Mugabe is voor brede coalitie Eind deze week nieuwe regering Regering in Israël "boos over resolutie Günter Wallraff zet strijd tegen Bild voort Positie Vance op het spel Botha„Uitslag is uitdrukking wil volk WOENSDAG 5 MAART 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De Keulse schrijver Gün- ter Wallraff zet zijn gevecht tegen de Bild-Zeitung voort. Samen met de graficus en jurist Klaus Staeck uit Heidelberg heeft Wall raff, die vermomd als „Hans Es- ser" vier maanden bij Europa's grootste boulevardblad (oplage ruim vijf miljoen) redacteur is geweest, een "tegenkrant" ge maakt. De „Killt"-Zeitung, zoals dit blad heet, heeft een oplage van 300.000 exemplaren en zal onregelmatig verschijnen. De opmaak is dezelfde als die van Bild. Het is de bedoeling dat „Killt" bij bedrijven wordt verspreid en zo mogelijk in de Bild-Zeitung wordt geschoven, opdat het Duitse volk kennis kan nemen van de „gangsterjournalistiek" van „Europa's grootste leugenfa- briek", aldus Günter Wallraff op een persconferentie in Bonn. Tegenkrant opgericht De openingskop van „Killt": „Wie ook maar een beetje eergevoel heeft, moet dit leugenblad niet kopen". Dit is een woordelijk ci taat uit de afscheidsbrief van een man, die door een publikatie in de Bild-Zeitung tot zelfmoord werd gedreven. Günter Wallraff, die in de Bondsre publiek en daarbuiten bekend is geworden door zijn onthullende bedrijfsreportages, heeft al twee boeken over Bild geschreven. Het eerste, Der Aufmacher, gaat over zijn belevenissen als redac teur. Het tweede, Zeugen der Anklage, houdt zich vooral bezig met de slachtoffers van deze krant. Beide boeken hebben op lagen van ongeveer 400.000 exemplaren bereikt. Daarom kan Wallraff het zich financieel ook veroorloven Killt te maken. De kosten daarvan bedragen, zo zei hij, ruim 60.000 mark. Volgens Wallraff hebben zijn acti viteiten tegen Bild al een "klein succes" gehad. De oplage zou het laatste kwartaal met ongeveer 150.000 zijn teruglopen en Wall raff zijn gevallen bekend waar de Bild-Zeitung zich bij haar slacht offers verontschuldigd heeft. Naast het door Wallraff gefinan cierde „Fonds voor rechtshulp aan Bild-slachtoffers" is inmid dels in Frankfurt ook een anti- Bild-bureau opgericht. Boven dien is een actie gestart, die tot doel heeft overal in de Bondsre publiek plakkaten over het "Blad van Leugens" op te hangen. In Hamburg en Frankfurt is dat al gebeurd. Verder hebben tientallen weten schappers, politici, schrijvers en journalisten een „open brief te gen het journalistieke gangster- dom" geschreven. De schrijvers doen een beroep op alle politici, vakbondsfunctiona rissen en persoonlijkheden van het openbare leven om te verhin deren dat Bild verder kan gaan met „gangsteijournalistiek". In plaats van interviews te geven, waardoor Bild een soort "pseudo- geloofwaardigheid" krijgt, moe ten deze mensen door kritiek dit soort „schandalige journalistiek" onmogelijk maken. (Van onze verslaggever Fred Sanders) SALISBURY - Robert Mugabe, de eerste minis ter-president van Zimbabwe (het voormalige Rhodesië), zal een regering vormen samen met de partij van Joshua Nkomo, aangevuld met blanken uit de partij van Ian Smith. Dat is de overtuiging in Salisbury, na een dag van uit bundige vreugde en opwinding bij de zwarte bevolking en sombere berusting bij de meeste blanken. De onverwacht grote overwinning van Mugabe's ZANU-PF, die 57 zetels kreeg (Nkomo 20, Muzore- wa 3), heeft de problemen voor de Britse goeverneur Lord Soames in feite gelijk opgelost. Hij kon moeilijk anders dan Mugabe aanwijzen als formateur. En Mu gabe - plotseling een toonbeeld van verzoening en matiging - is grif ingegaan op Soames' aan dringen op een zo breed mogelij ke coalitie. Robert Mugabe hield gisteravond een tv-toespraak, waarin hij „vrede en stabiliteit" de voor naamste doelstellingen noemde van de regering die hij bezig is te Nogmaals verzekerde Mugabe de bevolking dat zijn regering nie mand het land uit wil drijven, ei gendomsrechten erkent en dat hij het moment gekomen acht om „zwaarden om te