opleidings mogelijkheden. De arbeid komt dus in de ruimste zin van het woord aan bod. De manifestatie wordt onder het motto "Werken in het Hart van Holland" van 24 tot en met 26 april in de Groenoordhal gehouden. De organisatoren hebben in totaal 1500 bedrijven en instellingen aangeschreven. In de hal is zeker ruimte voor 150 tot 200 stands. Op de banenmarkt die eind septem ber in de Stadsgehoorzaal werd gehouden waren 66 bedrijven aanwezig. Een groot aantal be drijven kon toen wegens plaats gebrek geen plaats krijgen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau was over die eerste banenmarkt niet zo te spreken. Van de ruim 7400 mensen die een bezoek brachten aan de Stadsgehoorzaal vonden er 221 een baan. Een groot gedeelte van deze mensen was echter niet werkloos. Direc teur Schumacher van het GAB noemde de resultaten "teleur stellend" Wethouder Fase van economische aangelegenheden zei gisteren op een persconferentie dat het zoge naamde "naijleffect" van een ba nenmarkt veel langer doorwerkt. Het contact tussen een werkge ver en een werkzoekende blij ft na een banenmarkt nog heel lang doorgaan. Vandaar dat zij niet zo veel waarde hechtte aan de cijfers van de eerste banenmarkt en vol LEIDEN - In een als zakelijk gekenschetst gesprek heeft de directie van de Leidse fabriek Backer en Co de vakbonden beloofd om de mogelijk heden voor vestiging van de fabriek in de Leidse regio te bekijken. Volgende week donderdag wordt het gesprek tussen directie en vak bonden voortgezet. FNV districtsbestuurder Gijs Honing noemt het een positief punt dat de directie tijdens het gesprek van gistermorgen "in elk geval de bereid heid toonde om de argumenten van de vakbonden te bezien". De FNV en de vakbondsleden op het bedrijf zijn tegen de verhuizing van Backer naar het Noordbrabantse Made, omdat "daarmee de industriële werk gelegenheid in de Leidse regio nog verder achteruit holt en ontslagen onder het huidige personeel onvermijdelijk zijn". Gijs Honing: "De directie heeft beloofd om de vakbonden volgende week inzicht te geven in de financiële gang van zaken in het bedrijf. Boven dien bekijken zij twee mogelijkheden, die door de vakbonden zijn inge bracht". Wat die "mogelijkheden" zijn, wilde de districtsbestuurder niet kwijt. Het industrieterrein Roomburg blijkt voor Backer in elk geval geen alter natief. De onzekerheid, wanneer Backer daar terecht zou kunnen (mis schien over driejaar, misschien nog veel later), is de directie van Backer te groot. Ook het industrieterrein in Katwijk biedt de directie geen uitkomst, omdat het daar te duur zou zijn. Deze week in Hervormd Nederland: Verder: Gesprek met kanselier Bruno Kreisky: 'Al het ongeluk komt nu uit het Midden-Oosten' Doorkruist experiment: Ook de alternatieve straffen worden nu veroordeeld Nieuwe Amerikaanse politiek biedt Europa weinig goeds De Philippijnen: Atoomindustrie verlegt haar aandacht naar de derde wereld Bericht uit Heerenveen: Schaatserij, getolereerde topsport Interview met Wim Ramaker: 'Ik was eerder met de dood bezig dan dat ik wist wat leven was' De poëzie van Jacob Groot. En: Amsterdam: Het recht kraakt Suriname op drift. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6,- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36,50 per half jaar ïaar Antwoordnr. 1776, 2500 XJ Den Haag eiop, geen postzegel). Of bel: 070-512111 mamm Overal in de losse verkoop 1,85 optimisme de markt tegemoet ziet. Ook verwacht wethouder Fase veel van de beroepenvoorlichting die zal worden gegeven. Men heeft de voorlichting niet alleen gericht op de schoolverlaters, maar ook op een veel jongere leeftijdscate gorie namelijk de leerlingen van de vijfde klas van de lagere school. Deze kinderen moeten volgend jaar een vervolgoplei ding kiezen en daarom is het vol gens de organisatoren nuttig dat zij (en hun ouders) nu al op de toekomstmogelijkheden worden gewezen. banen- Wethouder Fase: Ondanks de teleurstellende erva ringen met de eerste banenmarkt zal het GAB toch weer alle me dewerking verlenen. De vacatu rebank zal ook in de Groenoord hal staan opgesteld, terwijl het GAB ook met een stand zal zijn vertegenwoordigd. Tijdens de banenmarkt is tevens een belangrijke taak voor de computer weggelegd. Door mid del van de computer kan een werkzoekende precies te weten komen bij welke stand(s) de baan die hij of zij zoekt te vinden is. Bovendien zal de computer de beschikbare