Tankers voorlopig nog door hart van Alphen Plan voor „omleiden" Onde Rijn al halve eeuw oud Uitbreiding hotels in Noordwijk mag nu tóch Aanpak van school-vandalisme DIRECTEUR SMOORT STAKING: „WERKEN OF NU ONTSLAG..." Industriegebied Alphen: tanende vraag DONDERDAG 6 MAART 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 28 Dieven uit Leiden in Katwijk betrapt KATWIJK - Op aanwijzingen van een inwoner van Katwijk heeft de politie gistermiddag in een meu belzaak aan de Voorstraat twee vrouwen (21 en 25 jaar) uit Leiden aangehouden omdat ze zich ver dacht gedroegen. De politie trof in hun auto kleding aan die door de 21-jarige Leidse in Wassenaar had gestolen. Zij is overdragen aan de politie in Was- De andere vrouw zat vanochtend nog vast op het Katwijkse poli tiebureau voor nader verhoor. Vermoed wordt dat zij op 15 fe bruari bij een juwelier in het win kelcentrum Hoornes een briljant heeft ontvreemd. Overleden na ongeval WOUBRUGGE - De 63-jarige J. den Hertog uit Rijnsaterwoude is gisteren in het Academisch Zie kenhuis in Leiden overleden aan zijn verwondingen nadat hij dinsdagochtend was betrokken bij een ernstig ongeval in Wou- brugge. De man reed met zijn auto achter op een trekker. Aanvankelijk leken de verwondingen mee te vallen. In het ziekenhuis constateerde men echter inwendige bloedin gen waaraan hij gisteren over leed. TAS MET INHOUD GESTOLEN LEIDEN - Even liet een 33-jarige vrouw uit Leiden gistermiddag haar tas onbeheerd op de balie van een reiswinkel aan de Bree- straat staan, en weg was de tas. Tas 'met inhoud vertegenwoordi gen een waarde van 5000 gulden. In de tas zaten onder meer rijbe wijs, paspoort, negentien giro kaarten, giropas, en honderd gulden baar geld. Ongeveer hetzelfde overkwam een 19-jarige Leidse vrouw gister middag in een warenhuis aan de Breestraat. Op het moment dat haar tas even onbeheerd stond, is er een portemonnee uitgegrist. Er zat tachtig gulden in. Zó zou het nieuwe kanaal in Alphen moeten gaan lopen. Op die manier zou de scheepvaart, die nu nog door het dorpscentrum voert, kunnen wor den omgeleid. Op de foto ligt links de binnenstad van Alphen, rechts de nieuwbouwwijk Ridderveld. Voorlopig echter is er nog lang een zicht op uitvoering van dit kanaalplan. ALPHEN AAN DEN RIJN- De kans dat binnen af zienbare tijd de scheep vaart verdwijnt uit de Al- phense binnenstad, is mi nimaal. De druk bevaren Oude Rijn (ook door kerosine-tankers, richting Schiphol) is in handen van de provincie. En daar heeft men de eerst komende tien jaar geen geld voor, wat dé oplossing moet wor den: de aanleg van een nieuw ka naal in Alphen, voorlangs de wijk Ridderveld. Van het rijk valt evenmin iets te verwachten. Ook daar zit men krap in het geld. Bovendien zijn er elders in Nederland waterwe gen die harder om een oplossing schreeuwen. De aanleg van een nieuw kanaal door Alphen (ter vervanging van de Oude Rijn als scheepvaartrou te) kwam vorige week weer in de belangstelling, toen WD-ge- meenteraadslid P.W. Vis polste wat er waar was van de sterke ge ruchten dat de plannen voor een "omleiden" van de Oude Rijn spoedig uitgevoerd konden wor den, omdat het rijk deze vaarweg in Alphen zou gaan aanwijzen als zogenaamde hoofdvaarroute. Bij rijkswaterstaat zegt men desge vraagd dat, er momenteel alleen sprake is van een aanwijzing tot hoofdvaarroute van de Gouwe (een schakel in de verbinding Rotterdam-Alphen). Juist bij Gouwsluis, op de vaarwegkrui sing van Gouwe, Oude Rijn en Aarkanaal, vindt een splitsing van het scheepvaartverkeer plaats. "Een praatpunt is nog waar het eindpunt van de hoofd vaarroute Gouda-Alphen moet liggen: aan het eind van de Gou we wat het meest logisch is, of ergens in Alphen", aldus ir. Be- verloo. Wél