Piet Hoogervorst uitblinker bij winnend Landwer oubliek Jolley Sojino zag een ruimteschip, zegt-ie Van der Smissen overtuigt niet bij EK vijf kamp Sjak Jansen Instorten van graven zoals in Rhenen is op Rhijnhof niet erg waarschijnlijk geschenk uit de hemel vallen Gr af delf machine kwam als een Uitstekende tijd van Ria Visser op 1500 m Coureurs accepteren Niirburgring weer DONDERDAG 6 MAART 1980 VARIA PAGINA 21 Evenals zo vele van zijn collega's schrok ook H. Gravekamp, opzich ter van de Oegstgeester begraafplaats Rhijnhof, zich een hoedje toen hij onlangs in de krant het tragische bericht las over dat onge luk in Rhenen, waarbij één grafdelver om het leven kwam en een andere zwaar gewond werd. door Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt. tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Moe word ik. Moe van al die r bij hoog en bij laag beweren op een hel der ogenblik een UFO te hebben ont- waatd, terwijl zij net zo goed als ik we ten dat het louter een wat al te traag ontbrandende vuurpijl betrof. In veel gevallen wenden die UFO-zieners zich dan tot zo'n meneer of mevrouw die stukjes schrijft in de krant. Ben je in een hele goede bui. dan wil je d'r nog wel es op ingaan. Dan probeer je zorg vuldig te weten te komen of men nou een lichtkogêl, flits of vliegende schotel meende te zien. Wellicht was het een raket of een licht bundel? Of was het soms een satelliet? Een vuurbal misschien? Of moeten we het in de richting zoeken van een val lende ster? ,fJo, no", zegt Jolley Sojino (35), „the thing I saw monday-evening was a spaceship. I swear it was a spaceship" Jolley, een Amerikaanse tafeltenni- strainer die op uitnodiging van het Leidse Scylla in de sleutelstad verblijft, verklaart dus dat hij maandagavond een ruimteschip aan de hemel heeft ge- Het was kwart over acht toen Jolley, moe van de zojuist beëindigde training met Bettine Vriesekoop en wandelend op de Leidse Korenaar straat, dat fel verlich te ding ontdekte. We moeten volgens hem nu niet gaan denken dat hij 'nuts' (gek) is geworden want zegt hij: ,My whole life I've never believed such nonsense. But now I do". Jolley stond zelfs dermate perplex.dat hij er een hele nacht niet van heeft kunnen slapen. Overigens rangschik ik Jolley niet onder die categorie UFO-zieners, die ik zoéven beschreef. Het was name lijk vrij toevallig dat de tafeltenni- strainer z'n belevenis uitgerekend mij vertelde. Want dat had net z'n ouwe moer kunnen zijn. Mopperen hielp niet, delven moest gebeuren „Zo'n graf is zeker tweeeneen- halve meter diep", weet Gra vekamp. „Reken dus maar uit hoeveel zand ervoor komt kijken om dat graf dicht te gooien. Wanneer die lading - zoals wij dat noemen - gaat lopen, dan moetje maken dat je wegkomt". Stempelhout Op Rhijnhof zal dat volgens Gravekamp echter zo'n vaart niet lopen, omdat men daar voor het afbakenen van de graven consequent stempel hout gebruikt. Stempelhout is taai en laat zich niet ge makkelijk opzij zetten. Bovendien wordt er op Rhijn hof niet meer met de hand ge graven. Al zo'n twaalf jaar wordt het zware en niet onge vaarlijke graafwerk verricht door een machine. De komst van de grafdelfma- chine betekende destijds voor de grafdelvers op Rhijn hof een geschenk uit de he mel. Want ik geef het je te doen 's winters een graf te graven wanneer het een paar graden had gevroren. De grond was dan kei- en kei hard. Daar viel met een schop nauwelijks doorheen te ko- Bukwerk 's Zomers was het grafdelven al niet beter. Met die snikhete dagen legde je het af. „Dan dreef je", weet Gravekamp, die voordat hij in 1967 werd bevorderd tot opzichter me nig graf had gedolven. „Heus, op die bloedhete dagen was het amper om te doen. Maar mopperen hielp niks, want het delven moest gebeu- er bij wijze van uitzondering geen uitvaarten op het pro gramma staan. Maar anders glimmen die zwarte schoenen van 'm als een spiegel en valt er op die zwarte pet op z'n hoofd niets aan te merken. Dat hoort er allemaal bij. Zeker wanneerje, zoals Gravekamp, de uitvaarten leidt. En dat zijn er in een jaar heel wat, ook al is het de