Demonstratie tegen terrein van Amicales Steuncampagne voor Nicaragua Na verstoren Polisario-avond Universiteit bekijkt nut van dierproeven Afscheid van een gekke buurt Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Lei- den-Oegstgeest organiseert morgen om tien uur een in- stuifochtend voor nieuwe le den in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde 2a. De bijeenkomst is bedoeld om kennis te maken met het be stuur en de activiteiten die worden ontplooid. In hetzelfde gebouw spreekt 's avonds om half negen ds. Hans Bouma over bio-indus- trie en vivisectie onder de titel "Een dier kan duizendmaal sterven". Stavisky In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de film "Stavisky" van Alain Resnais vertoond. De film werd in 1974 gemaakt en in de hoofdrollen treden Jean Paul Belmondo en Charles Boyer op. Het is het verhaal van de miljoenen zwendelaar Stavisky die door zijn ontmaskering een poli tiek schandaal veroorzaakte in 1934. Er zijn twee voorstel lingen: 20 en 22.15 uur Filmhuis Het programma van het Film huis van het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66 draait deze maand om het thema "psychiatrie"Gepro beerd wordt een beeld te geven van hoe de maatschappij psy chiatrische patiënten ziet, denkt hoe ze behandeld moe ten worden en hoe het komt dat ze zijn zoals ze zijn. Vanavond wordt een begin ge maakt met "Page of madness" uit 1926. Het is het tragische verhaal van een gezin, van wie de moeder in een inrich ting zit nadat ze geprobeerd, heeft haar jongste kind en haarzelf te verdrinken. De vader werkt als portier in de zelfde inrichting. De voorstelling begint om 21 uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Hengelsport Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Rijn. De uitslag was: 1Ph. Ver stra ten sr. 12 stuks (1030 gram), 2. W. den Edel 7 stuks (555 gram),3.R.v.Egmond 7 stuks (430 gram), 4. Ph. Verstraten jr. 7 stuks (400 gram), 5. T. Smit 2 stuks (150 gram), 6. 1. Jansen 2 stuks (100 gram). Postzegelmarkt Vanavond wordt door de post zegelvereniging "Unicum" in de wijkzaal van de hervorm de wijkvereniging "Reho- both" aan het Rapenburg 10 weer een bijzondere postze gelmarkt georganiseerd. De zaal is geopend van 19.30 tot 22 uur en de toegang is vrij. WOENSDAG 5 MAART 1980 De vernieuwde entree van het koopcentrum "Levendaal" Koopcentrum Levendaal weer open LEIDEN - Na een paar maanden van verbouwen is gisteravond het koopcentrum "Levendaal" hero pend. De entree, hoewel nog niet helemaal voltooid, heeft een ge zelliger aanzien gekregen. De voormalige Consumarkt is over genomen door het Haarlemse su permarktconcern Codi. De su permarkt, waarin o.m. een slage rij, schoenen- en tassenafdeling bloemen-, brood- en groenteafde ling en een notenbar zijn opge nomen is ook grondig opgeknapt. Naast de supermarkt is de doe-het- zelf zaak Hubo gebleven, evenals drankenzaak Run-In die nu Cul- tura heet. Nieuw is "Redina", een winkel in reform-, dieet- en na- tuurprodukten. Ook de kaashal van Waayer is gebleven. De ver bouwing was een initiatief van Codi. In totaal heeft het koopcentrum, dat ook op donderdagavond geopend is, de beschikking over 2500 vier kante meter verkoopruimte. Het centrum is gevestigd in de voor malige fabriekshal van textiel bedrijf Van Wijk. LEIDEN - De Leidse universiteit wil op korte termijn een commis sie in het leven roepen die zich onder meer zal bezighouden met de vraag of het nut van te nemen dierproeven wel voldoende vaststaat. Deze commissie moet tevens de betrokken faculteiten adviseren op het gebied van dierproeven. De commissie krijgt verder tot taak advies uit te brengen over een eventuele vestiging van een bijzondere leerstoel dierproeven- vervangende geneeskunde bij de Leidse universiteit. Aanleiding tot deze stap van de Leidse universiteit is het feit dat enkele jaren geleden in het parlement de wet op de dierproeven is aanvaard. Deze wet voorziet in de registratie, vergunningen, in spectie en straffen met betrekking tot de dierproeven. Daarna is er een commissie van advies voor de dierproeven inge steld. Deze commissie heeft onder meer maatregelen aangekon digd waarin het aantal experimenten met dieren kan worden teruggebracht. Deze maatregelen zijn onder andere: dierproeven vervangen door film- en video-vertoningen waar dit mogelijk is; elektrische si mulatie; gebruik van organen en bloed van slachtdieren; toepas sing van cel- en weefseltechnieken en centralisatie van dier- verblijven en