is het volgens hem vrijwel ze ker dat de Oude Rijn tussen Gouwe en Heimansweterir)g zal worden aangewezen tot hoofd weg voor de recreatievaart. Daar over wordt aanstaande vrijdag gesproken door vertegenwoordi gers van de ministeries van ver keer en waterstaat, ruimtelijke ordening en cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Dat laat ste ministerie zou de plannen dan verder moeten uitwerken. Wat voor gevolgen een aanwijzing van de Oude Rijn door Alphen tot hoofdweg voor de recreatievaart heeft valt nu dan ook nog niet te zeggen, aldus Rijkswaterstaat. De kans dat de Oude Rijn spoedig wordt omgelegd is echter vrijwel nihil. "Als de Oude Rijn in Al phen al de status van hoofdvaar weg zou krijgen, wil dat absoluut niet zeggen dat het rijk daar de zaken grandioos gaat opknap pen. De situatie daar in de stad is niet zo vreselijk best, dat ontken ik niet, maar wij hebben het geld ook niet", stelt ir. Beverloo. Hij zegt het dan veeleer te willen zoeken in een betere opzet van de rampenbestrijding in dit ge bied (bijvoorbeeld wanneer midden in het Alphense cen trum één van de tankers met ke rosine ontploft). Dat alles is ter sprake gekomen naar aanleiding van het al weer enige tijd geleden verschenen vaarwegenplan (Vaarwegennota en Structuurschema vaarwegen) van de regering. De adviseurs van de regering, onder meer de Raad voor de Waterstaat en de Raad van advies voor de Ruimtelijke Ordening, hebben nu hun advie zen uitgebracht. In het oorspron kelijke regeringsplan was hele maal niets opgenomen over een aanwijzing tot hoofdvaarweg van de scheepvaartroute Rotterdam- Gouda-Alphen-Amsterdam. De beide adviseurs vinden het (on der meer) echter noodzakelij k dat STRUIKELBLOK NOG NET ALS 50 JAAR GELEDEN: HET GELD ALPHEN AAN DEN RIJN - De plannen om de Oude Rijn in Alphen "om te leggen" zijn inmiddels zo'n vijftig jaar oud.' Al in 1930 koesterde Provinciale Waterstaat plannen voor een v aar omleg g ingToen werd overigens gedacht aan een omlegging ten zuiden van Al phen, dwars door de polder Kerk en Zanen de polder ach ter de spoorlijn Alphen-Lei den). Eind 1946 leken de plannen voor een Rijnomleg ging zelfs dichterbij dan ooit: rijk, provincie en gemeente Alphen waren het eens ge worden over de plannen, die echter op fel verzet stuitten bij de Nedelrandse Nederlandse Vandaar dat aan het eind van de veertiger jaren werd omgezien naar andere moge lijkheden. Toen kwam een Rijnomlegging noordelijk van Alphen in beeld. De wijk Ridderveld bestond toen nog niet. Door de jaren heen bleken de kosten van een nieuw kanaal echter een onoverkomelijk struikelblok. Nooit konden de betrokkenen het eens worden over de vraag wie er voor welk deel van de kosten op moest draaien. In 1971 tenslotte deed het Al phense gemeentebestuur de nota "Vaarwegomlegging Oude Rijn" het licht zien. Daarin passeerden vele mo gelijkheden tot omlegging de revue. Duidelijk werd echter, dat een kanaal voorlangs Ridderveld verreweg de voor keur verdiende. Dat plan wacht nog altijd op realiseringHet voorziet in de aanleg van een kanaal vanaf de Oude Rijn ter hoogte van ziekenhuis en politiebureau via Planetensingel en Edel steensingel naar de Zeger- plas. Het gaat om een kanaal van ongeveer 1 kilometer lengte. Via de Zegerplas be landen de schepen op het Aarkanaal, dat dan moet worden verbreed. De verbre ding van het Aarkanaal be slaat ongeveêr 1700 meter. Het voordeel van bovenge noemde route is dat er slechts één nieuwe brug hoeft te wor den gebouwd, namelijk bij de President Kennedylaan (op de kruising met de Edelsteen singel en Planetensingel). Wel zal de Rijnbrug over het Aarkanaal moeten worden vervangen of verbeterd (be weegbaar gemaakt). De voor het graven van een kanaal