smeden tot ploegscharen". Ook bisschop Muzorewa die, ongetwijfeld in het vooruitzicht van zijn neder laag de afgelopen dagen bitter heeft geklaagd over de „fraudu leuze verkiezingen", schijnt zijn teleurstelling te hebben wegge slikt. Via de tv wenste hij Mugabe geluk met zijn overwinning en bood hem zijn hulp aan. De verwachting in Salisbury - dat waarschijnlijk de langste tijd die naam heeft gedragen - is dat de nieuwe regering binnen een week kan zijn gevormd. Dan kan de Senaat worden samengesteld. Vervolgens wordt, door de nu gekozen Kamer en Senaat samen, een president aangewezen, waarna goeverneur Soames offi cieel de macht zal kunnen .over dragen aan de regering van het nieuwe Zimbabwe. In de zwarte woonwijken bij Salis bury alsook in de straten van de stad zelf bracht het nieuws van Mugabe's overwinning dolle vreugde. Bezorgde medewerkers van Mugabe probeerden de dan sende volksmassa's die - en dat mocht niet in Rhodesië - de rij weg versperden, tot rust te bren gen. Maar het dansen, het zingen en het hanegekraai (de haan is het symbool van ZANU-PF) klonken de hele dag door. „Wat verwacht u van de regering van Mugabe?", vroeg ik een jonge arbeider in Harare. „Vrede" was zijn enige antwoord. Ook bij an dere dergelijke gesprekjes was het opvallend dat niemand kwam met uitgebreide economische verlanglijsten. Vrede, dat is alles wat men wil na 14 jaar oorlog. Ook Robert Mugabe waarschuwde zijn kiezers dat met de overwin ning van zijn partij nu niet plot seling de bomen tot in de hemel zullen groeien. „Ik vraag u ge duld", zei hij. Mugabe besloot zij n toespraak met het vriendelij k klinkend „lang leve onze vrij heid". Dat alles neemt niet weg dat er in zuidelijk Afrika een socialistisch geregeerd, niet bepaald pro-wes ters en zeker anti-Zuidafrikaans land bij komt. Maar vooralsnog lijken de Rhodesische militairen - nog steeds opvallend aanwezig in de straten van Salisbury - en ook de Zuidafrikaanse regering zich daarbij neer te leggen. Mugabe zelf zei over Zuid-Afrika, dat zijn regering „geografische en histo rische realiteiten" aanvaardt. Militaire Raad spreekt zich uit Nationale eenheid en verzoening belangrijk LONDEN/WASHINGTON (AFP/Reuter/ANP) - De Brit se minister van buitenlandse zaken, Lord Carrington, heeft in een reactie op de qitslag van de verkiezingen in Zim- babwe-Rhodesië, gisteren in het Hogerhuis gezegd dat Groot-Brittannië alles zal doen om er toe bij te dragen dat de macht in Rhodesië op ordelijke wijze aan een sta biele regering wordt overge dragen. Lord Carrington zei voorts dat het in Rhodesië nu vooral aankomt op "nationale eenheid en verzoening". Hij toonde zich in dit opzicht "bemoedigd" door de verkla ring die verkiezingsoverwin naar Robert Mugabe aflegde, nadat de Britse gouverneur van Rhodesië, Lord Soames hem had uitgenodigd de eer ste regering voor onafhanke lijk Zimbabwe te vormen. De Britse premier, Margareth Thatcher sprak gisteren in het Lagerhuis de hoop uit dat alle partijen die aan de verkiezin gen hebben deelgenomen, nu zullen gaan samenwerken. (Van onze verslaggever Henk Dam) PARAMARIBO - Mr. Eddy Bruma zal niet in een nieuwe regering van Suriname plaatsnemen. Zijn taak houdt op bij de formatie van de regering. Dat is gisterochtend gezegd tijdens de eerste perscon ferentie van de Nationale Militai re Raad. Bij de uiteindelijke vorming van de nieuwe regering zullen alle func tionele groepen betrokken wor den, zo zei sergeant Neede, een van de vier leden van de Raad die de persconferentie in de onderof ficiersmess van de Memre Boe koe-kazerne gaven. Voor duidelijke exponenten van politieke groeperingen is geen plaats, en evenmin voor mensen met besmette namen, „mensen wiens naam aan corruptie ver bonden is", zoals Neede dat for muleerde. Luitenant Van Rey reageerde zeer geirriteerd op suggesties dat ook de naam van Bruma niet van smetten vrij is. „Kunt u dat be wijzen? Kunt u dat hardmaken? Wij beschuldigen niemand zo maar van corruptie", viel hij uit. Naar de Militaire Raad verwacht zal mogelijk reeds eind deze week een