./tts^rrk In Buitenhof over drie jaar 10 zonne-woningen eidse agenda Betere regeling verkoop huizen Stichting Zonnewoningen Leiderdorp wil bewijzen dat zonne-energie bruikbaar is Positieve reactie op plan tot alarmsysteem voor bejaarden Leidseweg-Noord na twee jaar opgeknapt Mogelijk regionaal zwembad voor reuma-patiënten in Voorschoten DONDERDAG 6 MAART 1980 LEiDERDORP - "ledereen is enthousiast over de ideeën die wij aandragen over het benutten van de zon als energie bron. Het vertalen van die ideeën in de praktijk blijkt echter iets heel anders te zijn". Aan het woord zijn de drie be stuursleden van de Stichting Zonnewoningen Leiderdorp. Deze stichting, die in juni 1978 werd opgericht, heeft zich tot doel gesteld het gebruik van an dere (zogenaamde alternatieve) energiebronnen te bevorderen. Vooral de zonne-energie neemt daarbij een belangrijke plaats in. Het bestuur, bestaande uit het echtpaar Hospers en de heer Hennipman, wil niet alleen door middel van informatie de interes se voor zonne-energie bevorde ren, maar vooral ook wil bewijzen dat deze nieuwe vorm van ener gie in de praktijk werkelijk toe pasbaar is. Hospers: "Daarom zijn we ook erg enthousiast over het zonnewo- ningen-project van Leiderdorp. Het is vrijwel zeker dat er in de Leiderdorpse wijk Buitenhof binnen drie jaar tien van derge lijke huizen zullen staan. We kunnen trouwens zeggen dat de gemeente altijd erg in is voor on ze plannen". Niet elitair De bestuursleden willen later ook zelf in de zonnehuizen gaan wo nen. "De ervaringen die we dan opdoen met het gebruik van de zon als energiebron kunnen we dan zelf weer uitdragen. Overi gens is het niet de bedoeling dat dit project weer zo'n elitaire zaak wordt. Wanneer de huizen meer dan twee tot 2'fe ton kosten, is het project voor ons mislukt. Boven dien moet de zonne-energie niet alleen bij die speciale huizen worden gebruikt, ook al bestaan de huizen kunnen heel goed ge bruik gaan maken van de zon". Het doorvoeren van dit laatste is echter niet zo heel makkelijk. "Iedereen is wel enthousiast als hij over de alternatieve energie voorziening hoort, maar als het tot het toepassen in de praktijk moet komen, zijn de meesten toch wel huiverig. Waarschijnlijk geldt ook hier: wat de boer niet kent dat vreet ie niet". De huizen krijgen, wanneer uitge rust met zonnepanelen, ook een heel ander uiterlijk. Is dat mis schien het bezwaar, is een zon- newoning niet een storend ele ment in het landschap? Mevrouw Hospers: "Het ligt allemaal aan wat je gewend bent. Ik ben eens naar een energie-tentoonstelling in Duitsland geweest. Alle stands waren daar bij wijze van voor beeld voorzien van een zonnepa neel. Toen ik later in de trein op weg naar huis zat en ik keek zo naar buiten, toen dacht ik; ik mis iets. De daken leken allemaal erg kaal". Haar echtgenoot weet daar nog een voorbeeld aan toe te voegen: "Toen in de twintiger jaren een architect eens een huis had ont worpen dat een plat dak had en grote ramen, werd daar ook heel gek tegenaan gekeken. Niemand wilde eraan omdat het idee niet overeenstemde met wat als "normaal" werd beschouwd. Nu zijn dergelijke huizen schering en inslag, we zijn eraan gewend. .Voor flats geldt precies hetzelf de". Zonneboilers Het is trouwens niet voor niets dat de stichting de energievoorzie ning van de huizen het eerste aanpakt. Juist de huizen verbrui ken relatief veel energie. Hen nipman: "Daarom zijn we ook begonnen met het animeren van de zonneboilers. Het is zowel technisch mogelijk als econo misch rendabel om de warm-wa- tervoorziening door middel van de zon te regelen. De aanschaf kost natuurlijk altijd geld maar je kunt er wel op rekenen dat de gasrekening zo'n 30 tot 40 pro cent omlaag gaat. Vooral omdat de prijzen van het aardgas de laatste tijd fors zijn gestegen, zullen de mensen zich wel terde ge gaan interesseren voor de goedkope zonneboilers. Anders ligt het met de ruimteverwar