Ammoniak ontsnapt uit de Ton Menken-ijshal Nog steeds geen Begeleide kamerbewoning „Meldingsplicht vacatures moet er snel komen Ijsbaan voldoet niet aan eisen hinderwet Opknapbeurt van Haagwegkwartier is bijna gereed niet vergeten; bloemen sturen so LEIDEN LEIDEN onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser LEIDEN - Het project "Begeleide kamerbewoning" is, alle moeite van de stichting "Onder de Pan nen" ten spijt, nog steeds niet van de grond gekomen. De behoefte aan een huis waar jongeren onder begeleiding leren zelfstandig te wonen is vijfjaar na de oprichting van de stichting nog steeds groot. Onder de Pannen is in al die jaren echter geen stap verder geko men. Ze heeft de gemeente Lei den nu ook gevraagd de toezeg gingen over grond waarop zo n huis kan worden gebouwd in de Zeeheldenbuurt en over subsidie eindelijk eens na te komen. Halverwege 1979 werd duidelijk waarom het zo lang moest duren voordat de plannen werden be keken; de gemeente bleek weinig vertrouwen te hebben in het voortbestaan van de stichting. Wel werd Onder de Pannen toe gezegd dat de gemeente akkoord zou gaan als de bouw en het be heer van de nieuwbouw voor re kening van de stichting Huisves ting Werkende Jongeren zou komen. Dat gebeurde, maar Onder de Pan nen hoorde desondanks niets van de gemeente. Tot in januari van dit jaar de mededeling van de af deling Grondzaken kwam dat een beslissing over de grond nog enkele maanden op zich zal laten loofde de Wereldwinkel mensen gouden bergen. Ach teraf bleek echter dat deze man, een uitzendkracht, he lemaal niets had mogen belo- INGEWIKKELD is het soms inderdaad bij de gemeente. Het Wereldwinkel-pand "viel" eerst onder de afdeling "Financieel beheer". Deze af deling schoof het onderhoud van het pand door naar de af deling "Stads- Verkeer-, en Grondzaken", die het weer doorschoof naar de afdeling "Onderhoud gebouwen" van de hoofdafdeling civiele wer ken van de dienst van ge meentewerken. Deze laatste afdeling is een hele mond vol, maar dat wil nog niet zeggen dat zij alle gebouwen in on derhoud heeft.... B en W be sloten drie maanden geleden dat de afdeling "Onderhoud gebouwen" in haar begroting toch een postje zou moeten vinden voor het opknappen van de Wereldwinkel. Deze afdeling van gemeentewer ken moest vervolgens weer het contract opvragen bij "Financieel Beheer" om te bekijken welk onderhoud voor rekening van huurder en wat voor rekening van de verhuurder komt etcetera et cetera. Kortom de ene na de andere ambtelijke procedure waar de huurder niets wijzer vim wordt en wui i en <>"k de ambtenaren kippevel krijgen omdat je de mensen eigen lijk zo snel mogelijk wilt hel pen UITEINDELIJK krijgt de We reldwinkel na twee jaar gebel en geschrijf een beperkte op knapbeurt waarmee een be drag van bijna 9000 gulden is gemoeid. De elektrische in stallatie is reeds" verbeterd. Loodgieterswerk, dakwerk en binnen- en buitenschil- rk gebeurd wachten. In een gesprek met twee ambtenaren van Grondza ken werd volgens stichtings voorzitter Jan Verver gezegd dat de procedure niet abnormaal lang duurt en dat nergens grond beschikbaar is waar wél op korte termijn een beslissing over kan worden genomen. Intussen is de financiële situatie van de stichting steeds slechter gewórden. Onderhandelingen met wethouder Schoute leverden ook niets op. "Het verbaast u misschien niet" al dus de stichting in een brief aan de gemeente "dat wij ons afvra gen waar we nog mee bezig zijn. Na jaren van werk waarbij door de gemeente steeds om nadere toelichting, beleidsplannen, ge gevens, samenwerking enz. enz. is gevraagd hebben wij steeds aan het gevraagde voldaan. Schrijnend is volgens de stichting dat de stagnatie rond de grond- toewijzing klaarblijkelijk wordt veroorzaakt door "onzorgvuldig handelen van de afdeling Grond zaken, waar men eenzelfde stuk voor meer bestemmingen c.q. en toewijst." NVSH en LWH krijgen nieuw pand LEIDEN - De NVSH en LWH (Leidse Werkgroep Homofilie) zullen over enkele maanden een nieuw onderkomen krijgen. De NVSH krijgt andere