banen voor vrouwen nog eens apart vermelden. De gemeente heeft de organisatie van de manifestatie "Werken in het Hart van Holland" in handen gegeven van het particuliere bu reau, Luba Consulting. Dit bu reau was ook betrokken bij de vo rige banenmarkt. De heer Kroon van Luba Consulting ontkende gisteren dat het organiseren van banenmarkten een nieuwe activi teit van Luba wordt. LEIDEN - De eerste mooie voorjaarsdag was er gisteren w mee wat drukte op de weinige terrasjes, die Leiden rijk is. Zoals op de foto bij de hoek Rijnsburgersingel/Stationsweg "WE PIKKEN HET NIET. Plat die handel". Kranige vak bondstaai die gisteren veel vuldig werd gebezigd in het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan. En de boel ging plat. Er wordt namelijk stevig gebaald op het "Stedelijk". Niet in FNV- verband maar vanwege de af faire rond de koffie-automa- ten. De schoolleiding heeft de produktie van deze automa ten tijdelijk stopgezet. Er worden namelijk steeds va ker vreemde muntjes in de automaten gegooid. En daar schijnen ze ook op te reage ren. Gevolg: wekelijks enor- me verliezen. Volgens rector Coebergh lopen die verliezen op tot enkele honderden gul dens per week. Hij zegt "We hebben de leerlin gen verscheidene keren via een tekst op het mededelin genbord laten weten dat het zo niet langer kon doorgaan •en dat de automaten wel eens konden worden stopgezet. Dat is dan uiteindelijk ge beurd. Over een paar dagen gaan we het weer eens probe- Voor de leerlingen was de "kof- fieboycot" de bekende drup pel die de even bekende em mer deed overlopen. Veroni- que Mottier van het actieco mité "Sjokopech": "Er be staat op deze school een toe nemende onvrede over het beleid van de schoolleiding. Er worden allerlei maatrege len genomen, zoals een rook verbod, wardoor de sfeer ver slechtert. Deze maatregel was voor ons uiteindelijk de direc te aanleiding tot een actie Eén korte stakingsactie maai als het zo doorgaat dan kun nen er wel eens echte sta kingsacties gaan volgen. Dan blijven we met z'n allen ge woon thuis". Gistermiddag had het actieco mité een gesprek met de schoolleiding over de ver troebelde sfeer binnen de school. "Een lang gesprek dat niets concreets heeft opgele verd", aldus Veronique. Vrij dag zullen de onderhandelin gen op het "Stedelijk" wor den heropend. Het eerste zonnetje RIJSWIJK (LEIDEN) - De Duinwaterleidingbedrij ven wijzen de kritiek op het lesboek voor het ba sisonderwijs "sparen duin en water voor nu en later" volstrekt van de hand. De bedrijven voelen zich tevens beledigd door de opmerkingen, die de Leidse schoolbioloog Van der Sluis en de Stichting Duin behoud en Waterwinning vorige week over het lesboek hadden gemaakt, zo blijkt uit een uitge geven verklaring van de vereni ging van waterleidingbedrijven (Vewin). Van der Sluis, die het milieu-on derwijs op de lagere scholen sti muleert, en de milieugroep had den de scholen gewaarschuwd voor het lesboekje, dat zij ronduit "eenzijdig, misleidend en ten dentieus" noemden. Zij vonden dat in het boekje niet of nauwe lijks wordt gesproken over de nadelige gevolgen van de water winning in de duinen, alternatie ve oplossingen worden gene geerd in de duinen, en onjuiste gegevens worden verstrekt. De Duinwaterleidingbedrijven wijzen er echter op dat in het les boek op tal van plaatsen op de onmiskenbare gevolgen van de waterwinning in de duinen wordt gewezen. "Wanneer het ontbreken van in formatie over alternatieve zuive ringsmethoden in het lesboek Van der Kwast naar De Waard LEIDEN-Bijna vijfenzeventig jaar is de firma Van der Kwast in het hartje van Leiden gehuisvest ge weest, maar deze zomer zal de glasimport/verfgrossierderij verplaatst worden naar nieuw bouw op het industrieterrein De Waard. In de binnenstad waren geen uitbreidingsmogelijkheden meer en werd het pand steeds moeilijker te bereiken. Met de verplaatsing van het Leidse deel van het bedrijf naar De Waard - in de bouwvakvakantie als de nieuwbouw klaar is - blij ven de 28 arbeidsplaatsen voor Leiden behouden. LEIDEN oneer redactie van René van der Velden en Jaap Visser Flip van Keulen, Ava Devid.Els Kuil aanplakbiljetten van het RAR-festival. "DISCRIMINATIE vindt de laatste tijd steeds meer voe dingsbodem in ons land", is de stellige mening van Flip van Keulen. De oorzaak daar van ligt volgens hem bij de slechte economische situatie en de woningnood. "Een ge volg daarvan is dat de mensen