Kamermeerderheid stemt in met loon maatregel Grote verdeeldheid over Surinamebeleid Bevrijdingsfeesten pots opgezet Onderzoek naar superzwendel nam zo'n zes jaar in beslag Vijfduizend gulden boete geeist tegen nalatige arts i W 4'<*A iNCrjh Exclusieve Kroningsdukaten van 't meest zuivere Goud of Zilver ter wereld 'Us WOENSDAG 5 MAART 1980 BINNENLAND PAGINA 7 ARNHEM (GPD) - Een medicus die een ernstige fout heeft begaan, moet daarvoor strafrechtelijk worden vervolgd. Het gewicht van het medisch beroep verlangt dat. Aldus de mening van de Arnhem se officier van justitie, mr. J. A. Kopp, die hij gisteren naar voren bracht tijdens de behandeling van de rechtszaak tegen de 46-jarige anesthesist R. B. uit Oosterbeek. De arts hoorde een boete van 5000 gulden tegen zich eisen. De offi cier van justitie achtte bewezen dat door ernstige nalatigheid van de man de 70-jarige mevrouw M. B. Kemperman op 6 december 1977 overleed in het Arnhemse St.-Elisabeths Gasthuis. Mr. Kopp verweet B. niet de grootst mogelijke zorg te hebben betracht bij het onder narcose brengen van het slachtoffer. De narcose werd overigens door een leerling-anes- thesiste toegediend. Volgens de officier van justitie heeft B. een kardinale fout gemaakt door deze handelingen niet voldoende te controleren. De tube (beademingsbuis), die bij het onder narcose brengen wordt gebruikt, was niet in de luchtpijp aangebracht - de Vnedisch gezien juiste wijze - maar in de slokdarm van de patiënt. Daardoor raakte de maag van de patiënt overvuld met het narcotiseermateriaal lachgas. Bovendien werd de zuurstoftoe voer ruim vier minuten gestag neerd. Volgens patholoog-anatoom dr. Zeldenrust is mevrouw Kemper man door een gebrek aan zuurstof overleden. B. had tijdens het toe brengen van de narcose geen ab normale reacties bij de patiënt vernomen. Hij liet echter na met de stethoscoop de longen te be luisteren hoewel dat verplicht is. De chirurg die de operatie zou uit voeren - mevrouw Kemperman leed aan buikklachten - verklaar de later gezien te hebben dat de buik van de patiënt was opgezet en dat haar gezicht blauw uit sloeg. B. moest toegeven dat hij, gezien het resultaat in dit geval, te kort was geschoten. „Sindsdien ben ik an ders gaan werken. Ik doe alles zelf en laat niets meer door anderen doen. Gebeurt dat wel, dan con troleer ik ze scherp", aldus B., die sinds 1966 werkzaam is in het Eli sabeths Gasthuis. Uitspraak 18 maart. AMSTERDAM (ANP) - Vier zit tingsdagen heeft de Amsterdamse rechtbank uitgetrokken voor de behandeling van de zaak tegen de 60-jarige koopman Adolf A., die gisteren is begonnen. Deze Am sterdamse superzakenman wordt verdacht van één van de grootste zwendelaffaires aller tijden, waar door diverse bedrijven en banken in Oostenrijk en Engeland voor miljoenen het schip in zijn gegaan. Het openbaar ministerie heeft onge veer 6 jaar nodig gehad om deze uiterst gecompliceerde zaak, waarmee naar schatting een be drag van 60 miljoen gulden ge moeid is, tot de bodem uit te zoe ken. Rechtbankpresident Slagter bekommerde zich ter zitting dan ook niet om kleinigheden. "We kijken niet op een miljoen meer of minder" zei hij royaal, toen A. aan de juistheid van deze raming twij felde. A. houdt zich van oudsher bezig met transito-handel en is naar zijn zeg gen gespecialiseerd in het afslui ten van transacties tussen landen met "harde" en "zachte" valuta's, waarbij veel monetaire problemen moeten worden opgelost. In de jaren 1973/1974 wist hij van de Oostenrijkse Credit Anstalt Bank Verein 60 miljoen aan kredieten los te krijgen voor de aankoop van grote partijen antibiotica, waar voor hij een koper