Kritiek Kamer op woningbouwbeleid Van der Stee stopt in '81 Tal van problemen rondom volkstelling in Amerika Contact met blanke kerk herstellen Eigen Huis: bank vroeg te veel boetegeld B2QEB -de Bijenkorf (2Tl— PAGINA 13 Kamerlid De Beer (WD) heeft gis teren om een vergadering van de volkshuisvestingscommissie ge vraagd ter bespreking van het feit dat de bouwplannen voor pre miekoopwoningen in 1980 niet uitgevoerd kunnen worden. Door de slechte economische vooruit zichten gaan minder mensén over tot het kopen van een eigen huis. De Beer stelde voor om de premies te verhogen en daardoor het kopen van zo'n woning aan trekkelijker te maken. Het geld voor de premieverhoging zou ge haald moeten worden bij de sub sidies op huurwoningen. Ook CDA-woordvoerder Van Dijk wilde de premies verhogen, maar beperkingen aanbrengen in het aantal jaren dat de premies kun nen worden uitgekeerd. De PvdA wil het aantal premie- koopwoningen en vrijesector- woningen beperken ten gunste van extra woningwetbouw. Woordvoerder Van Dam stelde voor het benodigde geld te lenen op de kapitaalmarkt. Dit voorstel leidde tot een discussie tussen Lubbers en Den Uyl tijdens het loondebat. Volgens Lubbers wordt door lenen op de kapitaal markt het financieringstekort van de overheid aanzienlijk ver groot. Van Dam wilde 16.000 wo ningwetwoningen laten bouwen en het aantal premiekoopwonin gen en vrijesectorwoningen met 12.000 verlagen. Staatssecretaris Brokx deed geen enkele toezegging. Hij bleef bij zijn besluit van enkele wéken geleden om hogere inkomens groepen voor een premiekoop woning in aanmerking te laten komen. Volgens De Beer erkent de staatssecretaris daarmee dat het eigen woningbezit minder be taalbaar is geworden voor de la gere inkomens. Brokx gaf dat toe maar voerde aan dat het totaal AMERSFOORT (ANP) - De West- land-Utrecht Hypotheekbank heeft op grond van een verkeerde berekeningsmethode geldleners te veel boetegeld laten betalen bij de algehele vervroegde aflossing van hun hypotheek. Dit heeft de Vereniging Eigen Huis na een onderzoek in haar blad bekend gemaakt. Volgens de vereniging heeft de hypotheekbank inmid dels toegezegd één en ander te zullen wijzigen. De vereniging schrijft in het blad dat het om honderdduizenden guldens zou gaan. De bereke ningsmethode zou in het nadeel van duizenden mensen hebben gewerkt. Iedereen, die in het verleden zijn hypotheek algeheel heeft afgelost bij de Westland- Utrecht op een andere datum dan de jaarlijkse rentevervaldag, is hierdoor gedupeerd. Per jaar worden er bij deze bank 3600 hypothecaire geldleningen algeheel afgelost. Het teveel be taalde loopt van geval tot geval nogal uiteen. Dit kan oplopen tot honderden guldens. De "Vereni ging Eigen Huis" adviseert aflos sers het teveel betaalde terug te vorderen. Verder zegt de vereniging, dat er - in tegenstelling tot de reclame hierover - geen speciale, goedko pe, hypotheken zijn voor bepaal de beroepsgroepen, zoals ambte naren, leraren of academici. Ook blijken veel leningsaanbiedin gen van tussenpersonen vaak erg onvolledig. "Veel belangrijke in formatie om een verantwoorde keuze uit het grote aanbod aan hypotheken te kunnen maken, staat er niet in", aldus "Eigen Huis" in haar jaarlijkse onder zoek van de voorwaarden van de 20 voor de eigen woningbezitter belangrijkste hypotheken. aantal te bouwen huizen bij hem voorop staat. De WD wilde de premies voor koopwoningen verhogen naar aanleiding van de gestegen bouwkosten en de stijging van de rentelasten. Het teruglopen van het eigen woningbezit is volgens woordvoerder De Beer in strijd met het regeerakkoord. Het zou onder meer zijn veroorzaakt door allerlei verkoopregulerende be palingen en erfpachtvoorwaar- den in de steden. Van Dijk (CDA) wil dat binnen een maand een einde komt aan de „heilloze onzekerheid" over de fiscale aftrek van de hypotheek rente. Het CDA garandeert vol gens Van Dijk deze aftrek tot een bedrag van 400.000 gulden. Het is de bedoeling dat volgende maand een debat over de zoge naamde Hofstra-voorstellen plaasvindt, waartoe ook de hypo theekrente-aftrek behoort. DEN HAAG (GPD) - De nieuwe minister van financiën, mr. Fons van der Stee, heeft gisteren ver klaard dat hij na de verkiezingen van volgend jaar de actieve poli tiek de rug wil toekeren. Van der Stee vindt het na tien jaar staats secretaris en minister te zijn ge weest welletjes. De nieuwe minister betrok gister middag zijn kantoor op het mi nisterie van financiën, nadat hij op zijn oude departement (land bouw en visserij) de portefeuille had overgedragen aan de nieuwe landbouwminister ir. Gerrit Braks. Van der Stee zei zijn nieuwe functie min of meer met tegenzin te heb ben aanvaard. „Ik heb deze post nooit geambieerd". Hij gaf in een gesprek met het NOS-journaal toe dat hij echter is gezwicht voor de druk die vanuit het kabinet, het CDA en de KVP op hem is uitgeoefend. „Dit is een bewijs van hoe raar het soms kan lopen", aldus Van der Stee, die niet ver hulde liever landbouwminister te zijn gebleven om volgend jaar landbouwcommissaris van de Europese Gemeenschap te wor den. Die kans is nu voorbij. Het kabinet en het CDA wilden dat een ingewerkte minister de post van de afgetreden minister An- driessen zou overnemen. Boven dien is zo'n bewindsman gebon den aan het bezuinigingspakket van het kabinet waarover An- driessen struikelde. Van der Stee zei inhoudelijk niet met ex-minister Andriessen van mening te verschillen. Alleen over de wijze waarop de nood zaak tot bezuinigen maatschap pelijk moet worden vertaald staan wij lijnrecht tegenover el kaar, aldus Van der Stee. Hij liet weten dat hij volgend jaar, wanneer de rit van het kabinet- Van Agt erop zit, zijn tijd geko men acht. Hij is dan tien jaar on afgebroken bewindsman ge weest. Eerst in de kabinetten Biesheuvel en Den Uyl als staats secretaris van financiën, daarna in de kabinetten Den Uyl en Van Agt als minister van landbouw en nu.nog ruim een jaar als minister van financiën. Bovendien was hij voof 1971 drie jaar lang KVP- Huiszoeking ARNHEM (ANP) - Politiemen sen hebben dinsdagavond ten huize van hoofdonderwijzer Adrie E. in het Drentse Nieu- weroord de gehele admini stratie en alle contactadres sen van het Rood Verzets- front in beslag genomen. Het front heeft inmiddels via een door zijn advocaat uitgegeven verklaring tegen deze huis zoeking geprotesteerd. Adrie E. wordt ervan verdacht mededader te zijn van de bomaanslag vorige week vrijdagmorgen bij de woning van de Arnhemse hoofdoffi cier van justitie. voorzitter. Van der Stee is ook niet bereid om in de Tweede Ka mer plaats te nemen, maar' hij wil eventueel wel een zetel in de Eer ste Kamer bezetten. Dekking schade rellen hoofdstad DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - Particulieren, die de afgelopen dagen bij de rellen in Amsterdam schade aan hun huis of auto heb ben geleden, maken een goede kans, dat hun verzekeringsmaat schappijen de schade vergoeden. Voorwaarde is wel, dat de situatie in de hoofdstad niet verder uit de hand loopt. De verwachting, dat de verzeke raars hun klanten in deze zaak niet in de kou zullen laten staan, is uitgesproken door de vereni ging van brand- en automobie lassuradeuren, aldus een woord voerder van het bureau voorlich ting verzekering in Den Haag. De synode van de Gereformeer de Kerken, die deze week in Lun- teren vergadert, heeft haar com missie ("deputaten") "Oecumene buitenland" opgedragen, te pro beren het verbroken contact met de blanke Nederduitse Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika te herstellen. Maar pas na overleg met de andere kerken (zwarte en kleurlingen) ter plaatse. Enkele jaren geleden verbraken de Zuidafrikaanse gereformeerden het contact met de Nederlandse zusterkerk, onder andere wegens de Nederlandse steun aan het an- ti-racismefonds van 'de Wereld raad van Kerken. De "Commissie buitenland", waar van de oud-synodevoorzitter dr. A. Kruyswijk secretaris is, ging met nog meer opdrachten naar huis. Op haar programma staat nu onder meen de uitgave van in formatieve publikaties voor kerkleden en van een Engelstalig persbulletin over de Gerefor meerde Kerken, nauwere sa menwerking met kerken in ande re landen (zoals de Evangelische