huisvesting aan het Rapenburg en de LWH zal verhuizen naar het gebouw van de voormalige Rheinward Academie aan de Caeciliastraat. Het huidige onderkomen van NVSH en LWH. aan de Nieuwe Rijn, verkeert al geruime tijd in zeer slechte staat. Het pand is zeer bouwvallig en brandgevaar lijk Aanvankelijk zouden NVSH en IWH beide verhuizen naar Iwt gebouw aan de Caeciliastraat. De twee verenigingen liggen echter dusdanig met elkaar overhoop dat een gezamenlijke huisvesting onmogelijk is geworden. Na lang touwtrekken heeft de ge meente een oplossing gevonden waarbij NVSH en LWH afzon derlijk worden gehuisvest. De NVSH krijgt twee kleine ruimten ter beschikking in het voormali ge schoolgebouw aan het Rapen burg 48 en de LWH krijgt een gro te ruimte in de voormalige Rheinward Academie Hel zal aantal maanden feit is. NVSH en LWH iswaur akkoord met de nieuwe behuizing maar de gemeente heelt nog tijd nodig om de huur contracten en een kleine ver bouwing in orde te maken. Volgens LWH en NVSH is haast geboden omdat de situatie in het huidige onderkomen aan de Nieuwe Rijn onhoudbaar is ge worden. Men vindt het onver antwoord om de gevaarlijke toe stand in de beslaande huisves ting langer dan noodzakelijk te laten voortbestaan Ambtenaar De Beer. van de afdeling Beheer Gemeentelijke Gebouwen, laat desgevraagd weten dat. wegens personeelsgebrek, niet mogelijk is de kwestie op korte termijn .if te ronden. Men zou nog enkele maanden nodig hebben voordat de verhuizing kan doorgaan. LEIDEN - Minimaal enkele tientallen kilo's en mogelijk zelfs enkele honderden kilo's ammoniak zijn gistermor gen de Leidse lucht ingevlogen. De ammoniak was ont snapt uit een koelingsmachine van de ijsbaan Ton Men ken aan de Vondellaan. Adjunct-directeuer C. Schipper van het Gewestelijk Arbeidsbureau veertig jaar in overheidsdienst LEIDEN - "Ik zou graag feen mel dingsplicht voor vacatures zien. Het bedrijfsleven zal er niet af kerig tegenover staan, zich niet in de kuif gepikt voelen, als er maar met die gegevens wordt gewerkt. Wij kunnen dan zoveel mogelijk bemiddelen tussen vraag en aanbod. Er is ook con trole mogelijk, met sancties; je zou kunnen signaleren waar stilstand is, je kunt erachter komen of er met koppelbazen gewerkt wordt. Ik hoop dat de minister in de loop van dit jaar met die maatregel komt". De wens is de vader van de gedach te als de plaatsvervangend direc teur van het Gewestelijk Ar beidsbureau C. Schipper in de toekomst blikt. Vandaag werd op het arbeidsbu reau een receptie gehouden om te vieren dat hij veertig jaar in rijks dienst is. Aanleiding om te vra gen om een vooruitblik, welke ontwikkeling hij nog verwacht voor de termijn voor hij - waar schijnlijk vervroegd - met pen sioen gaat. Als jongste in een arbeidersgezin had hij het voorrecht de Mulo te mogen volgen. Na enkele wille keurige baantjes kwam hij als "kantoorventje" terecht op het arbeidsbureau te Oud-Beijerland Door het volgen van allerlei cur sussen naast zijn baan werkte hij zich op in het bemiddelingswerk. Als consulent voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten kwam hij in contact met talloze organisaties op dat vlak waar hij nu nog bestuursfuncties in ver vult. Sinds 1973 is de heer Schip per plaatsvervangend directeur in Leiden. Tevens doceert hij ar beidsmarktpolitiek aan het mid delbaar beroepsonderwijs. Het werk van de arbeidsbureaus is in de loop van de jaren veranderd al bleef in principe het contact met de werkzoekende hetzelfde. De komende jaren zullen de be middelaars te maken krijgen met een steeds meer werkloosheid en steeds minder vacatures, ver wacht adjunct-directeur Schip per. Daarom zou er snel een mel dingsplicht van vacatures moe ten komen. Een mogelijkheid om de werkgele-" genheid uit te breiden ziet hij in het stimuleren van deeltijdar beid. Die deeltijdbanen zouden dan wel van zo n niveau moeten zijn, dat iemand er goed zijn brood in kan verdienen. Dat het niet zomaar een bijbaantje is. De mensen willen heus wel wat doen, maar er moet wat tegen over staan. Er wordt ook steeds