meer en sneller gaan kanke ren op minderheden", aldus Flip van Keulen. Flip is lid van de jongerenver eniging Augustinus en de Rock Against Racism (RAR groen Leiden. Rock Against René van der Vughtfvan rechts Racism is een uit Engeland overgewaaide beweging die de strijd wil aanbinden met het opkomende racisme. "Niet door moeilijk gepraat maar door middel van mu ziek. Want muziek hoeft geen huidskleur. Een punker kan immers ook swingen op reg gae", zo luidt de RAR-for- mule. Vorig jaar' organiseerde de RAR-groep Leiden een festi val in het Augustinus-ge- bouw aan het Rapenburg. Een festival dat ruim 500 r links) poseri trok. "Een groot suc ces dus wat betreft de publie ke belangstelling", meent Flip van Keulen, "maar he laas waren er weinig niet- blanken. Een mogelijke oor zaak daarvan is dat er maar één gekleurde groep optrad". Voor het komend weekeinde staat het tweede RAR-festi val op het programma. Dit maal georganiseerd in sa menwerking met de Leiden International Student Club (LISC). Door deze samen werking hoopt het organisa- Kritiek afgewezen van Leidse schoolbioloog tiecomité, naast Flip van Keulen gevormd door Els Koll, René van der Vught en Ava Devid van LISC, veel meer niet-blanken te trek ken". Het festival is verdeeld over twee avonden. Vrijdagavond zullen in het LISC-gebouw aan de Eerste Binnenvest gracht de Haagse New Wave- groep "The Outcast" en "Spi rit to Dawda" (Afrikaanse Salsa) optreden. Zaterdag avond verhuist het festival naar het Augustinus bolwerk aan het Rapenburg. Daar tre den op de Surinaamse band "Ritmico Especial", de Mo lukse funkgroep "Lilly's Children", de rockband "Ra vage" en dè Leidse "Dum- Op beide avonden zullen tussen de bedrijven door de films worden vertoond en zullen enige dichters een gedeelte van hun eigen pennevrucht voordragen". De leden van het organisatie comité hopen dat tijdens en na het festival een groot aan tal mensen zich bij de RAR- groep zal aansluiten. Want dat is hard nodig" vinden Flip, Els, René en Ava. "Wan neer we voldoende mensen hebben kunnen we onze acti viteiten flink gaan uitbtrei- den. Zo willen we graag on- derzoekjes gaan doen naar de rassendiscriminatie bij Leid se dancings. Die is er name lijk zonder meer. Geen open lijke discriminatie maar wel worden gekleurde mensen geweerd met smoesjes als "We zitten vol" en "Je hebt een pasje nodig om hier naar binnen te kunnen". Bij zaken als "Club '70", "Samantha's" en de "Sylian-club" gebeurt dat veelvuldig". "Daarnaast willen we graag op middelbare scholen voorlich ting over Rock Against Ra cism gaan geven. Ook dat is hard nodig wantje schrikt er af en toe van wanneer je hoort wat voor een racistische taal veel jongeren er tegenwoor dig uitgooien. Dat is best wel beangstigend". wordt bekritiseerd, dan over schat men de praktische moge lijkheden van de alternatieve me thode, evenals de didactische waarde van deze informatiezo staat er in de verklaring. Spaarbekkens als voorraadvor- ming zijn uitermate kostbaar en vergen veel ruimte. Bij onder grondse opslag in de duinen wordt het natuurgebied juist be houden. Bovendien krijgt het voorgezuiverde rivierwater door de infiltratie het karakter van grondwater. Bij het duinbeheer wordt steeds meer gebruik gemaakt van de medewerking van. milieudes kundigen, zo verzekeren de Duin waterleidingbedrijven. Zij voelen zich door de opmerkin gen van de schoolbioloog en de stichting in hun eer aangetast, omdat zij er altijd naar heb en ge streefd een uit oogpunt van na tuurbeheer zo verantwoord mo gelijk gebruik van de duinen als opslagplaats van voorgezuiverd rivierwater. OPNIEUW „BAKKERS- DAGEN" LEIDEN - In de Groenoordhallen wordt dit jaar wederom de West- Nederlandse Bakkersmanifesta tie gehouden. In de eerste plaats bedoeld als bakkersvakwed strijd, in de tweede plaats een vaktentoonstelling waar allerlei nieuwe gebruiksvoorwerpen en snufjes voor de brood- en ban ketbakker te zien zullen zijn. Maar ook het publiek komt op 12 en 13 maart aan zijn trekken. Op di verse plaatsen worden er bakde- monstraties gegeven en boven dien zijn er allerlei lekkernijen te bewonderen die door de warme bakkers zijn vervaardigd. De bakkersdagen worden officieel geopend door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk. Ze zijn voor het publiek geopend op 12 maart van twaalf tot tien uur en op 13 maart van tien tot acht uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3