dierenlaboratoria per instelling. Het college van bestuur ziet het als taak van de beheerders van de betrokken faculteiten dat de proefdieren behoorlijk worden ver zorgd, behandeld en gehuisvest. Op korte termijn wil het college van bestuur komen tot het vast stellen van de bevoegdheden en verantwoordelijkheden bij dier proeven binnen de universiteit. Het wil voor half april de advie zen van de betrokken instellingen binnen hebben. LEIDEN - "Wordt het niet hoog tijd voor een anti-fascis- me comité in Leiden?". Frans Ballering sprak, namens 31 Leidse organisaties, gisteravond deze woorden tij dens een. demonstratie op het Stadhuisplein tegen de Marokkaanse terreur-organisatie "Amicales". De orga nisaties noemen Leiden "een Amicales-nest". Leden van de Amicales verstoor den twee weken geleden op grove en gewelddadige wijze een Leid se informatie-avond over de be vrijdingsbeweging Polisario in West-Sahara, Afrika. Uit veront waardiging waren gisteravond ruim tweehonderd mensen op het Stadhuisplein samenge stroomd om te protesteren tegen de aantasting van het grondrecht van vrije meningsuiting door de fascistoïde Amicales. Nico Tetteroo van het landelijk Po- lisario-comité legde de demon stranten uit dat het de Marok kaanse regering niet lekker zit, dat Marokkanen in West-Europa in aanraking komen met demo cratische ideeën. "Het verzet van de Marokkanen tegen hun dicta tor koning Hassan de Tweede neemt toe. Daarom heeft het Ma rokkaanse regime de vereniging "Amicales" in het leven geroepen om democratisch gezinde Ma rokkanen te controleren, te be spieden en te intimideren. Met de actie van twee weken geleden in Leiden zijn bovendien ook de rechten van Nederlanders aange tast". Volgens Tetteroo richten zich de activiteiten van de Amicales zich de laatste tijd vooral op mensen die opkomen voor de bevrij dingsbeweging Polisario. "Wij van het Polisario-comité krijgen dagelijks telefonische bedreigin gen van de Amicales" Fosfaat Het Marokkaanse regime voert in West-Sahara een oorlog tegen de bevrijdingsbeweging Polisario. De aanspraken van Marokko op dit fosfaat-rijke gebied, zijn door de Verenigde Naties veroordeeld. Volgens het Polisario-comité voert het Marokkaanse regime niet alleen oorlog omwille van de rijke bodemschatten in de West- Sahara, maar ook om de eenheid in eigen land te bewaren. Het Po lisario-comité voert actie om middelen te verzamelen voor de ongeveer 140.000 West-Saha- raanse vluchtelingen. "Om niet voor de terreur van de Amicales te wijken", werd gister avond na de demonstratie alsnog de informatie-avond gehouden, die twee weken geleden door de orde-verstoringen afgelast moest worden. Heibel in postkantoor over telefoon LEIDEN - Omdat de PTT niet on middellijk zijn telefoon op nieuw wilde aansluiten maakte een Leidenaar tegen het slui tingsuur gistermiddag amok in het postkantoor aan de Gere- straat. Hij gooide met een niet machine naar een ambtenaar, miste en bedreigde daarop het personeel. De politie maakte een eind aan de situatie. Aanleiding voor de man om ruzie te gaan maken was het feit dat de PTT zijn telefoon had afge sloten omdat hij de rekening niet had betaald. Hij kwam op het postkantoor betalen en eiste dat de aansluiting van zijn tele foon direct weer zou worden ge regeld. Hem werd te verstaan gegeven dat dit natuurlijk niet kon en dat te zijner tijd de telefoon weer zou worden aangesloten. Dat nam de man niet, sprong over de balie en smeet het kantoormateriaal in de richting van de ambtenaar. Gelei ontvreemd LEIDEN - Uit een zaak van bouw materialen aan de Haven is giste ren tijdens het middaguur 4100 r honderd mensen demonstreerden gisteravond op het Stadhuisplein tegen de Marokkaanse "Ami- gulden uit de kas ontvreemd. Er zijn geen sporen van de dader(s). Ook in Leiden Wapens LEIDEN - Ook in Leiden zijn organisaties begonnen aan een steuncampagne voor de wederopbouw van het Mid den-Amerikaanse Nicaragua. In heel Nederland wordt geld opgehaald om allereerst het hoge analfabetisme in Nicaragua te bestrijden. Nadat de dictator Somoza jaren lang de Nicaraguaanse economie ten eigen bate geplunderd heeft, heeft de massastrijd tegen deze dictator en de Nicaraguaanse eli te uiteraard ook de nodige tol geëist. De wederopbouw in Nica ragua, onder leiding van het San- dinistische Bevrijdingsfront, is intussen in volle gang. Elemen taire hulpmiddelen zoals krijt, papier, schoolborden en schrijf machines, om het hoge analfabe tisme te bestrijden, ontbreken echter. De zelf-organisatie