meer geproduceerd". "De selectienormen van het be drijfsleven zijn strenger gewor den. Je moet niet vergeten dat die werklozen ergens vandaan ko men: als er van de honderd ar beidsplaatsen twintig worden af gestoten, dan wordt er geselec teerd. De blijvers zijn diegenen aan wie men denkt in de toe komst het meest te hebben. Veel al is de leeftijd al een reden tot ontslag. We moeten voorzichtig zijn met iedereen over één kam te scheren" HET WERELDWINKEL PAND aan de Steenstraat krijgt een opknapbeurt. Dat wordt tijd, zou je zo denken als je het beeldbepalende pandje eens van dichtbij be kijkt. Een pand een rijke his torie. Het pand dat vermoedelijk uit de jaren twintig stamt, deed oorspronkelijk dienst als po litiepost. Vier cellen in het huidige pand en traliewerk voor de ramen herineren nog steeds aan de oude staat van dienst. Uit een opschrift op één van de cellen, "21 maart 1942", blijkt dat de cellen ook of juist in de oorlogsjaren werden gebruikt. DE POLITIE had destijds ook zo'n posthuis bij het brug wachtershuisje aan het Ha- venplein. Omdat de politie het meeste werk toen nog te voet of per fiets deed (in 1950 had de politie nog maar één auto) werden de posthuizen met name in de weekeinden gebruikt als "ontvangstlo kaal" voor dronkenlui, die in de buurt waren opgepakt. Te voet of te fiets naar het poli tiebureau aan het Zonneveld, met een dronkenlap op sleep touw, was wat al te lastig voor de politic-agenten. Terwijl de VVV in 1949 haar in trek nam in een deel van het posthuis aan de Steenstraat om Leiden te "promoten", gebruikte de politie een ander deel om lieden op te bergen, van wie de politie vond dat zij Leiden juist een slechte naam bezorgden. Tot in de jaren zestig werd het politie-post- huis in de weekeinden en op 3 oktober gebruikt. DE VVV heeft vermoedelijk in de jaren zestig het hele post huis aan de Steenstraat in ge bruik genomen. Al snel ont dekten de Leiden-promotors de eigenaardigheden van het pand. Het is nauwelijks warm te krijgen. De cellen zijn bijna even vochtig als het water van de Morsingel eronder. Een kachel is niet te plaatsen in de cellen. VVV-directeur Roel Dekker herinnert zich dat LEIDEN - De grondige opknap beurt van het Haagwegkwar tier is op een oor na gevild. Er zijn 394 woningen van wo ningbouwverenigingen gere noveerd, rioleringen ver nieuwd, straten verbeterd. Jarenlang heeft het Haag wegkwartier overhoop gele gen. Het renoverenbreken en bouwen is een vertrouwd beeld geworden in de wijk. De grootse opknapbeurt is nu bijna dchter de rug. In een aantal straten wordt de laat ste hand gelegd aan de nieu we bestratingMogelijk zullen de woningen van Werkmans- woningen (aan de Toussaint- kade. Ter Haarkade, Ten Ka- testraat en de Da Costastraat nog een flinke opknapbeurt krijgen maar een volledige renovatie is door de bewoners van deze woningen afgewe- De verbetering van de buurt is niet over rozen gegaan. Het heeft vaak tegen gezeten, maar het resultaat van alle inspanning stemt velen tot te vredenheid. In ruim vijfjaar tijd is de wijk er totaal anders gaan uitzien. Niet alleen de woningen zijn aanzienlijk verbeterd en ook de woonom geving is een stuk gezelliger geworden, er is meer groen gekomen en meer speelgele- genheid. Als de laatste werk zaamheden zijn voltooid in het Haagwegkwartier een "nieuwe'' wijk geworden waar het goed wonen is. is er steenkoud. Bovendien is het pandje zonder meer aan een grondige onderhouds beurt toe. TWEE JAAR GELEDEN ben.i derden de mensen van de We reldwinkel de gemeentelijke huisbaas. Dat is met goed be vallen. "We zijn van het kastje naar de muur gestuurd. Als je opbelt krijg je nu eens de een. dan weer de ander, zonder dat je er iets mee opschiet". Een halfjaar geleden kwam er dan eindelijk een gemeenteman een kijkje nemen. Deze be- Een geschrokken beheerder van de ijsbaan, de heer Koster, verklaar de aanvankelijk "blij te zijn dat de machine niet op de koelstof freon draaide, want dan stonden we hier niet meer". Even later vond hij het echter overdreven dat de brandweer eraan