benodigde grond is vrijwel geheel in handen van de ge meente Alphen en goeddeels onbebouwd. Struikelblok voor uitvoering van de omleggingsplannen is, vijftig jaar nadat er voor het eerst sprake van was, nog al tijd: het geld. Het provinciaal bestuur - de Oude Rijn is in beheer bij Provinciale Water staat - heeft al meermalen la ten weten dat zij vóór 1990 ze ker geen geld heeft voor deze miljoenenverslindende ope ratie. de route Rotterdam-Alphen. met name de Gouwe, wordt aangewe zen als hoofdvaarweg. Het is de bedoeling dat de Tweede Kamer nog vóór de zomer een be slissing neemt over de regerings plannen en de bijbehorende ad- Neuman houdt spreekbeurt bij Katwijkse CDA KATWIJK - Henk Neuman, direc teur van het instituut voor vre desvraagstukken in Den Haag, komt a.s. dinsdagavond (11 maart) naar de Triumfatorkerk in Katwijk. Hij zal daar op uitnodi ging van de plaatselijke afdeling van het CDA een lezing houden over het onderwerp: "Vrede en veiligheid in het licht van het CDA". De lezing heeft plaats tijdens een ledenvergadering van het CDA- Katwijk. Er zal gelegenheid zijn te discussiëren over hetgeen Neuman naar voren brengt. De vergadering begint om 20.00 uur. Boormachines gestolen LEIDEN - Boormachines ter waarde van 3400 gulden zijn af gelopen maandag of dinsdag ge stolen vanaf een bouwterrein op het Waardeiland. Uit het Academiegebouw aan het Rapenburg is gistermorgen een suède jas uit de garderobe ont vreemd. Waarde: 1900 gulden. Snelheidscontrole: 32 overtreders LEIDEN - Gistermiddag van twee tot vier uur heeft de politie de snelheid van 873 voertuigen ge controleerd op de Lammen- schansweg. De politie consta teerde dat 32 voertuigen veel harder reden dan de toegestane vijftig kilometer. TER AAR - Een stakingspoging van een aantal chauffeurs van het Ter Aarse transportbedrijf Vlitro BV is dinsdag door de directie verijdeld. Dinsdagavond wilde een aantal chauffeurs van Vlitro, in navol ging van Alphense collega's bij Rutges bv, het werk neerleggen. Directeur K. G. van Vliet greep echter snel in. Hij deed dat door de chauffeurs in krachtige ter men voor de keus te stellen on- gen. „Binnen vijf minuten waren ze weer aan het werk", aldus di recteur Van Vliet. Voor de inmiddels beëindigde sta king bij Rutges heeft hij geen goed woord over. „Een stelletje raddraaiers" noemt hij de organi serende FNV, en voor wat de chauffeurs betreft, vindt hij dat ze beter zouden kunnen werken om het bedrijf er weer bovenop te helpen dan te staken. CAO Zelf wordt Van Vliet regelmatig aan zijn vestje getrokken door de vakbond, omdat hij de cao voor het beroepsgoederenvervoer niet stipt naleeft. Met name voor wat betreft de rijtijden wordt er bij zijn bedrijf met de cao nogal eens de hand gelicht: de chauffeurs rijden langer dan wettelijk is toe gestaan. „Maar die jongens willen dat zelf', aldus Van Vliet. „Als zo'n chauffeur bij Utrecht staat op een uur rijden van huis en hij mag van zijn cao dat uur niet meer doorrijden, moet ik dan zeggen: blijf dan maar overnach ten? Bovendien willen de chauf feurs zelf meer overuren maken, omdat ze een huis hebben ge kocht of zoiets. Als ik ze aan hun cao zou houden, zou ik zo zonder personeel zitten". Op vragen als hoe laat de staking precies begon, wie het initiatief nam(en) en wat de motieven zijn geweest, wil Van Vliet geen reac tie geven. „Er is hier niet ge staakt". aldus de directeur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Er is nu al voor vier miljoen gulden minder aan industriegrond verkocht in Kerk en Zanen (over het spoor Alphen- Leiden) dan bij de opzet werd aangenomen. De belangstelling om in Alphen een lap industriegrond te kopen is tanend. Twee stukken "Er is een tijd geweest dat men in de rij