laatste tijd wpI wat minder geworden door de komst van de crematoria. Gevoelig „Daar hebben we concurrentie aan", verklaart Gravekamp, „als je het zo mag noemen tenminste. Want dat hele be graven is natuurlijk een nogal gevoelige kwestie". „Nee. je kunt niet stellen, dat het toenemende aantal cre matoria de werkgelegenheid op Rhijnhof in gevaar brengt. We gaan er alleen financieel iets op achteruit. Maar qua werk zeker niet. „Dit werk is immers zo ar beidsintensief. Er is hier zo enorm veel tuinwerk te doen. Elke dag zijn daar toch zo'n man of tien mee bezig. Dan weer bomen snoeien, dan weer de perken en dan weer de verzakte zerken optrek ken". Allemaal dingen die telkens weer gedaan moeten worden. En dat is logisch. „Want", stelt opzichter Gravekamp, „deze begraafplaats moet na tuurlijk te allen tijde een goed aanzien hebben". Op het moment dat die twee doende waren een graf te graven, stortte de kelder van een er naast liggend familie graf in. Verschrikkelijk, vindt ook Gravekamp. Voor zover hij kan bekijken, moeten daar de kubieke meters zand zijn ingezakt. En'dan moeten daar geen mensen zit ten, want dan betekent dat een regelrechte ramp, zoals in het dorp aan de Grebbeberg. Opzichter Gravekamp: Deze begraafplaats moet te allen tijde een goed aanzien hebben". ren. Daar hielp geen moeder tje lief aan. Soms het ene graf na het andere. En dat allemaal met de hand. Rap vijf uur was je d'r mee zoet. 't Is dat je li chaam op dat bukwerk was ingesteld, anders was het ab soluut niet uit te houden ge weest". Zwart Delven is er dus voor Grave kamp niet meer bij. Als op zichter heeft hij thans een gans andere taak: zorgen dat de uitvaarten gladjes verlo pen. Dat houdt in dat Grave kamp nagenoeg in smetteloos zwart door het leven gaat. Vandaag toevallig niet, omdat LEIDEN - De Taverne en Van Rooyen, de nummer een en twee op de ranglijst van de Leidse hoofdklasse zaalvoet bal, leden gisteravond verrassende nederlagen. De Ta verne kreeg een minimale 7-6 nederlaag te slikken van Landwer. Van Rooyen kon niet profiteren van de misstap Van Gerven-Van Rooyen 5-3 van de lijstaanvoerder. De Leidenaars kregen in de Lisse- se THB hal met 5-3 klop van Van Gerven. finitief in veilige haven te lood sen: 7-5. Theo van Seggelen maakte er nog 7-6 van maar de tijd was te kort om nog naast Landwer te komen. Landwer-De Taverne 7-6 De terugkeer van Piet Hoogervorst bij de thuisploeg werd de Leidse koploper fataal. De na een bles sure teruggekeerde Sassenhei- mer nam vier van de zeven doel- Inter-regionale zaalvoetbalcompetitie VI-De Engel 5-4, De Rozet-Koosjardin 1-2, FV Snoekie-Benco 2-2, Glasber- gen-Rott. stud. 3-3, Huug van Es-Con- cordia 5-1, Chess Z'75-De Bron 2-7. Stand: 20-35 Huug v Es 18-17 20-34 Snoek. 19-15 19-31 Rott. stud. 20-14 20-28 Benco 19-20 Conc. 20-20 Ch. Z'75 19-9 20-9 19-1 De Roz. De Engel De Bron Glasb. Topscorers: Koos Bekooy (Koosjardin) 1 29; Theo Godyla (Den Engel) 1 25; Gé Perfors (Glasbergen) 1 22; Ger Nagtegeller (Koosjardin) 1 21; Cees de Roode (Koosjardin) 19; Bart van der Weyden (Koosjardin) 18; Wil Groenendijk (Glas bergen) 1 18. Hoofdklasse: Vd Pias-Van Duuren 2-2. Landwer-De Taverne 7-6, Van Gerven-Van Rooyen 5-3. Stand: De Tav. 14-22 V. Duuren 14-13 V. Rooyen 14-21 V.d. pias 14-11 Landw. 14-19 EKL Boys 14-10 Oegstg. 13-17 V. Gerv. 14-8 MJBS 14-13 Roodenb 13^ Topscorers: Fred van Haarlem (Van Duuren) 20; Frans Sjardijn (Van Rooyen) 219; Piet Hoogervorst (Landwer) 4 19; Gerard van Beek (Van Gerven) 3 16; Frans van der Reyden (Van Rooyen) 16; Peter Ho- gewoning (Oegstgeest) 15; Martin van der Plas (Van der Plas) 14; Hennie Zoet (Landwer) 13. punten voor zijn rekening. Door deze overwinning is het verschil tussen Landwer en koploper de Taverne nog drie punten. Met de rust keek De Taverne al tegen een 5-2 achterstand aan. Theo van Seggelen zorgde voor 0-1waarna Ton Arroyo de thuisploeg op ge lijke hoogte bracht 1-1. Ton Kamphues maakte er uit een pe nalty nog wel 1-2 van maar hierna was het de beurt aan de ploeg van coach Theo van der Vlugt. Uit blinker Piet Hoogervorst was verantwoordelijk voor