te pas was gekomen. "De alarm-instal latie is niet eens in werking ge treden. De machine hoefde he lemaal niet te worden stopgezet" Enkele uren later gistermiddag, verklaarde Koster nog dat "er slechts sprake was van een kleine onregelmatigheid, die de volau tomatische koelmachine zelf ge corrigeerd heeft. Hierbij is wat ammoniak vrijgekomen". Hin derwetambtenaren kwamen tot een geheel andere conclusie: "De ijsbaan voldoet op tal van punten niet aan de gestelde voorwaarden in de hinderwetvergunning" Dat de alarminstallatie niet in wer king is getreden, is het eerste ge brek. Er had een sirene moeten afgaan, op het moment dat een defecte veiligheidsklep te vroeg in werking trad. De klep liet grote hoeveelheden ammoniak vrij buiten de ijsbaan, terwijl de klep bij de bestaande overdruk niet had mogen openspringen. De de fecte klep wordt de beheerder na tuurlijk ook aangewreven. De beheerder moet volgens de hin derwetergunning onmiddellijk de politie en brandweer bellen bij ontsnapping van ammoniak, of tewel als de alarminstallatie aan slaat. De ijsbaan had bovendien geen rampenplan, zoals vereist in de hinderwetvergunning. Ammoniak wordt in hoge concen traties gevaarlijk geacht. Het irri teert ogen, slijmvliezen en adem halingskanalen. Bij langdurig contact kunnen ademhalings moeilijkheden of ontsteking van oogleden optreden. Been gebroken tijdens vlueht LEIDEN - Een vlucht via een spoorbaan op het Leidse station werd een 35-jarige Katwijker gis termiddag noodlottig: hij brak zijn been. De man werd betrapt in de kiosk van het station bij het stelen van boeken. Hij nam de benen naar een perron en trachtte via een spoorbaan te ontkomen. Hij struikelde echter en brak zijn been. De eerste hulpdienst ver voerde hem, uiteraard zonder de boeken, naar het Academisch Ziekenhuis. Wereldwinkel-pand: eindelijk een opknapbeurt nogal wat VVV-drukwerk door de vochtigheid en de kou naar de knoppen is ge gaan. "Het drukwerk kwam als steenklompen uit de cel len". Met drie a vier kachels kon de rest van het gebouw met moeite warm worden ge houden. VVV-informatrices konden hun lol op. De ka chels waren gloeiend heet om het hele gebouw warm te krijgen. Was er veel bezoek in het pand. dan werden de in- formatrices vaak al te dicht tegen de kachels aangedron gen. De verzekering vergoedt geen schroei-schade.... IN 1971 vertrok de VVV naar haar nieuwe behuizing aan het Stationsplein. Enkele ja ren stond het oude posthuis leeg. Uiteindelijk trok de We reldwinkel er zo'n vijf jaar geleden in. De Wereldwinkel die de oorzaken van ellende in de derde wereld mede in de schoenen van de machtigen in Nederland schuift, ont moette al snel ellende in het eigen pandje aan de Steen straat. De kachel kan het niet bolwerken in het pandie. Het Grote delen van de stad hadden last van stank. Een hinderwet-ambte naar sprak van "onduld bare hinder": "Het is toch wel een calamiteit". De installatie van de ijsbaan blijkt niet te voldoen aan de voorwaarden, die in de hinderwetvergunning gesteld zijn. B en W hebben besloten de installa tie vanochtend te sluiten. Schaat sers kunnen voorlopig nog wel op de ijsbaan terecht. Het ijs blijft namelijk twee a drie dagen hard genoeg. Die tijd heeft de directie van de ijsbaan hard nodig om de koel-installatie weer volledig in orde te laten maken door techni ci. Voldoet de ijsbaan vervolgens op alle punten aan de voorwaar den zoals genoemd in de hinder wetvergunning dan kan de koel installatie weer op volle toeren draaien. Hinderwetsambtenaren kwamen gisterochtend razendsnel in actie na een klacht over stankoverlast ter hoogte van het Stationsplein en de Morsweg. Met meetappara tuur ontdekten zij snel de bron van de irritatie: ijsbaan Ton Men ken. Hier wordt ammoniak als koelstof gebruikt. Onder het mot to "we nemen het zekere voor het onzekere" werd meteen de brandweer ingeschakeld. Met gasmaskers op gingen brand weermannen de machinekamer binnen en zetten de koelinstalla tie stop. opkikker is altijd welkom

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3