in Joegoslavië zou hebben. Dat gebeurde op voorspraak van twee Oostenrijkse handelmaatschappijen, die hij had bewogen om bij deze zogenaamde transacties als tussenpersoon op te treden. Van dit bedrag is 40 miljoen hem via een Londense bank uitgekeerd. De afnemer in Joegoslavië bleek echter niet te bestaan. De eerste twee partijen werden in naam op gekocht door de Joegoslavische firma Interimpex, maar de werke lijke afnemer was A. zelf, die op deze wijze de schijn wekte dat het om een bonafide transactie ging. Argeloos werden nieuwe kredie ten verstrekt, en toen de fraude in 1974 aan het licht kwam was het bedrag opgelopen tot 60 miljoen. De vrachten zg. antibiotica, die in Zurich waren opgeslagen, bleken bij nadere inspectie zetmeel, as best en kaliumpermanganaat te bevatten. De ontdekking heeft geleid tot een verbeten strijd tussen alle bij de affaire betrokken firma's, banken en verzekeringsmaatschappijen. De vraag wie van hen de geleden strop zal moeten dragen is nog steeds niet beantwoord. Civiele procedures daarover zijn nog steeds hangende. Vier KVP'ers niet meer op Kamerlijst DEN HAAG (GPD) - Vier van de tien KVP-bewindslieden in het kabinet Van Agt hebben nu al te kennen gegeven dat zij bij de vol gende verkiezingen voor de Tweede Kamer, in mei 1981, niet op de kandidatenlijst willen staan. Dat zijn de ministers mr. A. van der Stee (nu nog landbouw, binnenkort financiën) en prof.dr.ir.A. van Trier (weten schapsbeleid), en de staatssecre tarissen T. Hazekamp (economi sche zaken) en C. van Lent (de fensie). Dat betekent nog niet dat zij in een volgend kabinet niet willen te rugkeren. Zij geven met dit be sluit alleen te kennen dat zij, mochten zij niet tot minister of staatssecretaris worden be noemd, niet bereid zijn om een plaats in de Tweede Kamer te be zetten. De andere KVP-bewindslieden, premier Van Agt, de ministers Gardeniers (CRM) en de nieuwe landbouwminister ir. G.Braks, alsmede de staatssecretarissen Hermes (onderwijs) en Brokx (volkshuisvesting) hebben zich wel bereid verklaard een plaats in de Tweede Kamer in te nen indien zij kandidaat gesteld den. Vier jaar en tbr voor wurging ALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft gisteren de 20-jarige J. W uit Bergentheim (gemeente Hardenberg) conform de eis veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De jongeman heeft op 6 september 1979 in het natuur gebied Bruine Haar (gemeente Vriezenveen) de 30-jarige mevrouw H. Reints uit Hardenberg verkracht en haar vervolgens gewurgd. Na zijn daad beroofde hij de vrouw van een portemonnee met een inhoud van 25 gulden. De rechtbank acht hem in sterke mate ontoerekeningsvatbaar De man heeft verder in februari 1979 getracht in Lemmer een vrouw die met een kind in de kinderwagen liep te wandelen aan te randen. In juni 1978 heeft hij in Almelo een 68-jarige vrouw met geweld van haar tas beroofd. En in augustus 1979 heeft W. in Hardenberg een jongeman met een bajonet verwond. Uniek in de Nederlandse Geschiedenis ij 100% Zuiver Gouden Kroningsdukaat \^24 karaat 999 9 F,,n Goud 0 22.5 mm ::j :Op 30 april 1980 wordt Prinses Beatrix Koningin. Ter gelegenheid van deze historische gebeurtenis vervaardigen de Zilversmeden Gerritsen te Zeist 24 Karaats Gouden en 100% Zuiver Zilveren Kroningsdukaten Uitmuntender van gehalte zelfs ;dan de 'Krugerrand' of het 'Gou- :den Tientje' (zonder legering, wèl met dezelfde hardheid). Gelimiteerde oplage De oplage van de. Zilveren Kro- ningsdukaten bedraagt '25.000 exemplaren; die van de Gouden Kroningsdukaten slechts 5.000 siuks. De stempels worden daarna onder notarieel toezicht vernie tigd. Elk