Kirche in Oostenrijk en kerken op Aruba, Bonaire en Curasao en in Australië, Schotland en Nieuw-Zeeland) en het bevorde ren van contacten tussen plaat selijke kerken hier en gemeenten in bijvoorbeeld Oosteuropese landen. IKON De hervormde synodale com missie ter nadere bestudering van het radio- en tv-werk van de IKON meent dat de huidige werkwijze van de IKON de breedte van de Hervormde Kerk te weinig weerspiegelt. "Is er geen sprake van een verzelfstan diging van de IKON, die naar de kerk toe vervreemdend werkt?", vraagt de commissie zich af. "In hoeverre krijgt de verantwoor delijkheid van kerk en synode gestalte in de vorm van deelne ming aan en begeleiding van het totale programma?" Een suggestie van de commissie is, een brede commissie uit de kerk samen te stellen die enkele keren per jaar het beleid met de her vormde bestuursleden door praat. Daarnaast zou er een stu diecommissie moeten komen, samen met de andere bij de IKON betrokken kerken, die het gehele omroepbestel en mediabeleid, met de daarmee samenhangende theologische vragen gaat ver kennen. De IKON op zijn beurt vraagt zich af of de kerk wel gevoel voor de media heeft. De felle kritiek is, naar het oordeel van de kerkelij ke zendgemachtigde, vaak bene den de maat. Ook krijgt de IKON herhaaldelijk nul op het rekest als hij een beroep doet op des kundigen vanuit de kerk. De IKON meent dat de kerk bij al lerlei vragen op geestelijk terrein niet verder komt dan het gangba re. Is de kerk wel bereid, zich daar ook wat meer mee bezig te hou den? In verband hiermee merkt de IKON op dat het ontkerkelij kingsproces veel dieper gaat dan men in kerkelijke kringen denkt. Uit de gesprekken tussen de syno decommissie en de IKON is gebleken dat deze omroep men sen aan het denken wil zetten en met elkaar in gesprek wil bren gen. Daarbij wordt niet toegege ven aan de roep om evangelisatie, uit vrees om de openheid en toe gankelijkheid te verstoren. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te 's Grevelduin- Capelle J. Westland Amersfoort. Gereformeerde Kerken: beroepen te Eist (Geld.) C. J. Verhoeven Scharnegoutum, te Den Helder B. Schelhaas Culemborg. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Oegstgeest- Lisse kandidaat P. van Houwe- lingen Vlaardingen, te Zeist J. Geersing Hengelo (Ov.) te Zuid- horn (Gr.) J. Borgdorff Bodegra ven-Alphen aan den Rijn. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Dundas (Ca nada) A. van de Weerd Zeist Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Groningen H. Paul Rotterdam-zuid. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De Verenig de Staten tellen eenmaal per tien jaar hun bevolking. Op 28 maart van dit jaar 1980 vallen 80 miljoen invulformulieren in brievenbussen van alle huishoudens, die op 1 april moeten worden terugge stuurd. De overheid heeft met hulp van een reeks nationale, internationale en lokale be roemdheden een enorme propaganda-actie ontketend om de Amerikanen ertoe over te halen zich als burgers van dit land bekend te maken. Jimmy Carter en Mickey Mouse vervullen er beide een rol in en sommigen vinden dat een vondst van jewel ste. Meer dan tachtig procent van de Amerikaanse huishoudens heeft in 1970 voldaan aan het verzoek zich te laten tellen, een cijfer dat het Amerikaan se bureau voor de volkstelling gaarne wil verbeteren. Ech ten Amerikanen vandaag de dag zijn aanmerkelijk terug houdender geworden bij het geven van antwoorden op persoonlijke vragen over in komen, bankrekeningen en wat niet al, in weerwil van de eindeloos herhaalde verzeke ring dat alle gegevens met ab solute discretie uitsluitend ten behoeve van de statistie ken zullen worden gehan teerd. De discretie van de regering staat niet in hoog aanzien se dert Richard Nixon tersluiks gebruik maakte van bijvoor beeld de belastingdienst om het tegenstanders lastig te maken. Desondanks wordt op grond van de uitslagen van deze telling beslist welke ver tegenwoordiging de staten in het Huis van Afgevaardigden toekomt. Gegeven de trek naar wat hier wordt genoemd de „sunbelt", de gordel van staten in het zuiden, met