van de bevoling in wijkorganisaties, volksmilities, vakbonden en vrouwenorganisaties wordt hier door bemoeilijkt. De Leidse organisaties proberen allereerst op de universiteit via steunlijsten zoveel mogelijk geld op te halen. Ook willen zij bekij ken of de universiteiten het Aca demisch Ziekenhuis lesmate riaal, overtollige bedden en me dicijnen voor de wederopbouw van Nicaragua ter beschikking wil stellen. Het is de bedoeling om de steun campagne ook in Leidse bedrij ven, buurten en scholen te voe ren. Mensen of organisaties, die aan de steuncampagne hun me dewerking willen verlenen kun nen contact opnemen met Aad Wijsman, Breestraat 121 (tel: 121106) van het Nicaragua Kom- mitee Leiden. Tot nu toe wordtde steuncampagne in Leiden ge voerd door dit comité, de Leidse Studenten Bond, de ABVA vak groep aan de universiteit en het Academisch Ziekenhuis, de Stu dentenvereniging Catena, en Barrikade (een groep studenten en scholieren, die sympathiseren met de Internationale Kommu- nisten Bond). Op dinsdag 11 maart wordt een landelijke solidariteitsmanifesta- tie voor Nicaragua gehouden in het muziekcentrum in Utrecht. In het volle Leidse Vrije Tijdscen- trum betoogde Nico Tetteroo dat de Nederlandse regering de wa penleveranties van de Verenigde Staten en van Frankrijk aan Ma rokko scherp moet veroordelen. "De^e wapens worden ingezet tegen Polisario. De Nederlandse regering geeft niet thuis als het om de mensenrechten gaat. Wel als het om handel gaat. Het Ne derlandse bedrijf Bos-Kalis heeft zojuist een contract afgesloten om voor 110 miljoen gulden een haven in Marokko aan te leggen. Overal krijgt Polisario steun, be halve uit het Westen. De Neder landse regering moet meer hulp geven aan de Saharaanse vluch telingen en de Democratische Arabische Republiek Sahara van de bevrijdingsbeweging onver wijld erkennen". Mensen van de Amicales lieten zich gisteravond nauwelijks zien in het Vrije Tijdscentrum. Een man, die herkend werd als een van de raddraaiers op de informatie avond van twee weken geleden, probeerde het als eenling tijdens de discussie voor het Marok kaanse regime op te nemen. Het Polisario-comité houdt zater dagmiddag vanaf twee uur in het Amsterdamse Paradiso een lan delijke manifestatie voor Polisa- Gisteravond werden in het Vrije Tijdscentrum honderden gul dens voor deze bevrijdingsbewe ging opgehaald. Het Leidse Poli sario comité wil zo snel mogelijk een collecte voor Polisario hou den in de Leidse binnenstad. On der de intimidatie van de Amica les werd de twee weken geleden geplande'collecte afgelast. LEIDEN - Stadsvernieuwing in slow motion. De hoek Lange- gracht,Pelikaanstraat leek bui ten de tijd te staan. De stad ver anderde: cityring, Pelikaanflat het Stadsbouwhuis, maar de ver sleten Oostdwarsgracht bleef. Vrijgevochten volkje met los in liet blik hangende Amerikaanse wagens bakfietsen vul grofvuil, kinderen en kattekwaad in over vloed. Een garage als paarden stalde pony graasde in de ach tertuin en op kaalgeslagen lapjes grond rondom. Elke ochtend kraaide de haan in dit hartje van de stad, nieuwho De strijd is gestreden. In de uitbun dige chaos van wat heet een ach terstandsituatie" grijnzen de af getakelde, verlaten huizen de ambtenaren van het stadsbouw- huis toe, die zich vertreden tijdens hun lunch. De meeste bewoners van de sloop- panden zijn verhuisd; een paar krakers moeten nog onderdak vinden. Verwacht wordt dat in mei iedereen weg is uit de acht panden. Verspreid over de stad; niemand sprak zich uit voor te rugkeer naar de nieuwbouw. De subsidie voor deze 57 woning wetwoningen niet parkeerdek u:ordt in maart verwacht. Na.de bouwvakvakantie zou begonnen kunnen worden met de bouw. Een kwartet monumentale panden aan de Oude Singel wordt geres taureerd, het worden studenten huizen. Waar moet in de toekomst de bloemenman zijn waar op slaan, waar wordt nieuwe stal ling gevonden voor hel draaior gel? Dat is nog een groot vraagte ken. beetje neergehaald. De doorvocht aangevreten muren vallen uit hun voegen. Zand is al gestort om het terrein voor de nieuwbouw op te hogen. Er is het raadselachtige vuil te vinden zoals bij elke kaal slag: een handschoen, een kapotte valhelm, weggewaaide bladzij den uit een atlas, tussen de brok ken steen een verbleekt tuiltje plastiek rozen. Stille kippen lopen pikkend achter je aan. De ezel wacht gelaten, een vale groen-ro- ze deken tegen de nachtvorst. Af scheid van een gekke buurt. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4