exemplaar, voorzien van het teken 999 ol 999.9 wordt gega randeerd, geregistreerd en gecou peerd. De beperkte opl borgt c htig bez Een Certificaat van Echtheid De prijs van de Gouden Kronings-i dukaat bedraagt 995.en dei prijs van de zilveren Kronings-i dukaat 195,Inclusief 18%: BTW, een luxueuze cassette en een i genummerd Certificaat van Echt-: heid. Tot 30 april 1980 worden de-i ze prijzen gegarandeerd. Bctalin-: gen die binnenkomen na het: ti|dstip waarop de series zi|n uit-: verkocht, zullen onmiddellijk wor-i den teruggestort. H oe te bestellen U kunt per giro, bank of per aange- tekende brief het bedrag van' J 195.— of J 995,- (of een veel-; voud hiervan) overmaken, waarna U bericht ontvangt inzake Uw ge-: registreerde nummer van het Cer tificaat van Echtheid èn het tijdstip: waarop de zending U aangetekend wordt toegezonden Het tijdstip van Uw betaling be paalt de volgorde van Uw nummer van het Certificaat van Echtheid Tel reservering is mogelijk. OFIR EXPORT Backershagcn 89. 1082 GS Amsterdam TEL. van 9.00 tot 9.30 uur; 020-44.16.91: n020-46.28.40 i t.g.v. OFIR AMSTERDAM. Bi| bankstorting via telefoon s volledige vermelding san naan DEN HAAG (GPD) - De grootscheepse acties van de FNV zullen een kamermeerderheid er niet van weerhouden in te stemmen met de loonmaatregel van het kabinet. I [ril Dit bleek gisteravond bij het begin van het loondebat. Wel vindt de Kamer dat het kabinet geen on beperkte bevoegdheden moet krijgen maar dat de loonmaatre gel slechts tot het eind van dit jaar mag duren. Zowel de regeringsfracties CDA en VVD als de kleine rechtse partij en steunen het kabinetsbeleid. Maar ook D'66 sprak in eerste termijn nog geen onaanvaard baar over de wet uit. Alleen de linkse oppositie onder leiding van PvdA-leider Den Uyl wijst de maatregel volledig af. De loonmaatregel zal eventueel moeten worden doorgevoerd, in dien de sociale partners niet spoedig met het kabinet tot over eenstemming komen over het ar beidsvoorwaardenbeleid 1980.- De maatregel is nodig om een be zuiniging op de particuliere in komens van in totaal 4 miljard gulden door te kunnen voeren. De overheidsuitgaven moeten volgens de kabinetsvisie nog eens met 3 miljard bekort wor den. De Tweede Kamer is het met het kabinet eens dat in ieder geval de laagste inkomens niet in koop kracht mogen dalen. Over de wij ze waarop dit dient te gebeuren is men het echter nog oneens. Een meerderheid denkt bijvoorbeeld aan een belastingverlaging ge koppeld aan een geschoonde (voor energiekosten) prijscom pensatie. Mogelijk is ook een eenmalige volledige afschaffing van de compensatie op 1 juli en een wat forsere belastingverla- - ging. CDA-leider Lubbers verklaarde het zeer goed te begrijpen, dat de vakbeweging zich verzet tegen de voorgestelde wetgeving. „Maar wij staan met de rug tegen de muur", zei hij. „Wij moeten op komen voor alle burgers ook zij die geen baan hebben. Van ons morgen moeilijke beslissingen verwacht worden. De CDA-ffactieleider stelde de re gering voor te overwegen op 1 juli de prijscompensatie voor de helft in centen voor iedereen gelijk uit te laten betalen en voor de andere helft de prijscompensatie aan te vullen via belastingverlaging. Daarbij moet worden afgezien van een loonsverhoging en uit breiding van de vakantie. Vol gens het CDA zal op deze manier de koopkracht voor de laagstbe taalden gehaald kunnen wor den. De PvdA'er Van der Doef noemde de loonmaatregel een regelrechte oorlogsverklaring aan de werk nemers. Hij stelde vast dat zij zou leiden tot loonchaos en arbeids onrust. Aan het adres van de re geringspartijen: „Het aannemen maakt hen die eraan