goedkopere ar beidskrachten en klimaten die energie besparen, kan de Amerikaanse volkstelling van 1980 een interessante ver schuiving vertonen van de politieke gewichten uit het noordoosten naar het zuiden. Dat kan weer belangrijke ge volgen hebben voor de zwaar wegende betekenis van zulke staten als Illinois en New York en in de marge daarvan voor de betekenis van wat in de VS het „noordoostelijk politiek establishment" wordt genoemd, het machts centrum van veel Ameri kaanse politiek. Neuzen tellen kost niet niks in de VS. Niet minder dan een miljard dollar wordt ten koste gelegd aan een volkstelling die tien jaar geleden nog voor een kwart van dat bedrag kon worden uitgevoerd. Ten koste van alles echter willen de au toriteiten vermijden dat zwar te en Spaans sprekende groe pen in groten getale aan de telling ontsnappen, zoals in 1970 gebeurde. En dat is van groter belang dan alleen maar fouten in statistisch materiaal omdat jaarlijks federale fond sen ter grootte van omstreeks vijftig miljard dollar over plaatselijke en staatsbestu ren, juist op grond van de be volkingscijfers worden ver deeld. Nauwkeurig tellen: in 1970 zo werd later berekend werd niet minder dan 7,7 procent van de zwarte bevolking niet meegerekend. In de blanke sector bleef 2 procent buiten beschouwing en alles bijeen miste de telling 2,5 procent van de Amerikaanse bevol king. Zulk falen heeft een stad als Atlanta volgens bur gemeester Maynard Jackson 11,7 miljoen dollar in fondsen gekost en zijn ervaring is ook die van andere steden met een grote zwarte en Spaans-spre kende bevolking, zoals bij voorbeeld Washington DC, de hoofdstad. Voor de eerste maal zullen dit jaar de cijfers die de 275.000 tijdelijke ar beidskrachten die de telling volbrengen voor salarissen van vier en meer dollars per uur, door de plaatselijke auto riteiten kunnen worden aan gevochten. Maar dan nog: wie zijn nu „in woners van de Verenigde Sta ten". Zijn dat alleen Ameri kanen met een Amerikaans paspoort, of ook buitenlan ders die in de VS verblijven er} daar volslagen volgens de wet hun werk verrichten en moeten daarbij ook de vele honderdduizende illegale immigranten worden meege teld? Zoals de Mexicanen die in het grensgebied met Mexi co bij nacht en ontij, al dan niet met valse papieren de grens oversluipen en van het arbeidslandschap in Califor- nië een zeer essentieel deel zijn gaan uitmaken. Over die zaak is een gerechtelij ke procedure aan de gang, want als de „illegalen" wor den geteld, wijzigt dat het beeld van de congressionele vertegenwoordiging van sta ten als New York, Californië en Florida, waar een grote groep illegale immigranten verblijft. En meer nog: het vermindert de betekenis van de stemmen der „legalen". Het gaat in totaal om zo'n 2 tot 4 miljoen illegale immigran ten. De uitgebreide propaganda voor het invullen van de for mulieren die worden ge stuurd naar elk van de 86 miljoen woon-eenheden in de VS is dan ook niet zonder re den. Want illegale immigran ten vrezen dat hun namen van het bureau voor de volkstel ling rechtstreeks naar de im migratiedienst zullen gaan en die achterdocht wordt niet getemperd door het feit dat de wet dit verbiedt en er geen re delijke aanwijzingen zijn dat in het verleden illegale immi granten op die manier zijn opgespoord. Dat dit wan trouwen niet alleen bij de immigranten bestaat spreekt uit een weigering van de ka tholieke kerk om aan de pro paganda voor de telling mee te werken. De kerk wil voor komen dat haar geloofwaar digheid op het spel komt te staan. Het merendeel van de Ameri kaanse huishoudens krijgt op 28 maart een zogenaamd „kort" formulier in de bus, dat in 19 vragen a raison van een kwartier invularbeid ge gevens wil omtrent naam, leeftijd, geslacht, ras, etni sche achtergrond, burgerlijke staat en onderwas. Ongeveer 16.6 procent van de Ameri kaanse gezinshoofden krijgt het „lange" formulier met 65 vragen waarmee een enigs zins geletterd persoon wel een 45 minuten in de weer zal zijn en dat aanvullende in formatie vergaart onder meer over de huizen, de maande lijkse rekeningen, arbeid en inkomen. De