een 4-2 stand in een tijdsbestek van ze ven minuten. Terwijl Jan Boekei vlak voor de onderbreking op de strafbank vertoefde, slaagde Landwer er met slechts drie spe lers toch in om de score te vergro ten (Peter van der Vlugt scoorde). In de tweede rondgang kwamen de Sassenheimers opnieuw goed uit de startblokken (Ton Arroyo te kende 6-2 aan), maar hierna trok ken de Leidenaars het initiatief Door deze overwinning hebben de Lissenaars weer voldoende uit zicht op prolongatie van het hoofdklasseschap. De ploeg speelde een goede wedstrijd te gen een Van Rooyen dat niet in zijn normale doen was. In de eer ste eerste helft liep het voortva rend met de Leidenaars. John Jansen en Frans Sjardijn schoten hun ploeg naar een 0-2 voor sprong. Daarna knalde Sjardijn nog twee maal op het houtwerk. Gerard van Beek bracht vlak voor rust de 2-1 op het scorebord. Direct na aanvang van het tweede speelpart schoot opnieuw Van Beek wederom raak: 2-2. De thuisploeg zette niet door maar liet zich door Van Rooyen in de verdediging drukken. Frans Sjardijn bracht het overwicht via een treffer tot uitdrukking: 2-3. Een verkeerde terugspeelbal bij de Leidenaars was er de oorzaak van dat Ben Kortekaas 3-3 kon inschieten. Via uitvallen sleepten de Lissenaars de zege hierna in de wacht (Van Beek en Jack van Ruiten scoorden) 5-3. zich toe. Ton Kamphues, VOETBAL - Klaus Toppmüller, Bennie Heemskerk en Hans Braat brachten hun ploeg in de race terug: 6-5. Het was hierna aan uitstekend keeperswerk van Paul van der Zwaan te danken, dat de Leidse ploeg niet op gelij ke hoogte kwam. In de slotfase deed Piet Hoogervorst weer van zich spreken, door zijn ploeg de- speler van de 1. FC Kaiserslau- tern en het nationale team, zal naar de Dallas Tornados in de Verenigde Staten vertrekken. De 28-jarige Westduitse speler is lange tijd geblesseerd geweest. Op 29 maart zal hij zijn eerste competitieduel voor de Torna do's spelen. Ria Visser: snelle tijd op INZELL (SID) - Ria Visser iieeft zich gisteren op de ope ningsdag van de wedstrijden om de Gouden Schaats enigs zins gerevancheerd voor de nederlaag, die zij op de Olym pische 1500 meter leed tegen Annie Borckink. De zilveren medaillewinnares van Lake Placid won de mijl in de zonnige Zuidduitse win tersportplaats in de uitste kende tijd van 2 min. 11.91 se conden. Annie Borckink werd achter Nancy Swider derde in 2.13.18. De Olympische kampioene voert het klassement aan. Ria Visser speelt daarin geen rol van betekenis, omdat zij op de 500 meter ten val kwam. In de sprintklasse koerst Beth Heiden, die bij de Spelen ge noegen moest nemen met één bronzen medaille, af op de Gouden schaats. Door een voortreffelijke 1.25.34 op de duizend meter nam ze een voorsprong van een vol punt op haar landgenote Leah Müller. De uitslagen van de eerste dag zijn: vierkamp (all round): 500 m: 1. Sigrid Smuda (Wdl) 43.53, 2. Ina Steenbruggen en Annie Borckinck (beiden Ned) 44.29, 4. Nancy Swider (Vst) 44.42. 1500 m: 1. Ria Visser (Ned) 2.11.91, 2. Nancy Swider 2.13.03, 3. An nie Borckinck 2.13.18,4. Sijtje van der Lende (Ned) 2.14.91. Stand na de eerste dag: 1. Borckink 88.683 punten, 2. Swider 88.980, 3. Smuda 88.980, 4. Van der Lende 89.410. Vierkamp (sprint): 500 r 1. Leah Müller (Vst) 4241, 2. Beth Heiden (Vst) 42.48. 1000 m: 1. Beth Heiden 1 25.34, 2. Silvia Brunner 1.26.90. Stand na de eerste dag: 1. Heiden 85.510. 2. Muller 86.590. HEESWIJK/DINTHER (ANP) - Het opvallendste ver schijnsel op de eerste dag van de strijd om het Europees kampioenschap individuele vijfkamp vormde de aanwe zigheid van drie leden van het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB). De traditie wil, dat dit college elkaar pas zondagmiddag op de afslui tende toernooidag aan de borrel treft. In Heeswijk-Dinther werd dit gebruik enigszins geweld aangedaan Aan de presentie van voorzitter De Booij, tweede man Lageweg en penning meester Graus mag terecht de conclusie worden verbonden dat er iets bijzonders aan de hand is met deze titelstrijd. Op voorstel van dit spel- bepalende trio van de KNBB en met goedkeuring van de Europese