regering - waaronder de Raad hetzelfde verstaat als een burgerraad - worden gepresen teerd. De Militaire Raad zelf blijft evenwel een dikke vinger in de pap houden. Waar precies de verantwoordelijk heden van de regering eindigen, en die van de Militaire Raad be ginnen, kon Van Rey niet zeggen. „Wij zijn geen staatsrechtgeleer den. De gevolgen hebben wij nog niet kunnen analyseren. We heb ben echter de aanzetten gegeven binnen de grondwet te blijven. U zult verdere ontwikkelingen moeten afwachten". De vraag met wat voor programma de regering zal komen, kon Van Rey niet rechtstreeks beant woorden. „Dat programma komt uit het volk voort. Wij hebben een grote deskundigheid, en we zijn hard aan het werk", zo zei hij. Buitenspel Hoewel de rol van de tot dusver lei dende politici vooralsnog is uit gespeeld, zullen de politieke par tijen wel worden gerekend tot de functionele groepen die worden geraadpleegd bij de vorming van een regering. Desgevraagd zei Neede. dat het JOHANNESBURG (GPD) - De schok en de verwarring die Ro bert Mugabe's overwinning in de verkiezingen in Zimbabwe-Rho- desië, in Zuid-Afrika hebben veroorzaakt wordt thans gevolgd door een meer realistische bena dering. Zuid-Afrika's minister-president Pieter Wilhelm Botha reageerde als volgt: „De uitslag van de ver kiezingen in Rhodesië is de uit drukking van de wil van de men sen in dit land. Het is niet mijn taak om te oordelen of de verkie zingen op een rechtvaardige wij ze werden uitgevoerd. Voor de resultaten is Groot-Brittannië verantwoordelijk dat ook voor de ontwikkeling in de nabije toe komst de verantwoordelijkheid heeft". De minister-president verklaarde verder dat zijn land zich nog nooit met de zaken van zijn buren heeft bemoeid behalve in situaties waarin het om hulp werd ge vraagd. Botha waarschuwde ech ter nog eens uitdrukkelijk elke buurstaat van Zuid-Afrika om zijn grondgebied niet ter be schikking te stellen voor aanval len op of de ondermijning van Zuid-Afrika. In dit geval zal de betreffende buurstaat met de volle macht van de republiek moeten rekenen, aldus premier Botha. In verschillende universiteiten en scholen in Zuid-Afrika zijn giste ren demonstraties en sympathie bijeenkomsten yoor Robert Mu gabe gehouden. Amerika wil Zimbabwe steunen WASHINGTON (UPI) - Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren in een officiële verklaring de overwin naar van de verkiezingen in Rho desië gefeliciteerd. Ook wordt in de verklaring gezegd dat de VS met de nieuwe Rhodesische re gering willen samenwerken. De Amerikaanse regering stelt voorts economische hulp in het vooruitzicht bij de heivestiging van de vluchtelingen die tijdens de guerrillaoorlog uit Zimbabwe- Rhodesië zijn verdreven. Na blunder in Veiligheidsraad (Van c z correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De positie van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance staat na een enorme politieke blunder op het spel, zo verluidt in Washington. Deze misstap leidde ertoe dat de VS in de Veiligheidsraad hebben gestemd voor een resolutie die van Israël afbraak van zijn nederzettingen op de westelijke Jordaanoever eist en tevens een aantal verwij zingen bevat ten aanzien van de status van Jeruzalem. Amerika stemde zaterdag voor de resolutie, maar maandagavond liet president Carter vanuit het Witte Huis weten dat er een ver gissing was gemaakt de VS hadden zich van stemming moeten onthouden omdat niet alle teksten omtrent Jeruzalem waren verwijderd uit de ontwerp-resolutie. Op raadselachtige wijze echter heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Donald McHenry, van zijn chef Cyrus Vance geen duidelijke instructies ontvangen, een feit waarvoor Cyrus Vance volgens zijn woord voerder volledig de verantwoordelijkheid heeft aanvaard. Intussen heeft de affaire zich ontwikkeld tot een van de grootste politieke blunders van de regering-Carter, die de Amerikaanse geloofwaardigheid bij joden en Arabieren ernstig heeft aange tast. De uitleg van het Witte Huis wordt in diplomatieke kringen met een forse