afgezanten van „big bro ther" zullen persoonlijk op bezoek gaan bij mensen in ver afgelegen gebieden en ieder een die het formulier niet te rugstuurt, wordt nog eens benaderd. Maar nog voordat de telling is begonnen wordt al geredetwist over de vraag hoe de uiteindelijke uitkomst moet worden recht getrokken voor het ongetwijfeld aan zienlijke aantal statistisch vermisten. Het feit dat de ambtena- het bureau voor de volkstelling niet zonder vrees tegemoet zien, want van het welslagen van hun arbeid hangt niet alleen veel politie ke macht maar ook veel geld af. En vrijwel direct nadat de ze volkstelling is uitgewerkt, moet voor het eerst sedert het volkstellen per tien jaar in de VS anno 1790 begon een tus- sentelling voor 1985 worden voorbereid (waarbij slechts een deel van de bevolking wordt benaderd als basis voor alles omvattend reken werk). Rond dit nationale gebeuren is inmiddels een kleine storm losgebarsten. Niet alleen ten aanzien van de illegale immi- 4 granten, maar ook omdat de formulieren te lang en te in gewikkeld zouden zijn en de vragen niet altijd even be langrijk (betrekt u drinkwater uit een bron die werd geboord of gegraven?). Volgens som mige deskundigen zou alleen al op basis van de maande lijkse tussentelling van 56.000 mensen die het bureau voor de volkstelling volvoert een veel nauwkeuriger beeld worden opgesteld dan de rechtstreekse nationale tel ling kan opleveren. Anderen zeggen dat zo'n directe telling ook de kleine groepen bereikt die in het samenstellen van een bevolkingsbeeld aan de hand van kleinere peilingen, nimmer aan de beurt zouden komen. Volgens de Amerikaanse grondwet moet de bevolking eenmaal per tien jaar worden geteld. Hoe, dat is een tweede. Veel van de gegevens zouden ook uit andere bronnen te halen zijn, zoals kentekenre gistratie van auto's, geboorte registers, postadressen, schooladministraties. loch dit zou niet alleen tijdrovend zijn, maar ook niet geheel be trouwbaar. Deze dagen van de computer eisen voor alles nauwkeurige gegevens van nauwkeurige ambtenaren. En dan zien we wel weer ver der. DONDERDAG 6 MAART 1 Teleurstelling over beleid Brokx DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is om uiteenlopen de redenen zeer teleurgesteld over het beleid van staats secretaris Brokx (volkshuisvesting) die de uitvoering van het woningbouwprogramma voor 1980 wil redden door meer mensen in aanmerking te laten komen voor een premiekoopwoning. Dat zou moeten gebeuren door de betreffende inkomensgrens naar boven te verleggen. Televisiekijkers kunnen vanavond in het AVRO-programma 'Jonge mensen op het concertpodium' kennismaken met o.a. de in 1965 in Buenos Aires geboren pianiste Karin Lechner. De jonge Argentijnse zal het derde deel van het eerste pianoconcert van Ludwig van Beethoven ten gehore brengen. Op de foto ziet men haar in gesprek met de Belgische fluitiste Gaby van Riet, de Joegoslavische violist Sreten Krstic en de Nederlandse dirigent Roelof va)n Diesten (v.l..r.). „Ik heb post financiën niet geambieerd Zaterdag grote schrijversmarkt in de Bijenkorf Den Haag Ivan Wolffers Yvonne Keuls Monica Sauwer Marga Minco lscha Meyer Remco Campert Rudolf Geel Kees van Kooten Aleida Leeuwenberg Simon Vinkenoog Hetty Mooi Mellie Uyldert Greet Buchner Herman Pieter de Boer Dick Boer JefGeeraerts Leonhard Huizinga Peter van Straaten D.A. Kooiman Peter Vos Jaap Huibers G. van der Zeeuw Paul Biegel AnnemieMac Gillavry Nel Benschop Evert Hartman Anke de Vries Tonke Dragt Dolf Verroen Nannie Kuiper Burny Bos Wieteke van Dort Clara Eggink Heere Heeresma An Rutgers van der Loeff Leonie Kooiker Inez van Dullemen Hella Haasse Guus Kuijer Adriaan van der Veen Ellen Warmond Lêvi Weemoedt Hein Buitenweg AnnebetStam Anthony van Kampen Marie Oomkens Wim Oudshoorn Wina Born Ethel Portnoy Maarten "tHart Simon Carmiggelt Bertus Aafjes Lin Stevens Konrad Merz Conrad van de Weetering zyn aanwezig van 11.00 uur tot 16.30 uur op de grote schrijversmarkt in de Byenkorf om met u over hun werk te praten en 't te signeren. Den Haag

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13