stond voor een stuk industrie grond, maar nu zijn we blij dat we twee stukken kunnen verkopen". Aldus wethouder D. van Leeuwen (openbare werken) gisteravond tot de commissie openbare werken naar aanleiding van een tweetal voorge nomen grondverkopen, waaraan de gemeenteraad eind deze maand zijn goedkeuring moet hechten. Dat er in deze twee gevallen bedrijfswoningen mogen worden gebouwd voor de prijs van industriegrond 185 per vierkante meter) viel bij de progressieve partijen in de commissie niet in goede aarde. Zowel PvdA Vrachtwagens Jaarlijks voor f 50.000 vernield in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie wil de plaatselij ke scholen gaan helpen bij pogingen om van dalisme te voorkomen. Jaarlijks wordt er op de Al phense scholen voor zo'n 50.000 vernield. Vooral daken en ruiten moeten het daarbij ontgelden. In het bedrag van 50.000 is nog niet inbegre pen de schade aan buiten lampen, deurbellen, kozijnen en schoolpleinen. Hoewel zoveel mogelijk wordt geprobeerd de schade te ver halen op de daders, blijkt dat slechts in zeven procent van de gevallen te lukken. Van daar dat het veel meer zoden aan de dijk zet om te proberen vernielingen te voorkomen. Dat is onder meer met rede lijk succes geprobeerd in de plaatsen Dordrecht en Leer dam, waar de Alphense poli tie nu haar licht heeft opge stoken. In Dordrecht bijvoorbeeld is aan schooljeugd foto's ge toond van vernielde gebou wen, tesamen met de reke ningen van de reparatiekos ten. Ook werden met de leer lingen tal van gesprekken ge voerd en liet men de kinderen over vandalisme nadenken door hen een opstel over dit onderwerp te laten schrijven. Verder werden een grote ma quette gemaakt en "kijkdo zen" met de vernielde voor werpen. Alle werkstukken (tekeningen, kijkdozen, op stellen, maquettes etc.) wer den tenslotte tentoongesteld voor het publiek. Volgens de rijkspolitie in Dor drecht is dit project door de scholen heel positief ervaren. In Dordrecht verwacht men dan ook dat het aantal vernie lingen in de loop der jaren verhoudingsgewijs zal dalen, meldt de Alphense hoofdin specteur van politie A. M. Rutting in een notitie aan burgemeester M. Paats. Uit die notitie blijkt ook dat op twee scholen voor voortgezet onderwijs in Alphen, het Ash- ram-college en het Christelijk Lyceum, al eens aandacht is besteed aan de onderwerpen "vandalisme" en "jeugdcri minaliteit". Bij beide projec ten was de Alphense politie betrokken door het geven van informatie en advies. "Indien ook bij andere scholen in de gemeente belangstelling be staat voor een project over dit onderwerp, ben ik gaarne be reid hieraan medewerking te verlenen", aldus hoofdin specteur Rutting. Het balletje is aan het rollen ge bracht door het WD-ge- meenteraadslid H. W. den Duijn. Geschrokken van het bedrag dat jaarlijks besteed moet worden aan het repare ren van schoolgebouwen 50.000), wees hij op de Dor- drechtse actie tegen vanda lisme. Op verzoek van bur gemeester Paats heeft de Al phense politie vervolgens geïnformeerd bij de collega's in Dordrecht naar het hoe en waarom en het verloop van de Dordrechtse actie. als Progressieve Combinatie Alphen verzetten zich daartegen. Zij kon den de rest van de commissie en wethouder D. van Leeuwen echter niet overtuigen. De laatste vond onder meer dat Alphen, gezien de afnemen de belangstelling voor industriegrond, wellicht wat aantrekkelijker met zijn prijzen moet worden. Bovendien kan er, als er bij het bedrijf een woning staat, wat toezicht worden gehouden, in verband met diefstal len, voerde Van Leeuwen als argument aan. Het gaat om grondverkopen aan het Alphense automobielbedrijf Van Rijn, dat nu nog aan de Prins Hendrikstraat zit, en het transportbedrijf Verkerk. Dat laatste