korrel zout genomen. Veeleer gaat het, zo zeggen waarnemers, om een paniekerige reactie op de stormen van pro test uit joodse kringen, die in de VS een machtig blok democrati sche stemmen vertegenwoordigen. Joodse leiders werden maandagmiddag dan ook haastig naar het Witte Huis genood voor een bespreking met de directeur van de nationale veilig heidsraad Brzezinski en Carter zelf. Op de achtergrond van dit gebeuren staan de politieke ontwikke lingen bij de VN in de nacht van vrijdag op zaterdag. Over de resolutie die zaterdag in stemming zou komen werd druk onder handeld en het Amerikaanse standpunt was: onthouden of voor stemmen wanneer alle verwijzingen naar Jeruzalem konden worden verwijderd. Israëls politieke machine draaide op volle toeren en met de aanstaande voorverkiezingen in Massachusetts kwam ook senator Kennedy in het geding. De VS wijzigden hun standpunt: de Amerikanen moesten ■zich van stemming onthou den. De Amerikaanse VN-ambassadeur McHenry echter dacht er an ders over. In een rechtstrreeks telefoongesprek met president Carter dreigde hij met aftreden als hij na een oppervlakkige rei niging van de tekst niet zou kunnen voorstemmen. McHenry heeft tenslotte net een rondreis gemaakt langs Arabische landen, die de VS niet welwillend gezind zijn. President Carter ging door de knieën, zonder dat de VS zich reali seerden dat de inleidende paragrafen ook naar Jeruzalem verwe zen. En hoe dan ook: de tekst van de resolutie ging verder dan vorige Amerikaanse standpunten door de verwijdering van Is raëls nederzettingen op de westelijke Jordaanoever te eisen. Daarna begon het circus pas goed aan zijn voorstelling: „vergis sing", „communicatiestoornis", „gezichtsverlies" bij Arabieren en joden. Een diplomaat: „De VS doen zich in de verkiezingstijd kennen als amateurs op het gebied van de internationale poli tiek" In de politieke machine die in Washington op volle toeren draait worden nu de ingrediënten vermalen. Eén uitkomst van beteke nis: Vance aanvaardt de verantwoordelijkheid en laat zich tot aftreden overhalen. Vance zou immers toch na de verkiezingen vertrekken. Dit geeft Carter de kans om VN-ambassadeur McHenry, die zwart is, tot zijn opvolger te benoemen voor de periode tot januari 1981 wanneer hetzij Carter, hetzij een andere president wordt geïnstalleerd. Deze manoeuvre is goed voor Carters pogingen om de zwarte stemmers aan zich te binden ondanks hun kennelijke onvrede met zijn prestaties van de afgelopen vier jaar - zij dient het aan trekken van de joodse stemmers, wier gedrag in grote lijnen wordt bepaald door de oudtestamentische beginselen van het „oog om oog, tand om tand". Vance is dan het zoenoffer. En het is gegeven de uitslag van de verkiezingen in Rhodesië voor de VS aantrekkelijk een zwarte minister van buitenlandse zaken te hebben met het oog op de verhoudingen die zich in zuidelijk Afrika nu snel zullen gaan wijzigen. Algezien van dit alles: voor de bondgenoten van de VS, die al jarenlang twijfelen aan Carters buitenlands beleid, is het gehan nes rond de stemming in de VN, een veeg teken. Het is voor Carter een steen om de nek in zijn gesprekken met de zojuist in Washington gearriveerde Westduitse kanselier Helmut Schmidt, de enige man van betekenis die de Amerikaanse boycot van de Olympiche Spelen mede gestalte kan geven. Amateurs op het oorlogspad - da's een gevaarlijke onderneming, zo zei een diplomaat. Carter kan zich ditmaal niet beroepen op een ander nationaal belang dan zijn eigen herverkiezing, verklaarde een ander. Kortom: waar VN-ambassadeur McHenry zegt dat het openhartig toegeven van een vergissing pleit voor de eerlijkheid van de regering, houden anderen staande dat een supermacht, de leider van de westelijke wereld, zich zulke vergissingen niet kan permitteren. En alle redenaties ten spijt is het uitermate onwaar schijnlijk dat een president, een minister van buitenlandse zaken die voor alles jurist is en een beroepsdiplomaat als McHenry min of meer huns ondanks in zo'n situatie terechtkomen. In Washington bestaat dan