ming door middel van zonne- energie. Dit is in bestaande hui zen moeilijk aan te brengen". Hospers: "Dit zijn eigenlijk alle maal voorbeelden van actieve winning van zonne-energie. Maar ook passief kan van de zon worden geprofiteerd. Dat is bij voorbeeld net direct gebruik van de zonnewarmte. Dit kun je sti muleren door de ramen op het zuiden groot te maken en in de winter af te dekken met luifels. Een andere mogelijkheid is een grote betonnen muur. In Mexico is dat al tijden lang een veel ge- bruikt verwarmingsmiddel. Overdag laten de Mexicanen de zon op de muur schijnen. Deze neemt de warmte op en kan het 's avonds weer uitstralen. Deze me thoden stammen alle uit vroeger tijden. Met de techniek die we nu hebben verworven, kunnen ze nog veel verfijnder en doeltref fender worden toegepast". Risicoloos Hoe zijn de drie bestuursleden ei genlijk gekomen tot het oprich ten van een stichting die pleit voor alternatieve vormen van energiegebruik. Is kernenergie taboe? Hennipman zegt hierover "Ik ben voor de energiebron die zo weinig mogelijk gevaarlijke bij werkingen heeft. Wij als mensen zijn verantwoordelijk voor de aarde en moeten doen wat binnen de mogelijkheden van die aarde ligt. Als ik er dan aan denk dat zonne-energie volkomen risico loos is, laat de mensen dat dan gebruiken voor zoveel mogelijk. Maar misschien ontkom je niet aan het gebruiken van kernener gie, want de warmte van de zon is niet toereikend voor alle proces sen waar energie bij te pas komt". ternatief energieverbruik. In de hal van het nieuwe gemeentehuis wordt namelijk van maandag 10 tot en met 20 maart een energie expositie gehouden. In de ten toonstelling onder de titel "ener gie-anders" wordt een beeld ge geven van het energievraagstuk in Nederland en daarbuiten. Op 24 panelen zal veel informatie zijn te vinden over energievoor- raden, besparing, nieuwe ener giebronnen en gebruik van zon- ne- en windenergie. Bovendien zal er in een leeshoek veel docu- Expositie Volgende week zal de Stichting Zonnewoningen Leiderdorp de kans krijgen om de Leiderdor pers nader te informeren over al- mentatie ovei inzage liggen. De expositie is gelegenheid nale dit onderwerp ter georganiseerd bij an de internatio- uer milieu-opvoe ding in het gemeentehuis. Zij is opgezet door het Leids Energie Komitee in samenwerking met de Vereniging Milieudefensie „Beveiliging komt wel laat VOORSCHOTEN - De stichting "Duivenvoorde" in Voorschoten kan een subsidie krijgen van 3351 gulden voor het aanleggen van inbraakbeveiliging in mu seum "Kasteel Duivenvoorde". Tot dit advies aan burgemeester en wethouders kwam de raads commissie voor welzijn en on derwijs in Voorschoten tijdens haar vergadering van gister avond. De commissieleden vinden het wel een vreemde zaak dat h'et gehele systeem in het openbaar is besproken. Bovendien komt de beveiliging wel wat laat, want enige maanden geleden zijn diverse kunstschatten uit het kasteel geroofd, aldus leden van de commissie. VOORSCHOTEN - In Voorschoten kan een bejaardenalarmsysteem komen. Dit is de mening van de leden van de raadscommissie voor welzijn en onderwijs die gis teravond in deze gemeente ver gaderde. Dit bejaardenalarmsys teem zou moeten worden aange sloten op een of meer centrale voorzieningen. Met de directie van het bejaarden tehuis "Hofflant Huys" zijn ge sprekken gevoerd en het alarm systeem van dat bejaardentehuis kan worden uitgebreid over het gehele dorp. Het systeem werkt via het tele foonnet. Door het trekken aan een koordje ontstaat een verbin ding met het bejaardentehuis en daarna kan hulp worden gebo den. De aansluitkosten per woning be dragen ongeveer 1600 gulden. Wethouder Marselis mag het ge hele plan verder met het bejaar dentehuis gaan uitwerken. De opzet is te komen tot een 24-uurs hulpverlening. Wethouder Eveleens plant met bewoners de eerste van de dertig bomen bij de nieuwe weg. Met de handelingen van beide wethouders