bedrijf is op zijn huidige stek aan de Rijnhavenkade duidelijk uit zijn jasje gegroeid. Het bedrijf kan zijn dertig vrachtwagens nu niet op eigen terrein kwijt. Dat kan in het nieuwe industrieterrein wel. Het Zonne hotel in Noordwijk: de gemeente kantte zich tégen uitbreidingsplannen, de provincie vindt dat er wel mag worden gebouwd aan voor- en achterzijde. De hotel-eigenaar mag ook een dienstwoning bouwen op de tennisbanen bij Sole Mio. Fietspad mag langs villa van Heineken (Van i r verslaggevers) DEN HAAG-NOORDWIJK - De Noordwijkse hotels „Zonne" en „Duin en Dal" aan de Rem- brandtweg mogen hun accom modaties toch uitbreiden en op de plaats van hotel „Helmhorst" aan de Koningin Astridboule- vard mogen wèl appartementen komen. Dit is te danken aan de wijzigingen die het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft aangebracht in het bestemmingsplan Zuid duinen, dat in oktober 1978 door de Noordwijkse gemeenteraad was vastgesteld. De hotelhouders waren bij Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de pro vincie, in beroep gegaan tegen de beperkingen die dit gemeentelijk plan aan hun hotels oplegde. Zonne hotel Eigenaar J. J. W. G. van Velzen van „Zonne" mag het hele terras aan de voorzijde van het aan de Rem- brandtweg gelegen hotel bij de eetzaal en de lounge trekken, met een maximale hoogte van één bouwlaag. De gemeenteraad wil de hem slechts een uitbreiding van anderhalf a twee meter toe staan. Ook vindt het provinciaal bestuur dat aan de achterzijde van het hotel, waar al een zwem bad is, enige uitbreiding wel is geoorloofd. Verder mag Van Velzen op de ten nisbanen nabij Sole Mio (grond die zijn eigendom is) van het pro vinciaal bestuur in tegenstelling tot het gemeentebestuur wel een dienstwoning bouwen. Tot nu toe waren Van Velzen en zijn gezin voor huisvesting aangewezen op hun eigen hotel. Duin en Dal Hotel Duin en Dal mag in het ter rein op de hoek van de Surina- meweg en de Rembrandtweg toch met een ondergrondse re creatieruimte worden uitgebreid. Het provinciaal bestuur stelt wel als voorwaarde dat die ruimte in derdaad geheel ondergronds moet zijn en niet nog ten dele bo ven de begane grond mag uitste ken, zoals eigenaar L. P. J. C. Pfister oorspronkelijk van plan was. Overigens voorzag het be stemmingsplan Zuidduinen al in een uitbreiding van dit hotel met een vloeroppervlakte van 250 m2. Gedeputeerde Staten hebben er geen bezwaar tegen dat op de plaats van hotel Helmhorst aan de Koningin Astridboulevard een gebouw met appartementen zal verrijzen. Het gemeentebe stuur had deze mogelijkheid in het bestemmingsplan uitgeslo ten. Het hotel kan nu dus wor den afgebroken; volgens eige- Wel mocht Van Wijk van het ge meentebestuur in het duingebied aan het einde van de Boerhaave- weg een eengezinshuis laten bouwen. Het provinciaal bestuur heeft daar nu als voorwaarde aan verbonden dat dit dan wel een dienstwoning moet worden, die bij het toekomstig appartemen tengebouw hoort. Gedeputeerde Staten wijzen de be zwaren van acht buurtbewoners tegen bebouwing van deze grond af. GS geven toe dat de daar nu aanwezige duinpan met de bouw van de dienstwoning goeddeels verloren zal gaan; daar staat te genover dat het karakter van de villawijk niet wordt aange tast Fietspad Het protest van A. H. Heineken, een van de villabewoners, tegen de voorgenomen aanleg van een fietspad tussen de toekomstige woonwijk Vinkenveld en de Boerhaaveweg wordt door het provinciebestuur van de hand gewezen. Volgens Gedeputeerde Staten hoeft niet te worden ge vreesd dat dit fietspad, waar geen bromfietsen zullen mogen rijden, het rustige woonkarakter van de villawijk Zuidduinen zal aantas ten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23