ook de indruk dat Carter heeft gegokt (door ten pleziere van de Arabieren de VN-rèsolutie te steunen) en heeft verloren. parlement nog steeds geacht wordt te bestaan, en dat het zal blijven bestaan. Zoals bekend zijn de leden van de Nationale Militaire Raad en president Fer- rier maandag overeengekomen, dat op een nader te bepalen tijd stip verkiezingen zullen worden gehouden. Van Rey wilde niet reageren op de bezorgdheid en kritiek vanuit politieke kringen in Nederland. „Daar weet ik niets van". Wel kondigde hij aan, dat het met af ranselen van criminelen afgelo pen zal zijn. Hij zei te vinden dat, hoewel de burgers een zo groot mogelijke inbreng moeten hebben bij de gang van zaken in Suriname, er een duidelijker controle moet zijn op wat die burgers in het land doen. Evenals andere leden van de Raad benadrukte Mijnals dat de coup van de onderofficieren als een uitdrukking van de Surinaamse volkswil moet worden gezien. „Ik wil niet spreken van een staats greep, maar van een ingreep. Een ingreep van het volk, waarvan wij de speerpunt zijn". Mijnals reageerde geprikkeld op opmerkingen die in Suriname Mr. Eddy Bruma wel worden gehoord, als zou de staatsgreep een „Creools onder onsje" zijn. „Degenen die dat zeggen, zijn aan herscholing toe. Wij zullen radicaal afrekenen met raciale elementen. Wij zijn één volk", zo zei hij. De centrale ideologie van de leden van de Nationale Militaire Raad omschreef Van Rey als: „Suri- namisme, en u zult nog wel mer ken wat dat inhoudt". JERUZALEM - De Israëlische re gering heeft eenstemmig met verontwaardiging geprotes teerd tegen de resolutie van de Veiligheidsraad die Israëls ne derzettingen in de bezette ge bieden veroordeelt. Het protest is gericht tegen de Veiligheids raad en de Verenigde Staten, die de resolutie hebben ge steund. Een brief van president Carter, die op verzoek van de president aan het Israëlisch kabinet werd voor gelezen, en waarin Carter verze kert dat er geen wijziging is in de Amerikaanse politiek, en dat de Amerikaanse steun aan de reso lutie te wijten is aan een gebrek kige interne communicatie, heeft het kabinet niet overtuigd. Van daar dat het scherpe protest te vens gericht wordt aan „de steun van de vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de Veilig heidsraadresolutie die diepe ver ontwaardiging en een scherp pro test van het volk van israël heeft veroorzaakt". Overigens bestaat er binnen de re gering geen eenstemmigheid over de toekomst van Israëls ne derzettingenpolitiek. Er lag een voorstel ter tafel, gesteund door premier Begin, om in de stad He- bron op de westelijke Jordaan oever een joodse religieuze leer school te vestigen, in twee huizen die tot 1929 joods eigendom zijn geweest. In dat jaar werd de jood se bevolking van Hebron uitge moord. Over het voorstel van de leerschool kregen de ministers ernstige ru zie. Er ontstond onder andere een heftige woordenwisseling tussen premier Begin (voor) en minister van defensie Weizman (tegen). Het uiteindelijke resultaat was dat de zaak-Hebron tot de vol gende kabinetszitting op de agenda blijft staan. Dan zullen „praktische voorstellen" gedaan worden. Een van de compromis sen is om er geen leerschool, maar een museum neer te zet ten. Volgens de gezaghebbende Israëli sche krant Haaretz heeft minister van defensie Weizman tijdens het heftig debat over Israëls neder zettingenpolitiek gezegd dat de nederzettingen niet noodzakelijk voor Israels veiligheid zijn. Een zeer kwade Weizman antwoord de daarmee premier Begin, die tijdens hetzelfde debat de nadruk had gelegd op het militaire be lang van de nederzettingen. De opmerkingen van Weizman ge ven uiting aan een vootdurende discussie binnen de Israëlische militaire gevestigde orde zelf. in hoeverre nederzettingen een bij drage tot de militaire verdediging leveren, dan wel een ballast in geval van oorlog zijn. het Patriottisch Front uit de verkiezingen ni wilde wapendans het feit. dat hun leider Robert Guerrillastrijders Mugabe als overwim

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9