is er een eind gekomen aan de twee jaren durende reconstructie van de Leidseweg-Noord. Wethouder Van Dalen stelt de verkeerslichten bij de Piet Heynlaan in werking. VOORSCHOTEN - Na bijna twee jaar durende verbeterings-werk- zaamheden is gistermiddag de Leidseweg-Noord in Voorscho ten, (de verbinding tussen De Vink en De Zilverfabriek) weer officieel in gebruik genomen. De wethouder van verkeerszaken Van Dalen stelde de verkeers lichten bij de Piet Heynlaan in werking en de wethouder van openbare werken Eveleens, plantte met de bewoners de eerste van de dertig jonge bomen, die nog enigszins fleur moeten geven aan de grauwe weg. Het opknappen van de weg is tot stand gekomen na inspraak van de bewoners. De weg is voor het autoverkeer smaller geworden, maar de fietser en de voetganger hebben nu wel een eigen pad. Bij de verbetering van de weg stond de veiligheid van bewoner, fietser en voetganger voorop. Dat doel is grotendeels bereikt. Het vrachtverkeer ontwijkt deze thans smalle weg en de luxe auto wordt gedwongen langzaam te rijden. Veel verkeer dat vroeger gebruik maakte van de Leidseweg-Noord gaat thans via de Admiraal de Ruytersingel, maar deze weg is voldoende ruim opgezet, waardoor overlast vooi den uitblijft. Expositie In Galerie "De Pomp" in Warmond worden tot 28 maart werken geëxposeerd van Bert Ju (etsen), Peter van Emmerik (etsen) en Nelly Verkley (poppen). De gale rie aan de Dorpstraat in War mond is geopend op alle dagen van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op woends- dagmorgen bovendien van 10.00 tot 12.00 uur. Dubbelconcert In Nieuw Nijevelt aan de Van Zuy- len van Nijeveltstraat in Wasse naar, treden vrijdag Presse Pa pier en de Suspenders op. De Suspenders plaatsen tegenover de serieuze, vrij "zware" new wave van Presse Papier, een meer lichtvoetige, puntige popmuziek. De avond begint om 21.00 uur. Op dinsdagavond 11 maart zal er bovendien weer een filmavond Tentoonstelling De tentoonstelling "Hoe was 't" (vroeger in Voorschoten), zal worden verlengd. De expositie in het Cultureel Centrum van Voorschoten zal nog te bezichti gen zijn van 10 tot 25 maart. Da gelijks van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.30 uur. 's Zon dags is de tentoonstelling geslo ten. David Bowie-special In de Lindehoeve in Voorschoten zal zaterdag een David Bowie- Special worden gehouden. De fanclub zal in volle bezetting aanwezig zijn. Er zullen onder andere films worden vertoond via video-apparatuur. Er zijn beelden van life-optredens te zien en er is natuurlijk veel mu ziek van David Bowie te horen. Aanvang 21.00 uur. WARMOND - De verkoop van de premie-koopwoningen in de Warmondse nieuwbouwwijk "Lommerlust" moet beter wor den geregeld. Dat is tenminste de bedoeling van het gemeentebe stuur. Er ligt nu een voorstel op tafel om de regeling, die eigenlijk nog maar net de ontwerptafel had verlaten, te herzien. Deze rege- VOORSCHOTEN - Alleen wan neer Voorschoten een streek- functie kan krijgen voor rheu- mapatiënten kan er worden ge dacht aan een apart zwembad voor gehandicapten. Dit werd gisteravond duidelijk in de vergadering van dë Voorscho- tense raadscommissie voor wel zijn en onderwijs. Overleg met de omliggende gemeenten en een juiste opgave van de patiënten aantallen in de regio is noodza kelijk. Het oude instructiebad is niet meer te handhaven na ingebruikne ming van het nieuwe zwembad. Voor zo'n 200 gehandicapten in Voorschoten is dat aanleiding geweest om te protesteren bij de wethouder omdat daarmee de mogelijkheid om te zwemmen voor hen wegvalt. Het nieuwe zwembad krijgt een watertemperatuur van 30 graden en is daarom ongeschikt voor zware rheumapatiënten. Voor deze mensen moet de tempera tuur hoger dan 33 graden liggen. In het oude en kleine instructiebad was het opwarmen tot deze hoge re temperatuur wel mogelijk. Het nieuwe bad is echter te groot en omdat het aantal gehandicapte zwemmers