federatie is bij dit kampioenschap namelijk spra"ke van een organisato risch experiment. Immers, in tegenstelling tot het onaantastbaar geachte ene poule-systeem waarbij alle spelers elkaar ontmoeten, zijn de acht deelnemers in het Brabantse dorp verdeeld over twee groepen. Na afwerking van een halve competitie vallen van elke groep de twee laagst geklasseerden af en zetten de vier besten de strijd in het weekeinde voort met de halve (kruisings) finales. De winnaars daarvan treffen elkaar zondagmiddag met als inzet de Euro pese titel. De verliezers strijden gelijkertijd om de derde plaats. De redenen voor dit experiment liggen voor de hand: verlichting van het zware programma door vermindering van het aantal partijen met als mogelijk gevolg verkorting van de toernooiduur en - vooral - het verloop aantrekkelijker en boeiender maken. Met betrekking tot dit laatste facet moest de organisatie vooraf al een veer laten door de afschrijving van Ceulemans, die de voorkeur gaf aan de bruiloft van zijn zoon boven titelverdediging. Met de Belgische Maestro erbij zouden er deelnemers van grote allure zijn geweest. Nu hij absent is moeten spectaculaire gebeurtenissen dit ver lies opvangen. Wat dat aspect betreft werd het handjevol toeschouwers op de eerste dag niet teleurgesteld. Hun komst en die van de drie bonds- functionarissen werd gehonoreerd met opmerkelijke scores. Zo moest Dieter Muller Johan Scherz remise (5-5) toestaan en incasseerde Christ van der Smissen tegen Piet Vet twee forse nederlagen in de kaderspelen. Daar tegenover stonden overwinningen in het libre, in één beurt en het bandstoten^zodat het driebanden de beslissing moest bren gen. In deze spelsoort moest Van der Smissen meer klasse worden toegedicht. Maar het kwam op het groene laken niet tot uiting. Vet nam een voor sprong van 17-11 en leek voor een regelrechte sensatie te zorgen. Door een uiterste krachtsinspanning, gelardeerd met sterk defensief spel, trok Van der Smissen alsnog de zege (30-28) naar zich toe, maar overtui gend was het niet. In de overige partijen geen verrassingen. Wildforster was over de gehele linie sterker dan Vieira (6-4) en Dielis rolde zijn landgenoot De Sutter op (8-2), al was zijn enige nederlaag in het driebanden een surprise. Poule a: Wildforster (Wdl)-Vieirat (Fra) 6-4, Van der Smissen Vet 6-4 Poule B: Scherz (OospMuller (Wdl) 5-5. Dielis (Bel4-De Sutter (Bel) 8-2. DUSSELDORP (ANP) - Er wordt in motorsportkringen niet meer gesproken over een boycot van de Nürbur- gring, waar op 24 augustus de de eld- kampioenschappen worden gehouden. Dat bleek tijdens het voorjaarscongres van de internationale motorsport federatie in Genève. Wil Hartog en Jock Taylor fun geerde daar als woordvoer ders voor de coureurs. Har tog sprak duidelijke taal: "De onveiligheid van het circuit is relatief. Alleen wie er voor de eerste maal op rijdt loopt wat meer risico. Ik ben er zeker van dat we zullen starten". De Brit Bar ry Sheene en de Amerikaan Kenny Roberts, heiden al twee keer wereldkampioen in de halve literklasse, ver klaarden vorig jaar nog dat zij en een groot deel van de topcoureurs niet meer op het circuit in de Eifel zouden verschijnen. Roberts en Sheene hebben trouwens nog een nederlaag moeten slikken. De met veel tam tam aangekondigde world series, een tegenhan ger van de strijd om de we reldkampioenschappen, gaan definitief niet door. "In een gesprek met de verte- genwoordigers van de rebel lerende groep heb ik duide lijk de afwijzing van de fede ratie naar voren gebracht", aldus de Spaanse voorzitter Nicolas Rodil del Valle. "Wij hebben de steun van de fa brieken gekregen. Die zijn niet geïnteresseerd in de world series. De laatste tijd ijn is de groep coureurs, die zich wilde afscheiden, trouwens aanzienlijk ingekrompen. Roberts en Sheene trouwens al bijgedraaid "We zullen aan de strijd om de wereldtitels deelnemen" Het aantal races is voor dit sei zoen aardig uitgedund, nu d< wedstrijden om de groti prijzen van Venezuela ei Zweden om financiële rede nen niet doorgaan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21