meewerken mede verantwoordelijk voor de gevolgen". Van der Doef vroeg het kabinet de zaak niet op de spits te drijven en nieuw overleg mogelijk te maken door de wets voorstellen in te trekken en met nieuwe voorstellen te komen. Daarvoor had zijn fractievoorzitter Den Uyl een poging gedaan de regeringsfracties uit elkaar te drijven over de hoogte van de be zuinigingen. Den Uyl zei, dat het kabinet geen inkomensbeleid voert en nog veel minder werkgelegenheidsbeleid. „Er is geen helder beleid, behalve de wanhopige wil bevoegdheden te krijgen om een loonmaatregel te kunnen treffen". De economische teruggang maakt het volgens Den Uyl noodzake lijk op grote schaal nieuwe ar beidsplaatsen te scheppen. Vol gens hem is er in de jaren 80 geen ruimte meer voor verbetering van de inkomens en is een drasti sche verdeling van die inkomens noodzakelijk. Toch wilde hij voor dit jaar zoveel mogelijk de koop kracht tot en met het modale in- DEN HAAG - Surinaamse de militaire machtsovername bewind. i demonstreerden gisteren op het Haagse Binnenhof terwijl de Kamer over i Suriname debatteerde. De demonstranten vroegen om erkenning van het nieuwe komen handhaven door e 1 rigo- reuze beperking van het inciden tele loon - promoties enzo voort. Fractievoorzitter Rietkerk van de VVD zei dat we boven onze stand hebben geleefd. „Daarom zullen we over de gehele linie een stapje terug moeten doen. Doen we dat niet dan glijden we onherroepe lijk af in de richting van meer werkloosheid, meer inflatie en beduidend minder welvaart. Dan schuiven we de problemen af op de volgende generaties. Acties en demonstraties mogen ons daar niet van afbrengen", zei Riet kerk. Zowel CDA als VVD willen voor komen dat het aan banden leggen van de lonen in 1980 na afloop van de loonmaatregel wordt inge haald. Ook daartegen vroegen beide fracties maatregelen van het kabinet. D'66 heeft grote moeite met de voorgestelde maatregelen, al zegt het wel dat er iets moet gebeuren. „Werkgevers en werknemers dienen zich wel te realiseren welk een geweldige verantwoorde lijkheid zij dragen, mede door de bestaande koppelingsmecha nismen ten aanzien van de amb tenarensalarissen en de sociale uitkeringen", aldus de democraat Nypels. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is eenstemmig in haar afkeuring van de staatsgreep in Suriname. Daarentegen bestaat grote verdeeldheid over de vraag in hoeverre Nederland zich met de ontstane situatie moet bemoeien. De regering wil in elk geval alleen maar officiële contacten onderhouden met president Ferrier. Het CDA had eigenlijk helemaal geen behoefte aan het debat van gisteren. WD-woordvoerder Bolkestein had een actievere op stelling. Hij diende een motie in waarin de Kamer de hoop uit spreekt dat de democratie in Su riname zo spoedig mogelijk her steld wordt en dat zo snel moge lijk verkiezingen worden gehou den. De motie zegt niets over het beleid dat de Nederlandse rege ring moet voeren. Zelfs deze voorzichtige uitlatingen gaan CDA-woordvoerder Van Zeil echter te ver. De minister had geen moeite met de motie. PvdA. D'66 en de PPR hebben de Nederlandse regering daarente gen gevraagd bij haar beleid ten aanzien van Suriname uit te gaan van de mensenrechtensituatie in dat land. Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) vindt deze motie-Pronk echter overbodig. Pronk (PvdA) heeft vooraf geprobeerd steun van CDA en VVD voor zyn motie te krijgen, maar vond geen gehoor. Hij hoopt alsnog tot overeen stemming te kunnen komen met de WD, zodat de Kamer in ieder geval een uitspraak over het rege- DEN HAAG (GPD) - De viering van bevrijdingsdag zal ook dit jaar weer gepaard gaan met tallo ze festiviteiten. De Tweede We reldoorlog en haar slachtoffers staan de vijfde mei centraal in manifestaties, herdenkingsbij eenkomsten, tentoonstellingen en films. Voorzitter mr. Th. van Lier van Het Comitë Nationale Viering Bevrijding 1980 dat de gebeurtenissen coördineert sprak gisteren tijdens een pers conferentie van „een vijfendertig jarig lustrum". Er zal dit jaar via uitzendingen van de Nederlandse Onderwijs Tele visie en lesmateriaal op scholen extra aandacht worden besteed aan de jongeren „om te laten zien dat wat ons volk heeft meege maakt méér is dan geschiedenis maar ook pm te tonen dat wat toen is opgebracht altijd nodig kan zijn", aldus een lid van het organiserend comité. De gebeur tenissen in het voormalige Ne- derlands-Indië zullen ook extra aandacht krijgen. In de Haagse Houtrusthallen gaat een groot aartal bekende Neder landers als Henk van Ulsen, Liesbeth List, Wieteke van Dort, Conny van den Bos, Jenny Arean en Louis van Dijk een deel van de feestelijkheden voor hun reke ning nemen De Koninklijke fa milie zal hierbij aanwezig zijn. De NOS zal de gebeurtenissen recht streeks uitzenden. De ondertekening van de Duitse capitulatie die destijds in Hotel De Wereld plaatsvond zal op vijf mei in Wageningen worden her dacht. Prins Bernard zal bij deze herdenking een krans leggen en de minister president en het Tweede-Kamerlid Voogd (PvdA) zullen toespraken houden. Naast de gebeurtenissen op vijf mei zal op vijf, zes en zeven juni een internationaal verzetscongres worden georganiseerd in Eind hoven. In de Utrechtse jaarbeurs zal op 15 augustus een manifesta tie plaatsvinden om meer be kendheid te geven aan de in Ne- derlands-Indie gevoerde strijd. Het comité is van plan in het be ruchte kamp Westerbork een herdenkingsteken op te richten. Tevens zou het kamp op zodanige wijze moeten worden ingericht dat de functie van kamp Wester bork m de wereldoorlog duidelijk is. Daarnaast zal er voor bezoe kers een informatiecentrum worden opgericht. Onder auspiciën van het comité zal er verder een herdenkingspen ning worden geslagen. ringsbeleid ten aanzien van Suri name zal doen. Bolkestein (WD) haalde in zijn speech de Surinaamse politicus Lachmon aan die in 1975 in de Tweede Kamer heeft gezegd: „Ik hoop dat dit "parlement niet zal zwijgen als ooit in Suriname de menselijke rechten en vrijheden in het gedrang zullen ko- Non-actief De Nederlandse militaire missie van negen leden in Suriname is op instructie van minister Van der Klaauw op non-actief gesteld. De minister ontkende nadrukke lijk dat de missie op enige manier bij de voorbereiding van de staatsgreep betrokken is. Het werk van de Nederlandse militai ren beperkt zich tot hulp bij de opleiding van het Surinaamse le ger. PPR-kamerlid Waltmans heeft in een motie gevraagd de Neder landse militaire missie in Suri name onmiddellijk en definitief te beëindigen. Volgens de minis ter kan dat echter alleen maar door verdragsschending. De overeenkomst loopt nog tot no vember van dit jaar, maar Suri name heeft vóór de staatsgreep om verlenging van de ovei komst gevraagd. Ook CDA woordvoerder van Zeil vroeg het terugtrekken van de Neder landsemis oe<>m t<>t h.-t opschor ten van het werk te komen. Van der Klaauw herhaalde zijn eer der ingenomen standpunt dat de ontwikkelingshulp van Neder land aan Suriname op dit mo ment niet ter discussie staat. De minister kon geen opheldering geven over het lo* van de leden van de Surinaamse regering. Volgens de laatst.-, maar ni.-t volledige, inlichtingen zouden de ministers huisarrest hebben.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7