nogal klein is, zal moeten worden gezocht naar een regionale mogelijkheid, zo denkt de gemeente. De commissieleden konden gister avond akkoord gaan met het tot nu toe gevoerde beleid, hoewel wordt betreurd dat deze zaak zo laat aan de orde wordt gesteld. Bij alle voorbesprekingen is nooit over de watertemperatuur ge sproken en het opvoeren van de watertemperatuur tot 33 graden of meer is voor een normaal zwembad een onmogelijke zaak. De vereniging Gezondheidszorg Voorschoten, die het zwemmen voor gehandicapten verzorgt, is te laat gekomen met de aanvraag voor een dergelijke voorziening. nieuwe zwembad tot een temperatuur van 30 graden Het oude instructiebad in Voorschoten. Klein en dus goed te verwa kan worden verwarmd, is het bad °P hogere temperaturen. Maar het bad is sterk verouderd t wel geschikt voor bejaarden. -*~-i - Kerngroep Leiden, het leids An- ti-Kernenergiekomité, de Stich ting Milieuwoningen Leiden, het gemeentelijk bureau voorlich ting en natuurlijk de Stichting Zonnewoningen Leiderdorp. De tentoonstelling is te zien op maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Op vier avond en, te weten dinsdag 11, donder dag 13, dinsdag 18 en donderdag 20 maart, is de tentoonstelling geopend van 19.00 tot 21.00 uur. Op deze vier avonden zullen le den van het Energie Komitee Leiden aanwezig zijn om toelich ting te geven. CONNY SMITS Donderdag ling heeft als uitgangspunt dat de eigenaar van een dergelijke pre mie-koopwoning zijn huis later niet meer tegen vrije marktprij zen kan verkopen. Burgemeester en wethouders willen daarmee bereiken dat de woningen voor Warmondse woningzoekenden beschikbaar blijven. In de jongste voorstellen, die zijn gebaseerd op de regeling van de gemeente Uithoorn, is dit laatste overeind gebleven. Dit geldt ook voor de toeslagregeling voor ver beteringen aan de woningen, waarvoor een bepaalde prijsver hoging mogelijk is. Nieuw is, dat de eigenaar zijn woning niet meer zal kunnen verhuren. Dit zou een kunnen zijn i Schouwburg - 20.15 uur "Funhouse Funhouse", Rob van Houten. LAK-theater - L.S.T. Eenakterfestival, 21 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies,19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. •Volkshuis- Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren ook tel: 140866. Warmond - ken, 20 uur. Wassenaar gem. diensten, 19.30 Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 29 feb tot 7 maart door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel: 124807 en apotheek Voorscho ten, Leidseweg 66, tel: 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uit sluitend in spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, tel: ten zuideti van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur: ma tl m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 1,54500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. m. Habernickel, Rust- hofflaan 4, tel: 02522-15465. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helder - F. Muurling, Plantsoen 23, tel: 125057. Voor de praktijk van Krol en Vestjens - J. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. nabije toekomst moeten verdwijn bezit toch nog geld op te strijken. Gebleken is echter, dat een ont snapping naar verhuur eigenlijk niet nodig is, omdat de nieuwe regeling ook voorziet in een zo genaamde hardheidsclausule. Deze geeft burgemeester en wet houders de bevoegdheid om vrij stelling van de overeenkomsten te geven, die bij de koop zijn ge sloten. Dit zou bijvoorbeeld no dig kunnen zijn wanneer de toe passing van die overeenkomsten een te zware last voor de eigenaar zouden zijn. Ook is nu geregeld dat burgemees ter en wethouders geen gebruik kunnen maken van het recht een gegadigde voor aankoop van de woning aan te wijzen of de wo ning zelf te kopen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 1^3 "0 J aarabonnement Per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2